Recommended Posts

Just now, ssisi2019 είπε:

το αναποδο;μα όσο μεγαλύτερη η ηλικία ,δεν αυξάνει ο κίνδυνος των χρωμοσωμικων;

ναι το διάβασα κάπου ότι δεν είναι διαγνωστικός,πρόβλεψη κάνουν

π.χ. αν είσαι μικρή σε ηλικία, χωρίς ιστορικό, χωρίς ασθένειες, δεν καπνίζεις και έχεις και έναν άριστο υπέρηχο θα σου βγει αποτέλεσμα 1/15000 για σύνδρομο ντάουν, ας πούμε.

αν είσαι μεγαλύτερη, με ιστορικό, πρώην καπνίστρια αλλά με άριστο υπέρηχο θα σου βγει αποτέλεσμα 1/ 2000 για το ίδιο σύνδρομο. Τυχαία τα νούμερα πάντα, έτσι; Θέλω να σου πω τι εννοούν ότι πέφτει το ποσοστό. Το εμβρυάκι μου πέρυσι για ντάουν είναι ποσοστο 1/5. Τελικά δεν ήταν ντάουν, ήταν άλλο. Άρα, όσο πιο επίφοβη για σύνδρομο είσαι τόσο πέφτουν τα νούμερα. Αντίθετα, όσο πιο σίγουρη για υγιή κύηση σε βγάζει τόσο ανεβαίνουν τα νούμερα.

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

XImLp3.png

Διαφημίσεις

Just now, [email protected] είπε:

π.χ. αν είσαι μικρή σε ηλικία, χωρίς ιστορικό, χωρίς ασθένειες, δεν καπνίζεις και έχεις και έναν άριστο υπέρηχο θα σου βγει αποτέλεσμα 1/15000 για σύνδρομο ντάουν, ας πούμε.

αν είσαι μεγαλύτερη, με ιστορικό, πρώην καπνίστρια αλλά με άριστο υπέρηχο θα σου βγει αποτέλεσμα 1/ 2000 για το ίδιο σύνδρομο. Τυχαία τα νούμερα πάντα, έτσι; Θέλω να σου πω τι εννοούν ότι πέφτει το ποσοστό. Το εμβρυάκι μου πέρυσι για ντάουν είναι ποσοστο 1/5. Τελικά δεν ήταν ντάουν, ήταν άλλο. Άρα, όσο πιο επίφοβη για σύνδρομο είσαι τόσο πέφτουν τα νούμερα. Αντίθετα, όσο πιο σίγουρη για υγιή κύηση σε βγάζει τόσο ανεβαίνουν τα νούμερα.

α τώρα κατάλαβα πώς το μετράνε.

Όσο πιο μεγάλο το νούμερο τόσο απομακρυνονται οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές.

Ευχαριστω και σορρυ για το πρηξιμο..

Just now, ssisi2019 είπε:

α τώρα κατάλαβα πώς το μετράνε.

Όσο πιο μεγάλο το νούμερο τόσο απομακρυνονται οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές.

Ευχαριστω και σορρυ για το πρηξιμο..

Πολύ σωστά!!! Αυτό είναι. Σιγά καλέ το πρήξιμο...:tongue:

• Μου αρέσει 1

XImLp3.png

Κορίτσια να ρωτήσω, ο προεμφυτευτικός γίνεται μόνο σε βλαστοκύστες και ποιά ακριβώς στιγμή γίνεται; Μπαίνουν δηλ. οι βλαστοκύστες κατάψυξη κ αν είναι όλα οκ μεταφέρονται σε επόμενο κύκλο;

Διαφημίσεις

Just now, [email protected] είπε:

Αν εισαι με ωαρια νεαρης δοτριας πως ξερουμε αν ηταν καπνιστρια, αν εχει ιστορικο κλπ? Επισης δε βλεπουν το εμβρυακι και το μετωπο ή τον αυχενα?

Just now, Mary H είπε:

Αν εισαι με ωαρια νεαρης δοτριας πως ξερουμε αν ηταν καπνιστρια, αν εχει ιστορικο κλπ? Επισης δε βλεπουν το εμβρυακι και το μετωπο ή τον αυχενα?

Επισης μεχρι ποια ηλικια θεωρειται νεα?

Just now, Taggeris είπε:

Τα έχω όλα έτοιμα εκτός από τη σαλπιγγογραφία που θα πάω την άλλη εβδομάδα. μόλις την πάρω και αυτή θα τηλεφωνήσω για ραντεβού αφού μου φτιάξει το φάκελο ο γιατρός. Ωστόσο επειδή στη δική μου περίπτωση απαιτούνται κι άλλα όπως συμβολαιογραφικές πράξεις και λοιπά και είμαι λίγο περίπλοκη περίπτωση προσπάθησα και βρήκα φάρμακα από κάποιες κοπέλες που δέχτηκαν να με βοηθήσουν. αύριο θα δω το γιατρό και θα μου πει αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα φάρμακα για να προχωρήσω. Θα περάσω όμως μετά και από την επιτροπή άσχετα αν χρησιμοποιήσω αυτά τα φάρμακα ή όχι ώστε να μπορέσω και εγώ να βοηθήσω άλλες με τη σειρά μου.... Εκτός αν χρειαστεί να ξανακάνω διέγερση Αν δεν τα καταφέρω δηλαδή...

Ωραι κοριτσι μπραβο!Τελικα με δικα σου ωαρια? Ποιον γιατρο ειδες?

Just now, Χαμογέλα είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, ο προεμφυτευτικός γίνεται μόνο σε βλαστοκύστες και ποιά ακριβώς στιγμή γίνεται; Μπαίνουν δηλ. οι βλαστοκύστες κατάψυξη κ αν είναι όλα οκ μεταφέρονται σε επόμενο κύκλο;

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν σας το προτείνει ο γιατρός να γίνει προεμφυτευτικός λόγω ιστορικού, ηλικίας κτλ. ή το προτείνετε εσείς;

πρίν από 4 λεπτά , [email protected] είπε:

Όχι, αναφέρομαι σε ποσοστά για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Στην τωρινή κύηση ο εξωσωματικός στο πρώτο ραντεβού πριν ξεκινήσουμε μου είχε πει με προεμφυτευτικό δεν χρειάζονται και οι επεμβατικοί έλεγχοι. Πριν την αυχενική όμως με ρώτησε αν είχα σκοπό να κάνω για να επιβεβαιώσω τα αποτελέσματα του προεμφυτευτικού, χωρίς να με πιέσει ή να με αγχώσει καθόλου. Όμως είχαμε ήδη αποφασίσει με τον γιατρό που με παρακολουθεί και μου το είπε και ο υπερηχογραφιστής που μου έκανε την αυχενική ότι δεν χρειάζεται. Οπότε δεν έκανα. Είμαστε και οι δύο 39. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τη σελίδα μου, θα δεις ότι είχα προηγούμενη κύηση με παθολογικό εμβρυάκι και εκεί τα ποσοστά της αυχενικής με στείλανε κατευθείαν σε τροφοβλάστη για έλεγχο. Όπως επίσης με έχουν ενημερώσει οι γενετιστές ότι σε οποιαδήποτε επόμενη φυσιολογική σύλληψη ή εξωσωματική χωρίς προεμφυτευτικό οπωσδήποτε πρέπει να κάνω επεμβατικό έλεγχο μαζί με την αυχενική.

Γειά σου, ήθελα να ρωτήσω πάνω στο θέμα προεμφυτευτικη. Είμαι έγκυος από εξωσ.με προεμφυτευτικο έλεγχο. Τώρα στην αυχενική μου έβγαλε οριακο το τεστ papp-a για down. Υπάρχει πιθανότητα μετά από προεμφυτευτικο έλεγχο να έχω έμβρυο με down? 

• Μπερδεμένη/-ος 2

Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Renula είπε:

Kαλημέρα σε όλη την παρέα../
Μία "ερώτηση"..
Από ποιούς παράγοντες αποφασίζεται εάν η ΕΤ θα γίνει με έμβρυα 2, 3, 5 ημερών? αν πρέπει να περιμένουμε να γίνουν βλαστοκύστες κλπ κλπ?
Υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο εξετάσεων για να αποφασισθεί σε πόσες "ημέρες" των εμβρύων θα πρέπει να γίνει η ΕΤ?

Εμείς πχ θα περιμένουμε για βλαστό κύστες γτ θα κάνουμε pgs ώστε να δούμε ότι είναι υγιή κ ότι δεν έχουν το πρόβλημα του συζύγου με την αμοιβαία μετάθεση.

Just now, Χαμογέλα είπε:

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν σας το προτείνει ο γιατρός να γίνει προεμφυτευτικός λόγω ιστορικού, ηλικίας κτλ. ή το προτείνετε εσείς;

Ναι!! Αυτό τουλάχιστον θα κάνουμε εμείς! Βέβαια εξαρτάται κ από τον γιατρό σου κ τον εμβρυολογο.  Στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν το έκαναν τριών ημερών αλλά δυστυχώς μετά την έτ δεν πήγαμε καλα

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Just now, Baby22 είπε:

Γειά σου, ήθελα να ρωτήσω πάνω στο θέμα προεμφυτευτικη. Είμαι έγκυος από εξωσ.με προεμφυτευτικο έλεγχο. Τώρα στην αυχενική μου έβγαλε οριακο το τεστ papp-a για down. Υπάρχει πιθανότητα μετά από προεμφυτευτικο έλεγχο να έχω έμβρυο με down? 

Δυστυχώς υπάρχει η περιπτωση τα κύτταρα που στάλθηκαν να ηταν αυτα που θα δημιουργούσαν τον πλακούντα και γι αυτο να βγήκε υγιες το έμβρυο. Ποσα έμβρυα έστειλες για προεμφυτευτικο και ποσα ηταν υγιή και ποσα με ανωμαλίες;

• Μου αρέσει 2

Just now, Χαμογέλα είπε:

Η συνήθης τακτική είναι οι βλαστοκύστες, αλλά αυτό εξαρτάται και από το τι ψάχνεις να βρεις. Σε αυτό σε κατατοπίζουν οι γενετιστές. Υπάρχουν νοσήματα, δεν ξέρω ποια, που φαίνονται σε πιο πρώιμο στάδιο. Οποτεδήποτε γίνει ο έλεγχος, αφαιρούν κύτταρα, ψύχουν τα έμβρυα, γίνεται ο έλεγχος και επειδή απαιτείται χρόνος μέχρι το αποτέλεσμα η μεταφορά γίνεται σε επόμενο κύκλο.

• Ευχαριστώ 1

XImLp3.png

3 ώρες πρίν, ssisi2019 είπε:

Καλημερα και πάλι.Εκανα τις αβερκαπ 0,1 απο 21η μερα μεχρι 8η μερα επομενου κυκλου.

Απο 1η μερα επομενου επαιρνα τα λευκα σικλακουρ.Και 2η ειχα κανει ε2

Εμένα με ξεκινάει 1η μέρα περιόδου με αβερκαπ,σικλακουρ ακόμα δεν ξέρω μετά τη 12 λογικά γιατί τότε θαε δει με εξέταση οιστραδιόλη ς μου είπε!άρα λογικά θα περάσω κι εγώ τη 19 μέρα για εμβρύου αφορά.

πρίν από 58 λεπτά , DIMITRAS είπε:

Καλημέρεεες

Σήμερα έκανα Aquascan κ σκρατς ενδομητριου του σωλήνα πάλι!!Αδιαθετώ κ ξεκινώ όλα κομπλέ κ έχει ο ΘΕΟΣ!!Με το καλο σε 2 εβδομάδες ξεκινάω

Καλή αρχή Δήμητρα μου! Όλα με το καλό εύχομαι?!

• Μου αρέσει 1

Just now, Mary H είπε:

Επισης μεχρι ποια ηλικια θεωρειται νεα?

Ε, αυτό είναι η δουλειά της κλινικής. Να της πάρει το ιστορικό να ξέρει με τι δότρια έχει να κάνει. Ναι, ο υπέρηχος της αυχενικής είναι αυτός που βλέπει το οστό στο μέτωπο και το υγρό του αυχένα, εξ ου και αυχενική.

Just now, Elsatin είπε:

Εμείς πχ θα περιμένουμε για βλαστό κύστες γτ θα κάνουμε pgs ώστε να δούμε ότι είναι υγιή κ ότι δεν έχουν το πρόβλημα του συζύγου με την αμοιβαία μετάθεση.

Ναι!! Αυτό τουλάχιστον θα κάνουμε εμείς! Βέβαια εξαρτάται κ από τον γιατρό σου κ τον εμβρυολογο.  Στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν το έκαναν τριών ημερών αλλά δυστυχώς μετά την έτ δεν πήγαμε καλα

Κι εμείς αμοιβαία μετάθεση έχουμε. Ποιος γενετιστής θα κάνει τον έλεγχο; Να τους πεις να ελέγξουν όχι μόνο την αμοιβαία μετάθεση, όλα τα χρωμοσώματα.

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

XImLp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα