Recommended Posts

Just now, island1 είπε:

Να πας χτες.....μη λέμε τα ίδια δεν αφήνουμε τίποτα στην τύχη.. ενδοκρινολό στάνταρ..την tsh την είχες δει πριν την εμβριομεταφορα;

Ο ενδοκρινολόγος τι ελέγχει;;; Η tsh στην αρχή του κύκλου που την είδα ήταν 2.4 και fsh lh 5.1

Just now, Joka είπε:

Στο κετρο σου οταν το συνηθες ειναι οι 300 μοναδες τουλαχιστον,τις 150 τις θεωρουν προφανως φυσικο!!Χαχαχχααχαααα

Γελάω έχεις δίκαιο ωστόσο ο γιατρός της είναι Σπεσιαλίστας στους φυσικούς...στην κουμπάρα μου έδωσε δίδυμα

Just now, Sofia22 είπε:

Ο ενδοκρινολόγος τι ελέγχει;;; Η tsh στην αρχή του κύκλου που την είδα ήταν 2.4 και fsh lh 5.1

Ο,τι έχει να κάνει με ορμόνες κ θυροειδη

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Γελάω έχεις δίκαιο ωστόσο ο γιατρός της είναι Σπεσιαλίστας στους φυσικούς...στην κουμπάρα μου έδωσε δίδυμα

Ο,τι έχει να κάνει με ορμόνες κ θυροειδη

Το 2.4 νορμαλ δεν είναι; 

Just now, island1 είπε:

Να μη φοβάσαι την υπερδιεγερση ...ναι οκ συμβαίνει αλλά πλέον οι γιατροί είναι ενήμεροι κ γενικά το κυκλώνουν από παντού....κάποια σου είχε γράψει( δε θυμάμαι ποια σορυ) ότι στη διέγερση φαίνεται η ανταπόκριση κ συμφωνώ απόλυτα...οι γιατροί το προσαρμόζουν κ στις πολυκυστικες κ στην ηλικία κτλ...εκτός εάν πας σε καμία περίπτωση γιατρού που δίνει παντού τα ίδια..τι να πω ..πάντως δες πόσες είμαστε κ δες πόσες κ αν παθαν υπερδιέγερση ( τουλάχιστον όσες έχουν πολυκυστικες) η @Joka ισως σε κατατοπίσει...εγώ έχω εικόνα πολυκυστικων όχι πολυκυστικες

Συγνωμη island αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.Την υπερδιεγερση πρεπει να τη φοβασαι και πολυ μαλιστα.Κοπέλες δυστυχως εχουν φτασει ενα βημα πριν το θανατο εξαιτιας της υπερδιεγερσης.Δε συμβαινει σε μεγαλο ποσοστο αλλα ειναι απροβλεπτη.Εγω επαθα σοβαρη υπερδιεγερση στα 40 μου με υγρο στην κοιλια φουλ,ανοδο λευκων ,τρανσαμινασων κλπ και τη γλυτωσα να νοσηλευτω τελευταια στιγμη.Με 150 μοναδες μονο παρακαλω!!!Δε θελω να τρομαξω τις κοπελες αλλα οταν εχεις πολυκυστικες θελει παααρα πολυ προσοχη,λιγες μοναδες,σχεδον καθημερινη παρακολουθηση,εμενα με τρυπαγανε για εξετασεις μερα παρα μερα για 1 μηνα παρακαλω απο την αρχη της προσπαθειας μεχρι να διαφυγω πλεον τον κινδυνο.Περασα πολυ δυσκολα.Προσοχη,προσοχη,προσοχη λοιπον.

Just now, Sofia22 είπε:

Μια χαρα εισαι.Δεν εχεις το συνδρομο πολυκυστικων παντως.

Just now, Joka είπε:

Συγνωμη island αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.Την υπερδιεγερση πρεπει να τη φοβασαι και πολυ μαλιστα.Κοπέλες δυστυχως εχουν φτασει ενα βημα πριν το θανατο εξαιτιας της υπερδιεγερσης.Δε συμβαινει σε μεγαλο ποσοστο αλλα ειναι απροβλεπτη.Εγω επαθα σοβαρη υπερδιεγερση στα 40 μου με υγρο στην κοιλια φουλ,ανοδο λευκων ,τρανσαμινασων κλπ και τη γλυτωσα να νοσηλευτω τελευταια στιγμη.Με 150 μοναδες μονο παρακαλω!!!Δε θελω να τρομαξω τις κοπελες αλλα οταν εχει πολυκυστικες θελει παααρα πολυ προσοχη,λιγες μοναδες,σχεδον καθημερινη παρακολουθηση,εμενα με τρυπαγανε για εξετασεις μερα παρα μερα για 1 μηνα παρακαλω απο την αρχη της προσπαθειας μεχρι να διαφυγω πλεον τον κινδυνο.Περασα πολυ δυσκολα.Προσοχη,προσοχη,προσοχη λοιπον.

Μια χαρα εισαι.Δεν εχεις το συνδρομο πολυκυστικων παντως.

Αμη έχω 47 έχω 

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Όχι δεν είναι έτσι...είναι άλλο η δική σου ηλικία σε φυσικό  κ άλλο οι φυσικοί που παλεύουν τα κορίτσια....δεν εννοούσα ότι δεν ξέρει να κάνει φυσικούς...Σπεσιαλίστας είναι αυτός που βάζει κάτω την γυναίκα 40-45 κ έχει την υπομονή μήνα μήνα να παίρνει....δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα κορίτσι μου...κατά την ταπεινή μου γνώμη σε όσους έχω δει ως τώρα σε φυσικό θα σε πήγαιναν όλοι.

Τους φυσικους αν θες τους κανεις σε οποια ηλικια θες.Ειναι καλυτεροι απο ολες τις αποψεις απλα ισως καθυστερησεις παραπανω και ισως σου κοστισουν και παραπανω αν χρειαστουν αρκετες επαναληψεις.

Just now, island1 είπε:

Εμένα μου λέγαν δεν παίζει ρόλο το πόσες μονάδες θα κάνεις αλλά ήθελε 3 μέρες μόνο ενέσεις κ κάποιες κλομιφαινη.( Η μόνο κλομιφαινη) μου έλεγαν ότι είναι πιο σύντομο ( κ όντως όπως εσύ δεν πήρα τίποτα πριν την ωορθξια έκανα κανονικά ωορυξια δηλαδή ) .οι δικές μου ενέσεις ήταν των ο,75 αλλά είχα φίλη που έκανε 3 μέρες των 150 . Το 6 μέρες μου έκανε εντύπωση...μήπως σου έδωσε λιγότερη κλομιφαινη; Τεσπά τι σημασία έχει ! Το ότι λειτούργησε μετράει κ με αυτό χαιρόμαστε..κ να σου πω μυτερά το σχήμα που έδωσε..ο φυσικός τροποιημενους δίνει λίγα εμβρια..εσύ είχες εξαιρετικό αποτέλεσμα...

1 serpafar την μερα για 5 μερες.

γνωρίζετε μηπως ποιος γιατρος ειδικευεται σε φκ στη Θεσσαλονικη;αν δεν κανει να απαντησετε εδω γινεται με προσωπικο μνμ;ευχαριστω κ παλι

Just now, Joka είπε:

Στο κετρο σου οταν το συνηθες ειναι οι 300 μοναδες τουλαχιστον,τις 150 τις θεωρουν προφανως τροπ.φυσικο!!Χαχαχχααχαααα

Προφανώς!

Just now, lemonpie είπε:

κοριτσια τη βοηθεια σας..θυμιζω σε φυσικο..γυρω στα 18 το πρωι αλλα οιστραδιολη 145..οριακα ειπε..την ηθελε 180++ να κανω σημερα οβιτρελ;; να το ρισκαρω;;ετσι ειπαμε..κ ληψη παρασκ. πρωι.

Ειναι όντως οριακό και ρίσκο. Ποσα θα πληρώσεις για την ωοληψια ;

10 ώρες πρίν, Koukou17 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου... καλη επιτυχία να εχεις κ με μια καλη χοριακη.... συμπτώματα μην ψάχνεις ειναι πολυ νωρίς

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!Δεν ψαχνω συμπτωματα!Απλα καθε τι που νιωθω φοβαμαι μηπως ειναι σημαδι αποτυχιας.

Just now, island1 είπε:

Γιατί δεν τα άφησαν βλαστοκυστες; Από περιέργεια ρωτάω λόγω ανεξήγητης....με το καλό μια μεγάλη χοριακη εύχομαι

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!Ο γιατρος θεωρησε πιο σωστο για εμας το εμβρυο τριτης μερας.Τι να πω?Ελπιζω να εχει δικαιο!

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Ναι γενικά δεν ασχολείται πολύ.Δεν έχει όνομα στους φυσικούς όπως πχ ο Σφα....

Όταν έμεινα με μια βλαδτοκυστη στην κατάψυξη αρνήθηκα να τη βάλω μόνη της...ζήτησα να κάνω φυσικό ...υπήρχε ωστόσο το ρίσκο να μη φτάσει βλαστοκυστη για ναοουμ μαζί κ φτου κι από την αρχή...τελικά λοιπόν καταλήξαμε σε φυσικό τροποιημενο..πήρα 4 μέρες σερπαφαρ (2 χάπια) κ έκανα 3 μέρες από μια ένεση των 75 ή αλτερμον ή μεριοναλ ..ειλικρινά με τόσα δε θυμάμαι ποια αλλά νομίζω μεριοναλ..πήρε 6 ωάρια( ο,τι είχε κ δεν είχε μικρά μεγάλα μέτρια...κ κατέληξα σε 3 να γονιμοποιηθούν κ μια βλαδτοκυστη) έπιασα πρώτη φορά δίδυμα σε εκείνη την εμβριομεταφορα

Αχ καπως έτσι είμαι κι εγω τωρα με τη μια και μοναδικη βλαστοκυστη κι ευχομαι τωρα μηπως καταφερω να παρω άλλη μια.Μακαρι να τα καταφερω.Αν και δεν καταλαβαινω γιατι μου εδωσε μονο 5 μερες χαπια και απερριψε και ενεσεις.Παροτι το δικαιολογησε επειδη εχω πολυκυστικες εγω και παλι δεν καταλαβα.Οτι τι?Θα ηταν σαν κανονικη διεγερση?

Μας εχουν τρελανει οι γιατροι.Ο καθενας τα δικα του!!:confused:

Just now, Joka είπε:

Συγνωμη island αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.Την υπερδιεγερση πρεπει να τη φοβασαι και πολυ μαλιστα.Κοπέλες δυστυχως εχουν φτασει ενα βημα πριν το θανατο εξαιτιας της υπερδιεγερσης.Δε συμβαινει σε μεγαλο ποσοστο αλλα ειναι απροβλεπτη.Εγω επαθα σοβαρη υπερδιεγερση στα 40 μου με υγρο στην κοιλια φουλ,ανοδο λευκων ,τρανσαμινασων κλπ και τη γλυτωσα να νοσηλευτω τελευταια στιγμη.Με 150 μοναδες μονο παρακαλω!!!Δε θελω να τρομαξω τις κοπελες αλλα οταν εχει πολυκυστικες θελει παααρα πολυ προσοχη,λιγες μοναδες,σχεδον καθημερινη παρακολουθηση,εμενα με τρυπαγανε για εξετασεις μερα παρα μερα για 1 μηνα παρακαλω απο την αρχη της προσπαθειας μεχρι να διαφυγω πλεον τον κινδυνο.Περασα πολυ δυσκολα.Προσοχη,προσοχη,προσοχη λοιπον.

Παρομοιως... Οριακα για να νοσηλευτω... 

• Λυπημένη/-ος 1

m1Ogp2.pngZ8RNp2.png

Just now, lemonpie είπε:

@Καντιαν παω πρωι κ δουμε οτι εσκασε τιποτα..αν γινει ωοληψια 300 κ δεν βρουν κατι. αν βρουν κ γονιμ. 700.

Αν κανεις απόψε την ovitrelle δεν θα σκάσει, το θεμα ειναι αν θα ειναι ώριμο με τέτοια οιστραδιολη.

Just now, winspert είπε:

Παρομοιως... Οριακα για να νοσηλευτω... 

Κι εγω γνωρίζω δυο περιπτώσεις που νοσηλεύτηκαν.

Η μια σε μαιευτήριο  και πλήρωσε και τη νοσηλεία στην κλινικη τρεις μερες, γιατι εκτος απο την υπερδιέγερση κατι της τρύπησε ο γιατρος  και της βάζανε και φιάλες αιμα...

Στην αλλη η κοπελα κινδύνεψε λόγω ασυνεννοησίας της μαίας με τον γιατρο. Την ειχε βάλει την μαια να μετράει τα ουρα στο σακουλάκι απο τον ουροκαθετηρα αυτη τα έστελνε αρθριστικα 50, 80, 120 ml και ο γιατρος καταλάβαινε οτι την πρώτη ώρα ειχε 50, την δεύτερη συν 80 =130 κλπ και τελικα της έκαναν διατριση στον πνεύμονα και έβγαλαν το υγρό.

Ειναι δυο περιπτώσεις που στράβωσαν πολυ! Η υπερδιέγερση μπορει να συμβεί σχεδόν σε ολες μας, το θεμα ειναι ο γιατρος να το πάρει εγκαίρως χαμπάρι και να το χειριστεί σωστά.

Οταν ήμουν στο δημόσιο επειδη φοβήθηκε ο γιατρος μου έκοψε τις μονάδες κατακόρυφα και πηγε στράφι φυσικα η προσπαθεια. Αλλα όλη η βλακεία ηταν δίκη του. Βραχύ πρωτόκολλο 300 μονάδες  σε 33 χρόνων κοπελα που την προηγούμενη φορα ειχε 17 ωοθυλακια.... Και φακελάκι!

• Λυπημένη/-ος 2

Just now, Καντι είπε:

Αν κανεις απόψε την ovitrelle δεν θα σκάσει, το θεμα ειναι αν θα ειναι ώριμο με τέτοια οιστραδιολη.

Εγώ πάντως που έκανα ovitrelle Δευτέρα βράδυ που το πρωί είχα 200 οιστραδ και 14αρι ωοθηλακιο , σήμερα πήγα Κ είχε σκάσει.  Βέβαια εγώ σε ένα κύκλο όλο εκπλήξεις. Που στα μέσα του είχε ένα 12ωαρι και μετά εμφανίστηκε ένα άλλο κ αναπτύχθηκε μέχρι σήμερα που ήταν 27η μέρα κύκλου.  Ενώ έχω κύκλο 24 με 25 μέρες. Οπότε δεν περιμέναμε κ πολλά άλλα είπαμε μήπως και μας θέλει.  Τελοσπαντων όλα είναι σχετικά.  Ίσως κάνει την έκπληξη κ μεγαλώσει κ πέσει την ώρα που το θέλεις lemonpie . Το εύχομαι.  

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα