Recommended Posts

Just now, olpapa είπε:

Αυτό με το σάκχαρο με έχει μπερδέψει...εγώ νηστείας είχα 106 103 με κακή διατροφή όμως μετά πρόσεχα και έπεσε 97 και 92. Δεν έχω κάνει καμπύλη, η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι φαίνεται μια διαταραχή και καλό θα ήταν να κάνω και καμπύλη κάποια στιγμή αλλά όχι απαραίτητα και λόγω κορονοιου δε με έστειλε. Μου έδωσε όμως glucophage 1000 επί δύο την ημέρα. Τι πρέπει δηλαδή να προσέχουμε μετά στην εγκυμοσύνη; Καλύπτει το χάπι και μια νορμάλ διατροφή η ακόμα κ ένα σχετικά νορμάλ φαγητό που όμως αυξάνει κάπως το ζάχαρο πχ φασολάκια μπορεί στιγμιαία να δημιουργήσει τόσο θέμα στη κύηση; Είχα ακούσει για κοπέλα που έχασε το μωρό σε μεγάλη εβδομάδα από απότομη μεταβολή στο ζάχαρο ενώ δεν είχε καν θέμα να το γνωρίζει δηλαδη...

Τη δευτερα παω σε τριτο ενδοκρινολογο για αυτο το λογο..κανω μεταγευματικες υπογλυκαιμιες λενε ,με σακχαρο 97 κ 98.κανε μια καμπυλη 5€ κανει αλλα 2 ωριτσες εκει.μαζι με αυτη κανε και ινσουλινης!!

Just now, Moana said:

άσε μας μωρε! γι αυτο δεν έπιασε ε;

έχει να κάνει στον άνθρωπο μάλλον!! Η και το φάρμακο?? Είπες άλλαξες φάρμακα? Ωχ πόσες φορές τις κάνατε ρε παιδιά? Εγώ δεν την παλεύω ως ις 20 με τίποτα όμως... Απλά δεν καταλαβαίνω αν αυτές οι εγχύσεις έχουν κάποιο νόημα. Το μόνο paper που υπάρχει σε παγκόσμιο βιβλιογραφία είναι του Σφακ για αυτό... ότι άλλο βρήκα ήταν σε μουλάρια και αγελάδες, από κτηνίατρους :))))

• Χαχα 4

Διαφημίσεις

Just now, olpapa είπε:

Αυτό με το σάκχαρο με έχει μπερδέψει...εγώ νηστείας είχα 106 103 με κακή διατροφή όμως μετά πρόσεχα και έπεσε 97 και 92. Δεν έχω κάνει καμπύλη, η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι φαίνεται μια διαταραχή και καλό θα ήταν να κάνω και καμπύλη κάποια στιγμή αλλά όχι απαραίτητα και λόγω κορονοιου δε με έστειλε. Μου έδωσε όμως glucophage 1000 επί δύο την ημέρα. Τι πρέπει δηλαδή να προσέχουμε μετά στην εγκυμοσύνη; Καλύπτει το χάπι και μια νορμάλ διατροφή η ακόμα κ ένα σχετικά νορμάλ φαγητό που όμως αυξάνει κάπως το ζάχαρο πχ φασολάκια μπορεί στιγμιαία να δημιουργήσει τόσο θέμα στη κύηση; Είχα ακούσει για κοπέλα που έχασε το μωρό σε μεγάλη εβδομάδα από απότομη μεταβολή στο ζάχαρο ενώ δεν είχε καν θέμα να το γνωρίζει δηλαδη...

Ειναι πολυ υψηλές οι τιμές σου. Το 92 νηστείας ειναι το ανώτερο επιτρεπτό όριο. Εγω ειμαι σε αυστηρή δίαιτα παντως. Το φαΐ μου το ζυγίζω και απαραιτήτως τρώω σαλάτα πριν το φαγητό. Να κανεις καμπύλες σακχάρου και ινσουλίνης. Εγω μετριεμαι 4 φορές την μερα και κανω πολυ μεγαλη προσπαθεια.

Just now, Nephelie είπε:

Τη δευτερα παω σε τριτο ενδοκρινολογο για αυτο το λογο..κανω μεταγευματικες υπογλυκαιμιες λενε ,με σακχαρο 97 κ 98.κανε μια καμπυλη 5€ κανει αλλα 2 ωριτσες εκει.μαζι με αυτη κανε και ινσουλινης!!

Ποσο ειναι η μεταγευματικη υπογλυκαιμία;

wRSzp2.pngHbp3p3.png

Just now, Nephelie said:

Ναι θα κάνω θα ρωτήσω ένα εργαστήριο που με βολεύει αν είναι και Σάββατο γιατί 2 ώρες και πριν τη δουλειά δύσκολα!

Just now, Moana said:

αλλαξες, ναι! τα εχεις δοκιμάσει ολα. το πέτυχες όμως το super baby

Δεν εχεις γονιμοποιήσει κανένα ωαριο ακομη; ουτε του φυσικού;

όχι και εγώ και ο άντρας μου δουλεύουμε εξωτερικό και κάποιες φορές δεν ήταν εδώ. Τώρα Δόξαααα τον Μέγα Κοροωνοϊό που δεν έχουμε ταξίδια για 4 μήνες και θα δοκιμάσουμε τώρα για πρώτη φορά και τα 3 που έχουμε. Και ότι γίνει. Και μετά βλέπουμε....

Διαφημίσεις

Just now, marina39 said:

έχει να κάνει στον άνθρωπο μάλλον!! Η και το φάρμακο?? Είπες άλλαξες φάρμακα? Ωχ πόσες φορές τις κάνατε ρε παιδιά? Εγώ δεν την παλεύω ως ις 20 με τίποτα όμως... Απλά δεν καταλαβαίνω αν αυτές οι εγχύσεις έχουν κάποιο νόημα. Το μόνο paper που υπάρχει σε παγκόσμιο βιβλιογραφία είναι του Σφακ για αυτό... ότι άλλο βρήκα ήταν σε μουλάρια και αγελάδες, από κτηνίατρους :))))

εγω δεν έκανα πολλές, καμια δεκαριά, άντε 12... προς το παρόν! δε θα βρεις, μη ψάχνεις. Απ’ οτι εχω καταλαβει ειναι πατέντα νικά-σφσκιανουδη 

• Μου αρέσει 1

Just now, Moana said:

εγω δεν έκανα πολλές, καμια δεκαριά, άντε 12... προς το παρόν! δε θα βρεις, μη ψάχνεις. Απ’ οτι εχω καταλαβει ειναι πατέντα νικά-σφσκιανουδη 

έτσι φαίνεται. Πάντως και ΗΠΑ γενικώς η αντιβίωση παίζει πολύ -στόμα. Επαιρνες και στόμα vibramycin 10 μέρες και μετά 14 μέρες Flagyl&Zinadol? 

Just now, marina39 said:

όχι και εγώ και ο άντρας μου δουλεύουμε εξωτερικό και κάποιες φορές δεν ήταν εδώ. Τώρα Δόξαααα τον Μέγα Κοροωνοϊό που δεν έχουμε ταξίδια για 4 μήνες και θα δοκιμάσουμε τώρα για πρώτη φορά και τα 3 που έχουμε. Και ότι γίνει. Και μετά βλέπουμε....

στο λεω γιατί θα ηταν προτιμότερο να στο γονιμοποιήσουν φρέσκο απο το να το καταψύξουν κ να το αποψύξουν. Δεν στο πρότειναν η δεν μπορούσατε όταν πήρατε το φρέσκο ;

Just now, Καντι said:

Ειναι πολυ υψηλές οι τιμές σου. Το 92 νηστείας ειναι το ανώτερο επιτρεπτό όριο. Εγω ειμαι σε αυστηρή δίαιτα παντως. Το φαΐ μου το ζυγίζω και απαραιτήτως τρώω σαλάτα πριν το φαγητό. Να κανεις καμπύλες σακχάρου και ινσουλίνης. Εγω μετριεμαι 4 φορές την μερα και κανω πολυ μεγαλη προσπαθεια.

Ποσο ειναι η μεταγευματικη υπογλυκαιμία;

Ναι το ξέρω είναι ψηλά δυστυχώς στην εγκυμοσύνη είχα 103 μου είχε πει κ εμένα σαλάτες και γενικώς όχι πολλά ζυμαρικά γλυκά φρούτα το είχα ρίξει κάπου 96 και μου είχε πει οκ καλύτερα μεν αλλά θέλουμε κάτω από 90...τότε ειμουν και τελείως άσχετη βέβαια με διατροφή τώρα έχω και πρόγραμμα από διατροφολόγο που ήταν πολύ καλό. Θα πάω να κάνω και καμπύλη να δούμε ...

Just now, marina39 said:

έτσι φαίνεται. Πάντως και ΗΠΑ γενικώς η αντιβίωση παίζει πολύ -στόμα. Επαιρνες και στόμα vibramycin 10 μέρες και μετά 14 μέρες Flagyl&Zinadol? 

αλλο σχήμα έπαιρνα, 4απλο, επι δυο μήνες! αφου έζησα 

Διαφημίσεις

Just now, olpapa είπε:

Ναι το ξέρω είναι ψηλά δυστυχώς στην εγκυμοσύνη είχα 103 μου είχε πει κ εμένα σαλάτες και γενικώς όχι πολλά ζυμαρικά γλυκά φρούτα το είχα ρίξει κάπου 96 και μου είχε πει οκ καλύτερα μεν αλλά θέλουμε κάτω από 90...τότε ειμουν και τελείως άσχετη βέβαια με διατροφή τώρα έχω και πρόγραμμα από διατροφολόγο που ήταν πολύ καλό. Θα πάω να κάνω και καμπύλη να δούμε ...

Παντως οι καθημερινές μετρήσεις ειναι πιο αξιόπιστες απο μια καμπύλη. Μαθαίνεις τι να τρως και πως να συμμαζεύεσαι.

wRSzp2.pngHbp3p3.png

Κοριτσια εχω μπερδευτει με την υποθεση σακχαρο! Εγω δεν εχω κανει καμπυλη ποτε, πρεπει να κανω; απλα στην εξεταση αιματος κοιταμε και το σακχαρο. Αλλα εδω γενικα κανουν ελαχιστες εξετασεις σε σχεση με ελλαδα. Πρεπει να κανω καμπυλη; η μονο στην εγκυμοσυνη κανουν;  και κανουν ολες;

Just now, Moana said:

στο λεω γιατί θα ηταν προτιμότερο να στο γονιμοποιήσουν φρέσκο απο το να το καταψύξουν κ να το αποψύξουν. Δεν στο πρότειναν η δεν μπορούσατε όταν πήρατε το φρέσκο ;

έλειπε Γενάρη και έκτοτε δίνω άδεια ωοθηλάκια...τώρα να δούμε ΑΝ θα έχω Ιούνιο..τώρα να είναι στα 11 εκατοστά στην 7η μέρα είμαι σήμερα που το είδαν.. Θα πάω Τετάρτη πάλι για έγχυση και υπέρηχο και βλέπουμε. Το έχω ακούσει από πολλούς αυτό αλλά και πάλι ως άσχετη δεν κατάλαβα -- στο παίρνουνε και το γονιμοποιούν αμέσως επί τόπου και μετά το κρατάνε 5-6 μέρες και στο βάζουνε δηλαδή?

Just now, Moana said:

αλλο σχήμα έπαιρνα, 4απλο, επι δυο μήνες! αφου έζησα 

!!!!!!!!!! Η ρ Ω Α ς.. εγώ το έκοψα μόλις το σχήμα καθότι γέμισα σε όλο το σώμα λειχήνες και σημάδια από μάλλον αλλεργία στην αντιβίωση -η το συνδυασμό!

Just now, Καντι said:

Παντως οι καθημερινές μετρήσεις ειναι πιο αξιόπιστες απο μια καμπύλη. Μαθαίνεις τι να τρως και πως να συμμαζεύεσαι.

Εσύ έχεις πάρει το μηχανάκι δηλαδη ε; Και μετράς κάθε πότε, μια ώρα μετά το φαγητό πχ; Και τι όρια σου έχουν πει ότι πρέπει να τηρείς;

Just now, olpapa είπε:

Το αρυθμιστο σάκχαρο μπορεί να οδηγήσει σε αποβολές. Οι τιμές που μου λες δεν είναι χαμηλές για κύηση. Με φασολάκια κάνεις δεν έχασε παιδί. Αλλά για κάποιο διάστημα αρυθμιστο σάκχαρο μπορεί να προκαλέσει αποβολές. Υπάρχει ένα ελάχιστο ποσοστό γυναικών, που δεν είναι απόλυτα τεκμηριωμένο από πολλές έρευνες, ότι τους δημιουργεί πρόβλημα (αποβολές) και το γκλουκοφας για αυτό σ αυτήν την περιπτωση  είναι καλύτερες λίγες μοναδες γευματικη ινσουλινη.. Θελει μετρήσεις  και πολύ καλή καθοδήγηση από ενδοκρινολογο. 

Just now, Καντι είπε:

Άλλαξα 4 ή 5 σχήματα ομως....

Άσχετο κορτιζόνη έπαιρνες? 

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα