admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, ssisi2019 είπε:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

εμενα στο κεντρο πριν την ωολοψια μου έκαναν γενικη αιματος, καρδιογραφημα και μια εξεταση γι ατην πηξη του αιματος.επιση ςμου ζητησαν την ομαδα αιματος μου.

μεσογειακη-κυστικη (απλο πακετο) πηρα την πρωτοβουλια κ εκανα μονη μου,πολυ νωριτερα.

θρομβοφιλια επικτητη ειχα κανει πριν 2 ετη σε αιματολογο. θρομβοφιλια κληρονομικη δε μου ζητηθηκε.

καλλιέργειες στο γυναικολόγο μου.

σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργειες σπερματος ειχαμε ηδη κανει,λόγω προηγουμενων σπερματεγχύσεων.

κατακερματισμος με δικη μου πρωτοβουλια.

σακχαρο/ινσουλίνη δεν εκανα-δε μου ζητηθηκε, και δε μας ζητηθηκε ουτε καρυοτυπος

επισης στο  κεντρο μου ζητησαν τις εξετάσεις που εκανα για την επιτροπη εξωσωματικής εοπυυ (τα λοιμωδη)

Αρα οι ίδιες μου ζητηθηκαν κι εμενα με μόνη διαφορα καρυότυπο κ θρομβοφιλια, ανοσολογικες και αντιφωσφολιπιδικο που μου ζητηθηκαν απ το κεντρο

Lilypie - (IVvA)

συγνωμη δεν καταλαβα κατι,καρυοτυπος σου ζητήθηκε από το κέντρο;

αν ναι τι ειδους,απλος ή μοριακος;και αν τον εκανες εντος του κεντρου η καπου εξω

Διαφημίσεις

συγνωμη δεν καταλαβα κατι,καρυοτυπος σου ζητήθηκε από το κέντρο;

αν ναι τι ειδους,απλος ή μοριακος;και αν τον εκανες εντος του κεντρου η καπου εξω

Ναι οχι δικός μου , του κοριτσιου που μου έδωσε τα ωάρια. Στο κεντρο το έκανε αν θυμαμαι καλά

Lilypie - (IVvA)

@ssisi2019Εμένα μου ζήτησαν τα αφροδίσια και για τους δύο, καλλιέργειες και για τους δύο, υπέρηχο 4D, θρομβοφιλια, καμπυλη σακχαρου, ΝΚ κύτταρα, ΑΜΗ, βιταμίνες (φυλλικό, φεριττινη, Β12, D3, σάκχαρο) θυρεοειδη και τις ορμονικές. Για τον άντρα μου κατακερματισμο και οξειδωτικό στρες. Μεσογειακη αναιμια είχα κάνει και δεν μου ζήτησαν καρυότυπο και κυστική ίνωση...

Ζάχαρη κι αλάτι μου είπε καθόλου από την αρχή της διέγερσης αλλά μέσα σε όλα τα άλλα δεν τον ρώτησα το λόγο ούτε αν θέλει και τα κρυφά συστατικά ή αρκεί να αποφυγω μόνο το επιπλέον (πχ προσθήκη αλάτιου στο φαγητό και γλυκα)

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Σελίνα είπε:

@ssisi2019Εμένα μου ζήτησαν τα αφροδίσια και για τους δύο, καλλιέργειες και για τους δύο, υπέρηχο 4D, θρομβοφιλια, καμπυλη σακχαρου, ΝΚ κύτταρα, ΑΜΗ, βιταμίνες (φυλλικό, φεριττινη, Β12, D3, σάκχαρο) θυρεοειδη και τις ορμονικές. Για τον άντρα μου κατακερματισμο και οξειδωτικό στρες. Μεσογειακη αναιμια είχα κάνει και δεν μου ζήτησαν καρυότυπο και κυστική ίνωση...

Ζάχαρη κι αλάτι μου είπε καθόλου από την αρχή της διέγερσης αλλά μέσα σε όλα τα άλλα δεν τον ρώτησα το λόγο ούτε αν θέλει και τα κρυφά συστατικά ή αρκεί να αποφυγω μόνο το επιπλέον (πχ προσθήκη αλάτιου στο φαγητό και γλυκα)

Σου ζήτησαν τα πάντα κ μπράβο τους. (Πλην καρυοτυπου κ κυστικης αν κατάλαβα καλά;)σε ποιό κέντρο είσαι;

Ο υπέρηχος αυτός τι είναι;

Και η εξέταση για το οξειδωτικό στρες είναι διαφορετική από τον κατακερματισμό;αιματολογικη είναι;

Εγώ έχω περιορίσει ζάχαρη κ αλάτι αλλά δεν τα χω κόψει εντελώς κυρίως το αλάτι. Σόρρυ για τις πολλες ερωτησεις

On 13/9/2019 at 4:02 ΜΜ, daisyz είπε:

31

Γιατί από τα 7-8 τα δύο είναι 9 και 7 χιλιοστά άρα τα μεγάλα ώαρια θα πρέπει να είναι 6-7.

Βέβαια μου είπε επί χάρτου φαίνονται ομοιόμορφα και "ωραία" ωάρια.Αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Και εγώ αύριο έχω υπέρηχο οπότε θα έχω νεότερα.Και με πολύ λιγότερα ωάρια έχουν επιτευχθεί εγκυμοσύνες και έχουν γεννηθεί υγιέστατα μωράκια!

Υπομονή, αισιοδοξία και ελπίζουμε στο καλύτερο δυνατό!

Καλησπέρα!Πως πήγε ο υπέρηχος;;;

Σου ζήτησαν τα πάντα κ μπράβο τους. (Πλην καρυοτυπου κ κυστικης αν κατάλαβα καλά;)σε ποιό κέντρο είσαι;

Ο υπέρηχος αυτός τι είναι;

Και η εξέταση για το οξειδωτικό στρες είναι διαφορετική από τον κατακερματισμό;αιματολογικη είναι;

Εγώ έχω περιορίσει ζάχαρη κ αλάτι αλλά δεν τα χω κόψει εντελώς κυρίως το αλάτι. Σόρρυ για τις πολλες ερωτησεις

Ναι δεν έχω κάνει καρυότυπο και κυστική... Και ήθελα να τα ζητήσω αλλά το αμέλησα... Είμαι στο ΝΝΑ. Ο υπέρηχος έχει καλύτερη απεικόνιση με χρωμα και την έκανα στο Ιασώ 100€. Το οξειδωτικό στρες είναι εξέταση στο σπέρμα και αν είναι αυξημένο είναι αιτία και για υψηλό κατακερματισμό. Καθόλου πολλές ερωτήσεις κι εγώ δεν έχω όσες γνώσεις έχουν οι άλλες κοπέλες εδώ μεσα, δίνω ότι πληροφορίες μπορω!

Θύμησε μου σε τι φάση είσαι γιατί τα χάνω λίγο :)

4 ώρες πρίν, Joka είπε:

Στο κεντρο που ειμαι σου λενε να πας 7η μερα του κυκλου σε φυσικό ή τροποποιημενο.

Φανταζομαι ότι και τότε φαινεται ένα κυστικό ωοθυλάκιο.Εμεις σημερα ειδαμε δυο παρομοιου μεγεθους 1 απο καθε ωοθηκη.

Πολύ παραξενευτηκα όμως.

Ποτε πριν δεν ειχαμε ξαναδει 2 ωοθυλακια και το μυαλο μου πηγε κατευθειαν στη διεγερση του Ιουνιου και τον τροποποιημενο του Ιουλιου.

Γι αυτο και τον ρωτησα αν εχουμε κυστικο αλλα το απερριψε αμεσως. 

Αρα σε σενα ηταν διπλη ωορρηξια?

ειχαν καποια χιλιοστα αποκλιση πχ 17 με 14.. δεν ξερω..ειχα παρει βασιλικο πολτο εκεινο το μηνα :) τωρα θα ξαναδοκιμασω αν επαιξε ρολο..

On 10/9/2019 at 4:49 ΜΜ, DIMITRAS είπε:

Κορίτσια μου σας διαβάζω κ ας μη συμμετεχω σήμερα έκανα τεστ παπ είδα ενδομήτριο είδα 3 αβγα δεξιά αριστερά κανα 2 βαριέται η ωορηξια μου αυτο το μήνα είπα την διαφορα μετα την υστεροσκοπηση κραταει 5 μερες ο κυκλος μου με κοκκινο αιμα είμαι καθαρή κ βουρ με τον κύκλο τελος μήνα για ξεκινημα ετ 2 κατεψυγμενα που έχω τον Σταυρό νας να πάνε όλα καλά κ ας είναι η 5η μου εξωσωματική κ τελική κουράγιο σε όλες μας 

Αντε συμπεθερα καλη αρχή...

On 13/9/2019 at 5:05 ΜΜ, Charoulad είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά! Πρέπει να είμαστε αισιόδοξες πάντα! Σε ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς μου για τα όμορφα λόγια σου και ελπίζω να τα καταφέρουμε όλες! Και γιατί να μην τα καταφέρουμε άλλωστε; Δοκίμασέ το , σε εμένα έπιασε και με το παραπάνω.Να μου στείλεις μήνυμα να μου πεις αν όντως επιασε και σε εσένα!! Μου έγραψαν να κάνω την β-χοριακή σε 10 ημέρες γιατί πάει με βάση την γονιμοποίηση απο ότι κατάλαβα.Συνεπώς πριν απο μια εβδομάδα γονιμοποιήθηκαν λογικά τα έμβρυα άρα μένει άλλη μια εβδομάδα.Δηλαδή σύνολο 14-15 ημέρες μετά απο την ωοληψία-ωορηξία και 3 ημέρες περίπου μετα την "καθυστέρηση". Και εμένα μου φάνηκε σύντομο διάστημα , τωρα ποιος ξέρει; Ναι μου έβαλαν βλαστοκύστες 5 ημερών.Πάντως έμεινα και εγώ πολύ ευχαριστημένη απο όλη την αντιμετώπισή τους. Θα χαρώ παρα πολύ να μάθω νέα σου! Είτε δανικά είτε δίκά μας  τα ωάρια , στο τέλος τα παιδάκια αυτο που χρειάζονται , είτε προέρχονται απο μέσα μας είτε τα γνωρίζουμε στη πορεία είναι απεριόριστη αγάπη και φροντίδα.Εγώ είμαι σίγουρη πως όλες οσες θέλουμε να γίνουμε μανούλες θα βρούμε τον τρόπο και στο τέλος θα είναι όλα καλα!Και σου εύχομαι να πάνε όλα τελεια στη προσπάθεια σου!Έτσι πρέπει να είμαστε , σαν εσένα αισιόδοξες.Η αληθεια είναι πως μου αναπτέρωσες το ηθικό με ένα μονο μήνυμα και ευχαριστώ!Λοιπόν δοκίμασε την προλουτεξ και στειλε μου μηνυμα! Και εγω που νομιζα μονο εμενα ποναει. :razz:

Με το καλο η χοριακη! Ένα ωραιο τριψηφιο νούμερο εύχομαι...

Στην 4η μερα διεγερσης κι εγω στο εμβρυογενεσις. Ποιος είναι ο γιατρός σου;

• Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Διαφημίσεις

Just now, Σελίνα είπε:

Ναι δεν έχω κάνει καρυότυπο και κυστική... Και ήθελα να τα ζητήσω αλλά το αμέλησα... Είμαι στο ΝΝΑ. Ο υπέρηχος έχει καλύτερη απεικόνιση με χρωμα και την έκανα στο Ιασώ 100€. Το οξειδωτικό στρες είναι εξέταση στο σπέρμα και αν είναι αυξημένο είναι αιτία και για υψηλό κατακερματισμό. Καθόλου πολλές ερωτήσεις κι εγώ δεν έχω όσες γνώσεις έχουν οι άλλες κοπέλες εδώ μεσα, δίνω ότι πληροφορίες μπορω!

Θύμησε μου σε τι φάση είσαι γιατί τα χάνω λίγο :)

Έκανα ωοληψια μετά από διέγερση κ είμαι σε αναμονή  για ε/τ.εχω 2 στην κατάψυξη. 

Φαντάζομαι ότι όταν κάνεις την εξέταση για κατακερματισμό δε χρειάζεται να κάνεις την εξέταση για οξειδωτικό στρες;

Εσύ σε τι φάση είσαι;

Έκανα ωοληψια μετά από διέγερση κ είμαι σε αναμονή  για ε/τ.εχω 2 στην κατάψυξη. 

Φαντάζομαι ότι όταν κάνεις την εξέταση για κατακερματισμό δε χρειάζεται να κάνεις την εξέταση για οξειδωτικό στρες;

Εσύ σε τι φάση είσαι;

Αν έχεις υψηλό κατακερματισμό βοηθάει να ξέρεις και επίπεδα στρες γιατί συχνά  ευθύνεται αυτό και θα το ξέρεις για να το διορθώσεις. Εμεις δλδ που είχε υψηλά και τα δύο, παίρνει βιταμίνες με αντιοξειδωτικα και κάνει αντίστοιχη διατροφή για να τα ρίξει και να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Περιμένω να αδιαθέτησω σε δέκα μέρες για να ξεκινήσω διέγερση για πρώτη φορά. 

Πώς και εχεις ανησυχία για τις εξετάσεις που σου ζήτησαν? Πώς πήγε η ωοληψια σου?

6 hours ago, Μαρία1430 said:

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Ήθελα αν κάποια ξέρει ή έχει κάποια ανάλογη εμπειρία να μου δώσει τα φώτα της.Φυσικά θα τηλεφωνήσω στον γιατρό όμως είναι νωρίς το πρωί και θα πάρω αργότερα.Λοιπόν , 

Σήμερα είμαι 4η ημέρα εμβρυομεταφοράς ή 5η αν πάρουμε και την ίδια ημέρα(έβαλα βλαστοκύστες 5 ημερών) Απο χθές το βράδυ είδα ροζ κηλίδες.Σήμερα το πρωί καφέ κηλίδες.Δεν είδα βλέννες μόνο σταγόνες στο σκούπισμα.Πονάω λίγο σαν να μου έρχεται περίοδος.Όμως δεν έχω πόνο στο στήθος ούτε και πρήξιμο.Παίρνω κάθε μερα 3 utrogestan 200mg ,μια Prolutex 25mg , 1salospir , 1 felicine 

Σε 5 ημέρες είναι να κάνω την β-χοριακή και σε 2-3 η  περίοδος μου (αν έρθει , ευχομάι να μην).

Η εμφύτευση μου είπε ο γιατρός θα γινόταν πριν 3 ημέρες δηλαδή περίπου την επόμενη της εμβρυομεταφοράς.

Έχει τύχει σε καμία; Μήπως έκανα πολύ αργά στον κύκλο μου την εμβρυομεταφορά; Και αν οντως ήταν ετσι , δεν θα με σταματαγαν για επόμενο κυκλο; Υπάρχει περίπτωση έτσι να ξεκινάει μια εγκυμοσυνη απο εξωσωματικη; Υπάρχει περίπτωση να είναι περίοδος τόσο σύντομα απο την εμβρυομεταφορά; Δεν απελπίζομαι, απλώς θα ήθελα αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες να μοιραστείτε μαζί μου. 

Θα περιμένω απαντήσεις σας! Καλημέρα και καλή Κυριακή :x8)

6 hours ago, Μαρία1430 said:

Καλημέρα!! Καλή αρχή και εύχομαι να πάνε ολα καλα!!! 

Δεν είχα γιατρό απο το κέντρο γιατί μένω στην επαρχία.Αλλά μια φορά μου έκανε ο Παπανικόπουλος υπέρηχο και πριν την εμβρθομεταφορά με ενημέρωσε ο Παχυδάκης.Οπότε είχα και με τους δύο μια πολυ πολυ μικρη γνωριμία.

Εσύ ποιον γιατρό εχεις; 

Just now, Charoulad είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Ήθελα αν κάποια ξέρει ή έχει κάποια ανάλογη εμπειρία να μου δώσει τα φώτα της.Φυσικά θα τηλεφωνήσω στον γιατρό όμως είναι νωρίς το πρωί και θα πάρω αργότερα.Λοιπόν , 

Σήμερα είμαι 4η ημέρα εμβρυομεταφοράς ή 5η αν πάρουμε και την ίδια ημέρα(έβαλα βλαστοκύστες 5 ημερών) Απο χθές το βράδυ είδα ροζ κηλίδες.Σήμερα το πρωί καφέ κηλίδες.Δεν είδα βλέννες μόνο σταγόνες στο σκούπισμα.Πονάω λίγο σαν να μου έρχεται περίοδος.Όμως δεν έχω πόνο στο στήθος ούτε και πρήξιμο.Παίρνω κάθε μερα 3 utrogestan 200mg ,μια Prolutex 25mg , 1salospir , 1 felicine 

Σε 5 ημέρες είναι να κάνω την β-χοριακή και σε 2-3 η  περίοδος μου (αν έρθει , ευχομάι να μην).

Η εμφύτευση μου είπε ο γιατρός θα γινόταν πριν 3 ημέρες δηλαδή περίπου την επόμενη της εμβρυομεταφοράς.

Έχει τύχει σε καμία; Μήπως έκανα πολύ αργά στον κύκλο μου την εμβρυομεταφορά; Και αν οντως ήταν ετσι , δεν θα με σταματαγαν για επόμενο κυκλο; Υπάρχει περίπτωση έτσι να ξεκινάει μια εγκυμοσυνη απο εξωσωματικη; Υπάρχει περίπτωση να είναι περίοδος τόσο σύντομα απο την εμβρυομεταφορά; Δεν απελπίζομαι, απλώς θα ήθελα αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες να μοιραστείτε μαζί μου. 

Θα περιμένω απαντήσεις σας! Καλημέρα και καλή Κυριακή :x8)

Καλημέρα!! Καλή αρχή και εύχομαι να πάνε ολα καλα!!! 

Δεν είχα γιατρό απο το κέντρο γιατί μένω στην επαρχία.Αλλά μια φορά μου έκανε ο Παπανικόπουλος υπέρηχο και πριν την εμβρθομεταφορά με ενημέρωσε ο Παχυδάκης.Οπότε είχα και με τους δύο μια πολυ πολυ μικρη γνωριμία.

Εσύ ποιον γιατρό εχεις; 

Καλημερα , μου μοιαζουν για συμπτώματα εγκυμοσύνης, λιγο μετα την εμφυτευση οταν η βλαστοκυστη εισχωρει στο ενδομητριο κ σπανε καποια αγγεια. Ομως καλυτερα ξερουν οι ειδικοί:)

• Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Καλημέρα κ από μένα.

Χαρούλα θα συμφωνήσω με τη Μαιρη κ μένα για συμπτώματα εμφυτευσης μου φαίνονται. 

Σελινα εγώ έκανα 9 ωάρια με τη διέγερση εκ την οποίων τα 5 ανώριμα. Από τα 4 γονιμοποιηθηκαν τα 3 και προχώρησαν τα 2 που είναι κατάψυξη. 

Ρώτησα για τις εξετάσεις γιατί εγώ δεν τις έκανα όλες τωρα,αλλωστε το κέντρο δε μου της ζητησε ολες τωρα και επειδή είχα κάνει κάποιες παλαιότερα με δική μου πρωτοβουλία. Οπότε μου γεννήθηκε η απορία τι εξετάσεις ζητάνε τα κέντρα.

Σε ο.τι αφορά τον κατακερματισμο κ σε μας έδωσαν ειδικές βιταμίνες. Οξειδωτικό δεν νκαναμε,κανείς δε μας το πε.για ποσον καιρο σας είπαν να τις πάρετε τις βιταμίνες;

Καλή αρχή κ καλή επιτυχία στην προσπάθεια!

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις