Recommended Posts

20 ώρες πρίν, solena είπε:

Δεν υπάρχει ένας μόνο τύπος επίκτητης θρομβοφιλίας island. Το χουμε λιγάκι συζητήσει ξανά αυτό - μιλάς για το αντιφωσφολιπιδικό  σύνδρομο, αν θυμάμαι καλά -  εγώ έχω v leiden που είναι κληρονομική κ μου έχει πει αν θυμάμαι καλά ο αιματολόγος μου ότι θα κάνω innohep σ όλη την εγκυμοσύνη κ αν γεννήσω με το καλό και κανά μήνα μετά. Επίσης τις ξεκίνησα παράλληλα με τα ουτροτζεστάν λίγο πριν και από τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Παράλληλα παίρνω κ σαλοσπίρ, ουσιαστικά αν συνεχίσει να πηγαίνει καλά η εγκυμοσύνη θα δούμε πως θα συνεχίσω μ αυτά κ σε τι δόσεις, περιμένω να μου πει την Τρίτη. Συμφωνώ σ ότι λες, δεν κοιτάω μόνο τη δόση της αντιπηκτικής, για συντομία το ανέφερα μόνο του στο πιο πάνω μήνυμα. 

Οι γιατροί στο Έλενα δεν ήξεραν το ιστορικό σου, να υποθέσω... και εννοείς πήγαν να σου κάνουν πηκτική, ενώ είχες αιμορραγία, για να τη σταματήσουν ή αντιπηκτική ; Χαίρομαι που τους πρόλαβες !!! Και μένα με λίγο καφέ αίμα μου είπαν τέρμα το σαλοσπίρ, εκτός αν σταματήσει τελείως το αίμα.

Πηκτικη για να σταματήσει το αίμα...στο βιβλιάριο μου γράφει με έντονα γράμματα την θρομβοφιλια μου..τους το τόνισα κ εγώ...μου είπαν να κόψω τα σαλοσπιρ κτλ..εννοείται ότι άκουσα την αιματολογο μου κ μόνο..δεν τα σταματησα

7 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εμενα η αιματολόγος μου κανει πάντα εξέταση αίματος πριν την ε/τ και ξανά πέντε μερες αφου εχω ξεκινήσει την αγωγή. Δεν εχει να κανει με τον τύπο θρομβοφιλιας θεωρω αλλα με το αιμα και το βάρος του ασθενούς.

Εννοείς οτι εκανες ινοχεπ την μερα της γέννας;

Γράφουμε χωρις χαρακτηρισμούς δίπλα στο ονομα. Οπως θα διαπιστώσεις στην ΡΟΗ της συζήτησης ολες γράφουμε σχόλια αλλα πιο light.

Ναι η δόση αυξάνεται και  με το βάρος αλλά αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο...9 μηνών 7 κιλά πάνω από τα αρχικά κ έπαιρνα ίδια δόση.Επρεπε να ξεπεράσω τα 90 κιλά( πράγμα πολύ δύσκολο ) για να αυξηθεί

Ναι έκανα κ τη μέρα της γεννας

Just now, Καντι είπε:

Να κανεις την προσπαθεια σου σε αυτόν που σου ταίριαξε σαν ανθρωπος και σαν σκέψη. Νομιζω οτι η καθε μια μας αυτο κανει τελικα.

Συμφωνώ....κ ο ένας κ ο άλλος έχουν δώσει κ αποτυχίες κ κυήσεις κ έχουν όνομα...εγώ έκανα αυτό που λέει η Καντι

7 ώρες πρίν, island1 είπε:

Ναι έκανα κ τη μέρα της γεννας

Ok, πολυ ενδιαφέρον, δεν το ειχα ξανακούσει και για την ακρίβεια ήμουν πεπεισμενη οτι μπαίνει σε κίνδυνο η υγεία της μητέρας, λόγω αιμορραγίας κλπ.

wRSzp2.pngHbp3p3.png

Διαφημίσεις

Καλημέραααα τι κάνετε;;;; τελικά βρήκα να την κάνουμε την εξέταση του καρυότυπου ζεύγους σε ενα διαγνωστικό κέντρο κοντά στο σπίτι μου. 500 τηλέφωνα έκανα το σάββατο δεν το δέχονται όλοι το παραπεμπτικό. Μας κλείσανε ραντεβού για την άλλη Δευτέρα το πρωί. 

Με την επιτροπή ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη....θα τους ξαναπάρω σήμερα....περιμένω να πάει 12 να αρχίσω να τους τηλεφωνώ μπας κ το σηκώσει κανένας σήμερα.

• Μου αρέσει 3

xuBjp3.png

Just now, Καντι είπε:

Ok, πολυ ενδιαφέρον, δεν το ειχα ξανακούσει και για την ακρίβεια ήμουν πεπεισμενη οτι μπαίνει σε κίνδυνο η υγεία της μητέρας, λόγω αιμορραγίας κλπ.

Είχα οδηγίες κ για την πιθανότητα καισαρικής προγραμματισμένης κ για έκτακτης κ για φυσικό τοκετό...έτσι κι αλλιώς η ωοτοκινη εγκρίνεται κυρίως βραδινές ώρες που αρχίζουν οι ωδυνες..η ένεση σε εμένα γινόταν πρωί.εξ ορισμού λοιπόν θα έπεφτα πάνω σε ένεση.Ωστοσο θα πρέπει να σου πω ότι είχα θέμα με το ποιος αιματολογος θα δεχόταν να με αναλάβει διότι όπως είπες οι περισσότεροι ζητούν να πας προγραμματισμένη καισαρική κ την κόβουν πριν.Στην περίπτωση μου την ευθύνη με υπογραφή την πήρε η αιματολογος μου ο γιατρός μου κ φυσικά διαβάζοντας τις οδηγίες το δέχτηκε κ ο αιματολογος- εκεί..σε πρωτότοκη γυναίκα που συνήθως ο τοκετός κρατά πολλές ώρες έχουν παρέλθει στην τελευταία εξώθηση οι 12 ώρες της ενεσης...οπότε φόβο δεν έχεις..επιπλέον όταν γνωρίζουν το θέμα κ είναι εξακριβωμένο έχεις την ασφάλεια ότι έχουν plan b από πριν..εγώ δεν είχα κανένα φόβο κ δεν ένιωσα καμία ανασφάλεια...μεγαλύτερο φόβο είχα για την επισκληριδιο παρά για αυτο

Καλημέρα κορίτσια. Έχω 3 ενέσεις gonal 300 που μου περίσσεψαν από την εξωσωματική.  Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται μου στέλνει να τις της στείλω. Μόνο Τα έξοδα αποστολής να βάλει. Λήγουν τον Αύγουστο. 

Διαφημίσεις

Τελικά μετά από δυο μέρες έποιασα επιτέλους γραμμή. Δεν μου κλεινουν στο μαρουσι γτ θα υπαρχει επιτροπη στον πειραια κ στον πειραια που πηρα μου ειπαν οτι ακομα δεν εχει συγκροτηθει η επιτροπη κ δεν κλεινουν ραντεβου κ να παρω ΜΕΣΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ τηλ για να μου κλεισουν για σεπτεμβρη. λεω σιγουρα θα κλεισουν για σεπτεμβρη η θα παμε για οκτωβρη νοεμβρη???οχι μου λεει αυτη σιγουρα.θα ξαναπαρω εγω βεβαια την αλλη βδομαδα τηλ κ θα παιρνω καθε βδομαδα μην γινει καμια βλακεια και φτάσουμε Χριστούγεννα!!!!:evil: Έξαλλη ειμαι έξαλλη!!!!

xuBjp3.png

Just now, nadiaki165 είπε:

Τελικά μετά από δυο μέρες έποιασα επιτέλους γραμμή. Δεν μου κλεινουν στο μαρουσι γτ θα υπαρχει επιτροπη στον πειραια κ στον πειραια που πηρα μου ειπαν οτι ακομα δεν εχει συγκροτηθει η επιτροπη κ δεν κλεινουν ραντεβου κ να παρω ΜΕΣΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ τηλ για να μου κλεισουν για σεπτεμβρη. λεω σιγουρα θα κλεισουν για σεπτεμβρη η θα παμε για οκτωβρη νοεμβρη???οχι μου λεει αυτη σιγουρα.θα ξαναπαρω εγω βεβαια την αλλη βδομαδα τηλ κ θα παιρνω καθε βδομαδα μην γινει καμια βλακεια και φτάσουμε Χριστούγεννα!!!!:evil: Έξαλλη ειμαι έξαλλη!!!!

Μην απελπίζεσαι κοριτσι μου.ξαναπαρτους αλλά Σεπτέμβρη θα περάσεις..τωρα γιατί τέτοια καθυστέρηση μόνο αυτοί ξέρουν..υπομονη..Πρέπει να έχουμε μπόλικη..

Just now, Nansy29 είπε:

Μην απελπίζεσαι κοριτσι μου.ξαναπαρτους αλλά Σεπτέμβρη θα περάσεις..τωρα γιατί τέτοια καθυστέρηση μόνο αυτοί ξέρουν..υπομονη..Πρέπει να έχουμε μπόλικη..

Το ξέρω έχω κ πέσει κ μέσα στις εκλογες κ στο καλοκαιρι κ ολα μαζι. Αλλα κ αυτοί ας ανοίξουν ενα βιβλιο να σημειωνουν κανενα ραντεβου ξερω εγω...!!!κ εγω με αυτα δεν μπορω ειναι το χειροτερο μου!!!

• Μου αρέσει 1

xuBjp3.png

Κορίτσια καλησπέρα. Πήρα σήμερα τις αιματολογικές, ανοσολογικές , θυροειδούς κ κάποιες βασικές θρομβοφιλίας. θα τις στείλω στο γιατρό κ περιμένω απάνρηση, αλλά μεχρι τότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Λοιπόν:

Βιταμίνη D    25,70

PRL             9,0

TSH      1,53

FT3    2,75

FT4       0,99

Anti-TG    1

LAC (ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΎΚΟΥ) 33,0

Καρδιολιπίνη IgG    5,8

Καρδιολιπινη IgM    2,5

Αντισώματα γλυκοπρωτεινης  IgG    1,3

Αντισώματα γλυκοπρωτεινης IgM     0,6

Aυτά , τα άλλα τα έχω καταλάβει. Είναι οκ?

Ο γιατρός μου είπε ότι αυτά της θρομβοφιλίας είναι τα πολύ βασικά , δείχνουν αν υπάρχει ή όχι. Αν ναι μου είπε να απευθυνθώ σε αιματολόγο. Το θεμα είναι να βρω τη Λευκού γιατί την παιρνω κ δεν το σηκώνει. Τέλως πάντων , θα δουμε με τις εξετάσεις

Lilypie - (IVvA)

Just now, Mary H είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Πήρα σήμερα τις αιματολογικές, ανοσολογικές , θυροειδούς κ κάποιες βασικές θρομβοφιλίας. θα τις στείλω στο γιατρό κ περιμένω απάνρηση, αλλά μεχρι τότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Λοιπόν:

Βιταμίνη D    25,70

PRL             9,0

TSH      1,53

FT3    2,75

FT4       0,99

Anti-TG    1

LAC (ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΎΚΟΥ) 33,0

Καρδιολιπίνη IgG    5,8

Καρδιολιπινη IgM    2,5

Αντισώματα γλυκοπρωτεινης  IgG    1,3

Αντισώματα γλυκοπρωτεινης IgM     0,6

Aυτά , τα άλλα τα έχω καταλάβει. Είναι οκ?

Ο γιατρός μου είπε ότι αυτά της θρομβοφιλίας είναι τα πολύ βασικά , δείχνουν αν υπάρχει ή όχι. Αν ναι μου είπε να απευθυνθώ σε αιματολόγο. Το θεμα είναι να βρω τη Λευκού γιατί την παιρνω κ δεν το σηκώνει. Τέλως πάντων , θα δουμε με τις εξετάσεις

Στείλε μέιλ στη Λευκου

Just now, nadiaki165 είπε:

Το ξέρω έχω κ πέσει κ μέσα στις εκλογες κ στο καλοκαιρι κ ολα μαζι. Αλλα κ αυτοί ας ανοίξουν ενα βιβλιο να σημειωνουν κανενα ραντεβου ξερω εγω...!!!κ εγω με αυτα δεν μπορω ειναι το χειροτερο μου!!!

Μήπως να δεις την hope που έγραψε παραπάνω για 3 γκοναλ; Ρωτά το γιατρό αν σου φτάνουν...

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Στείλε μέιλ στη Λευκου

Μήπως να δεις την hope που έγραψε παραπάνω για 3 γκοναλ; Ρωτά το γιατρό αν σου φτάνουν...

Σ ευχαριστώ νησάκι. Μήπως καταλαβαίνεις κάτι απο τις τιμές που προανέφερα?Είναι κάποια καλή, κάποια τσιμπημένη? Στη Λευκού, θα στείλω μειλ θα μιλησω με το γιατρο μου πρώτα

Lilypie - (IVvA)

κοριτσια, μεσα σε ενα μηνα η tsh μου απο 1,4 πηγε 2,6 ενω παιρνω καθε μερα Τ4 των 50. οι υπολοιπες ορμονες ειναι οπως παντα. πως εξηγειται αυτο? πηρα την ενδοκρινολογο αλλα δεν εχω μιλησει ακομα με την ιδια, πηρε οδηγιες η γραμματεας της κ μου ειπε να αυξησω το χαπι κατα 0,25. κ ξανα μετρηση στον επομενο κυκλο. εχετε ακουσει που μπορει να οφειλεται η αυξηση σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα?

Just now, Artemis20 είπε:

κοριτσια, μεσα σε ενα μηνα η tsh μου απο 1,4 πηγε 2,6 ενω παιρνω καθε μερα Τ4 των 50. οι υπολοιπες ορμονες ειναι οπως παντα. πως εξηγειται αυτο? πηρα την ενδοκρινολογο αλλα δεν εχω μιλησει ακομα με την ιδια, πηρε οδηγιες η γραμματεας της κ μου ειπε να αυξησω το χαπι κατα 0,25. κ ξανα μετρηση στον επομενο κυκλο. εχετε ακουσει που μπορει να οφειλεται η αυξηση σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα?

Με την ζέστη ανεβαίνει σίγουρα η tsh.

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngHbp3p3.png

Just now, Καντι είπε:

Με την ζέστη ανεβαίνει σίγουρα η tsh.

τοσο πολυ ρε καντι μου? δεν ξερω... ειχα κρατησει σταθερο το χαπι κανα χρονο. τωρα ξενερωνω που παλι θα το ανεβασω.

Just now, Artemis20 είπε:

Θύμησες μου έκανες διέγερση; Είχες κάτι διαφορετικό;

Just now, Mary H είπε:

Σ ευχαριστώ νησάκι. Μήπως καταλαβαίνεις κάτι απο τις τιμές που προανέφερα?Είναι κάποια καλή, κάποια τσιμπημένη? Στη Λευκού, θα στείλω μειλ θα μιλησω με το γιατρο μου πρώτα

Νομίζω καλές είναι τουλάχιστον οι πολύ μπαμ.. λεπτομέρειες δεν ξέρω...έχω κάποια εκτός των φ.τ; Μαυρισμένη;

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα