admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

https://secure.avaaz.org/community_petitions/en/ypoyrgeio_esoterikon_paideias_dikaiosyni_sti_moriodotisi_gia_proslipsi_sto_dimosio__1/?tKrWxgb

Μου ήρθε στο μέιλ μου αυτό το avaaz. Εγώ υπέγραψα, γιατί το θεωρώ σημαντικό, αν και...δεν πιστεύω ότι φέρνουν αποτέλεσμα. Το στέλνω κι εδώ μιας και δεν έχω φμπ για όποια ενδιαφέρεται και θα ήθελε να υπογράψει.

Σχόλιο για παλιά συζήτηση: Σίγουρα ευτυχώς που υπάρχουν δότριες ωαρίων και δότες σπέρματος, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις είναι αδύνατον αλλιώς. Από την άλλη, κάποιο είδος "εμπορίου" είναι πιθανόν να γίνεται και με αυτά. Αρκετά καχύποπτες είμαστε ίσως, αλλά όχι και άδικα, νομίζω...

Το σημαντικό είναι να υπάρξουν υγιείς εγκυμοσύνες, τοκετοί και μωράκια. Συγχαρητήρια και στις νέες εγκυμονούσες!! Είτε με δικά τους είτε με δανεικά, να χαίρεστε!!! 

Μια θλίψη με έχει πιάσει αυτές τις μέρες...κάποιες θα με νιώθετε. Το χω ρίξει στη διατροφή (τα παγωτάκια τα σκίζω βέβαια) και τη γυμναστική (χωρίς εμφανές αποτέλεσμα, αλλά όσο είμαι σε κίνηση νιώθω χαρά).

• Μου αρέσει 2

Just now, Elma86 είπε:

Καλησπέρα σε ολες! Παλιο μελος και εγω, αλλα η ψυχολογία μου δεν μου επέτρεπε να παρακολουθώ στενα κανενα θεμα γιατι οσο και αν χαιρομουν για την καθε κοπελα, στεναχωριομουν απιστευτα για τον εαυτο μου. Εγωιστικό το ξερω αλλα ετσι ενιωθα.. Δεν ημουν σιγουρη αν ηταν ακομα η ωρα να γραψω, αλλα στις 3/8 εκανα την 5η μου εμβρυομεταφορα, πρωτη φορα στο συγκεκριμένο κέντρο και προς τεραστια μου έκπληξη στην 9η μερα ειχα χοριακη 669 και την 11η 1531..Για υπερηχο μου ειπαν απο το κεντρο την αλλη βδομαδα που θα ειμαι στην 6η βδομαδα. 4 εβδ και 5 ημερων προς το παρόν.. Το θέμα μου ειναι οτι εκτος απο το στηθος που μου ποναει στο πλαι δε νιωθω τπτ άλλο! Φυσικα και ενω εχω ενα τεστ εγκυμοσύνης το οποιο ήθελα να κανω για να δω πώς ειναι ενα θετικο(!)ακόμα και τωρα φοβαμαι! Είναι φυσιολογικό αυτο? Πώς περνάνε τωρα 10 μερες? Εύχομαι σε ολες να τα καταφέρουν γιατι οποίος μπαίνει σε αυτη την επιπονη και ψυχοφθορα διαδικασία πραγματικα το αξίζει! Ο Θεός μαζι μας! 

Ελμακι, τι χαρά μας έφερες, κορίτσι μου! Μπράβο, υπέροχα νέα. Μια ήρεμη εγκυμοσύνη να έχεις! Και εγώ δεν είχα καθόλου συμπτώματα στη πρώτη εγκυμοσύνη, είναι φυσιολογικό. Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε, απόλαυσε το! Και εννοείται να κάνεις το τεστ, με τέτοια χόριακη δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Πολλά πολλά φιλιά στη κοιλίτσα!:wub:

Just now, Nektarinaki είπε:

Να το πιστέψεις και σε λίγο καιρό θα δέχεσαι ευχές για το μωράκι που θα έχεις γεννήσει!! Αχ που είναι η αγαπημένη μου η @BettySt να χαρεί;;;

Τσα, να με και εμένα. 

Τι κάνετε μαμά και κόρη;

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Διαφημίσεις

Just now, BettySt είπε:

Ελμακι, τι χαρά μας έφερες, κορίτσι μου! Μπράβο, υπέροχα νέα. Μια ήρεμη εγκυμοσύνη να έχεις! Και εγώ δεν είχα καθόλου συμπτώματα στη πρώτη εγκυμοσύνη, είναι φυσιολογικό. Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε, απόλαυσε το! Και εννοείται να κάνεις το τεστ, με τέτοια χόριακη δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Τσα, να με και εμένα. 

Τι κάνετε μαμά και κόρη;

Καλά είμαστε,μια χαρά,μεγαλώνουμε!Είναι υπέροχη η καραμελιτσα μου(κουκουβάγια μάνα κλασσικά)Τώρα άρχισε να πιάνεται και να σηκώνεται στα ποδαράκια της και είναι μέσα στον ενθουσιασμό!χαχα κατέκτησε κάτι καινούριο βλέπεις!Την Παρασκευή γίνεται 9 μηνών!Πώς περνάει έτσι ο καιρός!εσείς τι κάνετε?Πώς πάει η δικιά σου η μπουμπού;;Αυχενική ποτέ έχεις;;σε καμία βδομάδα περίπου;;;άντε να δεις τον μπέμπη γιατί πιστεύω μπέμπης θα είναι!είδες το Ελμακι τι χαρά μας έφερε;; @Elma86 κανε τεστακι,θα δείξει μια χαρά με τέτοια χοριακη!

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Just now, Nektarinaki είπε:

Καλά είμαστε,μια χαρά,μεγαλώνουμε!Είναι υπέροχη η καραμελιτσα μου(κουκουβάγια μάνα κλασσικά)Τώρα άρχισε να πιάνεται και να σηκώνεται στα ποδαράκια της και είναι μέσα στον ενθουσιασμό!χαχα κατέκτησε κάτι καινούριο βλέπεις!Την Παρασκευή γίνεται 9 μηνών!Πώς περνάει έτσι ο καιρός!εσείς τι κάνετε?Πώς πάει η δικιά σου η μπουμπού;;Αυχενική ποτέ έχεις;;σε καμία βδομάδα περίπου;;;άντε να δεις τον μπέμπη γιατί πιστεύω μπέμπης θα είναι!είδες το Ελμακι τι χαρά μας έφερε;; @Elma86 κανε τεστακι,θα δείξει μια χαρά με τέτοια χοριακη!

Μπράβο η μπουμπού ! Εμένα προσπαθεί να περπατήσει και έχουμε κούραση πολύ, αλλά δεν πειράζει. Είναι πολύ ζωηρη, δεν κάθεται ούτε λεπτό.

Αυχενική έχω την άλλη Δευτέρα. Για να δούμε, το πετύχαμε το γιο. Αν και με νοιάζει την υγεία του να έχει και ότι θέλει ας είναι

Πολλά πολλά φιλάκια!

• Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Just now, BettySt είπε:

Τσα, να με και εμένα. 

Τι κάνετε μαμά και κόρη;

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Μακάρι να πανε ολα καλα πρωτα ο Θεός! Και εσυ περιμενεις και δευτερο? Να και αλλα τελεια νεα! Μπράβο με το καλό! Πολυ χαρηκα που σας εκανα καο γω να χαρείτε μετα απο τοσα χρόνια @BettySt και @Nektarinaki

Και ολα τα υπόλοιπα κοριτσια! Εύχομαι μονο καλα νεα για τον υπόλοιπο χρονο τουλάχιστον! Μας το χρωσταει το 2020!

• Μου αρέσει 4

CpFNp3.png

Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

https://secure.avaaz.org/community_petitions/en/ypoyrgeio_esoterikon_paideias_dikaiosyni_sti_moriodotisi_gia_proslipsi_sto_dimosio__1/?tKrWxgb

Μου ήρθε στο μέιλ μου αυτό το avaaz. Εγώ υπέγραψα, γιατί το θεωρώ σημαντικό, αν και...δεν πιστεύω ότι φέρνουν αποτέλεσμα. Το στέλνω κι εδώ μιας και δεν έχω φμπ για όποια ενδιαφέρεται και θα ήθελε να υπογράψει.

Σχόλιο για παλιά συζήτηση: Σίγουρα ευτυχώς που υπάρχουν δότριες ωαρίων και δότες σπέρματος, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις είναι αδύνατον αλλιώς. Από την άλλη, κάποιο είδος "εμπορίου" είναι πιθανόν να γίνεται και με αυτά. Αρκετά καχύποπτες είμαστε ίσως, αλλά όχι και άδικα, νομίζω...

Το σημαντικό είναι να υπάρξουν υγιείς εγκυμοσύνες, τοκετοί και μωράκια. Συγχαρητήρια και στις νέες εγκυμονούσες!! Είτε με δικά τους είτε με δανεικά, να χαίρεστε!!! 

Μια θλίψη με έχει πιάσει αυτές τις μέρες...κάποιες θα με νιώθετε. Το χω ρίξει στη διατροφή (τα παγωτάκια τα σκίζω βέβαια) και τη γυμναστική (χωρίς εμφανές αποτέλεσμα, αλλά όσο είμαι σε κίνηση νιώθω χαρά).

Συμφωνω με την αρχική τοποθέτηση οτι τα παιδια δεν ειναι κριτήριο για να διοριστεί κάποιος μόνιμος στο δημόσιο.

Μετα που τίθεται το θεμα ας κρατήσουν στην τελική την μοριοδότηση όσοι έχουν παιδια , αλλα να μοριοδοτηθούν και όσοι κανουν εξωςωματικες θεωρω οτι ενθάρρυνει αυτο που στην αρχη αναφέρει ως αδικια. Γιατι υπάρχουν άνθρωποι που κανουν χρόνια εξωςωματικες και τελικα  δεν τα κατάφεραν και υπάρχουν και άνθρωποι που δεν κατάφεραν να βρουν ουτε σύντροφο να παντρευτούν και θα ειναι πάντα τελευταίοι σε μοριοδότηση ανεξερτητως πτυχίων;

. Εμενα η άποψη μου ειναι οτι η μοριοδότηση πρεπει να υφίσταται για λόγους διευκόλυνσης κι όχι μονιμότητας. Δηλαδη αν κάποιος εχει τρία παιδια δικαιούται να υπηρετεί σ ενα σχολειο που ειναι πιο κοντα στο σπίτι του κ.ο.κ. κι εκεί εχει προβλεφθεί η εξωσωματική μοριοδοτείται για να εισαι κοντα στη βάση σου.

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

19 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Να σας πω κι εγώ τα ωραία συμπτώματα μου. 

Τη νύχτα σηκώνομαι τουλάχιστον πέντε φορές για τσισα

Ζαλίζομαι από τα ούτρο

Έχω γίνει τρομερά δυσκοιλια

Τρελαινόμουν για κολοκυθάκια, τώρα ούτε να τα μυρισω

Λιγουρεύομαι αλμυρα

Καλημερα

Σε συνέχεια του παραπάνω, σήμερα τσάκισα κρυφά μια πίτσα!! 

Υπέρηχο έχω την Δευτερα. 

Έχω ένα άγχος αν όλα είναι οκ

10 ώρες πρίν, Elma86 είπε:

Καλησπέρα σε ολες! Παλιο μελος και εγω, αλλα η ψυχολογία μου δεν μου επέτρεπε να παρακολουθώ στενα κανενα θεμα γιατι οσο και αν χαιρομουν για την καθε κοπελα, στεναχωριομουν απιστευτα για τον εαυτο μου. Εγωιστικό το ξερω αλλα ετσι ενιωθα.. Δεν ημουν σιγουρη αν ηταν ακομα η ωρα να γραψω, αλλα στις 3/8 εκανα την 5η μου εμβρυομεταφορα, πρωτη φορα στο συγκεκριμένο κέντρο και προς τεραστια μου έκπληξη στην 9η μερα ειχα χοριακη 669 και την 11η 1531..Για υπερηχο μου ειπαν απο το κεντρο την αλλη βδομαδα που θα ειμαι στην 6η βδομαδα. 4 εβδ και 5 ημερων προς το παρόν.. Το θέμα μου ειναι οτι εκτος απο το στηθος που μου ποναει στο πλαι δε νιωθω τπτ άλλο! Φυσικα και ενω εχω ενα τεστ εγκυμοσύνης το οποιο ήθελα να κανω για να δω πώς ειναι ενα θετικο(!)ακόμα και τωρα φοβαμαι! Είναι φυσιολογικό αυτο? Πώς περνάνε τωρα 10 μερες? Εύχομαι σε ολες να τα καταφέρουν γιατι οποίος μπαίνει σε αυτη την επιπονη και ψυχοφθορα διαδικασία πραγματικα το αξίζει! Ο Θεός μαζι μας! 

Κοπέλα μου συγχαρητήρια!!! 

Με το καλό να υποδεχτείς το η τα μωράκια σου! 

Εγώ αύριο, θα κάνω και τέταρτη χοριακη, δε μου είπαν να κάνω αλλά το θέλω να μαι ήρεμη ως την Δευτερα που θα κάνω υπέρηχο. Συμπτώματα θα έρχονται Κ θα φεύγουν. 

Εγώ από εχθές έχω έντονη ενόχληση αριστερά, δε μπορώ να καταλάβω αν είναι από το έντερο ή από τα μωρά πάντως επειδή αλλάζω εβδομάδα είμαι ξάπλα σήμερα! 

Από φόβο περισσότερο παρά από οτιδήποτε αλλο

8 ώρες πρίν, Nektarinaki είπε:

Αχ μόλις βλέπω το αβαταρ σου τρελαινομαι

Τι μπούτια είναι αυτά????? 

• Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Καλημερα

Υπέρηχο έχω την Δευτερα. 

Εγώ αύριο, θα κάνω και τέταρτη χοριακη, δε μου είπαν να κάνω αλλά το θέλω να μαι ήρεμη ως την Δευτερα που θα κάνω υπέρηχο. Συμπτώματα θα έρχονται Κ θα φεύγουν. 

Εγώ από εχθές έχω έντονη ενόχληση αριστερά, δε μπορώ να καταλάβω αν είναι από το έντερο ή από τα μωρά πάντως επειδή αλλάζω εβδομάδα είμαι ξάπλα σήμερα! 

Με το καλό ο υπέρηχος αντε να δούμε μας έσκασε ο γιατρός σου πες του.

• Χαχα 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Καλημερα

Υπέρηχο έχω την Δευτερα. 

Γιατί καλέ κρύβεις την πίτσα; Τι σου έκανε η καημένη; 

Μια χαρά θα είναι ο υπέρηχος. Μην αγχωθεις με τη χοριακη.  

Τα μικρουλια είναι ακόμα μπάλες κυτταρων. Οπότε μάλλον είναι το έντερο. Αλλά καλά κάνεις και χαλαρώνεις για να είσαι ήρεμη.

tvXOp2.png

9 ώρες πρίν, Elma86 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Μακάρι να πανε ολα καλα πρωτα ο Θεός! Και εσυ περιμενεις και δευτερο? Να και αλλα τελεια νεα! Μπράβο με το καλό! Πολυ χαρηκα που σας εκανα καο γω να χαρείτε μετα απο τοσα χρόνια @BettySt και @Nektarinaki

Και ολα τα υπόλοιπα κοριτσια! Εύχομαι μονο καλα νεα για τον υπόλοιπο χρονο τουλάχιστον! Μας το χρωσταει το 2020!

Ναι τώρα περιμένω το δεύτερο. 

• Μου αρέσει 2

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Διαφημίσεις

Just now, [email protected] είπε:

Γιατί καλέ κρύβεις την πίτσα; Τι σου έκανε η καημένη; 

Μια χαρά θα είναι ο υπέρηχος. Μην αγχωθεις με τη χοριακη.  

Τα μικρουλια είναι ακόμα μπάλες κυτταρων. Οπότε μάλλον είναι το έντερο. Αλλά καλά κάνεις και χαλαρώνεις για να είσαι ήρεμη.

Να μάθει ο δικός μου ότι έφαγα γαλοπούλα? Είσαι καλά??? Α πα πα... Μόνο βιολογικά 

• Χαχα 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Thia1985 είπε:

Να μάθει ο δικός μου ότι έφαγα γαλοπούλα? Είσαι καλά??? Α πα πα... Μόνο βιολογικά 

Χαχαχαχα χαχαχαχα... Ω ρε φιλενάδα ξεκίνησε από τώρα; Εντάξει έχεις δίκιο. Πες στους γονείς να σου φέρνουν το πρωί από το φούρνο. 

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

tvXOp2.png

Χαχαχαχα χαχαχαχα... Ω ρε φιλενάδα ξεκίνησε από τώρα; Εντάξει έχεις δίκιο. Πες στους γονείς να σου φέρνουν το πρωί από το φούρνο. 

Μου έφτιαξε η μανούλα μου

πήρε μια πίτα από αυτές για τα σουβλάκια κι έβαλε από πάνω τυράκι και γαλοπούλα!

Μόνο ξεκίνησε????άστα....!χαχχαχαχχαχαχχα

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Κι άντε τώρα να τον πείσεις ότι το βιολογικό δεν κάνει τη διαφορά... Πφφφφ...και πού να του πεις ότι εγώ τσακιζα μισό πακοτινι κάθε εβδομάδα. Ελπίζω η επόμενη άδεια του να είναι Χριστούγεννα χαχαχαχα...

• Χαχα 2

tvXOp2.png

Κι άντε τώρα να τον πείσεις ότι το βιολογικό δεν κάνει τη διαφορά... Πφφφφ...και πού να του πεις ότι εγώ τσακιζα μισό πακοτινι κάθε εβδομάδα. Ελπίζω η επόμενη άδεια του να είναι Χριστούγεννα χαχαχαχα...

Ποιο πακοτινι καλέ? 

Εδώ την προηγούμενη εβδομάδα έκανε ξεσκαρτάρισμα στα ντουλάπια. Έβγαλε μερεντα, φυστικοβούτυρο, μπισκότα κι ότι είχε ζάχαρη. Έσωσα κάτι μαύρες σοκολάτες. 

Άσε που με κυνηγάει να πίνω πορτοκαλάδα κάθε μέρα, ένα ποτήρι γάλα για ασβέστιο, ξηρούς καρπούς κλπ. 

Σήμερα έχω αναγούλες 

Ευτυχώς μετά την πιτσα

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις