Recommended Posts

@Manoulitsa75 εγώ την πλήρωσα στο νησί 60€ και στη βιοϊατρική 35€. Και στα δυο μου είπαν ότι δεν γράφεται... Το ίδιο και ενδοκρινολογος. Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση από μέρος τους και το κάθε μικροβιολογικο βάζει την τιμή που θέλει!

Just now, Manoulitsa75 είπε:

ΑΜΗ μόνο 30 ευρώ? Εγώ την πλήρωσα 50 και τόσο ξέρω ότι κοστίζει παντού.

Την εκανα στο κεντρο εξωσωματικης μου στη Θεσσαλονικη. Ξερω οτι εξω ειναι πιο ακριβη..

Διαφημίσεις

Just now, Manoulitsa75 είπε:

ΑΜΗ μόνο 30 ευρώ? Εγώ την πλήρωσα 50 και τόσο ξέρω ότι κοστίζει παντού.

Η βιοϊατρική την ειχε 35 ευρώ. Γενικως και αυτο ισχύει για ολες τις εξετασεις υπάρχει ελεύθερη αγορά. Καθε κλινικη εχει ενα τιμολόγιο για τις εξετασεις του που καθορίζεται απο τους οικονομικούς διευθυντές του. Περιτρανο παράδειγμα ηταν καποιοι παράγοντες θρομβοφιλιας στο Ελενα κόστιζαν 420 ευρώ και μετα απο πολλα τηλέφωνα της εκανα στο Λητω με 180. Για να μην σχολιάσω για την κλινικη που ειμαι που για τις  lh, e2 ζητάνε 25 ευρώ την μια και ενας γιατρος εκεί μεσα δεν τις συνταγογραφεί.

κορες, ηθελα να σας ρωτησω ποσες απο εσας ειστε...σκυλομαμαδες???

και ποσο σας εχει βοηθησει/γεμισει η ενασχοληση,φροντιδα,συμβιωση με τους τετραποδους φιλους, οσο καιρο ειστε στις προσπαθειες για παιδι....??

On 22/7/2019 at 11:27 ΠΜ, OMG1976 είπε:

Καθημερινά γίνονται εξωσωματικές με σύμφωνο συμβίωσης και συμβολαιογραφικές πράξεις για ανύπαντρα ζευγάρια. Πες στους φίλους σου να ρωτήσουν και θα δουν ότι ισχύει. Στο λέω με βεβαιότητα. 

Δεν είμαι παντρεμένη, ούτε έχουμε σύμφωνο συμβίωσης, έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς κ κέντρα, με μια συμβολαιογραφική πράξη προχωράνε όλα.

3 ώρες πρίν, ελπιδακι είπε:

Καλησπερα κοριτσια!δυστυχως εχθες εμαθα οτι το εχασα το σακουλακι μου,δεν προλαβαμε να ακουσουμε καρδουλα..εχω δυο στην καταψυξη κ μαλλον το φθινοπωρο θα ξαναπροσπαθησουμε!ηταν η πρωτη μου φορα...μια ερωτηση παρακαλω..ποιες απο σας μετα την ωοληψια κ την εμβρυομεταφορα πηρατε σικλακουρ?δεν μιλαω για προσπαθεια με κατεψυγμενα..γιατι εμενα δεν μου εδωσαν ..επαιρνα μονο κορτιζονη,βασκλορ κολπικη,σαλοσπιρ και φιλισιν..

Λυπάμαι, θα πάνε όλα καλά αφού ξεκουραστείτε το φθινόπωρο !!! σικλακούρ έπαιρνα πριν την εμβρυομεταφορά κ μετά συνέχεια και κολπικά και χάπι 6-7 καθημερινά, ουτροτζεστάν 6 τη μέρα κολπικά κοντά στην εμβρυομεταφορά και μετά συνέχεια, φιλισίν, ω3, μία ή δύο προλουτέξ σε μέρες με αίμα από την εμβρυομεταφορά και μετά, μαζί με σαλοσπίρ και ιννοχέπ (λόγω θρομβοφιλίας)

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Κορίτσια συναδέλφισες εκπαιδευτικοί κ λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι,  υπάρχει νέα διάταξη για τις άδειες εξωσωματικής. Δικαιούμαστε κι εμείς 7ήμερη άδεια σύμφωνα με τον νόμο Ν3528 για τις ειδικές άδειες. Καλές αδειούλες και με το καλό!

• Μου αρέσει 2

Just now, Artemis20 είπε:

και ποσο σας εχει βοηθησει/γεμισει η ενασχοληση,φροντιδα,συμβιωση με τους τετραποδους φιλους, οσο καιρο ειστε στις προσπαθειες για παιδι....??

σκυμομαμα εδώ εγώ εδω κ 13 χρόνια.....το  πήρα τον ταρζαν μ 3 χρόνια πριν ξεκινήσω για παιδι......ειναι θεος ο σκύλος μ.....Μια σφουγγάριστα 5 κιλών μαλτεζ.....

• Μου αρέσει 2
  • Χαχα 3

Just now, Artemis20 είπε:

Εγώ είμαι σκυλομαμά δύο αγοριών, με έχουν βοηθήσει πάρα  πολύ, καταλαβαίνουν τα πάντα και μόνο αγάπη δίνουν, είναι κανονικά μέλη της οικογένειας μας και σχεδόν όπου πάμε τα παίρνουμε μαζί!

• Μου αρέσει 3

Just now, Mary H είπε:

Κορίτσια συναδέλφισες εκπαιδευτικοί κ λοιποί δημόσιοι υπάλληλοι,  υπάρχει νέα διάταξη για τις άδειες εξωσωματικής. Δικαιούμαστε κι εμείς 7ήμερη άδεια σύμφωνα με τον νόμο Ν3528 για τις ειδικές άδειες. Καλές αδειούλες και με το καλό!

τι ακριβώς λέει;

Just now, Eleni83 είπε:

Εγώ είμαι σκυλομαμά δύο αγοριών, με έχουν βοηθήσει πάρα  πολύ, καταλαβαίνουν τα πάντα και μόνο αγάπη δίνουν, είναι κανονικά μέλη της οικογένειας μας και σχεδόν όπου πάμε τα παίρνουμε μαζί!

εμεις εχουμε μια σκυλιτσα, την αποκτησαμε λιγους μηνες πριν την πρωτη μας προσπαθεια με εξωσωματικη κι αναλαμβανα συχνα και της μαμας μου τον σκυλο, που ομως ειναι πολυ μεγαλος. αυτο με την αγαπη που δινουν χωρις να ζητουν κανενα ανταλλαγμα ειναι απιστευτο. ο αντρας μου θελει να αποκτησουμε κι αλλο σκυλι δικο μας. και νομιζω οτι λιγο το βλεπει ως υποκαταστατο παιδιου..που δυστυχως δεν εχουμε ακομα..προβληματιζομαι τι να κανω. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Η δικηγόρος μου με ενημέρωσε. Δικαιούμαστε 7ήμερη άδεια για εξωσωματική όπως και οι υπόλοιπες στον ιδιωτικό τομέα

• Ευχαριστώ 1

Just now, Artemis20 said:

Σκυλογατομανα εδω και 4 χρόνια, απίστευτη κατανοηση απο μερους τους και τωρα που πηγαμε κτηνίατρο μας καθησυχασε για την εγκυμοσύνη και τοξοπλασμα αν δεν βγαίνει εξω. Ο σκυλος απλα πρέπει να παίρνει αποπαρασιτωση ανα 3μηνο γιατί στη βόλτα μπορεί να χώσει τη μουσουδα του σε χωματα που να έχουν τοξο. Γενικά αν δεν ειχα τα ζωακια μου θα εκλαιγα ολη μέρα... Φοβερή παρηγοριά 

Just now, Artemis20 said:

εμεις εχουμε μια σκυλιτσα, την αποκτησαμε λιγους μηνες πριν την πρωτη μας προσπαθεια με εξωσωματικη κι αναλαμβανα συχνα και της μαμας μου τον σκυλο, που ομως ειναι πολυ μεγαλος. αυτο με την αγαπη που δινουν χωρις να ζητουν κανενα ανταλλαγμα ειναι απιστευτο. ο αντρας μου θελει να αποκτησουμε κι αλλο σκυλι δικο μας. και νομιζω οτι λιγο το βλεπει ως υποκαταστατο παιδιου..που δυστυχως δεν εχουμε ακομα..προβληματιζομαι τι να κανω. 

Απο εμπειρία φιλων, αν έρθει και παιδάκι τα σκυλια λιγο παραμελουνται και φυσικο είναι, απλα θα αυξηθούν και οι απαιτήσεις αφου η "οικογένειά σας" θα μεγαλώσει. Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι αξιόλογο να μεγαλώνουν μαζι με ζωακια τα παιδιά, είναι σα να έχουν αδέρφια 

• Μου αρέσει 2

Just now, solena73 είπε:

τι ακριβώς λέει;

Άρθρο 50 παρ. 8 ν. 3528/07 (δημοσιοϋπαλληλικος κώδικας): Στις υπαλλήλους στις οποίες εφαρμόζονται μέθοδοι ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής του ν. 3305/2005 χορηγείται άδεια επτά (7) εργάσιμων ημερών με πλήρεις αποδοχές, ύστερα από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού και του διευθυντή μονάδας ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (Μ.Ι.Υ.Α).

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Just now, Mary H είπε:

Η δικηγόρος μου με ενημέρωσε. Δικαιούμαστε 7ήμερη άδεια για εξωσωματική όπως και οι υπόλοιπες στον ιδιωτικό τομέα

Κορίτσια εγώ που είμαι στο δημόσιο δικαιούμαι μια ημέρα την ημέρα της ωοληψιας κ 15 μέρες από την ημέρα της εμβρυομεταφορας κ μετά.Προβλεπεται ακόμη κ για το σύζυγο μια μέρα την ημέρα της ωοληψιας κ μια την ημέρα της εμβρυομεταφορας.Δεν τις έχω πάρει ποτέ γιατί δεν το δηλώνω στην δουλειά μου προσπαθώ να βολεύομαι με λίγες μέρες ασθένεια...Αυτά άλλαξαν κ σε εμάς πριν τρία χρόνια παλιά δεν προβλεπόταν...

• Μου αρέσει 1

Αυτο με τις 15 μερες δεν το ξέρω. Η δικηγόρος μου είπε ότι δεν υπήρχε ειδική άδεια κ τώρα συμπληρώθηκε αυτή η διάταξη, το Μαρτιο. Εγώ έπαιρνα απλή αναρρωτική με κανονικες

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα