admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, Moana είπε:

ο σφακ μου πρότεινε να τα βάλω 3ης ημέρας γιατί είχα αποτυχία με τις βλαστοκυστες, μηπως έφταιγε αυτο. Στον σφακ έκανα απο τη διέγερση 11 ωαρια κ γονιμοποιήθηκαν τα 8, προχώρησαν ολα ως την 3η ημέρα κ τα κατέψυξε. Μετα έκανα κ 2 φυσικούς, γονιμοποίηθηκαν κ αύτα οποτε είχα σύνολο 10. Έβαλα τα 4 κ τα υπόλοιπα ειναι κατάψυξη 

Άρα είχε λογική το τρίτης.Για να δούμε τι θα προτείνει τώρα

Just now, anoulious είπε:

Εμενα σε όλες τις γνωστές μου. 

Προτείνετε ρε κορίτσια ψωμί, ψωμί τοστ, φρυγανιά κάτι χωρίς γλουτενη και χαμηλό γλυκαιμικο

Σε μας όχι κ μάλιστα δεν είχαμε ούτε κοινό χαρτί με αγωγή για τις εμβριομεταφορες ούτε στη γέννα γιατί γεννησαμε ολες

Just now, island1 είπε:

Άρα είχε λογική το τρίτης.Για να δούμε τι θα προτείνει τώρα

Εγώ αγχώνομαι που με πάει με Βλαστοκυστες. Έχω κάνει τρεις εμβρυομεταφορες με έμβρυα τρίτης ημερας(οχι άριστα όμως) και μια με τέταρτης, άριστο, το οποίο ο βλάκας δε μου το άφησε να γίνει βλαστοκυστη, πιστεύω θα γινόταν. 

Και τώρα θα πάω με Βλαστοκυστες και λέω αν τελικά δε μένω με Βλαστοκυστες?? Αν έχω αποτυχία? 

Το μόνο που με αγχώνει όπως επίσης που δεν με ξανακοιτάει κάτω, ο άντρας μου με λέει υπερβολική, Τεσπα, ότι γίνει. 

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 said:

Εγώ αγχώνομαι που με πάει με Βλαστοκυστες. Έχω κάνει τρεις εμβρυομεταφορες με έμβρυα τρίτης ημερας(οχι άριστα όμως) και μια με τέταρτης, άριστο, το οποίο ο βλάκας δε μου το άφησε να γίνει βλαστοκυστη, πιστεύω θα γινόταν. 

Και τώρα θα πάω με Βλαστοκυστες και λέω αν τελικά δε μένω με Βλαστοκυστες?? Αν έχω αποτυχία? 

Το μόνο που με αγχώνει όπως επίσης που δεν με ξανακοιτάει κάτω, ο άντρας μου με λέει υπερβολική, Τεσπα, ότι γίνει. 

εννοείται θα πας με βλαστοκυστες... αυτη ειναι η πρωτη επιλογή. εκει φαίνεται κ η δυναμική του εμβρύου, εφόσον φτάσει ως εκει. Εμενα ολοι οι γιατροί πάντα για βλαστοκυστες μου μίλησαν, τωρα αν το έκανα ηταν για αλλαγή μηπως έφταιγε η μερα 

Just now, Mammy76 είπε:

Ποσα μετρας τωρα καρδουλα μου στον τροποποιημενο???γιατι μονο δυο???

Γιατί παραπανω δε παιζει με τιποτα με το συστημα μου,ποσο να ζοριστουν οι ωοθηκες τι να βγαλουν αφου δεν εχουν χαχα,εδω δεν εβγαλα με 300,τωρα κανω 150 pergoveris, αυριο θα μαθω ακριβως ομως θα φανει γιατι  θα ειμαι 8η μερα κυκλου

• Μου αρέσει 2

ZAeBp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Mammy76 είπε:

Να πας προετοιμασμενη ....σιγουρα δεν θα εχεις 4 στα 4....καποιο θα χαθει στην πορεια

Μακαρι να σου συμβει βεβαια!!!αλλά δεν λεει κ κατι 

Ναι το ξερω, με αυτα που διαβαζω και επειδή παντα ημουν με 3ης κραταω μικρό καλαθι.μολις το ακουσα έντρομη του ειπα με τιποτα δε θελω να τα αφησετε βλαστοκυστες γιατί δε θα μεινει τιποτα και θα ακυρωθει η ετ μου!Γελασε και μου ειπε μια χαρα θα πανε ολα! Μην ανησυχεις δεν χανονται ετσι τα εμβρυα! Τωρα τι να σου πω σε λιγες μερες θα δειξει.αναμονη και ο θεος βοηθος

• Μου αρέσει 2

ZAeBp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Αχ θα σε πιάσω κι εσένα από το μαλλί...έχουμε γίνει όλες εμμονικες ..γιατί να σε δει από κάτω πες μου; Σε είδε ...μη σκας για αυτό σε παρακαλώ .Ειδικά ο συγκεκριμένος δεν αφήνει τίποτα στην τύχη οπότε δε χρειάζεται.Προσωπικα πιστεύω ότι θα πας μια χαρά τώρατονπροβλημα σου ήταν πολύ συγκεκριμένο και τονπαρακαμπτεις...με το καλό με πολλές τις ευχές του κόσμου...

Just now, Avgobes είπε:

Δωρίζω menopour 750 μονάδες. Οποία ενδιαφέρεται να μου στείλει inbox 

Νομίζω έψαχνε η @Ydroxoos76

• Ευχαριστώ 2

πρίν από 57 λεπτά , Moana είπε:

πόσες διεγερσεις έκανες; αυτο φοβάμαι τωρα περισσότερο. ο σφακ άπο την αρχή μου ειχε πει να κάνω καπάκι κ αλλη αλλα φοβάμαι ρε γαμωτο. μετράω 4! η 1η 300 gonal, η 2η 200 puregon, η 3η 200 puregon, η 4η serpafar + 225 menopur... δεν εχω παρει τεράστιες ποσότητες αν εξαιρέσεις την πρωτη αλλα κ παλι, τρέμω 

1. 2015 με 225 μοναδες

2.2016 με ξεκίνησε με 300 και όγδοη μερα το πηγε 100

3. 2016 μετα απο λαπαροσκόπηση και διακοπή περιοδου άρα δεν ειχα ανταπόκριση 225 gonal + 150 menopur

4. 2017 με 300 μοναδες

5. 2019 δυο φυσικούς τροποποιημένους απο 150

Νομιζω οτι δεν ξεχνάω κατι.

πρίν από 30 λεπτά , Earth είπε:

Τα 20 απο μια διεγερση;

Όχι απο δυο φυσικούς τροποιημενους και τρεις εντελώς φυσικούς.

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Just now, Thia1985 είπε:

Υστεροσκοπηση δεν κανουμε συνεχεια κ χωρις λογο, γιατι υπαρχει ο κινδυνος να κολλησουμε καποια λοιμωξη. Πρεπει να εμπιστευτεις το γιατρο σου, που ειναι εξαιρετικος, να κλεισεις τα ματια κι αυτος θα σε οδηγησει στην επιτυχια. 

Κοριτσια σας εχω πρηξει με το σακχαρο αλλα δεν τα ξερω. Σημερα νηστειας 79, μετα το πρωινο 121, και το μεσημεριανο 80. Για πρωινο εφαγα τοστακι και μεσημεριανο φαγαμε εξω με το συζυγο, κρεας με σαλατα χωρις ψωμι. Ειναι οκ οι τιμες? Το ψωμι παιζει τοσο καθοριστικο ρολο στις τιμες σακχαρου?

• Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

πρίν από 20 λεπτά , island1 είπε:

Χαχαχα για αυτό είχα πάει σε γυναικολόγο στο Αρεταίειο όταν παντρεύτηκα χαχαχ να σου πω όμως κάτι. .λογικό το βρίσκω σαν σκέψη τότε...καμία δεν περίμενε ότι θα ανέβει τέτοιο βουνό...

Στους ακατανομαστους έβαζες βλαστοκυστες;πάντως εάν έβαζες μου κάνει εντύπωση που με περισσότερες μονάδες στον Σφακ είχες τρίτης μέρας .Δε μιλάω για τον αρχικό αριθμό.αλλα για το πώς προχώρησαν.Εβγαλες περισσότερα αλλά όλα τρίτης; Μου κάνει εντύπωση που δεν τα άφησε ενώ έχεις κατάψυξη για βλαστοκυστες.Γιατι; Τι σου είπε; Έβαλες 3 τώρα και 3 κατάψυξη;.

Έγιναν τα 6 γιατί τα πρώτα τα έδωσες σε εμβριολογικο που και στο σπίτι σου να τα αφήνεις πιο εύκολα θα γινόταν βλαστοκυστες...

Όχι δεν κατάλαβες μιλάω για είκοσι ωάρια αυτής της φοράς μονο!!! Όχι ποσα ωάρια εχω κατεβάσει γενικως, μιλάμε για πάνω απο 100 μεσα σε 5 χρόνια. Πάντα ειχα μεγαλη παραγωγή αλλα έτρωγα και μεγάλα στραπατσα πχ στην πρώτη διέγερση ειχα κατεβάσει 18 και έφτασα με 4 έμβρυα δεύτερης ημέρας που μου τα βάλανε ολα, αυτοί όντως δεν είχαν έμβρυολογικό!

Στα είκοσι ωάρια αυτής της φοράς υπολογίζω κι αυτά που δεν γονιμοποιήθηκαν.

Just now, di.hoyf είπε:

Ti einai pali ayto????

Sou eipan ti eidous anomalies???

Ναι ακριβως σε ποιο χρωμόσωμα ηταν μονοσωμια ή τρισωμια.

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

1. 2015 με 225 μοναδες

3. 2016 μετα απο λαπαροσκόπηση και διακοπή περιοδου άρα δεν ειχα ανταπόκριση 225 gonal + 150 menopur

4. 2017 με 300 μοναδες

Just now, Καντι είπε:

1. 2015 με 225 μοναδες

4. 2017 με 300 μοναδες

Εγώ τόσα παίρνω από κάθε διεγερση με 300 μονάδες γκοναλ.  Γονιμοποιουνται  τα 10 και 2 3 φτάνουν Πέμπτη μέρα.Και στα 2 κέντρα έκανα το βραχύ .Και πάλι με αυτό λέει θα συνεχίσω γιατί έχω πολυκιστικες

Καλησπέρα κορίτσια!! :wub: Ευχομαι καλη επιτυχία στην καθεμια σας ξεχωριστά και τελειομηνες ανέφελες εγκυμοσύνες στις φουσκοκοιλιτσες! Σας παρακολουθώ τακτικά, καποιες ισως με θυμαστε, αυτη τη φορα χαρίζω menopur 1200, το οποίο ανοίχτηκε την Τετάρτη και ειναι σχεδόν γεμάτο (απο τη στιγμή που ανοίχτηκε εχει διάρκεια ζωής 1 μήνα). Οποια ενδιαφέρεται ας μου στειλει π.μ! 

• Μου αρέσει 4

Just now, Mary H είπε:

Υστεροσκοπηση δεν κανουμε συνεχεια κ χωρις λογο, γιατι υπαρχει ο κινδυνος να κολλησουμε καποια λοιμωξη. Πρεπει να εμπιστευτεις το γιατρο σου, που ειναι εξαιρετικος, να κλεισεις τα ματια κι αυτος θα σε οδηγησει στην επιτυχια. 

Κοριτσια σας εχω πρηξει με το σακχαρο αλλα δεν τα ξερω. Σημερα νηστειας 79, μετα το πρωινο 121, και το μεσημεριανο 80. Για πρωινο εφαγα τοστακι και μεσημεριανο φαγαμε εξω με το συζυγο, κρεας με σαλατα χωρις ψωμι. Ειναι οκ οι τιμες? Το ψωμι παιζει τοσο καθοριστικο ρολο στις τιμες σακχαρου?

Τέλειες και πάλι οι τιμές σου! Το ψωμί σε ανεβάζει. Μονο μαυρο τοστ να τρως ετσι;

Just now, Earth είπε:

Εγώ τόσα παίρνω από κάθε διεγερση με 300 μονάδες γκοναλ.  Γονιμοποιουνται  τα 10 και 2 3 φτάνουν Πέμπτη μέρα.Και στα 2 κέντρα έκανα το βραχύ .Και πάλι με αυτό λέει θα συνεχίσω γιατί έχω πολυκιστικες

Εμενα το βραχύ μου πηγε χαλια. Εχουμε αλλο ορμονικό προφίλ το 2017 ειχα αμυ 27.

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Να ξέρετε σας παρακολουθώ τακτικά και διαβαζω τα νέα σας! Διαβασα τωρα τα τελευταία μηνυματα για τα φάρμακα και τις μονάδες, εχοντας κι εγω πολυκυστικες κ εχοντας πάθει σοβαρή υπερδιέγερση με το περσινό πρωτοκολλο (250 gonal)αυτη τη φορα με πήγαν σε 150μοναδες menopur 8 μέρες.. πέρυσι ομως είχανε πάρει 13 ωάρια, απο τα οποια 7 γονιμοποιήθηκαν και πήγαν 3ης μερας. Στη χθεσινη ωοληψια πήραν 9 ωάρια κ τελικα μονο 3 ήταν καλα.. απογοήτευση.. ευτυχως σημερα μάθαμε οτι γονιμοποιήθηκαν και τα 3.. αν πανε καλα θα γινει ετ την Τριτη με τα δυο 3ης μερας. Αυτη τη φορα ήθελαν Να φτάσουν βλαστοκυστες αλλα στον επόμενο κύκλο (για να μην πάθω υπερδιέγερση) αλλα λογω του αριθμού θα τα βάλουν τωρα 3ης μερας και φρέσκα.. κ ο Θεός βοηθός 

• Μου αρέσει 3

4 ώρες πρίν, Moana είπε:

Καλημέρα!!!

Εχω αλλα 6 έμβρυα 3ης μερας, αλλα πλέον δεν μου λεει τπτ αυτο! Εχω μεταφέρει 12 έμβρυα μέχρι σήμερα  εδω κ 2 χρονια κ δεν εχω παρει ουτε ενα θετικό, ποτε. ολα κ τα 12 ηταν άρρωστα; δε θέλω να το πιστέψω, αλλα μπορει κ να συμβαίνει. Μπορει κ να φταίει η μήτρα μου, τι κ αν ο σφακ μου ειπε ειναι πεντακάθαρη, ουτε φλεγμονές, ουτε τπτ... κατι πάντως δε παει καλα. Ξερεις με τι ορμόνες ξεκίνησα τον κυκλο της εμβρυομεταφορας; fsh 5,5, e2 45 κ prg 0,7... ε σκατα, δε πιστεύω ουτε σε ορμόνες, ουτε σε τπτ πια, αλήθεια. Απο την πρωτη στιγμη ολοι μου λένε με αυτές τις ορμόνες, μη στεναχωριέσαι, παιδι θα κανεις, παπ@ρια θα κανω... Sorry αλλα όπως βλέπεις εχω πολλα νευρα...

θα κανω προεμφυτευτικο, το εχω αποφασίσει, θέλει δε θέλει ο σφακ, θα μαζέψω όσα μπορώ με φυσικούς κ τροποποιημένους (δε θέλω να ξανακάνω διέγερση, εχω κανει 4) κ όσα φτάσουν βλαστοκυστες τα στέλνω, κ ο Θεός βοηθός μετα. 

Moana καλησπέρα! Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά επειδή πολλές φορές οι γιατροί μας ξεχνάνε να μας πουν πράγματα γιατί χάνονται από τον πολύ κόσμο.... Έχεις κοιτάξει τον θυρεοειδή σου ; Ο δικός μου μου είχε πει ότι να για γίνει εμφύτευση με εξωσωματική η TSH πρέπει να είναι κάτω από 2,5... Εγώ στην 1η και αποτυχημένη είχα περίπου 4,5...δεν ξέρω αν έφταιξε βέβαια αυτό γιατί είχα κι άλλα θέματα... Ο ενδοκρινολόγος πάντως ήταν καθετος ότι με υψηλή TSH στην εξωσωματική δεν έχει ακούσει ποτέ να πετύχει εμφύτευση...τι να πω... Τώρα ειμαι στην 2η εμβρυομεταφορα με TSH κάτω από 2,5...αύριο κάνω χοριακη...για να δούμε....

• Μου αρέσει 3

1jUcp3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις