admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Δεν πήρα χτες μέρος στην συζήτηση για να μην  οξυνθεί κι αλλο το κλίμα μιας και λοιπόν η joka με αναφέρει ως παράδειγμα , χωρις να γραφει το ονομα μου οπως συνηθιζει τωρα τελευταια θα τοποθετηθώ.

Απο το 30 % και πάνω ο κατακερματισμός ειναι υψηλός κατα τα κριτήρια που θέτει ο Λυμπεροπουλος. Αυτο δίνει ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ δημιουργίας εμβρύων κακής ποιότητας ή μη εξέλιξης τους ή αποβολής. Αυτο σημαίνει οτι ειναι πιθανό να συμβεί, αλλα ειναι πιθανό και να μην συμβεί!

Και ως προς το αντικειμενικό κομμάτι της εξέτασης στα εκατομυρια σπερματοζωάρια η βιολόγος έπιασε 500 που θεωρεί μορφολογικά πολυ καλα και τα εξέτασε. Το χέρι της εμβρυολογου στο εργαστηριο της εξωσωματικής έπιασε 10 που θεώρησε άρτια μορφολογικά και τα έβαλε για μικρογονιμοποιηση. Προφανώς αυτη που έπιασε τα 500 εχει περισσότερες πιθανότητες να έπιασε καλυτερα απο αυτην που έπιασε τα δέκα. Αλλα προκειται για χέρι  και ανθρώπινο παράγοντα στην μέση και όχι για επιλογή της φύσης.

Ας μην ξεχνάμε η εξέταση αυτη αποτελεί ένδειξη και δεν αποδυκνυει τιποτα ειναι καποια εκατομυρια που δεν έχουν εξεταστεί.

• Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.png5JEup3.png

Just now, Joka είπε:

Ναι μάλλον κοριτσάκι.Εφτασα αισιως στη 14η βδομαδα.Ολα καλα ως εδω δοξα το Θεο!Σ ευχαριστώ πολύ γλυκεια μου!Θαυμαζω και σεβομαι απεριοριστα τις γυναικες που εκαναν μεγαλο αγωνα για να γινουν μάνες!

Κι εσυ κοριτσακι δεν εχεις?Να το χαιρεσαι κοπελα μου και να το καμαρωνεις όσο δεν πάει!

ναι έχω ενα κοριτσάκι μετα απο 11  χρόνια κ γω επιτέλους ....εναν κοκοβιο 4.5μηνων ...

ουαουυυυυ μπηκες στο 2ο τριμηνο...μπραβο για την επιμονή σ...σε αποζημίωσε με ρον καλητερο τροπο...ε ρε βουτιές τ χρονου μανα μ...πο πο...

φιλακια πολλα.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Δεν πήρα χτες μέρος στην συζήτηση για να μην  οξυνθεί κι αλλο το κλίμα μιας και λοιπόν η joka με αναφέρει ως παράδειγμα , χωρις να γραφει το ονομα μου οπως συνηθιζει τωρα τελευταια θα τοποθετηθώ.

Απο το 30 % και πάνω ο κατακερματισμός ειναι υψηλός κατα τα κριτήρια που θέτει ο Λυμπεροπουλος. Αυτο δίνει ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ δημιουργίας εμβρύων κακής ποιότητας ή μη εξέλιξης τους ή αποβολής. Αυτο σημαίνει οτι ειναι πιθανό να συμβεί, αλλα ειναι πιθανό και να μην συμβεί!

Και ως προς το αντικειμενικό κομμάτι της εξέτασης στα εκατομυρια σπερματοζωάρια η βιολόγος έπιασε 500 που θεωρεί μορφολογικά πολυ καλα και τα εξέτασε. Το χέρι της εμβρυολογου στο εργαστηριο της εξωσωματικής έπιασε 10 που θεώρησε άρτια μορφολογικά και τα έβαλε για μικρογονιμοποιηση. Προφανώς αυτη που έπιασε τα 500 εχει περισσότερες πιθανότητες να έπιασε καλυτερα απο αυτην που έπιασε τα δέκα. Αλλα προκειται για χέρι  και ανθρώπινο παράγοντα στην μέση και όχι για επιλογή της φύσης.

Και εγώ  είχα ρωτήσει τον γιατρό μας για κατακερματισμό γιατί και εμείς είχαμε αποτυχίες  και  μας είπε  ότι εφόσον γίνεται μικρογονιμοποιηση δεν χρειάζεται  ..τώρα σωστό ή λάθος τον εμπιστεύτηκαμε .. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Είναι θετικό, τρέμω, το κοιτάω κ δεν το πιστεύω. Δε μπορώ να γράψω κάτι άλλο, απλά θέλω να με πάρει ο γιατρός Κ να μου το επιβεβαιώσει. Τρεμω

Θειιιιιαααα μπρααααβο

Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Είναι θετικό, τρέμω, το κοιτάω κ δεν το πιστεύω. Δε μπορώ να γράψω κάτι άλλο, απλά θέλω να με πάρει ο γιατρός Κ να μου το επιβεβαιώσει. Τρεμω

Δωσε την διεύθυνση σου να έρθω τωρα θα φας τοσο ξύλο που δεν εφαγες σε ολη την ζωή σου 

• Χαχα 10

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!!! Ελπίζω να ηρεμήσετε τώρα!!! Να σου πω την αλήθεια πιστεύω πως πολλές φορές έρχεται κτ οταν φτάσουμε στα όρια μας.. Κ εσένα σε έβλεπα ότι έφτασες κ έλεγα δεν μπορεί, τώρα θα της έρθει η θετική χοριακη !! Μπράβο!! Μπράβο! Μπράβο!!! 

• Μου αρέσει 4

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Μπραβοοοοο καλό μου... Ο επιμένων ελληνικά... Ετοιμάσου για ξυλο... :wub:

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Συγχαρητήρια, είδες που έγινε;;!!! Να πάνε όλα κατ'ευχην και ψυχραιμία, έφτασε η στιγμή σου!!!

Διαφημίσεις

Το 25% της προηγουμενης αναρτησης τωρα αμεσως ανεβηκε σε 30.Μαλιστα......

Στην εξωσωματικη,στην ιατρικη γενικοτερα δεν υπαρχει πουθενα το 100%!!!!!!

Αυτο που πανε να κανουν οι γιατροι ειναι να αποκλεισουν εναν εναν τους παραγοντες αποτυχιας.

Για τους αντρες λοιπόν τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα και πολυ πιο ευκολα κατα ομολογια των γιατρων παντα.

Δε δινω δεκαρα για το ποιος γιατρος ειναι ο γιατρος της καθεμιας,παντα εξεταζω τις κινησεις του.

Το θεωρω λοιπον απαραδεκτο να μην εξαντλουνται ολες οι προσεγγισεις εξετασεων και θεραπειων για το σπερμα απο τη στιγμη που οι γυναικειες παραμετροι ειναι τοσο πολυσυνθετοι συγκριτικα.

Εμεις,με καλο σπερμα,μετα ομως απο αποτυχιες,οταν μας παρουσιαστηκε η απειροελαχιστη πιθανοτητα να υπαρχει θεμα και να το ανακαλυψουμε πληρωνοντας 200 ευρω δεν το σκεφτηκαμε ουτε στιγμη.

Το διασταυρωσαμε απο 2 διαφορετικες ειδικοτητες γιατρων,καναμε τον κατακερματισμό και μειναμε ησυχοι 100%πλεον οτι δεν υπαρχει προβλημα απο κει.

Αν η εξεταση εβγαινε εκτος οριου,θα προχωρουσαμε σε οποια θεραπεια μας προτεινε ο ουρολογος,θα επαναλαμβαναμε κατακερματισμο και μονο τοτε θα προχωρουσαμε σε προσπαθεια,εφοσον ειχε πεσει.

Σιγουρα δε θα ρισκαραμε το ενδεχομενο αλλης μια αποτυχημενης εξωσωματικης γνωριζοντας οτι αφησαμε τον παραγοντα αυτο στην ΤΥΧΗ.

Αυτο ηταν το δικο μας σκεπτικό.

hKYcp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Πολλα συγχαρητήρια!!!

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!

Τσάμπα τα άγχη σου,η αγωνία και οι καβγάδες.Ολα να πάνε καλά από δω και πέρα!

Λίγη αισιοδοξία βρε μανάρι μου δεν βλάπτει!

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

Και άμα σου πω ότι ήμουν συνέχεια  μέσα για να δω το αποτέλεσμα σου;Τέλεια  νεα!!Συγχαρητήρια εύχομαι όλα να σου πάνε υπέροχα!

Just now, Thia1985 είπε:

Κορίτσια... 

Δε σας διάβασα 

αvτε βρε κοριτσι επιτελους!!!!!!! συvχαρητηρια!!!!!! vα που ηρθε η μερα σου!!! 

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις