Recommended Posts

Just now, Nini-- είπε:

Κορίτσια ο φυσικός κύκλος που λέμε είναι χωρίς φάρμακα? Και ποτε γίνεται? Στη μέση του κύκλου? 

Ναι ο φυσικός είναι χωρίς φάρμακα.Σου παίρνει το ωάριο του μήνα αλλά έχει το ρίσκο να μην έχει ωάριο ή να μην το προλάβουν κ να σπάσει...Εγώ τον προηγούμενο μήνα είχα κανονικά...Αυτόν τον μήνα μου έκανε ωοληψια ήταν 18χιλ αλλά δυστυχώς δεν είχε μέσα ωάριο...

• Ευχαριστώ 1

9 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Αν είναι δυνατόν να περιμένουμε τόσες που είμαστε εδω μαζεμένες να συμφωνούμε και μεταξύ μας. Αλλά αν μη τι άλλο σε άτομα όπως η @island1 και η @Καντι και σε τόσες άλλες κοπέλες που μοιράζονται τις εμπειρίες τους μαζί μας και ξεστραβωνουν κάποιες από εμάς ας μη φερομαστε άδικα. Είναι από τις λίγες που έχουν να δώσουν τόσες πληροφορίες. Και τη μια τη λέμε πικροχολη και στην άλλη λέμε εγώ θα έφευγα από το γιατρό σου μετά τις αποτυχίες; Λάθος, μεγα.

Ελεύθερα και δημοκρατικά εκφράζουμε την άποψη μας, αλλά με επιχείρηματα. Είδες έναν καλό γιατρό; Πες μου τον και πες μου και γιατί. Θεωρείς ότι ένας άλλος δεν σε πρόσεξε; Πες μου τον, αλλά πες μου και γιατί. Έτσι βοηθάς. Με απόψεις του τύπου α μην πας εκεί γιατί είναι μπακάληδες, α μακρυά από αυτόν γιατί άκουσα από την Πίτσα, την Κιτσα, τη Λίστα ότι...., α μακρυά από εκεί γιατί όλες αντιμετωπίζονται σαν σωρός, α μακρυά από αυτόν γιατί το κάρμα του δεν είναι καλό, δεν βοηθαμε, αλλά μπερδεύουμε. Έτσι, ελεύθερα και δημοκρατικά επιλέγει και η καθεμία τον γιατρό και το κέντρο που της ταιριάζει.

Πάει καιρός που λεγόταν ότι στο Γεν... δίνουν τις ίδιες μονάδες σε όλες. Είναι ψέμα. Και μπορώ να σας βρω τρεις αυτή τη στιγμή που κάνουμε άλλα πρωτόκολλα. Δεν είναι δυσφήμηση αυτό; Είναι. Και κακώς συμβαίνει, γιατί παραπληροφορειται κόσμος.

Όσον αφορά τα προηγμένα κράτη με τις ανεξάρτητες αρχές να θυμίσω τις κοπέλες από εξωτερικό που καταφεύγουν παλι σε αυτό το φορουμ, γιατί η διεθνής τάση στην εξωσωματική είναι πάμε διέγερση ( εκεί να δεις τη διέγερση του σωρού με 450 μονάδες ), χωρίς στενή παρακολούθηση, χωρίς υποστηρικτικά φάρμακα κλπ... και απο εδω μαθαίνουν ακόμα και για την προγεστερόνη!!! 

Για τις εξετάσεις που γίνεται λογος συγγνώμη αλλά εγώ δεν είμαι ειδικός και ναι πληρώνω τον ειδικό για να με κατευθύνει. Σιγά μην κάτσω να σκέφτομαι τι ειδικότητες ιατρικές πρέπει να επισκεφτώ για να κάνω τη δουλειά μου. Δουλειά του εξωσωματικου είναι. Νομίζω η @Joka έλεγε πριν καιρό ότι στον Μαστ. δεν ζητούν tsh στην αρχή. Είμαι εγώ υποχρεωμένη να το ξέρω;;;; Όχι. Εγώ φιλόλογος, αυτά είναι δουλειά άλλου. Ή νομίζετε ότι ξέρω τόσα όσα η island kai h kanti;;;; Επ ουδενί.

Αν κατσω να παραθεσω ποσες προσπαθειες εχω κανει επι ποσα χρονια θα ζαλιστουμε οπως εχω ξαναπει.

Θα πω μονο οτι γνωρισα 9 γιατρους εξωσωματικης.Εδω υπαρχουν κι αλλες κοπελες σαν και μενα με πολλες προσπαθειες και δυστυχως πολυ μεγαλη εμπειρια.Το ξεστραβωμα που αναφερεις λοιπον πρεπει να γινεται με υπευθυνοτητα και εγκυροτητα γιατι αν δε γινεται με την απαιτουμενη σοβαροτητα η παραπληροφορηση ειναι τουλαχιστον επικινδυνη.

Εγω προσωπικα οπως και οι περισσοτερες δεν εχω το χρονο να απαντω καθημερινα εδω στις κοπελες και δεν το κανω και συνειδητα για λογους ψυχολογιας.

Εχει δικιο η  @OMG1976 σχετικα με την ημιμαθεια με πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα τον επιμονο ισχυρισμο οτι γινεται να εχεις εικονα πολυκυστικων με χαμηλη Αμη,γι αυτο και πρεπει να περιοριζομαστε οπως εγραψες κι εσυ αποκλειστικα στις δικες μας εμπειριες κι επειδη ενδεχεται και να παρανοουμε οσα μας λεει ο γιατρος να μην ειμαστε αδιαλλακτες και να διαβαζουμε οσο μπορουμε παρακολουθωντας και τις διεθνεις τασεις στο χωρο.

Κανεις λαθος οταν λες οτι εξω δινουν αβερτα 450 μοναδες.Η παγκοσμια ταση ειναι προς φιλικοτερα πρωτοκολλα με λίγες μοναδες και λιγες μοναδες διεγερσης και κυριως προς το φυσικο κυκλο.Κι οσον αφορα το κεντρο που αναφερεις επιβεβαιωνεις εφοσον κι εσυ πηρες ανω των 300 μοναδων οτι ναι συνεχιζει να δινει πολλες μοναδες για τα παγκοσμια ιατρικα δεδομενα πλεον!

Επισης,επειδη αναφερεσαι στις απαντησεις μου και ανακατευεις και την Καντι,θα σου απαντησω οτι αυτο που ειπα στην Καντι ειναι το αυτονοητο μετα απο επανειλλημενες αποτυχιες με τον ιδιο γιατρο.Στο ιδιο κεντρο με σενα και κεινη και παντα με 300 μοναδες μινιμουμ.Μετα απο καιρο που την παροτρυνα να δοκιμασει με λιγοτερες μοναδες και ο γιατρος της αρνουνταν τελικα κατεφυγε στον τροποποιημενο φυσικο.Κατεθεσα απλα τη γνωμη μου,χωρις ομως επιμονη ούτε με εξυπνακιστικο τροπο.

Οσο για τις εξετασεις,στην ιατρικη υπαρχει εξειδικευση.

Στον ενδοκρινολογο θα πας για το θυρεοειδη,στον αιματολογο για τα αιματολογικα-ανοσολογικα και παει λεγοντας.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Η ΑΜΗ 0,36 από ότι θυμάμαι.  Θα δω τον γιατρό από Σεπτέμβρη πάλι. Να δούμε τι κάνουμε κ πως συνεχίζουμε.  Είχαμε πει ας κάνουμε λίγες προσπάθειες Κ το βλέπουμε. Μου είχε πει ότι έτσι είναι ο φυσικός.  Δε δίνει πάντα.  Θα κάνω υπομονή απλά όσο μικρή κ αν είμαι οι ωοθηκες μου είναι γριουλες.  Αλλά οκ.  Υπάρχουν κ τα δανεικά κ θα είναι το επόμενο βήμα μου. 

Just now, lizard12 είπε:

Η ΑΜΗ 0,36 από ότι θυμάμαι.  Θα δω τον γιατρό από Σεπτέμβρη πάλι. Να δούμε τι κάνουμε κ πως συνεχίζουμε.  Είχαμε πει ας κάνουμε λίγες προσπάθειες Κ το βλέπουμε. Μου είχε πει ότι έτσι είναι ο φυσικός.  Δε δίνει πάντα.  Θα κάνω υπομονή απλά όσο μικρή κ αν είμαι οι ωοθηκες μου είναι γριουλες.  Αλλά οκ.  Υπάρχουν κ τα δανεικά κ θα είναι το επόμενο βήμα μου. 

Εγώ έχω αμη 1,3 κ δεν μου έδωσε ωάριο αυτόν τον κύκλο γιατί είναι κάτι που συμβαίνει άρα μην στεναχωριέσαι κ μην το βάζεις κάτω.Εγω τον Σεπτέμβριο θα κάνω πάλι διέγερση με φάρμακα για να πάρω παραπάνω.Παρακολουθησε τους κύκλους σου κ θα έρθει κ ο καλός!!!!

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Just now, Hope89 είπε:

Κριμα κοπελα μου,.καταλαβαινω την απογοητευση σου.. Τι σου λεει ο γιατρος για ολο αυτο; Ποσων ετων εισαι κ με τι ΑΜΗ;

Ηρεμησα πολυ ειναι η αληθεια. Βεβαια ποτε δεν θα ξερω αν επραξα σωστα ομως αυτο μου ελεγε το ενστικτο μου.. Το Σαββατο ειχα μιλησει με την εμβρυολογο κ μου ειχε πει οτι αν εβλεπαν την Δευτερα οτι εχουμε ενα πολυ δυνατο εμβρυο θα μου ελεγε να το μεταφερω. Προφανως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.. Βεβαια εγω δεν ειχα σκεφτει την  πιθανοτητα στον φυσικο να μην παρω ωαριο. Ο γιατρος μου ειπε για φυσικο τροποποιημενο.. Πως ακριβως λειτουργει;;

Δεν ξερω κοριτσι μου να σε βοηθησω, τωρα εκανα την πρωτη μου προσπαθεια κ αυτη με διεγερση...ισως αλλα κοριτσια μπορουν να σε κατατοπισουν..

• Μου αρέσει 1

K6Wrp3.png 

Just now, Joka είπε:

Αν κατσω να παραθεσω ποσες προσπαθειες εχω κανει επι ποσα χρονια θα ζαλιστουμε οπως εχω ξαναπει.

Θα πω μονο οτι γνωρισα 9 γιατρους εξωσωματικης.Εδω υπαρχουν κι αλλες κοπελες σαν και μενα με πολλες προσπαθειες και δυστυχως πολυ μεγαλη εμπειρια.Το ξεστραβωμα που αναφερεις λοιπον πρεπει να γινεται με υπευθυνοτητα και εγκυροτητα γιατι αν δε γινεται με την απαιτουμενη σοβαροτητα η παραπληροφορηση ειναι τουλαχιστον επικινδυνη.

Εγω προσωπικα οπως και οι περισσοτερες δεν εχω το χρονο να απαντω καθημερινα εδω στις κοπελες και δεν το κανω και συνειδητα για λογους ψυχολογιας.

Εχει δικιο η  @OMG1976 σχετικα με την ημιμαθεια με πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα τον επιμονο ισχυρισμο οτι γινεται να εχεις εικονα πολυκυστικων με χαμηλη Αμη,γι αυτο και πρεπει να περιοριζομαστε οπως εγραψες κι εσυ αποκλειστικα στις δικες μας εμπειριες κι επειδη ενδεχεται και να παρανοουμε οσα μας λεει ο γιατρος να μην ειμαστε αδιαλλακτες και να διαβαζουμε οσο μπορουμε παρακολουθωντας και τις διεθνεις τασεις στο χωρο.

Κανεις λαθος οταν λες οτι εξω δινουν αβερτα 450 μοναδες.Η παγκοσμια ταση ειναι προς φιλικοτερα πρωτοκολλα με λίγες μοναδες και λιγες μοναδες διεγερσης και κυριως προς το φυσικο κυκλο.Κι οσον αφορα το κεντρο που αναφερεις επιβεβαιωνεις εφοσον κι εσυ πηρες ανω των 300 μοναδων οτι ναι συνεχιζει να δινει πολλες μοναδες για τα παγκοσμια ιατρικα δεδομενα πλεον!

Επισης,επειδη αναφερεσαι στις απαντησεις μου και ανακατευεις και την Καντι,θα σου απαντησω οτι αυτο που ειπα στην Καντι ειναι το αυτονοητο μετα απο επανειλλημενες αποτυχιες με τον ιδιο γιατρο.Στο ιδιο κεντρο με σενα και κεινη και παντα με 300 μοναδες μινιμουμ.Μετα απο καιρο που την παροτρυνα να δοκιμασει με λιγοτερες μοναδες και ο γιατρος της αρνουνταν τελικα κατεφυγε στον τροποποιημενο φυσικο.Κατεθεσα απλα τη γνωμη μου,χωρις ομως επιμονη ούτε με εξυπνακιστικο τροπο.

Οσο για τις εξετασεις,στην ιατρικη υπαρχει εξειδικευση.

Στον ενδοκρινολογο θα πας για το θυρεοειδη,στον αιματολογο για τα αιματολογικα-ανοσολογικα και παει λεγοντας.

Οσον αφορα την αναφορά σε μενα να ξεκαθαρίσω οτι με τις 300 μονάδες πήγαινα εξαιρετικά. Παίρναμε και στα προηγούμενα κέντρα γύρω στα 15 ωοθυλακια και αυτο ηταν το ζητούμενο απο τους γιατρους μου. Στην τελευταια πεμπτη διέγερση πήραμε μονο 5. Τον φυσικό και φυσικό τροποποιημένο δεν τον προτεινα εγω στο γιατρο, ηταν εντελώς δικές του προτάσεις, γιατι θεώρησε οτι κατι άλλαξε στον οργανισμό μου και θα έπρεπε να ακολουθήσουμε τον ρυθμό του οργανισμού μου.

Just now, Καντι είπε:

Οσον αφορα την αναφορά σε μενα να ξεκαθαρίσω οτι με τις 300 μονάδες πήγαινα εξαιρετικά. Παίρναμε και στα προηγούμενα κέντρα γύρω στα 15 ωοθυλακια και αυτο ηταν το ζητούμενο απο τους γιατρους μου. Στην τελευταια πεμπτη διέγερση πήραμε μονο 5. Τον φυσικό και φυσικό τροποποιημένο δεν τον προτεινα εγω στο γιατρο, ηταν εντελώς δικές του προτάσεις, γιατι θεώρησε οτι κατι άλλαξε στον οργανισμό μου και θα έπρεπε να ακολουθήσουμε τον ρυθμό του οργανισμού μου.

Κορίτσια εμένα γιατί μου έδινε μόνο 150 μονάδες;Μου είπε ότι θέλει να πηγαίνει συντηρητικά κ πήραμε μόνο 6 κ μου έμειναν 3 μετά την γονιμοποίηση...

Just now, Zina21 είπε:

Κορίτσια εμένα γιατί μου έδινε μόνο 150 μονάδες;Μου είπε ότι θέλει να πηγαίνει συντηρητικά κ πήραμε μόνο 6 κ μου έμειναν 3 μετά την γονιμοποίηση...

Κ δεν έχω πολυκυστικες...Μήπως να του πω σε αυτή την διέγερση να πάμε πιο επιθετικά με περισσότερες μονάδες;

Just now, Καντι είπε:

Καντι,ο οργανισμος απλα κουραστηκε απο τις τοσες προσπαθειες με πολλες μοναδες.

Πραγματι ειχες πολυ καλη ανταποκριση αλλα στραβωνε το πραγμα στην εμφυτευση.Τα φαρμακα επηρεαζουν ομως και την εμφυτευση.

Να ξερεις οτι πιστευω οτι πολυ συντομα απο σενα θ ακουσουμε ευχαριστα!

Ας εχουμε τωρα οσο γινεται πιο ξεγνοιαστες διακοπες,ολα τα κοριτσια που προσπαθουμε κι ας μην εριζουμε.

Just now, Zina21 είπε:

Τα 6 ωοθυλακια ειναι πολυ καλα για 150 μονάδες, αν ηταν ολα ωριμα. Ή εχεις χαμηλή αμυ οποτε θεώρησε ο γιατρος σου οτι και περισσότερες μονάδες να σου έδινε τζάμπα θα σε φόρτωνε ορμόνες ή ειναι της σχολής που αναφέρει η joka, δουλεύει δηλαδη με την ελάχιστη δόση μονάδων.

Just now, Joka είπε:

Καντι,ο οργανισμος απλα κουραστηκε απο τις τοσες προσπαθειες με πολλες μοναδες.

Πραγματι ειχες πολυ καλη ανταποκριση αλλα στραβωνε το πραγμα στην εμφυτευση.Τα φαρμακα επηρεαζουν ομως και την εμφυτευση.

Να ξερεις οτι πιστευω οτι πολυ συντομα απο σενα θ ακουσουμε ευχαριστα!

Ας εχουμε τωρα οσο γινεται πιο ξεγνοιαστες διακοπες,ολα τα κοριτσια που προσπαθουμε κι ας μην εριζουμε.

Τα φαρμακα πως επιρρεαζουν την εμφυτευση? τις 4 εμβρυομεταφορες τις εχω κανει με κατεψυγμενα και με απόσταση πεντάμηνο απο διέγερση.

Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Τα 6 ωοθυλακια ειναι πολυ καλα για 150 μονάδες, αν ηταν ολα ωριμα. Ή εχεις χαμηλή αμυ οποτε θεώρησε ο γιατρος σου οτι και περισσότερες μονάδες να σου έδινε τζάμπα θα σε φόρτωνε ορμόνες ή ειναι της σχολής που αναφέρει η joka, δουλεύει δηλαδη με την ελάχιστη δόση μονάδων.

Τα φαρμακα πως επιρρεαζουν την εμφυτευση? τις 4 εμβρυομεταφορες τις εχω κανει με κατεψυγμενα και με απόσταση πεντάμηνο απο διέγερση.

1,3 έχω θεωρείται χαμηλή;

Just now, Zina21 είπε:

1,3 έχω θεωρείται χαμηλή;

Ναι θεωρείται χαμηλή, στις τιμές αναφοράς σε ποια κατηγορία σε βάζει το μικροβιολογικό; Σε μονάδες p/mol ειναι περιπου 10 αν θες να το ψάξεις περισσότερο.

Just now, Καντι είπε:

Ναι θεωρείται χαμηλή, στις τιμές αναφοράς σε ποια κατηγορία σε βάζει το μικροβιολογικό; Σε μονάδες p/mol ειναι περιπου 10 αν θες να το ψάξεις περισσότερο.

Νομίζω 7,9 αλλά θα το κοιτάξω σε λίγο στις εξετάσεις.

12 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Υστεροσκοπηση με ιστοτεμαχιο που θα σταλεί για βιοψία. Αν ειναι έντονη η φλεγμονή φαίνεται και με το μάτι απο εναν έμπειρο χειρουργό.

οι δικές μου οι καλλιέργειες οπως και το pcr περιοδου βγαίνουν πεντακάθαρα διοτι ανιχνεύουν αποκλειςτικα μυκοπλασμα ουρεοπλασμα και χλαμύδια και τα δυο.

γεια σου ρε γιατρε μου!! 

την καλησπερα μου!

Just now, Artemis20 είπε:

γεια σου ρε γιατρε μου!! 

την καλησπερα μου!

Χα χα Μην το κανεις αυτο, βλέπεις οτι εδώ μαλλιοτραβιομαστε για το ποια εχει τον καλύτερο γιατρο. Θα φάω bann απο τα αλλα μέλη.

• Χαχα 5

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα