admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , olpapa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα πάω αύριο στον ΕΟΠΥΥ για το επίδομα εξωσωματικής...θυμάται μήπως καμία τι χρειάζεται? Την απόφαση της επιτροπής πρωτότυπη και φωτοτυπία, ταυτότητα, τη βεβαίωση από το κέντρο για το πότε έγινε ωοληψία και εμβρυομεταφορά και το αποτέλεσμα...θέλει κάτι άλλο? Ευχαριστώ!

Α και τις αποδείξεις...

παρε κ το βιβλιαριο ασθενειας μαζι ή εστω να ξερεις τον ΑΜΚΑ σου

• Ευχαριστώ 1

Just now, eleni17 είπε:

Το Γενεσις κλεινει τον Αύγουστο...σημερα μου ειπαν οτι αν αδιαθετησω  μετα τις 23 Αυγουστου να τους ενημερωσω να ξεκινησουμε την παρακολούθηση  του κυκλου....

Καλυτερα να την κανεις την υστεροσκοπηση αμεσως πριν την ετ

Τι έγινε με την Ε2? Μηπως το έγραψες κάπου και δεν το είδα; 

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, island1 είπε:

Θα κάνεις αυτό που σε ηρεμεί κ σε κάνει να νιώθεις καλά.- Μετά από τόσο αγώνα ούτε ο ΠΟΥ θα έρθει να σε στηρίξει αν γίνει στραβή ούτε κανένας άλλος.( Υγ οι έρευνες το ΠΟΥ γινονται για οικονομικούς λόγους στις χώρες του τρίτου κοσμου...ετσι για την ιστορία το γράφω με ο,τι αυτό συνεπάγεται)Προσωπικα μπήκα σε καραντίνα 4 μήνες .Αν χρειαζόταν θα το έκανα 104. Δε πήγα πουθενά ένα χρόνο,δεν μπήκα στη θάλασσα δεν έκανα σεξ κτλ γιατί είχα θέμα Δεν έκατσα να ψάξω τι λέει η μία κ άλλη ...Μου ήταν κ μου είναι εντελώς αδιαφορο.Οταν πήγαινα με αιμορραγίες ήξερα ότι μόνο εγώ θα πονούσαν αν χανόταν το μωρό μου.Για μένα η κύηση ήταν η πιο υπεύθυνη περίοδο της ζωής μου.Κι ήταν κομμάτι της υπευθυνότητας μου να ακούω τον γιατρό που εμπιστευτηκα.Κ πλεον στα 37 μου ξέρω ότι από εκείνη την μέρα που για κάποιους ήταν τάφος κ δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ,έπαψα να ζω στο " εγώ" κ πέρασα στο " πρώτα εσύ". Κάθε γυναίκα βιώνει διαφορετικά μια περιοδο κύησης.Να το χαρείς στο μέτρο που νιώθεις σίγουρη κ ευτυχισμένη Στο μέτρο που ο γιατρός σου στο εξασφαλίζει αυτό.Ο Σφακ δεν έχει ανάγκη από περγαμηνές ουτενα του μάθει κάποιος τη δουλειά του.Αλλιως είναι σε σένα αλλιώς βηταν στην κουμπάρα μου αλλιώς στην Χ ψ Ω. Δόξα το Θεό έχει αποδείξει ποιος είναι...

Επίσης εχε υπόψη σου ότι το εργακι θα συνεχιστεί κ μετά ...στον παιδίατρο στη διατροφή στην καισαρική κτλ...Εμπιστευσου το παιδί σου όπου νιώθεις καλά.Συνταγη δεν υπάρχει ...υπάρχει όμως το ένστικτο..ο Σφακ δεν είναι χτεσινος...

6 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Το ξερω αγαπημένη!!! Συμπνεουν οι σκέψεις μας. Πάντα σε όλη την διαδικασία ενιωθα ανάλαφρη και αισιόδοξη και ετσι συνεχίζω.

Παρέθεσα και εναν οδηγό διατροφής για όσα κοριτσια ενδιαφέρονται με αναφορές σε διεθνείς οργανισμούς και τα ισχύοντα σε άλλες χώρες.

Ειμαι προσηλωμένη στον στόχο μου και θα κανω τα πάντα να τον πετύχω.

6 ώρες πρίν, island1 είπε:

Αυτή ήταν κ η δική μου λογική.Καλως η κακώς μόνες μας δε θα είχαμε μωρό.Ειτε μας αρέσει είτε όχι.Κι αυτή είναι η αληθεια.....Και ναι μας αρέσει δε μας αρέσει στα 40+ είμαστε μεγαλες( βασικά κ στα 37+ εφ όσων δεν ήταν φυσική η συλλυψη εγώ έτσι νιωθω..) Τι συγκρίνουμε; Αυτή που στα 40 κάνει τέταρτο παιδί με αυτή που παλεύει να βρει ωάριο; Για μένα αυτά ήταν απολύτως ξεκαθα μέσα μου.Χωρις την ιατρική ,χωρίς τα φαρμακα χωρίς στερήσεις κ πρόγραμμα παιδί δεν θα ειχα..Η επιστήμη μας το χάρισε.Επισης ευλογημένες όσες είδαν θετικό κ πιάσαν παιδί στα χέρια τους....ας ρωτήσουν εμάς που βλέπαμε θετικά ,ακούγαμε καρδιά κ χάναμε μωρο..να σου πω εγώ πόσο θα έψαχναν τον ΠΟΥ...Ωστοσο κ οι ίδιες στην προσπάθεια ετρεμαν....Εκει έτρεμε το φυλλοκαρδι μας.Ποσα πήρα πόσα προχώρησα αν μπήκαν σωστά αν έχω συμπτώματα κτλ....Έψαχνα τι να προτείνω στον γιατρό.Οχι να κάνω εγώ τον γιατρό.

Είναι πολύ λεπτή η ψυχική ισορροπία της εγκύου..για αυτό σου είπε..κάνε ο,τι εσένα σε κάνει να νιώθεις καλά....

3 ώρες πρίν, island1 είπε:

Είμαι αρκετά ρεαλιστρια για να βλέπω το πραγματικό χρώμα των πραγμάτων.Οταν γράφω για μεγάλη στα 40 νομίζω καταλαβαίνουμε οι περισσότερες το εννοώ..πλέον έχει πέσει αυτό και πολύ κάτω από τα 40. Γυναίκες που μπήκαν πρόωρα εμμηνόπαυση.το γιατρό περιμένω να μου το πει με αμη 0, 7. Καλώς η κακώς η γονιμότητα πέφτει..αυτό δεν αλλάζει( αυτό κι αν είναι γραμμένο βιβλιογραφικά)που να χτυπιομαστε κάτω..Άλλες στέκονται τυχερές και βρίσκουν το ένα το καλο κι άλλες όχι..άλλες έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα της μητρότητας κ τους είναι αδιαφορο το πώς θα φτάσουν εκεί κι άλλες όχι.

Υπό άλλες συνθήκες δεν θα σου απαντούσα καν ( το γιατί φαντάζομαι το υποθέτεις ) Αλλα μιας και το γράφεις και αφορά κι  εμένα που το ανεφερα και μιας και σε θλίβει να σου πω ότι δεν έχει σημασία πως αισθάνεσαι εσύ. Βιβλιογραφικά έχεις μπει στη διαδικασια να πέφτει η υπογονιμότητα σου στα 42. Εάν εσύ δε συμβιβαστηκες με αυτό είναι πρόβλημα σου.Εγω συμβιβαστηκα....Τη βιβλιογραφία δε τη βλέπουμε μόνο εκεί που μας συμφέρει.Διαβασε και κάνα άρθρο από αυτά που δε συμβαδίζει με όσα θέλεις....

Κατά τα άλλα για την παιδεία σου δεν έχω λόγια ..να την έχεις να τη χαίρεσαι και να γεμίζεις τοίχους περγαμηνές..Το πώς σχετίζονται μάλλον τα δικά μου πτυχία δεν μου δίνουν τη δυνατότητα να το καταλαβω.....Η παιδεία ωστόσο είναι απόκτημα σπουδαίο και περγαμηνή που σου δίνουν οι γύρω σου ..δεν την αποκτάς μόνη σου...

Οι γυναίκες που χαρακτηρίζονται μεγάλες ίσως έχουν αυτογνωσία. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εσύ είσαι η σωστή; Έχεις ρίξει ανάθεμα σε όλους τους γιατρούς.Ενα κλικ ήσουν και από τον τωρινό σου.Ετοιμη ήσουν να τον κρεμάσεις.Γιατι η παιδεία σου σου επιτρέπει να έχεις όχι γνώση αλλά άποψη για ολα...Ταυτοχρονα απαξιώνεις τα πάντα στο δημόσιο σύστημα αλλά ωωω τι θαύμα σε αυτό θες να πας να γεννήσεις.Μιλας χωρίς να γνωρίζεις για όλα.Ξερεις για παράδειγμα ποσών ημερών εμβρια μπαινουν στο εξωτερικό; Μέχρι ποια ηλικία θεωρεί το κράτος ότι σου δίνει δυνατότητα εξωσωματικης; Σε κάποια κράτη της ΕΕ εσύ ας πούμε δεν θα μπορούσες να γίνεις μάνα.

Τώρα ως αναφορά τη διαφήμιση που λες διάβασε τα ποστ σου να δεις πως από θαύμα διαφημίζεις κι εσύ το γιατρό σου.Ασχολιαστο βέβαια το ποσό έτοιμη ήσουν να τον ρίξεις στον γκρεμό αν δεν πετυχαίνει..θα έφταιγε αυτός ενώ τώρα η νίκη είναι δική σου....όχι λοιπόν κορίτσι μου δεν ήταν η επιμονή σου ήταν η επιστήμη που σε έκανε μάνα..η επιστήμη κι ο θεός....Καμία δεν απαξίωσε τον αγώνα σου.Αλλα είναι κοινός τόπος για ολες...Δηλαδη αυτή που στα 42 πήγε με δανεικά δεν είχε επιμονή; Την τάση σου να ισοπεδωνεις τα πάντα σχολίασαν ποικιλοτροπος πολλές....

Τέλος ας μη μιλήσουμε για εκφοβισμό.Διοτι θυμάμαι πολύ καλά προσπάθεια μου με εσένα να ανοίγεις θέμα για καρκινο από τα φάρμακα.Για να μη μιλήσω για τώρα που έγραψες για τάφους....Εσύ ποτέ ακριβώς σεβαστηκες αγώνα άλλων; 

Έχουμε μάλλον διαφορετική αίσθηση για τη θετική σου ενέργεια. Αλλά αυτή είναι καθαρά δική μου άποψη μου....Να τη χαίρεσαι λοιπόν την παιδεία σου όταν εδώ και δύο μήνες δεν κάνεις τίποτα άλλο από το να τη λες σε όλες για τα φάρμακα για τους γιατρούς και για τον τρόπο ζωής σου...Καμία δε μίλησε ούτε για τον αγώνα σου ούτε για το πολυπόθητο παιδί σου που πρώτα ο Θεός θα έρθει σαν ένα ακόμα θαύμα στη ζωή και χαίρομαι για αυτό.Πριν δείξεις λοιπόν με το ένα δάχτυλο δες που δείχνουν τα άλλα 4.

Αυτό από μένα κ πολύ άργησα....... καλή συνέχεια σε όλες καλή δύναμη και καλό κουράγιο τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς....

Συμφωνούμε.

4 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Το Γενεσις κλεινει τον Αύγουστο...σημερα μου ειπαν οτι αν αδιαθετησω  μετα τις 23 Αυγουστου να τους ενημερωσω να ξεκινησουμε την παρακολούθηση  του κυκλου....

Καλυτερα να την κανεις την υστεροσκοπηση αμεσως πριν την ετ

Καλημερα

Κλείνει όλο τον Αύγουστο? 

Εσύ είσαι καλά? 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

6 hours ago, winspert said:

Κοπελα μου χρησιμοποιούσα τη βασκλορ απο την έμβρυομεταφορά κ μετα για σχεδον τους  3 πρωτους μηνες της εγκυμοσύνης μου...Θα σου πω μονο οτι ειχε μαζευτει μεσα μου τοση κρεμα που ειχε μειωθει η ροη των ουρων μου...Οταν τη σταματησα κ μετα ξεκινησε να βγαινει σιγα σιγα μονη της μέχρι που καθαρισα...Ρωτα κ το γιατρό σου αλλα δε νομιζω οτι υπάρχει προβλημα...

Η κρεμα απορροφάται...μη φοβάσαι...

Σε ευχαριστώ :)

Διαφημίσεις

Καλημερα

Πήγα ΓΕΝ πρωί πρωί. Έχω ένα μικρό ωοθυλακιο που δεν έχει προχωρήσει ακόμη, είπα στον γιατρό ότι είχα αρκετές ημέρες αίμα αυτή τη φορά Κ μου είπε Παρασκευή πάλι, εξηγείται από αυτό, από το αίμα και έχει πάει πίσω ο κύκλος μου. Θα δουμε Παρασκευή. 

Just now, Thia1985 είπε:

Καλημερα

Πήγα ΓΕΝ πρωί πρωί. Έχω ένα μικρό ωοθυλακιο που δεν έχει προχωρήσει ακόμη, είπα στον γιατρό ότι είχα αρκετές ημέρες αίμα αυτή τη φορά Κ μου είπε Παρασκευή πάλι, εξηγείται από αυτό, από το αίμα και έχει πάει πίσω ο κύκλος μου. Θα δουμε Παρασκευή. 

Olpapa έχω αγχωθει λίγο διότι έχω καλή fsh αυτή τη φορά κι ο γιατρός πιστεύει ότι στην περίπτωση μου είναι καλύτερα να πάω με φυσικό. 

• Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Καλημερα

Κλείνει όλο τον Αύγουστο? 

Εσύ είσαι καλά? 

Ακυρωθηκε η ετ. ..απογοητευτηκα....χωρις λογο να χαλασει ο κύκλος..ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα....

Γενικα εχω περασει δυσκολα αυτο τον καιρο , το αγχος για  την κυστικη ινωση, αλλα διαφορα θεματα και τώρα  συνεβη κ αυτο...Ευτυχως  που εχω γιατρο  τον Σφακ...αλλος θα με πηγαινε για ετ χωρις λογο...

Ναι κλείνει το Γενεσις....

4 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Τι έγινε με την Ε2? Μηπως το έγραψες κάπου και δεν το είδα; 

Επεσε κι αλλο....επεσε κ η lh που δειχνει την πορεια της ωορρηξιας...κακος κυκλος ειπε ο Σφακ...ακυρωνεται η ετ. Παμε παλι Σεπτέμβρη..

Ευτυχως  βγηκα αρνητικη στην κυστικη  ινωση....γιατι ο συντροφος μου ειναι φορεας..

Καλημερα!!

5 ώρες πρίν, Dora7911 είπε:

Ναι κ απο αυτο παιρνουμε..να σε ρωτησω αν γνωριζεις,οωληψια,υστεροσκοπηση και σκρατσινγκ μπορουν να γινουν τον ιδιο μηνα?και αν ναι,φανταζομαι ισως πας για καυεψυγμενκ οχι φρεσκα για να ηρεμησει το σωμα λιγο...

Ναι γινεται...εκανα εγω....

• Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 3

Just now, eleni17 είπε:

Ακυρωθηκε η ετ. ..απογοητευτηκα....χωρις λογο να χαλασει ο κύκλος..ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα....

Γενικα εχω περασει δυσκολα αυτο τον καιρο , το αγχος για  την κυστικη ινωση, αλλα διαφορα θεματα και τώρα  συνεβη κ αυτο...Ευτυχως  που εχω γιατρο  τον Σφακ...αλλος θα με πηγαινε για ετ χωρις λογο...

Επεσε κι αλλο....επεσε κ η lh που δειχνει την πορεια της ωορρηξιας...κακος κυκλος ειπε ο Σφακ...ακυρωνεται η ετ. Παμε παλι Σεπτέμβρη..

Ευτυχως  βγηκα αρνητικη στην κυστικη  ινωση....γιατι ο συντροφος μου ειναι φορεας..

Καλημερα!!

Κορίτσι καλύτερα που δεν σε πήγε... 

Θα δουμε κ με εμένα τι θα γινει

Πήγα σήμερα ένατη ημέρα Κ μου βρήκε ένα μικρό ακόμη ωοθυλακιο. Και Αγχωθηκα διότι έχω fsh 10. Για να πετύχω πάλι τέτοια fsh. 

Δε με βλέπω να γλιτώνω το ΕΡΑ. Έχω όμως μια απορία. Παίζει τόσο ρόλο η οιστραδιολη στην εμβρυομεταφορα  στον φυσικό κύκλο??? Δε τη φτιάχνουν με φάρμακα. 

Οποια κοπέλα ξέρει ας μας πει. 

Επίσης τον ρώτησες για υστερο? 

Θα ξαναχρειαστεις? 

Εγώ έκανα 26.05

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, eleni17 είπε:

Καλημερα!!

Γαμωτ..Ελπιζω να πανε ολα καλα Σεπτεμβριο.Με την υστεροσκοπηση τι σου ειπε?

Just now, eleni17 είπε:

Καλημερα!!

Δεν την θετική πλευρά οτι δεν κανεις τζάμπα ετ, οτι εχεις καλα νεα για την κυστικη και καθε εμπόδιο για καλο.

Ναι περασες δύσκολα αλλα θα ρθει η κατάλληλη στιγμή να το ξέρεις που ολα θα πανε καλα.

Just now, Thia1985 είπε:

Πήγα σήμερα ένατη ημέρα Κ μου βρήκε ένα μικρό ακόμη ωοθυλακιο. Και Αγχωθηκα διότι έχω fsh 10. Για να πετύχω πάλι τέτοια fsh. 

Δε με βλέπω να γλιτώνω το ΕΡΑ. Έχω όμως μια απορία. Παίζει τόσο ρόλο η οιστραδιολη στην εμβρυομεταφορα  στον φυσικό κύκλο??? Δε τη φτιάχνουν με φάρμακα. 

Θα ξαναχρειαστεις? 

Εγώ έκανα 26.05

Αν την φτιάξουν με φαρμακα δεν ειναι φυσικός, ειναι σαν τον προηγούμενο που εκανες.

wRSzp2.png5JEup3.png

Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Δεν την θετική πλευρά οτι δεν κανεις τζάμπα ετ, οτι εχεις καλα νεα για την κυστικη και καθε εμπόδιο για καλο.

Ναι περασες δύσκολα αλλα θα ρθει η κατάλληλη στιγμή να το ξέρεις που ολα θα πανε καλα.

Αν την φτιάξουν με φαρμακα δεν ειναι φυσικός, ειναι σαν τον προηγούμενο που εκανες.

Κατάλαβα 

Άρα θέλει τελείως τελείως φυσικό... 

Εγώ αισιοδοξω

Απλά είχα καλή fsh τώρα και θα είναι κρίμα να χάσω τον κυκλο

Σεπτέμβρη πχ δεν ξέρω τι θα εχω

Άσε που θα πρέπει να ξανακάνω υστερο 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Θα ξαναχρειαστεις? 

Εγώ έκανα 26.05

Καλημερα !! Εγω δε πηρα σικλακουρ καθολου τη μετρησαμε ομως την ε2 τη μερα οβιτρελ(8η κυκλου) μαζι με prg,lh και τη μερα ετ με prg ξανα!

ZAeBp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Θα ξαναχρειαστεις? 

Εγώ έκανα 26.05

Προφανως παιζει ρολο....ηταν φυσικος κυκλος...

Οχι δεν θα ξανακανω υστεροσκοπηση...

Ευχομαι να προχωρησει ο κυκλος σου κ να εχεις ενα θετικο αποτελεσμα!!

Καλημερα!

• Ευχαριστώ 1

Just now, anoulious είπε:

Γαμωτ..Ελπιζω να πανε ολα καλα Σεπτεμβριο.Με την υστεροσκοπηση τι σου ειπε?

Δεν θα ξανακανω   ...

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις