admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , Marrr είπε:

Πέρασα μέσω τις επιτροπής και μου έγραψε ο γιατρός μετα τις bemfola. Διαβάζω τα τελευταία 2 χρόνια με ένα και ελληνικα φορουμς, αυτο το φάρμακο δεν το ειχα δει πουθενα .. μα πουθενα ομως .. οταν μου τα έγραψε έψαξα κατευθειαν στο ιντερνετ και λένε ότι είναι αντίστοιχο τις gonal-f. Μάλιστα ο γιατρός μου έλεγε ααα ωραία θα βάλουμε και κατάψυξη. Χαρα Εγώ .. Ναι καλά!! Και μεις άριστο σπέρμα έχουμε απλα φοβήθηκανμαλλον, νταξει καλα.εκαναν δεν είχαμε κατι να χάσουμε μονο 300€ αλλα τι είναι αυτά μπροστα στα 4000€ 2 λαπαροσκοπησεις και υστεροσκοπηση; εμενα ο γυναικολόγος μ ειναι στο ρεα και μου είπε να δοκιμάσω αλλα δεν κάνει εκεινος εξωσωματικες δυστυχως 

Επίσης ξεχασα να ρωτήσω και εγω.. εσυ τι αγωγή ακολουθήστε και με τι πρωτοκολο;

Εγώ έκανα εξωσωματική με bemfola και έχω τώρα τη κόρη μου. Προφανώς και δεν έχει να κάνει με το φάρμακο πιστεύω εγώ. 

• Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Just now, BettySt said:

Εγώ έκανα εξωσωματική με bemfola και έχω τώρα τη κόρη μου. Προφανώς και δεν έχει να κάνει με το φάρμακο πιστεύω εγώ. 

Ααα να σ ζησει το νινακι!!!!!! Δεν εννοούσα ότι δεν είναι καλό .. αλλα και εκτός αυτού στον καθένα λειτουργει διαφορετικα .. Έκανα πολλα.ωαρια αλλα δεν ήταν καλα. Μου παν οτι δεν ήταν καλός π κύκλος( λόγιο αν σκεφτείς ότι ήταν μετα απο βαριές αντιβιωσεις και λαπαροσκόπηση) .. εξάλλου ξερω η gonal f ειναι πολυ καλο Φάρμακο οποτε οταν διαβαζα οτι ειναι αντίστοιχο σα να ηρέμησα. Αλλά και πάλι οτι και να.λεμε οτι φάρμακο και να πάρουμε ιδια δουλεια κανουν ολα. Ωαρια και έμβρυα. Εγώ ξεκίνησα.να σκεφτομαι.μην.ειχα τιποτα στο ενδομήτριο .  Γτ πέρασα χρονια σαλπιγγιτιδα οποτε ποιος.μ.λεει οτι δεν μεταφερθηκε το μικρόβιο;

Διαφημίσεις

@island1

28 minutes ago, island1 said:

Ούτε εμένα έκανε αλλά ήρθε μαζί μου όταν πήγα για πρώτο ραντεβού.Να το ζητήσεις από το γιατρό σου αυτό.ημουν 34 έκανα βραχύ με ανταγωνιστές 150 μονάδες γκοναλ κ προς το τέλος 75. Η αμη μου ήταν 0,9 τότε( χαμηλή για την ηλικία μου) όμως ο γιατρός δεν την πιστεύει...κ φάνηκε ότι είχε δίκαιο.Αυτο που εγώ αποκόμισα κ είναι η προσωπική μου άποψη είναι ότι ήξεραν πολύ καλά τι κάνουν.ο εμβριολογοι τους έτρεξε πολύ για μένα  κ του το χρωστο στο θέμα του αν θα κάνω ή όχι προεμφυτευτικο ελεγχο.Δεν αφαιθηκε τίποτα στην τύχη κ πριν ξεκινήσω κ κατά τη διάρκεια.

@island1 Καλησπέρα, καλη χρονια κ να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Εχω διαβάσει πολλα απο post σου για το ρεα κ τον τζεφ κ πραγματικά νιώθω οτι μιλάς για άλλον άνθρωπο! Έκανα 2 προσπαθειες σε αυτον κ ουτε μια στιγμη δεν ένιωσα σιγουριά η οτι ήξερε τι κανει! Βέβαια, με τη βοήθεια αυτού έκανες το παιδάκι σου κ το καταλαβαίνω να μιλάς κατ αυτόν τον τρόπο, νομιζω όμως οτι η μεταχείριση που είχες ηταν ειδική. Μπορει να ηταν κ θεμα χημείας, δε ξέρω, η να ασχολήθηκε περισσότερο μαζι σου επειδή πηγές μέ τον γυναικολογο σου. Απλά απορώ πως γίνεται να υπαρχει τετοια απόκλιση! Οχι οτι εχει σημασία τωρα γιατί θα αλλαξω κεντρο, αλλα απο περιέργεια! 
Αλλο θέλω να σε ρωτήσω όμως, στο Ρεα δεν κανουν προμφυτευτικο, έτσι δεν ειναι; Είχα πει στον τζεφ καποια στιγμη μηπως θα έπρεπε να κανουμε κ μου ειχε απαντήσει οτι δεν πιστεύει σε αυτο κ οτι άδικα χάνονται έμβρυα. Δεν το είχα ψάξει τότε περαιτέρω. Τη μερα της ετ μου, που ηταν Σαββατο, 5 ημερεσ μετα την ωοληψια, μου ανακοίνωσαν οτι δεν είχαν γινει βλαστοκυστες τα έμβρυα μας κ οτι ηταν μοριδια! Λεω λοιπον στην εμβρυολογο γιατί δε τα αφήνετε αλλη μια μερα να δείτε αν θα εξελιχθουν σε βλαστοκυστες κ αν γίνουν να μου τα βάλετε, κ μου απάντησε  οτι δεν καλλιεργούν έμβρυα πέραν την 5ης μέρας κ δεν κανουν κ  προεμφυτευτικο. Κακώς, που δέχτηκα να μου τα μεταφέρουν, αλλα τα σκέφτομαι τωρα κ τρελαίνομαι. 

Αναρωτιεμαι μηπως εσυ γνωρίζεις πως λειτουργούν αφου είχες κ καλη σχέση μαζι τους κ μεγαλύτερη εμπειρία! 

Σε ευχαριστω ! 

Just now, Marrr είπε:

Ααα να σ ζησει το νινακι!!!!!! Δεν εννοούσα ότι δεν είναι καλό .. αλλα και εκτός αυτού στον καθένα λειτουργει διαφορετικα .. Έκανα πολλα.ωαρια αλλα δεν ήταν καλα. Μου παν οτι δεν ήταν καλός π κύκλος( λόγιο αν σκεφτείς ότι ήταν μετα απο βαριές αντιβιωσεις και λαπαροσκόπηση) .. εξάλλου ξερω η gonal f ειναι πολυ καλο Φάρμακο οποτε οταν διαβαζα οτι ειναι αντίστοιχο σα να ηρέμησα. Αλλά και πάλι οτι και να.λεμε οτι φάρμακο και να πάρουμε ιδια δουλεια κανουν ολα. Ωαρια και έμβρυα. Εγώ ξεκίνησα.να σκεφτομαι.μην.ειχα τιποτα στο ενδομήτριο .  Γτ πέρασα χρονια σαλπιγγιτιδα οποτε ποιος.μ.λεει οτι δεν μεταφερθηκε το μικρόβιο;

Ναι κατάλαβα ότι δεν εννοείς ότι είναι κακό φάρμακο.  Το είπα γιατί έλεγες ότι δεν έχεις διαβάσει κάποια κοπέλα να το έχει χρησιμοποιήσει. Αν έχεις αμφιβολία ότι  μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα με το ενδομήτριο καλό είναι να το ψάξεις πρίν κάνεις άλλη προσπάθεια. 

Σου εύχομαι τη νέα χρονιά να βρεθεί το θέμα και να καταφέρεις να γίνεις μανούλα  (που σίγουρα θα γινεις )!

• Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Just now, BettySt said:

Ναι κατάλαβα ότι δεν εννοείς ότι είναι κακό φάρμακο.  Το είπα γιατί έλεγες ότι δεν έχεις διαβάσει κάποια κοπέλα να το έχει χρησιμοποιήσει. Αν έχεις αμφιβολία ότι  μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα με το ενδομήτριο καλό είναι να το ψάξεις πρίν κάνεις άλλη προσπάθεια. 

Σου εύχομαι τη νέα χρονιά να βρεθεί το θέμα και να καταφέρεις να γίνεις μανούλα  (που σίγουρα θα γινεις )!

Σευχαριστω παρα παρα  πολυ και εγω εύχομαι τα καλύτερα για την οικογένεια σου και με το καλό αν βέβαια το επιθυμείςνα κανεις και αλλα μπεμπάκια 《3

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Marrr είπε:

Πιστεύω ότι επειδη ειμαι μικρη δεν με παίρνουν στα σοβαρά .. ετσι τους βλεπω ..θα το ζητήσω από το γιατρο μ αυτό..  Και εγω 150 μονάδες bemfola εκανα με ανταγωνιστές και δεν μειώσαμε καθολου την δόση . Μπορει να επρεπε . Όλο μου λέγαν τι εισαι γιατρός εσυ και θα μας πεις τ να κάνουμε; οχι δεν ειμαι αλλα απο οτι φανηκε μονη μ βρηκα το πρόβλημα κανεις δεν με άφηνε να κάνω λαπαροσκόπηση γτ λέγαν οτι προσπαθώ λιγο και ειμαι μικρη και να το τραβήξω κ αλλο λιγο.. Ναι καλά μικρη μικρη με 3 πολυποδες συμφησεις ωοθηκων και σαλπίγγων, υδροσαλπιγγες, υπερπλασία ενδομητριου και δεν συμμαζεύεται .  Παλι καλα π πηγα νωρίς 

Σου πηραν δείγμα εφόσον έπαιρνες φαρμακα; Γιατί αν ίσως να έχει επηρεαστεί από φάρμακα .. πάντως και να μην έπαιρνες σε εκείνον τον κύκλο οι ορμόνες για να καθαρίσουν απο τα περιττά θέλουν κανα δίμηνο..  

Δεν εννοω μονο ορμονικα φαρμακα που εχω παρει τονους..Εχω ριξει μεσα αντιβιωσεις...Φουλ..Που αλλοι γιατροι ανησυχουν για το τι μπορει να προκαλει στην ανωτερη στοιβαδα της μητρας..Το συγκεκριμενο τεστ το κανεις με προσομοιωση ετ..Δηλ ειτε τεχνητο ειτε φυσικο χωρις τιποτα κανενα σικλακιουρ κλπ..Λογω ηλικιας και επειδη το θεωρω απιθανο να καταφερω να κανω φυσικο κυκλο  ακολουθησαμε το πιο πιθανο πρωτοκολλο ετ..Τεχνητο..Τελοσπαντων..Η εξεταση ειναι πολυ εξειδικευμενη ,δεν την εχουν κανει πολλες κοπελες τωρα να εχει τυχει σ αυτες τις λιγες κατι τετοιο..Ψαχνω ψυλλους στα αχυρα..

1 hour ago, anoulious said:

Δεν εννοω μονο ορμονικα φαρμακα που εχω παρει τονους..Εχω ριξει μεσα αντιβιωσεις...Φουλ..Που αλλοι γιατροι ανησυχουν για το τι μπορει να προκαλει στην ανωτερη στοιβαδα της μητρας..Το συγκεκριμενο τεστ το κανεις με προσομοιωση ετ..Δηλ ειτε τεχνητο ειτε φυσικο χωρις τιποτα κανενα σικλακιουρ κλπ..Λογω ηλικιας και επειδη το θεωρω απιθανο να καταφερω να κανω φυσικο κυκλο  ακολουθησαμε το πιο πιθανο πρωτοκολλο ετ..Τεχνητο..Τελοσπαντων..Η εξεταση ειναι πολυ εξειδικευμενη ,δεν την εχουν κανει πολλες κοπελες τωρα να εχει τυχει σ αυτες τις λιγες κατι τετοιο..Ψαχνω ψυλλους στα αχυρα..

Καλά κανεις και το ψαχνεις ομως θα πρέπει να γνωρίζουμε τι γίνεται στο σώμα .. δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες.. τωρα εχω αρχίσει και ψάχνω στα ξένα φορουμς που μπαινω για το ενδομήτριο γενικα γιατι εχει αρχισει και με απασχολεί σε ενδεχόμενο ενδομετρηριδας και βλεπω λενε οτι εχουν ακολουθήσει αντιβιωσεις μηνών Όχι εβδομάδων για να την θεραπεύσουν και το ενδομήτριο επανήλθε και πέτυχαν οι εξωσωματικες τους. Αν οι αντιβιωσεις επηρέαζαν ενα απο τα πιο σημαντικά όργανα της γυναίκας, δεν θα τα έδιναν ετσι πιστευω .. οσο για τα φάρμακα για να βοηθήσει το ενδομήτριο ουτε αυτο πιστευω να έχει κάνει ζημιά. Το ενδεχόμενο απλα να ηταν ενα τυχαίο γεγονός ειναι μεγαλο... ολα θα πάνε καλα!! Σιγουρα το εχεις ξανακούσει αλλα πίστεψε και ολα θα έρθουν .. εχεις αλλα παιδάκια;;

16 ώρες πρίν, Moana είπε:

@island1

@island1 Καλησπέρα, καλη χρονια κ να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Εχω διαβάσει πολλα απο post σου για το ρεα κ τον τζεφ κ πραγματικά νιώθω οτι μιλάς για άλλον άνθρωπο! Έκανα 2 προσπαθειες σε αυτον κ ουτε μια στιγμη δεν ένιωσα σιγουριά η οτι ήξερε τι κανει! Βέβαια, με τη βοήθεια αυτού έκανες το παιδάκι σου κ το καταλαβαίνω να μιλάς κατ αυτόν τον τρόπο, νομιζω όμως οτι η μεταχείριση που είχες ηταν ειδική. Μπορει να ηταν κ θεμα χημείας, δε ξέρω, η να ασχολήθηκε περισσότερο μαζι σου επειδή πηγές μέ τον γυναικολογο σου. Απλά απορώ πως γίνεται να υπαρχει τετοια απόκλιση! Οχι οτι εχει σημασία τωρα γιατί θα αλλαξω κεντρο, αλλα απο περιέργεια! 
Αλλο θέλω να σε ρωτήσω όμως, στο Ρεα δεν κανουν προμφυτευτικο, έτσι δεν ειναι; Είχα πει στον τζεφ καποια στιγμη μηπως θα έπρεπε να κανουμε κ μου ειχε απαντήσει οτι δεν πιστεύει σε αυτο κ οτι άδικα χάνονται έμβρυα. Δεν το είχα ψάξει τότε περαιτέρω. Τη μερα της ετ μου, που ηταν Σαββατο, 5 ημερεσ μετα την ωοληψια, μου ανακοίνωσαν οτι δεν είχαν γινει βλαστοκυστες τα έμβρυα μας κ οτι ηταν μοριδια! Λεω λοιπον στην εμβρυολογο γιατί δε τα αφήνετε αλλη μια μερα να δείτε αν θα εξελιχθουν σε βλαστοκυστες κ αν γίνουν να μου τα βάλετε, κ μου απάντησε  οτι δεν καλλιεργούν έμβρυα πέραν την 5ης μέρας κ δεν κανουν κ  προεμφυτευτικο. Κακώς, που δέχτηκα να μου τα μεταφέρουν, αλλα τα σκέφτομαι τωρα κ τρελαίνομαι. 

Αναρωτιεμαι μηπως εσυ γνωρίζεις πως λειτουργούν αφου είχες κ καλη σχέση μαζι τους κ μεγαλύτερη εμπειρία! 

Σε ευχαριστω ! 

Το 2016 κάναν προεμφυτευτικο κανονικότητα κ μάλιστα είχα την δυνατότητα να διαλέξω εγω με ποιο κέντρο γενετικής θα συνεργαστω.Εγω στο Ρέα πήγα έχοντας ήδη 3 εξωσωματικές οπότε είδα πολύ μεγάλη διαφορά στην αντιμετώπιση ως αναφορά εξςτασεις που ζητούσαν πριν κ κατά τη διαρκεια.Με το γιατρό η σχέση μας ήταν καθαρά 8 ραντεβού στην πρώτη προσπάθεια.Δεν ανέπτυξα φιλικές σχέσεις.Αλλωατε είχα φύγει από γιατρό γούστου γούστου κι αγκαλίτσα κ μου ήταν αδιάφορο αυτό το κομμάτι.Ωστοσο δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι πήγαινα κ με δικοου γιατρό( σκέψου ότι στην ωοληψια κ στις ετ ο δικός μου γιατρός ήταν μεσα μόνο σε υπερήχους δεν ήταν)Για το θέμα του προεμφυτευτικου δεν ρώτησα καν το γιατρό για να είμαι ειλικρινης.Το συζήτησα απευθείας με τον εμβριολογο( είχα κλείσει έξτρα ραντεβού μαζί του) κ με γενετιστές ( μόνη μου κ μαζί του)κ ουσιαστικά ανακοινώσαμε τι θα κάνουμε στο γιατρό.Βεβαια στη δική μου περίπτωση είχε μια γυναίκα 34 ανεξήγητα υπογονιμη που είχε 3 παλλινδρομες, για τα δεδομένα του προεμφυτευτικου κ έχοντας κάνει καρυωτυπο στα εμβρια ήμουν στις ομάδες που προτεινεται.Δεν μπήκα καν στη διαδικασία ωστόσο να τον ρωτήσω εάν συμφωνεί ή όχι με τον προεμφυτευτικο.Ανακαθεν ήμουν της λογικής " έκαστος στο είδος του".Για το πάνω από 5 μέρες δεν γνωρίζω για τα εμβρια γιατί δεν έφτασα εκεί.Ηταν βλαστοκυστες την 5 μέρα.Ομως την εμβριομεταφορα στην κόρη μου ουσιαστικά την έκανα 6 μέρα .Όλα αυτά το 2016.

Τώρα ως αναφορά τον προεμφυτευτικο θα σου πω ότι την ίδια άποψη με τον Τζεφ έχουν κ πολλοί γενετιστές...στην τελευταία μου συνάντηση με τον κορυφαίο μου είπε ότι πολλά εμβρια που πετιουνται μπορεί να διορθωθούν κ ότι κι αυτά που εξετάζονται εάν δεν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο δεν σου δίνουν 100% εγκυηση ότι είναι υγιή για αυτό κ κάνεις αν χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση κτλ.Στην κόρη μου η χοριακη δε διπλαστηκε ποτέ ακριβώς.Πιθανον λοιπόν να διορθώθηκε κάποιο τέτοιο λάθος;( Μου το είπε κ ως παράδειγμα)

Έχω το τονισει πολλές φορές ότι δεν πήγα μόνη μου στο Ρέα .Δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε ρόλο ή το ότι για αυτούς ήμουν " στοίχημα" όπως έλεγαν.

Ωστόσο εάν βάλω στη σειρά σε ποιους χρωστώ το παιδί μου πρώτη θα βάλω την αιματολογο μετά τον εμβριολογο κ μετά τους γιατρούς( κ ο πρώτος δύο θετικά μου έδωσε)

18 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Island1 καλησπερα

Να σε ρωτήσω, επειδή κι εμένα η αμη μου στα 34 είναι 0.9 , κατάφερες να δώσεις πόσα ωαρια? 

Σε ρωτώ γιατί εγώ με μεγάλες δόσεις φαρμάκων σε προηγούμενο κέντρο έδωσα τρία άλλα δυστυχώς η οιστραδιολη ήταν πολύ χαμηλή και ο  γιατρός μου, διέκοψε την αγωγή. 

Τώρα είμαι σε νέο κέντρο και με serpafar έδωσα μόνο δύο τον προηγούμενο μήνα εκ των οποίων το ένα δε μεγάλωνε οπότε πήραν τελικά το ένα αλλά δυστυχώς δε γονιμοποιηθηκε. 

10 με 150 μονάδες ( στο Ρέα τις μείωσε κι όλας μετά) ο προηγούμενος όχι.Την πρώτη φορά είχα μεριοναλ ως φάρμακο κ τη δεύτερη γκοναλ.

16 ώρες πρίν, Marrr είπε:

Σευχαριστω παρα παρα  πολυ και εγω εύχομαι τα καλύτερα για την οικογένεια σου και με το καλό αν βέβαια το επιθυμείςνα κανεις και αλλα μπεμπάκια 《3

Απορία..ορμόνες δεν έκανες; Η οιστραδιόλη σου αντιστοιχούσε σε 16 ωάρια; Εμένα αυτό μου κάνει εντύπωση.Σαφως κ ο κύκλος παίζει ρόλο κ το σκεύασμα πολλές φορες ( για αυτό κ σε επόμενες εξωσωματικές το λαμβάνουν υπόψη) ωστόσο ρε συ εμένα με προβληματισε εκείνο το 16.. 

• Μου αρέσει 1

Just now, island1 said:

Το 2016 κάναν προεμφυτευτικο κανονικότητα κ μάλιστα είχα την δυνατότητα να διαλέξω εγώ που θα τον κάνω.Εγω στο Ρέα πήγα έχοντας ήδη 3 εξωσωματικές οπότε είδα πολύ μεγάλη διαφορά.Για το θέμα του προεμφυτευτικου δεν ρώτησα καν το γιατρό.Το συζήτησα απευθείας με τον εμβριολογο κ με γενετιστές κ ουσιαστικά ανακοινώσαμε τι θα κάνουμε στο γιατρό.Βεβαια στη δική μου περίπτωση είχε μια γυναίκα 34 ανεξήγητα υπογονιμη που είχε 3 παλλινδρομες.Δεν μπήκα καν στη διαδικασία να τον ρωτήσω εάν συμφωνεί ή όχι με τον προεμφυτευτικο.Για το πάνω από 5 μέρες δεν γνωρίζω για τα εμβρια γιατί δεν έφτασα εκεί.Ηταν βλαστοκυστες την 5 μέρα.

Τώρα ως αναφορά τον προεμφυτευτικο θα σου πω ότι την ίδια άποψη με τον Τζεφ έχουν κ πολλοί γενετιστές...στην τελευταία μου συνάντηση με τον κορυφαίο μου είπε ότι πολλά εμβρια που πετιουνται μπορεί να διορθωθούν κ ότι κι αυτά που εξετάζονται εάν δεν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο δεν σου δίνουν 100% εγκυηση ότι είναι υγιή για αυτό κ κάνεις αν χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση κτλ.

Έχω το ισει πολλές φορές ότι δεν πήγα μόνη μου στο Ρέα .Δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε ρόλο ή το ότι για αυτούς ήμουν " στοίχημα" όπως έλεγαν.

Ωστόσο εάν βάλω στη σειρά σε ποιους χρωστώ το παιδί μου πρώτη θα βάλω την αιματολογο μετά τον εμβριολογο κ μετά το γιατρό.

10 με 150 μονάδες ( στο Ρέα τις μείωσε κι όλας μετά) ο προηγούμενος όχι.Την πρώτη φορά είχα μεριοναλ ως φάρμακο κ τη δεύτερη γκοναλ.

Απορία..ορμόνες δεν έκανες; Η οιστραδιόλη σου αντιστοιχούσε σε 16 ωάρια; Εμένα αυτό μου κάνει εντύπωση.Σαφως κ ο κύκλος παίζει ρόλο κ το σκεύασμα πολλές φορες ( για αυτό κ σε επόμενες εξωσωματικές το λαμβάνουν υπόψη) ωστόσο ρε συ εμένα με προβληματισε εκείνο το 16.. 

Η οοστραδιολη μ ηταν πανω απο 4000 πριν κατω την ένεση για την ωοληψια . Τι εννοεις σε προβληματισε; ηταν λιγο η πολυ;

Κάτι ξεχασα. 

*Ωστόσο εάν βάλω στη σειρά σε ποιους χρωστώ το παιδί μου πρώτη θα βάλω την αιματολογο μετά τον εμβριολογο κ μετά το γιατρό.*

Αιματολογο απο το Ρέα η πηγαινες ιδιωτικα ; και όταν λες σε έβαλαν στοιχημα; τι εννοεις :p ησουν δύσκολη περίπτωση, δεν γνωρίζω την περίπτωση σου γι αυτο ρωτα μω. Κοιταω να δω μην έχουμε κατι κοινο

Just now, Marrr είπε:

Η οοστραδιολη μ ηταν πανω απο 4000 πριν κατω την ένεση για την ωοληψια . Τι εννοεις σε προβληματισε; ηταν λιγο η πολυ;

Για κάθε ωάριο ωρημο η οιστραδιολη είναι περίπου 200.Αυτο σημαίνει ότι με 4000 ήταν όντως 16+ ωάρια...πως γινιμοποιηθηκαν τόσα λίγα...αυτό με προβληματίζει με δεδομένο ότι στο σπέρμα δεν είχες θέμα...Δεν σου μιλάω για την εξέλιξη αλλά για το αρχικό νούμερο.Πως σου δικαιολόγησε τόσα εμβρια πρώτης μέρας;

Διαφημίσεις

Μου ειπε οτι κατάφερε να πάρει μονο 5-6 Και αυτο γιατι τα αλλα δεν ηταν καλα ηταν θρύψαλα, έσπαγαν κλπ ετσι μου το δικαιολόγησε. Οποτε ειχα μονο 4 έμβρυα την ημέρα της γονιμοποίησης εκ των οποίον 2 προχώρησαν σε διαίρεση 4ων κυττάρων την 2η μερα όπου τα τοποθέτησαν . Τα αλλα 2 τα κλαψαμε δεν προχώρησαν.. Μου πε αυτα που βάλαμε ηταν τέλειες ποιότητας αν και δεν εμπιστεύομαι έμβρυα 2ης ημέρας γτ την 3η κυριως γινονται η ζημιές οποτε δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο ηταν οντως καλα !!! 

Just now, Marrr είπε:

Μου ειπε οτι κατάφερε να πάρει μονο 5-6 Και αυτο γιατι τα αλλα δεν ηταν καλα ηταν θρύψαλα, έσπαγαν κλπ ετσι μου το δικαιολόγησε. Οποτε ειχα μονο 4 έμβρυα την ημέρα της γονιμοποίησης εκ των οποίον 2 προχώρησαν σε διαίρεση 4ων κυττάρων την 2η μερα όπου τα τοποθέτησαν . Τα αλλα 2 τα κλαψαμε δεν προχώρησαν.. Μου πε αυτα που βάλαμε ηταν τέλειες ποιότητας αν και δεν εμπιστεύομαι έμβρυα 2ης ημέρας γτ την 3η κυριως γινονται η ζημιές οποτε δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο ηταν οντως καλα !!! 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.Απο 16 να παίρνει 6.Εκτος εάν εννοούσε ότι πήρε 16 κ διαπιστώθηκαν προβλήματα κ γονιμοποίησε τα 6.Βασικα τόσο σε μένα όσο κ σε άλλες κοπέλες παίρνουν ακόμα κ τα μικρουλικα μήπως κ γονιμοποιηθούν.. Κ άντε πες οκ αυτό.Οκ ότι έκανε μικρογονιμοποιηση χωρίς να χρειάζεται( κάνουν πολλά κέντρα για ασφάλεια) γιατί στα έβαλε 2 μέρα;Την τρίτη μέρα ( διόρθωσε με οι άλλες) θέλουμε 8 διαιρέσεις άρα όντως αυτά για δεύτερη ήταν σωστά σε διαιρέσεις.Γιατι δεν τα άφησε 3; Για να μη ρισκάρει κ τα χάσει; Σορυ για τις τόσες ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως με 16 ωάρια βρέθηκες να κάνεις ετ την 2 μέρα κ μάλιστα χωρίς κατάψυξη όταν δεν είχατε θέμα με σπέρμα κ ωάρια.

• Μου αρέσει 1

Just now, island1 said:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.Απο 16 να παίρνει 6.Εκτος εάν εννοούσε ότι πήρε 16 κ διαπιστώθηκαν προβλήματα κ γονιμοποίησε τα 6.Βασικα τόσο σε μένα όσο κ σε άλλες κοπέλες παίρνουν ακόμα κ τα μικρουλικα μήπως κ γονιμοποιηθούν.. Κ άντε πες οκ αυτό.Οκ ότι έκανε μικρογονιμοποιηση χωρίς να χρειάζεται( κάνουν πολλά κέντρα για ασφάλεια) γιατί στα έβαλε 2 μέρα;Την τρίτη μέρα ( διόρθωσε με οι άλλες) θέλουμε 8 διαιρέσεις άρα όντως αυτά για δεύτερη ήταν σωστά σε διαιρέσεις.Γιατι δεν τα άφησε 3; Για να μη ρισκάρει κ τα χάσει; Σορυ για τις τόσες ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως με 16 ωάρια βρέθηκες να κάνεις ετ την 2 μέρα κ μάλιστα χωρίς κατάψυξη όταν δεν είχατε θέμα με σπέρμα κ ωάρια.

Καλά κανεις και ρωτας μου κάνει καλό να τα γράφω για να τα ακούω ξανα και ξανα και εγώ η ίδια. Ξεκινησα με πρώτο υπέρηχο με 6 + 4 και μέχρι τον τελευταίο υπέρηχο ειχα 20++++ αλλα ωριμα ηταν μου πε απο 10 μέχρι 16 και ότι θα βάλουμε κατάψυξη και μπραβο και ο κύκλος ειναι τελειος και και και και. Ξυπναω απο την ωοληψια και έψαχνα τον γιατρο, ρωταω την άλλη εκει τι εγινε μλπα μπλα μπλα και λεει ολα με τον γιατρο θα τα πεις και έφυγε και εκει καταλαβα οτι κατι δεν πήγε καλά. Μολις ειδα το χαρτί μ 5 μου πηραν . Ερχεται ο γιατρός σα χεσμενη κότα κ μ λεειολα καλα εχουμε 5 ωαρια. Μα λεω ειχαμε καμια 15αρια και λεει εεε ηταν καλής ποιότητας έσπαγαν γίνονταν θρύψαλα κ τετοια. Και κάπου κάπου να μη τα ρισκάρουμε τα έμβρυα που θα δημιουργηθούν εγω απο την μήτρα να τα βάλουμε στο δικό τους περιβάλλον. Σωστα λες εσυ για την 3η μερα αλλα μαλλον φοβηθηκαν . Ο σύντροφος δεν έχει θέμα με σπέρμα ολα στο φυσιολογικό ηταν στο σπερμοδιαγραμμα . Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ειναι οτι εξωσωματικη εγινε μετα απο 2 λαπαροσκοπησεις και υστεροσκοπηση οποτε απο αντιβιωσεις κλπ δεν ήταν καλής ποιότητας. Συν το άγχος που πέρασα τεκευταια στιγμη Επιτροπή μια μερα πριν ξεκινήσω ενέσεις.  Ασε τι εχω κάνει και εγω η τρελη . Απλα επειδη τωρα θελω να παω ιδιωτικά θελω να προσέξω παρεα πολυ που θα πάω . Ποιον γιατρο εχεις σαν γυναικολόγο αν επιτρέπεται;

Just now, Marrr είπε:

Καλά κανεις και ρωτας μου κάνει καλό να τα γράφω για να τα ακούω ξανα και ξανα και εγώ η ίδια. Ξεκινησα με πρώτο υπέρηχο με 6 + 4 και μέχρι τον τελευταίο υπέρηχο ειχα 20++++ αλλα ωριμα ηταν μου πε απο 10 μέχρι 16 και ότι θα βάλουμε κατάψυξη και μπραβο και ο κύκλος ειναι τελειος και και και και. Ξυπναω απο την ωοληψια και έψαχνα τον γιατρο, ρωταω την άλλη εκει τι εγινε μλπα μπλα μπλα και λεει ολα με τον γιατρο θα τα πεις και έφυγε και εκει καταλαβα οτι κατι δεν πήγε καλά. Μολις ειδα το χαρτί μ 5 μου πηραν . Ερχεται ο γιατρός σα χεσμενη κότα κ μ λεειολα καλα εχουμε 5 ωαρια. Μα λεω ειχαμε καμια 15αρια και λεει εεε ηταν καλής ποιότητας έσπαγαν γίνονταν θρύψαλα κ τετοια. Και κάπου κάπου να μη τα ρισκάρουμε τα έμβρυα που θα δημιουργηθούν εγω απο την μήτρα να τα βάλουμε στο δικό τους περιβάλλον. Σωστα λες εσυ για την 3η μερα αλλα μαλλον φοβηθηκαν . Ο σύντροφος δεν έχει θέμα με σπέρμα ολα στο φυσιολογικό ηταν στο σπερμοδιαγραμμα . Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ειναι οτι εξωσωματικη εγινε μετα απο 2 λαπαροσκοπησεις και υστεροσκοπηση οποτε απο αντιβιωσεις κλπ δεν ήταν καλής ποιότητας. Συν το άγχος που πέρασα τεκευταια στιγμη Επιτροπή μια μερα πριν ξεκινήσω ενέσεις.  Ασε τι εχω κάνει και εγω η τρελη . Απλα επειδη τωρα θελω να παω ιδιωτικά θελω να προσέξω παρεα πολυ που θα πάω . Ποιον γιατρο εχεις σαν γυναικολόγο αν επιτρέπεται;

Όλα αυτά τα έκανες σε δημόσιο; Σου στέλνω πμ το όνομα του γυναικολόγου κου( δεν είναι γνωστός) 

Just now, island1 said:

Όλα αυτά τα έκανες σε δημόσιο; Σου στέλνω πμ το όνομα του γυναικολόγου κου( δεν είναι γνωστός) 

Ναι σε δημόσιο πηγα λογω επιτροπής. Δεν πλήρωσα τπτ μονο 300€ icsi και αυτα τζαμπα . 

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις