admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Σε πολλά θεματα,καποιοι γιατροι ειναι καθετοι,απαγορευουν τα πάντα κι άλλοι είναι πιο χαλαροί.Εγω επιλέγω τους νεωτερους,τη νεα σχολη που εχουν αναθεωρησει πολλους μύθους σε σχεση με παλιοτερα.

Εχουν ομως γινει ερευνες πανω σ αυτο, ψαξτο. Εχεις κανει τοσο αγωνα μεχρι εδω, μη ρισκαρεις. Το αλκοολ ειναι τοξικη ουσια κ το τσιγαρο βλαπτει τους ενηλικες , ποσο μαλλον ενα αναπτυσσομενο εμβρυο, που διαμορφωνει τα οργανα κ τα μελη του σωματος του στο α τριμηνο. Ειναι χημικες ουσιες. Σκεψου το λογικα

• Μου αρέσει 4

Lilypie - (IVvA)

Just now, Katzei1982 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας... Εύχομαι στις ήδη εγκύουλες μας καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη... Και σε όλα τα κορίτσια.. Σε όλες τις μαχητριες γρήγορα να ακούσουμε και τα δικά τους ευχάριστα νέα.... ❤️❤️❤️❤️❤️

Συγχαρητήρια αγάπημενη μου...γιουπιιιι[email protected]τι νουμεραρα ηταν αυτό...Τι καλά πάμε για τον υπέρηχο βουρρρρ!!!

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Just now, Moana said:

Σορρυ που πετάγομαι αλλα κ ο γιατρός της κουμπαράς μου της επέτρεπε το αλκοόλ, κ όταν βγαίναμε έπινε 2 ποτηράκια κρασί... αν θυμάμαι καλα της ειχε πει 2 ποτήρια κρασί την βδομάδα, οποτε τα έπινε κ τα 2 μαζι στην έξοδο μας. Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν έπινε απο την αρχή η μετα απο κάποιο μήνα... Και στον γάμο της, που ηταν στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης τα κατέβασε τα ποτάκια της. Ο γιος της τωρα ειναι 6 χρόνων σχεδόν κ ειναι πανέξυπνος, δεν εχει κάποιο θεμα. Νομιζω οτι ενα ποτήρι κρασί περιστασιακά δε μπορει να βλάψει, αρκεί να μη γίνονται καταχρήσεις.

Εκεινη βέβαια δεν ηταν απο εξωσωματικη αλλα με φυσική σύλληψη κ έπιασε με την πρωτη, οποτε ειχε κ αλλη ψυχολογία 

Ναι για το κρασί το λένε επειδή είναι από τα ποτά με λίγο αλκοόλ και από τα πιο 'υγειινά' ας το πούμε έτσι. Στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα είναι ένας πολύ ευαίσθητος οργανισμός που διαμορφώνεται οπότε σίγουρα θέλει προσοχή...

Κορίτσια σήμερα 11η μέρα και χωρίς να έχουμε δει ωάριο ακόμα μέχρι το Σάββατο τουλάχιστον, αύριο θα με ξαναδεί, έκανα τις ορμόνες γιατί είχα ένα παραπεμπτικό που έλεγε και για να δω που βρισκόμαστε. Σάββατο είχα προγεστερόνη 0.2, γιατί φοβόταν ότι έχει γίνει ωορρηξία νωρίτερα οπότε θεωρητικά η χαμηλή προγεστερόνη το αποκλείει αυτό εκτός κ αν είχε γίνει τόσο πρόσφατα και δεν είχε ανέβει ακόμα? δε ξέρω..

Σήμερα λοιπόν πήρα αποτελέσματα ε2 190, fsh 15.4 (1η μέρα αυτού του κύκλου είχα 17.5) και lh 13.5. LH έχω έτσι κι αλλιώς ψηλά στο 13-15 και αρχές του κύκλου. Η ε2 γιατί τόσο ψηλά ενώ ωάριο πουθενά? και η fsh τόσες μέρες μετά δεν έχει πέσει όπως θα έπρεπε...περίεργα πράγματα...

Εν τω μεταξύ δεν άντεξα κι έκανα και αμη ξανά...από 2.3 pmol/l πέρισυ πήγε 2 τώρα...τέλεια...

uLuIp3.png

Πάντως εγώ προσωπικά αν μείνω κάποια στιγμή έγκυος ειδικά το πρώτο τρίμηνο θα προσέχω πάρα πολύ. Έχω δει το πως αναπτύσσεται το έμβρυο την κάθε εβδομάδα της κύησης και ξέρω ότι το πρώτο τρίμηνο είναι και το πιο κρίσιμο. Το λένε επίσης όλοι οι γιατροί. Ναι και στην δεκαετία του 60 επιτρεπόταν το αλκοόλ και το κάπνισμα.... Τώρα για τους πιο νέους γιατρούς δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω μείνει έγκυος. Και εμένα φίλες μου έκαναν χρήση αλκοόλ με μέτρο αλλά όχι το πρώτο τρίμηνο... Ίσως να τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει τον στόχο μου και θέλω κάθε φορά να κάνω ότι καλύτερο και ότι περνάει από το χέρι μου για να μην σαμποτάρω την προσπάθεια μου.... Ίσως και γι' αυτό να μην τα έχω καταφέρει γιατί είμαι συνέχεια μέσα στο άγχος για το τι πρέπει να κάνω και αφήνω πίσω τα θέλω μου... Δεν ξέρω... Συγνώμη για το σεντόνι...

• Μου αρέσει 4

m0W3p3.png

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
Just now, olpapa said:

Ναι για το κρασί το λένε επειδή είναι από τα ποτά με λίγο αλκοόλ και από τα πιο 'υγειινά' ας το πούμε έτσι. Στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα είναι ένας πολύ ευαίσθητος οργανισμός που διαμορφώνεται οπότε σίγουρα θέλει προσοχή...

Κορίτσια σήμερα 11η μέρα και χωρίς να έχουμε δει ωάριο ακόμα μέχρι το Σάββατο τουλάχιστον, αύριο θα με ξαναδεί, έκανα τις ορμόνες γιατί είχα ένα παραπεμπτικό που έλεγε και για να δω που βρισκόμαστε. Σάββατο είχα προγεστερόνη 0.2, γιατί φοβόταν ότι έχει γίνει ωορρηξία νωρίτερα οπότε θεωρητικά η χαμηλή προγεστερόνη το αποκλείει αυτό εκτός κ αν είχε γίνει τόσο πρόσφατα και δεν είχε ανέβει ακόμα? δε ξέρω..

Σήμερα λοιπόν πήρα αποτελέσματα ε2 190, fsh 15.4 (1η μέρα αυτού του κύκλου είχα 17.5) και lh 13.5. LH έχω έτσι κι αλλιώς ψηλά στο 13-15 και αρχές του κύκλου. Η ε2 γιατί τόσο ψηλά ενώ ωάριο πουθενά? και η fsh τόσες μέρες μετά δεν έχει πέσει όπως θα έπρεπε...περίεργα πράγματα...

Εν τω μεταξύ δεν άντεξα κι έκανα και αμη ξανά...από 2.3 pmol/l πέρισυ πήγε 2 τώρα...τέλεια...

εχεις λυσαξει μ αυτη την amh, δεν ειπαμε να σταματήσουμε να την κοιτάζουμε, όπως κ γενικότερα πρέπει να σταματήσει αυτη η εμμονή με τις ορμόνες? δεν σχετίζονται με το αποτελεσμα συνηθως, μην απογοητεύεσαι. Εγω την εχω κανει σε 4 διαφορετικά εργαστήρια κ μου εχουν βγάλει 4 διαφορετικά νούμερα! απο πολυ υψηλό (προφανώς λάθος, γελούσαν οι γιατροί) μέχρι κ πολυ χαμηλή! άντε πες εσυ ποιον να πιστέψω. ο,τι με συμφέρει θα κρατήσω 

Just now, marina39 said:

και η αδερφή μου αυτό έκανε στην κόρη της, ένα ποτήρι στο οποίο έβαζε πολλά παγάκια, μια φορά την εβδομάδα. αλλά το κρασί έχει και 5-10% αλκοόλ δεν είναι βότκα κτλ. 

Καλη επιτυχία να εχεις, είδα εισαι σε αναμονή. 

Επεξεργάστηκαν by Moana

Διαφημίσεις

Just now, Moana said:

εχεις λυσαξει μ αυτη την amh, δεν ειπαμε να σταματήσουμε να την κοιτάζουμε, όπως κ γενικότερα πρέπει να σταματήσει αυτη η εμμονή με τις ορμόνες? δεν σχετίζονται με το αποτελεσμα συνηθως, μην απογοητεύεσαι. Εγω την εχω κανει σε 4 διαφορετικά εργαστήρια κ μου εχουν βγάλει 4 διαφορετικά νούμερα! απο πολυ υψηλό (προφανώς λάθος, γελούσαν οι γιατροί) μέχρι κ πολυ χαμηλή! άντε πες εσυ ποιον να πιστέψω. ο,τι με συμφέρει θα κρατήσω 

Καλη επιτυχία να εχεις, είδα εισαι σε αναμονή. 

Ναι με έτρωγε άστα χαχαχ...τεσπα θα δούμε αύριο

uLuIp3.png

Just now, Mary H είπε:

Εχουν ομως γινει ερευνες πανω σ αυτο, ψαξτο. Εχεις κανει τοσο αγωνα μεχρι εδω, μη ρισκαρεις. Το αλκοολ ειναι τοξικη ουσια κ το τσιγαρο βλαπτει τους ενηλικες , ποσο μαλλον ενα αναπτυσσομενο εμβρυο, που διαμορφωνει τα οργανα κ τα μελη του σωματος του στο α τριμηνο. Ειναι χημικες ουσιες. Σκεψου το λογικα

Εχεις δικιο κοπελα μου,το ξερω,γι αυτο και θα περιορισω στο ελαχιστο.Δεν συμφωνω εν γένει με κανενος ειδους απολυτες απαγορεύσεις στην εγκυμοσυνη,οι περισσοτερες των οποιων εχουν καταρριφθεί.Αν παμε άλλωστε σε μια καθολικη απαγορευση των βλαπτικων ουσιων,θα πρεπει να τρωμε αποκλειστικα βιολογικά,να πινουμε ελεγμενο εμφιαλωμενο νερό,να μην χρησιμοποιουμε καν καλλυντικα,μεικ απ κρεμες κλπ και γενικα αυτη ειναι μια τεραστια συζητηση.

Ετσι κι αλλιως,σημερα ιδιως που ξεκινησα την 6η εβδομαδα εχω φοβερη ζαλαδα ολη μερα,στεκομαι όρθια ελαχιστα με το ζόρι και τρωω επισης με το ζόρι,οποτε για την ωρα δε βλεπω να κανω τιποτα απο τα παραπανω που ανεφερα πως θα συνεχίσω...

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, natassaki2006 είπε:

Συγχαρητήρια αγάπημενη μου...γιουπιιιι[email protected]τι νουμεραρα ηταν αυτό...Τι καλά πάμε για τον υπέρηχο βουρρρρ!!!

Ναι χάχαχα αντε αντε και στα δικά σου φιλεναδιτσα μου γλυκιά... Στις 29 παμε να δούμε το μικρό ζουζουνακι :)

Just now, Anna Ts είπε:

Τι χοριακαρα είναι αυτή μάτια μου !!! Μπράβο το κορίτσι μας !!!❤️❤️❤️

Ευχαριστώωωωω αγάπη. Εύχομαι η δικιά σου να ναι ακόμα μεγαλύτερη ❤️

• Μου αρέσει 2

Ecjtp3.png

Just now, Joka said:

Εχεις δικιο κοπελα μου,το ξερω,γι αυτο και θα περιορισω στο ελαχιστο.Δεν συμφωνω εν γένει με κανενος ειδους απολυτες απαγορεύσεις στην εγκυμοσυνη,οι περισσοτερες των οποιων εχουν καταρριφθεί.Αν παμε άλλωστε σε μια καθολικη απαγορευση των βλαπτικων ουσιων,θα πρεπει να τρωμε αποκλειστικα βιολογικά,να πινουμε ελεγμενο εμφιαλωμενο νερό,να μην χρησιμοποιουμε καν καλλυντικα,μεικ απ κρεμες κλπ και γενικα αυτη ειναι μια τεραστια συζητηση.

Ετσι κι αλλιως,σημερα ιδιως που ξεκινησα την 6η εβδομαδα εχω φοβερη ζαλαδα ολη μερα,στεκομαι όρθια ελαχιστα με το ζόρι και τρωω επισης με το ζόρι,οποτε για την ωρα δε βλεπω να κανω τιποτα απο τα παραπανω που ανεφερα πως θα συνεχίσω...

Εντάξει στο άλλο άκρο δε χρειάζεται να πάμε αλλά πχ αν κάποια τρόφιμα ειδικά τα πιο ευαίσθητα φρούτα που τρώγονται με τη φλούδα είναι βιολογικά κι αυτό προσθέτει κάτι στον οργανισμό μας ή μάλλον μειώνει τη πρόσληψη φυτοφαρμάκων. Όσο για καλλυντικά απορρυπαντικά κλπ επειδή το έψαξα πολύ το θέμα υπάρχουν εναλλακτικές μάρκες με πολύ καλύτερα συστατικά που προσφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα και στα καλλυντικά τουλάχιστον σε ίδιες τιμές με μεσαίας τάξης καλλυντικά που παίρνουμε στα καταστήματα

• Μου αρέσει 2

uLuIp3.png

Just now, Renula είπε:

Tι νούμερο είναι αυτό?? :o:o:o ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
Μήπως έχεις διδυμάκια?
Με το καλό !!!!

Ωχ λες? Ότι δεν πέτυχα με εξωσωματική να το πετύχω φυσιολογικά.. Για να δούμε :)

Just now, Nephelie είπε:

Τελειοοοο νουμερο ! Μπραβοοοο

Ευχαριστώωωωω ❤️❤️❤️

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Katzei1982 φτου φτου φτου άψογη, καταπληκτική λέμε!!!!!!

Ευχαριστω πολύ κοριτσάκι μου και συ ότι επιθυμείς ❤️❤️❤️

Just now, Mary H είπε:

Γιουπιιιιιι!:)!!!!!!!!

Μαιρουλα μου γιουπιιιιιιι δεν λες τίποτα.... Με το καλο να κρατησεις το μωράκι σου❤️❤️❤️

Ecjtp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Katzei1982 είπε:

Ναι χάχαχα αντε αντε και στα δικά σου φιλεναδιτσα μου γλυκιά... Στις 29 παμε να δούμε το μικρό ζουζουνακι :)

Ευχαριστώωωωω αγάπη. Εύχομαι η δικιά σου να ναι ακόμα μεγαλύτερη ❤️

Μακάρι βρε κοριτσάκι μου να πετύχει να ηρεμήσω κι εγώ..❤️❤️

• Μου αρέσει 1

Just now, Καντι είπε:

Οι γιατροι ξέρουν σίγουρα καλυτερα. Παντως εμενα τα Pergoveris ηταν η χειρότερη μου διέγερση. Και επειδη ξέμεινα απο φαρμακα ξαναπηρα Pergoveris που μου είχαν μείνει για φυσικό τροποποιημένο και πάλι σκατα πηγε. Του εχω βάλει μεγάλο Χ. 3.600 μονάδες πεταμένες πραγματικά, ενώ με τα Gonal Kai at Menopur πήγαινα εξαιρετικά.

Εγώ πάλι με τα menopur πήγαινα Σκατα Σορρυ κιόλας! Και επέμεναν δυο γιατροί να μου τα δίνουν... Τεσπα, ας πάνε όλα καλά τώρα να αποκτήσω παιδακι η παιδάκι Κ μετά θα δοκιμάσω αλλα σχήματα. 

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Εγώ πάλι με τα menopur πήγαινα Σκατα Σορρυ κιόλας! Και επέμεναν δυο γιατροί να μου τα δίνουν... Τεσπα, ας πάνε όλα καλά τώρα να αποκτήσω παιδακι η παιδάκι Κ μετά θα δοκιμάσω αλλα σχήματα. 

Κοριτσάκια μου,η επιδραση του καθε φαρμακου σε καθε κοπελα ειναι τελειως προσωπική υπόθεση.Αντε,ερχεται κι η σειρα σου,πλησιάζει!!:x

hKYcp3.png

Just now, olpapa είπε:

Η αμη το έχω ξαναπεί, για όσες κάνουμε φυσικους ,δεν έχει σημασία, μου το έχουν πει δυο γιατροί αυτό... Βλέπεις κορίτσια με χαμηλή αμη να μένουν φυσιολογικά... 

Η αμη έχει πιο πολύ σημασία στη διέγερση. Ο αδελφός της φίλης μου είναι εξωσωματικος στο εξωτερικό, του είχα στείλει την εξέταση αυτή Κ μου είχε πει ότι στην κλινική που δούλευε, οι γιατροί δεν τη δέχονταν. 

Πιο πολύ στέκονταν στην ηλικια(κατω από 40)και στο αν η γυναίκα κάπνιζε η όχι. 

Βέβαια κι αυτά σχετικά είναι, εγώ πχ ποτέ δεν κάπνισα, ούτε ένα τσιγάρο. 

Και τώρα που λένε για τσιγάρο, ήταν κάτι που απαιτησα από το Ιακεντρο κι ελπίζω να το τήρησαν, να μην είναι δηλαδή καπνίστρια η δότρια. 

Just now, Joka είπε:

Κοριτσάκια μου,η επιδραση του καθε φαρμακου σε καθε κοπελα ειναι τελειως προσωπική υπόθεση.Αντε,ερχεται κι η σειρα σου,πλησιάζει!!:x

Σε ευχαριστώ πολυ

Το ξερω κι ήταν Κ λόγος που τσακώθηκα με γιατρό, έλεγα αφού δε με βοηθάει γιατί να το παίρνω? 

Ίσως κάποιο άλλο να με βοηθούσε, το πιστεύω δηλαδή αλλά δεν πειράζει. Θέλω να πάνε τώρα όλα καλά, να δω επιτέλους θετικό. 

• Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Η αμη το έχω ξαναπεί, για όσες κάνουμε φυσικους ,δεν έχει σημασία, μου το έχουν πει δυο γιατροί αυτό... Βλέπεις κορίτσια με χαμηλή αμη να μένουν φυσιολογικά... 

Η αμη έχει πιο πολύ σημασία στη διέγερση. Ο αδελφός της φίλης μου είναι εξωσωματικος στο εξωτερικό, του είχα στείλει την εξέταση αυτή Κ μου είχε πει ότι στην κλινική που δούλευε, οι γιατροί δεν τη δέχονταν. 

Πιο πολύ στέκονταν στην ηλικια(κατω από 40)και στο αν η γυναίκα κάπνιζε η όχι. 

Βέβαια κι αυτά σχετικά είναι, εγώ πχ ποτέ δεν κάπνισα, ούτε ένα τσιγάρο. 

Και τώρα που λένε για τσιγάρο, ήταν κάτι που απαιτησα από το Ιακεντρο κι ελπίζω να το τήρησαν, να μην είναι δηλαδή καπνίστρια η δότρια. 

Κι εγώ αρχίζω να πιστεύω ότι φταίει η ολιγοασθενοσπερμια του συζύγου και δεν έχω μείνει έγκυος δύο χρόνια που προσπαθώ. Βλέπω ( και πραγματικά χαίρομαι απιστευτα ) τα κορίτσια εδώ με πολύ πιο χαμηλή αμη από μένα  και λίγο μεγαλύτερες να μένουν φυσιολογικό κι εγώ τίποτα. Έστω ας μείνω με την ετ κι πάλι ευχαριστώ θεέ μου θα πω !

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις