Recommended Posts

Just now, nadiaki165 είπε:

Καλή επιτυχία στις χοριακές σας!!!!!

Εμένα τα νέα μου είναι τα εξής: κάναμε τον καρυοτυπο ζεύγους σήμερα κ σε ένα μηνα περίπου τα αποτελέσματα. Επιτροπή δεν έκλεισα γτ επικρατεί ένα μπαχάλακι ακόμα αλλά βρήκα μία άκρη κ θα μου κλείσει το ραντεβού μου τον σεπτέμβρη οπότε είμαι οκ κ απο εκεί. Μένει μόνο να κάνω τις αιματολογικές που χρειάζονται κ τον υπέρηχο κ όλα κομπλέ!

Οπότε σε αναμονή να περάσει το καλοκαίρι γενικά...! Προς το παρόν κουμπώνω βιταμίνες, τσέκαρα κ θυροειδη όλα κομπλέ και εκεί κ ειμαι σε κατάσταση flight mode!!χαχαχαχαχα

η καλυτερη εισαι! κι εγω παω για διεγερση απο σεπτεμβρη και μετα. τουλαχιστον βλεπω την θετικη πλευρα, οτι θα ειμαι χαλαρη κι ηρεμη το καλοκαιρι, να το απολαυσω με τον αντρουλη μου!

• Μου αρέσει 3

Γειά σας! είμαι στη 10η μέρα αναμονής και σήμερα είχα καφε υγρα στο σκουπισμα.Κανονικά θα είχα περίοδο σήμερα και η αλήθεια είναι ότι έχω όλα τα συμπτώματα για να μου έρθει. Φοβάμαι να πάω τουαλέτα μήπως έχω αιμα.Ο γιατρός είπε ότι είναι θετικό αν παραμείνουν καφέ. Για να δούμε. ..λέω αύριο να πάω για χοριακη να τελειώνω. .

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, nadiaki165 είπε:

Εμένα τα νέα μου είναι τα εξής: κάναμε τον καρυοτυπο ζεύγους σήμερα κ σε ένα μηνα περίπου τα αποτελέσματα. Επιτροπή δεν έκλεισα γτ επικρατεί ένα μπαχάλακι ακόμα αλλά βρήκα μία άκρη κ θα μου κλείσει το ραντεβού μου τον σεπτέμβρη οπότε είμαι οκ κ απο εκεί. Μένει μόνο να κάνω τις αιματολογικές που χρειάζονται κ τον υπέρηχο κ όλα κομπλέ!

Οπότε σε αναμονή να περάσει το καλοκαίρι γενικά...! Προς το παρόν κουμπώνω βιταμίνες, τσέκαρα κ θυροειδη όλα κομπλέ και εκεί κ ειμαι σε κατάσταση flight mode!!χαχαχαχαχα

Τελεια! Απολαυσε λοιπον το καλοκαιρακι σου κ απο Σεπτεμβρη πιανεις δουλεια!!!

Just now, teta2 είπε:

Γειά σας! είμαι στη 10η μέρα αναμονής και σήμερα είχα καφε υγρα στο σκουπισμα.Κανονικά θα είχα περίοδο σήμερα και η αλήθεια είναι ότι έχω όλα τα συμπτώματα για να μου έρθει. Φοβάμαι να πάω τουαλέτα μήπως έχω αιμα.Ο γιατρός είπε ότι είναι θετικό αν παραμείνουν καφέ. Για να δούμε. ..λέω αύριο να πάω για χοριακη να τελειώνω. .

Ποσων ημερων ηταν τα εμβρυα που βαλατε; Ποτε ειναι να κανεις χοριακη κανονικα; Η περιοδος γενικα σου ξεκιναει με καφε; Παντως γενικα τα καφε μπορει να εχουμε κ στην εγκυμοσυνη οποτε μην απογοητευεσαι! Ευχομαι ολα να πανε καλα κοπελα μου κ να παρεις μια θετικοτατη χοριακη!!!

• Μου αρέσει 1

Just now, Hope89 είπε:

Τελεια! Απολαυσε λοιπον το καλοκαιρακι σου κ απο Σεπτεμβρη πιανεις δουλεια!!!

Ποσων ημερων ηταν τα εμβρυα που βαλατε; Ποτε ειναι να κανεις χοριακη κανονικα; Η περιοδος γενικα σου ξεκιναει με καφε; Παντως γενικα τα καφε μπορει να εχουμε κ στην εγκυμοσυνη οποτε μην απογοητευεσαι! Ευχομαι ολα να πανε καλα κοπελα μου κ να παρεις μια θετικοτατη χοριακη!!!

έβαλα τριών ημερών και κανονικά θα κάνω χοριακή την Τετάρτη. Η περίοδος μου ξεκινάει κάποιες φορές με καφέ αλλά όχι παντα. Στην κλινική που πήρα τηλ μου είπαν ότι μάλλον κουράστηκα και ότι στις περισσότερες  φορές που υπάρχουν καφέ πριν την χοριακη είναι θετικό,  αρκεί να μην υπάρξει κανονική ροή αίματος στην συνέχεια. Μέχρι τώρα ήμουν απαισιοδοξη γιατί είναι η πρώτη φορά και είμαι μεγάλη σε ηλικία  (42). Μπορεί να έγινε κανένα θαύμα! !θα περιμένω 2 μερούλες ακόμα. ..

• Μου αρέσει 2

1 hour ago, nadiaki165 είπε:

Kαλησπέρα.Θα ηθελα  να σε ρωτησεω αν αυτη την εξεταση στη ζητησε ο γιατρος σου ή την κανεις μονη σου.Ειναι η πρωτη προσπαθεια εξωσωμ;

Εγω περιμενω περιοδο για να με δει και να ξεκινησω,αλλα δε μας τη ζητησε αυτη την εξεταση.Καναμε στιγμα γιατι εγω ειμαι ετεροζυγωτης και αφου τον ρωτησα το απλο πακετο της κυστικής.

Γενικα δε ζητα πολλες εξετάσεις και με ανησυχει αυτο.

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Kathrin17 είπε:

Στο ειπε ο γιατρος οτι ειναι απογοητευτικο αυτο που ειδε στον υπερηχο ή εσυ γτ περιμενες κατι αλλο?θα ξανακανεις υπερηχο τις επομενες μερες?μην απογοητευεσαι..εγω 7 ειχα 6η μερα ξεκινησα cetrotide κ φτασαμε 15 με 10ωριμα..κ μεις σπερμα χαλια σε ολα ειχαμε..μην απογοητευεσαι κοριτσι μου..ευχομαι να πανε τα πραγματα  πιο καλα απο αυτο που νομιζεις κ φοβασαι..think positive!!

Ευχαριστω που με θυμηθηκες!!!μολις ξαπλωσα στο κρεβατι μετα την εμβρυονεταφορα μου..η εμβρυολογος κ ο γιατρος πολυ ικανοποιημενοι απτα εμβρυακια μου..μακαρι ναναι αυτα που θα με κανουν μανουλα..χοριακη στις 27/7..

Τα καλυτςρα σου ευχομαι!!μην απελπιζεσαι, γερα κ θα τα καταφερεις..φιλια πολλα

Κοριτσια μου!! Ηρθα σπιτι με τα εμβρυακια μου!!ολα καλα..εχω την φωτογραφια τους κ τα χαζευω..μακαρι να καταφερω να δω κ τα προσωπακια τους σε καποιους μηνες!! Την χοριακη μου θα την κανω στις 27/7 λιγο πριν τα γενεθλια του αντρα μου..αν θελει ο θεος αυτο θαναι το δωρο του..

Καλη δυναμη σε ολες..θετικη σκεψη κ αισιοδοξια..ολες θα τα καταφερουμε κ θαμαστε οι καλυτερες μανουλες..τα κλαματα ο πονος κ ο φοβος, η αγωνια ευχομαι συντομα να αντικατασταθουν με συναισθηματα χαρας κ ευτυχιας!!

Κοριτσακι μου, καλως τα δεχτηκες!!! Εύχομαι πλεον μια μεγαααλη χοριακη κ μια όμορφη  εγκυμοσύνη!!! Σε σκεφτόμουν σημερα... Ολα να πανε κατ ευχην!!! Φιλάκια πολλά... 

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

m1Ogp2.pngDFB8p3.png

Just now, ssisi2019 είπε:

Kαλησπέρα.Θα ηθελα  να σε ρωτησεω αν αυτη την εξεταση στη ζητησε ο γιατρος σου ή την κανεις μονη σου.Ειναι η πρωτη προσπαθεια εξωσωμ;

Εγω περιμενω περιοδο για να με δει και να ξεκινησω,αλλα δε μας τη ζητησε αυτη την εξεταση.Καναμε στιγμα γιατι εγω ειμαι ετεροζυγωτης και αφου τον ρωτησα το απλο πακετο της κυστικής.

Γενικα δε ζητα πολλες εξετάσεις και με ανησυχει αυτο.

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικές 1 παλλινδρομη 8 εβδομάδων, 1βιοχημικη και 1 μηδενική.κ όχι ο γιατρός που είχα αλλά ο καινούριος που πήγα την ζήτησε.

• Μου αρέσει 4

dypLp3.png 

Ευχομαι αυτη η φορά να ειναι η πετυχημένη!!καλα αποτελεσματα με τον καρυοτυπο και σε όλα γενικώς!εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε

• Ευχαριστώ 1

Καλησπέρα κορίτσια μου, να σας πω την ιστορία μου είμαστε έτοιμοι για εξωσωματική όλα έτοιμα έχω περάσει επιτροπή έχω πάρει της ενεσης Κ περιμένω την πολυπόθητη περίοδο.... Αναμονή Κ πουθενά (δεν είμαι Κ πολύ σταθερή στης 11 μέρες καθυστέρηση) λέω ας κάνω μια χοριακη να μου φύγει το άγχος να αφιαθετισω Κ περνώ μια απάντηση 7.500 ήμουν ήδη 5.5 εβδομάδων είμαστε πάρα πολύ χαρούμενη Κ ευτυχισμένη.. Εύχομαι να πάνε όλα καλά ως το τέλος!!! Το θέμα μου είναι το τσιγάρο το έχω μείωση αρκετά στα 5 την ημέρα αλλά δεν μπορώ από την μία μέρα στην άλλη να το κόψω τι μπορεί να με βοηθήσει το θέλω πάρα πολυ γιατί ήταν θαύμα όλο αυτό που συνέβη!!! 

• Μου αρέσει 12

Just now, Marinela86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, να σας πω την ιστορία μου είμαστε έτοιμοι για εξωσωματική όλα έτοιμα έχω περάσει επιτροπή έχω πάρει της ενεσης Κ περιμένω την πολυπόθητη περίοδο.... Αναμονή Κ πουθενά (δεν είμαι Κ πολύ σταθερή στης 11 μέρες καθυστέρηση) λέω ας κάνω μια χοριακη να μου φύγει το άγχος να αφιαθετισω Κ περνώ μια απάντηση 7.500 ήμουν ήδη 5.5 εβδομάδων είμαστε πάρα πολύ χαρούμενη Κ ευτυχισμένη.. Εύχομαι να πάνε όλα καλά ως το τέλος!!! Το θέμα μου είναι το τσιγάρο το έχω μείωση αρκετά στα 5 την ημέρα αλλά δεν μπορώ από την μία μέρα στην άλλη να το κόψω τι μπορεί να με βοηθήσει το θέλω πάρα πολυ γιατί ήταν θαύμα όλο αυτό που συνέβη!!! 

Πω πω!!! Τρελλαινομαι οταν ακουω τετοια!!! Με το καλο όλα !!! Τυχερο μωρο και τυχερη μαμα!!!

Οσο για το καπνισμα ,μπες στο you  tube και δες ενα βιντεο σχετικο... Πατα " Εγκυμονει κινδυνους" και θα στο βγαλει...

Καπνιζα 22 χρονια...πλεον καπνιζω ενα τσιγαρο στις 3 μερες..και αυτο οχι οτι το εχω αναγκη...απλα δεν αντεχα την απολυτη απαγορευση...ολα στο μυαλο ειναι πραγματικα!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Μπραβο σου!Τα πιο ευχαριστα νέα!Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Για το τσιγαρο δεν ξερω να σου πω πως να το κοψεις,δεν καπνιζω αλλα σιγουρα θα βρεις τροπο

• Μου αρέσει 2

Καλημέρα σε όλεςαχ τι όμορφα νέα! Χτες μου έστειλε τη μου εηκυουλα στο Δεύτερο.Το πρώτο από εξωσωματική πριν 6 χρόνια με σοβαρό θέμα στο σπέρμα.Τα είχαν αφήσει όλα πίσω...κι όμως ήρθε κ είναι 3 μηνών.Για το τσιγάρο δεν έχω απαντηση.αωστοσο ο άντρας μου 25 χρόνια βαριά καπνιστής το έκοψε την πρώτη μέρα που ακούσαμε από το γιατρό τη λέξη εξωσωματική.Μου λέει θέμα μυαλού ήταν ...δεν ξέρω ομω τι ισχύει..

@Καντι η άσχετη ερώτηση της μέρα.Οι 7 μέρες άδειας επιπλέον για την εξωσωματική ξέρεις αν παίρνονται υποχρεωτικά μαζεμένες ή αν μπορούν να σπάσουν;Όπως καταλαβαίνεις με αγχωνει κι αυτό για του χρονου

Just now, island1 είπε:

@Καντι η άσχετη ερώτηση της μέρα.Οι 7 μέρες άδειας επιπλέον για την εξωσωματική ξέρεις αν παίρνονται υποχρεωτικά μαζεμένες ή αν μπορούν να σπάσουν;Όπως καταλαβαίνεις με αγχωνει κι αυτό για του χρονου

Καλημερα κορίτσι, αυτο με τις 7 μερες άδεια ψηφίστηκε τωρα τελευταια και δεν ξερω τι ακριβως ισχύει για εμας. Παντως μεχρι και τον Απρίλιο που εκανα την προσπαθεια έπαιρνα απο το κέντρο μια ημέρα άδεια αναρρωτική όπου έγραφε το χαρτί ωοληψια οποτε την καναμε και 10 περιπου μερες αναρρωτική λόγω εξωσωματικής γονιμοποίησης - εμβρυομεταφορά. Ανάλογα ποτε έπεφτε Σαββατοκύριακο μπορει να ηταν 9 ή 11.

Απο το κέντρο μπορούσαν να μου γράψουν ως14 μερες αλλα ποτε δεν ηθελα να παρω τοςο. Τέτοιες άδειες εχω πάρει στο σύνολο 5 (οι δυο προσπαθειες έγιναν καλοκαίρι) απο το 2015.

Με κάλεσαν μονο στην πρώτη που πήρα στην υγειονομική επιτροπή οκτώ μηνες μετα. Απο τότε δεν με εχουν ξανα καλέσει. Θα σου λέγα να πάρεις στο γραφείο να ρωτήσεις αλλα πολυ αμφιβάλω οτι θα ξέρουν.... Αν μαθεις ομως πες μου να ξερω κι εγω αν ισχύουν  και για μας οι 7 μερες.

Μετα απο αυτο το κείμενο μπηκα στην νομοθεσία και άκου τι βρήκα, οπως φαίνεται οι 7 μερες ισχύουν πλεον και για μας. Εγω την αναρρωτική 9 ημερών την πήρα 4 Απριλίου, το συγκεκριμένο διάταγμα εχει τεθεί σε εφαρμογή απο  9Μαρτιου και κανεις δεν με εχει ενοχλήσει!

Αν θες να την πάρεις σπαστη την άδεια λόγω της ωοληψιας ή άλλων εξετάσεων την δηλώνεις αναρρωτική και μετα πας το χαρτί απο τον γιατρο. Αν σου διαμαρτυρηθούν ή οτιδήποτε την κανεις κανονική.

Και βρήκα και διάβασα και ενα αλλο πολυ ενδιαφέρον κομμάτι "η πώληση γενετικού υλικού, οπως ωάρια ή σοερματοζωαρια απαγορεύεται!" Και τιμωρείται το λιγότερο με πρόστιμο 30.000 ευρώ . Επομενως οταν μια κοπελα πάει με δανεικά θα πρεπει να δίνει ακριβως το ίδιο ποσο που δίνει στην απλή εξωσωματική.

Just now, Καντι είπε:

Καλημερα κορίτσι, αυτο με τις 7 μερες άδεια ψηφίστηκε τωρα τελευταια και δεν ξερω τι ακριβως ισχύει για εμας. Παντως μεχρι και τον Απρίλιο που εκανα την προσπαθεια έπαιρνα απο το κέντρο μια ημέρα άδεια αναρρωτική όπου έγραφε το χαρτί ωοληψια οποτε την καναμε και 10 περιπου μερες αναρρωτική λόγω εξωσωματικής γονιμοποίησης - εμβρυομεταφορά. Ανάλογα ποτε έπεφτε Σαββατοκύριακο μπορει να ηταν 9 ή 11.

Απο το κέντρο μπορούσαν να μου γράψουν ως14 μερες αλλα ποτε δεν ηθελα να παρω τοςο. Τέτοιες άδειες εχω πάρει στο σύνολο 5 (οι δυο προσπαθειες έγιναν καλοκαίρι) απο το 2015.

Με κάλεσαν μονο στην πρώτη που πήρα στην υγειονομική επιτροπή οκτώ μηνες μετα. Απο τότε δεν με εχουν ξανα καλέσει. Θα σου λέγα να πάρεις στο γραφείο να ρωτήσεις αλλα πολυ αμφιβάλω οτι θα ξέρουν.... Αν μαθεις ομως πες μου να ξερω κι εγω αν ισχύουν  και για μας οι 7 μερες.

Μετα απο αυτο το κείμενο μπηκα στην νομοθεσία και άκου τι βρήκα, οπως φαίνεται οι 7 μερες ισχύουν πλεον και για μας. Εγω την αναρρωτική 9 ημερών την πήρα 4 Απριλίου, το συγκεκριμένο διάταγμα εχει τεθεί σε εφαρμογή απο  9Μαρτιου και κανεις δεν με εχει ενοχλήσει!

Αν θες να την πάρεις σπαστη την άδεια λόγω της ωοληψιας ή άλλων εξετάσεων την δηλώνεις αναρρωτική και μετα πας το χαρτί απο τον γιατρο. Αν σου διαμαρτυρηθούν ή οτιδήποτε την κανεις κανονική.

Και βρήκα και διάβασα και ενα αλλο πολυ ενδιαφέρον κομμάτι "η πώληση γενετικού υλικού, οπως ωάρια ή σοερματοζωαρια απαγορεύεται!" Και τιμωρείται το λιγότερο με πρόστιμο 30.000 ευρώ . Επομενως οταν μια κοπελα πάει με δανεικά θα πρεπει να δίνει ακριβως το ίδιο ποσο που δίνει στην απλή εξωσωματική.

Καλημέρα?Τι ειναι αυτο για τις 7 μερες άδεια που λέτε?Η άδεια εξωσωματικής είναι πια 7 μέρες?Την περιόρισαν?Ακομα κι αν κανεις μονο φυσικούς,ωοληψια δηλαδή οπως εκανες κι εσυ παιρνεις μετα άδεια?

Just now, Joka είπε:

Καλημέρα?Τι ειναι αυτο για τις 7 μερες άδεια που λέτε?Η άδεια εξωσωματικής είναι πια 7 μέρες?Την περιόρισαν?Ακομα κι αν κανεις μονο φυσικούς,ωοληψια δηλαδή οπως εκανες κι εσυ παιρνεις μετα άδεια?

Προκειται για διάταξη που προστέθηκε στον υπάρχοντα νόμο και μιλάει για επτά μερες άδεια για όλους τους υπαλλήλους. Προκειται για ευνοϊκή ρύθμιση για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους. Εγω που ειμαι δημόσιος μεχρι στιγμής δεν ειχα πρόβλημα μπορουσα να παρω μεχρι 14 ασχέτως αν δεν την έπαιρνα όλη.

Κοιτα μεχρι στιγμής εκανα δυο εντελώς φυσικούς και μου έπεσαν Σάββατο και η αλλη αργία οποτε δεν πήρα άδεια. Εάν ομως μου έπεφταν καθημερινή θα έπαιρνα υποχρεωτικά άδεια, καθως ειμαι εκπαιδευτικος που σημαίνει 8:00 θα έπρεπε να ειμαι σχολειο και ειναι δασκαλα ανα 22 παιδια δεν υπάρχει περιθώριο να μοιράσουν τα παιδια ή οτιδήποτε. Ειδοποιώ την υπηρεσία οτι θα λείψω μια μερα πριν για να στείλουν αντικαταστάτρια που ποτε δεν στέλνουν για μια μερα. Σε όσες ωοληψιες εχω κανει δεν στέλνουν ποτε άτομο, ενώ στις εμβρυομεταφορες στέλνουν που ειναι πχ 10 μερες.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα