admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, ssisi2019 είπε:

αν όλες οι μη επεμβατικές είναι οκ αλλά η ηλικία της μητέρας είναι προχωρημενη (πχ εγω ειμαι 40),τότε γίνονται οι επεμβατικοί έλεγχοι;

Κάποιοι γιατροί τους προτείνουν χωρίς να είναι πιεστικοί, κάποιοι άλλοι τους απαιτούν λόγω ηλικίας. Η αλήθεια είναι ότι τα ποσοστά της αυχενικής και το pappA πέφτουν με την προχωρημένη ηλικία. Εμένα για παράδειγμα τα ποσοστά ήταν τετραψήφια, σε πιο μικρές ηλικίες παίζουν και πενταψήφια νούμερα.

• Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Just now, ssisi2019 είπε:

μπερδεύτηκα νησακι,δεν ειχες πει ότι δεν έκανες τελικά προεμφ;

αν όλες οι μη επεμβατικές είναι οκ αλλά η ηλικία της μητέρας είναι προχωρημενη (πχ εγω ειμαι 40),τότε γίνονται οι επεμβατικοί έλεγχοι;

και εγω στην πρωτη προσπάθεια έκανα αβερκαπ και έπαιρνα σικλακουρ τα λευκά,προκείμενου να φτιάξω ενδομητριο.Την ημέρα της ε/τ την όρισε ο γιατρός,πήγαινα για υπέρηχο(για να δει ότι οι ωοθήκες ήταν σε καταστολή με τις αβερκαπ) και είχα κάνει και ορμόνες.

(Καθολου δεν τις χώνευα τις αβερκαπ)

νομιζω η ε2 ειναι οκ,για τις αλλες δεν εχω αποψη... 

Κι εμένα γω αυτό θα κάνω ακριβώς, με αβερκαπ και λευκά σικλακουρ.ποσο καιρό τα έπαιρνες τα χάπια; Γιατί δεν τις χωνευες; έχουν παρενέργειες; δεν είχε πάει καλά;

Διαφημίσεις

On 12/1/2020 at 10:21 ΜΜ, lizard12 είπε:

Τις profertil τις πήρε κι ο δικός μου άντρας.  190 ευρώ οι 180 κάψουλες εδώ και 127 ευρώ από γερμανικό ηλεκτρονικό φαρμακείο.  Οποια θέλει της στέλνω το site . Τρελη διαφορά στην τιμή.  

Καλησπερα, μπορείς να μου στείλεις κ εμένα το site αν δε σου κάνει κόπο; 

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια η αμη Συνταγογραφειται? Ξέρετε κάτι?? 

Καλησπέρα Thia. Η AMY δεν συνταγογραφείται αλλά δεν είναι ακριβή. Απ ότι θυμάμαι κοστίζει 10 με 15 ευρώ σε διάφορα εργαστήρια. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου στείλω σε pm. Καλό βράδυ...

Just now, Sugar86 είπε:

Κι εμένα γω αυτό θα κάνω ακριβώς, με αβερκαπ και λευκά σικλακουρ.ποσο καιρό τα έπαιρνες τα χάπια; Γιατί δεν τις χωνευες; έχουν παρενέργειες; δεν είχε πάει καλά;

oxi δεν είχα παρενέργειες,απλώς είχα κουραστεί έπρεπε να τις κάνω πρωινή ώρα,έφευγα από τη δουλειά πήγαινα σε φαρμακείο.

θα δω ημερολόγιο κ θα σου πω πόσες ήμερες τις έκανα

Just now, [email protected] είπε:

Κάποιοι γιατροί τους προτείνουν χωρίς να είναι πιεστικοί, κάποιοι άλλοι τους απαιτούν λόγω ηλικίας. Η αλήθεια είναι ότι τα ποσοστά της αυχενικής και το pappA πέφτουν με την προχωρημένη ηλικία. Εμένα για παράδειγμα τα ποσοστά ήταν τετραψήφια, σε πιο μικρές ηλικίες παίζουν και πενταψήφια νούμερα.

τα ποσοστα επιτυχιας εννοεις;

εσυ εκανες επεμβατικους ελεγχους;(διοτι ειχες κανει προεμφ)

Και τελος ποσο χρονων ησουν;

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις...

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Thia1985 είπε:

Κορίτσια η αμη Συνταγογραφειται? Ξέρετε κάτι?? 

Όχι δε συνταγογραφειται. 35 ευρώ το κόστος στη βιοϊατρική 

On 1/10/2020 at 11:06 AM, Nana3 said:

31 

Εχω εχω ενδομητριωση με ένα χειρουργείο,χαμηλή ΑΜΗ υψηλή Fsh,η μια ωοθηκη κάνει ωοθηλακιο στην οποία η σάλπιγγα φαίνεται σα να μαζεύει υγρό ή ελαφρώς διογκωμένη.. δε θυμάμαι τι γράφει ακριβώς..

Καλησπέρα κορίτσι συγνωμη που μπαινω στην συζήτηση ετσι. Αλλά να σε ρωτησω κατι, η σάλπιγγα φανηκε διογκωμένη απο υπερηχο; δεν εχω δει αν το εχεις γραψει πουθενα ξανα σορρυ αν έχεις ξανααπαντησει:))

Just now, Anna.3 είπε:

Όχι δε συνταγογραφειται. 35 ευρώ το κόστος στη βιοϊατρική 

Δυστυχώς δεν συνταγογραφειτα. Και το θέμα είναι ότι οι τιμές αλλάζουν από εργαστήριο σε εργαστήριο. Είμαι από επαρχία και μη ζήτησαν 80€!!! Αφού τσακωθηκαμε την πλήρωσα 40€.

Καλημέρα κορίτσια!!! Δεν ξέρω εάν με θυμάστε από πέρσι, τελικά επέστρεψα Αμερική κ γι αυτό χάθηκα!! Έρχομαι πίσω την άλλη εβδομάδα για να ξανά δοκιμάσουμε κ ο Θεός Βοηθός!!! Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλες κ το 2020 να μας χαρίσει τα μωράκια μας!

• Μου αρέσει 11

6 ώρες πρίν, Marrr είπε:

Καλησπέρα κορίτσι συγνωμη που μπαινω στην συζήτηση ετσι. Αλλά να σε ρωτησω κατι, η σάλπιγγα φανηκε διογκωμένη απο υπερηχο; δεν εχω δει αν το εχεις γραψει πουθενα ξανα σορρυ αν έχεις ξανααπαντησει:))

Καλημέρα!ελαφρα διατεταμενη γράφει τελικά.οχι απο υπέρηχο απο τη Σαλπιγγογραφια που είχα κάνει. Ο γιατρός που μου την έκανε μου είπε ειναι  οκ.αλλα οι γυναικολόγοι που με είδαν (σε 2 πήγα) ο ένας ήταν 50-50 αν βγαίνει υγρό προς τη μήτρα σα να ειναι υδροσαλπιγγα δλδ, ο άλλος ήταν σίγουρος οτι βγάζει υγρο.κ υπέθεσε οτι πρέπει να την κλείσει..:blink:

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Soniated είπε:

Καλησπέρα Thia. Η AMY δεν συνταγογραφείται αλλά δεν είναι ακριβή. Απ ότι θυμάμαι κοστίζει 10 με 15 ευρώ σε διάφορα εργαστήρια. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου στείλω σε pm. Καλό βράδυ...

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα με ενδιέφερε. Έχω κάνει δυο φορές και πλήρωσα για κάθε φορά 50 ευρώ. Ναι Αθήνα ειμαι

ffpWp3.pngo85Jp3.png

12 ώρες πρίν, Hope89 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! 

Το θυμάμαι αυτό κ θυμάμαι τον προβληματισμό σου... Ξέρω ότι εφόσον ο κύκλος είναι τεχνητός είναι κ σχετικά ευέλικτη η ημερομηνία έμβρυομεταφορα. Αλλά τόσο πολύ;; Καλα θα κάνεις κ θα πας εκεί κοντά στην 18η, τουλάχιστον να σου φύγουν από το μυαλο οι δεύτερες σκέψεις...

Καλημέρα! Ναι έτσι θα πάω την επόμενη φορά, του ζήτησα και τελείως φυσικό κύκλο για ετ αλλά δεν το συζητήσαμε εις βάθος, θα δούμε οταν έρθει η ώρα, μάλλον Μάρτιο η επόμενη ετ...

12 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

25η με κύκλο ποσών ημερών?? 

Κύκλος 26-28 ημερών! Παράλογο δεν είναι?

Κορίτσια χελπ! Μου ήρθαν κάτι αποτελέσματα πουρνο πουρνο με την αυγουλα, και λέει είμαι "ετεροζυγη για τη μετάλλαξη 2021Α της προθρομβινης". Αυτό σημαίνει ότι έχω θρομβοφιλία σωστά? Να ευθύνεται εκεί το πρώτο αρνητικό? (έπαιρνα βέβαια σαλοσπιρ και Ivor αλλά σε γενική δόση που δίνει σε όλες προληπτικά).

aVbvp3.png

κοριτσια καλημερα κ απο μενα!!εχω κ εγω μια απορια...

εκανα την 1η μου επιτυχημενη εξωσωματικη το 2016. 

αφου λοιπον πηρα την αποφαση για δευτερο παιδακι αλλαξα γιατρο και κεντρο (για προσωπικους λογους)και ξεικινησα με τον γιατρο που με ξεγεννησε για τη 2η προσπαθεια μου (με κατεψυγμενα) τον σεπτεμβρη του '19.τελικα η εμβρυομεταφορα δεν εγινε γιατι δεν προλαβαμε κατι με την ωορρηξια παρ ολο που επαιρνα ποσα σικλακουρ την ημερα (συγνωμη αλλα δεν γνωριζω απο ορολογιες!!). εκανα μια αρβεκαπ την 21η μερα και τον οκτωβρη τη 2η μερα πηγα για υπερηχο και την 3η μερα του κυκλου ξεκινησα παλι τα χαπια..εγινε η εμβρυομεταφορα αλλα δεν πετυχε.... 

δεν πηρα απαντηση στο τι εφταιγε αλλα επειδη το σπερμα ηταν το θεμα μας υπεθεσα οτι παρ ολο που εβαλα βλαστοκυστες λενε οτι μπορει να μην υπαρχει εξελιξη ασχετα αν γονιμοποιηθηκε και εφτασε μεχρι βλαστοκυστη...το '16 καναμε τη μικρογονιμοποιηση 

ρωτησα τον γιατρο αν πρεπει να κανω καποια εξεταση να δουμε αν φταιει κατι αλλο,επεμεινα μηπως εχω τπτ θυροειδη ή κατι αλλο τλσπ και το μονο που μου εγραψε ηταν εναν προγεννετικο ελεγχο που εχει μεσα και καποιες ορμονολογικες και βγηκαν ολα οκ..

χθες μιλησα μαζι του για να ετοιμαστω για το μαρτιο και να τον ρωτησω οδηγιες...μου ειπε μολις αδιαθετησω το μαρτιο να παω τη 2η μερα για υπερηχο και αν ολα ειναι οκ ξεκιναω..να μην κανω αρβεκαπ και οταν τον ρωτησα για εξετασεις  ειπε παλι οχι δεν χρειαζεται να κανω κατι.

ακουω εσας που 2η μερα κανετε ενα σωρο εξετασεις οπως πχ η @Χρύσα86 προλακτινη,οιστραδιολη, κλπ και απορω εγω γιατι δεν κανω.....αυτες τις ειχα κανει οταν ειχα κανει διεγερση το 2016 αλλα απο τοτε οχι...οσες εχετε κανει διαδικασια εμβρυομεταφορας  με κατεψυγμενα τι εξετασεις εχετε κανει??

Υ.Γ. sorry για το κατεβατο!!

9 ώρες πρίν, Sugar86 είπε:

Καλημερα και πάλι.Εκανα τις αβερκαπ 0,1 απο 21η μερα μεχρι 8η μερα επομενου κυκλου.

Απο 1η μερα επομενου επαιρνα τα λευκα σικλακουρ.Και 2η ειχα κανει ε2

Just now, Σελίνα είπε:

Καλημέρα! Ναι έτσι θα πάω την επόμενη φορά, του ζήτησα και τελείως φυσικό κύκλο για ετ αλλά δεν το συζητήσαμε εις βάθος, θα δούμε οταν έρθει η ώρα, μάλλον Μάρτιο η επόμενη ετ...

Κύκλος 26-28 ημερών! Παράλογο δεν είναι?

Κορίτσια χελπ! Μου ήρθαν κάτι αποτελέσματα πουρνο πουρνο με την αυγουλα, και λέει είμαι "ετεροζυγη για τη μετάλλαξη 2021Α της προθρομβινης". Αυτό σημαίνει ότι έχω θρομβοφιλία σωστά? Να ευθύνεται εκεί το πρώτο αρνητικό? (έπαιρνα βέβαια σαλοσπιρ και Ivor αλλά σε γενική δόση που δίνει σε όλες προληπτικά).

Καλημέρα κι εγω έχω αυτό τον τύπο θρομβοφιλιας δεν ξέρω αν εκεί οφείλεται το αρνητικό, κανείς δεν ξέρει ίσως ναι ίσως και όχι. 

Μήπως να δεις αιματολόγο;

• Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις