admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, Joka said:

Εκεινη πηρε αποφαση για 2 προσπαθειες τις οποιες εκανε κι εκανε και μια τριτη αλλα δεν ξαναπερασε επιτροπη επειδη βρηκε τα φαρμακα.

Νομιζω οτι στο Λαικο στην κυηση ειναι δωρεαν.Θα παρω να μαθω.

Στη κύηση είναι σίγουρα δωρεάν, νομίζω και χωρίς όμως αν πάρεις παραπεμπτικό από το γυναικολόγο. Πριν έλεγε μια κοπέλα και χωρίς το είχε κάνει δωρεάν..απλά θέλει ραντεβού από νωρίτερα, προχθές έκλεισα για Αύγουστο, είχε νομίζω κάποια κατά τις 20/7 το νωρίτερο

• Μου αρέσει 1

uLuIp3.png

Just now, olpapa είπε:

Στη κύηση είναι σίγουρα δωρεάν, νομίζω και χωρίς όμως αν πάρεις παραπεμπτικό από το γυναικολόγο. Πριν έλεγε μια κοπέλα και χωρίς το είχε κάνει δωρεάν..απλά θέλει ραντεβού από νωρίτερα, προχθές έκλεισα για Αύγουστο, είχε νομίζω κάποια κατά τις 20/7 το νωρίτερο

Των ποσο μεταλλαξεων ειναι δωρεαν;;

ZAeBp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Στο λαικο?Σιγουρα?

Α τέτοια λεπτομέρεια δεν ξέρω. Ιδιωτικά την έκανα πριν μείνω έγκυος. Εγώ έκανα το 98 νομίζω τοις εκατό και ο σύζυγός το 50 τοις εκατό που ήταν και δωρεάν.

πρίν από 22 λεπτά , playbunny είπε:

Κοτουλα μου, πες στον αντρουλη σου οτι η μικρή σας είναι τελεια. Κι εγω έκανα διαβητη κυησης κ τα μωράκια είναι σούπερ. Μου εκανε κ εμενα εντυπωση πως το ανεπτυξα γιατι παντα τρωμε μαυρα ζυμαρικά και αμυλο. Αλλα επινα στημενη πορτοκαλαδα (μεγαλο ποτηρι) και ετρωγα για σαλατα κυρίως ντοματες συν κατι γλυκακια (και κατι κουταλιές νουτελα χαχα) κοντα στην περιοδο της καμπύλης. 

Τελικα μου εδωσε ο ενδοκρινολόγος να κανω μετρήσεις τους τελευταίους δύο μήνες και ινσουλίνη τις τελευταίες 10 μερες. Κρατησαν προληπτικα τα μωράκια 24 ωρες για παρακολουθηση μετα την γεννα μήπως λόγω σακχάρου κάνουν υπογλυκαιμία για να πάρουν γλυκοζη. Δεν έκαναν τελικα και ολα είναι καλα. 

Με ελεγχόμενη διατροφή θα είναι σούπερ οι μετρήσεις σου. Αγγούρι και ασπραδι αυγου τρωγε αφοβα. Είναι ξενερωμα εχεις δικιο αλλα περασαμε τοσα, σε αυτο θα κολωσουμε? Ελα σε παρακαλώ!!! B)♥️♥️

Τον εβαλα να διαβασει το ποστ σου γιατι ηρθε απ τη δουλεια με πονοκεφαλο γιατι αγχωθηκε. Μια χαρα ειναι τωρα ησυχασε χαχαχα. Ελπιζω να στρωσω με τη διατροφη. Εσεις τι κανετε ομορφη λαγουδοπαρεα? Πως τα πατε?

• Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Κορίτσια μετά την υστεροσκοπηση είχατε υγρα σαν αραιό αίμα?για πόσες μέρες?εμένα μου δώσανε μόνο σικλακουρ κ όχι αντιβίωση κλπ

Διαφημίσεις

Just now, Mary H said:

Τον εβαλα να διαβασει το ποστ σου γιατι ηρθε απ τη δουλεια με πονοκεφαλο γιατι αγχωθηκε. Μια χαρα ειναι τωρα ησυχασε χαχαχα. Ελπιζω να στρωσω με τη διατροφη. Εσεις τι κανετε ομορφη λαγουδοπαρεα? Πως τα πατε?

Μια χαρα θα εισαι κι εσυ και η μικρη κουκλιτσα!! Εμεις βαρδιες και τα μικρα λαγουδακια μαμ, κακα και νανι χεχε!! :mrgreen:

• Μου αρέσει 3

H8z0p3.png

Just now, playbunny είπε:

Μια χαρα θα εισαι κι εσυ και η μικρη κουκλιτσα!! Εμεις βαρδιες και τα μικρα λαγουδακια μαμ, κακα και νανι χεχε!! :mrgreen:

Χαχαχαχαχ! Κοιμουνται καθολου τα γλυκα μου?

Lilypie - (IVvA)

5 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Μια φορά δε δίνεται το ποσό; Άσχετα δηλ από τον αριθμό των εξωσωματικών;

Μέχρι 4 φορές μπορείς

5 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Ευχαριστώ

Και δεν πειράζει που η ωοληψια ήταν πέρυσι και η μεταφορά φέτος ; 

Κορίτσι πρέπει να καταθέσεις εντός εξαμήνου. Αν έχει παρέλθει η προθεσμία τότε πας για να καταθέσεις μόνο την εμβρυομεταφορά και παίρνεις τα μισά λεφτά

Just now, Mary H said:

Χαχαχαχαχ! Κοιμουνται καθολου τα γλυκα μου?

Αυτα μια χαρα κοιμούνται, εμας να ρωτας τι κάνουμε! Χαχαχα :mrgreen:

Γενικα κοιμούνται 3-4 ωρες συνεχόμενα. Σημερα ηταν λιγο ανησυχα κι εκαναν 2ωρα. Ελπίζω να ήταν απλα φάση! 

H8z0p3.png

8 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Ναι οι τιμες μου για 7 μερες ηταν πολυ καλες, Ομως ειχα τρεις τιμες τσιμπημενες μετα το πρωινο μου που ηταν 132, 135 και 147 σημερα. Πρεπει να παρακολουθω καθε μερα το ζαχαρο κ να τρωω ελαχιστους υδατανθρακες, πιο πολυ πρωτεινες κ λαχανικα. Οχι χυμους κ φρουτο απο ενα μικρο . Αν αδυνατισω μ αυτη τη διαιτα τη σταματμε κ παμε σε ινσουλινη. Δεν το περιμενα παντως:-?

Εχει αγχωθει κ ο αντρας μου γιατι μου ζητησε τους υπερηχους του μωρου, βαρος κ κοιλια κ φοβαται μην εχει κατι το μωρο. Εγω του λεω οτι ο γυναικολογος μας τη βρισκει σουπερ τη μικρη

Κορίτσι μου συγνώμη παίρνω το θάρρος να σου στείλω γιατί κι εγώ έχω διαβήτη κύησης και είμαι στον όγδοο όταν το βρήκαμε ήμουν στον τρίτο μήνα και ήμουν πολύ αγχομενη..η δικηου διαβητολογος ήταν φανταστική ήρεμη και αυστηρή όσο έπρεπε και το αντιμετωπίσαμε σούπερ σήμερα είχα το τελευταίο ραντεβού μαζί της και όλα πήγαν όπως έπρεπε..δεν πήρα καθόλου κιλά αλλά δεν έχασα..θα σου πω ότι οι υδατάνθρακες είναι πολύ σημαντικοί μην κάνεις το λάθος να τους κόψεις τελείως γιατί δεν αξίζει να πάρεις ινσουλίνες για κάτι που μπορείς να ελέγξεις με τη διατροφή..το πρωινό που δεν με ανεβαζε εμένα ήταν μια φέτα ψωμί ζέας με μία φέτα τυρί αβοκάντο η ντομάτα η μαρούλι λίγη μαγιονέζα και ένα αυγό τηγανητο η βραστό..σχεδόν κάθε μέρα τρώω αυτό και δεν ανεβαίνει ποτέ το ζαχαρο..μακαρόνια παίρνω αυτά που είναι από δικκοκο σιτάρι και τα τρώω μόνο με κιμά μπόλικο..μετά κάθε μέρα με το κρεατάκι και τη σαλάτα θα έχεις πάντα και μια μερίδα υδατάνθρακες εγώ συνήθως τρώω πατάτα μαζί με γλυκοπατάτα ψητή η βραστή..αλλιώς αν τρως σούπα ας πούμε τρωγε μία φέτα ψωμί..εμένα υπήρξε και εβδομάδα που ξέφυγαν οι τιμές λόγω άγχους και ακινησίας αλλά η μπέμπα είναι τέλεια στις μετρήσεις και το αμνιακό και μου είπε η διαβητολογος ότι αυτό που θέλουμε είναι οι περισσότερες μετρήσεις να είναι καλές αν ξεφεύγουν δύο τρεις δεν μας κάνουν κακό..η βασική συμβουλή της γιατρού είναι να κάνουμε έναν 20'περιπατο τη μέρα και πάντα να τρως ένα μικρό σνακ πριν ξαπλώσεις..εγώ πίνω ένα ποτήρι γάλα η τρώω λίγο γιαούρτι..μην αγχώνεσαι όσο μπορείς γιατί το στρες ενεργοποιεί ορμόνες που με τη σειρά τους ανεβάζουν το ζάχαρο..από ότι διάβασα οι τιμές σου ήταν μια χαρά..τι έφαγες τις μέρες που ανέβηκε το πρωινό σου??εμεναας πούμε το γάλα με τα δημητριακά με ανεβάζουν και δεν τα τρωω..γενικά βρες δύο τρεις συνδιασμούς και τρωγε μόνο αυτά για πρωινό..μετά να τρως τα φρουτάκια σου ενδιάμεσα από τα γεύματα και να βλέπεις πως πάνε οι μετρήσεις.σε δύο βδομάδες θα έχεις γίνει εξπερ..ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπόρεσα ότι άλλο θέλεις ρωτά με..έχω έρθει στη θέση σου και ήμουν πολύ πελαγωμενη αλλά πίστεψέ με είναι πολύ μα πολύ διαχειρισιμο..

VAmap3.png

Διαφημίσεις

12 minutes ago, Nephelie said:

Των ποσο μεταλλαξεων ειναι δωρεαν;;

Αυτά από το σάιτ στο λαϊκό: Ο έλεγχος καλύπτει το 90% των μεταλλάξεων Κυστικής Ίνωσης του Ελληνικού πληθυσμού
(συμπεριλαμβάνεται η μετάλλαξη F508del) και πραγματοποιείται με ανάλυση 20 
εξωνίων και των παρακείμενων περιοχών τους. Ανιχνεύει όλες τις μεταλλάξεις των υπό 
μελέτη περιοχών. Δεν παρέχεται έλεγχος αποκλειστικά για τη μετάλλαξη F508del.
Μεθοδολογία: DGGE, HRMA, Real time PCR, RE-PCR, GAP-PCR, DNA sequencing
Κόστος 
Ο έλεγχος ενηλίκων για το 90% των μεταλλάξεων παρέχεται δωρεάν για τους 
ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ και άλλων ειδικών ταμείων, με την προσκόμιση της 
απαραίτητης ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. (‘Προγεννητικός γονιδιακός έλεγχος για 
Κυστική Ίνωση. Μετάλλαξη του γονιδίου ΔF508’, ενότητα: Προληπτικές Προγεννητικού 
Ελέγχου με κωδικό εξέτασης 550000021). 
Σε κάθε άλλη περίπτωση το κόστος είναι 50€. 
Ραντεβού 
Τα ραντεβού κλείνονται μέσω της τηλεφωνικής γραμμής 1535 και είναι μόνο πρωινά. Στη 
συνδιάλεξη ζητείται πρωινό ραντεβού στο νοσοκομείο ‘Λαϊκό, με κωδικό κλινικής 06022.
Ο εξεταζόμενος χρειάζεται να έχει μαζί του αποδεικτικό στοιχείο της ταυτότητάς του.

Επίσης λέει πως κάνει έως και 4 εβδομάδες για τα αποτελέσματα ...

• Μου αρέσει 3

uLuIp3.png

On 18/5/2020 at 12:36 ΜΜ, Mary H είπε:

Καλημερα στα ομορφα κοριτσια μου! Μια ερωτηση να κανω στις νυν ή πρωην εγκυουλες. Εκανα αιματολογικες εξετασεις κ ο θυροειδης μου βγηκε τσιμπημενος, 2,85. Πριν μεινω εγκυος ηταν χαμηλος πχ 1,70   ή 1,20 ή το πολυ 2. ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω κ ειναι απ την κυηση. Μηπως χρειαζεται να παω σε ενδοκρινολογο κ να μου δωσει χαπι? Εχει καποια αναλογη εμπειρια?

αργησα κανενα μηνα να σου απαντησω αλλα θα σου πω την εμεπιρια μου

κι εγω πριν την εγκυμοσυνη ειχα φυσιολογικο θυροριδη και με την χοριακη που ανεβαινε επηρεάστηκε ο γυναικολογος με εστειλε σε ενδοκρινολογο και τη ρυθμισαμε με μισο χαπακι προθουριλ

τελικα εσυ τι εκανε?

τι κανει η μπουμπου?

ξεκινησες το παιδικο δωματιο? θελω τα παντα λεπτομεριες :wub: :wub::wub::wub::wub::wub:

On 18/5/2020 at 12:21 ΠΜ, Thia1985 είπε:

Αυτό μου έλεγε ο προηγούμενος γιατρός, όταν έλεγα μήπως έπρεπε αλλά επέμενε όχι. Ήταν κατηγορηματικός. Και στο να πάρω ασπιρίνη που είχα διαβάσει βοηθούσε εμφύτευση. 

κι εγω σε μια απο τις αποτυχημενες πηρα ασπιρινη και παρολα αυτα πηρα χοριακη 0

η ασπιρινη βοηθαει επειδη κανει το αιμα πο αραιο στην καλυτερη αιματωση της μητρας 

οπως και ινοχεπ πηρα στην τελευταια ετ αλλα παλι 0 χοριακη ...

πες μου τα νεα σου!! τελικα βρεθηκε δοτρια εχετε προχωρησει?

ελπιζω διαβαζοντας τα νεα σας να μαθω πολλα ομορφα νεα!

On 18/5/2020 at 1:44 ΠΜ, Suzukaki είπε:

Πηγαινα για δωρεα οπως ειχα γραψει κ εμεινα φυσιολογικα τον απριλη.περιμενω να δω πως θα παει φυσικα 

τι λες τωρα ! μπραβο κοριτσι !!! ελπιζω να ειναι ολα καλα με το νινακι στην κοιλιτσα !!!! πολυ χαρηκα <3

• Ευχαριστώ 1

UzVGp2.png

On 19/5/2020 at 3:59 ΜΜ, Moana είπε:

Κορίτσια, αυριο θα παω ξανά να την κανω κ θα σας πω!   Ας ερθει κάποιος να μου παρει αίμα στον υπνο μου για να μην εχω άγχος, που εχω κ στον υπνο, αλλα λέμε τωρα!

axaxa σας διαβαζω 1:30 τη νυχτα και κλαιω 

διαβασα πρεπει να κατσω 10-15 λεπτα στο μικροβιολογικο για να ηρεμισω

εγω αν κατσω δεν θα ηρεμισω αυτα τα 15 λεπτα θα σκεφτομαι "εχω να κανω κι αυτο εχω κι αυτο εχω κι εκεινο πουφ αντε να τελειωνουμε , θα προλαβω να μαγειρεψω μην αργησω να παρω το παιδι απο το σχολειο , θα προλαβουμε να διαβασουμε μεχρι να παω δουλεια" να μην πω αλλα θα σας αγχωσω χαχαχ παντως να ξερετε τον φεβρουαριο πριν την ωπληψια εκανα κι ενα holter εβαλα ενα μηχανιμα να μετραει τους παλμους για ενα 24ωρο  γιατι ενιωθα πολλα φτερουγισματα

και μολις ειδα οτι ειμαι στη σελιδα 2777 και πρεπει να φρασω στην 3020!!!! 

θα διαβασω περιληπτικα τωρα αν εχασα κατι σημαντικο να μου το γραψετε!!!

On 23/5/2020 at 1:34 ΠΜ, Καντι είπε:

Αυχενική εχω πρώτα 15/6

πω πω εφτασε ο καιρος για την αυχενικη!!!! i am so happy for you!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

UzVGp2.png

On 25/5/2020 at 12:14 ΠΜ, Καντι είπε:

Τι δουλειά εχει το μήλο πάνω στο γλυκό;;;;; Ποτε δεν θα το καταλάβω! Εννοειται οτι δεν τρώω μήλα , το εχετε καταλάβει ετσι;

Σοκολάτα την έτρωγα ολόκληρη καθε μερα και αγαπημένη συνήθεια με ρέντα με κουταλάκι μεχρι το σημείο που θα σκεφτώ θελω να αφήσω και λιγο για αυριο ....

axaxaxa σαν να τα εγραψα εγω !!!

( η ωρα 2:20) και ακομη σας διαβαζω (ακουω και μουσικουλα) 

εκοψα το τσιγαρο απο φεβρουαριο πινω μονο ενα καφε τη μερα σπανια 2ο αλλα θα πιω μια δυο γουλιες απο του αντρα τον καφε και θα μοθρμουραει να παρω/φτιαξω αλλον για εμενα και του λεω δεν θελω να πιω δευτερο καφεεπισης τι δουλεια εχουν τα μηλα πανω απο το γλυκο οπως ειπες :-D 

σοκολατα και μερεντα ( εδω διπλα μου την εχω και την κουτάλιζα ,να την κρυψω πριν ξυπνησει το παιδι και την δει..)

οσο για το αβοκαντο εκει διαφωνω αγαπω αβοκαντο το καθαριζω και το τρωω ετσι οπως ειναι ουτε λεμονι ουτε μελι ουτε αλατι

ο ανανας δεν μου αρεσει και να δω πως θα τον φαω στην επομενη εμβυομεταφορα

κοριτσουδες παω για νανι καληνυχτα μου λειψατε :wub:

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

UzVGp2.png

13 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Ισχύουν κορίτσι όσα έγραψες... Γι αυτό δεν είπα κάτι στη μαμά μου... Στη μητέρα μου είχαν πει ότι δε θα έκανε παιδιά, το 1981 αυτό κι ήταν σίγουρη πως δε θα κάνει, μάλιστα το χε πει Κ στον πατέρα μου ο οποίος της είπε δεν πειράζει, θα μείνουμε χωρίς παιδιά... Κι έκανε δύο φυσιολογικά. 

Τότε βέβαια η ιατρική δεν είχε προχωρήσει τόσο Κ το θέμα της θεωρούνταν αρκετά δύσκολο. 

Δεν είναι τυχαίο που την κύηση ο θεός την έδωσε στη γυναίκα...η γυναίκα για να το πετύχει κάνει τα πάντα..κι αφού το πετύχει άλλα τόσα για το παιδί της

• Μου αρέσει 6

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις