Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου τι κάνετε??? Πώς είναι τα μαρούλια σας???

Οι μέλλουσες μανούλες τι κάνετε? Έχουμε καμία καινούρια προσπάθεια???

Χρόνια πολλά κιολας,Δεν τα είπαμε.Να χαίρεστε τις οικογένειές σας...

Εμείς είμαστε καλά όλοι.τα μικρούλα μου έχουν περάσει από τις αγκαλιές στους τσακωμούς.Η Σοφουλα μου είναι πολύ καλή κ τον αγαπαει πολυ όμως ο μικρός είναι ζορικος κ αν τον νευριάζει της τραβάει μαλλιά,της πετάει πάνω της παιχνίδια...

Καλο βραδυυυυυ


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα ! 

Καλη χρόνια με υγεία και τύχη σε όλες ! Ελπίζω να περάσατε όλες όμορφα τις γιορτές !

Για εμάς ήταν οι πιο ομορφες γιορτές με τον μπεμπουλη μας, που μας έχει πάρει τα μυαλά !  Ελπίζω του χρόνου να νιώσουν το ίδιο και τα κορίτσια μας που είναι στην προσπάθεια ! Τέτοιο καιρό πέρσι είχα ξεκινήσει την προσπάθεια μου και εισασταν η παρέα μου ! Σας ευχαριστώ και πάλι , τα καλύτερα για όλες μας !

  • Μου αρέσει 1

CNqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα....

Χαθήκαμε βρε κορίτσια...τι κάνετε, πως είστε?

Γεωργία πως είστε με τα διδυμάκια σας???εσύ για πες την εμπειρία σου με 2 παιδιά, ζορι?

Οι υπόλοιπες πως τα Πάτε με τα μικρούλα σας???


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2019 at 10:05 ΠΜ, Μαράκι μαρακι είπε:

Καλημεραααα.για αυτές που περιμένουν παιδάκι τπτ;χαχα.για πείτε μου πόση διαφορά θα πρέπει να έχουν το ένα παιδί από το αλλο;

Καλησπερααααα.....εμένα πάντως έχουν 3.5 χρονιά διαφορά τα παιδιά  μου.


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου! Πως είστε;

Εμείς είμαστε μια χαρουλα... αρχισαμε να ποναμε τα ούλα μας, βάζουμε χέρια στο στόμα κτλ. Κατα τα άλλα είναι απλά τέλειος ο μπεμπαρος, μας έχει τρελανει όλους.

Έχουμε καμιά κοπέλα σε προσπάθεια; Καμιά απο την παρεα που σκέφτεται να ξαναπροσπαθησει;

  • Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας σε κάτι τελείως πρωτόγνωρο σε μένα. Είμαι 27 χρόνων και είμαι με τον άντρα μου εδώ και 7 χρόνια. Πριν από περίπου 6 μηνες ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι. Δε γινόταν τίποτα και επειδή το άγχος μου ήταν μεγάλο αποφάσισα να κάνω κάποιες εξετάσεις. Οι δικές μου βγήκαν όλες καλές όποτε περάσαμε στον άντρα μου ( ο οποίος έχει ιστορικό κρυψορχίας από οταν ήταν μικρός). Κάναμε σπερμοδιαγραμμα και τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά. Ο γυναικολόγος μου που έριξε μια ματια μέχρι να πάμε σε ανδρολόγο μου είπε ότι μόνο με εξωσωματική θα δούμε αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα στην ανάλυση σπέρματος παρατηρήθηκε σοβαρή ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Πώς προχωράμε από εδώ και πέρα; Ποια είναι τα βήματα; Περιμένουμε να χαλαρώσει λίγο από τη δουλειά του για να πάμε σε ανδρολογο αλλά νιώθω ότι θα σκάσω μέχρι τότε. Κι έπειτα είναι η εξωσωματική, η οποία για ζευγάρια μετρίου εισοδήματος όπως εμείς μοιάζει μακρινή. Ποιο είναι το κόστος έστω στο περίπου;! Έχει περάσει κάποια από εσας ανάλογη κατάσταση; Όταν ρώτησα το γιατρό μου αν υπάρχει περίπτωση φυσιολογικής σύλληψης έστω και μηδαμινή μου λέει, « τι να σου πω κοπέλα μου ότι δεν υπάρχει Θεός, υπάρχει, αλλά είναι δύσκολο πολύ» . Ακόμα τα ακούω αυτά τα λόγια... Μπορείτε να μου πείτε όσες γνωρίζετε εμπειριες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, PenyBiny είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας σε κάτι τελείως πρωτόγνωρο σε μένα. Είμαι 27 χρόνων και είμαι με τον άντρα μου εδώ και 7 χρόνια. Πριν από περίπου 6 μηνες ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι. Δε γινόταν τίποτα και επειδή το άγχος μου ήταν μεγάλο αποφάσισα να κάνω κάποιες εξετάσεις. Οι δικές μου βγήκαν όλες καλές όποτε περάσαμε στον άντρα μου ( ο οποίος έχει ιστορικό κρυψορχίας από οταν ήταν μικρός). Κάναμε σπερμοδιαγραμμα και τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά. Ο γυναικολόγος μου που έριξε μια ματια μέχρι να πάμε σε ανδρολόγο μου είπε ότι μόνο με εξωσωματική θα δούμε αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα στην ανάλυση σπέρματος παρατηρήθηκε σοβαρή ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Πώς προχωράμε από εδώ και πέρα; Ποια είναι τα βήματα; Περιμένουμε να χαλαρώσει λίγο από τη δουλειά του για να πάμε σε ανδρολογο αλλά νιώθω ότι θα σκάσω μέχρι τότε. Κι έπειτα είναι η εξωσωματική, η οποία για ζευγάρια μετρίου εισοδήματος όπως εμείς μοιάζει μακρινή. Ποιο είναι το κόστος έστω στο περίπου;! Έχει περάσει κάποια από εσας ανάλογη κατάσταση; Όταν ρώτησα το γιατρό μου αν υπάρχει περίπτωση φυσιολογικής σύλληψης έστω και μηδαμινή μου λέει, « τι να σου πω κοπέλα μου ότι δεν υπάρχει Θεός, υπάρχει, αλλά είναι δύσκολο πολύ» . Ακόμα τα ακούω αυτά τα λόγια... Μπορείτε να μου πείτε όσες γνωρίζετε εμπειριες;

Καταρχας μην ανχωνεσε πριν το ψαξετε λιγο. Εξωσωματικη μπορεις να κανεις κ στο δημοσιο με ελαχιστη συμμετοχη μπορει κ καθολου. Τωρα στα ιδιωτικα κεντρα υπολογιζεις πανω κατω 3000. Διαφερουν οι τιμες αλλα εκει υπολογιζεις . Τωρα για το προβλημα εξαρταται σε τι ποσοστο εχει θεμα ο αντρας σου κ απο τι προερχετε σε αυτα θα σας διαφωτισει ο γιατρος. Παντως οι εξωσωματικες με προβλημα στον αντρα εχουν παντα καλητερες πιθανοτητες επιτιχιας με την πρωτη προσπαθεια γιατι επιλεγετε το καλητερο σπερμα κ αν η γυναικα ειναι υγιεις συνηθως πιανει κ αμεσως. Οποτε ηρεμεις ειστε πολυ μικροι ακομα κ αυτο ειναι + σΤην προσπαθεια σας σε μικρες ηλικιες ολα πανε καλητερα. Μην χανετε χρονο γενικα!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, PenyBiny είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας σε κάτι τελείως πρωτόγνωρο σε μένα. Είμαι 27 χρόνων και είμαι με τον άντρα μου εδώ και 7 χρόνια. Πριν από περίπου 6 μηνες ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι. Δε γινόταν τίποτα και επειδή το άγχος μου ήταν μεγάλο αποφάσισα να κάνω κάποιες εξετάσεις. Οι δικές μου βγήκαν όλες καλές όποτε περάσαμε στον άντρα μου ( ο οποίος έχει ιστορικό κρυψορχίας από οταν ήταν μικρός). Κάναμε σπερμοδιαγραμμα και τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά. Ο γυναικολόγος μου που έριξε μια ματια μέχρι να πάμε σε ανδρολόγο μου είπε ότι μόνο με εξωσωματική θα δούμε αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα στην ανάλυση σπέρματος παρατηρήθηκε σοβαρή ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Πώς προχωράμε από εδώ και πέρα; Ποια είναι τα βήματα; Περιμένουμε να χαλαρώσει λίγο από τη δουλειά του για να πάμε σε ανδρολογο αλλά νιώθω ότι θα σκάσω μέχρι τότε. Κι έπειτα είναι η εξωσωματική, η οποία για ζευγάρια μετρίου εισοδήματος όπως εμείς μοιάζει μακρινή. Ποιο είναι το κόστος έστω στο περίπου;! Έχει περάσει κάποια από εσας ανάλογη κατάσταση; Όταν ρώτησα το γιατρό μου αν υπάρχει περίπτωση φυσιολογικής σύλληψης έστω και μηδαμινή μου λέει, « τι να σου πω κοπέλα μου ότι δεν υπάρχει Θεός, υπάρχει, αλλά είναι δύσκολο πολύ» . Ακόμα τα ακούω αυτά τα λόγια... Μπορείτε να μου πείτε όσες γνωρίζετε εμπειριες;

Καλησπέρα !!! Με υπομονή και θετική σκέψη θα βρούμε όλοι τον δρόμο μας! Νομίζω η εξωσωματικη θα δώσει λύση στο πρόβλημα σας αλλά όπως ανέφερες κοστίζει..αν έχεις στόχο όμως θα τα καταφέρετε και στο οικονομικό κομμάτι είσαι πολυ νέα ακόμα αλλά γνώμη μου και εμένα να ξεκινήσετε σύντομα Εμεις έχει 4χρονια που προσπαθούμε με αζωοσπερμια δηλαδή το σπερμοδιαγραμμα μας βγαίνει πάντα μηδενικό! Αλλά με βιοψια που κάναμε βρήκαν σπερμα και μέσα από αυτό διαλέγουν τα καλύτερα για την γονιμοποίηση των ωαρίων οποτε αφού βρίσκουν σε εμας τα καλύτερα σίγουρα εχετε κ εσεις αλλά νομίζω η εξωσωματικη μόνο θα δώσει λύση στο πρόβλημα 

και εφόσον εσυ είσαι καλα η επιτυχία είναι πολυ κοντά σας! Απλα ψάξε πρωτα κανε έρευνες σύγκρινε απόψεις και μετά κατέληξε πως θα προχωρήσεις !

καλη τύχη και μη σε πέρνει από κάτω ο θεός είναι μεγάλος και έχει σχέδιο για όλους μας!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, linaa είπε:

Καταρχας μην ανχωνεσε πριν το ψαξετε λιγο. Εξωσωματικη μπορεις να κανεις κ στο δημοσιο με ελαχιστη συμμετοχη μπορει κ καθολου. Τωρα στα ιδιωτικα κεντρα υπολογιζεις πανω κατω 3000. Διαφερουν οι τιμες αλλα εκει υπολογιζεις . Τωρα για το προβλημα εξαρταται σε τι ποσοστο εχει θεμα ο αντρας σου κ απο τι προερχετε σε αυτα θα σας διαφωτισει ο γιατρος. Παντως οι εξωσωματικες με προβλημα στον αντρα εχουν παντα καλητερες πιθανοτητες επιτιχιας με την πρωτη προσπαθεια γιατι επιλεγετε το καλητερο σπερμα κ αν η γυναικα ειναι υγιεις συνηθως πιανει κ αμεσως. Οποτε ηρεμεις ειστε πολυ μικροι ακομα κ αυτο ειναι + σΤην προσπαθεια σας σε μικρες ηλικιες ολα πανε καλητερα. Μην χανετε χρονο γενικα!!

συμφωνώ με την λινασε όσα είπε, να ξέρεις ότι κάθε 3 μήνες ή 2 δεν θυμάμαι το σπέρμα ανανεώνεται...μήπως έτυχε κάτι να έδειξε πριν την ανανέωση....ξέρω εγώ.. λέω τώρα...απλά ναι να βρείτε την αιτία. μην αγχώνεσαι όμως αυτό είναι χειρότερο...σε δημόσιο είναι δύσκολο γενικά εδώ στην Ελλάδα κ χρονοβόρο...σε ιδιωτικά ναι 3000 πάει όντως.

@linaa μου είσαι καλά κορίτσι μου?τα παιδάκια σου?


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 17/7/2020 at 2:46 ΠΜ, PenyBiny είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας σε κάτι τελείως πρωτόγνωρο σε μένα. Είμαι 27 χρόνων και είμαι με τον άντρα μου εδώ και 7 χρόνια. Πριν από περίπου 6 μηνες ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι. Δε γινόταν τίποτα και επειδή το άγχος μου ήταν μεγάλο αποφάσισα να κάνω κάποιες εξετάσεις. Οι δικές μου βγήκαν όλες καλές όποτε περάσαμε στον άντρα μου ( ο οποίος έχει ιστορικό κρυψορχίας από οταν ήταν μικρός). Κάναμε σπερμοδιαγραμμα και τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά. Ο γυναικολόγος μου που έριξε μια ματια μέχρι να πάμε σε ανδρολόγο μου είπε ότι μόνο με εξωσωματική θα δούμε αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα στην ανάλυση σπέρματος παρατηρήθηκε σοβαρή ολιγοασθενοτερατοσπερμια. Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Πώς προχωράμε από εδώ και πέρα; Ποια είναι τα βήματα; Περιμένουμε να χαλαρώσει λίγο από τη δουλειά του για να πάμε σε ανδρολογο αλλά νιώθω ότι θα σκάσω μέχρι τότε. Κι έπειτα είναι η εξωσωματική, η οποία για ζευγάρια μετρίου εισοδήματος όπως εμείς μοιάζει μακρινή. Ποιο είναι το κόστος έστω στο περίπου;! Έχει περάσει κάποια από εσας ανάλογη κατάσταση; Όταν ρώτησα το γιατρό μου αν υπάρχει περίπτωση φυσιολογικής σύλληψης έστω και μηδαμινή μου λέει, « τι να σου πω κοπέλα μου ότι δεν υπάρχει Θεός, υπάρχει, αλλά είναι δύσκολο πολύ» . Ακόμα τα ακούω αυτά τα λόγια... Μπορείτε να μου πείτε όσες γνωρίζετε εμπειριες;

Καλημέρα, αρχικά μόνο ο ουρολόγος μπορεί να σας καθοδηγήσει.

Επίσης ένα σπερμοδιαγραμμα δεν προδικάζει πρόβλημα, χρειάζεται να γίνει τουλάχιστον άλλο ένα με διάφορα 75 ημερών για να βγει πόρισμα.

Επίσης ο γυναικολόγος δεν μπορεί να δει αν υπάρχει μικρόβιο, μόνο ο ουρολόγος-διαβαζοντας κάτι στο ph και τις υπόλοιπες παραμέτρους μπορεί να καταλάβει και θα σας γράψει καλλιεργεια.Αν υπάρχει μικρόβιο επηρεάζει παρά πολύ το σπέρμα και δίνεται αντιβίωση.

Ο ουρολόγος θα σας γράψει κι άλλες εξετάσεις για να βρεθεί η αιτία.Το σπέρμα μπορεί να βελτιωθεί με βιταμίνες.

Τη στιγμή που υπάρχουν ανοιχτές σάλπιγγες και έστω κάποια κινητά σπερματοζωαρια τη φυσική σύλληψη δεν μπορεί να στην αποκλείσει κανείς.Απλα θα πάρει περισσότερο χρόνο.

Κι εμείς το ίδιο θέμα είχαμε αλλά ηλικιακά δεν είχα περιθώριο να περιμένω,είμαι 10 χρόνια μεγαλύτερη σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια μου... Εχω χάσει σίγουρα επεισόδια :) τι κάνετε παλιές και καινούργιες... Εγω σταμάτησα τις προσπάθειες γτ πλέον δεν υπάρχει άντρας... Χωρισα... Και είμαι πολυ καλα πανω σε αυτο το κομμάτι... Το 2018 ομως με τσακισε κ ακομα είμαι τσακισμενη... Μ βρήκαν κατι σαν αιματωμα στον εγκέφαλο κ έπρεπε ν κανω χειρουργείο... Έκανα κ απο τοτε ολα σκατα... Η αριστερη μ πλευρα είναι σακατεμενη... Τ αυτια μ δεν ακουν καλα κ έχω αφορητες εμβοες κ το ματι δεν βλέπει καλα.... Φυσικά κ τπτ απο ολα αυτα δεν διορθώνεται... Δεν ξέρω τι θα γίνει... Κ γω ακομα είμαι στα χαμένα δύο χρονια Τωρα...αυτα τα νεα μου.. Σας φιλω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 5/25/2017 at 2:04 PM, λουκουμαδακι said:

τα βρίσκω όλα πολύ προσεκτικά και όπως έπρεπε να γίνουν. την τρίτη βλαστοκύστη δεν στην έβαλε γιατί είτε πάει βάση νόμου που απαγορεύει τρια έμβρυα μαζί αν είσαι κάτω από 40 ετών ή αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος (πολλές αποτυχημένες εξωσωματικές,προβλημματικά έμβρυα κλπ)

να σου πω εγώ τι θα έκανα αν ήμουν εσύ και με βάση όσα έχω διαβάσει. θα έβρισκα έναν ανοσολόγο/αιματολόγο να μας κοιτάξει σαν ζευγάρι σε κάποια πιο ιδιαίτερα πράγματα με βάση το ιστορικό μας! ίσως και έναν καρυότυπο ζεύγους.  πριν την επόμενη εμβρυομεταφορά άλλη μία υστεροσκόπηση μήπως επανήλθε η φλεγμονή και μια καλλιέργεια σπέρματος και ίσως ένα pcr περιόδου για να αποκλείσουμε όποια μικροβιακή λοίμωξη ξανά που δεν φαίνεται με το μάτι.

το ότι μιλάς με τους βοηθούς δεν φαίνεται στην πορεία που ακολούθησες και γράφεις παραπάνω, γιατί όλα πιστεύω έγιναν όπως έπρεπε να γίνουν! για μένα δείχνει να σε παρακολουθούσε ο πάντος αυτός καθ'αυτός παρόλο που του μίλησες ελάχιστες φορές.

εγώ δεν θα άλλαζα γιατρό αν μου τα έκανε όλα αυτά. οι περισσότεροι δεν κάνουν ούτε τα μισά. παρακαλάς για υστεροσκόπηση και σου λένε έλα μωρέ εγώ τα βλέπω με υπέρηχο όλα καλά είναι. βλέπουν φλεγμονή και σου δίνουν μια βδομάδα αντιβίωση και οκ όλα καλά σου λένε. θα έτρεχα στο παρασκήνιο τις παραπάνω εξετάσεις (φαντάζομαι θα στις προτείνουν και εκεί,ή έστω κάποιες από αυτές πριν ξαναξεκινήσεις) αλλά δεν θα έφευγα.

Γεια σας κορίτσια,χρειάζομαι τη βοήθεια κ τη γνώμη σας..Λουκουμαδακι,είχαμε μιλήσει κ σε προσωπικό μήνυμα..Εχω το εξής πρόβλημα..Πολυ ασθενές σπέρμα.100.000 σπερματοζωαρια,3%φυσιολογικα.Κινητικοτητα το πολυ 7%.Εχουμε κάνει ένα σωρό εξετασεις.Του είπαν να κάνει κιρσοκηλη αλλα ίσως δοκιμάσουμε 1 φορα χωρίς απο μόνοι μας.Το θέμα είναι ότι του βρήκανε χλαμυδια με μοριακή μέθοδο.Πηραμε κ οι 2 21 μερες αντιβιωση.Εγω εκανα pcr περιόδου που δείχνει φλεγμονή στη μητρα.Ο γυναικολόγος μου ειπε να ρωτησω τον αιματολογο αν πρέπει να ψάχνω σε κάτι αλλο.Εκεινος ειπε οχι.Θρομβοφιλια κ γλουτένη έψαξα κ ειμαι οκ.Μενει να κάνω 4d υπέρηχο.Ο γιατρός ακομα δεν ξερει αν πρέπει για υστεροσκοπηση(εχω κ 2 ινομυώματα και εχω πάει σε 3 γιατρούς κ οι 3 λένε δε χρειάζεται να τα αφαιρεσω).Μου είπε στη μητρα μάλλον η φλεγμονή ειναι λόγω ηλικιας.Ειμαι 38.5.Λεει ότι δε νομίζει ότι είναι χλαμυδια γιατι συνήθως δεν πάνε εκεί μου ειπε.Επισης παλια ειχα κάνει πριν 8 χρονια υστεροσκοπηση κ λαπαροσκόπηση  κ μου διορθωσανε το διάφραγμα κ. την ελαφρώς ενδομητριωση που είχα τότε.Ο τοτε πολυ καλος γιατρος μου ειπε δε θα ξανασχοληθεις με την ενδομητριωση.Βεβαια εγω τοτε χώρισα,δεν εκανα παιδια κ πέρασαν πολλα χρονια.Το θέμα μου είναι τι να κανω με τη φλεγμονή.Ο αιματολογος κ ο γυναικολόγος (που γενικά είναι πολύ ψαχτηρι) τον βλέπω να κατευθύνεται σε αντιβιωση.Μηπως θα έπρεπε να το ψάξω αλλου για πλυσεις;Η για βιοψια ενδομητριου   Κ υστεροσκοπηση;;;Επίσης κάνω θεραπεια 2 μηνες για αντίσταση στην ινσουλίνη(κ εχω ναυτιες συνεχεια)..Εχουμε που έχουμε το θέμα με το σπερμα,τουλάχιστον να μαι σίγουρη για τη μήτρα..Σορυ για το τεράστιο μήνυμα,αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 1:14 ΜΜ, me37 είπε:

Γεια σας κορίτσια,χρειάζομαι τη βοήθεια κ τη γνώμη σας..Λουκουμαδακι,είχαμε μιλήσει κ σε προσωπικό μήνυμα..Εχω το εξής πρόβλημα..Πολυ ασθενές σπέρμα.100.000 σπερματοζωαρια,3%φυσιολογικα.Κινητικοτητα το πολυ 7%.Εχουμε κάνει ένα σωρό εξετασεις.Του είπαν να κάνει κιρσοκηλη αλλα ίσως δοκιμάσουμε 1 φορα χωρίς απο μόνοι μας.Το θέμα είναι ότι του βρήκανε χλαμυδια με μοριακή μέθοδο.Πηραμε κ οι 2 21 μερες αντιβιωση.Εγω εκανα pcr περιόδου που δείχνει φλεγμονή στη μητρα.Ο γυναικολόγος μου ειπε να ρωτησω τον αιματολογο αν πρέπει να ψάχνω σε κάτι αλλο.Εκεινος ειπε οχι.Θρομβοφιλια κ γλουτένη έψαξα κ ειμαι οκ.Μενει να κάνω 4d υπέρηχο.Ο γιατρός ακομα δεν ξερει αν πρέπει για υστεροσκοπηση(εχω κ 2 ινομυώματα και εχω πάει σε 3 γιατρούς κ οι 3 λένε δε χρειάζεται να τα αφαιρεσω).Μου είπε στη μητρα μάλλον η φλεγμονή ειναι λόγω ηλικιας.Ειμαι 38.5.Λεει ότι δε νομίζει ότι είναι χλαμυδια γιατι συνήθως δεν πάνε εκεί μου ειπε.Επισης παλια ειχα κάνει πριν 8 χρονια υστεροσκοπηση κ λαπαροσκόπηση  κ μου διορθωσανε το διάφραγμα κ. την ελαφρώς ενδομητριωση που είχα τότε.Ο τοτε πολυ καλος γιατρος μου ειπε δε θα ξανασχοληθεις με την ενδομητριωση.Βεβαια εγω τοτε χώρισα,δεν εκανα παιδια κ πέρασαν πολλα χρονια.Το θέμα μου είναι τι να κανω με τη φλεγμονή.Ο αιματολογος κ ο γυναικολόγος (που γενικά είναι πολύ ψαχτηρι) τον βλέπω να κατευθύνεται σε αντιβιωση.Μηπως θα έπρεπε να το ψάξω αλλου για πλυσεις;Η για βιοψια ενδομητριου   Κ υστεροσκοπηση;;;Επίσης κάνω θεραπεια 2 μηνες για αντίσταση στην ινσουλίνη(κ εχω ναυτιες συνεχεια)..Εχουμε που έχουμε το θέμα με το σπερμα,τουλάχιστον να μαι σίγουρη για τη μήτρα..Σορυ για το τεράστιο μήνυμα,αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας...

Κορίτσι τα των φλεγμονών δεν τα ξέρω καθόλου. Για τα χλαμύδια εγώ είχα συμφύσεις έξω από τη μήτρα στις σάλπιγγες και στα έντερα η μήτρα ήταν καθαρή οπτικά εσωτερικά αλλά τα είχα χρόνια δεν ήταν ενεργή η λοίμωξη όταν έκανα λαπαροσκόπηση. Παρόλα αυτά πήραμε και εμείς σχήμα αντιβιωσεων για 21 μέρες. Όταν λες να προσπαθήσετε μόνοι σας εννοείς εξωσωματική χωρίς να φτιάξει την κήλη; Τα ινομυωματα σου που είναι και σου λένε δεν ενοχλούν; για την δική σου φλεγμονή τι λένε; c για ενδομητριωση έκανες ξανά; 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2020 at 6:55 PM, λουκουμαδακι said:

Κορίτσι τα των φλεγμονών δεν τα ξέρω καθόλου. Για τα χλαμύδια εγώ είχα συμφύσεις έξω από τη μήτρα στις σάλπιγγες και στα έντερα η μήτρα ήταν καθαρή οπτικά εσωτερικά αλλά τα είχα χρόνια δεν ήταν ενεργή η λοίμωξη όταν έκανα λαπαροσκόπηση. Παρόλα αυτά πήραμε και εμείς σχήμα αντιβιωσεων για 21 μέρες. Όταν λες να προσπαθήσετε μόνοι σας εννοείς εξωσωματική χωρίς να φτιάξει την κήλη; Τα ινομυωματα σου που είναι και σου λένε δεν ενοχλούν; για την δική σου φλεγμονή τι λένε; c για ενδομητριωση έκανες ξανά; 

Γεια σου γλυκό λουκουμαδακι.Τις συνδυάσεις στις σαλπιγγες πως τις καταλαβες;Ναι λέμε να δοκιμάσουμε χωρίς να γίνει εγχείριση της κηλης με εξωσωματικη παντα.Τα ινομυώματα δεν ξερω που είναι...Τι να πω..c για ενδομητριωση τι ειναι;;;Ευχαριστώ που απαντάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...