admin

Καφέ εξωσωματικής (παλιό 2016-2020)

Recommended Posts

Just now, Joann είπε:

Γεια σου Σοφία! Εχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα φραγμένες σάλπιγγες 32 ετών. Έκανα εξωσωματική με διέγερση και στην τρίτη εμβρυομεταφορα εμεινα έγκυος σε διδυμα.Για τους φυσικούς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω προσπαθούσα πολύ καιρό και δεν είχα κουράγιο για φυσικούς. Έκανα διέγερση και πήραμε 11 έμβρυα. Εγώ το προτιμούσα να σου πω...

Και εγώ ακριβώς το ίδιο. ... Διαγνωστικα με φραγμενες σαλπιγγες τις οποίες και αφαίρεσα και έκανα κι εγώ διέγερση! ! Την Δευτέρα έχω την πρώτη μου εμβρυομεταφορα! !

Just now, island1 είπε:

Εάν ο εξωσωματικος ξέρει να διαβάζει υστεροσκοπηση δεν έχει θέμα...εγώ όταν έδωσα του Μαντούδη στον Τζεφ και την είδε μου είπε" Σπεσιαλίστας" ...εάν την κάνεις σε σωστό γιατρό δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα...επίσης το οικονομικό εδώ είναι δυσβαστακτο

Θα σταθώ στο αν την κανεις στο σωστό γιατρο....

Just now, Nini-- είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε ; Θέλω την συμβουλή σας. 

Μετα από 3 αρνητικές προσπάθειες είπα να πάρω γνώμη και από άλλο γιατρό ο οποίος είναι πολύ ξακουστός εδώ στη Κύπρο. 

Σήμερα είχα ραντεβού και με το δικό μου γιατρό για να δούμε πως προχωράμε, μου είπε να αφήσω το σώμα μου να ηρεμίσει για 3 μήνες, μου έγραψε αναλύσεις ξανά και βιταμίνες. Μου είπε να κάνουμε υστεροσκοπιση πριν ξεκινήσουμε, καρυοτυπο, και να μαζέψουμε βλαστοκυστες για προεμφυτευτικο. 

Θελω την γνώμη σας, μετά από 3ης προσπάθειες καλύτερα να δοκίμαζα και άλλου; Το θέμα μου είναι ότι στο γιατρό μου του έχω 100% εμπιστοσύνη, του έχω τόση πολλή που νομίζω δεν έχω στον άλλον

Τι κάνετε σε τέτοια περίπτωση; Πφφφφ!!!!!! 

@island1  εσύ που είσαι ψαγμένη; Και Αννίτα ; 

Γραψε μου λιγο τα ονόματα των γιατρών, επειδη εχω σχετική άποψη και μπορώ να μάθω. Αν ειναι Λευκωσία μόνο.

wRSzp2.png5JEup3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , Joann είπε:

Γεια σας κορίτσια! Μπήκα να σας γράψω τα νέα μου. Προχθές πήγα στο νοσοκομείο τα μεσάνυχτα γιατί είδα αίμα για ακόμη μια φορά και κατατρομαξα. Αφού από την τρομάρα μου λιποθύμησα όταν βγήκα από το μπανιο.με πήρε ο άντρας μου και με πήγε στα επείγοντα. Εγώ ένα ράκος λέω πάει το χάσαμε το μωρό μας. Μου κάνουν υπέρηχο και μου λένε είναι δίδυμα έτσι; Λέω όχι ένα είναι ... Μου λένε είναι δύο δείτε τα ! Ήταν δύο μωράκια κορίτσια με δύο γλυκές καρδούλες!Όπως καταλαβαίνετε πήγα για τα χειρότερα και έφυγα με δύο καρδούλες! Το αίμα οφειλόταν σε μια μικρή αποκόλληση που έχει το ένα μωρό και πρέπει να ξεκουραστώ!

Κορίτσια μου είναι νωρίς ακομα και φοβάμαι να ονειρευτώ αλλά είναι υπέροχα!

Τι υπέροχα νέα!!!! Να πιστεύεις ότι είναι ένα και τσοουπ να σου λένε είναι δυο!!!!! Ουαουυ!!!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου 

Just now, Καντι είπε:

Θα σταθώ στο αν την κανεις στο σωστό γιατρο....

Γραψε μου λιγο τα ονόματα των γιατρών, επειδη εχω σχετική άποψη και μπορώ να μάθω. Αν ειναι Λευκωσία μόνο.

Καντι μου σου έστειλα μήνυμα με τους γιατρούς 

• Ευχαριστώ 1

Just now, Mumbaby είπε:

Κορίτσια μου εγώ δυστυχώς έχω τα πιο δυσάρεστα νέα.τελικα δεν κατάφεραν να γονιμοποιηθούν κανένα από τα 12 ωαρια.το σπέρμα που είχε καταψυχθει από την βιοψία ήταν όλα ακινητα.αν κάποια κοπέλα εχει μια παρόμοια περίπτωση θα ήθελα πολύ να με βοηθήσει.παω να τρελαθώ 

Λυπάμαι πολύ! Δυστυχώς έχω άγνοια από ο,το αφορά το σπέρμα δεν είχα ποτέ θέμα.Ωστοσο η κουμπάρα μου που έκανε προσπάθειες σε μεγάλο κέντρο με θέμα στο σπέρμα ( αζωοσπερμια)αναγκαζόταν να καταλήξουν διότι έκανε φυσικούς κ ερχόταν από άλλη ευρωπαϊκή χώρα που δούλευαν κ οι δυο.Προκεομενου να μην έρχονται κάθε φορά κ οι δυο κατεψυχαν σπέρμα..οι γονιμοππιησεις όμως για κάποιο λόγο δε γινόταν.Εται τελικά ένα χρόνο μετά ερχόταν κι οι δυο...α τελικά έχουν διδυμα

Just now, Nini-- είπε:

Μετα από 3 αρνητικές προσπάθειες είπα να πάρω γνώμη και από άλλο γιατρό ο οποίος είναι πολύ ξακουστός εδώ στη Κύπρο. 

Σήμερα είχα ραντεβού και με το δικό μου γιατρό για να δούμε πως προχωράμε, μου είπε να αφήσω το σώμα μου να ηρεμίσει για 3 μήνες, μου έγραψε αναλύσεις ξανά και βιταμίνες. Μου είπε να κάνουμε υστεροσκοπιση πριν ξεκινήσουμε, καρυοτυπο, και να μαζέψουμε βλαστοκυστες για προεμφυτευτικο. 

Θελω την γνώμη σας, μετά από 3ης προσπάθειες καλύτερα να δοκίμαζα και άλλου; Το θέμα μου είναι ότι στο γιατρό μου του έχω 100% εμπιστοσύνη, του έχω τόση πολλή που νομίζω δεν έχω στον άλλον

Έχω άγνοια από Κύπρο αλλά καλά θα κάνεις όντως να τον αφήσεις 3 μήνες τον οργανισμό σου!!! Επίσης γιατί είσαι σε ένα διλλημα που προς το παρόν δεν υφίσταται! Πήγαινε στον καινούριο για μια γνώμη( εγώ είμαι υπέρ της αλλαγής μετά από 3 ευκαιρίες...αλλά αυτό είναι προσωπικό ) κ ίσως σου πει τα ίδια...εάν σου πει τα ίδια σημαίνει ότι συγκλινοθμε στην ίδια οπτική οπότε μένεις κ σε αυτόν που έχεις Ο προεμφυτευτικος είναι λίγο περίεργη υπόθεση  Τον συστήνουν όντως νομίζω εάν δεν έχεις εμφυτεύσεις..σε μένα συστάθηκε λόγω παλλινδρομων οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά..ίσως η @Μαριτσα που τον έκανε να σου πει περισσοτερα

Just now, Mumbaby είπε:

Κορίτσια μου εγώ δυστυχώς έχω τα πιο δυσάρεστα νέα.τελικα δεν κατάφεραν να γονιμοποιηθούν κανένα από τα 12 ωαρια.το σπέρμα που είχε καταψυχθει από την βιοψία ήταν όλα ακινητα.αν κάποια κοπέλα εχει μια παρόμοια περίπτωση θα ήθελα πολύ να με βοηθήσει.παω να τρελαθώ 

Πραγματικά είναι κρίμα. Μόνο με το κατεψυγμένο έπρεπε να προσπαθήσετε; Είναι λάθος της κλινικής αυτό. Δε μπορούσαν νωρίτερα να δούνε αν είναι εντάξει το σπέρμα για να προχωρήσουν στην ωοληψία; αν έβλεπαν ότι δεν είναι εντάξει, ας ζητούσαν κι άλλο σπέρμα..

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Εγώ είχα τον Τζεφερακο.Εμενα μου χάρισε την κόρη μου

Εγώ δεν έκανα φυσικό αν κ μου πρότεινε γιατί ήμουν 32,5 όταν πήγα ..Έκανα πρωτόκολλο κανονικά.πηγα με το γιατρό μου στον Τζεφερακο.Ειχα ήδη κάνει 3 προσπάθειες αλλού οπότε ξέραμε λίγο πολύ τι λειτουργεί κ τι όχι σε μένα .Η αλήθεια είναι ότι παραηταν σχολαστικός( σε βαθμό αηδιας υπέρηχο ανά δύο μέρες κυριολεκτικά 2-4-6-8-10-12( ωοληψια) ) κ όταν τολμούσα να ζητήσω μια αλλαγή λόγω δουλειάς μόνο που δε με έβρισε.Γενικα ειναι λιγομιλητος  κ απροσωπος.Τα κορίτσια ξέρουν ότι τώρα με τον υπέρηχο κυήσεως κόντεψαν να βριστω μαζί του.Για γιατρό να γεννήσω μαζί του ούτε λόγος...αλλά ως εξωσωματικος για μένα αξίζει πολλά.Εκανα 3 εμβριομεταφορες μαζί του κ πέτυχαν κ οι 3. Το ότι έχω την κόρη μου κ όχι άλλα παιδιά είναι μάλλον δικό μου θέμα κ όχι της εξωσωματικής.Τελος θέλω να σου πω πως ο μεγάλος μου " έρωτας" στο Ρέα είναι ο Παπαδόπουλος ο εμβριολογος τους.Απλα τον αγαπώ .Μίλησε μαζί του κ θα καταλάβεις γιατί ..

5 ώρες πρίν, DIMITRAS είπε:

Καλημέραααα σε όλες εχω να γράψω κοντά ένα χρόνο επεσα στα πατώματα ξανασηκώθηκα ξαναεπεσα κ ναι ήρθε η ωρα παρόλο που είμαι πεσμένη κ αγχωμένη να ξαναπάω στο γιατρό αυτή τη φορά σήμερα στον Μαστρο..για 2η γνώμη..εχω στο ιστορικό μου 4 εξωσωματικές οι 3 παλλίνδρομες η τελευταία με χοριακές στα ύψη ευτυχώς χωρίς απόξεση εχω κατάψυξη εμβρυα 2 ημερών 4 κ 5 κυττάρων κ θέλω να δώ πέρα απο αιματολογο που πήγα που αλλού να πάω τι άλλο να κοιτάξω πριν βαλω τα παγωτίνια κ προσπαθήσω με δανεικά..στα 42 πλέον σκούρα τα πράγματα ...ξανασηκώνω μανίκια λοιπόν κ ευχομαι σε όλεεεεεςςς ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΓΙΑ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΑΘΕΙ

φιλη μουυυθυυυ ποκυ χαίρομαι για σένα αγαπη μ...

• Μου αρέσει 1

Just now, island1 είπε:

Εγώ δεν έκανα φυσικό αν κ μου πρότεινε γιατί ήμουν 32,5 όταν πήγα ..Έκανα πρωτόκολλο κανονικά.πηγα με το γιατρό μου στον Τζεφερακο.Ειχα ήδη κάνει 3 προσπάθειες αλλού οπότε ξέραμε λίγο πολύ τι λειτουργεί κ τι όχι σε μένα .Η αλήθεια είναι ότι παραηταν σχολαστικός( σε βαθμό αηδιας υπέρηχο ανά δύο μέρες κυριολεκτικά 2-4-6-8-10-12( ωοληψια) ) κ όταν τολμούσα να ζητήσω μια αλλαγή λόγω δουλειάς μόνο που δε με έβρισε.Γενικα ειναι λιγομιλητος  κ απροσωπος.Τα κορίτσια ξέρουν ότι τώρα με τον υπέρηχο κυήσεως κόντεψαν να βριστω μαζί του.Για γιατρό να γεννήσω μαζί του ούτε λόγος...αλλά ως εξωσωματικος για μένα αξίζει πολλά.Εκανα 3 εμβριομεταφορες μαζί του κ πέτυχαν κ οι 3. Το ότι έχω την κόρη μου κ όχι άλλα παιδιά είναι μάλλον δικό μου θέμα κ όχι της εξωσωματικής.Τελος θέλω να σου πω πως ο μεγάλος μου " έρωτας" στο Ρέα είναι ο Παπαδόπουλος ο εμβριολογος τους.Απλα τον αγαπώ .Μίλησε μαζί του κ θα καταλάβεις γιατί ..

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες! Και εγώ με το γιατρό μου ο οποίος είναι στο Ρεα θα πάω να τον βρω.. Στο οικονομικό κομμάτι σε σχέση με άλλους γιατρούς έχει τις ίδιες απαιτήσεις; 

Just now, Mumbaby είπε:

Πες μου πληροφορίες σε παρακαλώ πμ.τι μέθοδος είναι αυτή?εμείς 30 εγώ και ο σύζυγός 33

Ξαφνικα απο 0 σπερμα εβγαλε οι ορμονες εδειχναν οτι υπηρχε αλλα δεν εδωσε εγκυμοσυνη ισως λογω ωαριων αλλο εμεις παιζω ρολο εγω το πουροοο..εκανα με δωρητη σπέρματος Χοριακη στα υψη 80 μετά 600 μετα 680 κ αγχος να γλυτωσω την αποξεση αρα φταινε τα αυγα που δεν προχωρανε τα μωρά (λογικα).  

Just now, Nini-- είπε:

Θα ελεγα ότι αρκετές ευκαιρίες του έδωσες.. συνήθως μετά τη 2η αποτυχία σε στέλνουν και για αλλες εξετάσεις. Εγώ βέβαια πήγα μετά την 1η προσπάθεια και βρήκαμε την θρομβοφιλία. Αφού έκανα και υστεροσκόπηση, στην 2η εμβρυομεταφορά έμεινα έγκυος,  σε συνδυασμό με ινοχεπ. Όπωσδήποτε καρυότυπο να κάνεις. Εγώ παρόλο που έχω ένα παιδί, τώρα, μετά την παλινδρόμηση, πήγα να κάνω και καρυότυπο, παρόλο που μου είπε πως δεν το θεωρεί απαραίτητο.

Διαφημίσεις

Just now, Leapos είπε:

Θα ελεγα ότι αρκετές ευκαιρίες του έδωσες.. συνήθως μετά τη 2η αποτυχία σε στέλνουν και για αλλες εξετάσεις. Εγώ βέβαια πήγα μετά την 1η προσπάθεια και βρήκαμε την θρομβοφιλία. Αφού έκανα και υστεροσκόπηση, στην 2η εμβρυομεταφορά έμεινα έγκυος,  σε συνδυασμό με ινοχεπ. Όπωσδήποτε καρυότυπο να κάνεις. Εγώ παρόλο που έχω ένα παιδί, τώρα, μετά την παλινδρόμηση, πήγα να κάνω και καρυότυπο, παρόλο που μου είπε πως δεν το θεωρεί απαραίτητο.

Λες ε;;; Εμένα μου είπε ότι τώρα πρέπει να κάνω όλες τις εξετάσεις. Ίσως επειδή η δεύτερη ήταν θετικό άσχετο που ηταν βιοχημική και η 3ή ήταν κατεψυγμένα και δεν με έβαλε να τις κάνω;; Δεν ξέρω πραγματικά δεν ξέρω τι είναι το σωστό να κάνω 

4 ώρες πρίν, marillia είπε:

Καλημερα κοριτσι!στις ποσες μερες αδιαθετησες απ την ωοληψια?κοντα μπορει να ειμαστε!κ γω με ασταθης κυκλους

Στις 6 με avercap

18 ώρες πρίν, Hope2019 είπε:

Ευχαριστω!!! 

18/04 

Στις 8 ημέρες; Τέλεια τουλαχιστον δεν σε αφήνουν να περιμένεις τόσο πολύ όσο εδώ!! 5 ημερών έβαλες; σου είπαν πόσο θα ήθελαν να είναι η χοριακή;

• Μου αρέσει 1

Just now, favol είπε:

Στις 6 με avercap

Στις 8 ημέρες; Τέλεια τουλαχιστον δεν σε αφήνουν να περιμένεις τόσο πολύ όσο εδώ!! 5 ημερών έβαλες; σου είπαν πόσο θα ήθελαν να είναι η χοριακή;

Ειναι βλαστοκυηστη και ειναι λιγο νωρις 18/4 αλλα εδω ειναι καθολικο Πασχα και μετα ειναι αργια οποτε ειπε να παω 18/4 αν ειναι θετικο θα ειναι ειναι χαμηλο γτ ειναι νωρις!!! 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 25 λεπτά , marillia είπε:

Ωχχ κορίτσι μου στεναχωρέθηκα πολύ!!Τώρα σου φαίνονται όλα μαύρα αλλά θα το παλέψε τε!!Πρέπει αρχικά μόλις μπορέσεις να σου αναλύσει ο γιατρός ακριβώς τι έπαιξε!!Κ ίσως έπαιρνες κ μια άλλη γνώμη!!!

Επειδή το θέμα μας είναι αποκλειστικά το σπέρμα.θα πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη από ουρολόγο.σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου καλή μου

πρίν από 2 λεπτά , Καντι είπε:

Ένας κύκλος τελείωσε και τιποτα παραπανω. Ωάρια υπάρχουν θα βρεθεί και το σπερμα. Σε ποια κλινική εισαι;

Καλώς ήρθες μαντάμ!

Δυστυχώς και τελειωσε με πολύ άσχημο τροπο.Είμαι σε δημόσιο νοσοκομείο.

Just now, island1 είπε:

Λυπάμαι πολύ! Δυστυχώς έχω άγνοια από ο,το αφορά το σπέρμα δεν είχα ποτέ θέμα.Ωστοσο η κουμπάρα μου που έκανε προσπάθειες σε μεγάλο κέντρο με θέμα στο σπέρμα ( αζωοσπερμια)αναγκαζόταν να καταλήξουν διότι έκανε φυσικούς κ ερχόταν από άλλη ευρωπαϊκή χώρα που δούλευαν κ οι δυο.Προκεομενου να μην έρχονται κάθε φορά κ οι δυο κατεψυχαν σπέρμα..οι γονιμοππιησεις όμως για κάποιο λόγο δε γινόταν.Εται τελικά ένα χρόνο μετά ερχόταν κι οι δυο...α τελικά έχουν διδυμα

Έχω άγνοια από Κύπρο αλλά καλά θα κάνεις όντως να τον αφήσεις 3 μήνες τον οργανισμό σου!!! Επίσης γιατί είσαι σε ένα διλλημα που προς το παρόν δεν υφίσταται! Πήγαινε στον καινούριο για μια γνώμη( εγώ είμαι υπέρ της αλλαγής μετά από 3 ευκαιρίες...αλλά αυτό είναι προσωπικό ) κ ίσως σου πει τα ίδια...εάν σου πει τα ίδια σημαίνει ότι συγκλινοθμε στην ίδια οπτική οπότε μένεις κ σε αυτόν που έχεις Ο προεμφυτευτικος είναι λίγο περίεργη υπόθεση  Τον συστήνουν όντως νομίζω εάν δεν έχεις εμφυτεύσεις..σε μένα συστάθηκε λόγω παλλινδρομων οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά..ίσως η @Μαριτσα που τον έκανε να σου πει περισσοτερα

Νησάκι μου δίνεις ελπίδες.ακριβως η αζωοσπερμια είναι το πρόβλημα μας.αν μπορείς στείλε μου πμ με καποιες πληροφορίες.πως τελικά τα κατάφερε η κουμπάρα σου

Just now, Leapos είπε:

Πραγματικά είναι κρίμα. Μόνο με το κατεψυγμένο έπρεπε να προσπαθήσετε; Είναι λάθος της κλινικής αυτό. Δε μπορούσαν νωρίτερα να δούνε αν είναι εντάξει το σπέρμα για να προχωρήσουν στην ωοληψία; αν έβλεπαν ότι δεν είναι εντάξει, ας ζητούσαν κι άλλο σπέρμα..

Κοριτσάκι μου έδωσε και φρέσκο αλλά δεν έβγαλε ούτε ένα.το πρόβλημα μας είναι αζωοσπερμια.

Just now, DIMITRAS είπε:

Ξαφνικα απο 0 σπερμα εβγαλε οι ορμονες εδειχναν οτι υπηρχε αλλα δεν εδωσε εγκυμοσυνη ισως λογω ωαριων αλλο εμεις παιζω ρολο εγω το πουροοο..εκανα με δωρητη σπέρματος Χοριακη στα υψη 80 μετά 600 μετα 680 κ αγχος να γλυτωσω την αποξεση αρα φταινε τα αυγα που δεν προχωρανε τα μωρά (λογικα).  

Σε εμάς στη βιοψία βρεθηκαν άλλα ακίνητα.μπορει γι'αυτό τον λόγο να μην έγινε η γονιμοποίηση.την προσκλητήριο εκσπερμάτιση πως την κάνατε?και που?

• Μου αρέσει 1

@Mumbabyπραγματικά λυπάμαι πολύ σε καταλαβαίνω απόλυτα να ξέρεις καθότι ομοιοπαθουσα!!! Κι εμείς από τα 11 ωάρια που μου πήραν γονιμοποιηθηκαν μόνο τα 4 και προχώρησαν μόνο τα δύο τα οποία κι έβαλα αλλά δυστυχώς η χοριακη 0... κι εμένα με έχει πιάσει απελπισία αν θα τα καταφέρουμε ποτέ.. ας ελπίσουμε ότι μετά από όλες αυτές τις στεναχωριες που περνάμε να μας χαμογελάσει η τύχη κάποια στιγμή!!!! 

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις