admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

17 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Αν και έχω ψιλοκαταληξει στη σχέση μου με το avocando πες λιγο και εσύ πως το τρως. 

Να πεταχτω κ εγώ γιατί έχω θεμα με το αβοκάντο, το φτιαχνω τύπου γουακαμολε με επιπλέον γιαούρτι κ σκόρδο κ γίνεται σαν τζατζίκι αβοκάντο. Ψήνω κ κομματάκια πίτας μεξικανικης χωρίς γλουτένη με λίγο ρίγανη κ γίνονται τσιπς κ τα βουτάω στο ντιπ. Έτσι τρώγεται πιο εύκολα κ έχεις την αίσθηση ότι τρως κ junk χωρίς να τρως....

• Μου αρέσει 4

12 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσια κι απο εμενα! Στην ίδια κατασταση είμαι κι εγω με @Christina 82, δλδ προσπαθουμε με συζυγο να καταληξουμε σε καποιον γιατρο για να ξεκινησουμε κι εμεις προσπαθειες. Μάλιστα αυτους που ανεφερες ειχα στο μυαλο μου να δω κι εγω, αν εχεις λιγο χρονο και θες στειλε μου σε πμ τη γνωμη που σχηματισες. Για εμας ειναι καινουργιος ο χωρος της εξωσωματικης αρα οποια πληροφορια  κι απο πιο εμπειρες κοπελες εδω ειναι δεκτη! Στο μεσοδιαστημα κανουμε ολες τις απαραιτητες εξετασεις για επιτροπη και το παλευουμε με  βιταμινες και διατροφη. Εκτος απο την ηλικια μου (40),  μια αφαιρεση θυρεοειδους με το απαραιτητο παιξιμο των ορμονων που για καποιους μηνες μας στερησε τη δυνατοτητα προσπαθειων και μια βουλωμενη σαλπιγγα η οποια ανακαλυφθηκε προσφατα κατοπιν υστεροσαλπιγγογραφιας, εχουμε να αντιμετωπισουμε και κατακερματισμο στο σπερμα (35%). Οποτε κ για εμας μαλλον θα ειναι μακρυς ο δρομος....ευχομαι μονο στο τελος να βγουμε νικητες!

Αληθεια ποιες ειναι οι ενδειξεις για να κανει καποιος εξεταση για κατακερματισμό σπερματος; Είναι μια από τις ελάχιστες εξετάσεις που δεν έχουμε κάνει. Μήπως έτσι κ αλλιώς να γίνει κ αυτή να τελειώνουμε;;

10 ώρες πρίν, Christina 82 είπε:

Η αλήθεια είναι αυτούς τους δύο γιατρούς από εδώ μέσα τους έμαθα ακούγοντας τα καλύτερα...συνηθως.Πραγματικα εμείς που ζούμε επαρχία κ είμαστε μακριά από την Αθήνα συνήθως στρεφόμαστε κατευθείαν στα μεγάλα ονόματα κ σε αυτούς που βγαίνουν τηλεοπτικά..πλέον υπάρχει κ το διαδίκτυο, ελπίζω να έχω κάνει καλές επιλογές,στηριζόμενη σε ότι έχω ακούσει στο φόρουμ. Γιαυτό είναι πολύ σημαντικό να ακούγονται κ τα καλά κ να λέγονται κ τυχόν παραλήψεις ή αστοχίες, για μια όσο πιο σφαιρική εικόνα γίνεται... Σου στέλνω μήνυμα. 

Καλημερα, είμαι στη φάση αναμονής μετά την 3η εμβρυομεταφορα, τη Δευτέρα έχω χοριακη. Επειδή νιώθω πιο ήρεμη να σχεδιάζω κ εγώ τα επόμενα βήματα αν τα πράγματα δεν πάνε καλά, προς αυτους τους γιατρους κλείνω κ εγώ.

Αν έχεις πρόσφατο feedback θα με ενδιέφερε να το ακούσω είμαστε κ κοντά ηλικιακά.  (Προσπάθησα να στείλω πμ αλλά δεν δεχεσαι)

Ευχαριστώ!

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Καλλια35 είπε:

Δε νομίζω ότι είναι με το τόπο κατοικίας. Εγώ μένω Βόλο, άλλα επιτροπή πέρασα Λάρισα όπου και είναι ο Γιατρός μου και το νοσοκομείο που την έκανα.

@[email protected] σίγουρα εκεί που μένεις.

Όλη η Θεσσαλία και η Φθιώτιδα υπάγεται στην επιτροπή που στεγάζεται στην Λάρισα 

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.png5JEup3.png

Just now, phal said:

Αληθεια ποιες ειναι οι ενδειξεις για να κανει καποιος εξεταση για κατακερματισμό σπερματος; Είναι μια από τις ελάχιστες εξετάσεις που δεν έχουμε κάνει. Μήπως έτσι κ αλλιώς να γίνει κ αυτή να τελειώνουμε;;

Καλημερα, είμαι στη φάση αναμονής μετά την 3η εμβρυομεταφορα, τη Δευτέρα έχω χοριακη. Επειδή νιώθω πιο ήρεμη να σχεδιάζω κ εγώ τα επόμενα βήματα αν τα πράγματα δεν πάνε καλά, προς αυτους τους γιατρους κλείνω κ εγώ.

Αν έχεις πρόσφατο feedback θα με ενδιέφερε να το ακούσω είμαστε κ κοντά ηλικιακά.  (Προσπάθησα να στείλω πμ αλλά δεν δεχεσαι)

Ευχαριστώ!

Εμας μας συστησε ο γυναικολογος που με παρακολουθει να ζητησουμε κ κατακερματισμο για να δουμε τι γινεται με σπερμα.

5 hours ago, Καλλια35 said:

Είμαι στο τσακ να πηγαίνω κάθε μέρα για χοριακη. Όλος ο μισθός στη μικροβιολόγο. Κάθε πονακι, αίμα,σφαχτης,ενόχληση γενικά με τρελαίνει..Μέσα σε ένα χρόνο 2 χειρουργεία,3 εξωσωματικες φοβάμαι πολύ. Το θέλω τόσο πολύ. Ξέρω μπορεί να κουράζω η να γίνομαι ενοχλητική ,αλλά πιστεύω δικαιολογουμαι. 

Καλημέρα! Σίγουρα δε κουράζεις καθόλου! Αλλά έχει δίκιο ο γιατρός σου να μην αγχώνεσαι όσο μπορείς δε βοηθάει πουθενά, ροζ και καφέ λένε δεν είναι ανησυχητικά εδώ και αίμα κανονικό έχουν πολλές κοπέλες χωρίς να είναι τίποτα... Αλλά θα έχεις ένα διάστημα τώρα να περάσουν οι μέρες ως τον υπέρηχο...υπομονή και να είναι όλα καλά!

(Επίσης χοριακή στη θέση σου δε θα έκανα κάθε μέρα μπορεί να σε αγχώσει παραπάνω γιατί δε ξέρεις τι ακριβώς να περιμένεις σε μια μέρα...)

@giota1 σήμερα δεν είναι η χοριακή σου αν θυμάμαι καλά;

Περιμένουμε τα ευχάριστα :wub:

• Μου αρέσει 1

uLuIp3.png

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Καλλια35 είπε:

Κορίτσια μπορείτε να με βοηθήσετε; Σήμερα έκανα την τρίτη επαναληπτική χοριακη που βγήκε 447 άλλα από το πρωί πονάω στη μέση και πόδια και έχω ακόμα ροζ αίμα. Ο γιατρός λέει μην αγχώνεσαι άλλα εγώ δε λέω να ησυχασω. Μέχρι τη Δευτέρα που είναι η επόμενη χοριακη θα τρελαθώ. Έχει συμβεί σε καμία;

Δε νομίζω ότι είναι με το τόπο κατοικίας. Εγώ μένω Βόλο, άλλα επιτροπή πέρασα Λάρισα όπου και είναι ο Γιατρός μου και το νοσοκομείο που την έκανα.

Καλημέρα! Αρχικά να σου πω ότι συμβαίνει όλο αυτό με τα ροζ. Πολλές γυναίκες που τους έχει συμβεί κρατούν τα μωράκια τους αγκαλιά. Υπάρχουν κι άλλες που δεν τα κατάφεραν. Όσο δύσκολο και αν είναι προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και να δίνεις καλή ενέργεια στα μωράκια σου!!! Εύχομαι να σταματήσει το ροζ και να έχεις μια ήρεμη και τελειομηνη εγκυμοσύνη... 

Κατά δεύτερον για την Επιτροπή είμαι πολύ σίγουρη ότι παίζει ρόλο η κατοικία. Επιτροπή δεν υπάρχει σε κάθε πόλη. Εσύ που είσαι Βόλο καθώς και όλη νομίζω η Θεσσαλία, όπως κι εγώ περνάμε στη Λάρισα 

• Μου αρέσει 2

xm51p3.png

Just now, Melina80 είπε:

Εμας μας συστησε ο γυναικολογος που με παρακολουθει να ζητησουμε κ κατακερματισμο για να δουμε τι γινεται με σπερμα.

Σε τι κατάσταση είναι το σπερμα σας γενικά;

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 12 λεπτά , phal είπε:

Ευχαριστώ!

Ένδειξη για κατακερματισμό έχεις όταν είναι κακό το σπερμοδιαγραμμα.

7 ώρες πρίν, Καλλια35 είπε:

Το είδα άλλα σου απάντησα οτιδε μου το ζήτησε παρόλο που μίλησα μαζί του μου είπε όλα καλά συνεχίζω τη προγεστερόνη.

Τι να κάνω; Να την κάνω από μόνη μου; 

Πολλες κοπελες εχουν ροζ υγρα στην αρχη.Προσπαθησε να εισαι ηρεμη.Ουτε εγω εκανα προγεστερόνη μετα τη χοριακή ποτέ.Μην αγχωνεσαι,ολα καλα θα πάνε.

12 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Και η πλάκα είναι σε εισαγωγικά πως στην αρχή μια χαρα το δεχόταν...απο τον Αθ... Και μετά άρχισαν τα όργανα γι αυτό λέω με έχει κάψει ο συγκεκριμένος.. ..και φυσικά οι επόμενοι μετά από αυτόν. 

Κι όταν πήγα στην ενδοκρινολογο στο Έλενα το 2018 και μου άνοιξε τα μάτια διότι εξαιτίας του Αθ και των άλλων, το έριχνα το βάρος σε εμένα ήταν δύσκολο να το δεχτεί... Πόσο μάλλον στον τωρινό που του το πε επίσης. 

Μέσα του το ξέρει, το ξέρω... Υπάρχουν όμως κι άλλοι λόγοι που δε το παραδέχεται, δε μπορώ να το γράψω δημόσια. 

Αυτά τα γράφω τώρα που είμαι έγκυος για να ξυπνήσουν κορίτσια που νομίζουν ότι το να έχουν ΠΩΑ είναι το τέλος του κόσμου. Όχι δεν ειναι, ένα καλο ωάριο χρειάζεται που θα το δώσουν... Αν όμως το σπέρμα δεν είναι καλό (ποιοτικα)  δε γίνεται δουλειά. Το πιστεύω ακράδαντα Κ γνώμη δεν αλλάζω. 

Έχω πολύ κοντινό πρόσωπο που με τον πρώτο της άντρα δεν έμενε κι όλοι το έριχναν στα Ωαρια κι όμως με τον μετέπειτα σύντροφο της, δυο φορές χρειάστηκαν για να μείνει έγκυος σε δύο παιδιά. Με ΠΩΑ κι αυτή. Κι εχω Κ συνάδελφο (πρώην) που μου εμπιστεύτηκε κάτι για το παιδι της κ πως έμεινε με μια μονο φορά ενώ όλοι έλεγαν όχι... 

Χρειάζονται ανοιχτές σαλπιγγες, καλη υγεία κι ένα ωάριο Καλο το δίνει ο οργανισμός 

Εσύ είχες ΠΩΑ?Δεν εχω καταλαβει βρε κοριτσι.Εννοειται ότι δεν ειναι σοβαρο προβλημα η ΠΩΑ.

Κοπέλες με πολύ σοβαρότερα προβλήματα τα καταφερνουν.

hKYcp3.png

πρίν από 19 λεπτά , phal είπε:

Ευχαριστώ!

Κατά αρχήν καλά αποτελέσματα. Οσον αφορα τον  υψηλό κατακερματισμο οι ενδείξεις είναι εμβρυα που συνήθως δε φτάνουν σε βλαστοκυστες εύκολα, επαναλαμβανομενες αποτυχιες εμφύτευσης, βιοχημικές, παλινδρομες... Μια συμβουλη:Τοσα έκανες, να την κάνετε  και αυτή.. Ελπίζω να μην χρειαστεί. 

• Μου αρέσει 1

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα! Σίγουρα δε κουράζεις καθόλου! Αλλά έχει δίκιο ο γιατρός σου να μην αγχώνεσαι όσο μπορείς δε βοηθάει πουθενά, ροζ και καφέ λένε δεν είναι ανησυχητικά εδώ και αίμα κανονικό έχουν πολλές κοπέλες χωρίς να είναι τίποτα... Αλλά θα έχεις ένα διάστημα τώρα να περάσουν οι μέρες ως τον υπέρηχο...υπομονή και να είναι όλα καλά!

(Επίσης χοριακή στη θέση σου δε θα έκανα κάθε μέρα μπορεί να σε αγχώσει παραπάνω γιατί δε ξέρεις τι ακριβώς να περιμένεις σε μια μέρα...)

@giota1 σήμερα δεν είναι η χοριακή σου αν θυμάμαι καλά;

Περιμένουμε τα ευχάριστα :wub:

Δυστυχώς και πάλι αρνητικο. Λες και το ήξερα και δεν ήθελα να πάω για χοριακη. Έστειλα τα αποτελέσματα στον γιατρό και περιμένω να με πάρουν για να δούμε τι θα κάνουμε στην συνέχεια.

• Λυπημένη/-ος 17

Διαφημίσεις

Just now, giota1 said:

Δυστυχώς και πάλι αρνητικο. Λες και το ήξερα και δεν ήθελα να πάω για χοριακη. Έστειλα τα αποτελέσματα στον γιατρό και περιμένω να με πάρουν για να δούμε τι θα κάνουμε στην συνέχεια.

Ωχ λυπάμαι πολύ ρε γμτ... προσπάθησε να μη σε πάρει από κάτω, να μιλήσετε κιόλας να δεις τι θα σας πει

uLuIp3.png

Just now, giota1 είπε:

Λυπάμαι τόσο πολύ για την εξέλιξη της προσπάθειας σου. Εύχομαι να μην το βάλεις κάτω και η επόμενη φορά να είναι τυχερή. Έχεις άλλα εμβρυα; τι σκέφτεσαι; 

• Ευχαριστώ 1

xm51p3.png

Just now, olpapa είπε:

Ωχ λυπάμαι πολύ ρε γμτ... προσπάθησε να μη σε πάρει από κάτω, να μιλήσετε κιόλας να δεις τι θα σας πει

Εντάξει μες στο πρόγραμμα είναι κι αυτο το έχουμε ζήσει όλες πολλές φορές, σηκωνόμαστε και προχωράμε!

• Μου αρέσει 3

Just now, giota1 είπε:

Κριμα ρε γαμωτο... Ποσο δύσκολες είναι αυτές οι εγκυμοσυνες για κάποιους!!! Καλή δύναμη για τη συνέχεια. 

• Ευχαριστώ 1

Just now, Μαρία1430 είπε:

Λυπάμαι τόσο πολύ για την εξέλιξη της προσπάθειας σου. Εύχομαι να μην το βάλεις κάτω και η επόμενη φορά να είναι τυχερή. Έχεις άλλα εμβρυα; τι σκέφτεσαι; 

Έχω Αλλά 3 και περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό κάτι μου είχε πει για προεμφυτευτικο Αλλά εγώ φοβάμαι ότι ίσως φταίει η μήτρα μου αν και μου είπε πως δείχνει να μην έχει πρόβλημα.

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις