Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

οχι δεν φυλας βλαστοκύτταρα λογο δότριας...

Α σωστά θυμόμουν..θυμόμουν ότι το έψαχνε αλλά δεν ήμουν σίγουρη τι έγινε τελικά.Παντως δεν έχει σημασία .Εγώ τα έδωσα στη δημόσια τράπεζα που σημαίνει αχρειαστα να ναι τα παίρνει οποίο παιδί τα χρειάζεται χωρίς να έχω εγώ προτεραιότητα.Απλα αφού μπορούσα το έκανα,για μένα για σένα για όλες! Αχρειαστα να ναι Παναγία μου! Εσύ πως πας; Πώς είσαι;

Just now, Σελίνα είπε:

Κορίτσια, έχει επισκεφτεί κάποια ανοσολόγο?

Μετά το αρνητικό, είδα ενδοκρινολογο, αιματολογο και λέω να ψάχτω και σε ανοσολόγο για μια γνώμη αφού έχω δύο μήνες μέχρι την επόμενη ετ. Έχετε εμπειρία από αυτήν την ειδικότητα? 

Ο αιματολογικά σου είναι κ ανοσολογικά..το πακέτο που δίνει τα έχει όλα...ρώτα εκεινον

• Μου αρέσει 4

4 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Δυστυχώς υπάρχει η περιπτωση τα κύτταρα που στάλθηκαν να ηταν αυτα που θα δημιουργούσαν τον πλακούντα και γι αυτο να βγήκε υγιες το έμβρυο. Ποσα έμβρυα έστειλες για προεμφυτευτικο και ποσα ηταν υγιή και ποσα με ανωμαλίες;

6 στάλθηκαν από τα οποία τα 3 ήταν υγιή. 

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Α σωστά θυμόμουν..θυμόμουν ότι το έψαχνε αλλά δεν ήμουν σίγουρη τι έγινε τελικά.Παντως δεν έχει σημασία .Εγώ τα έδωσα στη δημόσια τράπεζα που σημαίνει αχρειαστα να ναι τα παίρνει οποίο παιδί τα χρειάζεται χωρίς να έχω εγώ προτεραιότητα.Απλα αφού μπορούσα το έκανα,για μένα για σένα για όλες! Αχρειαστα να ναι Παναγία μου! Εσύ πως πας; Πώς είσαι;

είναι ενα κομμάτι αντικείμενο αυτο...αφπυ μπορέσες κ το εκανες πολύ καλα έκανες..μπραβο σ..εγω εχω γίνει μπαλονάκι κινιτο.αχχαχαχαχαα ειμαι κοντή λεπτή κ μια κοιλιά νααααααα.κ ολο καμαρώνω...αχαχχαχαχα ρχω ξεκινήσει  το δωμάτιο της μικρής μ μαχητριας...είναι πολύ ζωηρή κ πολύ επιλεκτική στο φαΐ...μιση με αφησε ...αχαχαχαχαχαχα χαλάλι της...εσυ πως πας???? μας έλειψες...φιλια πολλα 

• Μου αρέσει 1

%20url%5D

Just now, island1 είπε:

Τι είναι η δημόσια τράπεζα για βλαστοκύτταρα;

XImLp3.png

4 ώρες πρίν, island1 είπε:

Ναι υπάρχει.Τον Πάγκαλο που είδα μου είχε πει ότι κανείς κανονικοτατη αυχαινικη κ αμνιοπαρακέντηση αν χρειαστεί και μετά από προεμφυτευτικο για τον λόγω που γράφει η Κάντι παραπανω

Μάλιστα... Προς το παρόν ο γιατρός μου επειδή δεν βλέπει κάτι στον υπέρηχο, είπε να δούμε τι θα δείξει κ η Β επιπέδου κ τότε αν είναι να κάνουμε αμνιοπ που θα είναι κ πιο ασφαλες

Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Blossombaby είπε:

Ήθελα να σου ευχηθω ολόψυχα καλή επιτυχία και καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου! Συγγνώμη, εγώ δεν έχω να προτείνω κάτι γιατί δε ξέρω πολλά και δεν θέλω να μπερδέψω κανέναν αλλά ήθελα να σου πω πόσο σε καταλαβαίνω. Επίσης είμαστε περίπου στο ίδιο στάδιο και εγώ πριν λίγες μέρες ξεκίνησα διέγερση.

Κορίτσια @Blossombaby & @Ελινα92καλώς ήρθατε! Εύχομαι να πετύχετε με τη μια και να πάνε όλα καλα!! Να έχετε ελπίδα και θετική σκέψη!!! Αν έχετε κάποια σκέψη, απορία κτλ, εδώ όλες οι κοπέλες βοηθανε πολύ!!!! @DIMITRAS καλή αρχή και για σένα, αυτή τη φορά θα ναι τυχερή!!

• Μου αρέσει 3

2 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Ναι, και στο λένε και για είναι και αυτοί καλυμμένοι!πάντως ανάμεσα σε τροφοβλάστη και άμνιο και μόνο για λόγους ψυχολογικούς εγώ είμαι υπέρ της τροφοβλάστης.  

Συμφωνω απόλυτα... αν κ εγω ουτε να σκεφτομαι δεν θελω να ξανακανω τροφοβλαστη. Ήλπιζα οτι ο προεμφυτευτικος αρκει.

• Μου αρέσει 1

Just now, [email protected] είπε:

Τι είναι η δημόσια τράπεζα για βλαστοκύτταρα;

Στη γέννα ο γιατρός μπορεί να κρατήσει κάποια κύτταρα( γίνεται με μια διαδικασία κ με ειδικό εξοπλισμό που σου δίνουν αυτές οι τράπεζες κ το δίνεις στο γι;τρο σου στη γεννα να τον χρησιμοποιήσει) τα κύτταρα αυτά στέλνονται σε αυτές τις τράπεζες κ κρύο συντηρούνται .Χρησιμοποιούνται για μεταμοσχεύσεις ή εκχυσεις.Μεχει πρόσφατα ήταν μόνο για τον καρκίνο πλέον είναι κ για αλλά πχ εκχυσεις στην αευρωπη κάνουν κ στα παιδιά με αυτισμό.Εαν κούφια η ώρα που το ;κρούει νοσεισει το παιδί μου αυτά είναι 100% συμβατά κ δε θα ψάχνω δότη.Εαν τα έδινα σε ιδιωτική τράπεζα θα είχε κόστος κ θα ήταν μόνο για το παιδί μου κ το αδερφάκι του κτλ.Σρη δημόσια τα δωρίσεις ουσιαστικά χωρίς να έχεις προτεραιότητα εάν τα χρειαστείς.Απλα εάν τα δίνουν όλοι η τραπεζα θα έχει απωθεμα μεγάλο.Της κόρης μου οχ μπορεί ήδη να σώθηκαν σε παιδί που έχει ανάγκη.Η διαδικασία για σένα δεν είναι κάτι έξτρα στη γέννα.Ουσιαστικα είναι διαδικασία για το γιατρό.Συμπληρωνει κάτι έντυπα κ στο ειδικό " ψυγειακι" που σου δίνουν βάζει το δείγμα.Μετα κάποιος δικός σου το πάει στην τράπεζα σε διάστημα 1-2 ωρών αλλιώς μπαίνει στο ψυγείο σου( πχ αν γεννήσεις βράδυ ή Κυριακή). Εάν σε ενδιαφέρει σε προτρέπω να μπεις στη σελίδα κ να το κάνεις.Καρι βίντεο βλέπεις ή πας από κει σε σεμινάριο( εγώ είδα τα βίντεο) κ μετά σου στέλνουν τον εξοπλισμό ν; Τον έχεις ένα μήνα πριν σπίτι σου..σαν σακουλάκι είναι από αυτά του σούπερ μάρκετ για τα ψυγεία.

Just now, ssisi2019 είπε:

την ιδια απορία εχω και εγω;τι διαδικασια ειναι αυτη;

https://hcbb.bioacademy.gr/

Δείτε εδώ κορίτσια όσες είστε σε κύηση κ σας ενδιαφέρει.Ρωτηστς κ το γιατρό σας.

• Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

Το ιδιο εκανα κ εγω στο γιο μου. Ειναι απαράδεκτο που δεν ενημερωνουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι και δεν προτρεπουν ολες τις γυναικες να το κανουν. Ειναι πολυτιμο δωρο που μονο 1-2-3... φορες στη ζωη μας μπορουμε να κανουμε.

Διαφημίσεις

Just now, island1 είπε:

Στη γέννα ο γιατρός μπορεί να κρατήσει κάποια κύτταρα( γίνεται με μια διαδικασία κ με ειδικό εξοπλισμό που σου δίνουν αυτές οι τράπεζες κ το δίνεις στο γι;τρο σου στη γεννα να τον χρησιμοποιήσει) τα κύτταρα αυτά στέλνονται σε αυτές τις τράπεζες κ κρύο συντηρούνται .Χρησιμοποιούνται για μεταμοσχεύσεις ή εκχυσεις.Μεχει πρόσφατα ήταν μόνο για τον καρκίνο πλέον είναι κ για αλλά πχ εκχυσεις στην αευρωπη κάνουν κ στα παιδιά με αυτισμό.Εαν κούφια η ώρα που το ;κρούει νοσεισει το παιδί μου αυτά είναι 100% συμβατά κ δε θα ψάχνω δότη.Εαν τα έδινα σε ιδιωτική τράπεζα θα είχε κόστος κ θα ήταν μόνο για το παιδί μου κ το αδερφάκι του κτλ.Σρη δημόσια τα δωρίσεις ουσιαστικά χωρίς να έχεις προτεραιότητα εάν τα χρειαστείς.Απλα εάν τα δίνουν όλοι η τραπεζα θα έχει απωθεμα μεγάλο.Της κόρης μου οχ μπορεί ήδη να σώθηκαν σε παιδί που έχει ανάγκη.Η διαδικασία για σένα δεν είναι κάτι έξτρα στη γέννα.Ουσιαστικα είναι διαδικασία για το γιατρό.Συμπληρωνει κάτι έντυπα κ στο ειδικό " ψυγειακι" που σου δίνουν βάζει το δείγμα.Μετα κάποιος δικός σου το πάει στην τράπεζα σε διάστημα 1-2 ωρών αλλιώς μπαίνει στο ψυγείο σου( πχ αν γεννήσεις βράδυ ή Κυριακή). Εάν σε ενδιαφέρει σε προτρέπω να μπεις στη σελίδα κ να το κάνεις.Καρι βίντεο βλέπεις ή πας από κει σε σεμινάριο( εγώ είδα τα βίντεο) κ μετά σου στέλνουν τον εξοπλισμό ν; Τον έχεις ένα μήνα πριν σπίτι σου..σαν σακουλάκι είναι από αυτά του σούπερ μάρκετ για τα ψυγεία.

Πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Θα μπω τώρα να το ψάξω. Ευχαριστώ!!!:wub:

• Μου αρέσει 1

XImLp3.png

Just now, vivi.nik. είπε:

Το ιδιο εκανα κ εγω στο γιο μου. Ειναι απαράδεκτο που δεν ενημερωνουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι και δεν προτρεπουν ολες τις γυναικες να το κανουν. Ειναι πολυτιμο δωρο που μονο 1-2-3... φορες στη ζωη μας μπορουμε να κανουμε.

Εμένα με προέτρεψε ο ίδιος κ για τη δημόσια...μου εξήγησε αναλυτικά πως κ τι...μια φίλη μου μου είπε " κ χάρισες το γενετικό υλικό του παιδιού σου ...;;; " Λέω ναι!!! Τράβηξα του Χριστού τα Πάθη για να έρθει..η γέννα της μπορεί να είναι κ η σωτηρία ενός άλλου παιδιού.Κοριτσια ενημερωθείτε κ κάνετε το εάν θέλετε.Εγω δεν πήγα στα σεμινάρια είδα κάτι βιντεάκια κ συμηρωνα ότι έλεγαν...ένα μήνα πριν τη γέννα μου έφερε κούριερ τον εξοπλισμό.κ τον είχα στη βαλίτσα μαιευτηρίου..με τον γιατρό συμολγρωσαμε πριν τα περισσότερα που ζητούσε( ιστορικό ουσιαστικά) κ την ώρα της γέννας πήρε το υλικό..εγώ γέννησα Σάββατο πρωί κ τα πήγε ο γαμπρός μου

Just now, [email protected] είπε:

Πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Θα μπω τώρα να το ψάξω. Ευχαριστώ!!!:wub:

Ελένη μου δες το ..θα νιώσεις πολύ όμορφα όταν γίνει..ότι προσφέρεις κι εσύ σε άλλα παιδια

• Μου αρέσει 2

Just now, Mary H είπε:

Eφοσον εκανες πριν ενα χρονο διαγνωστικη εισαι οκ. Την τραχηλιτιδα πρεπει να τη θεραπευσεις για να μην επεκταθει η φλεγμονη στα εσωτ. οργανα. Εγω παντως που εχω παθει δυο φορες τραχηλιτιδα τη θεραπευσα και φλεγμονη δεν εδειξε. Οποτε κανε προς το παρον τη θεραπεια. Οσον αφορα τις υστεροσκοπησεις ναι πολλες φορες γινονται χωρις λογο για να τ αρπαζουν. Καποιες φορες ομως χρειαζονται. Πιστευω μπορουμε ν αξιολογησουμε τους γιατρους κορακια που θελουν να τ αρπαξουν κ αυτους που κανουν τις σωστες κ βασικες εξετασεις

Θενξ κοριτσι.Απλα την προηγουμενη φορα εκανα θεραπεια με αλοιφη 7 μερες και τωρα παλι τραχηλιτιδα στο παπ,ενω οι κολπικες καλλιεργειες δεν εδειξαν κατι.Θυμασαι τι θεραπεια εκανες?

Just now, island1 είπε:

https://hcbb.bioacademy.gr/

Δείτε εδώ κορίτσια όσες είστε σε κύηση κ σας ενδιαφέρει.Ρωτηστς κ το γιατρό σας.

ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση,πρώτη φορά ακούω για κάτι τέτοιο

10 hours ago, vals said:

κοριτσια καλημερα κ απο μενα!!εχω κ εγω μια απορια...

εκανα την 1η μου επιτυχημενη εξωσωματικη το 2016. 

αφου λοιπον πηρα την αποφαση για δευτερο παιδακι αλλαξα γιατρο και κεντρο (για προσωπικους λογους)και ξεικινησα με τον γιατρο που με ξεγεννησε για τη 2η προσπαθεια μου (με κατεψυγμενα) τον σεπτεμβρη του '19.τελικα η εμβρυομεταφορα δεν εγινε γιατι δεν προλαβαμε κατι με την ωορρηξια παρ ολο που επαιρνα ποσα σικλακουρ την ημερα (συγνωμη αλλα δεν γνωριζω απο ορολογιες!!). εκανα μια αρβεκαπ την 21η μερα και τον οκτωβρη τη 2η μερα πηγα για υπερηχο και την 3η μερα του κυκλου ξεκινησα παλι τα χαπια..εγινε η εμβρυομεταφορα αλλα δεν πετυχε.... 

δεν πηρα απαντηση στο τι εφταιγε αλλα επειδη το σπερμα ηταν το θεμα μας υπεθεσα οτι παρ ολο που εβαλα βλαστοκυστες λενε οτι μπορει να μην υπαρχει εξελιξη ασχετα αν γονιμοποιηθηκε και εφτασε μεχρι βλαστοκυστη...το '16 καναμε τη μικρογονιμοποιηση 

ρωτησα τον γιατρο αν πρεπει να κανω καποια εξεταση να δουμε αν φταιει κατι αλλο,επεμεινα μηπως εχω τπτ θυροειδη ή κατι αλλο τλσπ και το μονο που μου εγραψε ηταν εναν προγεννετικο ελεγχο που εχει μεσα και καποιες ορμονολογικες και βγηκαν ολα οκ..

χθες μιλησα μαζι του για να ετοιμαστω για το μαρτιο και να τον ρωτησω οδηγιες...μου ειπε μολις αδιαθετησω το μαρτιο να παω τη 2η μερα για υπερηχο και αν ολα ειναι οκ ξεκιναω..να μην κανω αρβεκαπ και οταν τον ρωτησα για εξετασεις  ειπε παλι οχι δεν χρειαζεται να κανω κατι.

ακουω εσας που 2η μερα κανετε ενα σωρο εξετασεις οπως πχ η @Χρύσα86 προλακτινη,οιστραδιολη, κλπ και απορω εγω γιατι δεν κανω.....αυτες τις ειχα κανει οταν ειχα κανει διεγερση το 2016 αλλα απο τοτε οχι...οσες εχετε κανει διαδικασια εμβρυομεταφορας  με κατεψυγμενα τι εξετασεις εχετε κανει??

Υ.Γ. sorry για το κατεβατο!!

Καλησπέρα κορίτσι, 

Εγώ χτες έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα, δεύτερη εξωσωματική, στην πρώτη δεν είχαμε βλαστοκυστες. Πριν ξεκινήσω να παίρνω cyclacour έκανα LH, προλακτινη και προγεστερονη. Μετά λίγες μέρες πριν την υποτιθέμενη ωορηξια μου, γιατί ουσιαστικά με τα cyclacour πρέπει να μην έχεις ωάρια μέσα, έκανα υπερηχο και προγεστερονη και την επόμενη μέρα ξεκίνησα prolutex kai vasclor. Συνέχισα τα cyclacour. Τα συνεχίζω όλα μέχρι και την β χοριακη που θα κάνω από βδομάδα. Είμαι στο embryolab και γενικά τα κοιτάνε όλα. Εμείς κάναμε και προεμφυτευτικο έλεγχο λόγω καρυοτυπου του συζύγου. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα