admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, ssisi2019 είπε:

Καλημέρα.

Ανάλογα με την εταιρεία ποικίλουν τα προσφερόμενα πακέτα,δηλαδή όσο περισσότερα σύνδρομα καλύπτει το κάθε νιπτ ακόμα και της ιδίας εταιρείας αλλάζει και το κόστος.

Εξαρτάται τι σου ζήτησε ο γιατρός να ελέγξεις.

Εγώ είχα κάνει το φουλ πακέτο βερασιτι,αλλά έχει εταιρείες που προσφέρουν και ευρύτερα πακέτα.(δηλαδή η βεράσιτι έχει συγκεκριμένο εύρος ακόμα και στο φουλ πακέτο της).Θέλει το ψαξιμο του νομίζω.

Αυχενική έκανες;Ο γιατρός τι σου είπε;

Ο γιατρός δεν μου προτείνει κάτι μόνη μου παίρνω πρωτοβουλία να το δω. εκανα αυχενική αλλά ως τώρα το μόνο αποτέλεσμα που μου έχει δώσει είναι 1/4800. τον κυνηγάω για να μου στείλει την αναφορά αλλά ακόμα τίποτα. επειδή δεν είναι κ ειδικός εμβρυολόγος αλλά πήρε την πρωτοβουλία να μου κάνει αυχενική χωρίς να με παραπέμψει έχω τώρα δεύτερες κ τρίτες σκέψεις.γενικώς μου είπε οτι είναι καλά τα αποτελέσματα κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω αλλά δεν του έχω πλέον κ πολύ εμπιστοσύνη. που της έκανες;αν θες μου στέλνεις πμ

εσύ γιατί έκανες νιπτ ,δεν θυμάμαι κ ηλικία,λόγω ηλικίας ή λόγω αυχενικής;

Διαφημίσεις

Just now, Mighty είπε:

Ο γιατρός δεν μου προτείνει κάτι μόνη μου παίρνω πρωτοβουλία να το δω. εκανα αυχενική αλλά ως τώρα το μόνο αποτέλεσμα που μου έχει δώσει είναι 1/4800. τον κυνηγάω για να μου στείλει την αναφορά αλλά ακόμα τίποτα. επειδή δεν είναι κ ειδικός εμβρυολόγος αλλά πήρε την πρωτοβουλία να μου κάνει αυχενική χωρίς να με παραπέμψει έχω τώρα δεύτερες κ τρίτες σκέψεις.γενικώς μου είπε οτι είναι καλά τα αποτελέσματα κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω αλλά δεν του έχω πλέον κ πολύ εμπιστοσύνη. που της έκανες;αν θες μου στέλνεις πμ

Συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα μηπως για αρχη να εκανες κι αλλη μια αυχενικη με πιστοποιημενο γιατρο; 

Just now, IrenP είπε:

Συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα μηπως για αρχη να εκανες κι αλλη μια αυχενικη με πιστοποιημενο γιατρο; 

είμαι 13w δεν ξέρω αν προλαβαίνω..όχι καλά κάνεις κ επεμβαίνεις. κ εγώ αυτό σκεφτόμουν..

Διαφημίσεις

Just now, Mighty είπε:

είμαι 13w δεν ξέρω αν προλαβαίνω..όχι καλά κάνεις κ επεμβαίνεις. κ εγώ αυτό σκεφτόμουν..

Προλαβαινεις νομιζω..αλλα αμεσα.. Αν παρεις τηλ σιγουρα θα σου πουν!!

• Ευχαριστώ 1

Just now, Mighty said:

Καλημέρα! Νομίζω μέχρι τέλος 14ης μπορείς να κάνεις, δηλ έως και 13 και 6 ημέρες. Αν έπαιρνες κάποιον και εξηγούσες ότι επείγει...? Βέβαια και με το nipt θα είσαι ακόμα πιο σίγουρη αλλά είναι και πολλά τα χρήματα και nipt αν δε κάνω λάθος γίνεται έως και σε πιο μεγάλες εβδομάδες

• Μου αρέσει 1

9Q0Yp2.png

Just now, island1 είπε:

Η μήτρα είναι κοριτσάκι μου που δίνει σούβλες γιατί μεγαλώνει .Το μωρό δεν ενοχλείται τόσο εύκολα.Θα δεις σε μεγαλύτερους υπερήχους που θα θες πραγματικά να το ενοχλήσεις να αλλάξει θέση κτλ και δεν θα αλλάζει.ειναι ζεν εκεί μέσα.Εχεις καιρό ακόμα να το νιώσεις.Εκει 16-17+ παραπάνω θα δώσει σημαδια

Πίστευα ότι το ενοχλησαμε!

Ζήτησα και σιροπακι για αναγούλες αλλά δε μου έδωσε, μου είπε ν παίρνω τα φάρμακα και να κάνω υπομονή. Τα ούτρο με ταράζουν, από εχθές τα Κατεβαζω με λίγο γιαούρτι. 

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, IrenP είπε:

Προλαβαινεις νομιζω..αλλα αμεσα.. Αν παρεις τηλ σιγουρα θα σου πουν!!

ναι μπορώ να πάρω τηλ κ να τους πω οτι θέλω μια δεύτερη γνώμη.αχ θα δω το σκέφτομαι πρέπει να αποφασίσω...

Just now, Mighty είπε:

Δεν θα αμφισβητήσω το μάτι του γιατρου σου, μπορει να ειναι εξαιρετικός. Αλλα την ακρίβεια και την ευκρίνεια που εχει το μηχάνημα του. Το ποσοστό που σου έβγαλε ειναι εξαιρετικό και μπραβο! Αλλα φαντάζομαι ειναι μονο για το σύνδρομο down. Θα έπρεπε κανονικά να λάβεις 3 σελίδες με ολες τις μετρήσεις που θα έχουν και τα αλλα δυο σύνδρομα, τις πιθανότητες για προεκλαμψία και πρόωρο τοκετό, ύψος του μωρού, αυχενική διαφάνεια , peep -a ,τράχηλος, διάγραμμα με πιθανότητες, καρδιακή λειτουργία , περίμετρος κεφαλή , κοιλιά κλπ. Βασικα προκειται για προγράμμα υπολογιστή που οπως μετράει ο γιατρος βάζει τις τιμές και βγαίνουν ολα αυτόματα. Δυστυχώς πιστεύω οτι δεν το εχει και δεν στο εδωσε αμέσως ειναι μια απλή εκτύπωση.

• Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν διάβασα ολόκληρη την είδηση για να σχηματίσω γνώμη.  Αλλά όντως θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο ή απλά εκείνη τη στιγμή θολώνεις και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις. Προς το παρόν ο μικρός είναι πολύ μωρό για να πω αν μπορώ να πάω μόνη μου στη θάλασσα ή όχι. Το σίγουρο είναι ότι αν κάποια στιγμή χρειαστεί να πάω και μόνη μου θα είναι μπάνιο full time job!!! Και καλά τώρα όσο είναι μικρά είναι ελεγχόμενα τα πράγματα, όσο μεγαλώνουν;  Και η πισίνα μη νομίζεις ότι είναι πιο ασφαλής. Πάλι στην εγρήγορση πρέπει να είσαι. Για αυτό μία λύση είναι το κολυμβητήριο...

Καλε εγω τον εχω στειλει ηδη 1 χρονο τωρα κολυμβητήριο! Για αυτο εχω ανεση στην πισινα, ασε που οπως το γραφεις, ειναι full time job κ για μας, ο μικρός ειναι 5 ετων! Και θελει κ μονος του να κολυμπαει. Εμεις δεν παμε μπανιο, παρακολούθηση του τέκνου κανουμε! 

• Χαχα 2

Just now, Καντι είπε:

Δεν θα αμφισβητήσω το μάτι του γιατρου σου, μπορει να ειναι εξαιρετικός. Αλλα την ακρίβεια και την ευκρίνεια που εχει το μηχάνημα του. Το ποσοστό που σου έβγαλε ειναι εξαιρετικό και μπραβο! Αλλα φαντάζομαι ειναι μονο για το σύνδρομο down. Θα έπρεπε κανονικά να λάβεις 3 σελίδες με ολες τις μετρήσεις που θα έχουν και τα αλλα δυο σύνδρομα, τις πιθανότητες για προεκλαμψία και πρόωρο τοκετό, ύψος του μωρού, αυχενική διαφάνεια , peep -a ,τράχηλος, διάγραμμα με πιθανότητες, καρδιακή λειτουργία , περίμετρος κεφαλή , κοιλιά κλπ. Βασικα προκειται για προγράμμα υπολογιστή που οπως μετράει ο γιατρος βάζει τις τιμές και βγαίνουν ολα αυτόματα. Δυστυχώς πιστεύω οτι δεν το εχει και δεν στο εδωσε αμέσως ειναι μια απλή εκτύπωση.

είναι μια 3 σελίδες. για προεκλαμψία δεν αναφέρει κάτι.  ούτε για τράχηλο ,τον ρώτησα κ μου είπε είναι οκ. διάγραμμα έχει,καρδιακή λειτουργία αναφέρει,περίμετρος κεφαλης: κοιλιά οχι, ξερω κεγώ είναι κ στα αγγλικά μια σελίδα...

μου γράφει 

ερμηνεία αποτελεσμάτων: 

κίνδυνος για σύνδρομο down σύμφωνα με ηλικία: 1/369

συνδυασμένος κίνδυνος συνδρόμου down(τρισωμία 21) :1/4812

κίνδυνος συνδρόμων edwards-patau(τρισωμία 18-13): 1/100.000

πφφ δεν ξέρω

Just now, Konna! είπε:

Καλημέρα σε όλες! 
ειχατε Καθόλου τριχόπτωση μετά από τις εξωσωματικές?

Καλημέρα! Ναι πάρα πολύ τριχοπτωση κάνα δίμηνο όμως μετά την εξωσωματικη. Πήγα σε 2 δερματολογους και ρώτησα και τον εξωσωματικο. Όλοι μου είπαν ότι πιθανόν να σχετίζεται με την λήψη των φαρμάκων και την απότομη διακοπη τους μετά το αρνητικό. Εσύ?

έκλεισα εντέλει με εμβρυολόγο για δεύτερη άποψη και αν θέλει ας μου πει αυτός την γνώμη του για το νιπτ. δεν θα σκάσω άλλο. άσε που σκέφτομαι να αλλάξω κ γιατρό τώρα θα το σκεφτώ. δεν μπορώ τα πασαλείμματα. 

• Μου αρέσει 2

Just now, Mighty είπε:

Να κάνεις σε πιστοποιημένο.

Just now, Mighty είπε:

έκλεισα εντέλει με εμβρυολόγο για δεύτερη άποψη και αν θέλει ας μου πει αυτός την γνώμη του για το νιπτ. δεν θα σκάσω άλλο. άσε που σκέφτομαι να αλλάξω κ γιατρό τώρα θα το σκεφτώ. δεν μπορώ τα πασαλείμματα. 

Α μπράβο. Τώρα το διάβασα. Έκαστος στο είδος του.

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις