admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Thia είναι παρέμβαση φυσικά και μέχρι που μας παίρνει θα φανεί όπως λες όταν μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά. Όμως πχ σκέψου τον προεμφυτευτικό. Πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε. Κάποιοι σκέφτηκαν να πάρουν κύτταρα χαλώντας ουσιαστικά ένα έμβρυο για να ελέγξουν τι γίνεται. Και κάποιες γυναίκες δέχτηκαν να κυοφορήσουν αυτά τα έμβρυα που τους πήραν κύτταρα χωρίς να ξέρουν την εξέλιξη μιας τέτοιας εγκυμοσύνης αλλά και του εμβρύου αλλά βλέπουμε ότι μια χαρά γεννιούνται πλέον ακόμα και με λειψά πρωταρχικά κύτταρα και είναι "ρουτίνα". Οπότε κάθε μέθοδος κάθε πρόοδος χρειάζεται και τους πρώτους που θα προσπαθήσουν. Μέχρι που αυτό είναι μεγάλη συζήτηση ηθική και μη.. 

Ναι δε διαφωνω

Η επιστήμη προχωρά άλλωστε με ραγδαίους ρυθμούς. 

Προσωπικά, προτιμώ να διαβαίνω ασφαλή μονοπάτια. 

Δεν είναι κάτι που αποκλείω φυσικά απλά είναι κάτι που ως ένα σημείο με τρομάζει.

ffpWp3.pngo85Jp3.png

On 23/7/2020 at 7:12 ΜΜ, Moana είπε:

τι να σου πω, δε ξέρω αν οι μυκητες προκαλούν υπογονιμότητα κ εγω το φοβάμαι αλλα ο σφακ μου λεει καμια σχέση. Παίρνω προβιοτικά απο τον γενάρη μέχρι κ σήμερα κάθε μερα. Κανω πλύσεις μεσα εξω, τη μια με χαμομήλι που βράζω εγω, την αλλη με φαρμακευτικά σκευάσματα που εχουν χαμομήλι, εχινακεια κ σόδα, βάζω κολπικά προβιοτικά (πέρα απο τα φάρμακα που βάζω κατα καιρούς) δε με πιάνει τπτ!!! Ολο αυτο το μαρτύριο, ενώ κοιμόταν για πολλα χρονια, ξαναρχισε πριν 3 χρονια, απο τότε που έκανα την λαπαροσκοπηση, απο τότε μέχρι κ σήμερα επειδή ειμαι συνεχεια σε γιατρούς κ με σκαλίζουν ειμαι συνεχεια με υποτροπές. Δε ξέρω τι αλλο να κανω. Ευτυχώς δεν εχω συνεχεια συμπτωματα γιατί θα είχα τρελαθεί   

στον σφακ εισαι; τα ίδια έπαιρνα κ εγω (το eco vag δεν το ειχε στο πρωτόκολλο το είχα προσθέσει εγω)

Κοριτσια ομοιοπαθουσα με μύκητες  κ εγω!!

Κ εγω απο αντιβιωσεις κ εγχυσεις .... τις κολπικές  πλυσεις κ το eco vag τα αποφασισατε μονες??

Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Joka είπε:

Θα σου απαντησω επι προσωπικου για το πως πρεπει να απαντούν οι γιατροί.Ημουν 37.Προσπαθούσαμε μονοι μας αλλα οχι εξ επι τουτου στα κουτουρού δλδ περιπου 2 χρόνια.

Παω λοιπον στην ενδοκρινολογο μου αγχωμενη εννοειται να κανω ελεγχο.Της εξηγω το λογο που την επισκεπτομαι και μου απανταει φυσικοτατα "ε και τι εγινε που δεν εμεινες ακομα,ας μεινεις και σε 2 και σε 3 χρόνια εφοσον δεν υπαρχει καποιο πρόβλημα,τι σε 2 τι σε 3 χρονια θα συμβει.Χαλαρωστε και απολαυστε την προσπαθεια."

Εννοειται βεβαια ότι σε εύλογο διαστημα ειχαμε κανει τον απαραιτητο έλεγχο.

Παω στη γυναικολογο μου,αργοτερα ακομα,ετων 40.Της εξηγω και μου απαντά γνωριζοντας βεβαια το ιστορικό μου"αν αγχωνεσαι πολύ να κανουμε καμια σπερματεγχυση αλλιως μετρα μια αμη κι αν βγει καλη μην ανησυχεις,εχεις περιθωρια ακόμα".

Ολα λοιπον εχουν να κανουν με το οτι ΕΜΕΙΣ αγχωνομαστε κι αν περασουν 1-2 χρόνια και δεν ερχεται παιδί μας πιανει πανικος και θελουμε παιδι εδω και τώρα και πέρνουμε σβάρνα τους εξωσωματικους.Και φυσικα τοτε ειναι που δεν έρχεται διοτι ξεκινα φαυλος κυκλος.

Η εξωσωματικη πρεπει να προτεινεται οταν περα απο καθε αμφιβολια αποκλειεται η φυσική σύλληψη κι οχι σαν καραμέλα.Σε αυτή και μονο την περιπτωση είναι ιατρικό δώρο και θαύμα.

δεv ειvαι παvτα ετσι οπως τα λες γιατι πριv πετυχεις ισως χρειαστουv αρκετα χροvια δηλαδη αλλο vα ξεκιvησεις στα 37 κ vα μηv πετυχεις κ αλλο vα ξεκιvησεις στα 42. Δεv ειvαι θεμα παvικου ειvαι κ λιγο ρεαλισμου. Εγω αv εμεvα χωρις παιδι επειδη απλα δεv προσπαθησα λιγο vωριτερα θα το μεταvιωvα . Οπως κ vα το καvουμε αλλο 25 αλλο 37 κ αλλο 42. 

• Μου αρέσει 3

Just now, Thia1985 είπε:

Εγω

Με τον πρώτο γιατρο

Με μείωσε ως γυναίκα κι ως ανυρωπο

Θα ανέφερα το όνομα του αλλά τα έχουν καταφέρει κοπέλες με αυτόν Κ δε θέλω. Όμως ήταν απλά τραγικός, ψυχρός εκτελεστής. Από αυτόν Κ μετά πήρα την κάτω βόλτα, κοντεψα να χωρίσω, δε τον ένοιαζε φυσικά.... 

Και αυτοί εδωσαν τον ορκο του Ιπποκράτη... Σε νοιωθω κ εκνευρίζομαι με τη ψυχρη κ απάνθρωπη σταση τους. Εμας ο γυναικολογος που ήθελε να με βαλει να κανω μια επέμβαση με το ζορι για να δει κ να αφαιρεσει το "πρόβλημα" (τονιζω το ανύπαρκτο) κοροιδεψε και τις εξετάσεις του αντρα μου.. 

• Λυπημένη/-ος 1

Just now, Mareva είπε:

Και αυτοί εδωσαν τον ορκο του Ιπποκράτη... Σε νοιωθω κ εκνευρίζομαι με τη ψυχρη κ απάνθρωπη σταση τους. Εμας ο γυναικολογος που ήθελε να με βαλει να κανω μια επέμβαση με το ζορι για να δει κ να αφαιρεσει το "πρόβλημα" (τονιζω το ανύπαρκτο) κοροιδεψε και τις εξετάσεις του αντρα μου.. 

Αν είναι δυνατόν. Να μας πεις ποιος είναι να μην αφήσουμε να κάψει και άλλες.

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Είναι σε πειραματικό σταδιο

Το είχα ψάξει κι εγω

Θεωρω ότι επεμβαίνουμε παρα πολύ στη φύση με αυτό τον τρόπο, με αμφίβολα αποτελέσματα. 

Το είχε ψάξει ο πατέρας μου για εμένα και με παρότρυνε να το κάνω όμως δεν έχουν μεγαλώσει παιδιά που να έχουν γεννηθεί έτσι. 

Ενώ έχουν γεννηθεί άπειρα παιδιά από δωρεά ωαριων, έχουν μεγαλώσει κλπ κλπ. 

Το πρωτο ειναι 13 μηνων....υγιεστατο

Κ το 2ρο 7μηνων επισης!!!βεβαια τα παρακολουθουν ακομα....αυτο απο μονο του κατι λεει....ζωη να εχουν τα παιδακια!!!

Just now, linaa είπε:

δεv ειvαι παvτα ετσι οπως τα λες γιατι πριv πετυχεις ισως χρειαστουv αρκετα χροvια δηλαδη αλλο vα ξεκιvησεις στα 37 κ vα μηv πετυχεις κ αλλο vα ξεκιvησεις στα 42. Δεv ειvαι θεμα παvικου ειvαι κ λιγο ρεαλισμου. Εγω αv εμεvα χωρις παιδι επειδη απλα δεv προσπαθησα λιγο vωριτερα θα το μεταvιωvα . Οπως κ vα το καvουμε αλλο 25 αλλο 37 κ αλλο 42. 

Δεν αναφερθηκα πουθενα σε ηλικια 42 αν και να θυμισω οτι εγω πετυχα στα 42 με την πρωτη ετ βλαστοκυστεων.Και σιγουρα δεν ειμαι η μονη ουτε εξαιρεση.

Επίσης, νομιζω και οι 2 γιατροι γυναικες που ανεφερα μια χαρα ρεαλίστριες και ειδικοί επι του θέματος είναι.

Τέλος,θεωρω οτι κι εγω αν ειχα κανει ετ βλαστοκυστεων σε καλο εργαστηριο νωριτερα και ειχα κανει δηλαδη καλυτερη επιλογη γιατρών-κέντρων θα ειχα πετυχει πολυ νωρίτερα.

hKYcp3.png

Just now, nadiaki165 είπε:

Ναι ναι τον ξέρω παρά πολύ καλά!!!

και ναι μπορεί να λένε κλινική έρευνα αλλά πληρώνεις παρολαυτα!!πριν φύγω τότε μου είχε για την μέθοδο διπλής διέγερσης που ήταν σε πειραματικό στάδιο αλλά μια χαρά μου το έβγαλε το ποσό!

και είναι 4 γυναίκες αλλά στις πόσες έχουν πειραματιστεί;

Α οκ τώρα την διάβασα την απάντηση σου!

16% σε ηλικίες μέχρι 40ετων κ τι κριτήρια να θελανε...

είναι μεγάλο θέμα αυτό...

Στειλε μου αν θες προσωπικο μην.απο την εμπειρια σου με τον συγκεκριμενον!!!

Πλεον μου ειπε εχουν σταματησει τα παντα!!!δεν υπαρχει πρωτοκολλο κ μελετη!!!τι να σου πω....λεω οτι μου ειπε...!!!

18 ώρες πρίν, Matinaa είπε:

Γιατι αληθεια ξεκαθαρισες στον γιατρο σου οτι δε θα κανεις εκχυσεις αντιβιωσης? Εχουν πολλες παρενεργειες? θα θελα να ξερω μιας και δεν εχω ιδεα. Ειναι ciproxin & fragyl (4ml απο την καθεμια). καλα αποτελεσματα να χεις!

Μου εκανε εντυπωση πραγματικα που και σε μενα κ σε μια γνωστη μου (οι συζυγοι δλδ) επεσαν τα ποσοστα τοσο πολυ μονο με λιγες ημερες αντιβιωση...δηλαδη θα μου φαινοταν πολυ λογικο να επανελθει σε υψηλα ποσοστα..τι να πω...θεμα διατροφης & καπνισματος δεν εχουμε να πεις να τα αλλαξουμε να δουμε...ουτε γυναικα<35 εχουμε χαχαχα (αλλα πραγματι μου ειχαν αναφερει αυτο με τη διορθωση κατακερματισμου σε τεραστιο ποσοστο απο γυναικα μικρης ηλικιας) οποτε ισως κανουμε μια dfi παλι να δουμε τι παιζει να μαι κι εγω ησυχη. Εχετε να προτεινετε καποιο καλο εργαστηριο για dfi? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Δεν ξέρω πιο εργαστήριο θεωρείται καλό για έλεγχο dfi. Εμείς το είχαμε κάνει στο Γεν. Εχουμε ομως θέμα και με την κινητικότητα. Για την γονιμοποίηση το εμβρυολογικο επιλέγει σπερματοζωάρια που φαινομενικά είναι καλά, χωρις όμως αυτό να σημαίνει ότι πράγματι είναι και καλά. Αυτό δεν μπορεί να διαπιστωθεί. Οσον αφορά οποιαδήποτε αντιβίωση θα σου πω κάτι που μου είπε μικροβιολόγος. Όταν έχουμε οποιοδήποτε μικρόβιο (μύκητες, έντεροκοκκο κλπ) ποτέ δεν παίρνουμε τυχαία οποιαδήποτε αντιβίωση η οποία καταπολεμά το μικρόβιο. Πρέπει πάντα να γίνεται αντιβιογραμμα και να παίρνουμε την αντιβίωση που θα περιεχει την ουσία η οποία σύμφωνα με το αντιβιογραμμα θα σκοτώσει το μικρόβιο στον δικό μας οργανισμό. Η ίδια ουσία μπορεί στον δικό μου οργανισμό να σκοτώνει το μικρόβιο, αλλά σε άλλον οργανισμό όχι. Επίσης εάν χρησιμοποιούμε συχνά αντιβιωσεις τα μικρόβια αποκτούν ανθεκτικότητα στις ουσίες αυτές. Και τέλος όταν κάνουμε αντιβιογραμμα πρέπει να έχουν προηγηθεί κάποιες μέρες κατά τις οποίες να μην έχουμε πάρει καμια αντιβίωση, ώστε να είναι έγκυρα τα αποτελέσματα.  Όσον αφορά τους γαλοκτοβακυλλους η γνωστή αιματολόγος του Έλενα μου είχε πει ότι όλες οι γυναίκες άνω των 38 πρέπει προληπτικά να παίρνουμε προβιοτικά πλουσια σε γαλακτοβακκυλους γιατί συνήθως έχουμε μειωμένη ποσότητα. 

• Μου αρέσει 4

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Αν είναι δυνατόν. Να μας πεις ποιος είναι να μην αφήσουμε να κάψει και άλλες.

Δεν είναι εύκολο 

Αυτός που για μένα ήταν ψυχρός εκτελεστής για άλλες εδώ είναι ο γιατρός που τα κατάφεραν. Δεν είναι εύκολο να λέμε ονόματα δημόσια... 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Δεν είναι εύκολο 

Αυτός που για μένα ήταν ψυχρός εκτελεστής για άλλες εδώ είναι ο γιατρός που τα κατάφεραν. Δεν είναι εύκολο να λέμε ονόματα δημόσια... 

Όχι βρε δημόσια! Είναι δυνατόν;

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Mammy76 είπε:

Το πρωτο ειναι 13 μηνων....υγιεστατο

Κ το 2ρο 7μηνων επισης!!!βεβαια τα παρακολουθουν ακομα....αυτο απο μονο του κατι λεει....ζωη να εχουν τα παιδακια!!!

Όπως είπα δε διαφωνω.

Είχα δει στην τηλεόραση τους γονείς του πρώτου μωρου.

Όμως εγώ προτιμώ να διαβαίνω πιο ασφαλή μονοπάτια όπως είπα, χωρίς να το αποκλείω μελλοντικά Κ χωρίς να γίνομαι εγώ πειραματόζωο Κ το παιδί ή τα παιδιά μου. 

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Όχι βρε δημόσια! Είναι δυνατόν;

Επειδή είπες να πει όνομα, γι αυτό! 

Σορρυ, μπερδεύτηκα! 

• Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Δεν είναι εύκολο 

Αυτό όμως να ισχύει για όλα τα ονόματα!!

Και δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα,για να μην παρεξηγηθώ!!!!!

Just now, OMG1976 είπε:

Δεν ξέρω πιο εργαστήριο θεωρείται καλό για έλεγχο dfi. Εμείς το είχαμε κάνει στο Γεν. Εχουμε ομως θέμα και με την κινητικότητα. Για την γονιμοποίηση το εμβρυολογικο επιλέγει σπερματοζωάρια που φαινομενικά είναι καλά, χωρις όμως αυτό να σημαίνει ότι πράγματι είναι και καλά. Αυτό δεν μπορεί να διαπιστωθεί. Οσον αφορά οποιαδήποτε αντιβίωση θα σου πω κάτι που μου είπε μικροβιολόγος. Όταν έχουμε οποιοδήποτε μικρόβιο (μύκητες, έντεροκοκκο κλπ) ποτέ δεν παίρνουμε τυχαία οποιαδήποτε αντιβίωση η οποία καταπολεμά το μικρόβιο. Πρέπει πάντα να γίνεται αντιβιογραμμα και να παίρνουμε την αντιβίωση που θα περιεχει την ουσία η οποία σύμφωνα με το αντιβιογραμμα θα σκοτώσει το μικρόβιο στον δικό μας οργανισμό. Η ίδια ουσία μπορεί στον δικό μου οργανισμό να σκοτώνει το μικρόβιο, αλλά σε άλλον οργανισμό όχι. Επίσης εάν χρησιμοποιούμε συχνά αντιβιωσεις τα μικρόβια αποκτούν ανθεκτικότητα στις ουσίες αυτές. Και τέλος όταν κάνουμε αντιβιογραμμα πρέπει να έχουν προηγηθεί κάποιες μέρες κατά τις οποίες να μην έχουμε πάρει καμια αντιβίωση, ώστε να είναι έγκυρα τα αποτελέσματα.  Όσον αφορά τους γαλοκτοβακυλλους η γνωστή αιματολόγος του Έλενα μου είχε πει ότι όλες οι γυναίκες άνω των 38 πρέπει προληπτικά να παίρνουμε προβιοτικά πλουσια σε γαλακτοβακκυλους γιατί συνήθως έχουμε μειωμένη ποσότητα. 

Λοιπον εγω πηρα για 2 βδομαδες ciproxin και vibramycin απο το στόμα εννοειται,μαζί με ultralevure.

Στον επόμενο κύκλο έμεινα έγκυος!

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, Joka είπε:

Αυτό όμως να ισχύει για όλα τα ονόματα!!

Και δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα,για να μην παρεξηγηθώ!!!!!

Λοιπον εγω πηρα για 2 βδομαδες ciproxin και vibramycin απο το στόμα εννοειται,μαζί με ultralevure.

Στον επόμενο κύκλο έμεινα έγκυος!

Αυτά είχα πάρει και γω για 15 μερες μετά από καλλιέργεια κολποτραχηλικού υγρού και αντιβιογραμμα. Εξαφάνισαν τα πάντα.

Just now, OMG1976 είπε:

Αυτά είχα πάρει και γω για 15 μερες μετά από καλλιέργεια κολποτραχηλικού υγρού και αντιβιογραμμα. Εξαφάνισαν τα πάντα.

Η καλλιέργεια ηταν καθαρή.Μου ειχε παρει δειγμα απο το ενδομητριο.Ο άντρας μου λέει οτι αυτο έφταιγε.Ο γιατρός ειχε πει οτι ισως επηρεαζει.Εγω πάλι πιστεύω οτι κανεις δεν ξέρει τελικά...Χαχχχααααα

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις