Recommended Posts

Just now, Papy είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.!!!Θέλω να σας ρωτήσω για τη συντήρηση των ενέσεων διέγερσης.Μου ειπε ο φαρμοκοποιός ότι μετά το άνοιγμα δεν μπαίνουν ψυγειο κ πρέπει να βρίσκονται σε δωμάτιο με μέγιστη θερμοκρασία 25 βαθμούς.Τώρα το καλοκαίρι  ή Σεπτέμβριο που, το μεσημέρι τουλαχιστον, έχει πάνω απο 25 βαθμούς πρέπει να ανάβουμε aircondition??

Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά τωρα που πλησιάζει ο καιρός της προσπάθειας το σκέφτομαι.

Στο ψυγείο θα τις έχεις τις ενέσεις ρης διεργεση κ ακόμα κ να τις άνοιξεις....εγώ Γενάρη μήνα μέσα τις είχα....Ο γιατρός μ μ είπε ψυγείο....κ από  όσα ξερω ολες μας εκεί τις έχουμε....πρώτη φορά ακούω μα είναι έξω....ρωτά κ τον γιατρο σ καλητερα....αλλα έτσι γίνεται όμως όπως σ είπα....

Καλή σ επυτιχια κ σύντομα μανουλα να γι εις....

Just now, Papy said:

Κορίτσια μου καλησπέρα.!!!Θέλω να σας ρωτήσω για τη συντήρηση των ενέσεων διέγερσης.Μου ειπε ο φαρμοκοποιός ότι μετά το άνοιγμα δεν μπαίνουν ψυγειο κ πρέπει να βρίσκονται σε δωμάτιο με μέγιστη θερμοκρασία 25 βαθμούς.Τώρα το καλοκαίρι  ή Σεπτέμβριο που, το μεσημέρι τουλαχιστον, έχει πάνω απο 25 βαθμούς πρέπει να ανάβουμε aircondition??

Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά τωρα που πλησιάζει ο καιρός της προσπάθειας το σκέφτομαι.

Εξαρτάται από την ενεση. Η αρβεκαπ δεν χρειάζεται ψυγειο αλλα κατω απο 25 βαθμούς (τις φυλαω στο υπόγειο εγω που είναι πιο δροσερα)

μενοπουρ, pergoveris, ovidrelle, cetrotide, puregon, gonal θέλουν οπωσδήποτε ψυγειο. Στο φαρμακείο μου τα έδιναν πάντα με παγοκυστη.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

@Rafaelatarzan @playbunnyΣας ευχαριστώ κορίτσια για τις πληροφορίες.Τις προηγούμενες φορές μετά το άνοιγμα τις είχα εκτος ψυγείου.Να τι έφταιξε για τα ολοστρόγγυλα μηδεμικά!!Χμμμ..ώστε αυτό ήταν:grin::grin:

• Λυπημένη/-ος 1

Just now, Papy είπε:

Εγώ τα είχα ψυγείο

• Ευχαριστώ 1

dypLp3.png 

3 ώρες πρίν, nadiaki165 είπε:

Καταλαβα...εμένα από τον Μάρτιο έχει σταθεροποιηθεί στο 23-24 ενώ είχα 27-28 κύκλο. Βέβαια έχει ελαττωθεί το αίμα αλλά μου είπαν ότι προς το παρόν παίζει ρόλο ότι έχω ακόμα περίοδο έστω κ σταθερο σε αυτές τις μέρες. Τρέμω βέβαια κάθε μήνα αν θα έρθει μην ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση. Ο εξωσωματικος δεν αγχώνεται προς το παρόν κ επιμένει ότι με βοηθάει η ηλικία μου ακόμα....36. Τι να πω κ εγώ...

Σε βοηθάει φυσικά! Υπάρχουν ακόμα καλά ωάρια να είσαι σίγουρη. Μην απογοητεύεσαι με την καμία!

Και μένα έχει ελαττωθεί στο τριήμερο πλέον. Είχε τύχει να κάνω Παπ 13η μέρα να μην υπάρχει ωοθυλάκιο και όντως αδιαθετησα δύο μέρες μετά και είχαμε μετρήσει το ενδομήτριο στο 5'5 και η ροή ήταν μιάμιση μέρα. Οπότε στο τριήμερο ευελπιστώ ένα 8 έστω αν και είναι από αυτά που φτιάχνονται ευτυχώς. Εσένα στις πόσες μέρες έπεσε; 

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

@nadiaki165 αααάαα φιλη μ κάτι έχεις πάθει....σαν να βλέπω ανχος με νούμερα...εσυ δεν ήσουν ετσι....Μήπως πρέπει να πάψεις να ασχολησε με όλα αυτά κ να κάνεις αυτό που κάνεις καλητερα πάντα???? να ΠΑΡΤΑΡΕΙΣ δηλ....όλα θα γίνουν στην ώρα σ κ την κατάλληλη στιγμή....κ αντίστροφη μέτρηση να αρχισε δεν θα πάθεις τίποτα....έχεις πολύ πολυ πολυ χρόνο ακόμα....μην σε αγχώνει κ αυτό....Πέρσες τόσα καταπολέμησες τόσα κ τόσα κ θα κολλήσεις τωρα σε αριθμούς???? 

το χω πει κ παραπάνω σε άλλο μ μνμ....όλα είναι πλασματικά....Πότε δεν ξέρεις τι κ πως ....Αλλά βλέπεις αλλα γίνονται....

Ο στόχος σ είναι να κάνεις ένα παιδί....αυτο το παιδί θα έρθει να είσαι σίγουρη  είτε όλα είναι καλά είτε όλα είναι κακα....

Φιλάκια γλυκουλα μ

Εχεις κ εσυ τα δίκια σου!!!χαχαχαχαχα!!!ναι μωρε ξέρω εγώ ισως επειδη ασχολουμαι τωρα για τις εξετασεις να τις μαζεψω για την επιτροπη κ με εχουν μουρλανει. Οχι εκεινο περναει οχι εκεινο δεν περναει. Διαβάζω κ τα κοριτσια εδω κ μαζευω πληροφοριες πάλι. Παραγγειλα παντως τις βιταμινουλες μηπως δω κανα ασπρο φως...αλλα μονο αυτες!!!

Ο στόχος είναι να έχουμε την υγεία μας κ να μην χάσουμε το μυαλό μας!!Το παιδι αν θελήσει ο Θεός κ η Παναγιά θα έρθει..αν όχι δεν πειράζει!!

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Σε βοηθάει φυσικά! Υπάρχουν ακόμα καλά ωάρια να είσαι σίγουρη. Μην απογοητεύεσαι με την καμία!

Και μένα έχει ελαττωθεί στο τριήμερο πλέον. Είχε τύχει να κάνω Παπ 13η μέρα να μην υπάρχει ωοθυλάκιο και όντως αδιαθετησα δύο μέρες μετά και είχαμε μετρήσει το ενδομήτριο στο 5'5 και η ροή ήταν μιάμιση μέρα. Οπότε στο τριήμερο ευελπιστώ ένα 8 έστω αν και είναι από αυτά που φτιάχνονται ευτυχώς. Εσένα στις πόσες μέρες έπεσε; 

Εχω 2,5-3 μέρες έντονη αιμορραγία...κ μετά για 2-3 μερες καφε. Παλιά 5 μερες φουλ κ 2 μερες καφε.

dypLp3.png 

Just now, nadiaki165 είπε:

Εχεις κ εσυ τα δίκια σου!!!χαχαχαχαχα!!!ναι μωρε ξέρω εγώ ισως επειδη ασχολουμαι τωρα για τις εξετασεις να τις μαζεψω για την επιτροπη κ με εχουν μουρλανει. Οχι εκεινο περναει οχι εκεινο δεν περναει. Διαβάζω κ τα κοριτσια εδω κ μαζευω πληροφοριες πάλι. Παραγγειλα παντως τις βιταμινουλες μηπως δω κανα ασπρο φως...αλλα μονο αυτες!!!

Ο στόχος είναι να έχουμε την υγεία μας κ να μην χάσουμε το μυαλό μας!!Το παιδι αν θελήσει ο Θεός κ η Παναγιά θα έρθει..αν όχι δεν πειράζει!!

Εχω 2,5-3 μέρες έντονη αιμορραγία...κ μετά για 2-3 μερες καφε. Παλιά 5 μερες φουλ κ 2 μερες καφε.

Μια χαρά είναι ακόμα, κρατάει ορμονικά! 

• Μου αρέσει 1

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

Καλησπέρα κορίτσια και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα, σας διαβάζω καιρό και θέλω την γνώμη σας.

Προσπαθούμε με τον αντρα μου εδω και καιρό ( 1χρόνο περίπου) Εχω hashimoto αλλα είναι ρυθμισμένος τους τελευταίους 8 μήνες (προλακτίνη στο θεό - 34 αλλά τώρα τους τελευταιους 8 μήνες στο 4). έχω κάνει ορμονολογικές όλες πολύ καλές,σαλπιγγοργραφία πολύ καλή και σκεφτόμαστε για εξωσωματική με φυσικό κύκλο, θα πάμε να μιλήσουμε με τον γιατρο την επόμενη εβδομάδα. έχετε γνώμη; έχετε κάνει καμμία με επιτυχία; όποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!

Just now, Papy είπε:

@Rafaelatarzan @playbunnyΣας ευχαριστώ κορίτσια για τις πληροφορίες.Τις προηγούμενες φορές μετά το άνοιγμα τις είχα εκτος ψυγείου.Να τι έφταιξε για τα ολοστρόγγυλα μηδεμικά!!Χμμμ..ώστε αυτό ήταν:grin::grin:

άσε τα μηδενικά στην άκρη...δεν φταίνε οι ενέσεις που ήταν έξω....κοίτα μπροστά κ θα πας τέλεια τώρα....Στο εγγυώμαι....

εγω εχω 3 μερες περίοδο Τετάρτη άντε γεια...κ πάντα όλα λίγο....28 κύκλο σταθερό εδώ κ 15 χρόνια....

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Just now, Rafaelatarzan είπε:

άσε τα μηδενικά στην άκρη...δεν φταίνε οι ενέσεις που ήταν έξω....κοίτα μπροστά κ θα πας τέλεια τώρα....Στο εγγυώμαι....

εγω εχω 3 μερες περίοδο Τετάρτη άντε γεια...κ πάντα όλα λίγο....28 κύκλο σταθερό εδώ κ 15 χρόνια....

Ναι ναι ξερω δεν βγαζεις ακρη!!εχεις δικιο!!!

dypLp3.png 

Διαφημίσεις

Ναι ναι ξερω δεν βγαζεις ακρη!!εχεις δικιο!!!

Πότε δεν βγάζεις άκρη....ολες μ η εξετάσεις είναι οκ κ το μέσα μ μ δείχνει ότι γρηγορα θα μπω σε εμμηνόπαυση....παρόλο που ειμαι ετσι σταθερή πολλά χρόνια....

Καλησπέρα σε όλες! Δεν ήξερα που να γράψω και έτσι αποφάσισα να στείλω εδώ και να μην ανοίξω καινούριο θέμα.Πάνε 3 χρόνια που έχω να γράψω.Θέλω την συμβουλή σας.Ξεκίνησα εξωσωματική.Είμαι 4η ημέρα απο την πρώτη ημέρα περιόδου(εδώ και 3 ημέρες κάνω gonal 150 ) .Σήμερα έκανα την μέτρηση οισταδιόλης και υπέρηχο.Μου επισήμαναν όλοι ότι έχω χαμηλή Ε2  26,18 mg/ml . Ο εξωσωματικός μου αύξησε την δόση σε 225 απο 150. Λέτε ότι μπορεί να ανέβει σε επιθυμητα αποτελέσματα; Να πω επίσης ότι εχω πολυκιστικές ωοθήκες όμως οι εξετάσεις μου που έκανα τον προηγούμενο μήνα έδειξαν όλες καλές.Σε φυσιολογικά επίπεδα όλες μου οι ορμόνες FSH E2 κλπ. Σας παρακαλώ αν ξέρει κάποια να μου απαντήσει , μου αύξησαν την δόση για να μου αυξηθεί και η οιστραδιόλη αλλά αν δεν γίνει; Τι σημαίνει αυτο; Τι κάνω παρακατω; Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.Θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση σας! Ευχομαι μεαα απο την καρδιά μου όλες να αποκτήσουμε το πολυπόθητό μας.

Just now, Redscarlet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα, σας διαβάζω καιρό και θέλω την γνώμη σας.

Προσπαθούμε με τον αντρα μου εδω και καιρό ( 1χρόνο περίπου) Εχω hashimoto αλλα είναι ρυθμισμένος τους τελευταίους 8 μήνες (προλακτίνη στο θεό - 34 αλλά τώρα τους τελευταιους 8 μήνες στο 4). έχω κάνει ορμονολογικές όλες πολύ καλές,σαλπιγγοργραφία πολύ καλή και σκεφτόμαστε για εξωσωματική με φυσικό κύκλο, θα πάμε να μιλήσουμε με τον γιατρο την επόμενη εβδομάδα. έχετε γνώμη; έχετε κάνει καμμία με επιτυχία; όποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!

Αν δεν εχετε κανει σπερμοδιαγραμμα αμεσα. και γω βρηκα χασιμοτο ριξαμε εκει την αποτυχια μεχρι να ρυθμιστει (tsh 130)  αφησαμε ενα χρονο και μετα αποκαλυφθηκε και ολιγοαζωοσπερμια

• Ευχαριστώ 1

On 8/16/2019 at 3:14 PM, lemonpie said:

ουτε καν ωαριο...χιχχιχι τι εμβρυακι :( 4ος κυκλος ηταν αυτος..εφτασα στην πηγη...στον πρωτο μεγαλωσε αποτομα σε 2 μερες..αφυσικα κ εσκασε..απο 11 χλσ πηγε 20.. οποτε δεν εκανα..στη δευτερη υπηρχε ωοθυλακιο αλλα χαμηλη οιστραδιολη..εκανα ωοληψια αλλα αδειο...στην τριτη παλι χαμηλη οιστραδιολη δεν επιχειρησα ωοληψια...κ τωρα που βρηκαμε 2..ηταν ανωριμα..συνεχιζω :)

Καλησπέρα @lemonpie δεν ξέρω αν στέλνω σωστά δεν ξέρω καν αν θα έρθει το μήνυμα.Όμως θα ήθελα να σας ρωτήσω πότε κανατε την μετρηση οιστραδιολης και ειδατε οτι ειναι χαμηλη; Φανηκε απο την πρωτη στιγμη; Εγω ειμαι 4η μερα του κυκλου παιρνω gonal 150 μοναδες. Η τιμη στην οιστραδιολη μου ειναι 26 mg/ml και μου την αυξησαν στος 225 μοναδες.Εσας αν επιτρεπεται σας παροτρυνε καποιος να σταματησετε ή το αποφασισατε απο μονη σας; Όταν καταλαβατε οτι έχετε χαμηλη τιμη στην οιστραδιολη.Εμενα μου επισήμαναν ολοι οτι ειναι χαμηλη και τωρα απλως αναρωτιεμαι τι θα γινει στη συνεχεια.Δεν μου δινει κανεις σαφες απαντησεις.Ίσως και εγω δεν τους δινω σαφες ερωτησεις.Θα χαιρομουν αν εβλεπα απάντηση σας

@pakaki Καναμε και ο γιατρος ειπε οτι ηταν εξαιρετικη οποτε κοιταμε τις εναλλακτικες. Ρε κοριτσια η λαπαροσκοπηση ποτε γινεται? Εγω εχω καθαρη σαλπιγγογραφια.. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα