Recommended Posts

Κορίτσια τα φώτα σας! Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθούμε για μωράκι αλλά χωρίς θετικά αποτελέσματα. Όλες οι εξετάσεις μας οδήγησαν στο συμπέρασμα της ανεξήγητης υπογονιμότητας. Καθώς είμαι 38, μετά από 4μηνη λήψη σερπαφάρ για προγραμματισμένες επαφές(2 μήνες) και σπερματεγχύσεις(2 μήνες), βρίσκομαι αισίως ένα βήμα πριν την εξωσωματική.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε για την διαδικασία που υπάρχει μέχρι να πραγματοποιηθεί η εφαρμογή της μεθόδου. 

Χρειάζεται να περάσω κάποια επιστροπή; Πόσο χρονοβόρα διαδικασία είναι; 

Υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω εξωσωματική μέσα στον Φλεβάρη ή θα με καθυστερήσουν τα γραφειοκρατικά; 

Θέλω τόσο πολύ να γίνω μανούλα... και έχω γίνει ιδιαίτερα ανυπόμονη πλέον...

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!!

Καλή επιτυχία σε όλες σας...!! Να γίνουν τα όνειρά μας πραγματικότητα!!

Just now, Tzelaki είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας! Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθούμε για μωράκι αλλά χωρίς θετικά αποτελέσματα. Όλες οι εξετάσεις μας οδήγησαν στο συμπέρασμα της ανεξήγητης υπογονιμότητας. Καθώς είμαι 38, μετά από 4μηνη λήψη σερπαφάρ για προγραμματισμένες επαφές(2 μήνες) και σπερματεγχύσεις(2 μήνες), βρίσκομαι αισίως ένα βήμα πριν την εξωσωματική.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε για την διαδικασία που υπάρχει μέχρι να πραγματοποιηθεί η εφαρμογή της μεθόδου. 

Χρειάζεται να περάσω κάποια επιστροπή; Πόσο χρονοβόρα διαδικασία είναι; 

Υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω εξωσωματική μέσα στον Φλεβάρη ή θα με καθυστερήσουν τα γραφειοκρατικά; 

Θέλω τόσο πολύ να γίνω μανούλα... και έχω γίνει ιδιαίτερα ανυπόμονη πλέον...

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!!

Καλή επιτυχία σε όλες σας...!! Να γίνουν τα όνειρά μας πραγματικότητα!!

Καλημέρα 

Καλώς μας όρισες! 

Σε ποια περιοχή είσαι? 

Μπορώ να σου μιλήσω για Αθήνα... Για τις επιτροπές αν φυσικά θέλεις να περάσεις και συγκεκριμένα για Πειραιά που πέρασα εγώ... Εγώ δε δυσκολεύτηκα καθόλου στο ραντεβού, πήρα τηλ και μου έκλεισαν μέσα στο μήνα που πήρα. Τα γραφειοκρατικα τα ανέλαβε όλα το κέντρο που ήμουν, μας ετοίμασε το φάκελο. 

Εγώ μόνο μπήκα στην επιτροπή μέσα, δεν άφησαν τον άντρα μου, έλεγξαν προσεκτικά όλα μας τα χαρτιά, πολύ προσεχτικά όμως, μου έκαναν κάποιες ερωτήσεις, δεν έδινα πολλές πληροφορίες, έλεγα ότι χρειάζεστε είναι μπροστά σας, μόνο στην τελευταία ερώτηση που μου εκαναν ήμουνα λίγο τσαουσα!!? Χαχα α

Μετά, πήγα στο φαρμακειο που μου είπαν, πήρα τα φάρμακα και περίμενα να αδιαθετησω. 

Διαφημίσεις

Just now, anoulious είπε:

Καλημερα!Αν και απο Θεσσαλονικη τον εχω επισκεφτει το γιατρο..Μας ειχε παραπεμψει σ αυτον μια γυναικολογος που την θεωρω αρκετα αξιολογη και εξυπνη..Ενω οι πρωτες εντυπωσεις ητανε πολυ καλες(ληψη λεπτομερους ιστορικου )μας εβαλε να κανουμε μια πανακριβη εξεταση με αιμα που πηγε στην Αμερικη απο την οποια δεν πηραμε ποτε παραστατικο(ποσα πηρανε στην Αμερικη)και η οποια ητανε απο οτι καταλαβαλαμε με συζητησεις με αλλους γιατρους αχρηστη..Μα και η ιδια ελεγε επανω οτι δεν ειναι πιστοποιημενη αποFda..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. να υποθέσω ότι δεν κάνατε προσπάθεια εκεί έτσι?

8 ώρες πρίν, nadiaki165 είπε:

Τα ίδια χάλια κ εγώ κ στις εξωσωματικές παντα δίνει η μια ωοθυλακια!

Ακριβώς..στον Πειραιά είναι πολύ ζόρικα!

καλημερα, εγω περασα πειραια και δεν ηταν καθολου ζορικα, ισα ισα, μπηκα βγηκα και δεν με ρωτησαν απολυτος τιποτα

Διαφημίσεις

Just now, Liakada είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. να υποθέσω ότι δεν κάνατε προσπάθεια εκεί έτσι?

Οχι φυγαμε..Αν μεινεις να εχεις το νου σου γενικα.Καλη συνεχεια

• Μου αρέσει 1

Just now, ASol είπε:

καλημερα, εγω περασα πειραια και δεν ηταν καθολου ζορικα, ισα ισα, μπηκα βγηκα και δεν με ρωτησαν απολυτος τιποτα

Εγώ το 2017 πέρασα κι είπα ούτε ξανά!!! 

Την επόμενη φορά που χρειάστηκε να κάνω πλήρωσα τα φάρμακα από την τσέπη μου... Τόσο χάλια η δική μου εμπειρία... 

Just now, ASol είπε:

Εμένα την πρώτη φορά ήταν έτσι το 2018 μπήκα βγήκα.το 2019 το Σεπτέμβρη που πέρασα ήταν ζόρικα.κ δεν δώσανε κ απόφαση εκείνη την ημέρα σε καμία κοπέλα.πηγαινες μετά από 5 μέρες κ την έπαιρνες κ θυμάμαι είχαν κόψει πολύ κόσμο κ γινόταν χαμός!

xuBjp3.png

Just now, nadiaki165 είπε:

Εμένα την πρώτη φορά ήταν έτσι το 2018 μπήκα βγήκα.το 2019 το Σεπτέμβρη που πέρασα ήταν ζόρικα.κ δεν δώσανε κ απόφαση εκείνη την ημέρα σε καμία κοπέλα.πηγαινες μετά από 5 μέρες κ την έπαιρνες κ θυμάμαι είχαν κόψει πολύ κόσμο κ γινόταν χαμός!

Καλημερα!ηθελα να ρωτησω..αν δε περάσεις απο επιτροπή βγαίνουν πολυ παραπάνω τα χρήματα για τα φάρμακα;;

Just now, Thia1985 είπε:

Εγώ το 2017 πέρασα κι είπα ούτε ξανά!!! 

Την επόμενη φορά που χρειάστηκε να κάνω πλήρωσα τα φάρμακα από την τσέπη μου... Τόσο χάλια η δική μου εμπειρία... 

καταλαβα ισωσ τωρα αλλαξαν, η απλα πεσαμε στην περιπτωση? εγω περασα οκτωμβρη του 19, προσφατα δηλαδη, αργησαν ομωσ να μου δωσουν απαντηση, την πηρα μια βδομαδα μετα

Just now, nadiaki165 είπε:

ισωσ τοτε να ημουν τυχερη γιατι εγω περασα οκτωβρη του 19, φυσικα ναι μια βδομαδα μετα πηρα απαντηση

Just now, Nana3 είπε:

Καλημερα!ηθελα να ρωτησω..αν δε περάσεις απο επιτροπή βγαίνουν πολυ παραπάνω τα χρήματα για τα φάρμακα;;

εγω πηρα gonal και αν θυμαμαι καλα στο κουτι  εγραφε  290 η 300 ευρω

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Thia1985 είπε:

Καλημέρα 

Καλώς μας όρισες! 

Σε ποια περιοχή είσαι? 

Μπορώ να σου μιλήσω για Αθήνα... Για τις επιτροπές αν φυσικά θέλεις να περάσεις και συγκεκριμένα για Πειραιά που πέρασα εγώ... Εγώ δε δυσκολεύτηκα καθόλου στο ραντεβού, πήρα τηλ και μου έκλεισαν μέσα στο μήνα που πήρα. Τα γραφειοκρατικα τα ανέλαβε όλα το κέντρο που ήμουν, μας ετοίμασε το φάκελο. 

Εγώ μόνο μπήκα στην επιτροπή μέσα, δεν άφησαν τον άντρα μου, έλεγξαν προσεκτικά όλα μας τα χαρτιά, πολύ προσεχτικά όμως, μου έκαναν κάποιες ερωτήσεις, δεν έδινα πολλές πληροφορίες, έλεγα ότι χρειάζεστε είναι μπροστά σας, μόνο στην τελευταία ερώτηση που μου εκαναν ήμουνα λίγο τσαουσα!!? Χαχα α

Μετά, πήγα στο φαρμακειο που μου είπαν, πήρα τα φάρμακα και περίμενα να αδιαθετησω. 

Είμαι στην Αθήνα.  Γενικά από ότι κατάλαβα δεν σου πολυάρεσε η εμπειρία με την επιτροπή.  Έκαναν αδιακριτες ερωτήσεις ή σε έφεραν σε δύσκολη θέση;  Είδα παρακάτω που γράφεις ότι δεν θα ξαναπερνούσες από κει. Αξίζει άρεγε τον κόπο να περάσεις επιτροπή; Είναι μεγάλη η διαφορά στο κόστος;

Just now, Tzelaki είπε:

Είμαι στην Αθήνα.  Γενικά από ότι κατάλαβα δεν σου πολυάρεσε η εμπειρία με την επιτροπή.  Έκαναν αδιακριτες ερωτήσεις ή σε έφεραν σε δύσκολη θέση;  Είδα παρακάτω που γράφεις ότι δεν θα ξαναπερνούσες από κει. Αξίζει άρεγε τον κόπο να περάσεις επιτροπή; Είναι μεγάλη η διαφορά στο κόστος;

Καλώς ήρθες!! Αν έχεις όλες τις τυπικότερες τύπου σφραγίδες, ΥΠ δηλώσεις κλπ που ζητάνε και ο λόγος που σας παραπέμπει ο γιατρος ταιριάζει με τις εξετάσεις που τους πας, δεν ασχολούνται καν. Εμείς είμαστε περίπτωση κακό σπερμα και μόνο βγήκαν να μου δώσουν την έγκριση, ούτε λέξη. Κολλητή με όλα ψιλονορμαλ για την ηλικία κοντά στα σαράντα παρά...δεν ξέρω τι αιτία της είχε γράψει ο γιατρος, της εγκρίνανε λιγότερες μοναδες. Το κόστος φαρμάκων εξαρτάται από το πόσες μοναδες θα σου ζητήσει ο γιατρος σου για την διέγερση .... εγώ ας πούμε χρειάστηκα 3300 μοναδες και μου ειχαν εγκρίνει 3600. Αυτό είναι περίπου 1000-1200 ευρώ.Η φίλη έκανε λιγότερες μοναδες όποτε της έφτασαν της επιτροπής, αλλά σαν κόστος εχτρα θα ήταν περίπου 700.

• Μου αρέσει 1

Just now, Tzelaki είπε:

Αξίζει να πάρεις εγκριση

Κοίτα, μου έκαναν αδιάκριτες ερωτήσεις και εκφράζονταν κάπως για τον ανδρικό παράγοντα που δεν αρμόζει θεωρώ σε ανθρώπους που έχουν τέτοια θέση... Μόνο ο ένας κύριος ήταν ευγενέστατος και εξ αρχής έλεγε ότι με βάση τα χαρτιά μου έπρεπε να πάρω έγκριση και να μη με ταλαιπωρούν. Οπότε εγώ προσωπικά δεν έχω να πω τα καλύτερα. Όμως όπως διάβασες, κοπέλες που πέρασαν επίσης Πειραιά δεν είχαν θέμα, ίσως έχουν αλλάξει τα μέλη. 

Το μόνο κακό σε εμένα ήταν που τελικά πήρα έγκριση και έκανα προσπάθεια σε γιατρό που δεν άξιζε να προσπαθήσω. Αυτό πήγε στράφι.. 

Just now, Nana3 είπε:

Ναι βγαίνουν αρκετά. Η κάθε γκοναλ 900iu κοστίζει 300 ευρώ σχεδόν.:cry:  Στην ουσία γι αυτές περνάμε επιτροπή. Τα υπόλοιπα γράφονται απο γιατρο. 

Just now, Antigoni1981 είπε:

Ναι βγαίνουν αρκετά. Η κάθε γκοναλ 900iu κοστίζει 300 ευρώ σχεδόν.:cry:  Στην ουσία γι αυτές περνάμε επιτροπή. Τα υπόλοιπα γράφονται απο γιατρο. 

Κατάλαβα..Ευχαριστω πολυ!

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα