admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Τα γκλουκο,οπως και ολα τα χαπια,δεν ειναι καραμελες.Όλα εχουν παρενεργειες.

Το χω ξαναγραψει.Οταν πηγα στην ενδικρινολογο μου μολις ειχα πρωτοαρχισει τις προσπαθειες για να κανω ελεγχο και να τη συμβουλευτω η πρωτη της ερωτηση ηταν"Μηπως θες κι εσυ να σου δωσω glucophage που παιρνουν ολες στις εξωσωματικές"?

Κατοπιν μου εξήγησε ποτε χορηγουνται.

Οι eviol ειναι πολυ καλες.βιταμινες και το βασικότερο,ελληνικες.Μου τις ειχαν συστησει απ το Αλεξανδρας.

Ναι εβιολ είχα πάρει κ παλιότερα τώρα τα γκλουκοφαζ δεν θα τα έπαιρνα αν δεν μου έλεγε, τόσο καιρό με παρακολουθεί...σιγά σιγά θα τα ξεκινήσω κ εννοείται προτιμώ να φτιάξει με τη διατροφή το ζάχαρο.. γλυκοζηλιωμενη είναι νορμάλ.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Ναι αυτή...όπως θα διαβάσεις κ πιο πάνω που απάντησα στην κοπέλα δεν με έβαλε να κάνω, μου είπε ότι κάνουν καλό στην εγκυμοσύνη όπως το έγραψες... ευχαριστω για τη διευκρινηση...εννοείται έχω ξεκινήσει κ προσέχω διατροφή αλλά κ η γιατρος δε πιστευω αν είχα θέμα να το έδινε, φαντάσου μου είχαν γράψει βιταμίνη d αμπουλες,πήρα μια φορά κ μου είπε τώρα εκεινη μη ξαναπαρεις λόγω ασβεστίου δεν κάνει καλό. Είμαι στα όρια προς τα πάνω. 

Ευχαριστώ ναι προσπαθω να τη ρύθμισω.

Γι'αυτό είπαμε σταδιακα

Δεν παίρνεις μία γνώμη ακόμα για τα glucofage; Κι εγώ παίρνω, μισό των 1000, χωρίς να μπει όμως στον κόπο ο ενδοκρινολόγος μου να μου εξηγήσει τα περί διατροφής, αλλά τώρα θέλω να το διαπραγματευτώ μήπως τα κόψω. Θέλει γεύματα κάθε 3 ή 4 ώρες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Δεν πρέπει να αυξομειώνεται το ζάχαρό μας κατά τη διάρκεια της ημέρας, γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα. Αλλά κι εμένα ο ενδο. λέει ότι βοηθάνε και στην ποιότητα των ωαρίων.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Troia είπε:

Δεν παίρνεις μία γνώμη ακόμα για τα glucofage; Κι εγώ παίρνω, μισό των 1000, χωρίς να μπει όμως στον κόπο ο ενδοκρινολόγος μου να μου εξηγήσει τα περί διατροφής, αλλά τώρα θέλω να το διαπραγματευτώ μήπως τα κόψω. Θέλει γεύματα κάθε 3 ή 4 ώρες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Δεν πρέπει να αυξομειώνεται το ζάχαρό μας κατά τη διάρκεια της ημέρας, γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα. Αλλά κι εμένα ο ενδο. λέει ότι βοηθάνε και στην ποιότητα των ωαρίων.

Μπορώ να ρωτήσω ναι, για διατροφή δεν μου είπε βέβαια περιμένει να δούμε πως θα αντιδράσω σε αυτά, μου είπε λιγότερο από το μισό να πάρω κ βλέπουμε..

T4Rzp2.png

Just now, Troia είπε:

Τί τιμές είχες και σου έδωσε?

hKYcp3.png

Καλησπέρα σας, μιας και η συζήτηση αφορά σε θέματα ενδοκρινολογικά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια κοπέλα να μου προτείνει καλό ενδοκρινολόγο στην Αθήνα. Πήγαινα σε κάποια στο Χαλάνδρι τον τελευταίο χρόνο, η οποία με βοήθησε σε πολλά θέματα που είχα. Αναγκάζομαι όμως να διακόψω γιατί πρωτον θεωρώ σε κάποια θέματα ότι έκανε πολύ λάθος χειρισμούς και δεύτερον βλέπω ότι υπάρχει εκμετάλλευση. Φοβάμαι όμως ότι αν πάω σε κάποιον άλλο θα μου δώσει glucophase όπως κι άλλοι ενδοκρινολόγοι στο παρελθόν. Είναι κάτι που δεν το θέλω καθόλου, κυρίως γιατί διαπίστωσα ότι κυρίως με την διατροφή και με βιταμίνες πολλά πράγματα διορθώνονται. Αν έχετε λοιπόν να μου προτείνετε κάποιον αξιόλογο γιατρό είτε εδώ είτε σε προσωπικό μύνημα, πολύ θα χαρώ. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Τί τιμές είχες και σου έδωσε?

Είχα επίπεδη καμπύλη ζαχάρου (90, 90, 90) και το νηστείας ήταν 90 δηλαδή. Τον 1ο χρόνο μου είπε για διατροφή, αλλά μου τα εξήγησε πολύ επιγραμματικά και σε κάποια θέματα λάθος. Το 2ο χρόνο που δε είχε γίνει σωστά η διατροφή, οπότε το νηστείας μου ήταν επίσης 90, μου έδωσε μισό glucofage. Με άλλους που έχω μιλήσει από άλλες ειδικότητες μου είπαν ότι δεν είναι σπουδαίο το θέμα και μάλιστα μπορούμε να βοηθήσουμε το μεταβολισμό των σακχάρων με φυσικό τρόπο. Η κανέλα π.χ. βοηθάει. Υπάρχουν ειδικά σκευάσματα στα φαρμακεία, δεν έχω πάρει όμως.

Just now, Troia είπε:

Είχα επίπεδη καμπύλη ζαχάρου (90, 90, 90) και το νηστείας ήταν 90 δηλαδή. Τον 1ο χρόνο μου είπε για διατροφή, αλλά μου τα εξήγησε πολύ επιγραμματικά και σε κάποια θέματα λάθος. Το 2ο χρόνο που δε είχε γίνει σωστά η διατροφή, οπότε το νηστείας μου ήταν επίσης 90, μου έδωσε μισό glucofage. Με άλλους που έχω μιλήσει από άλλες ειδικότητες μου είπαν ότι δεν είναι σπουδαίο το θέμα και μάλιστα μπορούμε να βοηθήσουμε το μεταβολισμό των σακχάρων με φυσικό τρόπο. Η κανέλα π.χ. βοηθάει. Υπάρχουν ειδικά σκευάσματα στα φαρμακεία, δεν έχω πάρει όμως.

Το ζαχαρο νηστειας 90 ειναι χαμηλο και δε δικαιολογει καμία θεραπεια κοριτσι.

hKYcp3.png

Just now, amimoni είπε:

Καλησπέρα σας, μιας και η συζήτηση αφορά σε θέματα ενδοκρινολογικά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια κοπέλα να μου προτείνει καλό ενδοκρινολόγο στην Αθήνα. Πήγαινα σε κάποια στο Χαλάνδρι τον τελευταίο χρόνο, η οποία με βοήθησε σε πολλά θέματα που είχα. Αναγκάζομαι όμως να διακόψω γιατί πρωτον θεωρώ σε κάποια θέματα ότι έκανε πολύ λάθος χειρισμούς και δεύτερον βλέπω ότι υπάρχει εκμετάλλευση. Φοβάμαι όμως ότι αν πάω σε κάποιον άλλο θα μου δώσει glucophase όπως κι άλλοι ενδοκρινολόγοι στο παρελθόν. Είναι κάτι που δεν το θέλω καθόλου, κυρίως γιατί διαπίστωσα ότι κυρίως με την διατροφή και με βιταμίνες πολλά πράγματα διορθώνονται. Αν έχετε λοιπόν να μου προτείνετε κάποιον αξιόλογο γιατρό είτε εδώ είτε σε προσωπικό μύνημα, πολύ θα χαρώ. 

Πήγες στην Γαρ..Συνεργάζεται με το Ιασώ αυτή. Κάποιος γιατρός από εκεί σου τη σύστησε;

Προτείνω το Δημήτρη Παπαδόγια, είναι ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής, έχει δηλαδή άλλη προσέγγιση από τους απλούς ενδοκρινολόγους, με την επιφύλαξη όμως για το glucofage που έγραψα σε προηγούμενο post. Έχει βέβαια In-house διατροφολόγο, η οποία σου δίνει κάτι υποτυπώδες σαν πρόγραμμα διατροφής, το οποίο περιλαμβάνεται στην τιμή της επίσκεψης, αλλά αυτό είναι εντελώς επιφανειακό. Ίσως εμβαθύνει αν σε αναλάβει επί πληρωμή. Για το θέμα της διατροφής μπορείς και μόνη σου να το ψάξεις και θα είσαι ΟΚ, αν το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό. Ραντεβού βέβαια ο συγκεκριμένος θα σου κλείσει μετά από 6 μήνες, εκτός και αν σε παραπέμψει εξωσωματιστής.

Just now, Joka είπε:

Το ζαχαρο νηστειας 90 ειναι χαμηλο και δε δικαιολογει καμία θεραπεια κοριτσι.

Η επίπεδη καμπύλη ζαχάρου όμως; Ήπια γλυκόζη και δεν ανέβηκε καν...Συμφωνώ μαζί σου όμως, κι εγώ θέλω να το ξαναδώ αυτό με το Glucofage. Δεν το έχω κάνει ακόμα επειδή δεν παίρνω μεγάλη δόση. Συν τοις άλλοις, τον τελευταίο χρόνο έχει αλλάξει όλη μου η κοσμοθεωρία σε σχέση με τη διατροφή.

Just now, Troia είπε:

Πήγες στην Γαρ..Συνεργάζεται με το Ιασώ αυτή. Κάποιος γιατρός από εκεί σου τη σύστησε;

Προτείνω το Δημήτρη Παπαδόγια, είναι ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής, έχει δηλαδή άλλη προσέγγιση από τους απλούς ενδοκρινολόγους, με την επιφύλαξη όμως για το glucofage που έγραψα σε προηγούμενο post. Έχει βέβαια In-house διατροφολόγο, η οποία σου δίνει κάτι υποτυπώδες σαν πρόγραμμα διατροφής, το οποίο περιλαμβάνεται στην τιμή της επίσκεψης, αλλά αυτό είναι εντελώς επιφανειακό. Ίσως εμβαθύνει αν σε αναλάβει επί πληρωμή. Για το θέμα της διατροφής μπορείς και μόνη σου να το ψάξεις και θα είσαι ΟΚ, αν το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό. Ραντεβού βέβαια ο συγκεκριμένος θα σου κλείσει μετά από 6 μήνες, εκτός και αν σε παραπέμψει εξωσωματιστής.

Η επίπεδη καμπύλη ζαχάρου όμως; Ήπια γλυκόζη και δεν ανέβηκε καν...Συμφωνώ μαζί σου όμως, κι εγώ θέλω να το ξαναδώ αυτό με το Glucofage. Δεν το έχω κάνει ακόμα επειδή δεν παίρνω μεγάλη δόση. Συν τοις άλλοις, τον τελευταίο χρόνο έχει αλλάξει όλη μου η κοσμοθεωρία σε σχέση με τη διατροφή.

Αυτο που σου λεω,μου το ειπε και η ενδοκρινολογος μου και ο Παντος οταν του πηγα εξετασεις και καμπυλη.

Μην ταλαιπωρεισαι αδικα κι επικεντρωσου στην προσπαθεια αυτη καθαυτη.Απο ζαχαρο εισαι πολύ καλα,πολύ καλες τιμες.

hKYcp3.png

Just now, Τσιτσινα είπε:

Καλημέρα σε όλες τις κυρίες! Είχα κάνει καμπύλη ζαχάρου το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου,χωρίς να υπάρχει οικογενειακό ιστορικό,όμως ξεκίνησα λιποβαρής την εγκυμοσύνη μου και μέσα στο πρώτο τρίμηνο πήρα απότομα κάποια κιλά,γεγονός που θορύβησε το γυναικολόγο μου και πρότεινε να το διερευνήσουμε. Να σημειώσω πως δεν έκανα τη μεγάλη καμπύλη που πραγματοποιείται αργότερα, έκανα αυτή της μίας ώρας. Κάτι που με βοήθησε και τις δύο φορές που την έκανα ήταν πως διέλυσα τη σκόνη σε παγωμένο νερό και την ήπια με καλαμάκι. Συντροφιά και με ένα όμορφο βιβλίο, πέρασε γρήγορα η ώρα καθώς απαγορεύεται το περπάτημα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία των λήψεων.

καλησπέρα

εγώ θα την κάνω μετά την διακοπή των φαρμάκων, αυτή είναι η οδηγία του γιατρού μου με βάση όσα του έγραψα για την διατροφή μου αυτό το διάστημα

δεν θα είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα αν πάω τώρα

• Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

21 hours ago, _Kat3rina_ said:

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ! Μου δίνετε κουράγιο. Το αποτέλεσμα της χοριακής θα το έχω το βραδάκι, μένω στην επαρχία και εδώ όλα έχουν πιο αργούς ρυθμούς.

Όσον αφορά το σπέρμα, έχουμε κάνει σπερμοδιάγραμμα και πάντα θεωρούνταν καλό. Δεν έχουμε κάνει ποτέ πιο εξειδικευμένες εξετάσεις.

Και εγώ νόμιζα ότι θα έκανα την μεταφορά με τις 2, ο γιατρός όμως επέμενε και τις 4, για να αυξήσουμε τις πιθανότητες, όπως είπε και η Moana.

Θεωρώ σίγουρη την αρνητική χοριακή, όσο περνάει η ώρα έχω και πονάκια περιόδου. Αυτό που με απελπίζει είναι ότι δεν υπάρχουν άλλα λεφτά και οι δικοί μας δεν μπορούν να μας βοηθήσουν.

Κορίτσια και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!

Θέλεις να μας πεις τα νέα σου?

LZ71p3.png

Just now, Troia είπε:

Η κανέλα να ξέρεις στην εγκυμοσύνη έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές

πριν, άφοβα

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Just now, Joka είπε:

Αυτό εννοουσα που έγραψα ότι όλο μας μπερδευεις.Καμπυλη ζαχαρου στο πρωτο τριμηνο πρώτη φορά ακουω.Αν εχει κανει καμία άλλη εδω ας μας ενημερωσει περαιτέρω.

Δεν έχω διαβάσει όλη τη συζήτηση σας. Πετάγομαι για να απαντήσω σε αυτό. Καμπύλη ζαχαρου με έβαλε κι εμενα ο γιατρος να κάνω νωρίς (τριών μηνών) γιατί βλέπαμε το έμβρυο να μεγαλώνει πολύ περισσότερο από την εβδομάδα του. Δηλαδή στην αρχή ήταν λίγες ημερες πιο μεγάλο, μετά 10 ημέρες μετά δυο εβδομαδες κτλ. Η καμπύλη μου έδειξε ένα πικ στην δεύτερη ώρα. Οι άλλες μετρήσεις καλές. Στο μεταξύ εγώ πρόσεχα την διατροφή μου. Μετά από έναμιση μήνα ξαναέκανα καμπύλη και ήταν άψογη οποτε άρχισα να τρώω σα να μην υπάρχει αύριο. Λέω εντάξει έχω απλως Μεγάλο μωρό. Και κάποια στιγμή φοβήθηκε ο άντρας μου και με έβαλε εκείνος να κάνω καμπύλη όταν μπήκα στον 8ο. Βγήκε πάλι προβληματική και ξεκίνησα διατροφή και παρακολούθηση από ενδοκρινολόγο. Αντί να πηγαίνει καλυτερα χειροτέρευε (όσο προχωράς στην εγκυμοσύνη γίνεται χειρότερος ο διαβήτης) και τελικά ξεκίνησα και ινσουλινη με τη διατροφή. Το μωρό είναι ήδη τρεις εβδομαδες μεγαλύτερο από την αρχή. Μου πήρε κάποιον καιρό αλλά πλέον είμαι «ρυθμισμένη».

Το ζάχαρο ενέχει κινδύνους. Αν δεν ήταν ο άντρας μου μπορεί να ειχαν παει πολύ άσχημα τα πράγματα τώρα. Πλέον είμαι στην 38η εβδομάδα και ελπίζω να γεννήσω σύντομα ένα υγιέστατο αγοράκι. Πρώτα ο Θεός. Θα συμβούλευα όλες τις εγκυουλες να προσέχουν την διατροφή τους και να ελέγχουν το ζάχαρο τους όσο πιο ενδελεχώς γίνεται! Εμενα το νηστείας είναι πάντα χαμηλό. Ακόμα και η καμπύλη η δεύτερη βγήκε τελεια. Κι όμως έχω ζάχαρο! Πριν την ινσουλινη μετά το πρωινό μου (μαύρο ψωμι με λαιτ τυρί η δημητριακά ολικής) ανέβαινε ακόμα και πάνω από 200. 

• Μου αρέσει 4

Just now, Troia είπε:

Όχι, δεν ήταν αυτή η γιατρός που πήγαινα. Ευχαριστώ για την απάντηση 

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις