Recommended Posts

Just now, Katia88 είπε:

Δεν ξέρω για την καθεμία η άποψη στο θέμα γιατρού είναι διαφορετική ανάλογα την εμπειρία της, εγώ πριν ξεκινήσω την πρώτη μου προσπάθεια είχα ένα χρόνο που διάβαζα στο φόρουμ για να είμαι ενημερωμένη για εξετάσεις για τα πάντα διαβάζα φόρουμ από το 2009 φανταστείτε μέχρι και εξετάσεις πχ γενετικές από το φόρουμ βρήκα την γενετίστρια και τις πλήρωσα την μισή τιμή σε σχέση με οπουδήποτε αλλού πιο φτηνά και από βιοϊατρική. Άρα ενημερώθηκα όσο το δυνατόν περισσότερο τις εξετάσεις μου προσπαθούσα να τις διαβάζω και μόνη μου στο ίντερνετ ωστε  αν έχω απορίες να ξέρω τι θα ρωτήσω.. Τωρα όσο αφορά για τον ιωαννιδη θα έχω να το λέω πάντα ήμουν τυχερή που βρέθηκε μια κοπέλα στο ασχέτω κ μου τον σύστησε, σε όλη την προσπάθεια δν μου είπε ποτέ ότι θα πάνε όλα τέλεια σούπερ και μπούρδες μέχρι κ όταν του πα το τεστ ότι βγήκε θετικό πάλι δν ενθουσιάστηκε όλα τα έκανε βήμα βήμα εγώ αυτό θεωρώ επαγγελματισμο δν μου έδωσε ελπίδες μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο... Τώρα λαθοι έχουν κάνει όλοι κάποιοι στιγμή, εγώ και να μην πετύχαινε θα έδινα μια δεύτερη μέχρι εκεί όμως. Αυτό ισχύει για όλους δν θα κολαγα σε ένα κέντρο μέχρι δύο προσπάθειες. 

Εγώ θα σου πω πως αν το θες πολύ της εξετάσεις της επιτροπής της μαζεύεις σε μια εβδομάδα.. Εγώ πέρασα επιτροπή πχ Παρασκευή και Δευτέρα ξεκίνησε ο κύκλος μου και η διαδικασία και τις εξετάσεις εκτός από σαλπιγγογραφια και άλλες τόσες διαδικασίες διότι εμείς αζωοσπερμια θέλαμε βιοψια μαζί με ωοληψία κ όχι από πριν άρα κάναμε συμβολαιογραφικη πράξη ότι πάμε δότη πήγαμε σε τράπεζα σπέρματος πήραμε βεβαίωση ότι επιλέξαμε δοτη κι ότι χρειαζόταν όλα σε μια εβδομάδα.. Και σήμερα είμαι έγκυος.. Αν το θες θα γίνει απλά τρέχα ο γιατρός θα σε κατευθύνει για το τι χρειάζεσαι για επιτροπή... 

Just now, Katia88 είπε:

Εγώ θα σου πω πως αν το θες πολύ της εξετάσεις της επιτροπής της μαζεύεις σε μια εβδομάδα.. Εγώ πέρασα επιτροπή πχ Παρασκευή και Δευτέρα ξεκίνησε ο κύκλος μου και η διαδικασία και τις εξετάσεις μόνο σαλπιγγογραφια  είχα κάνει από πριν και άλλες τόσες διαδικασίες διότι εμείς αζωοσπερμια θέλαμε βιοψια μαζί με ωοληψία κ όχι από πριν άρα κάναμε συμβολαιογραφικη πράξη ότι πάμε δότη πήγαμε σε τράπεζα σπέρματος πήραμε βεβαίωση ότι επιλέξαμε δοτη κι ότι χρειαζόταν όλα σε μια εβδομάδα.. Και σήμερα είμαι έγκυος.. Αν το θες θα γίνει απλά τρέχα ο γιατρός θα σε κατευθύνει για το τι χρειάζεσαι για επιτροπή... 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Hope89 είπε:

Αντε πες.... ειναι συνδυασμός τυχης κ γενικης καταστασης του συστηματος μας προφανως.. εμενα μου αφησε τραυμα στην ψυχολογια όλη αυτη η διαδικασια του φυσικου... 

Καντυ μου, ευχομαι απο καρδιας να προχωρησουν κ να παρεις μπολικες καλες βλαστοκυστες!!! :wub:

Να τα μας....!!! Βρε λες;; κατασπρο δε νομιζω οτι θα εβγαινε οπως κ να χει... τα cyclacur δεν κανουν καταστολη κανονικα;; εσυ κανε τις επαφουλες σου γτ ολα ειναι πιθανα!! ;-)

εκτος αν ολα αυτα τα επαθα επειδη πηρα 2 μερες μενοπουρ;;; τι να πω...θα δουμε συντομα..παντως γιατρο την αλλη δευτερα παλι

Just now, Καντι είπε:

Δεν νομιζω οτι θα πάρεις κορτιζόνη.

Εχεις κάνεις ετ μαζί του και δεν σου έδωσε;  Η @maroullaki διάβασα παραπάνω ότι παίρνει prezolon και είναι στον ίδιο γιατρό 

Τι να πω δεν ξέρω...  δεν γνωρίζω σε ποιες περιπτώσεις την δινει

Διαφημίσεις

@Καντι σουπερ αβγουλοπαραγωγη!Που θα παει ρε κοριτσι,θα κατσει!!

Οσο για τις pergoveris δε θα τις χρησιμοποιησω.Μου ειπαν καλυτερα να μην τις αναμειξω με Gonal.Σ ευχαριστω παρα πολύ παντως!!

Εχουμε βλεπεις και το φοβο της υπερδιεγερσης!!

Σιγουρα θα χρειαστω κι αλλες μοναδες Gonal οποτε αν εχουν περισσεψει σε καποια κοπελα ή ειναι κοντά στη λήξη ή εχουν ληξει προσφατα εγω θα τις χρησιμοποιησω το Δεκεμβρη!!

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ειναι και στατιστικό το θεμα. Φαντάσου μια κοπελα που προσπαθεί να μείνει εγκυος φυσιολογικά εχει ενα 20 % να μείνει σε καθε κύκλο. Πως λοιπόν εμεις οι ταλαιπωρημένες και ηλικιωμένες να εχουμε ωάριο καθε μήνα;

προηγουμενη ωοληψια Οκτωβρίου  με 150 μονάδες 4 ωοθυλακια, τα δυο είχαν ωάριο, οπως σας ειπα. Και κανένα δεν γονιμοποιηθηκε.

Σημερα ίδιο πρωτόκολλο πηρε 8 που είχαν ολα ωάριο μεσα. Πραγματικά δεν ειναι να τρελένεσαι;

Αχ κοριτσια ευχηθητε μου τα μισά να γίνουν βλαστοκυστες μπάς και στείλουμε προεμφυτευτικο και τελειώνει αυτο το μαρτύριο.

Ενημερώθηκα και για τις τιμές του προεμφυτευτικου σημερα... ποτε θα τα καταφέρουμε οικονομικά ενας θεός ξέρει!

@Joka ρώτησες για τις Pergoveris ?

Η κορτιζόνη φουντώνει τις φλεγμονές βεβαια, κοιτα πως θα το ισορροπήσεις αυτο.

Δεν πειραζει καλο μου, σεξ σεξ σεξ!

Πολλές πολλές τυχερες και καλοτυχες βλαστοκυστουλες να έχετε κορίτσι!!!!!

Just now, bcd18 είπε:

Εχεις κάνεις ετ μαζί του και δεν σου έδωσε;  Η @maroullaki διάβασα παραπάνω ότι παίρνει prezolon και είναι στον ίδιο γιατρό 

Κι εμένα μου έδωσε. Κάτι με τα αντισώματα του θυρεοειδούς μου είχε πει... Οτι θέλει να τα κοιμίσει...κάτι τέτοιο θυμάμαι.

• Μου αρέσει 3

XImLp3.png

Just now, bcd18 είπε:

Κορίτσι στην πρώτη προσπάθεια το καλοκαίρι και εμένα δεν μου έδωσε, για την ακρίβεια δεν το ήξερα  ότι δίνουν κιολας και ουτε καν ρωτησα. Αυτή την φορά έχω ανεβασμένα αντισώματα θυρεοειδή που στην πρώτη ήταν μια χαρα και ένα δείκτη  αλλου αυτοάνοσου λίγο ανεβασμένο, μάλλον όπως μου είπαν και Ρευματολογος και ενδοκρινολόγος περνάω ας πούμε φάση αυτοανοσίας. Δηλαδή ανοσολογικα είμαι κάπως τουρλού και το πιο λαιτ που μπορούμε να κάνουμε είναι να πάρω κορτιζόνη. Και μάλιστα από 2η μερα κύκλου μια φορά την μερα και πιθανολογώ πριν την ετ θα ανεβάσουμε δόση. Αυτό που λέει η @Καντι με την φλεγμονή και εμένα με ανησυχεί αλλά επειδή ήταν πολύ μικρή τον Σεπτέμβρη και μετά πήρα αντιβίωση τον Οκτώβρη ελπίζω να προλάβω και να μην παρά φουντώσει. Δυστυχώς η κορτιζόνη για εμένα αυτή την φορά ήταν καπως μονόδρομος. Θα δείξει...        Το σύνηθες πάντως αν δώσει είναι πριν την ετ όπως σου είπε η Καντι... αλλά και γω πιστευω όχι χωρίς λόγο. Αφού θα ξανακάνεις και υστεροσκοπηση θυμήσου να τον ρωτήσεις για να μην αγχώνεσαι.    @Καντι μακάρι να ναι η φορά σου και να φτάσουν βλαστοκυστες πιο πολλά και απ τα μισά και μένα έγινε ετσι, εύχομαι τουλάχιστον έξι εμβρυακια 

• Μου αρέσει 2

Just now, [email protected] είπε:

Κι εμένα μου έδωσε. Κάτι με τα αντισώματα του θυρεοειδούς μου είχε πει... Οτι θέλει να τα κοιμίσει...κάτι τέτοιο θυμάμαι.

Πριν την ετ την ξεκινησες; Εχεις Χασιμότο;; Είχες και συ φλεγμονή και έπαιρνες αντιβιωσεις;; Σορρυ που ρωαταω αλλά η κορτιζόνη που την πσιρνω σαν ιδέα καπως με τρόμαξε, αλλά μου είπε είναι μικρή δόση και δεν πειράζει.

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Όχι ποτε.δεν μου εδωσε. Εκτος φαντάζομαι αν εχει καποια αλλη οδηγία απο αιματολόγο.

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα κορίτσια!! Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει περίπτωση να επηρεάζονται οι fsh και Lh στον επόμενο κύκλο από τη διέγερση, ξαφνικά η Lh μου έπεσε πολύ σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα...

7 hours ago, Emma9 said:

Καλησπέρα κοπέλα μου..κατ αρχήν θετική σκέψη.. θα πάμε όλα καλά, κατά δεύτερον δυστυχώς η Επιτροπή είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία γιατί θέλουν αρκετές εξετάσεις άλλα αξίζει γιατί γλιτώνεις πολλά χρήματα.. Αυτό για τη σπερματεγχυσηπου λες δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί είχα κάνει ήδη 2 πριν οπότεδεν είχα θέμα κ μάλιστα μου είχαν ζητήσει έκθεση απ το κέντρο που της είχα κάνει ο εοππυ..Αλλά αν διαλέξειςένα καλο κέντρο θα σε κατευθύνει κ όλα θα γίνουν σιγά σιγά ή ακόμα κ ο γιατρός σου που λες αν είναι έμπειροςκ εξειδικευμένος..Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς..θετική σκέψη κ όλα θα γίνουν !!:)

@Emma9 σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!  Ναι εννοείτε έχω θετική σκέψη απλά ειμαι λίγο στα χαμένα, δεν έχω κάποιον να με κατευθήνει σχετικά και ψιλοαγχώθηκα.. αλλά θα το βρούμε! είπα να ρωτήσω εδω γιατί οι περισσότερες είσαστε έμπειρες με το θέμα και ίσως με βοηθούσατε..σ'ευχαριστώ ωστόσο! :)

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Κορίτσι στην πρώτη προσπάθεια το καλοκαίρι και εμένα δεν μου έδωσε, για την ακρίβεια δεν το ήξερα  ότι δίνουν κιολας και ουτε καν ρωτησα. Αυτή την φορά έχω ανεβασμένα αντισώματα θυρεοειδή που στην πρώτη ήταν μια χαρα και ένα δείκτη  αλλου αυτοάνοσου λίγο ανεβασμένο, μάλλον όπως μου είπαν και Ρευματολογος και ενδοκρινολόγος περνάω ας πούμε φάση αυτοανοσίας. Δηλαδή ανοσολογικα είμαι κάπως τουρλού και το πιο λαιτ που μπορούμε να κάνουμε είναι να πάρω κορτιζόνη. Και μάλιστα από 2η μερα κύκλου μια φορά την μερα και πιθανολογώ πριν την ετ θα ανεβάσουμε δόση. Αυτό που λέει η @Καντι με την φλεγμονή και εμένα με ανησυχεί αλλά επειδή ήταν πολύ μικρή τον Σεπτέμβρη και μετά πήρα αντιβίωση τον Οκτώβρη ελπίζω να προλάβω και να μην παρά φουντώσει. Δυστυχώς η κορτιζόνη για εμένα αυτή την φορά ήταν καπως μονόδρομος. Θα δείξει...        Το σύνηθες πάντως αν δώσει είναι πριν την ετ όπως σου είπε η Καντι... αλλά και γω πιστευω όχι χωρίς λόγο. Αφού θα ξανακάνεις και υστεροσκοπηση θυμήσου να τον ρωτήσεις για να μην αγχώνεσαι.    @Καντι μακάρι να ναι η φορά σου και να φτάσουν βλαστοκυστες πιο πολλά και απ τα μισά και μένα έγινε ετσι, εύχομαι τουλάχιστον έξι εμβρυακια 

Καλημέρα! Δηλ παίρνεις prezolon 5 mg ένα την μέρα από την δεύτερη μέρα του κύκλου;  Ο εξωσωμ στο είπε; Ετ θα κάνεις αυτό το μήνα;

σε ευχαριστώ!

Just now, Καντι είπε:

Όχι ποτε.δεν μου εδωσε. Εκτος φαντάζομαι αν εχει καποια αλλη οδηγία απο αιματολόγο.

Οκ σε ευχαριστώ! Μάλλον την δινει αν υπάρχει κάποιο αυτοάνοσο για να κοιμήσει το ανοσοποιητικό, ώστε να μην δει ο οργανισμός ως ξένο το έμβρυο και το αποβάλλει...

εμενα το ωαριο είπαν ότι είναι καλο, γονιμοποιηθηκε και ότι θα το αφήσουν δυο 24ωρα να δουν πως θα εξελιχθεί και μετά κατάψυξη. Έτσι έκαναν και στις δυο προηγούμενες ωοληψιες ενώ στις πρώτες το έβαζαν κατάψυξη την επόμενη μέρα της ωοληψιας

καλά αποτελέσματα με πολλές βλαστοκυστούλες!!!

5 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Καλημέρα! Ο εξωσωμ στην έδωσε;  Από ποια μέρα του κύκλου; Ένα prezolon την ημέρα;

σε ευχαριστώ πολύ!

14 ώρες πρίν, Katia88 είπε:

Κορίτσια έκανα την Τρίτη χοριακη και βγηκε 8524 πάμε την άλλη Δευτέρα για καρδούλα όλα τέλεια... Κοιτάω τον πίνακα και η χοριακη ανάλογα την ημέρα είναι σχεδόν διπλή δηλ πάντα παραπάνω... Αντε να δούμε φαντάζεστε να δούμε δύο σάκους? Πάλι καλά όλα πάνε ομαλά.. 

Να πας στον ιωαννιδη που πήγα εγώ και πέτυχα με την πρώτη είναι εξαιρετικός και ασχολείστε μόνο αυτός μαζί σου. 

κατια μου καλημερα!!!!μπραβο.....ευχομαι να δεις 2 σακους αν το επιθυμεις.....:-D

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα