Recommended Posts

Just now, marillia είπε:

Πες ότι πίναμε κανονικά καφεδάκι κ τα λέγαμε!!Δν μου γέμισε το μάτι ο ντοκ!!Προφανώς κ σε μια μεταφορά υποστηρίζεται το ενδομήτριο κ στις αποβολές φταίνε άλλα θεματάκια!!Δν μου άρεσε επίσης που σου είπε να αλλάξεις γιατρούς!!Οκ για επανάληψη εξετάσεων αλλά κατάλαβα σου είπε να αλλάξεις κ ενδοκρινολόγο κ αιματολόγο!!Ναι πάρε τον χρόνο σου κ βλέπεις τι θα αποφασίσετε!!!

Βασικά  νομίζω έπαθε ένα σοκ με όλο το χαρτομανι μου...όλοι πριν από αυτόν είχαν ψάξει τα πάντα..ότι μου ζητάτε το είχα κ το έδινα..όταν έδωσε κ κάτι εξειδικευμένες του συζύγου εμεινε λίγο...δεν είχε κάτι νέο να προτείνει πέραν του 4d υπερήχου που σε γυναίκα που ζει κάνει υστεροσκοπηση δεν ξέρω τι νόημα έχει...αλλά ;ντε κ πες ότι έχει ..η αποριά μου είναι η εξής...τρέχουν όλες να δουν το ενδομήτριο όταν έχουν παλλινδρομες από νορμάλ κυήσεις κ έχουν οκ τα αιματολογικοανοσολογικα η όταν δεν έχουν εμφυτευση..εγώ θα παωε εμφυτεύσεις με εμβρια με χαλιά καρυωτυπους η χαλιά χοριακες υποστηρίζοντας τι; Ότι φταίει το ενδομήτριο; Ποτέ κανένας δεν το υποστήριξε αυτό μάλιστα με θεωρούσαν κ άτυχη που έχω ένα ενδομήτριο που φυτεύει τα πάντα...την προτελευταία φορά κατά λάθος μου δώσανε άλλες σύριγγες κ έκανα τριπλάσια δόση daronda κ έπαιρνα κ σικλακουρ ώστε να ισορροπήσει το ενδομήτριο για μεταφορά..όταν το κατάλαβε ο Τζεφ οκ χρειαζομουν παραπάνω μέρες ο κύκλος σε χάθηκε αλλά μου λέει έχεις κ γαμω τα ενδομήτρια...εσύ το τραβάς πίσω με το daronta με τριπλάσια δύναμη κ αυτό προχωράει...κ όντως έπιασε...

Just now, island1 είπε:

Βασικά  νομίζω έπαθε ένα σοκ με όλο το χαρτομανι μου...όλοι πριν από αυτόν είχαν ψάξει τα πάντα..ότι μου ζητάτε το είχα κ το έδινα..όταν έδωσε κ κάτι εξειδικευμένες του συζύγου εμεινε λίγο...δεν είχε κάτι νέο να προτείνει πέραν του 4d υπερήχου που σε γυναίκα που ζει κάνει υστεροσκοπηση δεν ξέρω τι νόημα έχει...αλλά ;ντε κ πες ότι έχει ..η αποριά μου είναι η εξής...τρέχουν όλες να δουν το ενδομήτριο όταν έχουν παλλινδρομες από νορμάλ κυήσεις κ έχουν οκ τα αιματολογικοανοσολογικα η όταν δεν έχουν εμφυτευση..εγώ θα παωε εμφυτεύσεις με εμβρια με χαλιά καρυωτυπους η χαλιά χοριακες υποστηρίζοντας τι; Ότι φταίει το ενδομήτριο; Ποτέ κανένας δεν το υποστήριξε αυτό μάλιστα με θεωρούσαν κ άτυχη που έχω ένα ενδομήτριο που φυτεύει τα πάντα...την προτελευταία φορά κατά λάθος μου δώσανε άλλες σύριγγες κ έκανα τριπλάσια δόση daronda κ έπαιρνα κ σικλακουρ ώστε να ισορροπήσει το ενδομήτριο για μεταφορά..όταν το κατάλαβε ο Τζεφ οκ χρειαζομουν παραπάνω μέρες ο κύκλος σε χάθηκε αλλά μου λέει έχεις κ γαμω τα ενδομήτρια...εσύ το τραβάς πίσω με το daronta με τριπλάσια δύναμη κ αυτό προχωράει...κ όντως έπιασε...

Αν θυμάμαι καλά έχεις πει πως το παιδακι σου το έκανες με τον Τζεφ το πρώτο; Γιατί δε πας ξανά στον ίδιο; 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες μα σε όλα!!Οκ ο 4D έχω ακούσει καλά λόγια αλλά αν έχει γίνει η υστεροσκόπηση?Επίσης οι αποβολές κατά την γνώμη μου είναι θέμα σε ωάριο ή σπέρμα!!Κ όχι απαραίτητα θα συμβαίνει πάντα!!Εγω σε 5 γυναικολόγους που πήγα για την παλίνδρομη μου μου είπαν ότι έφταιγε ή το ωάριο ή το σπερματοζωάριο!!Επίσης ο εξωσωματικός μου μου είπε έχουν λίγο παραπάνω πιθανότητα για αποβολές οι γυναίκες με πολυκυστικές!!Κ μου έδωσε τρίμηνη θεραπεία με βιταμίνες  πριν την εξωσωματική!!Δν λέω κάνει θαύματα απλά κατανοώ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις αποβολών προσπαθούμε το καλύτερο κ για το ωάριο κ για το σπέρμα!!

Just now, Καντι είπε:

Εμενα ο ενδοκρινολόγος μου δεν δέχεται άλλους ασθενείς. Οποτε μην το λες...

Ναι οταν φτάσουν πάνω απο 18 το ωοθηλακιο , ε2 πάνω απο 200 και lh πάνω απο 12 αλλα εξαρτάται απο τον οργανισμό πάντα. Μπορει να ειναι πολυ υψηλές οι τιμές αυτές για σένα και να χάνεις την ωορρηξία.

Ο Σφακ πλεον δεν κανει σε ασθενείς του Παντου.

Αυτό δεν ισχύει. Εγώ πήγα τη Μεγάλη Τρίτη φέτος και την ωοληψια μου την έκανε ο Σφακ. 

Just now, Sofia22 είπε:

Αν θυμάμαι καλά έχεις πει πως το παιδακι σου το έκανες με τον Τζεφ το πρώτο; Γιατί δε πας ξανά στον ίδιο; 

Για οικονομικούς λόγους...πλέον στραγγισαμε....έκανα δύο επόμενες προσπάθειες με κατεψυγμένα ..θετικές κ παλλινδρομησε...οπότε θα έπρεπε να ξεκινήσω από την αρχή κ είναι με προεμφυτευτικο γιατί δε μένει κάτι άλλο..οπότε το κόστος θα ήταν περίπου 6-7 χιλιάδες...στο ναυτικό είναι όλα δωρεάν πλην του προεμφυτευτικου που κ πάλι έχει χαμηλότερο κόστος ..κ για να είμαι ειλικρινής αυτή τη φορά δεν θα κάνω ότι έκανα για το πρώτο παιδί υπό την έννοια ότι δεν θα τρέξω κτλ..πιο πολύ για τον άντρα μου το κάνω κ γιατί θέλω η κόρη μου να χει αδερφάκι

Just now, marillia είπε:

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες μα σε όλα!!Οκ ο 4D έχω ακούσει καλά λόγια αλλά αν έχει γίνει η υστεροσκόπηση?Επίσης οι αποβολές κατά την γνώμη μου είναι θέμα σε ωάριο ή σπέρμα!!Κ όχι απαραίτητα θα συμβαίνει πάντα!!Εγω σε 5 γυναικολόγους που πήγα για την παλίνδρομη μου μου είπαν ότι έφταιγε ή το ωάριο ή το σπερματοζωάριο!!Επίσης ο εξωσωματικός μου μου είπε έχουν λίγο παραπάνω πιθανότητα για αποβολές οι γυναίκες με πολυκυστικές!!Κ μου έδωσε τρίμηνη θεραπεία με βιταμίνες  πριν την εξωσωματική!!Δν λέω κάνει θαύματα απλά κατανοώ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις αποβολών προσπαθούμε το καλύτερο κ για το ωάριο κ για το σπέρμα!!

Οι παλλινδρομες μπορεί να είναι κ θέμα ενδομητρίου .έχω φίλη που έχασε πολλά υγιή μωρά στους καρυωτυπους τους όμως σε μένα τα δύο είχαν πρόβλημα στον καρυωτυπο ,δεν έμεινα ποτέ μόνη μου κ επιπλέον τα άλλα δύο είχαν χοριακες που είτε δεν ανέβαιναν σωστά είτε ήταν πολύ χαμηλές...έκανε μπαμ δηλαδή ότι ήταν θέμα εμβριου...πφ τι να πω

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Για οικονομικούς λόγους...πλέον στραγγισαμε....έκανα δύο επόμενες προσπάθειες με κατεψυγμένα ..θετικές κ παλλινδρομησε...οπότε θα έπρεπε να ξεκινήσω από την αρχή κ είναι με προεμφυτευτικο γιατί δε μένει κάτι άλλο..οπότε το κόστος θα ήταν περίπου 6-7 χιλιάδες...στο ναυτικό είναι όλα δωρεάν πλην του προεμφυτευτικου που κ πάλι έχει χαμηλότερο κόστος ..κ για να είμαι ειλικρινής αυτή τη φορά δεν θα κάνω ότι έκανα για το πρώτο παιδί υπό την έννοια ότι δεν θα τρέξω κτλ..πιο πολύ για τον άντρα μου το κάνω κ γιατί θέλω η κόρη μου να χει αδερφάκι

Κατανοητό και απολυτως σεβαστό. Με συγχωρείς κιόλας, για το σχόλιο μου. Εγώ είμαι στο τζεφ τώρα και κάνω την πρώτη προσπάθεια 

• Μου αρέσει 1

Just now, Sofia22 είπε:

Κατανοητό και απολυτως σεβαστό. Με συγχωρείς κιόλας, για το σχόλιο μου. Εγώ είμαι στο τζεφ τώρα και κάνω την πρώτη προσπάθεια 

Όχι όχι ίσα ίσα καλά έκανες κ ρώτησες...οι λόγοι είναι καθαρά οικονομικοί κ στο λέω με το χέρι στην καρδιά...εγώ στεναχωρέθηκα όταν πήρα θετικό κ δεν πήρα από τον Τζεφ την απάντηση που ήθελα κ μου πε έλα σε δύο βδομάδες αλλά το έκανε για να με ξεαγχωσει..στο κομμάτι της εξωσωματικη ήταν πολύ πολύ καλός..3 κυήσεις μου χάρισε...3/3... Δεν έφταιγε αυτός για ότι έγινε...επίσης αγάπησα τον εμβριολογο τους τον Παπαδόπουλο κ του χρωστάω παρά πολλα....είσαι σε καλή ομάδα να το ξερεις

Just now, Joka είπε:

Δεν υπαρχει αυτο που λετε,καθε κεντρο να λεει τα δικα του.

Υπαρχει διεθνης βιβλιογραφια πάνω στο θέμα.

Μ αυτα που διαβαζω όλο delete κανω σε κεντρα...γιατρους...

μαζι σου!

κι εγω τραβαω τα μαλλια μου.

και σκεψου οτι αναφερομαστε και στο ιδιο κεντρο...και στον ΙΔΙΟ γιατρο....

ειναι να τους εμπιστευτεις??

Just now, island1 είπε:

Από την τρίτη μέρα κ πέρα είναι το ωάριο κορίτσια όχι το σπέρμα..για αυτό με τα δανεικά φτάνεις βλαστοκυστες...

κι εγω κοριτσι μου αυτο ειχα πληροφορηθει. αλλα καποια κοριτσια εχουν ακουσει το αντιστροφο.

• Μου αρέσει 1

Just now, island1 είπε:

Οι παλλινδρομες μπορεί να είναι κ θέμα ενδομητρίου .έχω φίλη που έχασε πολλά υγιή μωρά στους καρυωτυπους τους όμως σε μένα τα δύο είχαν πρόβλημα στον καρυωτυπο ,δεν έμεινα ποτέ μόνη μου κ επιπλέον τα άλλα δύο είχαν χοριακες που είτε δεν ανέβαιναν σωστά είτε ήταν πολύ χαμηλές...έκανε μπαμ δηλαδή ότι ήταν θέμα εμβριου...πφ τι να πω

Εχω μια απορία για τον προεμφυτικό!!Αν δν κάνω λάθος δν είναι πιο πολύ για να απομονόνωνται κάποιες παθήσειςή θέμα με χρωμοσώματα?Στον προεμφτικό δν τα βλέπουν μέρχι 5-6 μέρα(βλαστοκύστες)?Μπορούν να  προβλέψουν ή να αποφύγουν αργότερη παλινδρόμηση?Πχ στην δική μου κύηση δν είδαμε σποράκι,υπήρχε λεκιθικός κ η χοριακή έφτασε με κανονικό διπλασιασμό τις 11000!!!Η ιστολογική βγήκε καθαρή!!Μίλησε κ με τον εμβρυολόγο να δείς τι θα πει!!!

• Μου αρέσει 1

Just now, island1 είπε:

νησακι...με τα ολιγα που εχω μαθει κι εγω σε αυτη την προσπαθεια τα τελευταια 4 χρονια, δεν μου φαινεται να εχεις μητρικο θεμα ..με τοσες εμφυτευσεις? κι απο την αλλη με χρωμοσωμιακα θεματα στα εμβρυα?? αισθανομαι λες και κανει μπαμ οτι ειναι εμβρυικο θεμα. επισης, αφου εχεις κανει υστετοσκοπηση... τι αλλο να δεις με τον υπερηχο? οσο σουπερ ουαου κι αν ειναι... κι αυτο με τους γιατρους ειναι περιεργο... σου προτεινε γιατρους του κεντρου ή ιδιωτες?

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Artemis20 είπε:

μαζι σου!

κι εγω τραβαω τα μαλλια μου.

και σκεψου οτι αναφερομαστε και στο ιδιο κεντρο...και στον ΙΔΙΟ γιατρο....

ειναι να τους εμπιστευτεις??

κι εγω κοριτσι μου αυτο ειχα πληροφορηθει. αλλα καποια κοριτσια εχουν ακουσει το αντιστροφο.

Κορίτσια αν διαβάσετε διεθνή βιβλιογραφία, μετά την 3η μέρα αναλαμβάνει το πατρικό DNA. Γι αυτό κ σπερμα με υψηλή κατάτμηση δίνει έμβρυο συνήθως που δεν φτάνει σε βλαστοκύστη, εφόσον μετά την 3η μέρα εκφράζεται ο πατρικός παράγοντας. 

Just now, island1 είπε:

Island άλλαξε γιατρό. Τι είναι αυτά , να πας σε άλλο αιματολόγο κ ενδοκρινολόγο που είσαι στους top of the top! Eφόσον είχαν προβληματικούς καρυώτυπους δύο έμβρυα κ είχες εύκολες εμφυτεύσεις, είναι φως φανάρι ότι είναι θέμα εμβρύων. έχεις κ υστεροσκόπηση καθαρή έχεις κ πρόσφατο μωρό... Τι να  πω, ότι να ναι!

• Μου αρέσει 4

Just now, island1 είπε:

Χμ μόλις θυμήθηκα ότι το ίδιο κάναν κ στην κουμπάρα μου..την πήρα τηλ κ μου πε ότι το κάνουν ώστε να αφήσουν πολλά μαζί να δούνε πως θα πάνε σαν να έκανες διέγερση( απροπο έχει δίδυμα εκείνη εδώ κ ένα χρόνο).. μου πε λοιπόν ότι αν πχ αυτό έφτανε 3 μέρα το άλλο 5 μετά 3 θα έπρεπε να τα παγώνουν ξεχωριστά κ μετά να επιλέγουν ανάλογα ενώ έτσι ξεκινούν όλα από την ίδια αφετηρια..νομίζω έχει λογικη

Από την τρίτη μέρα κ πέρα είναι το ωάριο κορίτσια όχι το σπέρμα..για αυτό με τα δανεικά φτάνεις βλαστοκυστες...

Σε ευχαριστώ πολύ @island1!

Just now, Thia1985 είπε:

για τις πρώτες κυτταρικές διαιρέσεις κυρίαρχο ρόλο παίζει το κυτταρόπλασμα του ωαρίου και το πως αυτό αντιδρά με το σπερματοζωάριο

μετά αναλαμβάνει το γεννετικό υλικό του πατέρα γι αυτό θέλουν ακέραιο γεννετικά σπερματοζωάριο

Τελικά ο καθένας λέει τα δικα του. Εμενα προηγουμενος γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι προτιμοτερο να υπάρχει θεμα στο σπερμα παρα στα ωαρια... Κ πως το σπερμα είναι σαν το κλειδι στο αυτοκίνητο. Χρειάζεται μονο για να παρει μπροστά... Δικα του λογια ακριβως... 

• Μου αρέσει 1

m1Ogp2.pngDFB8p3.png

Just now, winspert είπε:

Τελικά ο καθένας λέει τα δικα του. Εμενα προηγουμενος γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι προτιμοτερο να υπάρχει θεμα στο σπερμα παρα στα ωαρια... Κ πως το σπερμα είναι σαν το κλειδι στο αυτοκίνητο. Χρειάζεται μονο για να παρει μπροστά... Δικα του λογια ακριβως... 

Nαι ισχύει. Το ωάριο είναι μεγαλύτερο κύτταρο κι όταν είναι νέας γυναίκας μπορεί να επουλώσει βλάβες στο DNA του σπέρματος. Όταν  όμως η κατάτμηση είναι πχ πάνω από 40%,  ή έχει 99% ανώμαλες μορφές κ σοβάρές γενετικές βλάβες, ή το ωάριο δεν είναι κ το καλύτερο , το έμβρυο μετά την 3η μέρα δεν αντέχει πολλές φορές

• Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

Just now, Mary H είπε:

Nαι ισχύει. Το ωάριο είναι μεγαλύτερο κύτταρο κι όταν είναι νέας γυναίκας μπορεί να επουλώσει βλάβες στο DNA του σπέρματος. Όταν  όμως η κατάτμηση είναι πχ πάνω από 40%,  ή έχει 99% ανώμαλες μορφές κ σοβάρές γενετικές βλάβες, ή το ωάριο δεν είναι κ το καλύτερο , το έμβρυο μετά την 3η μέρα δεν αντέχει πολλές φορές

Σιγουρα θα ισχυει αυτο που λες... Εμενα ο αντρας μου ειχε πολυ σοβαρη ολιγοασθενοτερατοσπερμια κ ευτυχως φτιαξαμε βλαστοκυστες αρκετες φορες. Να φανταστεις σε σημειο που ειχε μερικα σπαρματοζωαρια μετρημενα... Σε καποια κεντρα τον εβαζαν να δωσει δείγμα κ δευτερη φορά για να βρουν καποιο καλο... 

m1Ogp2.pngDFB8p3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα