admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, Blondie είπε:

Η tsh πρεπει να ειναι κατω απο 2,5. Αυτο ειναι κατι βασικο το κοιτανε ολοι οι εξωσωματικοι πριν την εμβρυομεταφορα. Δεν μπορει να μην το έλεγξε ο γιατρος σου!

Όχι αυτή τη η φορά δε το είδαμε, εκτός κι αν δεν ξανά ανεβαίνει αυτή η ορμόνη!

Just now, Sugar86 είπε:

Όχι αυτή τη η φορά δε το είδαμε, εκτός κι αν δεν ξανά ανεβαίνει αυτή η ορμόνη!

Η tsh θελει συνεχεια παρακολουθηση η τιμη της αλλαζει και αναπροσαρμοζεις το χαπι για να μενει σταθερη. Κανονικα το ελεγχει εμδοκρινολογος αλλα εμενα το κοιταζε ο εξωσωματικος. Σε καθε περιπτωση επρεπε αν δεν μπορουσε ο ιδιος να σε στειλει σε ενδοκρινολογο. Δεν ειναι 100% σιγουρο οτι ευθυνεται για την αποτυχια αλλα οταν εμεις κανουμε τοση προσπαθεια σωματικη και ψυχικη περιμενουμε απο τον γιατρο να τα εχει τσεκαρει ολα. Τουλαχιστον τα βασικα. Ο θυροειδης και η θρομβοφιλια ειναι βασικα. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Hope89 είπε:

Σου συνεστησε καποιος τη λυγαρια; Επισης, ποια αλλα σκευασματα παιρνεις;; Εγω παιρνω μονο το pregnacare before conception το οποιο ξεκινησα απο μονη μου πριν απο τη διεγρση κ ο γιατρος μου ειπε να το συνεχισω κ οτι ειμαι καλυμενη... Διαβαζα που λεγατε για dhea κτλ κ αναρρωτιεμαι μηπως πρεπει να παρω κτ πιο δραστικο...

Τι κανεις κορίτσι πως εισαι;Έμαθα τα νέα σου ξανά τζίφος. Κρίμα! Όταν είχα πάει πρώτη φορά στο κέντρο είχα μιλήσει με τη γνωστή έμβρυλογο . Της ζήτησα φυσικούς λόγω χαμηλής άμη. Μου είπε ότι μπορεί κάποιους μήνες να έχω κ κάποιους άδεια ωοθυλακια. Τότε μου φάνηκε πολύ κουραστικό κ το απέρριψα τελικά. Θέλουν πολύ υπομονή οι φυσικοι. Αν τελικά πας με φάρμακα ίσως να είναι καλυτερα

Lilypie - (IVvA)

Just now, Sugar86 είπε:

Μ αυτό πού είπες κοντεύω να σκάσω με το πού το διάβασα!! Πριν3 χρόνια περίπου ήταν λίγο ανεβασμένη κι πήρα χάπι για να κάνω έμβρυομεταφορά, έπιασς η δεύτερη φορά. Τώρα πέρασαν 2,5 χρόνια καί δεν το ξαναείδα. Αν είναι πάλι ανεβασμένη τσάμπα έχασα τα έμβρυακια μου , όχι ότι είναι σίγουρο αλλά τώρα πήγαινα με 0 πιθανότητες!! Ποια είναι η τ4 ητ3; 

Παλι θς μπορουσες να μεινεις εγκυος απλα ειναι "επικινδυνο" για το μωρο τον πρωτο διαστημα γιατι δεν εχει δικο του θυρεοειδη και της μαμας ανεβαινει αρκετα μετα την εμφυτευση..Σε αντιστοιχη συζητηση με ενδοκρινολογο μου ειπε ξερεις ποσες γυναικες μενουν εγκυες με 10  tsh?!!Ναι αλλα γιατι ρωτησα να εχω τοση ?Και συμφωνησε..Αρα τη θελουμε κατω απο 2,5 την tsh και συνεκτιμαται μαζι και η  ft4. Δυστυχως-ευτυχως δεν ειναι ουτε λογω της βιτανιμης d  ουτε λογω της τιμης της tsh που δεν πετυχαινουν οι εξωσωματικες.Σου το λεω εγω που λογω ολικης θυρεοειδεκτομης το εχω ψαξει πολυ.

• Μου αρέσει 1

Just now, anoulious είπε:

Παλι θς μπορουσες να μεινεις εγκυος απλα ειναι "επικινδυνο" για το μωρο τον πρωτο διαστημα γιατι δεν εχει δικο του θυρεοειδη και της μαμας ανεβαινει αρκετα μετα την εμφυτευση..Σε αντιστοιχη συζητηση με ενδοκρινολογο μου ειπε ξερεις ποσες γυναικες μενουν εγκυες με 10  tsh?!!Ναι αλλα γιατι ρωτησα να εχω τοση ?Και συμφωνησε..Αρα τη θελουμε κατω απο 2,5 την tsh και συνεκτιμαται μαζι και η  ft4. Δυστυχως-ευτυχως δεν ειναι ουτε λογω της βιτανιμης d  ουτε λογω της τιμης της tsh που δεν πετυχαινουν οι εξωσωματικες.Σου το λεω εγω που λογω ολικης θυρεοειδεκτομης το εχω ψαξει πολυ.

Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι στο έμβρυο κ αρχισα να το πιστευω!!!

aVG8p2.png

s6ucp2.png

Mao8p2.png

Διαφημίσεις

3 hours ago, Vaou said:

Καλημέρα κορίτσια μου!σας παρακολουθώ εδώ κ καιρό μιας και είχα κι εγώ μια αποτυχημένη εξωσωματική είχα δύο έμβρυα τα οποία δεν εμφυτετηκαν ποτέ.διαβαζω στο ίντερνετ ότι η βιταμίνη d παίζει σημαντικό ρόλο στην εμφύτευση Ελ,εγώ είχα έλλειψη δηλαδή είχα 15 με κατώτερο όριο το 30 .έχω πάρει συμπλήρωμα πριν την εξωσωματική αλλά δεν έχω κάνει μέτρηση να δω που βρίσκομαι.ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι για τη βιταμίνη d.τον ρώτησα και μου είπε πως μόνο η βιταμίνη Ε και το φολικό οξύ παίζουν ρόλο στην σύλληψη.εσεις τι γνώμη έχετε για αυτό;

Δεν πήρα ποτέ πριν την εμβρυομεταφορα την οποιαδήποτε βιταμίνη και ουτε ειχα κανει καποια ανάλυση 

uVwPp3.png

Just now, anoulious είπε:

Ωραία οπότε δεν είναι αυτός ο λόγος, αυτό το κοιτάμε για το μετά. Κι εγώ λόγω εμβρύου πιστεύω ότι είναι οι αποτυχίες!

Just now, Ginpuam είπε:

Δεν πήρα ποτέ πριν την εμβρυομεταφορα την οποιαδήποτε βιταμίνη και ουτε ειχα κανει καποια ανάλυση 

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει χωρίς βιταμίνες;;ο γιατρός μου αυτό υποστηρίζει και μάλιστα μου είπε ότι οι βιταμίνες είναι περισσότερο διαφήμιση.

Just now, Vaou είπε:

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν είναι να σου κάτσει θα σου κάτσει χωρίς βιταμίνες;;ο γιατρός μου αυτό υποστηρίζει και μάλιστα μου είπε ότι οι βιταμίνες είναι περισσότερο διαφήμιση.

Ούτε εγώ πήρα βιταμίνες ποτες...ολεε πάνω κάτω έχουμε έλλειψη λογικό....άλλες πιο ποκυ αλλε πιο λίγο άλλες καθόλου...αν ήταν ετσι καμία μιας  δεν θα έμενε έγκυος...ακόμα κ αυτές που έχουν απ όλα όπως εγω πχ είδα τι πήρα...το τρίτο το μακρύτερο ....

Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Ούτε εγώ πήρα βιταμίνες ποτες...ολεε πάνω κάτω έχουμε έλλειψη λογικό....άλλες πιο ποκυ αλλε πιο λίγο άλλες καθόλου...αν ήταν ετσι καμία μιας  δεν θα έμενε έγκυος...ακόμα κ αυτές που έχουν απ όλα όπως εγω πχ είδα τι πήρα...το τρίτο το μακρύτερο ...

Αν επιτρέπεται πόσες φορές έχεις προσπαθήσει;;δεν σου είπε ποτέ κανείς να πάρεις κάποια βιταμίνη;

Just now, Vaou είπε:

Αν επιτρέπεται πόσες φορές έχεις προσπαθήσει;;δεν σου είπε ποτέ κανείς να πάρεις κάποια βιταμίνη;

2 ...μια βιοχημική μια παλλινδρομμη...Όχι δεν μ είπε είχα πάντα πάνω από το κανονικό τ πάντα....κ η Ενδοκρινολογος το ίδιο μ είπε κ η Αιματολογος κ ο γιατρός επίσης....ειδικα  την βιταμίνη  d που λένε. που να πάει...η την β12...

δεν τα πιστεύω αυτά...εχω δει ανεπαρκείες κ ποκυ πιο σοβαρά θέματα από αυτο να  πιάνουν παιδί. ακόμα κ για τον θυροθειοδη που λένε κάτω τ ένα πρέπει να είναι..εγω έπιασα με 3...δεν λέω να είναι 5 η 8 η 10 αλλα κ πάλι πιάνεις...κ σε αυτό δεν συμφωνώ επίσης....ναι οκ είναι σημαντικό αλλα για μένα κ το τονίζω για μένα δεν είναι.....δεν είναι λόγος να μην πιάσες...άλλες βέβαια εχουν άλλη άποψη...δεν κρίνω καμία κ κανέναν ο καθένας ξέρει το κάνει κ πετάει ανάλογα με τον γιατρό μ ...εγω καταθέτει την δικιά μ γνώμη  κ μόνο.

• Μου αρέσει 2

On 26/10/2019 at 4:23 ΜΜ, pakaki είπε:

ειμαι εγκυοοοοος με μυξες πολλες!!!!!!!!

Μπραβοοοοο κοριτσάκι μου τι ωραία αααα νεααααα:x

Παράθεση

Κορίτσιαα τι κάνετε ανυπομονώ να έρθει το Σάββατο να κάνω την χοριακη έχω ένα άγχος... Δν το κρύβω.. Δεν θέλω να κάνω και τεστ πιο πριν φοβάμαι το αποτέλεσμα.. Μακάρι να πάνε όλα καλά το θέλω τόσο πολύ.. 

• Μου αρέσει 3

κοριτσια και αλλη απορια :roll:.. ετυχε να κανετε οβιτρελ και τελικα να σκασει το ωοθυλακιο; πολυ το φοβαμαι καθε φορα...εννοειτε να γινει η οβιτρελ πριν την ανοδο της lh... 

Just now, lemonpie είπε:

κοριτσια και αλλη απορια :roll:.. ετυχε να κανετε οβιτρελ και τελικα να σκασει το ωαριο;;; πολυ το φοβαμαι καθε φορα...εννοειτε να γινει η οβιτρελ πριν την ανοδο της lh... 

Όχι αγάπη μου μην το σκέφτεσαι καν δν γίνεται γιατί και εγώ το σκέφτομουν..

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις