admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, Giotitsa είπε:

Αν έχεις πρόβλημα το τι λέω γραπτό σε εμενα και Οχι να λες για εμένα εγώ ετσι ήξερα να το γράψω δασκάλα 

Κανένα πρόβλημα. Γενικές παρατηρήσεις.

Just now, favol είπε:

Κανένα πρόβλημα. Γενικές παρατηρήσεις.

Τις παρατηρείς σου άλλου Οχι σε μενα μπορει να μην πήγα σχολείο και να ξερω ετσι να το γράψω σε παρακαλώ μην ξανά απευθυνθείς ουτε στα κειμενα μου ουτε το πως γράψω δεν σε ειρωνεύτηκα ουτε πως γραφείς ουτε τι γραφείς σταματα εδω

Επεξεργάστηκαν by Giotitsa
  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια είπαμε το πως το βλέπει η καθεμια μια είναι διακιωμά της!!Εχω δικαίωμα να το βλέπω ασθένεια-πρόβλημα-έχω θεματάκι!!Κ ενοείτε προχωράω κ το παλεύω!!Κ το βλέπω θετικά και  προχωράω!!Αυατη την στιγμή φίλη μου προσπαθεί για παιδάκι 2 χρίνια κ δν παέι για βασικές εξετάσεις στον γιατρό!!Προφανώς δν αποδέχεται ότι μπορεί να έχουν πρόβλημα κ μου το παραδέχτηκε!!Της είπα εννοείοτε θα πας όποτε νιώσεις έτοιμη!!Πρώτα αποδέχεσαι ότι έχεις θέμα κ μετά προχωράς παρακάτω!!Δν είναι η εξωσωματική ασθένεια αλλά η υπογονιμότητα!!Μέχρι να πάρεις αγκαλιά το παιδί σου!!Κ δν μπορώ να καταλάβω γτ προσβάλλονται κάποιες κοπέλες αφού δν το δέχονται ότι ασθενουν!Ξέρει η καθεμιά όταν τα έχει καλαά με τον εαυτό της τι είναι κ τι όχι

• Μου αρέσει 3

Just now, Giotitsa είπε:

Τις παρατηρείς σου άλλου Οχι σε μενα μπορει να μην πήγα σχολείο και να ξερω ετσι να το γράψω σε παρακαλώ μην ξανά απευθυνθείς ουτε στα κειμενα μου ουτε το πως γράψω δεν σε ειρωνεύτηκα ουτε πως γραφείς ουτε τι γραφείς σταματα εδω

Να κόψεις τις αναφορές σου στα λεγόμενα μου αν δεν σου αρέσει να σχολιάζω τα δικά σου λεγόμενα. Και ναι, με ειρωνεύτηκες.

Just now, nadiaki165 είπε:

Καλά είμαι αγάπη μου...σε κατάσταση ηρεμίας και ησυχίας!! Σε καμια δεκαριά μέρες θα πάω στον καινούριο γυναικολόγο πλέον που μου είχε δώσει να κάνω ένα σωρο εξετάσεις....είχαν βρεθεί χλαμύδια (και πολλών χρόνων κιόλας) πήραμε αντιβίωση όλα καλα κ ήρθε η ώρα για ραντεβού.

Κοριτσακι μου θα σου ευχηθω καλη αρχη βασικά... Ευχομαι συντομα να εισαι πανευτυχης κ να μας πεις τα ευχαριστα... Σε χασαμε αλλα το σημαντικό ειναι οτι εισαι ηρεμη κ καλα... Σε φιλω... 

• Μου αρέσει 1

m1Ogp2.pngZ8RNp2.png

Διαφημίσεις

Just now, marillia είπε:

Κορίτσια είπαμε το πως το βλέπει η καθεμια μια είναι διακιωμά της!!Εχω δικαίωμα να το βλέπω ασθένεια-πρόβλημα-έχω θεματάκι!!Κ ενοείτε προχωράω κ το παλεύω!!Κ το βλέπω θετικά και  προχωράω!!Αυατη την στιγμή φίλη μου προσπαθεί για παιδάκι 2 χρίνια κ δν παέι για βασικές εξετάσεις στον γιατρό!!Προφανώς δν αποδέχεται ότι μπορεί να έχουν πρόβλημα κ μου το παραδέχτηκε!!Της είπα εννοείοτε θα πας όποτε νιώσεις έτοιμη!!Πρώτα αποδέχεσαι ότι έχεις θέμα κ μετά προχωράς παρακάτω!!Δν είναι η εξωσωματική ασθένεια αλλά η υπογονιμότητα!!Μέχρι να πάρεις αγκαλιά το παιδί σου!!Κ δν μπορώ να καταλάβω γτ προσβάλλονται κάποιες κοπέλες αφού δν το δέχονται ότι ασθενουν!Ξέρει η καθεμιά όταν τα έχει καλαά με τον εαυτό της τι είναι κ τι όχι

Μάλλον έχει κολλήσει η βελόνα κ χάνουμε λίγο το νόημα. Δεν νομίζω ούτε εγώ ουτε καμία κοπέλα είπε ότι δεν παραδέχτηκε ότι μπορει να υπάρχει ένα αλφα προβλημα κ δεν αποδεχεσαι το θεμα. Ουτε ειπα οτι θεωρω την εξωσωματικη ασθενεια. Κ οχι δεν λυνεται η ''ασθενεια'' οταν ερθει στον κοσμο ενα παιδι....sorry! Πιστεψε με μετα απο 7 χρονια σχεδον ξερω πολυ καλα τι μου γινεται! Εαν θελετε να θεωρειστε αρρωστες για να σας λυπουνται ισως η για οποιοδηποτε αλλο λογο ειναι δικαιωμα σας. Επισης καπου διαβασα οτι σχετιζονται 20 ειδικοτητες οποτε ειναι φυσιολογικο να ειναι αρρωστια! Μμμμμμμ κατσε να σκεφτω....γυναικες δλδ που ηταν ''αρρωστες'' κ κατεφυγαν στην εξωσωματικη με αρνητικα αποτελεσματα κ εμειναν μονες τους φυσιολογικα εκει τι συνεβη;;;; 

Και το σωστό προς ενημέρωση σας είναι αυτο...

Είναι η υπογονιμότητα ασθένεια;

Ο ορισμός της υγείας παραμένει αναλλοίωτος από το 1948. Βρίσκεται στο επίσημο καταστατικό κείμενο του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (“Preamble to the Constitution of the World Health Organization”), το οποίο έγινε αποδεκτό από την Παγκόσμια Διάσκεψη για την Υγεία, υπεγράφη στις 22 Ιουνίου 1946 από εκπροσώπους 61 κρατών στη Νέα Υόρκη (Official Records of the World Health Organization, 2:100) και τέθηκε σε ισχύ στις 7 Απριλίου 1948. Σύμφωνα με τον ορισμό αυτόν, η υγεία είναι μια κατάσταση πλήρους φυσικής, πνευματικής και κοινωνικής ευεξίας και όχι απλώς η απουσία ασθένειας ή αναπηρίας (“Health is a state of complete physical, mental and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity”).

Υπό την έννοια αυτή, η υπογονιμότητα αποτελεί πράγματι διαταραχή της υγείας. Το ζευγάρι που παραμένει άτεκνο παρά τη θέλησή του, δεν βρίσκεται σε «πλήρη πνευματική και κοινωνική ευεξία», δεδομένου ότι η ακούσια ατεκνία θεωρείται κοινωνικό στίγμα και κατά κανόνα επηρεάζει δυσμενώς την πνευματική και κοινωνική ευεξία των άτεκνων ζευγαριών. Κατά συνέπεια, τα υπογόνιμα ζευγάρια είναι «ασθενείς», χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι χρειάζεται να στιγματίζονται γι’ αυτό, όπως ακριβώς ουδείς στιγματίζεται επειδή πάσχει από γρίππη, ή από μυωπία. Η υπογονιμότητα δεν έχει ιδιαίτερα συμπτώματα και οι «ασθενείς» δεν φαίνεται να «πάσχουν» από κάποιο πρόδηλο νόσημα.

Θελετε να αποκαλείστε ακόμα ασθενείς κ ότι πάσχετε απο υπογονιμότητα κάντε το! Εσείς χάνετε ουσιώδη πράγματα της ζωής σας.

Χωρίς κακία πάντα...

Just now, winspert είπε:

Κοριτσακι μου θα σου ευχηθω καλη αρχη βασικά... Ευχομαι συντομα να εισαι πανευτυχης κ να μας πεις τα ευχαριστα... Σε χασαμε αλλα το σημαντικό ειναι οτι εισαι ηρεμη κ καλα... Σε φιλω... 

Σε ευχαριστώ πολύ...να είσαι καλά!!!

• Μου αρέσει 2

xuBjp3.png

Μάλλον έχει κολλήσει η βελόνα κ χάνουμε λίγο το νόημα. Δεν νομίζω ούτε εγώ ουτε καμία κοπέλα είπε ότι δεν παραδέχτηκε ότι μπορει να υπάρχει ένα αλφα προβλημα κ δεν αποδεχεσαι το θεμα. Ουτε ειπα οτι θεωρω την εξωσωματικη ασθενεια. Κ οχι δεν λυνεται η ''ασθενεια'' οταν ερθει στον κοσμο ενα παιδι....sorry! Πιστεψε με μετα απο 7 χρονια σχεδον ξερω πολυ καλα τι μου γινεται! Εαν θελετε να θεωρειστε αρρωστες για να σας λυπουνται ισως η για οποιοδηποτε αλλο λογο ειναι δικαιωμα σας. Επισης καπου διαβασα οτι σχετιζονται 20 ειδικοτητες οποτε ειναι φυσιολογικο να ειναι αρρωστια! Μμμμμμμ κατσε να σκεφτω....γυναικες δλδ που ηταν ''αρρωστες'' κ κατεφυγαν στην εξωσωματικη με αρνητικα αποτελεσματα κ εμειναν μονες τους φυσιολογικα εκει τι συνεβη;;;; 

Ο ορισμός της υγείας παραμένει αναλλοίωτος από το 1948. Βρίσκεται στο επίσημο καταστατικό κείμενο του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (“Preamble to the Constitution of the World Health Organization”), το οποίο έγινε αποδεκτό από την Παγκόσμια Διάσκεψη για την Υγεία, υπεγράφη στις 22 Ιουνίου 1946 από εκπροσώπους 61 κρατών στη Νέα Υόρκη (Official Records of the World Health Organization, 2:100) και τέθηκε σε ισχύ στις 7 Απριλίου 1948. Σύμφωνα με τον ορισμό αυτόν, η υγεία είναι μια κατάσταση πλήρους φυσικής, πνευματικής και κοινωνικής ευεξίας και όχι απλώς η απουσία ασθένειας ή αναπηρίας (“Health is a state of complete physical, mental and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity”).

Υπό την έννοια αυτή, η υπογονιμότητα αποτελεί πράγματι διαταραχή της υγείας. Το ζευγάρι που παραμένει άτεκνο παρά τη θέλησή του, δεν βρίσκεται σε «πλήρη πνευματική και κοινωνική ευεξία», δεδομένου ότι η ακούσια ατεκνία θεωρείται κοινωνικό στίγμα και κατά κανόνα επηρεάζει δυσμενώς την πνευματική και κοινωνική ευεξία των άτεκνων ζευγαριών. Κατά συνέπεια, τα υπογόνιμα ζευγάρια είναι «ασθενείς», χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι χρειάζεται να στιγματίζονται γι’ αυτό, όπως ακριβώς ουδείς στιγματίζεται επειδή πάσχει από γρίππη, ή από μυωπία. Η υπογονιμότητα δεν έχει ιδιαίτερα συμπτώματα και οι «ασθενείς» δεν φαίνεται να «πάσχουν» από κάποιο πρόδηλο νόσημα.

Θελετε να αποκαλείστε ακόμα ασθενείς κ ότι πάσχετε απο υπογονιμότητα κάντε το! Εσείς χάνετε ουσιώδη πράγματα της ζωής σας.

Χωρίς κακία πάντα...

χαχχααχ γελάω πραγματικά αν το κάνω για λύπηση!!!και ναι αν πάρω το παιδί στην αγκαλιά μου τουλάχιστον η υπογονιμότητα δν υπάρχει!!Εννοείτε όμως άλλα προβλήματα θα συνεχίσουν όπως πχ μια γυναίκα θα συνεχίσει να μηνέχει σάλπιγγες αν τις έβγαλε!!Λυστε μου κ μια απορία?Γτ τόσα χρόνια μιλάτε εδώ στο φόρουμ για άρρωστα έμβρυα κ υγιή?Κ για ποιοτικά κ μη?Κ μη μου πείετ φταίει το έμβρυο απο μόνο του?το έμβρυο είναι το ωαριο μου κ το σπέρμα του άντρα μου!!Κ η φύση γενικώς ναι που  μπορεί αν νοσεί!!Απο χτες παίζεται με τις λέξεις κ κουράστηκα!!

• Μου αρέσει 1

Χωρίς κακία πάντα...

Μας παραθέτεις ένα κείμενο που λέει ότι ναι είμαστε ασθενείς χωρίς να πρέπει να στιγματιζομαστε για αυτό και χωρίς φαίνεται ότι πάσχουμε από κάτι. 

100% αυτά που λέμε.

Άρα συμφωνούμε.

• Μου αρέσει 2

Χωρίς κακία πάντα...

@nadiaki165 προφανώς κ δεν είμαστε άρρωστες....Μην αναλωνεσαι με τρυπια μυαλά ...όποια σε έκανε να αισθανθείς ετσι είναι άρρωστη η ίδια στο μυαλό της...

δεν σ κρύβω ότι αν μπορούσα να μπω  μέσα στην οθόνη δεν θα άρεσε στην άρρωστη να με δει....

προφανώς κ χάνουν την ζωή τους κολλημένες με την αρρώστια τους...

• Μου αρέσει 2

Just now, favol είπε:

Μας παραθέτεις ένα κείμενο που λέει ότι ναι είμαστε ασθενείς χωρίς να πρέπει να στιγματιζομαστε για αυτό και χωρίς φαίνεται ότι πάσχουμε από κάτι. 

100% αυτά που λέμε.

Άρα συμφωνούμε.

Πρέπει να το διαβάσεις καλύτερα...δεν λεει αυτό..!

• Μου αρέσει 1

xuBjp3.png

Διαφημίσεις

Γενικά έχω καιρό να γράψω και κάποιες δεν με ξέρετε οι παλιές νομίζω με θυμούνται....παρολαυτά διάβαζα το πρωί την όλη παράνοια για το εάν η υπογονιμότητα είναι αρρώστια ασθένεια πάθηση κτλ. Με λύπη μου διάβασα από κοπέλες που θέλανε πάρα πολύ έντονα να πείσουν τις υπόλοιπες ότι ναι είναι ασθένεια γιατί απλά το έχει δηλώσει το υπουργείο υγείας εαν δεν κάνω λάθος...σωστα;; Οπότε κ επίσημα είναι μια ασθένεια που προφανώς και κάπως πρέπει να δηλωθεί για να δωθούν φάρμακα κ να δικαιολογούνται κάποια επιδόματα ισως και κάποιες άδειες. Εγώ θα ρωτήσω κάτι και εάς μην μου απαντήσει καμία δεν με νοιάζει απλά θέλω να το σκεφτείτε....Η υπογονιμότητα που είναι μια ''ασθένεια'' θεραπεύεται με την εγκυμοσύνη και την γέννηση ενός παιδιού ή παραμένεις άρρωστος;; 

Το τι νοιώθουμε είναι δικαίωμα καθεμιας και καμία δεν μπορεί να της το στερήσει. Το εάν θεωρείται ασθένεια εμένα προσωπικά πάντα με προσβάλλει το γεγονός να με αντιμετωπίζουν σαν άρρωστη. Το τι θέματα μπορεί να προκύπτουν σε κάθε ζευγάρι που δεν έχει κάνει παιδί ακόμα κ παλεύει γιαυτό είναι καθαρά προσωπικό και άξιοθαυμαστο ταυτόχρονα. Εάν ο συζυγός μου για παράδειγμα με αποκαλούσε άρρωστη η επικεντρωνόταν στο ότι φταίω εγώ που δεν έχουμε μπορέσει να κάνουμε παιδί ακόμα δεν θα του άξιζε να είναι σύζυγος μου. Όπως κ εγώ δεν θα το έκανα ποτέ...!! 

Μπήκα λοιπόν το πρωί σε ένα τρυπάκι διαβάζοντας όλα αυτά να σκεφτώ πως μπορεί να με αντιμετωπίζουν και να σκέφτονται όλοι οι κοντινοί μου άνθρωποι κ πως το έχουν στο μυαλό τους την υπογονιμότητα γτ η αλήθεια είναι ότι δεν τους είχα ρωτήσει ποτέ. Έκανα ένα γκάλοπ...δεν θέλατε να δείτε την έκφραση έκπληξης όταν τους ρώτησα εάν με θεωρούν άρρωστη. 

Ξέρω τι μου συμβαίνει κ έχω κ αντίληψη των πραγμάτων και των γεγονότων που συμβαίνουν παρόλο το σιχτίρι που μπορεί να ρίχνω κατά διαστήματα. Όχι εγώ δεν νοιώθω άρρωστη...δεν ξέρω εάν είμαι με βάση την νομοθεσία του κράτους αλλα έχω επίγνωση κ ξέρω να ξεχωρίζω τι πάει να πει να είμαι άρρωστη και πρέπει να γιατρευτώ με την επιθυμία και την λαχτάρα ίσως να αποκτήσουμε ένα παιδί με τον αντρούλη μου.

Το ταξίδι της δυσκολίας απόκτησης παιδιού με ότι αυτό συνεπάγεται είναι πολύ επικίνδυνο σε ότι έχει να κάνει με το μυαλό και τα συναισθήματα. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι θλιβερή.....όσο πιο απλά βλέπετε κάποια πράγματα χωρίς ταμπέλες τόσο πιο απλή θα είναι η ζωή σας...όσο δύσκολο και να ακούγεται.

Αυτά είχα να πω εγώ...σας φιλώ και καλή επιτυχία σε όλες σας!

Τα είπες τόσο όμορφα....

Εύχομαι όλα κατ' ευχήν από εδώ κ πέρα και με το καλό να μας πεις τα ευχάριστα!

Όπως κατάλαβες ναι κόλλησε η βελόνα και πρέπει να γράφουμε συντακτικά και προσεκτικά πλέον!!:-P

• Μου αρέσει 3

Just now, marillia είπε:

χαχχααχ γελάω πραγματικά αν το κάνω για λύπηση!!!και ναι αν πάρω το παιδί στην αγκαλιά μου τουλάχιστον η υπογονιμότητα δν υπάρχει!!Εννοείτε όμως άλλα προβλήματα θα συνεχίσουν όπως πχ μια γυναίκα θα συνεχίσει να μηνέχει σάλπιγγες αν τις έβγαλε!!Λυστε μου κ μια απορία?Γτ τόσα χρόνια μιλάτε εδώ στο φόρουμ για άρρωστα έμβρυα κ υγιή?Κ για ποιοτικά κ μη?Κ μη μου πείετ φταίει το έμβρυο απο μόνο του?το έμβρυο είναι το ωαριο μου κ το σπέρμα του άντρα μου!!Κ η φύση γενικώς ναι που  μπορεί αν νοσεί!!Απο χτες παίζεται με τις λέξεις κ κουράστηκα!!

Οχι δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα η υπογονιμοτητα δεν λυνετε γτ θα πρεπει να ξανακανεις εξωσωματικη για δευτερο παιδι!κ σου ευχομαι πραγματικα να κανεις οσα παιδια ονειρευεσαι!!!

• Μου αρέσει 1

xuBjp3.png

Οχι δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα η υπογονιμοτητα δεν λυνετε γτ θα πρεπει να ξανακανεις εξωσωματικη για δευτερο παιδι!κ σου ευχομαι πραγματικα να κανεις οσα παιδια ονειρευεσαι!!!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!δνξέρω καν αν θέλω δεύτερο παιδάκι!!Για αρχή την Δευτέτρα θέλω να ακούσω καρδιά γτ είχα μια αποβολή πριν 2 χρόνια κ δν είδα ποτέ σπόρι!!Κ δν ξέρω καν το εμβρυάκι που μου βάλανε σε τι κατάσταση είναι ωστέ να ε΄'ιναι γερό κ υγιές!!!Κ σενα εύχομαι ότι επιθυμείς!!

Just now, marillia είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!δνξέρω καν αν θέλω δεύτερο παιδάκι!!Για αρχή την Δευτέτρα θέλω να ακούσω καρδιά γτ είχα μια αποβολή πριν 2 χρόνια κ δν είδα ποτέ σπόρι!!Κ δν ξέρω καν το εμβρυάκι που μου βάλανε σε τι κατάσταση είναι ωστέ να ε΄'ιναι γερό κ υγιές!!!Κ σενα εύχομαι ότι επιθυμείς!!

Σου ευχομαι να ακουσεις καρδουλα κ μια τελειομηνη υγιη εγκυμοσυνη. Σε ευχαριστω

xuBjp3.png

Just now, nadiaki165 said:

Eίναι η υπογονιμότητα ασθένεια;

Ο ορισμός της υγείας παραμένει αναλλοίωτος από το 1948. Βρίσκεται στο επίσημο καταστατικό κείμενο του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (“Preamble to the Constitution of the World Health Organization”), το οποίο έγινε αποδεκτό από την Παγκόσμια Διάσκεψη για την Υγεία, 

Επικαλεστηκαμε ακριβώς τον ίδιο Οργανισμό για τον ορισμό της υπογονιμότητας ως ασθένειας. Αλλά αυτό δεν γίνεται δεκτό, ενω ο ορισμός του Οργανισμού για την "υγεία" γίνεται. :roll:

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

H8z0p3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις