Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Hope89 είπε:

Πφφ.... ε δεν το πιστευω!!! Μα τετοια συμπτωση;;; κανε ενα τεστ ωορρηξιας γτ εχω μεγαλη περιεργεια πραγματικα... Ας ελπισουμε τον επομενο μηνα να τα καταφερουμε κ οι 2 να ξεκινησουμε... Επισης, τα cuyclacur λογικα θα βοηθουσαν την κατασταση, οχι το αντιθετο.. ας με διορθωσει οποια γνωριζει.. αλλα ο δικος κου γιατρος στην αρχη ειπε να μου δωσει cyclacur για να φυγουν οι κυστες αλλα το αλλαξε τελικα σε γιασμινελ για πιο γρηγορα..

λοιπον εκανα τεστακι ωορ. κ ειναι αρκετα ροζ οχι θετικο..κανονικα 3η μερα θα επρεπε να ειναι κατασπρο..θα κανω κ αυριο να δω αν σκουρηνει

• Μπερδεμένη/-ος 2

Just now, Καντι είπε:

Ειναι και στατιστικό το θεμα. Φαντάσου μια κοπελα που προσπαθεί να μείνει εγκυος φυσιολογικά εχει ενα 20 % να μείνει σε καθε κύκλο. Πως λοιπόν εμεις οι ταλαιπωρημένες και ηλικιωμένες να εχουμε ωάριο καθε μήνα;

προηγουμενη ωοληψια Οκτωβρίου  με 150 μονάδες 4 ωοθυλακια, τα δυο είχαν ωάριο, οπως σας ειπα. Και κανένα δεν γονιμοποιηθηκε.

Σημερα ίδιο πρωτόκολλο πηρε 8 που είχαν ολα ωάριο μεσα. Πραγματικά δεν ειναι να τρελένεσαι;

Αχ κοριτσια ευχηθητε μου τα μισά να γίνουν βλαστοκυστες μπάς και στείλουμε προεμφυτευτικο και τελειώνει αυτο το μαρτύριο.

Ενημερώθηκα και για τις τιμές του προεμφυτευτικου σημερα... ποτε θα τα καταφέρουμε οικονομικά ενας θεός ξέρει!

@Joka ρώτησες για τις Pergoveris ?

Η κορτιζόνη φουντώνει τις φλεγμονές βεβαια, κοιτα πως θα το ισορροπήσεις αυτο.

Δεν πειραζει καλο μου, σεξ σεξ σεξ!

Καλή επιτυχία Κάντι μου.... Θα το πετύχεις είμαι σίγουρη και θα πάρεις βλαστοκύστες... Όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Taggeris είπε:

Καλή επιτυχία Κάντι μου.... Θα το πετύχεις είμαι σίγουρη και θα πάρεις βλαστοκύστες... Όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά.

Καλή επιτυχία όλα να πάνε σούπερ να ξεμπερδεύεις!!! Ε από τα 8 σίγουρα θα μείνουν μην ανησυχείς καθόλου.

πρίν από 43 λεπτά , Katia88 είπε:

Κορίτσια έκανα την Τρίτη χοριακη και βγηκε 8524 πάμε την άλλη Δευτέρα για καρδούλα όλα τέλεια... Κοιτάω τον πίνακα και η χοριακη ανάλογα την ημέρα είναι σχεδόν διπλή δηλ πάντα παραπάνω... Αντε να δούμε φαντάζεστε να δούμε δύο σάκους? Πάλι καλά όλα πάνε ομαλά.. 

Να πας στον ιωαννιδη που πήγα εγώ και πέτυχα με την πρώτη είναι εξαιρετικός και ασχολείστε μόνο αυτός μαζί σου. 

Καλά για τον ιωαννιδη εγώ έχω τελείως διαφορετική εμπειρία μου έκανε εμβρυομεταφορα ενώ ήξερε ότι έχω υδροσαλπιγγα και μου έδινε αντιβίωση για να περάσει. Τραγικό σφάλμα και ήτανε και γυναικολογος μου πριν ξεκινήσω τις εξωσωματικες πήγαινα απλά για παπ κτλ. Λάθη κάνουν όλοι αλλά αυτό που μου έκανε εμένα ήτανε πολύ χοντρό.

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, maroullaki είπε:

καλή εβδομαδα και  με το καλό η χοριακή

και γω ξεκινησα τα cyclacur και θα πάω την πεμπτη στο "αγαπημενο" μας κέντρο:blink: για 1ο υπερηχο... ανεβασε το Τ4 σε 62, ξεκινησα ταυτοχρονα και prezolon, γιατι με ra test και αντι tg ακρη δεν βγηκε και αν θα περιμενα κανα δυο μηνες ακομα θα ανεβαζα και τπτ αλλο απο το αγχος μου.. .σκεφτηκα και την πρωτη φορα που ηταν ολα καλά και ημουν πιο χαλαρη, κουλουρακι πήρα, μηπως τα εμβρυάκια μου θελουν να ειμαι στην τσιτα και φουλ χαπακι. 

Καλησπέρα! Πότε ξεκίνησες prezolon και μέχρι πότε θα τα παίρνεις; Ένα πρωί και  ένα βράδυ σου είπε;

και εγω από αγχος άλλο τίποτα... καλη επιτυχία!!!

Just now, Καντι είπε:

Ειναι και στατιστικό το θεμα. Φαντάσου μια κοπελα που προσπαθεί να μείνει εγκυος φυσιολογικά εχει ενα 20 % να μείνει σε καθε κύκλο. Πως λοιπόν εμεις οι ταλαιπωρημένες και ηλικιωμένες να εχουμε ωάριο καθε μήνα;

προηγουμενη ωοληψια Οκτωβρίου  με 150 μονάδες 4 ωοθυλακια, τα δυο είχαν ωάριο, οπως σας ειπα. Και κανένα δεν γονιμοποιηθηκε.

Σημερα ίδιο πρωτόκολλο πηρε 8 που είχαν ολα ωάριο μεσα. Πραγματικά δεν ειναι να τρελένεσαι;

Αχ κοριτσια ευχηθητε μου τα μισά να γίνουν βλαστοκυστες μπάς και στείλουμε προεμφυτευτικο και τελειώνει αυτο το μαρτύριο.

Ενημερώθηκα και για τις τιμές του προεμφυτευτικου σημερα... ποτε θα τα καταφέρουμε οικονομικά ενας θεός ξέρει!

Καλή επιτυχία!!! Εύχομαι όλα να πάνε καλα!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Καντι είπε:

Καλη επιτυχια @Καντι!

• Μου αρέσει 1

Just now, Καντι είπε:

Ευχαριστω!

εσυ τι κανεις κορίτσι;

Έκανα ωοληψια σε φυσικό, πήραμε ένα ωαριο και περιμένω να  μου πουν πως πήγε.. θα κάνω αλλη μια ωοληψια αρχές Δεκέμβρη μαζί και υστεροσκοπηση για να δούμε τι γινεται με την φλεγμονή. Αν είναι οκ, θα κάνουμε την πρώτη ετ Δεκέμβρη! Συνεχίζω αντιβιωσεις και εγχυσεις 2 με 3 φορές την εβδομάδα. Βιοψία νικα δεν έχω κάνει 
δεν ήξερα ότι η κορτιζόνη φουντώνει γενικά  την φλεγμονή. Έχω ένα αυτοάνοσο και δεν ξέρω αν πρέπει να παρω ή όχι...  

Επίσης  2 ή 3 εμβρυακια θα βάλει; Είμαι 40  

ευχομαι να τα καταφέρουμε όλες σύντομα!!!

• Μου αρέσει 2

λοιπον..θελω γνωμες για το δυσκολο κουιζ... : 11η και 12η μερα λιγο μενοπουρ.. 14η εσκασε το ωοθλακιο. το διαπιστωσαμε 15η στον υπερηχο.ολα καθαρα. 22η μερα εως 27η μερα απο 1 cyclacur. 27η ηρθε περιοδος. 3η μερα 18χλ δεξια και 19χλσ αριστερα ωοθυλακιο;; κυστη;; τι μπορει να εγινε;;;; μου ειπε οτι η fsh ανεβαινει πριν την περιοδο για να κανει νεο ωοθυλακιο...ισως αρχισε να ανεβαινει πριν με πιασει το cyclacur ωστε να ριξει την fsh και δημιουργηθηκε νεο ωαριο.;; στεκει;;;κ αν ειναι κυστη απο τι;;

Just now, bcd18 είπε:

Έκανα ωοληψια σε φυσικό, πήραμε ένα ωαριο και περιμένω να  μου πουν πως πήγε.. θα κάνω αλλη μια ωοληψια αρχές Δεκέμβρη μαζί και υστεροσκοπηση για να δούμε τι γινεται με την φλεγμονή. Αν είναι οκ, θα κάνουμε την πρώτη ετ Δεκέμβρη! Συνεχίζω αντιβιωσεις και εγχυσεις 2 με 3 φορές την εβδομάδα. Βιοψία νικα δεν έχω κάνει 
δεν ήξερα ότι η κορτιζόνη φουντώνει γενικά  την φλεγμονή. Έχω ένα αυτοάνοσο και δεν ξέρω αν πρέπει να παρω ή όχι...  

Επίσης  2 ή 3 εμβρυακια θα βάλει; Είμαι 40  

ευχομαι να τα καταφέρουμε όλες σύντομα!!!

Τρία λογικά, το είπες στον γιατρο σου οτι άρχισες κορτιζόνη;

wRSzp2.pngHbp3p3.png

Just now, Καντι είπε:

Τρία λογικά, το είπες στον γιατρο σου οτι άρχισες κορτιζόνη;

Σε ευχαριστώ! Δεν παίρνω κορτιζόνη. Απλώς ξέρω ότι δινει πριν την ετ prezolon αλλά δεν ξέρω για ποσο και γιατί!

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω για την καθεμία η άποψη στο θέμα γιατρού είναι διαφορετική ανάλογα την εμπειρία της, εγώ πριν ξεκινήσω την πρώτη μου προσπάθεια είχα ένα χρόνο που διάβαζα στο φόρουμ για να είμαι ενημερωμένη για εξετάσεις για τα πάντα διαβάζα φόρουμ από το 2009 φανταστείτε μέχρι και εξετάσεις πχ γενετικές από το φόρουμ βρήκα την γενετίστρια και τις πλήρωσα την μισή τιμή σε σχέση με οπουδήποτε αλλού πιο φτηνά και από βιοϊατρική. Άρα ενημερώθηκα όσο το δυνατόν περισσότερο τις εξετάσεις μου προσπαθούσα να τις διαβάζω και μόνη μου στο ίντερνετ ωστε  αν έχω απορίες να ξέρω τι θα ρωτήσω.. Τωρα όσο αφορά για τον ιωαννιδη θα έχω να το λέω πάντα ήμουν τυχερή που βρέθηκε μια κοπέλα στο ασχέτω κ μου τον σύστησε, σε όλη την προσπάθεια δν μου είπε ποτέ ότι θα πάνε όλα τέλεια σούπερ και μπούρδες μέχρι κ όταν του πα το τεστ ότι βγήκε θετικό πάλι δν ενθουσιάστηκε όλα τα έκανε βήμα βήμα εγώ αυτό θεωρώ επαγγελματισμο δν μου έδωσε ελπίδες μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο... Τώρα λαθοι έχουν κάνει όλοι κάποιοι στιγμή, εγώ και να μην πετύχαινε θα έδινα μια δεύτερη μέχρι εκεί όμως. Αυτό ισχύει για όλους δν θα κολαγα σε ένα κέντρο μέχρι δύο προσπάθειες. 

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, Sofaki_88 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! έγραφα και παλαιότερα σε άλλο θέμα, τώρα πλεον 1,5 χρόνο και με τόσες αποτυχημένες προσπάθειες μάλλον πάμε για εξωσωματική. Εγω στα 31 μου,  με χαμηλή ΑΜΗ (3,5) έχω "γεράσει" πριν την ώρα μου όπως μου είπε η γιατρός μου, με μεγάλη πιθανότητα προωρής εμμηνοπαυσης στα 38 όπως μου είπαν 2 γιατροι. οι ορμονικές μου καλές σε γενικές γραμμές αλλά σαν να είμαι 38, καλές και του άντρα μου αλλά με χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα. Σαλπιγγογραφία πεντακάθαρη με ανοιχτές σάλπιγγες. Η γιατρός μου μας είπε οτι δεν προτείνει με τίποτα την σπερματέγχυση λόγω ορμονών. Επίσης δεν μας απέτρεψε απο το να συνεχίσουμε κανονικά τις επαφές και ποτέ δεν ξέρεις! εγώ όμως νομίζω κουράστηκα κάθε μήνα να περιμένω...είμαι πιο θετική στην εξωσωματική. αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε την διαδικασιά για την επιτροπή του ΕΟΠΠΥ για τα φάρμακα; Απο όσα μπόρεσα να καταλάβω πρώτα εγκρίνουν τις σπερματεγχύσεις και αν αποτύχουν μετά πας για εξωσωματική; επίσης υπάρχει κοπέλα που με αρκετά θέματα όπως εμείς τελικά τα κατάφερε χωρίς εξωσωματική; αξίζει να το αναβάλλουμε λίγο ακόμα;

συγνώμη αν σας κούρασα, πριν λίγες μέρες μπήκαμε σε ενα νεο μονοπάτι και τα έχω λίγο χαμένα...

Καλησπέρα κοπέλα μου..κατ αρχήν θετική σκέψη.. θα πάμε όλα καλά, κατά δεύτερον δυστυχώς η Επιτροπή είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία γιατί θέλουν αρκετές εξετάσεις άλλα αξίζει γιατί γλιτώνεις πολλά χρήματα.. Αυτό για τη σπερματεγχυσηπου λες δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί είχα κάνει ήδη 2 πριν οπότεδεν είχα θέμα κ μάλιστα μου είχαν ζητήσει έκθεση απ το κέντρο που της είχα κάνει ο εοππυ..Αλλά αν διαλέξειςένα καλο κέντρο θα σε κατευθύνει κ όλα θα γίνουν σιγά σιγά ή ακόμα κ ο γιατρός σου που λες αν είναι έμπειροςκ εξειδικευμένος..Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς..θετική σκέψη κ όλα θα γίνουν !!:)

sw2jp2.png

Just now, bcd18 είπε:

Σε ευχαριστώ! Δεν παίρνω κορτιζόνη. Απλώς ξέρω ότι δινει πριν την ετ prezolon αλλά δεν ξέρω για ποσο και γιατί!

Κορτιζόνη δίνουν πριν την ετ για να κοιμησουν τις άμυνες του οργανισμού και να μην αντιληφθεί το έμβρυο  ως ξένο σώμα. Αν ομως υπάρχει φλεγμονή αλλάζει το σκηνικό.

• Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngHbp3p3.png

2 ώρες πρίν, Joka είπε:

Τι να πω ρε κοριτσια,εμεις ειμαστε μονο οι ατυχες με.τους φυσικους?Διαβαζω άλλες κοπελες στην ηλικια μας που κανουν 2 ολους κι ολους και παιρνουν και τις 2 φορες εμβρυακια!

Αντε πες.... ειναι συνδυασμός τυχης κ γενικης καταστασης του συστηματος μας προφανως.. εμενα μου αφησε τραυμα στην ψυχολογια όλη αυτη η διαδικασια του φυσικου... 

1 hour ago, Καντι είπε:

Καντυ μου, ευχομαι απο καρδιας να προχωρησουν κ να παρεις μπολικες καλες βλαστοκυστες!!! :wub:

Just now, lemonpie είπε:

λοιπον εκανα τεστακι ωορ. κ ειναι αρκετα ροζ οχι θετικο..κανονικα 3η μερα θα επρεπε να ειναι κατασπρο..θα κανω κ αυριο να δω αν σκουρηνει

Να τα μας....!!! Βρε λες;; κατασπρο δε νομιζω οτι θα εβγαινε οπως κ να χει... τα cyclacur δεν κανουν καταστολη κανονικα;; εσυ κανε τις επαφουλες σου γτ ολα ειναι πιθανα!! ;-)

• Μου αρέσει 3

Just now, bcd18 είπε:

Σε ποιον γιατρο εισαι;

wRSzp2.pngHbp3p3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα