admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, favol είπε:

Εγώ είπα μας και εσύ το παρανόησες. Που οκ. Συμβαίνει.

Στη συνέχεια με πρόσβαλες γιατί παρανοήσες. Δεν είναι οκ.

Και συνεχίζεις να με προσβάλεις ενώ έχεις καταλάβει ότι δεν ήθελα να πω αυτό που κατάλαβες. Επίσης καθόλου οκ

χαχαχαχαχα

like like like!!

μάλιστα το παρανοησα γιατι ετσι έγραψες.....περίμενες να το περάσω στο ντούκου κ όλα μέλι γάλα????? έκανες το λάθος σ κ πας ν μ την βγεις κ από πάνω??? 

άκου να σ πω γενικά δεν προσβάλω κ δεν μιλάω ετσι....πάντα προσέχω τι λεω εδώ μέσα γαιτι υπάρχουν πολλές που παρανοουν. 

άλλη φορά να προσέχεις πάρα μα πάρα πολύ τι λες κ τι γράφεις εδώ μέσα....

Δεν είσαι μόνη σ ...

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Τα μάτια σου δεν είναι υγιή οπότε; Σας ενοχλεί το ολικό; Δηλαδή το είσαι άρρωστη αλλά αν πούμε ότι το αναπαραγωγικό δεν είναι υγιές θα σας κάτσει αλλιώς; Είδα έγραψες για τον σύζυγο. Έχει θέμα με το σπέρμα; Θες να το πούμε δεισλειτουργια όρχεων; Θες να το πούμε μη υγιές σπέρμα; Δεν ασθενεί στις γοναδες; Δεν είναι προσβολή. Προσβολή είναι να κρυβόμαστε και να μας κάνουν trigger λέξεις που θεωρούνται ταμπού από τις παλαιότερες γενιές! Παλεύουν σε όλα τα forum οι αμερικανες να ακουστεί ο παγκ.οργ.υγ. στο αμερικανικό κοινοβούλιο και να θεωρηθεί και στην Αμερική ασθένεια η υπογονιμότητα να μπει στο σύστημα υγείας για να μη σκάνε περιουσίες σε μια εξωσωματική και εδώ συζητάμε αν μας προσβάλει εμάς η τον σύζυγο το αν θα το πούμε ασθένεια η όχι. 

τότε κορίτσι μου δεν υπάρχει υγιείς άνθρωπος κανένας στον πλανήτη δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σαν λέξη!!!!! 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Τα μάτια σου δεν είναι υγιή οπότε; Σας ενοχλεί το ολικό; Δηλαδή το είσαι άρρωστη αλλά αν πούμε ότι το αναπαραγωγικό δεν είναι υγιές θα σας κάτσει αλλιώς; Είδα έγραψες για τον σύζυγο. Έχει θέμα με το σπέρμα; Θες να το πούμε δεισλειτουργια όρχεων; Θες να το πούμε μη υγιές σπέρμα; Δεν ασθενεί στις γοναδες; Δεν είναι προσβολή. Προσβολή είναι να κρυβόμαστε και να μας κάνουν trigger λέξεις που θεωρούνται ταμπού από τις παλαιότερες γενιές! Παλεύουν σε όλα τα forum οι αμερικανες να ακουστεί ο παγκ.οργ.υγ. στο αμερικανικό κοινοβούλιο και να θεωρηθεί και στην Αμερική ασθένεια η υπογονιμότητα να μπει στο σύστημα υγείας για να μη σκάνε περιουσίες σε μια εξωσωματική και εδώ συζητάμε αν μας προσβάλει εμάς η τον σύζυγο το αν θα το πούμε ασθένεια η όχι. 

Καλά τώρα σοβαρά;; 

Έγραψες και παραπάνω και για το συνάχι...Όχι δεν είναι αρρώστια φυσικά!

Και όχι δεν κολλάμε στις λέξεις....Εσύ δηλ που νομίζω έχεις ήδη παιδάκι όταν πήγες γιατρό σου είπε είσαι άρρωστη πάρε τις ενεσουλες και θα κάνεις παιδί;; πήρες απλά την ιατρική βοήθεια της επιστήμης και πήγαν όλα καλά...

Δηλ όλες εσείς που κάνατε  παιδιά τώρα δεν είστε άρρωστες;;; μια χαρά υγιειστατοι είσασταν κ πριν και τώρα!!!

Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι...

• Μου αρέσει 3

Just now, Μαρίτσα10 είπε:

Χαλαρώστε κοπελιές!

Είναι θέμα ψυχολογίας...μια περίοδο μπορεί να αντιλαμβάνεσαι την υπογονιμότητα σαν πρόβλημα κ απλά ψάχνεις τη λύση.

Την άλλη μπορεί να νιώθεις άρρωστη γιατί έχεις πέσει ψυχολογικά με όλα αυτά τα φάρμακα κ τους γιατρούς.

Κ σε μια πιο αισιόδοξη φάση λες οκ αυτά τα θέματα έχουν να κάνουν με την τύχη...δεν είναι ούτε πρόβλημα ούτε ασθένεια! Αν γίνει έγινε! 

Εγώ έχω περάσει από όλες τις φάσεις! 

Συμφωνώ με τις φάσεις!!!Χωρίς να ισχύει σε όλες τις κοπέλες!!!

Κορίτσια μου, ήρεμα, μην χαλάει το ωραίο παρεάκι μας, μοιραζόμαστε ένα κοινό στόχο.

Το αν η υπο-γονιμότητα (pun not intended) είναι ή δεν είναι ασθένεια δεν θα το λύσουμε εμείς εφόσον ασχολείται ολόκληρη επιστημονική ομάδα με αυτό το ζήτημα, γίνονται ιατρικές έρευνες, χορηγούνται φάρμακα.

Ηρεμία και καλή καρδιά, μην αναστατώνουμε καμία, κάποια θα περιμένει εμβρυομεταφορά, άλλη χοριακή, ας παραμείνουμε ενωμένες κι αγαπημένες άσχετα από τις διαφορές στις πεποιθήσεις μας επι του ζητήματος. :wub:

• Μου αρέσει 5

Διαφημίσεις

Να πεταχτώ και εγώ από διπλανό θέμα; Μη φοβάστε τις λέξεις. Η υπογονιμότητα είναι ασθένεια. Για την ακρίβεια είναι πολλές πιθανές ασθενειες που έχουν ένα κοινό συμπτωμα, την υπογονιμότητα. Και μάλιστα είναι δύσκολη ασθένεια γιατί αφορά δύο ανθρώπους και όχι έναν.  

Η δική μου υπογονιμότητα οφείλεται σε πολύ συγκεκριμένη ασθένεια, που έχει και όνομα. Λέγεται ενδομητρίωση και με ταλειπωρει από 18 ετών. Δεν είχα ποτέ κανένα σύμπτωμα και δεν ένιωσα "άρρωστη" όμως η πάθηση ήταν εκεί και την πάλευα. Θεραπειες, χειρουργεία. Αυτή επανερχόταν και όχι μόνο αυτό αλλά προκάλεσε και άλλα προβλήματα -φλεγμονες στολις σάλπιγγες με αποτέλεσμα να αφαιρεθούν, κύστες στην ωοθήκη με αποτέλεσμα να αφαιρεθεί και αυτή, κατακόρυφη μείωση του αποθέματος και της ποιότητας των ωαρίων. Ναι λοιπόν είναι ασθένεια και μάλιστα δύσκολη. Είναι ασθένεια που πλήττει πολλές γυναίκες (και παρόλα αυτά η έρευνα είναι ακόμα ελλειπής). Είναι ασθένεια που κατάφερα να την αντιμετωπίσω με δραστικά μέτρα (αφαίρεση σε ότι νοσουσε και μια εγκυμοσύνη με δανεικό γενετικό υλικό). Δανεικό γιατί το δικό μου ήταν τόσο άρρωστο που δεν ήταν ικανό ούτε με τη βοήθεια των γιατρών να δώσει αποτέλεσμα. 

Έχω λοιπόν μια παθηση, μία ασθένεια. Η οποία δεν γιατρεύεται καν και ας γεννάω σε λιγες μέρες. Και ο λόγος που σε λίγο θα κρατάω το μωρό μου αγκαλιά είναι γιατί αποδέχτηκα το πρόβλημα και εφόσον δεν κατάφερα να το λύσω το παρέκαμψα. 

Αν είχα αποφασίσει να υιοθετήσω ένα παιδάκι, πάλι ευτυχισμένη θα ήμουν, αλλά η ασθένεια και πάλι δεν θα εξαφανιζόταν. Αν δεν ήθελα να κάνω παιδί, πάλι καλά θα ήμουν αλλά η ασθένεια εκει θα ήταν πάλι. 

Επίσης φοράω γυαλιά ή φακούς. Και βλέπω πολύ καλά. Αλλά τα μάτια μου δεν λειτουργούν από μόνα τους σωστά. Έχουν μια ασθένεια που ονομάζεται μυωπία. 

Είμαι υπογονιμη. Είναι μια ασθένεια. Δεν ειναι ντροπή και δεν είναι κακό. 

• Μου αρέσει 13

Just now, alina80 είπε:

Να πεταχτώ και εγώ από διπλανό θέμα; Μη φοβάστε τις λέξεις. Η υπογονιμότητα είναι ασθένεια. Για την ακρίβεια είναι πολλές πιθανές ασθενειες που έχουν ένα κοινό συμπτωμα, την υπογονιμότητα. Και μάλιστα είναι δύσκολη ασθένεια γιατί αφορά δύο ανθρώπους και όχι έναν.  

Η δική μου υπογονιμότητα οφείλεται σε πολύ συγκεκριμένη ασθένεια, που έχει και όνομα. Λέγεται ενδομητρίωση και με ταλειπωρει από 18 ετών. Δεν είχα ποτέ κανένα σύμπτωμα και δεν ένιωσα "άρρωστη" όμως η πάθηση ήταν εκεί και την πάλευα. Θεραπειες, χειρουργεία. Αυτή επανερχόταν και όχι μόνο αυτό αλλά προκάλεσε και άλλα προβλήματα -φλεγμονες στολις σάλπιγγες με αποτέλεσμα να αφαιρεθούν, κύστες στην ωοθήκη με αποτέλεσμα να αφαιρεθεί και αυτή, κατακόρυφη μείωση του αποθέματος και της ποιότητας των ωαρίων. Ναι λοιπόν είναι ασθένεια και μάλιστα δύσκολη. Είναι ασθένεια που πλήττει πολλές γυναίκες (και παρόλα αυτά η έρευνα είναι ακόμα ελλειπής). Είναι ασθένεια που κατάφερα να την αντιμετωπίσω με δραστικά μέτρα (αφαίρεση σε ότι νοσουσε και μια εγκυμοσύνη με δανεικό γενετικό υλικό). Δανεικό γιατί το δικό μου ήταν τόσο άρρωστο που δεν ήταν ικανό ούτε με τη βοήθεια των γιατρών να δώσει αποτέλεσμα. 

Έχω λοιπόν μια παθηση, μία ασθένεια. Η οποία δεν γιατρεύεται καν και ας γεννάω σε λιγες μέρες. Και ο λόγος που σε λίγο θα κρατάω το μωρό μου αγκαλιά είναι γιατί αποδέχτηκα το πρόβλημα και εφόσον δεν κατάφερα να το λύσω το παρέκαμψα. 

Αν είχα αποφασίσει να υιοθετήσω ένα παιδάκι, πάλι ευτυχισμένη θα ήμουν, αλλά η ασθένεια και πάλι δεν θα εξαφανιζόταν. Αν δεν ήθελα να κάνω παιδί, πάλι καλά θα ήμουν αλλά η ασθένεια εκει θα ήταν πάλι. 

Επίσης φοράω γυαλιά ή φακούς. Και βλέπω πολύ καλά. Αλλά τα μάτια μου δεν λειτουργούν από μόνα τους σωστά. Έχουν μια ασθένεια που ονομάζεται μυωπία. 

Πόσα like Αλινάρα μου!!!Κ μακάρι να υπάρχει σωστή ενημέρωση για πολλές παθήσεις πάνω στην υπογονιμότητα!!Με εξαίρεση το δέχομαι κοπέλες που δν βρίσκουν κάτι!!!Αρα ας μην γενικεύουμε!!

• Ευχαριστώ 1

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μάλιστα το παρανοησα γιατι ετσι έγραψες.....περίμενες να το περάσω στο ντούκου κ όλα μέλι γάλα????? έκανες το λάθος σ κ πας ν μ την βγεις κ από πάνω??? 

άκου να σ πω γενικά δεν προσβάλω κ δεν μιλάω ετσι....πάντα προσέχω τι λεω εδώ μέσα γαιτι υπάρχουν πολλές που παρανοουν. 

άλλη φορά να προσέχεις πάρα μα πάρα πολύ τι λες κ τι γράφεις εδώ μέσα....

Δεν είσαι μόνη σ ...

Και εσύ να προσέχεις πολύ μα πάρα πολύ τι διαβάζεις λοιπόν και να είσαι πιο ψύχραιμη!! Δεν χρειάζεται να αναστατώνεις τον κόσμο έτσι επειδή δεν κατάλαβες κάτι σωστά. Δλδ δεν φτάνει που δεν κατάλαβες σωστά θες εσύ να την βγεις από πάνω! Όλη η συζήτηση περιστρέφεται στο να βγεις από πάνω κι ας έχεις άδικο σύμφωνα με την επίσημη πηγή που σου δώσαμε.

Just now, marillia είπε:

Πόσα like Αλινάρα μου!!!Κ μακάρι να υπάρχει σωστή ενημέρωση για πολλές παθήσεις πάνω στην υπογονιμότητα!!Με εξαίρεση το δέχομαι κοπέλες που δν βρίσκουν κάτι!!!Αρα ας μην γενικεύουμε!!

Ακόμα και στα ζευγάρια που δεν βρίσκουν κάτι...δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Απλώς η επιστήμη δεν το ξέρει ακόμα. 

• Μου αρέσει 3

Just now, alina80 είπε:

Όντως πολύ δυνατή τοποθέτηση.. Ευχαριστούμε και με το καλό!

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Just now, MELINASP είπε:

τότε κορίτσι μου δεν υπάρχει υγιείς άνθρωπος κανένας στον πλανήτη δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σαν λέξη!!!!! 

Βρε Μελίνα γιατί το γενικεύεις έτσι; Δεν είναι προσβολή να πει κάποιος ότι έχω πρόβλημα σε κάποιο κομμάτι του οργανισμού μου. Σε γιατρούς δεν πάμε βρε κορίτσια; Θεραπείες δεν κάνουμε; Εξετάσεις δεν κάνουμε; Συμπτώματα δεν έχουμε; Αν δεν είναι η μη εμφύτευση ή η μη τελειόμηνη εγκυμοσύνη σύμπτωμα ότι κάτι είναι μη υγιές άρρωστο με πρόβλημα ανεπαρκές πέστε το όπως θέλετε τότε ποιο είναι; Γιατί δεν βλέπουμε την πραγματικότητα εμείς οι ίδιες και αφήνουμε παράθυρα στον κάθε ένα να μας πασάρει την αποψάρα του για άγχος για ματζουνια για ταξιδακια για να χαλαρώσουμε για ότι είναι όλα στο μυαλό μας και να μην βγάλουμε τις παρωπιδες από την κοινωνία να το δει σαν ιατρικό πρόβλημα; Να μας θεωρεί ναι, ασθενείς και να μας προσφέρει ότι είναι δυνατόν και δωρεάν για να λειτουργήσει σωστά το πράγμα; και να σταματήσουμε και εμείς να θεωρούμε το 'νοσώ' προσβολή και ταμπού! Πότε θα σταματήσει το στέρφα που είδα παραπάνω και το τζουφιος να είναι χαρακτηρισμοί σε κάτι που απλά σαν όλα τα άλλα συστήματα του ανθρώπου δεν είναι υγιές αν δεν το αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι χωρίς να κρυβόμαστε; Αυτά. Καλή σας συνέχεια! 

• Μου αρέσει 4

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

Just now, playbunny είπε:

Αυτό είναι πολύ σπουδαίο, να μην φοβόμαστε τις λέξεις και φυσικά να το καλύψουν οι ασφαλιστικές παγκοσμιως. Καλύπτουν πλαστικες στήθους πχ κι οχι αυτό. Ακόμα και στην Ελλάδα!

Ακριβώς..

Just now, favol είπε:

Και εσύ να προσέχεις πολύ μα πάρα πολύ τι διαβάζεις λοιπόν και να είσαι πιο ψύχραιμη!! Δεν χρειάζεται να αναστατώνεις τον κόσμο έτσι επειδή δεν κατάλαβες κάτι σωστά. Δλδ δεν φτάνει που δεν κατάλαβες σωστά θες εσύ να την βγεις από πάνω! Όλη η συζήτηση περιστρέφεται στο να βγεις από πάνω κι ας έχεις άδικο σύμφωνα με την επίσημη πηγή που σου δώσαμε.

Εγώ αναστάτωσα τον κόσμο???? Εγώ δεν είδα σωστά η ΕΣΥ έγραψες αθτο που έγραψες???? 

με λες κ χαζή από πάνω???? Εγώ μια χαρα ψυχραιμία εχω .

Όλοι η συζήτηση περιστρέφεται σε αυτό π είπες ΕΣΥ Κ ΜΟΝΟ ΕΣΥ......το κατάλαβες τώρα η θες να στο κάνω πιο λιανα??? 

να πεις στην πηγή σ ξανα χαιρέτισματα από μένα.....στο πα κ πριν αλλλα δεν λες να το καταλάβεις.....

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Εγώ αναστάτωσα τον κόσμο???? Εγώ δεν είδα σωστά η ΕΣΥ έγραψες αθτο που έγραψες???? 

με λες κ χαζή από πάνω???? Εγώ μια χαρα ψυχραιμία εχω .

Όλοι η συζήτηση περιστρέφεται σε αυτό π είπες ΕΣΥ Κ ΜΟΝΟ ΕΣΥ......το κατάλαβες τώρα η θες να στο κάνω πιο λιανα??? 

να πεις στην πηγή σ ξανα χαιρέτισματα από μένα.....στο πα κ πριν αλλλα δεν λες να το καταλάβεις.....

Δυστυχώς μάλλον δεν έχεις καταλάβει καν για ποιον μιλάμε ή εκτός αν δεν θες να καταλάβεις.. Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο..

Να υποθέσω ότι τα κεφαλαια και τα 50 ερωτηματικά είναι από την πολύ ψυχραιμία ε;

Καλε κοριτσια 1,5ωρα εχω να μπω κ εγινε ο κακος χαμος!!! Ηρεμηστε τωρα!!! Μην τσακωνεστε τωρα εδω λεμε τις εμπειριες μας κ τις ανησυχιες μας ολες στην ιδια φαση ειμαστε!!!! ❤️❤️

@marillia πως εισαι? Ολα καλα? 

• Χαχα 1

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις