Recommended Posts

Just now, Christina 82 είπε:

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα συμπαράστασης, με βοηθούν αρκετά. Δεν είμαι καλά, όχι είμαι χάλια, φυσικά και κλαίω φυσικά και έχω αγχωθει, έχω γεμίσει αρνητικές σκέψεις και έχω κάθε δικαίωμα να νοιώθω έτσι, ναι λέω γιατί σε εμένα, γιατί δεν μπορεί να γίνει λίγο πιο εύκολο. έτσι τελείωσε άδοξα και η τέταρτη ετ. Πραγματικά νοιώθω χαμένη, πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω που δεν έχω κάνει, νοιώθω ότι έχω κάνει τα πάντα, φτου και από την αρχή? πραγματικά δεν ξέρω ποιον και αν μπορώ να εμπιστευτώ.... Αστατες σκέψεις που δείχνουν την ψυχολογία μου... Ευτυχώς έχω δίπλα μου ανθρώπους που με αγαπούν και με στηρίζουν... Βέβαια ξέρετε ότι σήμερα αυτή τη στιγμή τίποτα δεν σε καλύπτει.. Έχω θυμό, πολύ... Θα μου περάσει, είμαι δυνατή το ξέρω, θα ήθελα να μην το επιβεβαιώνω συχνά αλλά δεν μπορώ να το ελέγχω αυτό, κάποιος άλλος αποφασίζει στον οποίο πιστεύω πολύ και πραγματι δεν μπορούμε να τα εξηγούμε όλα πάντα...θα περάσει, θα περάσει και αυτό... 

Χριστινακι είναι λογική η θλίψη, κ ο θυμός κ το κλάμα, αλίμονο! Πραγματικά σε καταλαβαίνουμε. Είναι που αυτή η άτιμη η εξωσωματική δεν είναι εγγύηση είναι ποσοστά επιτυχίας είναι δηλ μαθηματικά. Παίζεις ρίχνεις ζαριά κερδίζεις η χάνεις! Σκέψου όμως κ τα αλλά εμβρυακι α σου τις βλαστοκυστες σου., Κάπου εκεί βρίσκεται το τυχερό σου αστεράκι. Και η τύχη γυρίζει να το ξέρεις. Σε άλλους Έρχομαι! έτερα ι το παιδακι νωρίτερα σ άλλους αργεί αλλά έρχεται. Σε πολλές από εμας έρχεται τώρα που τα παιδιά των φίλων μας σπουδάζουν η πανε στο λύκειο. Τόσο αργά αλλά δεν πειραζει έρχεται ομως. Μην χάνεις την πίστη σου! Σου στελνω φιλια κ μια μεγάλη αγκαλια:wub:

Just now, Joka είπε:

Μια κοπελα που εγραφε εδω παλια ανω των 40 εβαλε 3 κι εκανε τριδυμα!Συμφωνω μαζι σου,ο νομος εχει βαλει τα συγκεκριμενα ορια για να αυξηθουν οι πιθανοτητες.Κι εγω τωρα σε αυτη φαση ειμαι,αν θα βαλω δλδ και τις 3 βλαστοκυστες.Το κακο ειναι οτι δυστυχως δεν εχω αλλα εμβρυα κι επισης δεν ειναι αριστες...Κι εχω ηδη κανει 5 διεγερσεις...

Εχω κανει αλλες 2 ετ με 1 μετριο εμβρυο 3ης ημερας και 1 εμβρυο 4ης ημερας.Το ενδομητριο παντα σουπερ,δεν ξερω μονο αν υπαρχει καμια φλεγμονη.

Μάλλον τρία στην περίπτωση σου

• Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα συμπαράστασης, με βοηθούν αρκετά. Δεν είμαι καλά, όχι είμαι χάλια, φυσικά και κλαίω φυσικά και έχω αγχωθει, έχω γεμίσει αρνητικές σκέψεις και έχω κάθε δικαίωμα να νοιώθω έτσι, ναι λέω γιατί σε εμένα, γιατί δεν μπορεί να γίνει λίγο πιο εύκολο. έτσι τελείωσε άδοξα και η τέταρτη ετ. Πραγματικά νοιώθω χαμένη, πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω που δεν έχω κάνει, νοιώθω ότι έχω κάνει τα πάντα, φτου και από την αρχή? πραγματικά δεν ξέρω ποιον και αν μπορώ να εμπιστευτώ.... Αστατες σκέψεις που δείχνουν την ψυχολογία μου... Ευτυχώς έχω δίπλα μου ανθρώπους που με αγαπούν και με στηρίζουν... Βέβαια ξέρετε ότι σήμερα αυτή τη στιγμή τίποτα δεν σε καλύπτει.. Έχω θυμό, πολύ... Θα μου περάσει, είμαι δυνατή το ξέρω, θα ήθελα να μην το επιβεβαιώνω συχνά αλλά δεν μπορώ να το ελέγχω αυτό, κάποιος άλλος αποφασίζει στον οποίο πιστεύω πολύ και πραγματι δεν μπορούμε να τα εξηγούμε όλα πάντα...θα περάσει, θα περάσει και αυτό... 

Κορίτσι μου έχεις απόλυτο δίκιο να νιώθεις έτσι! Θα έρθει όταν είναι η ώρα έτσι μου έλεγε ο πνευματικός μου, κι εγώ τι πιστεύω, σ άλλες είναι πιο εύκολα σ' εμάς είναι πιο δύσκολο! Αλλά κάποια στιγμή θα έρθει! Θέλει κουράγιο, υπομονή και δύναμη! Νομίζω πώς όλες σε καταλαβαίνουμε γιατί όλες το έχουμε νιώσει  πολλές φορές! Ασε λίγες μέρες να περάσουν καί ετοιμάσου  για την επόμενη φορά!! Θα ξαναπάρεις τα πάνω σου!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλησπερα κορίτσια! Κάντι και τα άλλα κορίτσια που έχουν φλεγμονή , κάνουν πλύσεις κλπ.να σας πω τα πρωτα νέα μου.Με Σφακ ακομη δεν καταφερα να μιλήσω.Θα μου τηλ μου ειπανε..Μίλησα με το γιατρο μου ομως εδω στη Θεσσαλονικη. Επαθε πλακα απο το μηδεν γαλακτοβακιλλους..Ειναι σχεδον σιγουρος οτι οφειλεται στην πολυμηνη αντιβιωση.Και επειδη εγω δεν πηρα πολυ αντιβιωση απο το στομα,οι πολλες πλυσεις.Υποψην οτι στις αντιβιωσεις απο το στομα επαιρνα lacto levur.Στις πλυσεις επαιρνα σπασμωδικα προβιοτικα..Και σιγουρα ουτε σταγονα κεφιρ κλπ..Εαν υπηρχαν γαλακτοβακιλλοι θα σκοτωναν και οι ιδιοι τα μικροβια..Μπορει ο οργανισμος μου να ξαναδημιουργησει γαλακτοβακιλλους..Στα 50 λεω εγω..Σιγουρα πρεπει να κανω κατι δραστικο να τον μπουσταρω σ αυτο..Ειναι πολυ επιφυλακτικος στο πλυσεις ξανα τωρα..Ειναι αχαρτογραφητα νερα οπως μου ειπε..Στη Θεσσαλονικη για παραδειγμα υπαρχει ενας μονο λοιμοξιολογος που δεν ασχολειται μ αυτα καθολου..!!Βρηκα εναν στην Αθηνα ..Περιμενω να καταφερω να ερθω σε επικοινωνια μαζι του..Να δω αν ασχολειται καθολου μ αυτα , οπως ελπιζω..Ειναι δεδομενο οτι οι αποτυχιες ευθυνονται κυριως σ αυτο...Και δυστυχως δεν μπορω να κανω πιο απλη εξεταση για να δω εαν υποχωρησε,τι γινεται..Οι ιστολογικες εξετασεις που γινονται για εξακριβωση πιθανης λοιμωξης δεν δειχνουν παντα τη λοιμωξη..Σε αυτο απο οτι ξερω συμφωνει και ο Σφακ..Ειναι ενα αινιγμα κοριτσια που  θα λυθει με πολυ κοπο και ψαξιμο...

• Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

1 ώρα πρίν, Mary H είπε:

Χαχαχα δεν φταις εσυ. Ο Δανός που μοιάζει με σταρ του Χόλιγουντ κ γκαστρωνει κιολας φταιει:cool:

Αχαχαχαχα

Μαίρη μαζέψου.....άσε τον Δανό εσύ. λιγουριτσα μ..χαχαχαχαχα χαχαχαχα

σ στέλνω μια αγκαλιά μεγάλη ❤

Just now, Mary H είπε:

Όχι Καλε τι λίστα αναμονής. Απ την παραγωγή στην κατανάλωση. Έχουμε ήδη κάβα στο εμβρυολαμπ. Γρήγορα να προλάβω τις εκπτώσεις για καρότσι Φεράρι , ριλαξ, κούνια, κρεβατακι, κουνουπιέρα, κλπ

Χαχαχαχχα είσαι θεαααααα.:razz:

• Χαχα 1

Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Μαίρη μαζέψου.....άσε τον Δανό εσύ. λιγουριτσα μ..χαχαχαχαχα χαχαχαχα

σ στέλνω μια αγκαλιά μεγάλη ❤

Οι ορμόνες..... Ταρζανιτσα μου κάνουν πάρτυ χαχχαχα

Just now, anoulious είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Κάντι και τα άλλα κορίτσια που έχουν φλεγμονή , κάνουν πλύσεις κλπ.να σας πω τα πρωτα νέα μου.Με Σφακ ακομη δεν καταφερα να μιλήσω.Θα μου τηλ μου ειπανε..Μίλησα με το γιατρο μου ομως εδω στη Θεσσαλονικη. Επαθε πλακα απο το μηδεν γαλακτοβακιλλους..Ειναι σχεδον σιγουρος οτι οφειλεται στην πολυμηνη αντιβιωση.Και επειδη εγω δεν πηρα πολυ αντιβιωση απο το στομα,οι πολλες πλυσεις.Υποψην οτι στις αντιβιωσεις απο το στομα επαιρνα lacto levur.Στις πλυσεις επαιρνα σπασμωδικα προβιοτικα..Και σιγουρα ουτε σταγονα κεφιρ κλπ..Εαν υπηρχαν γαλακτοβακιλλοι θα σκοτωναν και οι ιδιοι τα μικροβια..Μπορει ο οργανισμος μου να ξαναδημιουργησει γαλακτοβακιλλους..Στα 50 λεω εγω..Σιγουρα πρεπει να κανω κατι δραστικο να τον μπουσταρω σ αυτο..Ειναι πολυ επιφυλακτικος στο πλυσεις ξανα τωρα..Ειναι αχαρτογραφητα νερα οπως μου ειπε..Στη Θεσσαλονικη για παραδειγμα υπαρχει ενας μονο λοιμοξιολογος που δεν ασχολειται μ αυτα καθολου..!!Βρηκα εναν στην Αθηνα ..Περιμενω να καταφερω να ερθω σε επικοινωνια μαζι του..Να δω αν ασχολειται καθολου μ αυτα , οπως ελπιζω..Ειναι δεδομενο οτι οι αποτυχιες ευθυνονται κυριως σ αυτο...Και δυστυχως δεν μπορω να κανω πιο απλη εξεταση για να δω εαν υποχωρησε,τι γινεται..Οι ιστολογικες εξετασεις που γινονται για εξακριβωση πιθανης λοιμωξης δεν δειχνουν παντα τη λοιμωξη..Σε αυτο απο οτι ξερω συμφωνει και ο Σφακ..Ειναι ενα αινιγμα κοριτσια που  θα λυθει με πολυ κοπο και ψαξιμο...

Η βιοψία ενδομητριου κορίτσι μου δείχνει αν υπάρχει λοίμωξη κ ποιο είναι το μικρόβιο. Πολύ σωστά σου είπε ο γιατρός όχι άλλες πλύσεις, αν θες να υπάρχει ενδομήτριο νορμαλ σε λίγους μηνες

• Χαχα 1

Lilypie - (IVvA)

Just now, anoulious said:

πάλεψε το βρε κοριτσι μου, ψάξε το οσο μπορεις. Επειδή δεν εχω παρακολουθήσει απο την αρχή την ιστορία σου, ο γιατρός σου της Θεσκης δεν ειχε κοινή γραμμή με τον σφακ; Τη φλεγμονή την είχες εντοπίσει με την εξέταση του νικά; Εγω που ξεκίνησα πριν ενα μήνα με τον σφακ μου τη διέγνωσε με το μάτι απο το dvd της υστεροσκοπησης που είχα κανει σε αλλο γιατρό πριν δυο χρονια. Μου ειπε να κανω δίμηνη αγωγή με αντιβιωσεις απο το στομα κ εγχυσεις κ μετα υστεροσκοπηση, οχι δείγμα στο νικά! Για γαλακτοβακιλους δε μου ειπε ποτε τπτ, απο δω τα μαθαίνω ολα. Φαντάζομαι όταν κανω βιοψία στην υστεροσκοπηση θα φανεί; Μακάρι να βγάλουμε μια άκρη όλες μας που έχουμε μπλέξει με αυτα 

Αχ κοριτσάκι μου ξερω ποσο πονάς. Ελπιζουμε και προχωράμε παρακάτω δεν γινεται και κατι αλλο.

Με ποιον γιατρο εισαι;

wRSzp2.png

Just now, Mary H είπε:

Οι ορμόνες..... Ταρζανιτσα μου κάνουν πάρτυ χαχχαχα

Η βιοψία ενδομητριου κορίτσι μου δείχνει αν υπάρχει λοίμωξη κ ποιο είναι το μικρόβιο. Πολύ σωστά σου είπε ο γιατρός όχι άλλες πλύσεις, αν θες να υπάρχει ενδομήτριο νορμαλ σε λίγους μηνες

Καλησπερα.Η απλη ιστολογικη που κανεις σε δειγμα ενδομητριου μπορει να μη δειξει τη φλεγμονη..Πρεπει να ειναι πολυ καραμπινατη για να φανει..Μπορει και να μην φανει!Πχ σκεφτομουν το κεντρο που συνεργαζεται το embryol..που ειναι πολυ καλο..Φιλη απο Αθηνα εστειλε εκει δειγμα πλακουντα και μονο εκει βρηκαν που οφειλονταν οι αποβολες..Μου ειπαν οτι δεν θα μου προσφερει τιποτα περισσοτερο.Μαλλον λιγοτερα..Θελει μοριακη αναλυση και μαλλον με αυτη τη νεα τεχνικη την ngs..Πως τη λενε..Κατι σχετικο μπορει να κανει το Καρυο..Θα το δω..Το εχω ξετιναξει το θεμα..Οσο για τις πλυσεις θελω να δω τι θα μου πει ο λοιμοξιολογος που ειναι "ανεξαρτητος"και πολυ σχετικος..Αφου τελικα ασχολειται με θεματα πυελου..

Just now, Moana είπε:

πάλεψε το βρε κοριτσι μου, ψάξε το οσο μπορεις. Επειδή δεν εχω παρακολουθήσει απο την αρχή την ιστορία σου, ο γιατρός σου της Θεσκης δεν ειχε κοινή γραμμή με τον σφακ; Τη φλεγμονή την είχες εντοπίσει με την εξέταση του νικά; Εγω που ξεκίνησα πριν ενα μήνα με τον σφακ μου τη διέγνωσε με το μάτι απο το dvd της υστεροσκοπησης που είχα κανει σε αλλο γιατρό πριν δυο χρονια. Μου ειπε να κανω δίμηνη αγωγή με αντιβιωσεις απο το στομα κ εγχυσεις κ μετα υστεροσκοπηση, οχι δείγμα στο νικά! Για γαλακτοβακιλους δε μου ειπε ποτε τπτ, απο δω τα μαθαίνω ολα. Φαντάζομαι όταν κανω βιοψία στην υστεροσκοπηση θα φανεί; Μακάρι να βγάλουμε μια άκρη όλες μας που έχουμε μπλέξει με αυτα 

Ναι ειναι πολυ πιθανο να φανει και με το ματι η λοιμωξη..(οπως μπορει και να μην φανει)Και επισης με το ματι θα φανει βελτιωση..Και ο Σφακ δεν ειναι τυχαιος..Με την εμπειρια του μπορει και να δει βελτιωση..Τωρα αν θα σου παρει δειγμα ενδομητριου οταν θα σου κανει υστετοσκοπιση εξαρταται το δειγμα που θα παρεις που θα το στειλεις..Και ποσο "αναλυση"μπορει να γινει εκει που θα το στειλεις.Εσυ στην επαναληπτικη υστεροσκοπηση θα ρωτησεις εαν κρινει σκοπιμο να σου παρει δειγμα για να ειστε πιο σιγουροι και που θα μπορουσατε να το στειλατε..

• Μου αρέσει 2

Just now, Moana είπε:

Καλησπέρα, σου είπε όχι δείγμα στο Νικα γιατί αυτός μαζί με το Νικα βρήκαν αυτή την εξέταση αλλά προτάθηκε το όνομα του Νικα... Δούλευα χρόνια σε φαρμακευτική εταιρεία Κ το ξέρω από πρώτο χέρι. Εγώ έχω κάνει δυο υστεροσκοπησεις, δυο DVD και το πρώτο του παπάρα του τότε γιατρού μου δε δείχνει τπτ παρα μόνο τον πολυποδα. Μου είπε ο Σφ αν έπαιζε κανονικά Κ έδειχνε όλη την διαδικασία  θα ήξερα τώρα αν είχα φλεγμονή η όχι Αντ αυτού πρέπει να ξανακάνω Υστεροσκοπηση... 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Antigoni1981 είπε:

Καλημέρα!! Κορίτσια στην αρχή της εγκυμοσύνης είχατε καθόλου έκτακτες; Εδω και 3 μέρες στα ξαφνικά σαν να πετάει η καρδιά μου. Κατι που δεν ειχα πριν. Θα παω άμεσα στο γιατρο.

Τι εννοείς έκτακτες; Ταχυκαρδία μήπως;

2 ώρες πρίν, Christy 32 είπε:

Να πω την αλήθεια κάνω χοριακη από το άγχος μου, ο γιατρός δεν μου ζήτησε άλλη, κάναμε υπέρηχο 4εμδ+6ημερων. Είδαμε τον σάκο και ήταν 7mm.Απο το άγχος μου κάνω χοριακες επειδή ήταν χαμηλές σχετικά, σε 2 βδομάδες μου είπε να ξαναπάω να δούμε για καρδιά.... 

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου! Αρχικά μετά από κάποια στιγμή σταματά να διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες  αλλά κάθε 3-4. Εμένα ποτέ δεν διπλασιάστηκαν ακριβώς κάθε 2 μέρες οι χοριακες και ο γιατρός μου είχε πει ότι το σημαντικό είναι αυτό που δείχνει ο υπέρηχος και όχι οι αριθμοί. Αν έχεις δει σάκο είσαι μια χαρά, είναι νωρίς για κάτι άλλο. Κάνε υπομονή να ακούσεις καρδιά!!!

πρίν από 9 λεπτά , Joka είπε:

Μια κοπελα που εγραφε εδω παλια ανω των 40 εβαλε 3 κι εκανε τριδυμα!Συμφωνω μαζι σου,ο νομος εχει βαλει τα συγκεκριμενα ορια για να αυξηθουν οι πιθανοτητες.Κι εγω τωρα σε αυτη φαση ειμαι,αν θα βαλω δλδ και τις 3 βλαστοκυστες.Το κακο ειναι οτι δυστυχως δεν εχω αλλα εμβρυα κι επισης δεν ειναι αριστες...Κι εχω ηδη κανει 5 διεγερσεις...

Εχω κανει αλλες 2 ετ με 1 μετριο εμβρυο 3ης ημερας και 1 εμβρυο 4ης ημερας.Το ενδομητριο παντα σουπερ,δεν ξερω μονο αν υπαρχει καμια φλεγμονη.

Είναι λίγο σπάνιο αυτό που λες αλλά σίγουρα συμβαίνει! Η αλήθεια είναι ότι εγώ είχα έμβρυα 3 ημερών και όχι άριστα , ίσως γι αυτό επέμενε ο γιατρός να βάλω 4. Τώρα εσύ με βλαστοκυστες ίσως έχεις πιο πολλές πιθανότητες, δεν ξέρω..

Joka μην τις βάλεις αν δεν τσεκάρεις ότι το ενδομητριο είναι καθαρό... Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι τις μάζεψες με πάρα πολύ κόπο γι αυτό στο λέω αυτό. 

Just now, teta2 είπε:

Τι εννοείς έκτακτες; Ταχυκαρδία μήπως;

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου! Αρχικά μετά από κάποια στιγμή σταματά να διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες  αλλά κάθε 3-4. Εμένα ποτέ δεν διπλασιάστηκαν ακριβώς κάθε 2 μέρες οι χοριακες και ο γιατρός μου είχε πει ότι το σημαντικό είναι αυτό που δείχνει ο υπέρηχος και όχι οι αριθμοί. Αν έχεις δει σάκο είσαι μια χαρά, είναι νωρίς για κάτι άλλο. Κάνε υπομονή να ακούσεις καρδιά!!!

Είναι λίγο σπάνιο αυτό που λες αλλά σίγουρα συμβαίνει! Η αλήθεια είναι ότι εγώ είχα έμβρυα 3 ημερών και όχι άριστα , ίσως γι αυτό επέμενε ο γιατρός να βάλω 4. Τώρα εσύ με βλαστοκυστες ίσως έχεις πιο πολλές πιθανότητες, δεν ξέρω..

Εννοώ νιωθω σας να φτερουγίζει η καρδιά μου. Αυριο θα παω στον καρδιολογο. Εχω και πολυ άγχος βέβαια....

Κορίτσια διαβάζω τόσες μέρες όλα όσα γράφετε για την τακτική που ακολουθεί ο συγκεκριμένος γιατρός, με τα νίκα, τις εγχύσεις, τα σχήματα αντιβιώσεων κλπ κλπ.... Τελικά υπάρχει κορίτσι που να γνωρίζει ότι όντως αυτό ευθυνόταν για την επιτυχία της;; Έχω ακούσει τα καλύτερα για τον γιατρό αυτό και ως επιστήμονα και ως άνθρωπο, αλλά η συγκεκριμένη...εμμονική (ας μου επιτραπεί) τακτική που ακολουθεί στο 90% των περιπτώσεων, τελικά είναι όντως τόσο σημαντική και αποτελεί το κλειδί της επιτυχίας;; Και τα ερωτηματικά μου έρχονται και προστίθενται με την πλειοψηφία των υπολοίπων γιατρών που δεν ακολουθούν αυτή την τακτική και σιγούρα επιτυχίες έχουν πολλές, χωρίς οι γυναίκες να περάσουν όλη αυτή την χρονοβόρα, αγχωτική, κοστοβόρα και σίγουρα επιβαρυντική οργανικά διαδικασία... Σας εκφράζω τον προβληματισμό μου γιατί ειλικρινά έχω απορήσει πολύ με την συγκεκριμένη τακτική και παράλληλα σας θαυμάζω που την υπομένετε...

• Μου αρέσει 4

Just now, Antigoni1981 είπε:

Εννοώ νιωθω σας να φτερουγίζει η καρδιά μου. Αυριο θα παω στον καρδιολογο. Εχω και πολυ άγχος βέβαια....

Ναι αυτό το είχα συνέχεια στην αρχή σχεδόν μέχρι το δεύτερο τρίμηνο, τώρα όχι και τόσο. Πάντως αν παίρνεις φυλλικό κάπου διάβασα ότι μπορεί και αυτό να προκαλεί αρρυθμίες. Νομίζω ότι ο γιατρός θα σε καθησυχάσει αύριο...

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα