admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, ELEN23 είπε:

4/6 έκανα εμβρυομεταφορα 2 βλαστ 5 ημερών 

Αντε με το καλο ευχομαι.... Μακαρι κοριτσια ολες να μεινουμε εγκυουλες!!! Α μια μερα μετα απο μενα. Θα εχουμε πολλες χοριακες. 

• Μου αρέσει 2

Just now, anna5190 είπε:

Αντε με το καλο ευχομαι.... Μακαρι κοριτσια ολες να μεινουμε εγκυουλες!!! Α μια μερα μετα απο μενα. Θα εχουμε πολλες χοριακες. 

Ειπαμε θα έχουμε σερί θετικών χοριακων δεν το διαπραγματευομαι!!!!! :)

• Μου αρέσει 5

Διαφημίσεις

Just now, ELEN23 είπε:

Ειπαμε θα έχουμε σερί θετικών χοριακων δεν το διαπραγματευομαι!!!!! :)

Εχεις απολυτο δικιο... ❤️❤️❤️Αναμενουμε τις εξελιξεις! 

• Μου αρέσει 2

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Τι θεωρούμε υγιέστατο βρε Τουίτι; Το να μην πονάμε; Το να μην είμαστε στο κρεβάτι; Η το να μην παίζουμε με τη ζωή μας όπως γράφτηκε με τον καρκίνο; τι θεωρείς εσύ ασθένεια; Ποια συμπτώματα; Πολλές από εδώ παίρνουν αντιβίωση πχ. Πολλές παίρνουν κορτιζόνη. Πολλές κάνουν χειρουργεία. Πολλές χάσανε πόσα μωρά γιατί δεν βρέθηκε ένας μαλακας γιατρός να τους πει εεεε το αίμα σου κάνει θρόμβους η το ζάχαρο σου φτάνει στο θεό για πλάκα. Όλα αυτά ασθένειες δεν είναι; Θέλεις να το πάρουμε political correct ότι δεν είσαι η ασθένεια (και κατ'επεκταση δεν είσαι άρρωστος) αλλά έχεις μια ασθένεια; Με τις λέξεις θα παίζουμε μετά από τον τόσο Γολγοθά της κάθε μίας; Και για την ιστορία ναι όταν πήγα στην γιατρό μου και μου είπε σορυ λουκουμαδάκι είσαι σε κλιμακτηριο γιατί έχεις πωα όταν έψαξα το πωα σαν ασθένεια το βρήκα και κατά βάση κληρονομική. Οπότε; έχω μια ασθένεια. Δεν απειλεί τη ζωή μου αλλά είναι ασθένεια.- Πώς να το κάνουμε δλδ; Να του αλλάξουμε όνομα; 

Μάλλον έχουμε άλλη οπτική για το θέμα... Και φυσικά σεβαστή η κάθε άποψη! 

Παλεύουμε για να έρθει ένα μωράκι , μια καλή εγκυμοσύνη κλπ 

Προσωπικά εμένα όλη αυτή η συζήτηση μου προκάλεσε στεναχώρια, και ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να γράφω από την ημέρα που έγραψε η @favol  τηλ λέξη αρρώστια...

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου, με το καλό και σ όλα τα κορίτσια που είναι σε αναμονή χοριακης , σε εμβρυομεταφορα  και στους υπέρηχους!!

Καλή συνέχεια...

• Μου αρέσει 1

Οι Prolutex λενε πανω να μην ψυχετε και να μην καταψυχετε. Σπίτι μου έχω θερμοκρασία 26,5 βαθμούς. Αυτά μέχρι 25 λέει να τα έχουμε.. Τα κρατάω σε ντουλάπα βέβαια που είναι σκιερά και ίσως πιο δροσερά.. ε;; Βράδυ θα τα βάλω στο μπαλόνι. 

Επίσης, αύριο θα πάω με το αμάξι 3,5 ώρες μακριά. Πως να τα μεταφέρω χωρίς να χαλάσουν; Μεσημέρι θα πάμε και δεν το είχα σκεφτεί προηγουμένως.:confused:

Διαφημίσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Οι Prolutex λενε πανω να μην ψυχετε και να μην καταψυχετε. Σπίτι μου έχω θερμοκρασία 26,5 βαθμούς. Αυτά μέχρι 25 λέει να τα έχουμε.. Τα κρατάω σε ντουλάπα βέβαια που είναι σκιερά και ίσως πιο δροσερά.. ε;; Βράδυ θα τα βάλω στο μπαλόνι. 

Επίσης, αύριο θα πάω με το αμάξι 3,5 ώρες μακριά. Πως να τα μεταφέρω χωρίς να χαλάσουν; Μεσημέρι θα πάμε και δεν το είχα σκεφτεί προηγουμένως.:confused:

Δεν ξερω κοριτσι μου. Κ εγω σε ντουλαπα τα εχω που εχει δροσια δεν ειναι στην κουζινα που οσο να πεις εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια. Αλλα για το ταξιδι θεωρω πως αν τις βαλεις με παγοκυστες δεν θα εχεις θεμα θα ειναι δροσερες. Τυλιξε το κουτι με μια σακουλιτσα κ απο πανω κ κατω βαλε απο μια παγοκυστη. Ετσι δεν θα εχουν αμεση επαφη με τις ενεσεις κ θα ειναι απλα δροσερες. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Α πολύ καλή ιδέα, ευχαριστώ! 

Στην ντουλάπα της κουζίνας τα είχα, πόσο απερίσκεπτη, πω πω ελπίζω να μην αλλοιώθηκε τίποτα.

Τπτ κοριτσι μου να εισαι καλα θεωρω πως με ενα βαθμο πανω δεν παθαινουν κτ αλλα ρωτα κ τον γιατρο σου για σιγουρα. Καλο ταξιδακι να εχεις κ να περασεις ομορφα!!! 

• Μου αρέσει 1

Just now, tweetiee είπε:

Προσωπικά εμένα όλη αυτή η συζήτηση μου προκάλεσε στεναχώρια, και ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να γράφω από την ημέρα που έγραψε η @favol  τηλ λέξη αρρώστια...

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου, με το καλό και σ όλα τα κορίτσια που είναι σε αναμονή χοριακης , σε εμβρυομεταφορα  και στους υπέρηχους!!

Καλή συνέχεια...

Κορίτσια μου γλυκά , η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Οχι , δεν θεωρώ ότι η υπογονιμότητα είναι αρρώστια γιατί μπορεί να συμβαίνει για άσχετους λόγους πχ ανεξήγητη υπογονιμότητα, υπογονιμότητα λόγω άγχους, λόγω ηλικίας, γιατί εκείνη τη στιγμή ανέβηκε η προλακτίνη, γιατί το έμβρυο θεωρήθηκε απ τον οργανισμό σαν ξενο σώμα κλπ. Εγώ για παράδειγμα πριν από 10 χρόνια οι γιατροί μου λέγαν απ τις εξετάσεις μου πόσο γόνιμη είμαι. Τώρα όμως είμαι υπογόνιμη. Τι έγινε ξαφνικά? Αρρώστησα? Οχι τελειώσαν τα ωάριά μου. Κάποιες όμως φορές η υπογονιμότητα μπορεί να οφείλεται σε κάποια δυσλειτουργία ή πάθηση. πχ Ο αντρας μου είχε κιρσοκήλη κ την θεράπευσε. Αλλες κοπέλες έχουν δυσλειτουργία ωοθηκών που προκαλεί με τη σειρά της υπογονιμότητα

• Μου αρέσει 4

Lilypie - (IVvA)

Διαφημίσεις

Just now, alina80 είπε:

Να πεταχτώ και εγώ από διπλανό θέμα; Μη φοβάστε τις λέξεις. Η υπογονιμότητα είναι ασθένεια. Για την ακρίβεια είναι πολλές πιθανές ασθενειες που έχουν ένα κοινό συμπτωμα, την υπογονιμότητα. Και μάλιστα είναι δύσκολη ασθένεια γιατί αφορά δύο ανθρώπους και όχι έναν.  

Η δική μου υπογονιμότητα οφείλεται σε πολύ συγκεκριμένη ασθένεια, που έχει και όνομα. Λέγεται ενδομητρίωση και με ταλειπωρει από 18 ετών. Δεν είχα ποτέ κανένα σύμπτωμα και δεν ένιωσα "άρρωστη" όμως η πάθηση ήταν εκεί και την πάλευα. Θεραπειες, χειρουργεία. Αυτή επανερχόταν και όχι μόνο αυτό αλλά προκάλεσε και άλλα προβλήματα -φλεγμονες στολις σάλπιγγες με αποτέλεσμα να αφαιρεθούν, κύστες στην ωοθήκη με αποτέλεσμα να αφαιρεθεί και αυτή, κατακόρυφη μείωση του αποθέματος και της ποιότητας των ωαρίων. Ναι λοιπόν είναι ασθένεια και μάλιστα δύσκολη. Είναι ασθένεια που πλήττει πολλές γυναίκες (και παρόλα αυτά η έρευνα είναι ακόμα ελλειπής). Είναι ασθένεια που κατάφερα να την αντιμετωπίσω με δραστικά μέτρα (αφαίρεση σε ότι νοσουσε και μια εγκυμοσύνη με δανεικό γενετικό υλικό). Δανεικό γιατί το δικό μου ήταν τόσο άρρωστο που δεν ήταν ικανό ούτε με τη βοήθεια των γιατρών να δώσει αποτέλεσμα. 

Έχω λοιπόν μια παθηση, μία ασθένεια. Η οποία δεν γιατρεύεται καν και ας γεννάω σε λιγες μέρες. Και ο λόγος που σε λίγο θα κρατάω το μωρό μου αγκαλιά είναι γιατί αποδέχτηκα το πρόβλημα και εφόσον δεν κατάφερα να το λύσω το παρέκαμψα. 

Αν είχα αποφασίσει να υιοθετήσω ένα παιδάκι, πάλι ευτυχισμένη θα ήμουν, αλλά η ασθένεια και πάλι δεν θα εξαφανιζόταν. Αν δεν ήθελα να κάνω παιδί, πάλι καλά θα ήμουν αλλά η ασθένεια εκει θα ήταν πάλι. 

Επίσης φοράω γυαλιά ή φακούς. Και βλέπω πολύ καλά. Αλλά τα μάτια μου δεν λειτουργούν από μόνα τους σωστά. Έχουν μια ασθένεια που ονομάζεται μυωπία. 

Είμαι υπογονιμη. Είναι μια ασθένεια. Δεν ειναι ντροπή και δεν είναι κακό. 

Αυτό και τίποτα  άλλο! Μπράβο μπράβο μπράβο για τη στάση ζωής σου, τα λόγια σου, το θάρρος σου κ την τόλμη σου! Να μεγαλώσεις ένα υγιέστατο παιδάκι!

Είτε το θέλουμε είτε όχι Η κατάσταση όλων μας εδώ μέσα χρήζει  ιατρικής παρακολούθησης. Και ΝΑΙ  μακάρι να εντάσσονταν στο ιατρικό σύστημα ως πραγματική ασθένεια και όχι ως πολυτέλεια που πρέπει να πληρώσει όποιος μέχρι και μπορεί!

• Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

Just now, tweetiee είπε:

Καλή συνέχεια...

Γλυκιά μου κ γω οταν εκανα διρργεση διάβαζα εδώ μέσα ότι τα Πολλά ωαρια δν σημαίνει κ καλά κ μπορεί να μην μονιμοποιηθούν κ καλυτερα λίγα κ καλά!Κ είχα 21 ωαρια!αλλα δν πτοήθηκα κ πήγα με θετική ενέργεια κ πάντα επιφυλακτική εννοειτε!εδώ θα διαβάσουμε την αλήθεια κ την άποψη του καθενός αλλα ας μην χαλιομαστε!βεβαια Όπως νιώθεις αν θες να συμμετέχεις!θα περιμένουμε τα ευχαριστα

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Βρε Μελίνα γιατί το γενικεύεις έτσι; Δεν είναι προσβολή να πει κάποιος ότι έχω πρόβλημα σε κάποιο κομμάτι του οργανισμού μου. Σε γιατρούς δεν πάμε βρε κορίτσια; Θεραπείες δεν κάνουμε; Εξετάσεις δεν κάνουμε; Συμπτώματα δεν έχουμε; Αν δεν είναι η μη εμφύτευση ή η μη τελειόμηνη εγκυμοσύνη σύμπτωμα ότι κάτι είναι μη υγιές άρρωστο με πρόβλημα ανεπαρκές πέστε το όπως θέλετε τότε ποιο είναι; Γιατί δεν βλέπουμε την πραγματικότητα εμείς οι ίδιες και αφήνουμε παράθυρα στον κάθε ένα να μας πασάρει την αποψάρα του για άγχος για ματζουνια για ταξιδακια για να χαλαρώσουμε για ότι είναι όλα στο μυαλό μας και να μην βγάλουμε τις παρωπιδες από την κοινωνία να το δει σαν ιατρικό πρόβλημα; Να μας θεωρεί ναι, ασθενείς και να μας προσφέρει ότι είναι δυνατόν και δωρεάν για να λειτουργήσει σωστά το πράγμα; και να σταματήσουμε και εμείς να θεωρούμε το 'νοσώ' προσβολή και ταμπού! Πότε θα σταματήσει το στέρφα που είδα παραπάνω και το τζουφιος να είναι χαρακτηρισμοί σε κάτι που απλά σαν όλα τα άλλα συστήματα του ανθρώπου δεν είναι υγιές αν δεν το αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι χωρίς να κρυβόμαστε; Αυτά. Καλή σας συνέχεια! 

εγω ειλικρινά θα ντρεπόμουν να πω ότι ο άντρας μου είναι άρρωστος!! ντροπή! άλλος έχει καλό σπέρμα άλλος λιγότερο καλό! άλλος έχει μυωπία άλλος λιγότερη. άλλος έχει κρύωμα αλός καρκίνο άλλος έσπασε το νυχάκι του. 

ΆΛΛΟ Η ΠΆΘΗΣΗ ΚΑΙ ΆΛΛΟ Η ΑΡΡΏΣΤΙΑ!!!!  

δεν κρυβόμαστε πίσω από κανένα δαχτυλάκι αλλά μην ισωπεδωνουμε όλα. ξέρω τι αντιμετωπίζω και δεν κρύβομαι.  

διαφορετικές απόψεις; ίσως.. 

• Μου αρέσει 2

Just now, marillia είπε:

Γλυκιά μου κ γω οταν εκανα διρργεση διάβαζα εδώ μέσα ότι τα Πολλά ωαρια δν σημαίνει κ καλά κ μπορεί να μην μονιμοποιηθούν κ καλυτερα λίγα κ καλά!Κ είχα 21 ωαρια!αλλα δν πτοήθηκα κ πήγα με θετική ενέργεια κ πάντα επιφυλακτική εννοειτε!εδώ θα διαβάσουμε την αλήθεια κ την άποψη του καθενός αλλα ας μην χαλιομαστε!βεβαια Όπως νιώθεις αν θες να συμμετέχεις!θα περιμένουμε τα ευχαριστα

Κορίτσι μου σαφώς εδώ μέσα μπορεί να γράφει ότι θέλει η κάθε μια, όμως επειδή καλή ώρα εσύ, εγώ 6και κάποια άλλη στεναχωριέται, νευριάζει, απογοητευεται κλπ....Καλό είναι να υπάρχει κ κάποιο τακτ  να το πω , ευγένεια όλα αυτά, ή να μιλάει καθαρά προσωπικά κλπ κλπ 

Μακάρι να εχω ευχάριστα....Εσύ ξεκούραση και το μωράκι πάει σούπερ!

Σε φιλώ.. 

• Μου αρέσει 1

Just now, marillia είπε:

Ισχυει αυτο τα πολλα ωαρια δεν ειναι παντα καλα ποιοτικα!!! Μου το ειπε κ εμενα ο γιατρος μου... 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις