Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , island1 είπε:

Μια χαρά τα εγκρίνει η επιτροπή..κι εγώ ως ανεξήγητα υπογονιμη πήγα..

Στον προεμφυτευτικο δεν είναι μόνο τα φάρμακα ακριβά αλλά κ ο ίδιος ο προεμφυτευτικος! Όταν λες σας είπαν για εξωσωματικος τι εννοείς; Ποιοι οι γυναικολόγοι;

Ναι το ξέρω ότι είναι όλα ακριβά.ειμαστε προετοίμασμενοι..μπερδευτηκα λιγο εννοεις ποιοι μας το ειπαν για την επιτροπη αν καταλαβα καλα; στο κέντρο εξωσωματικής ο γυναικολόγος και η υπεύθυνη του κέντρου για τις επιτροπές.οτι δεν καλύπτει τον προεμφυτευτικο.βεβαια επειδή έχω μια σαλπιγγογραφια που κάτι εδειξε μάλλον θα βάλουμε αυτό ώς αιτία υπογονιμότητας.

πρίν από 16 λεπτά , Nansy29 είπε:

Ναι κοπέλα μου το θυμάμαι αυτό και λυπάμαι πολύ.απλα λέω γιατί κάνεις τωρα εξωσωματική και δεν προσπαθεις άλλη μια φυσικά;; Δυστυχώς και στην εξωσωματική δεν αποκλείονται οι πιθανότητες αποβολής. Όπως και να χει εγώ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορα με όποιον τρόπο..ξέρω καλά τι σημαίνει να χάνεις μωρά..

Γιατι δυστυχως η μορφολογια και η κατατμιση δεν φτιαξαν ιδιαιτερα. Πραγμα το οποιο σημαινει και να ξαναμεινω θα το χασω ξανα.

πρίν από 6 λεπτά , MelinaFo είπε:

Καλησπερα!

@Nektarinaki καλη αρχη!!!

@MELINASP μετα την εγκριση της επιτροπης πηρα το φαρμακο της διεγερσης με μηδενικη συμμετοχη! Διαφορετικα οι τρεις συσκευασιες που μου συνταγογραφησαν κοστιζουν 1000€. Τα υπολοιπα φαρμακα δηλαδη ο ανταγωνιστης, ενεσιμη προγεστερονη και η κλασσικη ovitrelle, απλως συνταγογραφουνται με συμμετοχη 25% η οποια στην δικη μου περιπτωση ηταν 120€! Αν δεν ειχα συνταγη για το δικο μου πρωτοκολλο θα ηταν 500€! Οποτε συνολο 1500 χωρις ταμειο! Βεβαια εξαρταται τι φαρμακα θα επιλεξει ο γιατρος για το πρωτοκολλο σου και τι ποσοτητες! Καλη αρχη και σε σενα!

Σε ευχαριστω πολυ! Θα κλεισω ραντεβου στον γιατρο να μου πει την λυπητερη!!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , MelinaFo είπε:

Καλησπερα!

@Nektarinaki καλη αρχη!!!

@MELINASP μετα την εγκριση της επιτροπης πηρα το φαρμακο της διεγερσης με μηδενικη συμμετοχη! Διαφορετικα οι τρεις συσκευασιες που μου συνταγογραφησαν κοστιζουν 1000€. Τα υπολοιπα φαρμακα δηλαδη ο ανταγωνιστης, ενεσιμη προγεστερονη και η κλασσικη ovitrelle, απλως συνταγογραφουνται με συμμετοχη 25% η οποια στην δικη μου περιπτωση ηταν 120€! Αν δεν ειχα συνταγη για το δικο μου πρωτοκολλο θα ηταν 500€! Οποτε συνολο 1500 χωρις ταμειο! Βεβαια εξαρταται τι φαρμακα θα επιλεξει ο γιατρος για το πρωτοκολλο σου και τι ποσοτητες! Καλη αρχη και σε σενα!

Σ’ευχαριστώ Μελινάκι:)

• Μου αρέσει 1

Ojfop3.png

πρίν από 2 λεπτά , MELINASP είπε:

Γιατι δυστυχως η μορφολογια και η κατατμιση δεν φτιαξαν ιδιαιτερα. Πραγμα το οποιο σημαινει και να ξαναμεινω θα το χασω ξανα.

Κορίτσι μου επειδή ειμαι και λίγο άσχετη και πρώταρα με τις εξωσωματικες συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικη αλλά σας είπαν ότι με την εξωσωματική θα αλλάξει τι ως προς αυτο;;Αφού δεν θα κάνετε έλεγχο των έμβρυων πριν την εμφυτευση..Ίσως ξέρουν παραπάνω τα υπόλοιπα κορίτσια.

πρίν από 6 λεπτά , Nansy29 είπε:

Κορίτσι μου επειδή ειμαι και λίγο άσχετη και πρώταρα με τις εξωσωματικες συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικη αλλά σας είπαν ότι με την εξωσωματική θα αλλάξει τι ως προς αυτο;;Αφού δεν θα κάνετε έλεγχο των έμβρυων πριν την εμφυτευση..Ίσως ξέρουν παραπάνω τα υπόλοιπα κορίτσια.

Αν διαπιστωθει ζητημα με το σπερμα απο εξετασεις οι γιατροι προτεινουν την μεθοδο της μικρογονιμοποιησης, ακομα και αν το κρινουν την στιγμη που δινεται το δειγμα για την γονιμοποιηση των ωαριω! Δηλαδη επιλεγει ο εμβρυολογος μακροσκοπικα το σπερματοζωαριο που πληρει τις προυποθεσεις ενος υγιους σπερματοζωαριου και με αυτο γονιμοποιηει το ωαριο! Η μεθοδος δεν μπορει να αποκλεισει το ενδεχομενο χρωμοσωμικης ανωμαλιας στον εμβρυο που δημιουργειται αλλα εχει πολυ καλα αποτελεσματα! Επισης να γνωριζεις οτι μπορει να διαπιστωθει ενα αριστο εμβρυο με προεμφυτευτικο αλλα ουτε αυτο εγγυαται μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, δινει ομως πολλες πιθανοτητες! Ελπιζω να βοηθησα

• Μου αρέσει 1

tpnxp3.png

Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια @MELINASP όντως σε αυτό που λέει η @Nansy29 έχει ενα ποιντ.και εμένα ο αντρας μου έχει κακή μορφολογία λογω κιρσοκήλης που εγχείρησε μέν πέρυσι,αλλα απο τότε δεν έφτιαξε και ιδιαίτερα..είχε και ανεβασμένο κατακερμτισμό,αλλα παιρνοντας κάτι καλές βιταμίνες απ το 46% που είχε έπεσε τώρα πριν την εξωσωματική που κάναμε στο 15% απλώς ίσως στην εξωσωματική θελουνε να ελεγξουνε το σπέρμα με την εννοια να δούνε ποια σπερμτατοζωαρια ειναι καλης μορφολογιας και να διαλεξουνε αυτα..αυτο θα μπορούσε να συμβει και σε φυσικη συλληψη..δλδ με κακη μορφολογια να δωσει εγκυμοσυνη το καλο σπερματοζωαριο και να πανε ολα καλα..απλως εμεις πηγαμε σε εξωσωματικη γιατι δεν ειχαμε κινητηκότητα και ποσότητα..αλλα ποτε δεν μου απεκλεισαν φυσικη συλληψη παρ ολο που ειχε ανωμαλες μορφες..αλλα δεν ειχαμε κινητηκοτητα..μακαρι να σου πετυχει αυτην την φορα κοριτσι μου και να εχεις τελειομηνη εγκυμοσυνη..ολες μας να εχουμε..

• Μου αρέσει 1

Ojfop3.png

πρίν από 6 λεπτά , MelinaFo είπε:

Αν διαπιστωθει ζητημα με το σπερμα απο εξετασεις οι γιατροι προτεινουν την μεθοδο της μικρογονιμοποιησης, ακομα και αν το κρινουν την στιγμη που δινεται το δειγμα για την γονιμοποιηση των ωαριω! Δηλαδη επιλεγει ο εμβρυολογος μακροσκοπικα το σπερματοζωαριο που πληρει τις προυποθεσεις ενος υγιους σπερματοζωαριου και με αυτο γονιμοποιηει το ωαριο! Η μεθοδος δεν μπορει να αποκλεισει το ενδεχομενο χρωμοσωμικης ανωμαλιας στον εμβρυο που δημιουργειται αλλα εχει πολυ καλα αποτελεσματα! Επισης να γνωριζεις οτι μπορει να διαπιστωθει ενα αριστο εμβρυο με προεμφυτευτικο αλλα ουτε αυτο εγγυαται μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, δινει ομως πολλες πιθανοτητες! Ελπιζω να βοηθησα

Κατάλαβα κορίτσι μου..τα εξηγησες τέλεια!Ευχαριστώ

• Μου αρέσει 1

Μέλλουσες μανουλες καλή σας μέρα!!!! Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.... Ο γιατρός σας πριν την εμβρυομεταφορα σας δίνει φαρμακα???? Γιατί ο δικός μου δεν μου το εχει αναφέρει....λέτε να τον ρωτήσω ή να του πω ότι διάβασα πως πριν την εμβρυομεταφορα χρειάζονται φάρμακα για την κατάλληλη υποδοχή του εμβρύου στη μήτρα???

10 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Κορίτσια μου φιλιά σε όλες!

@Nektarinaki συμπεθερακι μου γλυκό ....έρχονται στη μανούλα τους τα μωρακια σου❤

Καλημέρα κοριτσάρες!!!αχ συμπεθερούλα μουυυυ!έρχεται ο γαμπρούλης σουυυ!!περιμένω και εγώ τη νυφούλα μου όμως❤️❤️

πρίν από 57 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Μέλλουσες μανουλες καλή σας μέρα!!!! Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.... Ο γιατρός σας πριν την εμβρυομεταφορα σας δίνει φαρμακα???? Γιατί ο δικός μου δεν μου το εχει αναφέρει....λέτε να τον ρωτήσω ή να του πω ότι διάβασα πως πριν την εμβρυομεταφορα χρειάζονται φάρμακα για την κατάλληλη υποδοχή του εμβρύου στη μήτρα???

Καλημέρα κορίτσακι μου..λοιπόν εγώ αδιαθέτησα χθές και μου ειπε σήμερα να κάνω Ε2 και προγεστερόνη και να πάρω και cyclacur και μόλις βγούνε τα αποτελεσματα θα μου πεί λογικα ποσα να παίρνω την ημέρα..αλλα νομίζω πως δεν είναι πάντα απαραίτητο να σου δίνει..ειναι αναλόγως με το ιστορικό της κάθε κοπέλας..ας πούμε εγω κάνω ενδομήτριο μέχρι 7.5 χιλιοστά..γι αυτο μου δίνει για να το παχύνουμε περισσότερο..ίσως εσυ κάνεις ηδη το πάχος που χρειάζεται και ο γιατρός σου θεωρεί οτι δε χρειάζεσαι κατι..τουλάχιστον ακόμη..ισως σου δώσει μετα την εμβρυομεταφορα utrogestan που συνήθως δίνουνε..ας μας πούνε και οι κοπέλες που έχουν περισσότερη εμπειρία..

Ojfop3.png

Διαφημίσεις

Kαλημερα σε ολα τα κοριτσια μου. Εκανα χθες τον πρωτο υπερυχο.ειδαμε 11 αυγουλακια.Ευτυχως πηγε καλα αυτη την φορα γιατι την πρωτη μεταβιας βγαλαμε 5. συνεχιζω τις ενεσεις και αυριο παω για δευτερο υπερυχο.Ειμαι πολυ αισιοδοξη!!!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ  σε ολες!!!!!

• Μου αρέσει 1

Καλημερα κοριτσια! πηγα χθες στον γυναικολογο για τα χαρτια κ το εντυπο παραπομπης εξωσωμ. μου συμπληρωσε το μισο εντυπο κ το υπολοιπο μου ειπε θα το συμπληρωσω εγω. οσο για τα στοιχεια, εγραψε μονο τις ηλικιες μας κ τα υπολοιπα μου ειπε να τα συμπληρωσω εγω. του ειπα θα ειναι αλλος γραφικος χαρακτηρας μηπως πειραζει κ τοτε μου το πηρε κ τα συμπληρωσε με το ζορι. τον ρωτησα πως θα συνεχισουμε ,για πρωτοκολλο κ δεν μου ειπε. υπερηχο δεν μου εκανε. εχω ενα τελευταιου εξαμηνου απο αλλο γυναικ με αδεια κεσυ οποτε θα παω αυτο. την υστεροσκοπηση μου ειπε να μην τη βαλω. ουτε κ την ΑΜΗ αφου δεν την ζηταει. η συμπεριφορα του δεν μου αρεσε. θα παω επιτροπη κ σε περιπτωση μου δωσουν εγκριση μπορω να παω σε οποιο κεντρο θελω? κ μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να παω? εκλεισα χθες ραντεβου σε αλλον τελος Νοεμβρη. σας ευχαριστω πολυ κ καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσια!!

1 hour ago, ANGELLAKI είπε:

Kαλημερα σε ολα τα κοριτσια μου. Εκανα χθες τον πρωτο υπερυχο.ειδαμε 11 αυγουλακια.Ευτυχως πηγε καλα αυτη την φορα γιατι την πρωτη μεταβιας βγαλαμε 5. συνεχιζω τις ενεσεις και αυριο παω για δευτερο υπερυχο.Ειμαι πολυ αισιοδοξη!!!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ  σε ολες!!!!!

Αγγελάκι μου χαίρομαι πολύ για σενα!!!!!! Είμαι σίγουρη ότι αυτή θα είναι η τυχερή σου φορά!!! Χωρίς άγχος(όσο γίνεται) και με θετική σκέψη όλα θα πάνε καλά!!!! Εμείς είμαστε μαζί σου και περιμένουμε νέα σου!!!

Νεκταρινακι μου καλό ευχαριστώ πολύ!!!! Η αλήθεια είναι ότι ηρεμίσα κάπως αλλά για σιγουριά ρωτήσω και το γιατρό!!!

Bcd18 το πρώτο, για μένα, και το πιο σημαντικό βήμα ειναι να βρεις ένα γιατρό που να σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη!!!! Ο δρόμος της εξωσωματικής είναι δύσκολος και ψυχοφθορος, αν είναι να μας κάνουν και κονξες οι γιατροί χαθήκαμε!!!!!

• Μου αρέσει 2

πρίν από 17 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Αγγελάκι μου χαίρομαι πολύ για σενα!!!!!! Είμαι σίγουρη ότι αυτή θα είναι η τυχερή σου φορά!!! Χωρίς άγχος(όσο γίνεται) και με θετική σκέψη όλα θα πάνε καλά!!!! Εμείς είμαστε μαζί σου και περιμένουμε νέα σου!!!

Νεκταρινακι μου καλό ευχαριστώ πολύ!!!! Η αλήθεια είναι ότι ηρεμίσα κάπως αλλά για σιγουριά ρωτήσω και το γιατρό!!!

Bcd18 το πρώτο, για μένα, και το πιο σημαντικό βήμα ειναι να βρεις ένα γιατρό που να σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη!!!! Ο δρόμος της εξωσωματικής είναι δύσκολος και ψυχοφθορος, αν είναι να μας κάνουν και κονξες οι γιατροί χαθήκαμε!!!!!

Συμφωνω απολυτα. Πιστευω πως το πιο σημαντικο ειναι η εμπιστοσυνη που σου εμπνεεει ο γιατρος. Να νιωθεις ανετα μαζι του. Ολα θα πανε καλα!!!!

Ναι μπορει να γινει μελος οποιαδηποτε κοπελα που παλευει με την υπογονιμοτητα, προεδρος ειναι η κυρια Περσα Τζεφερακου

Κοριτσια καλημερα σε ολες. Ενω εκανα το ραντεβου με τον Σφακιανουδη οπως σας ειχα πει, μεσα στο αγχος ξεχασαμε να ρωτησουμε ποσο κανει η εξωσωματικη. Εχει κανει καμια σας εξωσωματικη στο Γενεσις Αθηνων να μου πει ποσο της πηγε ? Ευχαριστω 

Κοριτσια καλημερα σε ολες. Ενω εκανα το ραντεβου με τον Σφακιανουδη οπως σας ειχα πει, μεσα στο αγχος ξεχασαμε να ρωτησουμε ποσο κανει η εξωσωματικη. Εχει κανει καμια σας εξωσωματικη στο Γενεσις Αθηνων να μου πει ποσο της πηγε ? Ευχαριστω 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα