admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, tweetiee είπε:

Κορίτσι μου σαφώς εδώ μέσα μπορεί να γράφει ότι θέλει , όμως επειδή καλή ώρα εσύ, εγώ και κάποια άλλη στεναχωριέται, νευριάζει, απογοητευεται κλπ....Καλό είναι να υπάρχει κ κάποιο τακτ  να το πω , ευγένεια όλα αυτά, ή να μιλάει καθαρά προσωπικά κλπ κλπ 

Μακάρι να εχω ευχάριστα....Εσύ ξεκούραση και το μωράκι πάει σούπερ!

Σε φιλώ.. 

Δν έχω νιώσει αγένεια δν μπορώ να πώ!!Υπερβολές σίγουρα!!Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Ηρεμία εύχομαι σε όλες μας!!

• Μου αρέσει 1

Just now, MELINASP είπε:

εγω ειλικρινά θα ντρεπόμουν να πω ότι ο άντρας μου είναι άρρωστος!! ντροπή! άλλος έχει καλό σπέρμα άλλος λιγότερο καλό! άλλος έχει μυωπία άλλος λιγότερη. άλλος έχει κρύωμα αλός καρκίνο άλλος έσπασε το νυχάκι του. 

ΆΛΛΟ Η ΠΆΘΗΣΗ ΚΑΙ ΆΛΛΟ Η ΑΡΡΏΣΤΙΑ!!!!  

δεν κρυβόμαστε πίσω από κανένα δαχτυλάκι αλλά μην ισωπεδωνουμε όλα. ξέρω τι αντιμετωπίζω και δεν κρύβομαι.  

διαφορετικές απόψεις; ίσως.. 

μελινακη μ καλο κ φυσικά δεν κρύβομαι πίσω από το δάκτυλο μ.....ανοιχτά λεω οτι δεν ξερω αν θα κάνω παιδί...Αλλά όχι κ άρρωστη από αυτό όμως....Ο πραγματικά άρρωστος τι σκατα πρέπει να πει μ λες.???

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Just now, anna5190 είπε:

Ισχυει αυτο τα πολλα ωαρια δεν ειναι παντα καλα ποιοτικα!!! Μου το ειπε κ εμενα ο γιατρος μου... 

Ναι αγάπη αλλά εμένα ο ντοκ δν μου το είπε γτ σίγουρα θα με επηρέαζε!!Κ δν είναι νόμος ή δεδομένο!!Κ η κάθε γυναίκα είναι μοναδικός οργανισμός!!Παίζουν πολλά ρόλο!!Οπως κ πάντα λέω μια κοπέλα ένα ωάριο να έχει πίστεψε σε αυτό!!Δν λέω αα έχεις ένα τώρα?Αλλά οκ είπα δν με χάλάσε αλλά άλλη κοπέλα μπορεί να χαλαστεί!!Θέλω να πω μην επηρεαζόμαστε απο το κάθετι γράφεται!!!Είναι οι γιατροί να τα λένε αυτά που τους τα σκάμε!!

• Μου αρέσει 1

Just now, marillia είπε:

Ναι αγάπη αλλά εμένα ο ντοκ δν μου το είπε γτ σίγουρα θα με επηρέαζε!!Κ δν είναι νόμος ή δεδομένο!!Κ η κάθε γυναίκα είναι μοναδικός οργανισμός!!Παίζουν πολλά ρόλο!!Οπως κ πάντα λέω μια κοπέλα ένα ωάριο να έχει πίστεψε σε αυτό!!Δν λέω αα έχεις ένα τώρα?Αλλά οκ είπα δν με χάλάσε αλλά άλλη κοπέλα μπορεί να χαλαστεί!!Θέλω να πω μην επηρεαζόμαστε απο το κάθετι γράφεται!!!Είναι οι γιατροί να τα λένε αυτά που τους τα σκάμε!

Εγω προσωπικα επειδη ο συγκεκριμενος γιατρος με εχει δει οτι ειμαι οκ κ πολυ ψυχραιμη μου τον ρωτησα κ μου το ειπε κ πολυ καλα εκανε. Εχω κ πολυκυστικες κ υψηλη αμη κ ηξερα οτι μπορει να γινει κ αυτο ειχα διαβασει στο ίντερνετ τον ρωτησα κ απλως επιβεβαιωθηκα κ με το αποτελεσμα. Θελω να ξερω κ δεν απογοητευτηκα κ παλι θα πω για εμένα για να μην παρεξηγηθω. Σκεψου εγω με υψηλη αμη εκανα μολις 13 ωοθυλακια τα 6 ηταν καλα αλλα τα 4γονιμοποιηθηκαν κ ηταν αριστα. Κ παλι για εμενα μιλαω!!! Εχω ξαναπει πως η καθεμια ειναι διαφορετικη. 

• Μου αρέσει 1

Just now, anna5190 είπε:

Εγω προσωπικα επειδη ο συγκεκριμενος γιατρος με εχει δει οτι ειμαι οκ κ πολυ ψυχραιμη μου τον ρωτησα κ μου το ειπε κ πολυ καλα εκανε. Εχω κ πολυκυστικες κ υψηλη αμη κ ηξερα οτι μπορει να γινει κ αυτο ειχα διαβασει στο ίντερνετ τον ρωτησα κ απλως επιβεβαιωθηκα κ με το αποτελεσμα. Θελω να ξερω κ δεν απογοητευτηκα κ παλι θα πω για εμένα για να μην παρεξηγηθω. Σκεψου εγω με υψηλη αμη εκανα μολις 13 ωοθυλακια τα 6 ηταν καλα αλλα τα 4γονιμοποιηθηκαν κ ηταν αριστα. Κ παλι για εμενα μιλαω!!! Εχω ξαναπει πως η καθεμια ειναι διαφορετικη. 

Εμένα απ τα 21 έγιναν 11 βλαστοκύστες!!!Παλιά μου είχε πει ότι με πολυκυστικές γίνονται πιο εύκολα αποβολές λόγω μη καλής ποιότητας ωαρίων!!Τώρα όμως μου είπε θα τα πάμε καλά!!Χωρίς να μου αναφέρει νούμερα κ στατιστικά!!Εδινε μια μικρή ώθηση να συνεχίσω!!!

Διαφημίσεις

Just now, marillia είπε:

Εμένα απ τα 21 έγιναν 11 βλαστοκύστες!!!Παλιά μου είχε πει ότι με πολυκυστικές γίνονται πιο εύκολα αποβολές λόγω μη καλής ποιότητας ωαρίων!!Τώρα όμως μου είπε θα τα πάμε καλά!!Χωρίς να μου αναφέρει νούμερα κ στατιστικά!!Εδινε μια μικρή ώθηση να συνεχίσω!!!

Εννοειται πως αυτο πρεπει να κανει ενας γιατρός εγω δεν τον αλλαζω με τπτ!!! Του εχω απολυτη εμπιστοσυνη κ πανω από ολα ειναι ανθρωπος κ το εκτιμω πολυ αυτο❤️παω για νανι!!! Καλο βραδυ!!! 

• Μου αρέσει 1

Just now, tweetiee είπε:

Μάλλον έχουμε άλλη οπτική για το θέμα... Και φυσικά σεβαστή η κάθε άποψη! 

Παλεύουμε για να έρθει ένα μωράκι , μια καλή εγκυμοσύνη κλπ 

Προσωπικά εμένα όλη αυτή η συζήτηση μου προκάλεσε στεναχώρια, και ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να γράφω από την ημέρα που έγραψε η @favol  τηλ λέξη αρρώστια...

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου, με το καλό και σ όλα τα κορίτσια που είναι σε αναμονή χοριακης , σε εμβρυομεταφορα  και στους υπέρηχους!!

Καλή συνέχεια...

@tweetiee μου είχες να γράψεις 4-5 μέρες, δεν ξέρω πώς θεωρείς ότι σταματήσες να γράφεις χτες..

Λυπάμαι που σε επηρέασε και εσένα τόσο πολύ η άποψη μου.. Δεν ξέρω γιατί υπήρξε αυτή η ταύτιση..

Just now, MELINASP είπε:

εγω ειλικρινά θα ντρεπόμουν να πω ότι ο άντρας μου είναι άρρωστος!! ντροπή! άλλος έχει καλό σπέρμα άλλος λιγότερο καλό! άλλος έχει μυωπία άλλος λιγότερη. άλλος έχει κρύωμα αλός καρκίνο άλλος έσπασε το νυχάκι του. 

ΆΛΛΟ Η ΠΆΘΗΣΗ ΚΑΙ ΆΛΛΟ Η ΑΡΡΏΣΤΙΑ!!!!  

δεν κρυβόμαστε πίσω από κανένα δαχτυλάκι αλλά μην ισωπεδωνουμε όλα. ξέρω τι αντιμετωπίζω και δεν κρύβομαι.  

διαφορετικές απόψεις; ίσως.. 

Αχ αλήθεια το έχεις πάρει τόσο στραβά. Το σπέρμα του δεν είναι υγιές. Ένα κομμάτι του οργανισμού του νοσεί. Δεν λειτουργεί σωστά. Δεν στο λέω εγώ, δεν το μαθαίνεις από εμένα, δεν ισοπεδώνω τίποτα, είναι η πραγματικότητα του οργανισμού του άντρα σου. Γιατί ενοχλεί η λέξη; Αν μια αιματολογική έβγαινε με τους δείκτες έξω από τα όρια δεν θα λέγατε κάτι έπαθε σήκω να πάμε στον γιατρό; Όταν ειδατε το σπέρμα δεν πήγατε σε γιατρό να δείτε τι φταίει; Βλέπετε κάποια διαφορά; Όταν κάποιος θεωρείται άρρωστος δεν σημαίνει ότι όλα του τα όργανα από την κορυφή μέχρι τα νύχια δεν λειτουργούν σωστά ούτε ότι είναι στο κρεβάτι ούτε ότι δεν ζει φυσιολογικά! Άρρωστος είναι και αυτός με πρόβλημα στο στομάχι άρρωστος είναι και αυτός με πρόβλημα στο έντερο άρρωστος είναι και αυτός με πρόβλημα στα κόκκαλα άρρωστος είναι και αυτός που έχει πρόβλημα στους όρχεις. Θέλετε να το πούμε πάθηση; 

Πάθηση λοιπόν βάση του ελληνικού λεξικού είναι..

"""""ΟυσιαστικόΕπεξεργασία

πάθηση θηλυκό

αρρώστια, ασθένεια

η σχετική άσχημη κατάσταση ενός οργανισμού προσβεβλημένου από ασθένεια

(γραμματική) φθογγική μεταβολή

Συγγενικές λέξειςΕπεξεργασία

→ δείτε τις λέξεις: πάσχω και πάθος

ΣυνώνυμαΕπεξεργασία

αρρώστια

ασθένεια

νόσημα"""""

Άρα η λέξη κλωτσάει και πως το έχει ο καθένας στο μυαλό του. Αντιλαμβάνομαι ότι άλλη ψυχολογία έχει κάποιος αν του πουν έχεις μία πάθηση και άλλη αν του πουν είσαι άρρωστος στο τάδε κομμάτι του οργανισμού. Αλλά είναι το ίδιο. Δεν ντρόπιασα ούτε προσέβαλα τον άντρα σου και λυπάμαι που το βλέπεις έτσι. 

• Μου αρέσει 3

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

Just now, favol είπε:

@tweetiee μου είχες να γράψεις 4-5 μέρες, δεν ξέρω πώς θεωρείς ότι σταματήσες να γράφεις χτες..

Λυπάμαι που σε επηρέασε και εσένα τόσο πολύ η άποψη μου.. Δεν ξέρω γιατί υπήρξε αυτή η ταύτιση..

Δεν σταμάτησα να γράφω χθες έτυχε να μην συμμετέχω απλά , σας διάβαζα όμως αλλα όταν ειπώθηκε αυτό με σταμάτησε!καμία ταύτιση  , απλά στενάχωρο σαν άποψη...

είχα γράψει ότι είχα εμβρυομεταφορα, ευχαριστώ και για τις ευχές, σήμερα το είδα σαν ειδοποίηση και να σου ευχηθώ να έχεις κ εσύ μια Καλή χοριακη και να έρθει το αδερφάκι.  

Καλό σου βράδυ...

• Μου αρέσει 2

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Αχ αλήθεια το έχεις πάρει τόσο στραβά. Το σπέρμα του δεν είναι υγιές. Ένα κομμάτι του οργανισμού του νοσεί. Δεν λειτουργεί σωστά. Δεν στο λέω εγώ, δεν το μαθαίνεις από εμένα, δεν ισοπεδώνω τίποτα, είναι η πραγματικότητα του οργανισμού του άντρα σου. Γιατί ενοχλεί η λέξη; Αν μια αιματολογική έβγαινε με τους δείκτες έξω από τα όρια δεν θα λέγατε κάτι έπαθε σήκω να πάμε στον γιατρό; Όταν ειδατε το σπέρμα δεν πήγατε σε γιατρό να δείτε τι φταίει; Βλέπετε κάποια διαφορά; Όταν κάποιος θεωρείται άρρωστος δεν σημαίνει ότι όλα του τα όργανα από την κορυφή μέχρι τα νύχια δεν λειτουργούν σωστά ούτε ότι είναι στο κρεβάτι ούτε ότι δεν ζει φυσιολογικά! Άρρωστος είναι και αυτός με πρόβλημα στο στομάχι άρρωστος είναι και αυτός με πρόβλημα στο έντερο άρρωστος είναι και αυτός με πρόβλημα στα κόκκαλα άρρωστος είναι και αυτός που έχει πρόβλημα στους όρχεις. Θέλετε να το πούμε πάθηση; 

πάθηση θηλυκό

αρρώστια, ασθένεια

ΣυνώνυμαΕπεξεργασία

αρρώστια

ασθένεια

νόσημα"""""

Άρα η λέξη κλωτσάει και πως το έχει ο καθένας στο μυαλό του. Αντιλαμβάνομαι ότι άλλη ψυχολογία έχει κάποιος αν του πουν έχεις μία πάθηση και άλλη αν του πουν είσαι άρρωστος στο τάδε κομμάτι του οργανισμού. Αλλά είναι το ίδιο. Δεν ντρόπιασα ούτε προσέβαλα τον άντρα σου και λυπάμαι που το βλέπεις έτσι. 

εγω σου έγραψα ότι μάλλον έχουμε διαφορετικές απόψεις. εσύ μου έγραψες "αααχ αλήθεια το έχεις πάρει τόσο στραβά". 

δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν διαφορετική άποψη με εσένα;. 

δέξου το και στο να πάει στο καλό. 

να είσαι καλά 

Διαφημίσεις

Just now, tweetiee είπε:

Δεν σταμάτησα να γράφω χθες έτυχε να μην συμμετέχω απλά , σας διάβαζα όμως αλλα όταν ειπώθηκε αυτό με σταμάτησε!καμία ταύτιση  , απλά στενάχωρο σαν άποψη...

είχα γράψει ότι είχα εμβρυομεταφορα, ευχαριστώ και για τις ευχές, σήμερα το είδα σαν ειδοποίηση και να σου ευχηθώ να έχεις κ εσύ μια Καλή χοριακη και να έρθει το αδερφάκι.  

Καλό σου βράδυ...

Οκ.. απλά είπες ότι σταματήσες να γράφεις γι'αυτό στο είπα..

Δεν ήξερα ότι έλεγα κάτι τόσο περίεργο που θα προκαλούσε τόσες αντιδράσεις.. Αλλά οκ.. Άλλοι το βλέπουν έτσι και άλλοι αλλιώς..

Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Εσύ πότε θα κάνεις χοριακη;

Just now, λουκουμαδακι είπε:

πάθηση θηλυκό

αρρώστια, ασθένεια

ΣυνώνυμαΕπεξεργασία

αρρώστια

ασθένεια

νόσημα"""""

Θα συμφωνήσω μαζί σου και σαν μαθήτρια νοσηλευτικής.... Ναι η μυωπία είναι ασθένεια των οφθαλμών....  Ναι η υπογονημοτητα είναι ασθένεια.... Ακούγεται ποιο άσχημο από ότι είναι... Απλά κάτι δε λειτουργεί σωστά.... Ασθένεια δεν είναι μόνο το Ca και η σκλυρηνση κατά πλάκας.... Ασθενης είναι και κάποιος μετά από λιποθυμικο επεισοδειο... Γιατί τέτοια οργή με τις λέξεις... Και εννοητε ότι αυτός που δε θα κάνει παιδιά θα ζήσει... Και αυτός που φοράει γυαλιά... Αλλά και αυτός που είναι αναπηρος.... Μέχρι και οι ασθενείς με μεταδιδομενες ασθένειες ζούνε πλέον ποιοτική ζωή.... Ας χαλαρώσουμε λοιπόν κορίτσια.... Γιατί κάποιες κοπέλες περιμένουν χοριακες και δεν υπάρχει λόγος να τις στρεσαρουμε.... Γιατί το στρες είναι η μεγαλύτερη ασθένεια της εποχής.... Το καφέ μας είναι για αλληλοστηριξη... Μια αγκαλιά σε όλες! :x

• Μου αρέσει 5

JRlOp2.png

πρίν από 52 λεπτά , playbunny είπε:

Μα φυσικα, έχεις δικιο σε αυτό. Υπάρχουν προϋποθέσεις, δεν λεμε μια γυναίκα στα 60 πχ. Προφανώς το θεμα είναι σε επιμέρους ζητηματα πχ εμεις με το σπέρμα που και 20 χρόνων να ειμασταν και παλι θα υπήρχε θεμα. Ετσι ολοι αυτοι οι παράγοντες που έχουν σαν συνέπεια την υπογονιμότητα δημιουργούν τον χαρακτηρισμό της ως ασθένειας. 

Φυσικα αναφερομουν σε μικροτερες ηλικιες κ οχι σε 60αρες...Ξερω γυναικα που παντρευτηκε στα 40 της κ ειχε την ατυχια να μπει αμέσως σε κλιμακτηριο κ δεν προλαβαν απλα... Εκει δε μιλαμε για ασθένεια... Ειχα συγκεκριμένο παράδειγμα στο μυαλο μου... Κ η γενικοτερη λογικη ηταν οτι δεν ειναι θεμα να κρυβομαστε πισω απο τις λεξεις... Αλλα να μην αισθανομαστε αρρωστες μονο κ μονο για να ειμαστε δυνατές... Δεν θα αλλαξει κατι αν παραδεχτω οτι ειμαι αρρωστη, δεν θα προσπαθήσω περισσότερο... Αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη... Κ φαντάζομαι οτι εχει ληξει το θεμα... Απλα ελειπα για τη β επιπεδου κ τωρα τα διαβασα... Φιλακια... 

πρίν από 8 λεπτά , alina80 είπε:

Ακόμα και στα ζευγάρια που δεν βρίσκουν κάτι...δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Απλώς η επιστήμη δεν το ξέρει ακόμα. 

Υπαρχουν κ περιπτωσεις οπως ανεφερα παραπανω που απλα καποιοι αργησαν να το παρουν αποφαση.... Αυτο μονο... Φιλακια κ σε σενα αλινα μου... 

Just now, αστα είπε:

Θα συμφωνήσω μαζί σου και σαν μαθήτρια νοσηλευτικής.... Ναι η μυωπία είναι ασθένεια των οφθαλμών....  Ναι η υπογονημοτητα είναι ασθένεια.... Ακούγεται ποιο άσχημο από ότι είναι... Απλά κάτι δε λειτουργεί σωστά.... Ασθένεια δεν είναι μόνο το Ca και η σκλυρηνση κατά πλάκας.... Ασθενης είναι και κάποιος μετά από λιποθυμικο επεισοδειο... Γιατί τέτοια οργή με τις λέξεις... Και εννοητε ότι αυτός που δε θα κάνει παιδιά θα ζήσει... Και αυτός που φοράει γυαλιά... Αλλά και αυτός που είναι αναπηρος.... Μέχρι και οι ασθενείς με μεταδιδομενες ασθένειες ζούνε πλέον ποιοτική ζωή.... Ας χαλαρώσουμε λοιπόν κορίτσια.... Γιατί κάποιες κοπέλες περιμένουν χοριακες και δεν υπάρχει λόγος να τις στρεσαρουμε.... Γιατί το στρες είναι η μεγαλύτερη ασθένεια της εποχής.... Το καφέ μας είναι για αλληλοστηριξη... Μια αγκαλιά σε όλες! :x

Εχει λογικη αυτο που λες αλλα νομιζω οτι το πηρατε λαθος... Δεν ειναι τοσο η λεξη αρρωστος... Ειναι κυριως να μην εχουμε ψυχολογια αρρωστου για να ειμαστε δυνατοι... Δεν αλλαζει κατι με το να το πούμε... Προσπαθουμε ετσι κ αλλιως... Απλα ειναι η λεξη που εχει αρνητικη ενέργεια κ πρεπει να μην αισθανομαστε ετσι... 

Δυναμη σε ολες τις κοπελες να πετυχουν το στοχο τους.... Αυτο πρεπει να μας νοιάζει κ μονο... 

m1Ogp2.pngZ8RNp2.png

Just now, favol είπε:

Οκ.. απλά είπες ότι σταματήσες να γράφεις γι'αυτό στο είπα..

Δεν ήξερα ότι έλεγα κάτι τόσο περίεργο που θα προκαλούσε τόσες αντιδράσεις.. Αλλά οκ.. Άλλοι το βλέπουν έτσι και άλλοι αλλιώς..

Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Εσύ πότε θα κάνεις χοριακη;

Εντάξει δεν έγραφα κ πολύ γενικώς...

Εγώ είμαι 13/6  φαντάζομαι εσύ λίγο πιο μετά!

Καλή μας τύχη...

Just now, MELINASP είπε:

εγω σου έγραψα ότι μάλλον έχουμε διαφορετικές απόψεις. εσύ μου έγραψες "αααχ αλήθεια το έχεις πάρει τόσο στραβά". 

δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν διαφορετική άποψη με εσένα;. 

δέξου το και στο να πάει στο καλό. 

να είσαι καλά 

Ναι γιατί με το που ακούτε άρρωστος φανταζόσαστε καρκινοπαθή, τίποτα λιγότερο. Ναι γιατί γράφετε για ντροπή και ξανά για ντροπή και ότι δεν πρέπει να αναφερουμε εαυτούς σαν ασθενείς παρόλο που κρεμόμαστε από την ιατρική εξέλιξη. Ναι γιατί είναι ανθρώπινο δικαίωμα η τεκνοποίηση και πρέπει παντού να θεωρείται η μη απόκτηση απογόνων όταν είναι θεμιτή σαν ιατρική ασθένεια και να αντιμετωπίζεται σαν τέτοια από ένα απλό χαπάκι για να ρίξει μία προλακτίνη μέχρι τους όρχεις που υπολειτουργούν μέχρι την ενδομητριωση της Αλίνας που της κατέστρεψε τα ωάρια μέχρι την ασυμβατότητα dna που έχει κάνει φίλη μου να χάσει 8 μωρά (8!). Δεν είναι άποψη εγώ και άποψη εσύ. Η υπογονιμότητα είναι ασθένεια εμείς ασθενούμε και με ότι λέξεις και αν παίξουμε η αλήθεια είναι αυτή. Και ας πάει στο καλό. Α και δεν έγραψα αααχ. Ειρωνικά δεν θα το έκανα ποτέ. 

• Μου αρέσει 6

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις