Recommended Posts

Just now, natassaki2006 είπε:

α καταλαβα...τωρα εισαι με αλλον στο ιασω??

οχι...εφυγα απο εκει...

Just now, Mighty είπε:

ναι το θυμάμαι αυτό με τις 41 μέρες. 25 μέρες είναι ο κύκλος σου;

οχι..ειναι 29 συνηθως...γι αυτο σου λεω..πρωτα μ ηρθε κανονικα και κρατησε πολυ...

μετα ηρθε στις 41 μερες και μετα μου ηρθε νωριτερα στις 25..

οτι να ναι...

Just now, Μαρία1430 είπε:

Προσωπικά δεν τον ξέρω. Είναι στο ιασω και μια γνωστή μου πέτυχε με αυτον

Προσπαθώ αλλά νιώθω σαν πρωτάρα. Καιρό είχα να νιώσω έτσι. Εύχομαι αυτή τη φορά να βρούμε κανένα υγιές έμβρυο τουλάχιστον 

στο ευχομαι ολοψυχα!

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια! Πρώτη φορά γράφω εδώ γτ πρώτη φορά θα κάνω εξωσωματική.. Θα στείλω τα χαρτιά μου την άλλη εβδομάδα στην επιτροπή.. Δν έχουμε κπ θέμα.. Ανιχνευσιμο τουλάχιστον! Έχω κάνει 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.. Θα γίνει σε δημοσιο νοσοκομειο.. Το μόνο που δν μου άρεσε είναι ότι θα ρυθμίσουν τον κύκλο με αντισυλληπτικα γιατι η εμβρυολογος πηγαίνει συγκεκριμένες μέρες στο νοσοκομείο.. Γενικά συνηθίζεται αυτό; γνωρίζετε; 

@Elenaki82 πόσο ελπιδοφόρα αυτά που γράφεις!! Ευχαριστώ πολύ! Ειλικρινά μου έφτιαξαν τη διάθεση, γτ χθες που πήγα στο νοσοκομείο έπεσα λίγο.. Έχω περιορίσει κ εγώ τη ζάχαρη.. Τρωω κάθε μέρα φρούτα.. Γενικά προσπαθώ να έχω ισορροπημένη διατροφή..δν έχω κπ θέμα.. Αλλά εδώ κ 3 χρόνια, δε συμβαίνει το επιθυμητό! Η amh μου πριν 2 χρόνια ήταν 13,45 pmol/l..γραφω τη μονάδα μέτρησης γτ υπάρχουν 2..

• Μου αρέσει 1

Αγγελίνα προσπάθησε να μην σε παίρνει από κάτω να σκέφτεσαι θετικά, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά είναι σημαντικό και το ψυχολογικό κομμάτι!  Καλά κανεις που εκοψες τη ζάχαρη και στο λεω εγώ, η πιο γλυκατζου του κόσμου που υπήρχαν μερες που έτρωγα μόνο γλυκα και όχι φαΐ! Δεν ξέρω ακριβώς τη δική σου περίπτωση, αλλά η διατροφή μόνο καλό μπορεί να κάνει. Πάρε και καμία βιταμίνη ακόμα έχοντας ενημερώσει το γιατρό σου βέβαια.
Όσον αγορά την ΑMH εμένα 1.5-2 χρόνια πριν μείνω εγκυος( άρα θα είχε πέσει κ άλλο) ήταν 0.35 ng/ml που απ´οτι είδα είναι 2.5 pmol/l άρα πολύ κάτω από τη δική σου! Μην απελπίζεσαι καθόλου εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα!! 

Just now, Αγγελινα said:

Γειά σας κορίτσια! Πρώτη φορά γράφω εδώ γτ πρώτη φορά θα κάνω εξωσωματική.. Θα στείλω τα χαρτιά μου την άλλη εβδομάδα στην επιτροπή.. Δν έχουμε κπ θέμα.. Ανιχνευσιμο τουλάχιστον! Έχω κάνει 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.. Θα γίνει σε δημοσιο νοσοκομειο.. Το μόνο που δν μου άρεσε είναι ότι θα ρυθμίσουν τον κύκλο με αντισυλληπτικα γιατι η εμβρυολογος πηγαίνει συγκεκριμένες μέρες στο νοσοκομείο.. Γενικά συνηθίζεται αυτό; γνωρίζετε; 

@Elenaki82 πόσο ελπιδοφόρα αυτά που γράφεις!! Ευχαριστώ πολύ! Ειλικρινά μου έφτιαξαν τη διάθεση, γτ χθες που πήγα στο νοσοκομείο έπεσα λίγο.. Έχω περιορίσει κ εγώ τη ζάχαρη.. Τρωω κάθε μέρα φρούτα.. Γενικά προσπαθώ να έχω ισορροπημένη διατροφή..δν έχω κπ θέμα.. Αλλά εδώ κ 3 χρόνια, δε συμβαίνει το επιθυμητό! Η amh μου πριν 2 χρόνια ήταν 13,45 pmol/l..γραφω τη μονάδα μέτρησης γτ υπάρχουν 2..

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Just now, Elenaki82 είπε:

Αγγελίνα προσπάθησε να μην σε παίρνει από κάτω να σκέφτεσαι θετικά, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά είναι σημαντικό και το ψυχολογικό κομμάτι!  Καλά κανεις που εκοψες τη ζάχαρη και στο λεω εγώ, η πιο γλυκατζου του κόσμου που υπήρχαν μερες που έτρωγα μόνο γλυκα και όχι φαΐ! Δεν ξέρω ακριβώς τη δική σου περίπτωση, αλλά η διατροφή μόνο καλό μπορεί να κάνει. Πάρε και καμία βιταμίνη ακόμα έχοντας ενημερώσει το γιατρό σου βέβαια.
Όσον αγορά την ΑMH εμένα 1.5-2 χρόνια πριν μείνω εγκυος( άρα θα είχε πέσει κ άλλο) ήταν 0.35 ng/ml που απ´οτι είδα είναι 2.5 pmol/l άρα πολύ κάτω από τη δική σου! Μην απελπίζεσαι καθόλου εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα!! 

λογικα δεν ειχατε θεμα με το σπερμα ετσι?

Just now, natassaki2006 είπε:

λογικα δεν ειχατε θεμα με το σπερμα ετσι?

Όχι δν έχουμε.. Είχε ένα μικρόβιο ο σύζυγος κ είχε ρίξει την κινητικότητα για ένα διάστημα.. Αλλά σκέψου πως κ πάλι είναι η ταχεία προωθητική στο 30%..(κ η συνολική είναι πάνω από 60%) Πριν ένα χρόνο βέβαια ήταν στο 60% μόνο η ταχεία ..Έχει μεγάλο αριθμό σπερματοζωαριων.. Λίγο αυτό με την ρύθμιση του κυκλου με φόβισε.. @Elenaki82εσύ έκανες καμία εξωσωματική; δν κατάλαβα.. Καταλαβα μόνο ότι η σύλληψη έγινε φυσικά.. Ναι ξέρω για την ψυχολογία.. Κ γενικα είναι καλή! Μόνο μετά τα νοσοκομεία πέφτω λίγο.. Θα επανέλθω από αύριο! (σχετικά με το γλυκατζου, μια από τα ίδια.. Αλλά θα το προσπαθήσω όσο μπορώ!) 

Just now, Αγγελινα said:

Όχι δν έχουμε.. Είχε ένα μικρόβιο ο σύζυγος κ είχε ρίξει την κινητικότητα για ένα διάστημα.. Αλλά σκέψου πως κ πάλι είναι η ταχεία προωθητική στο 30%..(κ η συνολική είναι πάνω από 60%) Πριν ένα χρόνο βέβαια ήταν στο 60% μόνο η ταχεία ..Έχει μεγάλο αριθμό σπερματοζωαριων.. Λίγο αυτό με την ρύθμιση του κυκλου με φόβισε.. @Elenaki82εσύ έκανες καμία εξωσωματική; δν κατάλαβα.. Καταλαβα μόνο ότι η σύλληψη έγινε φυσικά.. Ναι ξέρω για την ψυχολογία.. Κ γενικα είναι καλή! Μόνο μετά τα νοσοκομεία πέφτω λίγο.. Θα επανέλθω από αύριο! (σχετικά με το γλυκατζου, μια από τα ίδια.. Αλλά θα το προσπαθήσω όσο μπορώ!) 

Εγώ ήμουν στη διαδικασία της εξωσωματικής σε τροποποιημένο φυσικό κύκλο για κάποιους μήνες, δηλαδή έκανα ωοληψιες και γονιμοποίηση αλλά όχι εμφύτευση. Την εξωσωματική θα την κάναμε από Σεπτέμβρη αλλά τον Αύγουστο έμεινα εγκυος. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Έκανα ωοληψια μέσα Νοέμβρη, αδιαθέτησα εφτά ημέρες μετά και έπειτα από ένα μήνα ξανά. Τώρα ενώ είμαι στην 15η ημέρα κύκλου παρατηρώ αχνές καφές εκκρίσεις κατά την ούρηση στο σκούπισμα. Ωορρηξία συνήθως κάνω αργότερα λόγω μεγάλου κύκλου, και δεν έχω ξανά δει τέτοιες εκκρίσεις. Έχετε καμία γνώμη; 

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω να σας ρωτησω αν καμία σας πριν την εμβρυομεταφορα έκανε intralipids. Ξέρετε πόση ώρα διαρκεί, ποιος ο στόχος; Επίσης χρειάζεται να είσαι νηστική όταν πας; Την άλλη φορά δεν είχα κάνει αλλά τώρα θα το κάνουμε.

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Ακόμα και στον προεμφυτευτικο γενικά δηλαδή για τρισωμιες κλπ αυτό το ποσοστό μας έδωσαν..Για την ακρίβεια τωρα που κοιτάω τα χαρτιά μας μας έδωσαν ποσοστο μεγαλύτερο του 95%..τουλάχιστον οι γενετιστες που κάναμε εμεις τον έλεγχο..φυσικα ανιχνεύει τις βασικές τρισωμιες μονοσωμίες κλπ δεν μπορεί να ανιχνευσει μικροελλειματα κλπ..εννοειται οτι δεν πιανει ολες τις χρωμοσωμικες ανωμαλιες που μπορει να ειναι πολυ μικρες..Μπορεί να εννοεις αυτό..

Ναι αυτό εννοω

Just now, mirtouli12 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω να σας ρωτησω αν καμία σας πριν την εμβρυομεταφορα έκανε intralipids. Ξέρετε πόση ώρα διαρκεί, ποιος ο στόχος; Επίσης χρειάζεται να είσαι νηστική όταν πας; Την άλλη φορά δεν είχα κάνει αλλά τώρα θα το κάνουμε.

20 λεπτάνηστικη είχα πάει γιατί ήταν πρωι ( δεν θυμάμαι αν είναι αυτή η οδηγία). Είναι ένας όρος όμοιος με αυτόν που βάζουν στα νοσοκομεία 

• Μου αρέσει 2

2 ώρες πρίν, Elenaki82 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είναι πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ. Θα ήθελα να μοιραστώ τη δική μου ιστορία καθώς νιώθω ευγνωμοσύνη για το θαυματακι μου το οποίο απέκτησα μετά από πολυυυύ ψάξιμο και κόπο και θα ήθελα να βοηθήσω και άλλες κοπέλες που βρίσκονται στη δίκη μου θέση και προσπαθούν για μια εγκυμοσύνη  με υψηλή fsh και χαμηλή (μηδαμινή στη δική μου περίπτωση) AMH και που κάποιοι γιατροί μου πρότειναν εξωσωματική με δανεικά ωάρια. Τελικά τα κατάφερα μόνη μου -ενώ είχα μπει σε διαδικασία εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο για κάποιους μήνες, όταν η κλινική έκλεισε για διακοπές τον Αύγουστο! Βέβαια η προεργασία του οργανισμού μου είχε ήδη αρχίσει 3-4 μήνες πριν (όσο δηλαδή κάνει ο κύκλος του αρχέγονου ωοθυλακίου να μεγαλώσει σε ωάριο και να ωριμάσει σωστά και να έχει την απαιτούμενη ενέργεια ώστε να μπορέσει να απελευθερωθεί και να διαιρεθεί σωστά όταν γονιμοποιηθεί από το σπερματοζωάριο).
Λοιπόν μην τα πολυλογώ έκανα τα πάντα!  Μετά από εκτενή έρευνα σε διάφορες μελέτες κατεβατά και πολύ ξεστράβωμα (μάλιστα βρήκα μέσα σε όλον αυτό τον χαμό από articles και ένα blog  το ´to make a mommy´ από μια κοπέλα αμερικανίδα με τη δίκη μου ακριβώς περίπτωση που είχε ψάξει τα πάντα και έκανε ακριβώς τα πράγματα που έκανα κ εγώ κ έμεινε  εγκυος 2 φορες μάλιστα και γέννησε 2 υγιέστατα παιδάκια).
Λοιπόν πολύ επιγραμματικά γιατί κανονικά θελουμε κατεβατά στο τί έκανα:

-Έπαιρνα βιταμίνες περα φυσικά από τις κλασικές d3 και felicin που έδινε ο Γυναικολογος. Συμπλήρωμα EPA dr tolorens, αντιοξειδωτικές ταμπλέτες με μακα, Ουμπικινολη q10, βασιλικό πολτό, προβιοτικά, και μια πολύ βιταμίνη τη Fertilimax που μου είχε προτείνει η αιματολόγος και βελτιώνει την ποιότητα των ωαρίων. Μάλιστα είχα τόσο. Χαμηλή AMH που έπαιρνα 6 τη μέρα ενώ η κανονική δόση ήταν 2. 

-Επίσης έκοψα τη ζάχαρη και τα σάκχαρα από καποιους υδατάνθρακες καθώς προκαλούν φλεγμονή στον οργανισμό, έκοψα τον καφέ και το τσιγάρο μαχαίρι και προτιμουσα βιολογικά όσο μπορούσα.

-Έκανα βελονισμό για χαλάρωση και καλύτερη κυκλοφορία του αίματος, και διαλογισμό μόνη μου στο σπίτι, κάνοντας πάντα εικόνα αυτό που θέλω. 

Κι μπουμ! 3,5 μήνες μετά ενώ τα ωάρια μου καν δεν γονιμοποιούνταν -τουλάχιστον πάντα- στους φυσικούς κύκλους  της εξωσωματικής, κατάφερα μόνη μου σε 1 μήνα με μια μόνο επαφή ( να ναι καλά το τεστ ωορρηξίας) να μείνω εγκυος και να γεννήσω το αγοράκι μου που είναι τώρα 8 μηνών! Θέλω να πω πως πολλές φορές ακόμα και αυτό που φαίνεται ακατόρθωτο μπορεί να συμβεί! Τουλάχιστον να ξέρουμε ότι κάναμε ότι περνάει από το χέρι μας !  Αυτά απο εμένα, αν καταφερα να βοηθησω με οποιοδήποτε τρόπο έστω και μια κοπέλα, είναι ευχής έργον! 

και συγνώμη για το σεντόνι! 

ps: η ηλικία μου όταν έμεινα εγκυος ήταν 36, η μια σάλπιγγα κλειστή,  η ΑΜΗ μου 2 χρόνια πριν ήταν 0,35, ο κυκλοσ μου ασταθής σε προκλιμακτηριακα επίπεδα και η μητέρα μου ειχε πρώιμη εμμηνόπαυση στα 40.

Σε εγχαριστουμε για την ενθαρυνση!!!!

• Μου αρέσει 2

Just now, mirtouli12 said:

Διαρκεί περίπου 2 ώρες. Δεν χρειάζεται να είσαι νηστικη πριν. Εμένα μου επέτρεψαν και φαγητό καθώς είχα τον ορο. Απλά δεν σηκώνεσαι γιατί θέλουν να ελέγχουν για παρενεργειες που είναι πολύ σπάνιο. Βοηθά να ελέγξεις κάποιους ανοσολογικους παράγοντες όπως τα ΝΚ-κύτταρα που ενδέχεται να επιδρασουν αρνητικά στην εμφύτευση. Παλιά ήταν διαδεδομένο τώρα όχι τόσο.  πολλοί γιατροί υποστηρίζουν ότι δεν βοηθά. Αλλά κακό δεν κάνει. Αντιθέτως είναι και καλό αντιοξειδωτικο επομένως γιατί να μην το δοκιμάσεις? Εγώ είμαι υπέρ του. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα