Recommended Posts

Just now, Fifo είπε:

Καλά με τους γονείς είναι άλλη περίπτωση. Και εμένα μου λέει για όποια ακούσει που τα κατάφερε με λεπτομέρειες,  μετά μου λέει και τι τα θέλεις τα παιδιά να ταλαιπωρείσαι. Μετά μου λέει θα τα καταφέρετε το πιστεύω και στο τέλος ότι πάντα μπορώ να υιοθετήσω. Με αυτά απλά γελάω. Το μόνο που με ενοχλεί Κ για αυτό έχω σταματήσει να της λέω και το παραμικρό είναι ότι επειδή φοβάται για τα φάρμακα Κ τις ορμόνες με επηρεάζει πάρα πολύ Κ με κάνει χειρότερα. Οπότε πλέον τίποτα Κ εκεί. 

Γλυκές μανούλες μωρε που ανησυχούν για τα κοριτσάκια τους!

• Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Kalaleme είπε:

Αυτό με την απόκρυψη είναι ένα θέμα, αλλά από την άλλη ίσως δείχνει μια προσπάθεια προστασίας. Εμένα πχ η μητέρα μου τους τελευταίους δύο μήνες (εμείς τον Ιούνιο ξεκινήσαμε την πρώτη μας εξωσωματική) μια στο τόσο με παίρνει να μου πει τα νέα για ποια κόρη των φιλενάδων και γνωστών της έμεινε έγκυος και πόσες άλλες λεπτομέρειες που οκ, δε με ενδιαφέρουν. Για να εξηγήσω, δε στενοχωριέμαι στο άκουσμα της ξένης χαράς (ίσα ίσα λες,άντε να παίρνουμε σειρά μια μια) αλλά στενοχωριέμαι και θυμώνω γιατί δεν περνάει καν από το μυαλό της ότι εκείνη την ώρα μπορεί και να μην έχω τη δύναμη να τα κουβεντιάζω μαζί της γιατί αυθόρμητα νιώθω ανεπαρκής και άτυχη. Θα προτιμούσα δλδ να μου τα έλεγε αργότερα κάποια στιγμή, και όχι του τύπου "έλα να μάθεις τα νέα"

Αχ.. Κ μένα το κάνει κπς φορές! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Αγγελίνα είπε:

Λες πάντως κ σε τέτοιες περιπτώσεις το παιδί έρχεται κατά παραγγελία.. Ισως γτ μπορεί κ να μην τα κατάφερναν μόνοι τους(χωρίς παιδί εννοώ) ! Δν ξέρω..Είναι περίεργο! Έχω πάντως κ εγώ στο μυαλό μου, ανάλογες περιπτωσεις.. 

Έτσι ακριβώς! 

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Αγγελίνα said:

"Όλα γυρνούν γύρω από τον εαυτό τους..".. Αυτο είναι το πρόβλημα της εποχής μας.. Να ανεβάσουμε την καλύτερη φώτο, να δείξουμε ότι έχουμε την καλύτερη ζωή.. Μια φούσκα είναι όλο αυτό βέβαια.. Αλλά γι αυτό κ οι influencers (το επαγγελμα της εποχής) τα πάνε τόσο καλά! Πουλάνε αέρα κοπανιστό κ εμείς τους ακολουθούμε κ ίσως κπς φορές, έστω κ υποσυνείδητα να ζηλευουμε κιόλας! Τα ωραία σώματα, τα ωραια ρούχα, τα ωραία μαλλιά.. Τις εξωτικές διακοπές! Αν ενδιαφερόταν ο καθένας - έστω στο μισό - να φτιάξει τον χαρακτήρα του, την ψυχη του, όσο θέλει να φτιαξει την εξωτερική του εικόνα, ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος! Ακόμα κ τα παιδιά για πολλούς αποτελούν τρόπαιο.. μέσο επίδειξης.. Φυσικά όχι για όλους (αυτό θα μας έλειπε κιόλας),αλλα συχνά συναντάω όλο κ περισσότερους! 

Συγγνώμη ρε συ, αλλά για μένα οι κοπέλες που έχουν εμμονή με τα παιδιά τους κ όλος ο κόσμος τους περιστρεφεται γύρω από αυτά, έχουν πολλά δικά τους θέματα να καλύψουν.. Κ φυσικά όλοι οι γονείς κ κυρίως οι μανούλες είναι πάνω από τα παιδάκια τους κ αυτό είναι το φυσιολογικό.. Αλλά μιλάμε τώρα για περιπτώσεις που δν υπάρχει άλλο θέμα συζήτησης.. Η μόνη στήριξη που χρειάζονται για μένα αυτά τα κορίτσια είναι κάποιος να τις πει να αποκτήσουν ζωή.. Ενδιαφέροντα.. Βέβαια νομίζω πως αν ακούσουν κτ τετοιο θα σοκαριστουν.. Εγώ πχ απομακρυνθηκα από μια τέτοια παιδική φίλη (την οποία συνεχίζω κ αγαπώ).. Τις φορές που ήθελα να αποφύγω ευγενικά μια ακόμα συζήτηση γύρω από το μητρικό γάλα, το πότε μίλησε ο ένας ο γιος, το πότε έβγαλε το παμπερς, το ποσό διαφορετικός είναι ο δεύτερος ακόμα από μωρό κ πόσα ακομα αλλά, ένιωθα πως δεν μπορούσε να μιλήσει για τπτ άλλο.. Ήταν στα χαμένα, ζορισμένη..Κ μπορεί (από τη δικιά της βέβαια κατ'εμε απελπισία),να έλεγε ένα "Δεν μπορείς να καταλάβεις" για να με αφοπλίσει..Ηταν το χτύπημα κάτω από τη ζωνη! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι μια χαρά μπορώ να καταλάβω.. Έχω κ άλλες φίλες ή συγγενείς με μωράκια ή κ μεγαλύτερα παιδιά.. Κ μπορουμε κάλλιστα να μιλησουμε κ για αλλά θέματα.. Αυτή δε μπορούσε να καταλάβει κ δν ήθελε κιόλας.. Πριν λίγες μέρες έστειλα να τη ρωτήσω τι κάνει.. Κ πριν μου απαντήσει, μου έστειλε 14 φώτο! Το παιδί στο πάρκο, το παιδί στο γιογιό, στη θάλασσα κτλ.. Κ θες να μου πεις ότι εχουμε εμείς περισσότερα θέματα, από αυτές τις περιπτώσεις;; 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Και ας μη πιάσουμε και τις συζητήσεις στον επαγγελματικό χώρο οπου η μια προσπαθεί να επιδειξει οσο καλυτερα μπορει την οικογένεια απο τη διαφημιση του βιτάμ που έχει! και όταν προκύψει ευκαιρία για επαγγελμ ταξίδι πετάνε τη σκούφια τους να απομακρυνθούν Γαι οσο περισοτερο χρόνο γινεται απο το σπιτι!

• Χαχα 9

Just now, Roda είπε:

Συμφωνώ και επαυξάνω! Και ας μη πιάσουμε και τις συζητήσεις στον επαγγελματικό χώρο οπου η μια προσπαθεί να επιδειξει οσο καλυτερα μπορει την οικογένεια απο τη διαφημιση του βιτάμ που έχει! και όταν προκύψει ευκαιρία για επαγγελμ ταξίδι πετάνε τη σκούφια τους να απομακρυνθούν Γαι οσο περισοτερο χρόνο γινεται απο το σπιτι!

Χαχαχαχα πες τα χρυσόστομη

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

On 27/7/2020 at 5:46 ΜΜ, olpapa είπε:

Ναι τον πήρα! Μεθαύριο χοριακή, η προγεστερόνη είναι υψηλή αρκετά λέει οπότε να μη πάρω ουτρο, αν και πηρα ένα το πρωί και βλέπουμε! Τον ρώτησα για τις διακοπές τώρα τι να κάνουμε να γυρίσουμε κλπ τώρα δε ξέρω, μπάνιο δε θα κάνω σίγουρα ένα έκανα χθες μόνο και γενικώς θα προσέχω...

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες! Δεν έχει και καλό σήμα με το ζόρι ανοίγουν οι ειδοποιήσεις χαχαχα

Εντάξει είμαι πολύ επιφυλακτική πάντως, δε θέλω να εθελοτυφλώ...κρατάω όπως και να έχει όμως ότι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές ότι μπορώ να κάνω εμφύτευση..γιατί μία με τη σαλπιγγογραφία και μία με την αποτυχία της εξωσωματικής είχαν κλονιστεί κ αυτά!

Εγώ στο χα πει... Δεν έχεις ανάγκη την εξωσωματικη...ξερεις τους λόγους... 

Just now, Thia1985 said:

Εγώ στο χα πει... Δεν έχεις ανάγκη την εξωσωματικη...ξερεις τους λόγους... 

Τη ποιότητα φοβάμαι...όπως και να έχει αυτή είναι άλλη μια ευκαιρία να δούμε πως θα πάει με τα δικά μου ωάρια. Ξέρω ότι είναι πολύ πιθανό να μη πάει καλά, αλλά τουλάχιστον πλέον δεν αγχώνομαι τόσο!

Just now, olpapa είπε:

Τη ποιότητα φοβάμαι...όπως και να έχει αυτή είναι άλλη μια ευκαιρία να δούμε πως θα πάει με τα δικά μου ωάρια. Ξέρω ότι είναι πολύ πιθανό να μη πάει καλά, αλλά τουλάχιστον πλέον δεν αγχώνομαι τόσο!

Θα είναι ο τυχερός μας μήνας !

• Μου αρέσει 5

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 45 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

"Όλα γυρνούν γύρω από τον εαυτό τους..".. Αυτο είναι το πρόβλημα της εποχής μας.. Να ανεβάσουμε την καλύτερη φώτο, να δείξουμε ότι έχουμε την καλύτερη ζωή.. Μια φούσκα είναι όλο αυτό βέβαια.. Αλλά γι αυτό κ οι influencers (το επαγγελμα της εποχής) τα πάνε τόσο καλά! Πουλάνε αέρα κοπανιστό κ εμείς τους ακολουθούμε κ ίσως κπς φορές, έστω κ υποσυνείδητα να ζηλευουμε κιόλας! Τα ωραία σώματα, τα ωραια ρούχα, τα ωραία μαλλιά.. Τις εξωτικές διακοπές! Αν ενδιαφερόταν ο καθένας - έστω στο μισό - να φτιάξει τον χαρακτήρα του, την ψυχη του, όσο θέλει να φτιαξει την εξωτερική του εικόνα, ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος! Ακόμα κ τα παιδιά για πολλούς αποτελούν τρόπαιο.. μέσο επίδειξης.. Φυσικά όχι για όλους (αυτό θα μας έλειπε κιόλας),αλλα συχνά συναντάω όλο κ περισσότερους! 

Συγγνώμη ρε συ, αλλά για μένα οι κοπέλες που έχουν εμμονή με τα παιδιά τους κ όλος ο κόσμος τους περιστρεφεται γύρω από αυτά, έχουν πολλά δικά τους θέματα να καλύψουν.. Κ φυσικά όλοι οι γονείς κ κυρίως οι μανούλες είναι πάνω από τα παιδάκια τους κ αυτό είναι το φυσιολογικό.. Αλλά μιλάμε τώρα για περιπτώσεις που δν υπάρχει άλλο θέμα συζήτησης.. Η μόνη στήριξη που χρειάζονται για μένα αυτά τα κορίτσια είναι κάποιος να τις πει να αποκτήσουν ζωή.. Ενδιαφέροντα.. Βέβαια νομίζω πως αν ακούσουν κτ τετοιο θα σοκαριστουν.. Εγώ πχ απομακρυνθηκα από μια τέτοια παιδική φίλη (την οποία συνεχίζω κ αγαπώ).. Τις φορές που ήθελα να αποφύγω ευγενικά μια ακόμα συζήτηση γύρω από το μητρικό γάλα, το πότε μίλησε ο ένας ο γιος, το πότε έβγαλε το παμπερς, το ποσό διαφορετικός είναι ο δεύτερος ακόμα από μωρό κ πόσα ακομα αλλά, ένιωθα πως δεν μπορούσε να μιλήσει για τπτ άλλο.. Ήταν στα χαμένα, ζορισμένη..Κ μπορεί (από τη δικιά της βέβαια κατ'εμε απελπισία),να έλεγε ένα "Δεν μπορείς να καταλάβεις" για να με αφοπλίσει..Ηταν το χτύπημα κάτω από τη ζωνη! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι μια χαρά μπορώ να καταλάβω.. Έχω κ άλλες φίλες ή συγγενείς με μωράκια ή κ μεγαλύτερα παιδιά.. Κ μπορουμε κάλλιστα να μιλησουμε κ για αλλά θέματα.. Αυτή δε μπορούσε να καταλάβει κ δν ήθελε κιόλας.. Πριν λίγες μέρες έστειλα να τη ρωτήσω τι κάνει.. Κ πριν μου απαντήσει, μου έστειλε 14 φώτο! Το παιδί στο πάρκο, το παιδί στο γιογιό, στη θάλασσα κτλ.. Κ θες να μου πεις ότι εχουμε εμείς περισσότερα θέματα, από αυτές τις περιπτώσεις;; 

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

F/b δεν έχω , μόνο ινστα.

Σαν μανούλα δεν επιδιώκω να αναρτώ φωτογραφίες των παιδιών μου, θεωρώ ότι είναι προσωπικές οικογενειακές στιγμές.

οντως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στις σχέσεις ως ζευγαριών με ότι αυτό συνεπάγεται .

@Αγγελίνα οσον αφορά την τεκνοποίηση τρόπαιο συμβαίνει όντως. Η κουμπαρά μου που είπε τις βλακείες που ανέφερα παραπάνω παντρεύτηκε έναν άνθρωπο που δεν αγαπούσε, άρεσε μόνο κ μόνο γιατί όλες οι φίλες της είχαν προχωρήσει. Κ φυσικά Τ παιδί της ήρθε με την 1η ελεύθερη επαφή πριν καν παντρευτούν.

Απλά της φερόταν όμορφα. Τότε ήταν 150+ κιλά αυτός( πέρυσι έκοψε το στομάχι του όποτε τώρα είναι 90) αφού φυσικά τον πίεσε αυτή γιατί ντρεπόταν για αυτόν.

κ τώρα το 2 ο δεν έρχεται κ χτυπιέται. Κ έχει παραγγείλει να είναι κ κορίτσι για να βγάλει το όνομα της μαμάς της.

Ότι να ναι δηλαδή!

Just now, Visit a vis είπε:

Αυτό εννοώ για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις. Νιώθω ότι αντιμετωπίζουν πρόβλημα και μεγάλο (έχω συνειδητοποιήσει ότι καταλήγουν οι πιο πολλές με την εμμονή από την ςλλειψη ουσιαστικής σχέσης με τον σύζυγό τους που με τη σειρά της η εμμονή την αποτελειώνει...) και δεν μπορώ να τις βοηθήσω. Ιδιαίτερα επειδή δεν έχω παιδιά, η ατάκα "ξύπνα! ζήσε! γίνε φυσιολογική (είναι αρνητικό και για τα παιδιά τους...πώς να μην γίνουν μετά εγωκεντρικά τα καημένα!)" δεν έχει αντίκρυσμα. Σαν να μην την λες. Και γενικότερα και με τις ορμόνες τους και με τα άγχη τους και και...δεν μπορώ να τις στηρίξω/βοηθήσω. Έτσι σίγουρα και εκείνες ψάχνουν τη συμπαράσταση σε "ομοιοπαθούσες". 

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι. Οι αδελφικές μου φίλες σίγουρα όχι! 

Αυτό με τις φωτό...χαχαχαχα!!! Πακέτο από κάθε εκδήλωση!! 

Όλες έχουμε βλέπω κ από ένα παράδειγμα!!εγω από τη μια σκέφτομαι ότι επειδή είμαι καμμένη σε αυτό το θέμα ισως να με τσούζει περισσότερο κ να μυγιάζομαι περισσότερο!σε άλλη περίπτωση μπορεί να ήμουν κ εγώ στη θέση τους που δεν θα θελα μετά από αυτά που έχω ζήσει!απο την άλλη όμως εξακολουθώ κ πιστεύω ότι η ζωή δεν ξεκινάει κ τελειώνει με το παιδί!ξεκιναει κ τελειώνει με τον σύντροφο μας τον άνθρωπο που είναι διπλα μας που μας αγαπάει κ τον αγαπάμε κ με αυτόν θα περάσουμε την υπόλοιπη ζωή μας!δεν ολοκληρώνεται η αγάπη κ ο έρωτας με ένα παιδί απλά πολλαπλασιάζεται!εχω κ εγώ μια φίλη που μέχρι πριν δυο χρονια ανέβαζε συνέχεια τον εαυτό της κ τον άντρα της κ ξαφνικά βλέπεις όλη την ζωή του παιδιού μέσα από το ινσταγκραμ κ το Facebook!καταρχας είμαι εναντίον της προβολής των παιδιών στα σοσιαλ!και κατά δεύτερον μου έρχεται η παροιμία άλλος παιδί δεν έκανε μόνο η Μαριώ τον Γιάννη!ο άντρας της πουθενά!!!!ακομα κ αν έχει γενέθλια ο κακομοίρης η γιορτή η καμία επέτειο ανεβάζει το παιδί!!

εγω έχω πει ότι αν έρθει ποτέ κ αρχίσω την κατρακύλα γτ κατρακύλα το θεωρω να με πάρουν σηκωτή να με πάνε σε ψυχολόγο!!!

Just now, olpapa είπε:

Άσε μας κουκλίτσα μου!!!!!!:-P ευχαριστησου την εγκυμοσύνη σου!!!!

• Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

xuBjp3.png

Just now, nadiaki165 είπε:

Όλες έχουμε βλέπω κ από ένα παράδειγμα!!εγω από τη μια σκέφτομαι ότι επειδή είμαι καμμένη σε αυτό το θέμα ισως να με τσούζει περισσότερο κ να μυγιάζομαι περισσότερο!σε άλλη περίπτωση μπορεί να ήμουν κ εγώ στη θέση τους που δεν θα θελα μετά από αυτά που έχω ζήσει!απο την άλλη όμως εξακολουθώ κ πιστεύω ότι η ζωή δεν ξεκινάει κ τελειώνει με το παιδί!ξεκιναει κ τελειώνει με τον σύντροφο μας τον άνθρωπο που είναι διπλα μας που μας αγαπάει κ τον αγαπάμε κ με αυτόν θα περάσουμε την υπόλοιπη ζωή μας!δεν ολοκληρώνεται η αγάπη κ ο έρωτας με ένα παιδί απλά πολλαπλασιάζεται!εχω κ εγώ μια φίλη που μέχρι πριν δυο χρονια ανέβαζε συνέχεια τον εαυτό της κ τον άντρα της κ ξαφνικά βλέπεις όλη την ζωή του παιδιού μέσα από το ινσταγκραμ κ το Facebook!καταρχας είμαι εναντίον της προβολής των παιδιών στα σοσιαλ!και κατά δεύτερον μου έρχεται η παροιμία άλλος παιδί δεν έκανε μόνο η Μαριώ τον Γιάννη!ο άντρας της πουθενά!!!!ακομα κ αν έχει γενέθλια ο κακομοίρης η γιορτή η καμία επέτειο ανεβάζει το παιδί!!

εγω έχω πει ότι αν έρθει ποτέ κ αρχίσω την κατρακύλα γτ κατρακύλα το θεωρω να με πάρουν σηκωτή να με πάνε σε ψυχολόγο!!!

Άσε μας κουκλίτσα μου!!!!!!:-P ευχαριστησου την εγκυμοσύνη σου!!!!

Να σΑι καλά που μ έκανες κ γέλασα μέρα που είναι!

• Χαχα 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Roda είπε:

Κοριτσαρες μου, η "καλη και ευτυχισμενη" ζωη, δεν τραβιεται σε φωτος, δεν διατυμπανιζεται, δε δημοσιευεται.. Η καλη κ ευτυχισμένη ζωη, απολαμβανεται και μενει χαραγμενη στην καρδια κ στο μυαλο. Και υπαρχουν τελειες οικογενειες.. Χωρις πολλα προβληματα, χωρις κοινα προβλήματα. Εχουν τα δικα τους κ τα αντιμετωπιζουν με αγαπη κ συμπονοια.. Μονο που δεν είναι στο ινστα, γιατι.. ζουν την ωρα που οι αλλοι προσπαθουν να προβληθουν. Οσο για τα σοσιαλ.. Αλλο κρατω μια αναμνηση, αλλο διαφημιζω τη δουλίτσα μου κ αλλο σκουζω για προσοχη επειδη κανεις-οσο κ να προσπαθω - δε βλεπει τη μιζερη ζωουλα μου. Κ μετσ κανω μιζερα κ τα παιδακια μου κ το δολιο αντρα μου! 

• Μου αρέσει 11

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Να σΑι καλά που μ έκανες κ γέλασα μέρα που είναι!

Χαίρομαι!!!!εγω να δεις πως γελάω μερικές φορές!!το θεϊκό είναι που μου λέει πριν μια βδομάδα;;;σημείωση εγώ πήζω στην δουλειά αυτές τις μέρες γτ δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ!κ μου λέει ρεεεεε χαθήκαμε ποτέ θα βρεθούμε;;λέω σκ!αααα δεν μπορούμε πάμε τον μικρό για μπάνιο!λεω ωραία την βδομάδα του Δεκαπενταύγουστου ααααα λέει δεν γίνεται γτ ο μικρός θα είναι διακοπές!μου λέει καθημερινή;;;;λέω όχι κορίτσι μου δουλεύουμε!ασε της λέω κάποια στιγμή θα βρεθούμε!μου λέει ο άντρας μου ευτυχως την γλυτωσαμε δεν θα άντεχα ούτε μια ώρα να ακούω για την ζωή του παιδιού από το πρωί που ξυπνάει μέχρι την στιγμή που πέφτει για ύπνο!οι οποίοι μας λυπούνται που δεν έχουμε ακόμα παιδί γτ θεωρούν ότι χωρίς αυτό ζωή δεν υπάρχει όπως κ δεν είμαστε οικογένεια!εξαλλος ο άντρας μου!εγω το έχω ξεπεράσει κ κάνω ότι δεν ακούω!!χαχαχαχα

Just now, Mareva είπε:

Κοριτσαρες μου, η "καλη και ευτυχισμενη" ζωη, δεν τραβιεται σε φωτος, δεν διατυμπανιζεται, δε δημοσιευεται.. Η καλη κ ευτυχισμένη ζωη, απολαμβανεται και μενει χαραγμενη στην καρδια κ στο μυαλο. Και υπαρχουν τελειες οικογενειες.. Χωρις πολλα προβληματα, χωρις κοινα προβλήματα. Εχουν τα δικα τους κ τα αντιμετωπιζουν με αγαπη κ συμπονοια.. Μονο που δεν είναι στο ινστα, γιατι.. ζουν την ωρα που οι αλλοι προσπαθουν να προβληθουν. Οσο για τα σοσιαλ.. Αλλο κρατω μια αναμνηση, αλλο διαφημιζω τη δουλίτσα μου κ αλλο σκουζω για προσοχη επειδη κανεις-οσο κ να προσπαθω - δε βλεπει τη μιζερη ζωουλα μου. Κ μετσ κανω μιζερα κ τα παιδακια μου κ το δολιο αντρα μου! 

Συμφωνώ!!εγω το χρησιμοποιώ πολύ για την δουλειά μου γτ δουλεύω στον τομέα του ρούχου κ για κανένα ωραίο μέρος!τα έχω κόψει τα πολλά πολλά να ανεβάζουμε τις φάτσες μας!α κ το σκυλάκι μου!!!

• Μου αρέσει 5

xuBjp3.png

Just now, Mareva είπε:

Μα πόσο δίκιο έχεις!! Είναι ένας από τους βασικούς λόγους - η απύθμενη αυταρέσκεια και αυτοεπίδειξη κάποιων - που με απομάκρυναν από όλα τα μέσα αυτά πέρα από εκείνα που αφορούν τη δουλειά μου. Εξάλλου, όσα θέλω να δω θα τα ψάξω και θα τα βρω. Όσοι φίλοι είναι φίλοι, με θυμούνται και χωρίς τις υπενθυμίσεις των σόσιαλ. Έχουν καταντήσει τόσο κουραστικά...και το πιο τραγικό από όλα είναι οι συνεχείς διαφημίσεις για ό,τι πεις, σκεφτείς! Τόση ανελευθερία δεν την αντέχω.

Οι γονείς και οι στενοί συγγενείς αγχώνονται πολύ και δεν βοηθά σε τίποτα αυτό. Ίσα ίσα νιώθεις ότι έχεις υποχρέωση να φέρεις το εγγόνι, το ανίψι κλπ. Ε δεν...είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και δεν αφορά κανέναν μα κανέναν άλλον πέρα από το ίδιο το ζευγάρι. Και για εμένα η μόνη αναμφισβήτητη αγάπη είναι και πρέπει να είναι αυτή προς τον εαυτό μας. Μόνο τότε μπορούμε να σηκωνόμαστε μετά από κάθε πτώση. Μόνο έτσι μπορούμε να αγαπάμε γενικώς. 

Ωραίες αυτές οι ψυχοθεραπευτικές συζητήσεις. Αν μη τι άλλο η καθεμιά μας έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό της και σίγουρα αυτό βοηθά στο να γίνουμε μητέρες ισορροπημένες! Μακάρι! 

• Μου αρέσει 8

Μα πόσο δίκιο έχεις!! Είναι ένας από τους βασικούς λόγους - η απύθμενη αυταρέσκεια και αυτοεπίδειξη κάποιων - που με απομάκρυναν από όλα τα μέσα αυτά πέρα από εκείνα που αφορούν τη δουλειά μου. Εξάλλου, όσα θέλω να δω θα τα ψάξω και θα τα βρω. Όσοι φίλοι είναι φίλοι, με θυμούνται και χωρίς τις υπενθυμίσεις των σόσιαλ. Έχουν καταντήσει τόσο κουραστικά...και το πιο τραγικό από όλα είναι οι συνεχείς διαφημίσεις για ό,τι πεις, σκεφτείς! Τόση ανελευθερία δεν την αντέχω.

Οι γονείς και οι στενοί συγγενείς αγχώνονται πολύ και δεν βοηθά σε τίποτα αυτό. Ίσα ίσα νιώθεις ότι έχεις υποχρέωση να φέρεις το εγγόνι, το ανίψι κλπ. Ε δεν...είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και δεν αφορά κανέναν μα κανέναν άλλον πέρα από το ίδιο το ζευγάρι. Και για εμένα η μόνη αναμφισβήτητη αγάπη είναι και πρέπει να είναι αυτή προς τον εαυτό μας. Μόνο τότε μπορούμε να σηκωνόμαστε μετά από κάθε πτώση. Μόνο έτσι μπορούμε να αγαπάμε γενικώς. 

Ωραίες αυτές οι ψυχοθεραπευτικές συζητήσεις. Αν μη τι άλλο η καθεμιά μας έχει δουλέψει πολύ με τον εαυτό της και σίγουρα αυτό βοηθά στο να γίνουμε μητέρες ισορροπημένες! Μακάρι! 

Με τόση ψυχοθεραπεία που κάνουμε μετά από κάθε γιατρό μετά από κάθε αποτέλεσμα κάθε εξέταση κάθε χειρουργείο κάθε φάρμακο ένεση κάθε ωοληψια εμβρυομεταφορα χοριακη πως να μην έχουμε γίνει εξπερ!!

• Μου αρέσει 1

xuBjp3.png

Θα γίνουμε όλες.

Αυτο με τον εαυτό μας εγω το δουλεύω ακόμα, προσπαθώ τουλάχιστον . Και ναι εχεις δίκιο φίλη μου σε όλα .

Εγω όταν βλέπω επιδεικτικές φωτο των τέως κουμπάρων μου μου έρχεται αηδία. Αναρωτιέμαι πόσο «μικροί « είναι κάποιοι που νομίζουν ότι επιδεικνύουν κάτι σπουδαίο. Μάλλον τη κακομοιριά που τους δέρνει.

Μετά το μνημόσυνο της μικρής μου η κουμπαρά μου πρώην πλέον και νονά του γιου μου η οποία ήρθε παρόλο τσακωμενες να ανάψει ένα κερί μετά ανέβαζε φωτο στο φεις στην παραλία με την άλλη πρώην κουμπαρά.

Με πείραξε πολύ μα παρά πολύ.

• Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 6

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα