admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

5 hours ago, Stamatia123 said:

Εμένα  φίλη μου έμεινε έγκυος με Έμβρυο 3ημερων το οποίο όπως έλεγε ο γιατρος ήταν κάκιστο και δεν ξέραν αν άξιζε να το κάνουν καν Εμβρυομεταφορα. Τελικά  κάναν Εμβρυομεταφορα για να μην το πετάξουν στα σκουπίδια όπως έλεγε αστειευομενος. Το ίδιο βράδυ επειδή η φίλη μου δεν πίστευε ότι θα πάει καλά και επειδή είχε έρθει από επαρχία ήθελε μπουζούκια... Έ τι να κάνουμε.. Πήγαμε μπουζούκια μέχρι το πρωί.... Τελικά γέννησε. Ο γιος της είναι 4.5 ετών.

Η θετική σκέψη είναι επιλογή και τρόπος ζωής

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλύτερα από ότι σενάριο έχεις στο μυαλό σου. 

Καλημέρα, αυτό που λες για το κακό έμβρυο που τελικά η φίλη σου γέννησε κι ήταν μια χαρά... Προχωράμε με φυσικούς μέχρι να μαζευτούν 2-3... το ένα έγινε βλαστοκύστη αλλά πάρα πολύ κακής ποιότητας όπως μου είπαν και έτσι δε το βάλανε κατάψυξη...κ απορώ τι σημαίνει κακής ποιότητας τελικά; Αποκλείεται μια τέτοια βλαστοκύστη να εξελιχθεί σε υγιή εγκυμοσύνη; Και ανάποδα έχουμε δει άριστες βλαστοκύστες να παλινδρομούν η να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες... Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι και να αγχώνομαι για το κατά πόσο η κρίση για το ποιο έμβρυο αξίζει είναι σωστή η όχι...

• Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 2

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα, αυτό που λες για το κακό έμβρυο που τελικά η φίλη σου γέννησε κι ήταν μια χαρά... Προχωράμε με φυσικούς μέχρι να μαζευτούν 2-3... το ένα έγινε βλαστοκύστη αλλά πάρα πολύ κακής ποιότητας όπως μου είπαν και έτσι δε το βάλανε κατάψυξη...κ απορώ τι σημαίνει κακής ποιότητας τελικά; Αποκλείεται μια τέτοια βλαστοκύστη να εξελιχθεί σε υγιή εγκυμοσύνη; Και ανάποδα έχουμε δει άριστες βλαστοκύστες να παλινδρομούν η να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες... Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι και να αγχώνομαι για το κατά πόσο η κρίση για το ποιο έμβρυο αξίζει είναι σωστή η όχι...

καλημερα

Κι εμένα ο προηγούμενος γιατρός αυτό μου έλεγε ότι έμβρυα κακής ποιότητας μπορούν να δώσουν υγιείς εγκυμοσύνες όμως αναρωτιέμαι, αν είχα μείνει έγκυος με ένα μέτριο έμβρυο γιατί μέτρια προς καλά ήταν τα τρία από τέσσερα θα είχα πράγματι υγιές παιδί ή θα βρισκόμουν προ εκπλήξεως? Και θα έφτανα το παιδί σε μια ηλικία που μπορεί πχ να εμφάνιζε λευχαιμία. Το τραβάω αρκετά αλλά αναρωτιέμαι....

Όταν η σύλληψη είναι φυσιολογική, δεν ξέρεις με τι έμεινες έγκυος, αν ήταν τρίτης ημέρας, βλαστοκυστη, πόσες διαιρεσεις είχε, αν ήταν καλό, κακό, μέτριο, άριστο αλλά από τη στιγμή που οδηγούμαστε σε εξωσωματικη κι έχουμε ήδη θέματα, είναι λογικό να θέλουν να μας βάζουν τα πιο καλά. 

Βλέπω και τα παιδάκια φίλων μου που έχουν κάνει με εξωσωματική, είναι πιο δραστήρια, αναπτύσσονται πιο γρήγορα Κ νομίζω παλιοτερα ειχα διαβάσει ένα άρθρο που εξηγούσε ακριβώς αυτό Κ υποστήριζε ότι συμβαίνει  διότι διαλέγουν τα καλύτερα εμβρυα,με τη μεγαλύτερη δυναμική. 

Δεν ξέρω, πιστεύω τυχερά είναι όλα. 

Πάντως το ότι το έμβρυο σου έφτασε βλαστοκυστη είναι καλο, σημαίνει είχε δυναμική Κ θα δεις που θα βρεθεί το ένα το καλό. 

• Μου αρέσει 3
  • Μπερδεμένη/-ος 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, lemonpie είπε:

@Hope89 και κοριτσια εκανα ωοληψια σε φυσικο τροπ. με πηρε τηλ πτι γονιμοποιηθηκε..μικρογ. και αυριο θα δουμε την πορεια. αυτη τη φορα ηταν ωριμο σε σχεση με 2 προηγ που ηταν ανωριμα... βεβαια δεν ηταν το τελειο ωαριο ειπε..δεν ξερω γιατι..θα μαθω λεπτομερειες αν δεν προχωρησει.κατι μου ειπε οτι ειναι φυσιολ για την ηλικια μου..το να μην ειναι τελεια..41 ετων.

Mπραβο λεμονοπιτουλα!!!Μακάρι να προχωρήσει βλαστοκύστη!!

• Μου αρέσει 1

Just now, Thia1985 είπε:

καλημερα

Κι εμένα ο προηγούμενος γιατρός αυτό μου έλεγε ότι έμβρυα κακής ποιότητας μπορούν να δώσουν υγιείς εγκυμοσύνες όμως αναρωτιέμαι, αν είχα μείνει έγκυος με ένα μέτριο έμβρυο γιατί μέτρια προς καλά ήταν τα τρία από τέσσερα θα είχα πράγματι υγιές παιδί ή θα βρισκόμουν προ εκπλήξεως? Και θα έφτανα το παιδί σε μια ηλικία που μπορεί πχ να εμφάνιζε λευχαιμία. Το τραβάω αρκετά αλλά αναρωτιέμαι....

Όταν η σύλληψη είναι φυσιολογική, δεν ξέρεις με τι έμεινες έγκυος, αν ήταν τρίτης ημέρας, βλαστοκυστη, πόσες διαιρεσεις είχε, αν ήταν καλό, κακό, μέτριο, άριστο αλλά από τη στιγμή που οδηγούμαστε σε εξωσωματικη κι έχουμε ήδη θέματα, είναι λογικό να θέλουν να μας βάζουν τα πιο καλά. 

Βλέπω και τα παιδάκια φίλων μου που έχουν κάνει με εξωσωματική, είναι πιο δραστήρια, αναπτύσσονται πιο γρήγορα Κ νομίζω παλιοτερα ειχα διαβάσει ένα άρθρο που εξηγούσε ακριβώς αυτό Κ υποστήριζε ότι συμβαίνει  διότι διαλέγουν τα καλύτερα εμβρυα,με τη μεγαλύτερη δυναμική. 

Πάντως το ότι το έμβρυο σου έφτασε βλαστοκυστη είναι καλο, σημαίνει είχε δυναμική Κ θα δεις που θα βρεθεί το ένα το καλό. 

Κορίτσια μου καλημέρα !!!!

λοιπον Thia μου μιας κ έθεσες το θέμα να παραθέσω την εμπειρία μου.

το 2015 γεννησα με εξωσωματική ένα αγόρι κι ένα κορίτσι τα οποία προήλθαν από πολύ καλά έμβρυα 3 ημερών . Το αγόρι μου γεννήθηκε υγιέστατο και όπως λες δραστήριο και πολύ προχωρημένο και μαθησιακά κ σε όλα του. Το κορίτσι μου το οποίο δυστυχώς δεν είναι πια στη ζωή γεννήθηκε με μια πολύ σπάνια μορφή ατρησιας οισοφάγου. Δεν ήταν γονιδιακό το θέμα αλλά κατασκευαστικό. Στην Γαλλία που πηγαίναμε για χειρουργεία μας ξεσκόνισαν στις εξετάσεις. Κι εμάς κ το παιδί εννοώ dna δεν βρήκαν τπτ.

το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι θέμα τύχης κάποιες φορές όπως στην δίκη μας περίπτωση. Γιαυτο λέω τον σταυρό μας ας κάνουμε κ έχει ο θεός. Σίγουρα στην εξωσωματική υπάρχει η δυνατότητα επιλογής καλών εμβρύων προεμφυτευτικού κ δεν ξέρω τι άλλο κ αυτό είναι ενθαρρυντικό .

• Μου αρέσει 6

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 19 λεπτά , olpapa είπε:

Καλημέρα. Δίκιο έχεις στα ερωτήματα σου αλλά δεν είμαστε εμείς οι κατάλληλοι για να απαντήσουμε. Θυμάμαι στην πρώτη μου Εμβρυομεταφορα μου λέει στο χειρουργείο μέσα ο εμβρυολογος"ξέρετε... Έχετε το καλύτερο Έμβρυο σήμερα. Είσαστε η μόνη  που έχετε Έμβρυο 9 κυττάρων άριστης  ποιότητας..." μετά από εκείνη την Εμβρυομεταφορα ακολούθησαν άλλες 6... Χα χα α;χα

Η ζωή του ανθρώπου όπως κατάλαβες δεν μπορεί να περικλείεται μέρα σε νούμερα... Η φύση είναι αυτή που τελικά επιλέγει

Να έχεις υπομονή, επιμονή  και πιστη στις δυνάμεις σου

• Μου αρέσει 11

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 said:

καλημερα

Κι εγώ έτσι θέλω να σκέφτομαι, ελπίζω να έχεις δίκιο! Αλλά όταν είναι ένα μόνο κάθε μήνα σε κάνει να αναρωτιέσαι...Μετά τη παλίνδρομη είχα ρωτήσει για προεμφυτευτικό για να γλυτώσω άλλες εγκυμοσύνες που θα κατέληγαν έτσι αλλά μου είχε πει ένας γιατρός ότι αυτό είναι κυρίως για κοπέλες που έχουν πολλά και χρόνο μπροστά τους, να τα ελέγχουν όλα κ αν χαθεί και κάποιο λόγω βιοψίας να μη σε νοιάζει τόσο...

Just now, Stamatia123 said:

Καλημέρα. Δίκιο έχεις στα ερωτήματα σου αλλά δεν είμαστε εμείς οι κατάλληλοι για να απαντήσουμε. Θυμάμαι στην πρώτη μου Εμβρυομεταφορα μου λέει στο χειρουργείο μέσα ο εμβρυολογος"ξέρετε... Έχετε το καλύτερο Έμβρυο σήμερα. Είσαστε η μόνη  που έχετε Έμβρυο 9 κυττάρων άριστης  ποιότητας..." μετά από εκείνη την Εμβρυομεταφορα ακολούθησαν άλλες 6... Χα χα α;χα

Η ζωή του ανθρώπου όπως κατάλαβες δεν μπορεί να περικλείεται μέρα σε νούμερα... Η φύση είναι αυτή που τελικά επιλέγει

Ναι το ξέρω σίγουρα δεν είμαστε εμείς οι κατάλληλοι αλλά από ότι καταλαβαίνω πλέον, ούτε κι οι γιατροί είναι...με πιθανότητες μιλάνε κ αυτοί...δηλ εννοω δε τα ξέρουν όλα όπως ίσως νόμιζα κάποτε...Και όπως λες η φύση επιλέγει για αυτό αναρωτιέμαι αν εδώ που επεμβαίνουμε τελικά στη φύση, αν τελικά αυτό είναι για να βγει κάτι καλύτερο ή 'πετάμε' κάποια που με κριτήρια όσων ως τώρα γνωρίζει η ιατρική δε τα θεωρούμε 'καλά' αλλά ίσως η φύση τελικά τα επέλεγε. Τι να πω αυτό που δε γνωρίζουμε τίποτα στα σίγουρα ακόμα και με τη βοήθεια των γιατρών το κάνει ακόμα πιο δύσκολο...

Just now, νικηαντωνια81 said:

Κορίτσια μου καλημέρα !!!!

λοιπον Thia μου μιας κ έθεσες το θέμα να παραθέσω την εμπειρία μου.

το 2015 γεννησα με εξωσωματική ένα αγόρι κι ένα κορίτσι τα οποία προήλθαν από πολύ καλά έμβρυα 3 ημερών . Το αγόρι μου γεννήθηκε υγιέστατο και όπως λες δραστήριο και πολύ προχωρημένο και μαθησιακά κ σε όλα του. Το κορίτσι μου το οποίο δυστυχώς δεν είναι πια στη ζωή γεννήθηκε με μια πολύ σπάνια μορφή ατρησιας οισοφάγου. Δεν ήταν γονιδιακό το θέμα αλλά κατασκευαστικό. Στην Γαλλία που πηγαίναμε για χειρουργεία μας ξεσκόνισαν στις εξετάσεις. Κι εμάς κ το παιδί εννοώ dna δεν βρήκαν τπτ.

το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι θέμα τύχης κάποιες φορές όπως στην δίκη μας περίπτωση. Γιαυτο λέω τον σταυρό μας ας κάνουμε κ έχει ο θεός. Σίγουρα στην εξωσωματική υπάρχει η δυνατότητα επιλογής καλών εμβρύων προεμφυτευτικού κ δεν ξέρω τι άλλο κ αυτό είναι ενθαρρυντικό .

Λυπάμαι πολύ για το κοριτσάκι σου, δεν υπάρχουν λόγια... δυστυχώς η τύχη καθορίζει πολλά πράγματα που δε ξέρουμε. Να είναι καλότυχο το αγοράκι σου και καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου όπως και σε όλες μας!

• Μου αρέσει 1

Just now, Stamatia123 είπε:

καλημερα!! ακριβωσ, η φυση επιλεγει και στην τελικη εχει και τον τελευταιο λογο!  και εμενα μου μετεφεραν 2 αριστεσ βλαστοκυστες και τι καταλαβαμε? τιποτα... δεν πιασαμε, τωρα εχουμε 6 αριστα ομωσ  4 με πολλαπλουσ πυρηνεσ, ο γιατροσ μασ συμβουλεψε να τα χρησιμοποιησουμε και αυτο θα κανουμε και ο Θεος βοηθος. τυχη ειναι ολα γι αυτο πρεπει να εφοδιαστουμε με πολυ πολυ υπομονη και φυσικα πιστη, τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους :smile:

• Μου αρέσει 3

Καλημέρα κορίτσια μου... Πως είστε; 

Διάβαζα τη συζήτηση για τα αξιοποιησιμα ωάρια. Κι εμένα δεν τα γονιμοποιουν όλα διότι δεν είναι όλα ώριμα. Με τις ενέσεις μεγαλώνουν αρκετά, αλλά με σωστό πυρήνα και γονιμοποιησιμα είναι λιγότερα. Παίρνουν όσα μπορούν για να τα τσεκάρουν. Πχ εμένα την προηγούμενη φορά πήραν 22 τα 13 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 10

Επίσης.... Ξεκινάω κι εγώ σήμερα διεγερση

• Μου αρέσει 12

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Just now, Μαρία1430 είπε:

Διάβαζα τη συζήτηση για τα αξιοποιησιμα ωάρια. Κι εμένα δεν τα γονιμοποιουν όλα διότι δεν είναι όλα ώριμα. Με τις ενέσεις μεγαλώνουν αρκετά, αλλά με σωστό πυρήνα και γονιμοποιησιμα είναι λιγότερα. Παίρνουν όσα μπορούν για να τα τσεκάρουν. Πχ εμένα την προηγούμενη φορά πήραν 22 τα 13 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 10

καλη σου επιτυχια σου ευχομαι!!!

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Καλή αρχή!! Όλα να πάνε καλά εύχομαι!!

Κ σε εμένα το ίδιο συμβαίνει.. πχ την τελευταία φορά πήραμε 6 με την ήπια διέγερση αλλά τελικά τα 3 ήταν αξιοποιήσιμα κ ώριμα. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι λάθος χειρισμού, απλα έτσι είναι ο οργανισμός μου προφανώς.

• Μου αρέσει 1

καλη επιτυχια και ολα καλα να πανε!

Κορίτσια καλημέρα.. Αυτό το μήνα αν όλα πάνε καλά θα προχωρήσω σε εμβρυομεταφ. Σήμερα αδιαθέτησα και αύριο θα ξεκινήσω cyclacur. Η μεταφορά κατεψυγμένων βλαστοκύστεων ποια μέρα συνήθως γίνεται; Ο κύκλος μετράει από την ημέρα έναρξης των cyclacur? 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 6 λεπτά , Andri M είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια, 

Ξέρει κανείς το γιατρό Ζερβομανωλάκη? Είναι στο Ιασώ, στο Institute of Life

Εγώ εκανα προσπάθεια μαζί του. Τι θα ήθελες να ξέρεις; 

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις