Recommended Posts

3 ώρες πρίν, ssisi2019 είπε:

Καλημερα και πάλι.Εκανα τις αβερκαπ 0,1 απο 21η μερα μεχρι 8η μερα επομενου κυκλου.

Απο 1η μερα επομενου επαιρνα τα λευκα σικλακουρ.Και 2η ειχα κανει ε2

Εμένα με ξεκινάει 1η μέρα περιόδου με αβερκαπ,σικλακουρ ακόμα δεν ξέρω μετά τη 12 λογικά γιατί τότε θαε δει με εξέταση οιστραδιόλη ς μου είπε!άρα λογικά θα περάσω κι εγώ τη 19 μέρα για εμβρύου αφορά.

πρίν από 58 λεπτά , DIMITRAS είπε:

Καλημέρεεες

Σήμερα έκανα Aquascan κ σκρατς ενδομητριου του σωλήνα πάλι!!Αδιαθετώ κ ξεκινώ όλα κομπλέ κ έχει ο ΘΕΟΣ!!Με το καλο σε 2 εβδομάδες ξεκινάω

Καλή αρχή Δήμητρα μου! Όλα με το καλό εύχομαι?!

• Μου αρέσει 1

Just now, Mary H είπε:

Αν εισαι με ωαρια νεαρης δοτριας πως ξερουμε αν ηταν καπνιστρια, αν εχει ιστορικο κλπ? Επισης δε βλεπουν το εμβρυακι και το μετωπο ή τον αυχενα?

Επισης μεχρι ποια ηλικια θεωρειται νεα?

Ε, αυτό είναι η δουλειά της κλινικής. Να της πάρει το ιστορικό να ξέρει με τι δότρια έχει να κάνει. Ναι, ο υπέρηχος της αυχενικής είναι αυτός που βλέπει το οστό στο μέτωπο και το υγρό του αυχένα, εξ ου και αυχενική.

Just now, Elsatin είπε:

Εμείς πχ θα περιμένουμε για βλαστό κύστες γτ θα κάνουμε pgs ώστε να δούμε ότι είναι υγιή κ ότι δεν έχουν το πρόβλημα του συζύγου με την αμοιβαία μετάθεση.

Ναι!! Αυτό τουλάχιστον θα κάνουμε εμείς! Βέβαια εξαρτάται κ από τον γιατρό σου κ τον εμβρυολογο.  Στο προηγούμενο κέντρο που ήμουν το έκαναν τριών ημερών αλλά δυστυχώς μετά την έτ δεν πήγαμε καλα

Κι εμείς αμοιβαία μετάθεση έχουμε. Ποιος γενετιστής θα κάνει τον έλεγχο; Να τους πεις να ελέγξουν όχι μόνο την αμοιβαία μετάθεση, όλα τα χρωμοσώματα.

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

tvXOp2.png

Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Παρολα αυτα ρε συ στα σχολεια που δουλευω εχω πετυχει απειρες περιπτωσεις με παιδια με συνδρομα που οι γονεις ειναι πολυ νεοι. 

Με δοτρια δεν κάνεις αμνιοπαρακέντηση γιατί μέτρα η δίκη της ηλικία.Τα σύνδρομα που δε φαίνονται ασφαλώς κ μπορούν να τύχουν στον καθένα.Μην σκέφτεσαι αρνητικά.

Επίσης αυτό που δε θυμάμαι από γνωστή μου κ αν σε ενδιαφέρει το ρωτάς( αν κ είναι νωρίς) εάν στη γέννα έχεις δικαίωμα να φυλάξεις βλαστοκύτταρα .Αν θυμάμαι καλά δεν μπορούσε λόγω δοτριας αλλά δεν είμαι σίγουρη.

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Just now, Καντι είπε:
Just now, Baby22 είπε:

Γειά σου, ήθελα να ρωτήσω πάνω στο θέμα προεμφυτευτικη. Είμαι έγκυος από εξωσ.με προεμφυτευτικο έλεγχο. Τώρα στην αυχενική μου έβγαλε οριακο το τεστ papp-a για down. Υπάρχει πιθανότητα μετά από προεμφυτευτικο έλεγχο να έχω έμβρυο με down? 

Δυστυχώς υπάρχει η περιπτωση τα κύτταρα που στάλθηκαν να ηταν αυτα που θα δημιουργούσαν τον πλακούντα και γι αυτο να βγήκε υγιες το έμβρυο. Ποσα έμβρυα έστειλες για προεμφυτευτικο και ποσα ηταν υγιή και ποσα με ανωμαλίες;

Σωστά, υπάρχει αυτή η περίπτωση. Αν και τα περισσότερα κέντρα κάνουν δύο ελέγχους για να είναι σίγουροι. 

@Baby22, ο έλεγχος αφορούσε σε όλα τα χρωμοσώματα; 

Just now, ssisi2019 είπε:

την αμοιβαία μετάθεση την είχατε βρει με μοριακό καρυότυπο ζεύγους αν θυμάμαι καλά;και μετά κάνατε fish?

Αν ρωτάς εμένα, μας έκαναν απλό καρυότυπο με τη λογική ότι ο μοριακός είναι περιττός εφόσον εμείς δεν έχουμε πρόβλημα (κατ' εμέ λάθος και μπακαλίστικη η προσέγγιση αυτού του γενετιστή) ο οποίος βγήκε καθαρός. Μας είπαν λοιπόν να σταματήσουμε να το ψάχνουμε και ότι απλά έτυχε να είναι παθολογικό το εμβρυάκι. Αλλά επειδή είχαμε απτά στοιχεία ότι κάτι δεν πήγε καλά, κάναμε fish και βρέθηκε αμοιβαία μετάθεση.

• Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Baby22 είπε:

Γειά σου, ήθελα να ρωτήσω πάνω στο θέμα προεμφυτευτικη. Είμαι έγκυος από εξωσ.με προεμφυτευτικο έλεγχο. Τώρα στην αυχενική μου έβγαλε οριακο το τεστ papp-a για down. Υπάρχει πιθανότητα μετά από προεμφυτευτικο έλεγχο να έχω έμβρυο με down? 

Ναι υπάρχει.Τον Πάγκαλο που είδα μου είχε πει ότι κανείς κανονικοτατη αυχαινικη κ αμνιοπαρακέντηση αν χρειαστεί και μετά από προεμφυτευτικο για τον λόγω που γράφει η Κάντι παραπανω

• Μου αρέσει 1

Just now, island1 είπε:

Με δοτρια δεν κάνεις αμνιοπαρακέντηση γιατί μέτρα η δίκη της ηλικία.Τα σύνδρομα που δε φαίνονται ασφαλώς κ μπορούν να τύχουν στον καθένα.Μην σκέφτεσαι αρνητικά.

Επίσης αυτό που δε θυμάμαι από γνωστή μου κ αν σε ενδιαφέρει το ρωτάς( αν κ είναι νωρίς) εάν στη γέννα έχεις δικαίωμα να φυλάξεις βλαστοκύτταρα .Αν θυμάμαι καλά δεν μπορούσε λόγω δοτριας αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Να σου πω την αμνιο νομίζω ότι πλέον την κάνουν σε σπάνιες περιπτώσεις. Η αυχενική με δότρια δίνει καλά αποτελέσματα. Αλλά μπορείς να κάνεις το αιματολογικό τεστ που και αυτό δίνει σαφή αποτελέσματα.

• Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Just now, Mary H είπε:

Αν εισαι με ωαρια νεαρης δοτριας πως ξερουμε αν ηταν καπνιστρια, αν εχει ιστορικο κλπ? Επισης δε βλεπουν το εμβρυακι και το μετωπο ή τον αυχενα?

Επισης μεχρι ποια ηλικια θεωρειται νεα?

Θεωρητικά τα έχει πάρει ο γιατρός σου αυτά τα στοιχεία της.Τωρα αν μιλάμε για ιστορικό 3 γενιές πισω ,καλά καλά δεν ξέρουμε ούτε το δικό μας.Το μέχρι ποια ηλικία θεωρείται νέα ως αναφορά τα σύνδρομα έχει να κάνει με το μέχρι ποια ηλικία βάζουν κ εμάς πρόσημο για αυτά που είναι περίπου τα 35

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Κι εμεις προεμφυτευτικο σε βλαστοκυστες θα κάνουμε, θα καταψυξουμε και θα μεταφερουμε σε αλλο κυκλο. Οι γενετιστες στο Χωρεμειο μας ειχαν πει αυτο που λεει κ η Καντι πιο πανω και γι αυτο ο προεμφυτευτικος σου δίνει ποσοστα απ οσο ξερω ακριβειας. Μετα θελει κανονικα επαληθευση με ληψη τροφοβλαστη ή αμνιο.

Κορίτσια καλησπέρα ! 
Είναι η πρώτη μου φορά στο φόρουμ ! Μήνες τώρα μπαίνω και διαβάζω τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς σας και με κάνετε να νιώθω πολύ οικεία μιας και όλες λίγο πολύ περνάμε τα ίδια ! Αποφάσισα να μοιραστώ κι εγώ το θέμα μου και εύχομαι να υπάρχει κάποια από εσάς που να μπορεί να με κατατοπίσει . Μετά από δυο χρόνια ελεύθερων επαφών με τον άντρα μου , μετά από άπειρες εξετάσεις και ελέγχους και δυο αποτυχημένες σπερματεχυνσεις αποφασίσαμε να κάνουμε το επόμενο βήμα για εξωσωματική . Να σημειωθεί ότι το σπερμα του είναι άψογο. Μάλλον το θέμα είναι δικό μου . Πριν 9 χρόνια είχα αφαιρέσει λαπαροσκοπικά μια κύστη με αποτέλεσμα να αφαιρεθεί κ ένα μεγάλο κομμάτι της δεξιάς μου ωοθήκης. Με αποτέλεσμα να έχω μια πολύ χαμηλή αμη αλλά τίποτα άλλο επιλήψιμο . Είμαι στην Τετάρτη ημέρα του κύκλου μου με ενέσεις μενοπουρ. Έχω πολύ μεγάλο άγχος και γενικά όχι πολύ καλή ψυχολογία . Με παρακολουθεί ο κύριος λαινας !! Ευχαριστώ πολύ . Εύχομαι να έχω σύντομα απαντήσεις και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι και εσείς.                                              

Viviiiiii μου συγγνώμη που δεν σου απάντησα πριν αλλά είμαι Καινούργια εδώ και δεν κατάφερα να σ απαντήσω !! Θα το βρω μέσα στις επόμενες μέρες είναι σίγουρη 

• Μου αρέσει 7

Διαφημίσεις

Just now, [email protected] είπε:

Να σου πω την αμνιο νομίζω ότι πλέον την κάνουν σε σπάνιες περιπτώσεις. Η αυχενική με δότρια δίνει καλά αποτελέσματα. Αλλά μπορείς να κάνεις το αιματολογικό τεστ που και αυτό δίνει σαφή αποτελέσματα.κι εγώ έτσι νομίζω..είπα για την αμνιο με προεμφυτευτικο που τη συστήνουν κανονικά όπως κ χωρίς προεμφυτευτικο

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, DIMITRAS είπε:

Καλημέρεεες

Σήμερα έκανα Aquascan κ σκρατς ενδομητριου του σωλήνα πάλι!!Αδιαθετώ κ ξεκινώ όλα κομπλέ κ έχει ο ΘΕΟΣ!!Με το καλο σε 2 εβδομάδες ξεκινάω

Συμπεθέρα μου καλή αρχηηηηηη... 

Κι εγώ σε κάνα μήνα θα είμαι Αθήνα για επόμενη προσπάθεια 

• Μου αρέσει 2

gHhvp3.png

Just now, vivi.nik. είπε:

Κι εμεις προεμφυτευτικο σε βλαστοκυστες θα κάνουμε, θα καταψυξουμε και θα μεταφερουμε σε αλλο κυκλο. Οι γενετιστες στο Χωρεμειο μας ειχαν πει αυτο που λεει κ η Καντι πιο πανω και γι αυτο ο προεμφυτευτικος σου δίνει ποσοστα απ οσο ξερω ακριβειας. Μετα θελει κανονικα επαληθευση με ληψη τροφοβλαστη ή αμνιο.

Ναι, και στο λένε και για είναι και αυτοί καλυμμένοι!πάντως ανάμεσα σε τροφοβλάστη και άμνιο και μόνο για λόγους ψυχολογικούς εγώ είμαι υπέρ της τροφοβλάστης.  

tvXOp2.png

3 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Ετσι ειναι. Το βασικο κοριτσια ειναι η σωστη κ προσεκτικη επιλογη γιατρου και κεντρου. Εγω αυτη τη φορα τους τεσταρα, λεω θα τους αφησω να προτεινουν αυτοι εξετασεις κ αν δεν με ξεσκονισουν θα φυγω θα αλλαξω γιατρο. Τελικα μου προτεινανε τις σωστες εξετασεις τους εδειξα απολυτη εμπιστοσυνη και προχωρησαμε σε απολυτη συνεργασια. Αν δε νιωσεις εμπιστοσυνη με το γιατρο πρεπει να φυγεις. Δεν μπορει εμεις να τους λεμε τι να κανουν

Κοριτσι,εχω παρομοιο προβληματισμο.Στο κεντρο που ειμαι τωρα ο γιατρος δε μου μιλησε καθολου για υστεροσκοπηση πριν την προσπαθεια.Εκανα πριν 1 χρονο διαγνωστικη οπου δεν ειδαν κατι.Μετα ομως το δευτερο παπ με τραχηλιτιδα αναρωτιεμαι μηπως αυτο δειχνει κατι το οποιο θα επηρεαζε την εμφυτευση κι αν θα επρεπε να κανω μια βιοψια ενδομητριου.Αυτο παντως που εγραψες για την υστεροσκοπηση προκειμενου ν αρμεγουν πολλοι επιτηδιοι χρηματα το ειχε υπονοησει και σε μενα γιατρος δημοσιου νοσοκομειου...

Just now, Ελινα92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! 
Είναι η πρώτη μου φορά στο φόρουμ ! Μήνες τώρα μπαίνω και διαβάζω τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς σας και με κάνετε να νιώθω πολύ οικεία μιας και όλες λίγο πολύ περνάμε τα ίδια ! Αποφάσισα να μοιραστώ κι εγώ το θέμα μου και εύχομαι να υπάρχει κάποια από εσάς που να μπορεί να με κατατοπίσει . Μετά από δυο χρόνια ελεύθερων επαφών με τον άντρα μου , μετά από άπειρες εξετάσεις και ελέγχους και δυο αποτυχημένες σπερματεχυνσεις αποφασίσαμε να κάνουμε το επόμενο βήμα για εξωσωματική . Να σημειωθεί ότι το σπερμα του είναι άψογο. Μάλλον το θέμα είναι δικό μου . Πριν 9 χρόνια είχα αφαιρέσει λαπαροσκοπικά μια κύστη με αποτέλεσμα να αφαιρεθεί κ ένα μεγάλο κομμάτι της δεξιάς μου ωοθήκης. Με αποτέλεσμα να έχω μια πολύ χαμηλή αμη αλλά τίποτα άλλο επιλήψιμο . Είμαι στην Τετάρτη ημέρα του κύκλου μου με ενέσεις μενοπουρ. Έχω πολύ μεγάλο άγχος και γενικά όχι πολύ καλή ψυχολογία . Με παρακολουθεί ο κύριος λαινας !! Ευχαριστώ πολύ . Εύχομαι να έχω σύντομα απαντήσεις και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι και εσείς.                                              

Viviiiiii μου συγγνώμη που δεν σου απάντησα πριν αλλά είμαι Καινούργια εδώ και δεν κατάφερα να σ απαντήσω !! Θα το βρω μέσα στις επόμενες μέρες είναι σίγουρη 

Καλώς μας όρισες και καλή και τυχερή να είναι η προσπάθειά σας!!!  Το άγχος είναι πολύ φυσιολογικό σε αυτή τη διαδικασία, ειδικά στην αρχή!!! Εγώ θα προτείνω να βλέπεις τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Έχεις κάνει ήδη δύο πολύ σημαντικά βήματα που σε φέρνουν πιο κοντά στο στόχο σου. Ένα που γνωρίζεις την αιτία και δύο που προχώρησες στο επόμενο βήμα!!! Θες να μας πεις τι σε προβληματίζει και σε επηρεάζει ψυχολογικά; Το τεχνικό κομμάτι με τις προτάσεις το αφήνω στα υπόλοιπα κορίτσια που είναι πιο έμπειρα... εγώ είμαι γατάκι μπροστά τους!!!!:D

• Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα