Recommended Posts

Just now, Foteini 25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι, 

Εγώ χτες έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα, δεύτερη εξωσωματική, στην πρώτη δεν είχαμε βλαστοκυστες. Πριν ξεκινήσω να παίρνω cyclacour έκανα LH, προλακτινη και προγεστερονη. Μετά λίγες μέρες πριν την υποτιθέμενη ωορηξια μου, γιατί ουσιαστικά με τα cyclacour πρέπει να μην έχεις ωάρια μέσα, έκανα υπερηχο και προγεστερονη και την επόμενη μέρα ξεκίνησα prolutex kai vasclor. Συνέχισα τα cyclacour. Τα συνεχίζω όλα μέχρι και την β χοριακη που θα κάνω από βδομάδα. Είμαι στο embryolab και γενικά τα κοιτάνε όλα. Εμείς κάναμε και προεμφυτευτικο έλεγχο λόγω καρυοτυπου του συζύγου. 

Να πάνε όλα κατ' ευχήν και να έχεις μια τερααααααστια χοριακη!!! Ειμαι και εγώ στο ίδιο κέντρο. Σε ποιον γιατρό είσαι αν επιτρέπεται; Επίσης με τι τιμές στις αιματολογικές προχωρήσες σε ετ;

• Μου αρέσει 1

Just now, island1 είπε:

Στη γέννα ο γιατρός μπορεί να κρατήσει κάποια κύτταρα( γίνεται με μια διαδικασία κ με ειδικό εξοπλισμό που σου δίνουν αυτές οι τράπεζες κ το δίνεις στο γι;τρο σου στη γεννα να τον χρησιμοποιήσει) τα κύτταρα αυτά στέλνονται σε αυτές τις τράπεζες κ κρύο συντηρούνται .Χρησιμοποιούνται για μεταμοσχεύσεις ή εκχυσεις.Μεχει πρόσφατα ήταν μόνο για τον καρκίνο πλέον είναι κ για αλλά πχ εκχυσεις στην αευρωπη κάνουν κ στα παιδιά με αυτισμό.Εαν κούφια η ώρα που το ;κρούει νοσεισει το παιδί μου αυτά είναι 100% συμβατά κ δε θα ψάχνω δότη.Εαν τα έδινα σε ιδιωτική τράπεζα θα είχε κόστος κ θα ήταν μόνο για το παιδί μου κ το αδερφάκι του κτλ.Σρη δημόσια τα δωρίσεις ουσιαστικά χωρίς να έχεις προτεραιότητα εάν τα χρειαστείς.Απλα εάν τα δίνουν όλοι η τραπεζα θα έχει απωθεμα μεγάλο.Της κόρης μου οχ μπορεί ήδη να σώθηκαν σε παιδί που έχει ανάγκη.Η διαδικασία για σένα δεν είναι κάτι έξτρα στη γέννα.Ουσιαστικα είναι διαδικασία για το γιατρό.Συμπληρωνει κάτι έντυπα κ στο ειδικό " ψυγειακι" που σου δίνουν βάζει το δείγμα.Μετα κάποιος δικός σου το πάει στην τράπεζα σε διάστημα 1-2 ωρών αλλιώς μπαίνει στο ψυγείο σου( πχ αν γεννήσεις βράδυ ή Κυριακή). Εάν σε ενδιαφέρει σε προτρέπω να μπεις στη σελίδα κ να το κάνεις.Καρι βίντεο βλέπεις ή πας από κει σε σεμινάριο( εγώ είδα τα βίντεο) κ μετά σου στέλνουν τον εξοπλισμό ν; Τον έχεις ένα μήνα πριν σπίτι σου..σαν σακουλάκι είναι από αυτά του σούπερ μάρκετ για τα ψυγεία.

https://hcbb.bioacademy.gr/

Δείτε εδώ κορίτσια όσες είστε σε κύηση κ σας ενδιαφέρει.Ρωτηστς κ το γιατρό σας.

Eyxaristo;yme για την ενημέρωση!Ιδέα δεν είχα

Just now, Foteini 25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι, 

Εγώ χτες έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα, δεύτερη εξωσωματική, στην πρώτη δεν είχαμε βλαστοκυστες. Πριν ξεκινήσω να παίρνω cyclacour έκανα LH, προλακτινη και προγεστερονη. Μετά λίγες μέρες πριν την υποτιθέμενη ωορηξια μου, γιατί ουσιαστικά με τα cyclacour πρέπει να μην έχεις ωάρια μέσα, έκανα υπερηχο και προγεστερονη και την επόμενη μέρα ξεκίνησα prolutex kai vasclor. Συνέχισα τα cyclacour. Τα συνεχίζω όλα μέχρι και την β χοριακη που θα κάνω από βδομάδα. Είμαι στο embryolab και γενικά τα κοιτάνε όλα. Εμείς κάναμε και προεμφυτευτικο έλεγχο λόγω καρυοτυπου του συζύγου. 

Καλή επιτυχία!

Διαφημίσεις

Just now, Χρύσα86 είπε:

Να πάνε όλα κατ' ευχήν και να έχεις μια τερααααααστια χοριακη!!! Ειμαι και εγώ στο ίδιο κέντρο. Σε ποιον γιατρό είσαι αν επιτρέπεται; Επίσης με τι τιμές στις αιματολογικές προχωρήσες σε ετ;

Η προγεστερονη που είπες ήταν 2,5 νομίζω είναι προτιμότερο κοντά στην ωοληψια να είναι κάτω από 1 για να προχωρήσεις κατευθείαν σε ετ, αλλιώς αν είναι μεγαλύτερη καλύτερα να τα καταψύχεις και να τα βάλεις σε επόμενο κύκλο. Σε κύκλο που ξεκινάς να βάλεις κατεψυγμένα η Ε2 να είναι χαμηλή, ας πούμε κάτω από 50 και η προγεστερονη επίσης κάτω από 1. Fsh και lh να είναι οι συνηθισμένες σου .. Tsh κάτω από 2- 2,5, και προλακτινη χαμηλή, αυτές όμως τις μετράς και πριν έρθει η ώρα της προσπάθειας μήπως θέλουν θεραπεία κάποιο διάστημα. Εγώ στην ετ με κατεψυγμένα είχα 2η μερα, περίπου Ε2 30, ρογεστερονη <0,3, fsh 5,5-6  και ξεκίνησα cyclacur , βέβαια δεν πέτυχα... αλλά οι τιμές μου χε πει ήταν οκ

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

8 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Ε, αυτό είναι η δουλειά της κλινικής. Να της πάρει το ιστορικό να ξέρει με τι δότρια έχει να κάνει. Ναι, ο υπέρηχος της αυχενικής είναι αυτός που βλέπει το οστό στο μέτωπο και το υγρό του αυχένα, εξ ου και αυχενική.

Κι εμείς αμοιβαία μετάθεση έχουμε. Ποιος γενετιστής θα κάνει τον έλεγχο; Να τους πεις να ελέγξουν όχι μόνο την αμοιβαία μετάθεση, όλα τα χρωμοσώματα.

Σε ποιο χρωμόσωμα έχετε την μετάθεση εάν επιτρέπεται; Εμείς άνω άκρα του 13-14 κ την λένε Ρόμπερσονια. Δεν ξέρω το όνομα του γενετιστή να σου πω την αλήθεια. Αλλά αυτή την προσπάθεια θα την κάνω στο Ιασώ με γιατρό μου τον Κωσταρα. Εσυ;;

την προηγούμενη φορά ήμουν στο γέννημα με τον Μαντούδη όπου δεν έμεινα ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημένη κ νομίζω τα στείλε στην Φλωρεντιν

7 ώρες πρίν, Baby22 είπε:

6 στάλθηκαν από τα οποία τα 3 ήταν υγιή. 

@Καντι τα κύτταρα από βλαστουστες τουλάχιστον είναι πάντα από τα κύτταρα που θα σχηματίσουν τον πλακούντα .Δεν επιτρέπεται να πάρουν αλλά .Ο προεμφυτευτικος λοιπόν έχει μέσα του κ το στοιχείο της τύχης.Μπορει το ακριβώς δίπλα να ήταν άρρωστο .Δεν σου εξασφαλίζει ούτε ότι αυτό που βγαίνει υγιές θα είναι απολύτως υγιές ( για αυτό κ κάνεις τροφοβλάστης αμνιοπαρακέντηση κτλ ) ούτε ότι το άρρωστο δεν θα το διορθώσει η φύση εάν είναι κάτι που διορθώνεται.Εμενα ο Πάγκαλος αυτό μου είχε πει.

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Foteini 25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι, 

καλη επιτυχια σου ευχομαι!!να εχεις μια τεραστια χοριακη!!

• Μου αρέσει 2

9 ώρες πρίν, Joka είπε:

Θενξ κοριτσι.Απλα την προηγουμενη φορα εκανα θεραπεια με αλοιφη 7 μερες και τωρα παλι τραχηλιτιδα στο παπ,ενω οι κολπικες καλλιεργειες δεν εδειξαν κατι.Θυμασαι τι θεραπεια εκανες?

Nαι, εκανα κρυοπηξια και θεραπευτηκε

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

12 hours ago, Moomin said:

Καλησπέρα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια πόσο καιρό αναμονή θέλει η επιτροπή του ΙΚΑ στην Αθήνα; 

Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο 31 Οκτωβρίου στο μαρουσι και μου έδωσαν ραντεβου για μέσα Δεκεμβρη, περίπου 6 εβδομάδες μετά. Ελπίζω αυτό να σε βοηθήσει. Καλή επιτυχία ευχομαι. 

9 ώρες πρίν, Foteini 25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι, 

Με το καλό μια μεγάλη χοριακη!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι, 

Καλημερα Φωτεινη!!

σ ευχαριστω για την απαντηση!!ευχομαι να πηγαν ολα καλα...κ να δεις ενα ομορφο νουμερο στη χοριακη σου!!!:wub:

• Ευχαριστώ 1

Καλησπέρα κορίτσι, 

Καλημερα κοριτσι, καλη χοριακη να εχεις! Ειμαστε στο ιδιο κεντρο,  ποιο γιατρο εχεις?

Just now, Mary H είπε:

Καλημερα κοριτσι, καλη χοριακη να εχεις! Ειμαστε στο ιδιο κεντρο,  ποιο γιατρο εχεις?

Και οι 3!!!Η μια εκανε την αρχη, αντε να συνεχισεις και εσυ και να ερθω και εγω τελευταια...!!!!:D

Just now, Χρύσα86 είπε:

Και οι 3!!!Η μια εκανε την αρχη, αντε να συνεχισεις και εσυ και να ερθω και εγω τελευταια...!!!!:D

Ναι ναι και οι 3 και ειμαστε κι αλλες!Θα εισαστε οι επομενες να το ξερετε!

Just now, Mary H είπε:

Πολυ το εχω ζηλεψει το κεντρο σας στην ομορφη πολη σας!!!!!

Just now, Mary H είπε:

ΜΑΙΡΗ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?ΚΑΠΟΙΑ ΤΥΧΟΝ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ??ΔΛΔ Η ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Ε?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΤΑΙ?

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα