Recommended Posts

Just now, didi&k said:

Μοανα μου εύχομαι καλές διαιρέσεις και το Σάββατο να έχει γίνει μια άριστη βλαστοκυστη!!! :x:x:x

Σοκ σοκ σοκ

Ειναι εξωφρενικά τα ποσά... 

2500 χιλιάδες εξωσωματική στο περίπου σου λέω, βάλε τα φάρμακα αλλά 500 να πω αν σου τα γράψουν ( γιατί μια φορά έκανα εξωσωματική χωρίς να μου τα γράψουν και πλήρωνα 300 300 τις μενοπουρ συν ποσες σετροταιν συν την οβιτρελ συν τα ουτρο που αυτά είναι πταισμα σε σχέση με τα υπόλοιπα) 

Αν θες και υστεροσκοπηση βάλε 500-700 στο νερο

Α βάλε και τα 20αρικα για τις ε2

Αν θες και προεμφυτευτικό τόσα λεφτά? 

Εξωφρενικό? Και πως να το κάνεις αυτό 2-3 φορές το χρόνο? Έλεος πρέπει να είσαι πλούσιος και να έχεις μισθό 2000 έκαστος κάθε μήνα για να τα κάνεις όλα αυτά 

Εκμετάλλευση στην ανάγκη του αλλου:(

Καλημέρα! Καλά ότι είναι εξωφρενικά τα ποσά γενικώς δε λες τίποτα, αλλά αν κάνεις προεμφυτευτικό επειδή ακόμα και σε ζευγάρια χωρίς θέμα υπογονιμότητας, όλα τα έμβρυα δε θα είναι υγιή γλυτώνεις τα αντίστοιχα χρήματα από τις εξωσωματικές, βάζεις μόνο τα υγιή κι έρχεται μία ή άλλη κάπως...

• Μου αρέσει 2

uLuIp3.png

Just now, Kiddo είπε:

@island1 Καλημέρα! Προσπάθησα να σου στείλω κοπέλα μου για μαστολόγο που ψάχνω αλλά δεν δέχεσαι π.μ. λέει.. θα σου ήταν μήπως εύκολο να μου στείλεις εσύ με τα στοιχεία του; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αλήθεια βρε κορίτσια τι γίνεται με τα προσωπικά μηνύματα; Είναι τόσο πολύ γεμάτα τα Inbox σας ή εγώ δεν μπορώ να στείλω; Τι φάση; :lol:

Το τμημα μαστου του Αλεξανδρας ειναι πολυ καλο.Εκει κλεινεις πρωινο ραντεβου και δεν πληρωνεις.

Επισης,ολοι οι μαστολογοι του Αγ Σαββα ειναι εγγυηση στο θεμα μαστος.Εκει αν θες πιο άμεσα κλεινεις απογ.ραντεβου.Ολοι ειναι εξαιρετικοι.

Εχουν επισης ολοκαινουργια μηχανηματα και ψαχνουν το παραμικρο.Εγω πριν κανω εξωσωματικη τελευταια φορα περασα απο εκει....

Μ αυτα τα πραγματα δεν παιζουμε,ουτε φυσικα ακουμε τους εξωσωματικους που λενε οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...

• Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Joka είπε:

Εννοείται οτι ειμαι υπερ του ψαξιματος έκανα κι εγω παρα πολλά ,εψαξα αιματολογικα,ανοσολογικά,καρυοτυπους,καμπυλες ζαχαρου,υστεροσκοπηση.Σε κανενα απο αυτα δε βρεθηκε τίποτα απολυτως παθολογικό.Απο δικό μου αγχος το παραέκανα θεωρώ.Ισως και γι αυτο να μην εμενα εγκυος.Επειδη πιστευα οτι έχω καποιο προβλημα.

Φίλη εμεινε εγκυος μετά απο 5 αποβολες.Εψαξε και κεινη τα παντα,γυρισε ενα σωρο γιατρους δε βρεθηκε κανενα απολυτως προβλημα και τελικά εμεινε εγκυος φυσιολογικα με τελειομηνη κυηση χωρις καμια απολυτως θεραπεια.

Αυτο που θελω να πω είναι οτι πολλες φορες λογω υπερβολικου αγχους το παρακανουμε με εξετασεις κ γιατρους,ενω στην ουσια δεν υπαρχει κανενας λόγος.Πολλα ειναι θεμα τύχης,οργανισμου,ψυχολογιας!

Το μπεμπακι ακόμα δεν εχει δωσει το παρον αλλα φανταζομαι όπου να ναι,μετα την 20η βδομαδα συνήθως μου εχει πει η γιατρος μου.

Συμφωνώ το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός αυτών που θέλουμε 

Κι εγώ ξέρω τέτοιες περιπτώσεις όχι με μια μόνο αλλά με 3 κοπέλες 

Η μία έκανε 4-5 εξωσωματικές και τελικά έμεινε φυσιολογικά και έχει ένα γιο που πάει φέτος πρώτη τάξη! 

Η άλλη προσπαθούσε μόνη της δεν τα καταφέρναν πήρε ένα ωαριο από φυσιολογικό κύκλο έκανε ετ έκανε ένα κοριτσάκι και μετά από 2 χρόνια έκανε κι ένα αγοράκι με φυσιολογική συλληψη

Και η τρίτη που ξέρω έκανε συνέχεια εξωσωματικές καμία δεν πέτυχε και τώρα εχει 3 παιδάκια!! Και τα 3 με φυσιολογική συλληψη

Επίσης αν θυμάστε είναι και η @Katzei1982  νομίζω έχει κάνει 2-3 εξωσωματικές και τα κατάφερε μόνη της φυσιολογικά  μες την καραντίνα 

Όπου να ναι θα τη νιώσεις την κλωτσιά!! Εμένα ο γιος  ξεκίνησε να δινει το παρόν με κλωστές στην 18η εβδομάδα 

• Μου αρέσει 6
  • Χαχα 1

UzVGp2.png

Just now, didi&k είπε:

Συμφωνώ το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός αυτών που θέλουμε 

Κι εγώ ξέρω τέτοιες περιπτώσεις όχι με μια μόνο αλλά με 3 κοπέλες 

Η μία έκανε 4-5 εξωσωματικές και τελικά έμεινε φυσιολογικά και έχει ένα γιο που πάει φέτος πρώτη τάξη! 

Η άλλη προσπαθούσε μόνη της δεν τα καταφέρναν πήρε ένα ωαριο από φυσιολογικό κύκλο έκανε ετ έκανε ένα κοριτσάκι και μετά από 2 χρόνια έκανε κι ένα αγοράκι με φυσιολογική συλληψη

Και η τρίτη που ξέρω έκανε συνέχεια εξωσωματικές καμία δεν πέτυχε και τώρα 3 παιδάκια!! Και τα 3 με φυσιολογική συλληψη

Επίσης αν θυμάστε είναι και η @Katzei1982  νομίζω έχει κάνει 2-3 εξωσωματικές και τα κατάφερε μόνη της φυσιολογικά  μες την καραντίνα 

Κι αλλη κοπελα απ τις μαμαδες Φεβρουριου εκανε εξωσωματικες και στο τελος εμεινε μονη της στα 42!

Εγω θεωρω οτι πολλες κοπελες κανουν σημερα εξωσωματικες χωρις να χρειαζεται απλά επειδη αργει να έρθει το μωρο και ορισμενοι γιατροι τις πανικοβαλλουν...

• Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Just now, Joka είπε:

Το τμημα μαστου του Αλεξανδρας ειναι πολυ καλο.Εκει κλεινεις πρωινο ραντεβου και δεν πληρωνεις.

Επισης,ολοι οι μαστολογοι του Αγ Σαββα ειναι εγγυηση στο θεμα μαστος.Εκει αν θες πιο άμεσα κλεινεις απογ.ραντεβου.Ολοι ειναι εξαιρετικοι.

Ευχαριστώ πολύ!

Απλά δεν θέλω να κλείσω τυχαία με κάποιο γιατρό καθώς ιδιαίτερα στο δημόσιο θέλει πολύ ξεψαχνισμα στους γιατρούς.. θα περιμένω την απάντηση της island και ας περιμένω λίγο για το ραντεβού, δεν με κυνηγάει ο χρόνος αυτή τη στιγμή αλλά θα έχω στο νου μου και το Αλέξανδρα! 

Βρήκαμε διογκωμένες κύστες στο στήθος με τον υπέρηχο μαστού και λόγω μεγάλου στήθους θέλω να το κοιτάξω περισσότερο.. αν και μου είπε ότι δεν είναι κάτι, ο γυναικολόγος, απλά θα πρέπει να προσέχω για μαστίτιδα μου είπε..

Και έχεις δίκιο joka μου! Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε! Ασχέτως τι λένε γιατροί άλλης ειδικότητας! Εμείς πρέπει να προσέχουμε την υγεία μας!

• Μου αρέσει 1

bfhkp3.png

Διαφημίσεις

Just now, VASSSO80 είπε:

Καλημέρα didi. Αν κατάλαβα καλά εκτός από τη δυνατότητα να περάσει κάποιος επιτροπή ώστε να δικαιολογηθούν τα φάρμακα υπάρχει και η επιλογή να τα γράψει ο γιατρός και τότε πληρώνουμε συμμετοχή ; Αυτό πόσες φορές μπορεί να γίνει ; Μπορεί να γίνει μόνο αφού έχουν εξαντληθεί οι 4 προσπάθειες που δικαιολογεί η επιτροπή ; 

Just now, didi&k είπε:

Επειδή μένω σε επαρχεία και είχα ρωτήσει το γιατρό της εξωσωματικής πέρσι αν γράφονται αυτά τα φάρμακα μου είπε ότι δεν με συμφέρει γιατί επιτροπή γίνεται μόνο στην Αθήνα οπότε τα εισητηρια και μόνο για να περάσω επιτροπή θα ήταν ένα και το αυτό οπότε τα αγόρασα 

Φέτος όμως που πήγα στον γυναικολόγο μου για πλήρη έλεγχο τεστ ΠΑΠ εξετάσεις αίματος και κολπικες εξετάσεις για μικρόβια μου τις εβγαψε όλες και μενοπουρ και σετροταιντ και οβιτρελ και πλήρωσα συμμετοχή 

Didi δεν υπάρχει καμια περιπτωση να σου έγραψε τις μενοπουρ ο γιατρος , γράφονται μονο αφου περάσεις απο την επιτροπή της εξωσωματικής. Και τις παιρνεις απο τα φαρμακεία του εοππυ χωρις καν συμμετοχή. Και φυσικα σε συμφέρει να περάσεις επιτροπή οσο και να κανουν τα εισιτήρια. Στην ίδια κατηγορία ειναι ολα τα φαρμακα διέγερσης οπως Gonal, Pergoveris,merionem κλπ. Τα αλλα που αναφέρεις συνταγογραφούνται κανονικά.

Vass για 4 φορές ειναι η έγκριση της επιτροπής για τα παραπανω φαρμακα που σου εγραψα. Στις επόμενες πληρώνεις όλο το ποσο απο την τσέπη σου. Να περάσεις εννοειται επιτροπή!

• Μου αρέσει 2

wRSzp2.png5JEup3.png

Just now, Kiddo είπε:

Ευχαριστώ πολύ!

Απλά δεν θέλω να κλείσω τυχαία με κάποιο γιατρό καθώς ιδιαίτερα στο δημόσιο θέλει πολύ ξεψαχνισμα στους γιατρούς.. θα περιμένω την απάντηση της island και ας περιμένω λίγο για το ραντεβού, δεν με κυνηγάει ο χρόνος αυτή τη στιγμή αλλά θα έχω στο νου μου και το Αλέξανδρα! 

Βρήκαμε διογκωμένες κύστες στο στήθος με τον υπέρηχο μαστού και λόγω μεγάλου στήθους θέλω να το κοιτάξω περισσότερο.. αν και μου είπε ότι δεν είναι κάτι, ο γυναικολόγος, απλά θα πρέπει να προσέχω για μαστίτιδα μου είπε..

Και έχεις δίκιο joka μου! Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε! Ασχέτως τι λένε γιατροί άλλης ειδικότητας! Εμείς πρέπει να προσέχουμε την υγεία μας!

Ακριβως τα ιδια εχω κι εγω και πολυ πυκνο μαστό επίσης και μ εβαλαν στο Αγ.Σαββα κι εκανα και τομογραφια.Δεν υπηρχε περιπτωση να προχωρησω αν δεν επαιρνα το οκ απο χειρουργο μαστου.Αυτος μου ειπε και για το οριο των 3-4 προσπαθειων το πολύ.

Εγω ηξερα οτι ολοι οι καθηγητες εκει ειναι πολυ καλοι,δεν ειναι και πολλοι και πηγα απο μονη μου σε εναν οποιος ειναι γνωστος,οπως και οι υπολοιποι.Δεν ειχα προσωπικη συσταση αν αυτο εννοεις αλλα εγω γενικα δε λειτουργω έτσι.Παντα προτιμω να γνωριζω και να επιλεγω μόνη μου.

• Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Just now, Καντι είπε:

Didi δεν υπάρχει καμια περιπτωση να σου έγραψε τις μενοπουρ ο γιατρος , γράφονται μονο αφου περάσεις απο την επιτροπή της εξωσωματικής. Και τις παιρνεις απο τα φαρμακεία του εοππυ χωρις καν συμμετοχή. Και φυσικα σε συμφέρει να περάσεις επιτροπή οσο και να κανουν τα εισιτήρια. Στην ίδια κατηγορία ειναι ολα τα φαρμακα διέγερσης οπως Gonal, Pergoveris,merionem κλπ. Τα αλλα που αναφέρεις συνταγογραφούνται κανονικά.

Vass για 4 φορές ειναι η έγκριση της επιτροπής για τα παραπανω φαρμακα που σου εγραψα. Στις επόμενες πληρώνεις όλο το ποσο απο την τσέπη σου. Να περάσεις εννοειται επιτροπή!

Ήμουν τόσο σίγουρη ότι μου τις έχει γράψει ο γιατρός... Έχω ένα πακέτο που μου έχει περισσέψει και όντως το αυτοκόλλητακι υπάρχει πάνω 

Χίλια συγνώμη για την παραπληροφορρηση... Θα κάνω εντιτ στο ποστ μου 

Αλλά ήμουν πολύ σίγουρη...γιατι θυμάμαι τα είχε γράψει ο γυναικολόγος μου σε συνταγή και την είχα δώσει στην πεθερά μου να τα πάρει και τις είχα δώσει τα λεφτά, τι να πω αλτσχαιμερ από τώρα :D

• Χαχα 1

UzVGp2.png

Καλημέρα κορίτσια ..Έχει κάνει κάποια εξωσωματική στο Κεντρο εξωσωματικής Αθηνών ? Αν ναι γνωρίζει τον Κο Αθανασίου  ? Ευχαριστώ

Just now, FAITH** είπε:

Καλημέρα κορίτσια ..Έχει κάνει κάποια εξωσωματική στο Κεντρο εξωσωματικής Αθηνών ? Αν ναι γνωρίζει τον Κο Αθανασίου  ? Ευχαριστώ

Δεν τον γνωριζω προσωπικα αλλα απο εδω οσα χρονια διαβαζω εχω ακουσει εξαιρετικά λογια απο κοπελες που εμπιστευομαι και εκτιμώ.

Ειναι σοβαρος γιατρος και το βασικοτερο,δε σε φορτωνει στα φαρμακα.Σιγουρα θα απαντησουν κι αλλες κοπελες που εκαναν προσπαθεια μαζι του.

hKYcp3.png

Διαφημίσεις

Just now, didi&k είπε:

Ήμουν τόσο σίγουρη ότι μου τις έχει γράψει ο γιατρός... Έχω ένα πακέτο που μου έχει περισσέψει και όντως το αυτοκόλλητακι υπάρχει πάνω 

Χίλια συγνώμη για την παραπληροφορρηση... Θα κάνω εντιτ στο ποστ μου 

Αλλά ήμουν πολύ σίγουρη...γιατι θυμάμαι τα είχε γράψει ο γυναικολόγος μου σε συνταγή και την είχα δώσει στην πεθερά μου να τα πάρει και τις είχα δώσει τα λεφτά, τι να πω αλτσχαιμερ από τώρα :D

Θα ελεγα δωράκι απο την πεθερούλα, αλλα άμα τις έδωσες  λεφτά μπαααα! :roll:

Just now, FAITH** είπε:

Δεν εχω προσωπικη άποψη , δεν τον εχω επισκεφτεί ποτε, αλλα εχω φιλη που πέτυχε με την πρώτη μαζι του δίδυμα το 2003 , δεν την ειχε στείλει τότε σε εμβρυγενετιστη , που αρκετοί γιατροι στέλνανε και του διέφυγε οτι το ενα μωρο γεννήθηκε με σοβαρότατα προβλήματα και σύνδρομο down. Άσχετο μεν με την εξωσωματική αλλα...

αν δεν κανω λάθος η @Thia1985 εχει εμπειρια.

wRSzp2.png5JEup3.png

Just now, Joka είπε:

Ακριβως τα ιδια εχω κι εγω και πολυ πυκνο μαστό επίσης και μ εβαλαν στο Αγ.Σαββα κι εκανα και τομογραφια.Δεν υπηρχε περιπτωση να προχωρησω αν δεν επαιρνα το οκ απο χειρουργο μαστου.Αυτος μου ειπε και για το οριο των 3-4 προσπαθειων το πολύ.

Εγω ηξερα οτι ολοι οι καθηγητες εκει ειναι πολυ καλοι,δεν ειναι και πολλοι και πηγα απο μονη μου σε εναν οποιος ειναι γνωστος,οπως και οι υπολοιποι.Δεν ειχα προσωπικη συσταση αν αυτο εννοεις αλλα εγω γενικα δε λειτουργω έτσι.Παντα προτιμω να γνωριζω και να επιλεγω μόνη μου.

Μπράβο! Συμφωνώ μαζί σου! Και εγώ θέλω να το κοιτάξω πριν την όποια εξωσωματική να ξέρω τι γίνεται!

Όχι εντάξει δεν αναφέρομαι σε προσωπική σύσταση! Αλίμονο! Απλά αν έχεις εσύ πχ καλή εμπειρία με το τάδε γιατρό μπορεί να έχω και εγώ.. στατιστικά μιλώντας, αν τώρα δεν έχω παρόλα αυτά ψάχνω αλλού! Απλά από το να κλείνω ραντεβού στα τυφλά το προτιμώ.. νοιώθω μια ασφάλεια πως δεν χάνω τελείως το χρόνο μου και ακούω βλακείες.. γιατί έτσι το κάναμε με το σύζυγο σε ουρολόγους που ψάχναμε τυχαία ραντεβού σε γιατρούς και πετύχαμε κάτι τζιμανια...! Άστο καλύτερα! 

bfhkp3.png

Just now, Kiddo είπε:

Ευχαριστώ πολύ!

Σου έστειλα μήνυμα 

• Μου αρέσει 1

Just now, Joka said:

Δεν τον γνωριζω προσωπικα αλλα απο εδω οσα χρονια διαβαζω εχω ακουσει εξαιρετικά λογια απο κοπελες που εμπιστευομαι και εκτιμώ.

Ειναι σοβαρος γιατρος και το βασικοτερο,δε σε φορτωνει στα φαρμακα.Σιγουρα θα απαντησουν κι αλλες κοπελες που εκαναν προσπαθεια μαζι του.

Αλήθεια ? Μακάρι .. Κι εγω συστημένη θα πάω από δικό μου γιατρό και θέλω να πιστεύω 'οτι θα είναι αυτός που θα φέρει την ευτυχία στο σπίτι μου  :-)  Ευχαριστώ για την απάντηση .

• Μου αρέσει 2

7 hours ago, Joka said:

Το ξερω οτι δεν αναφερεστε σε μενα.Απλα επειδη εδω διαβαζουν πολλες κοπελες που προσπαθουν να μεινουν εγκυες σε αυτη την ηλικια ας μην τις πανικοβαλλουμε.

Εγω εγραψα ποιες ειναι οι ισχυουσες ιατρικες κατευθυνσεις οσον αφορα την αμνιο,οι οποιες εχουν αλλαξει.Δεν κανουν πλεον ολες οι γυναικες ανω των 35.

Απο κει και περα τα σπανια μπορουν να συμβουν στην καθεμια δυστυχώς,ανεξαρτήτου ηλικιας.

Σε αυτο απαντησα.Οτι το συγκεκριμενο νοσημα εντοπιζεται με αμνιο,η αμνιο ομως δεν ειναι μια εξεταση που προτεινεται σε ολες τις γυναικες ουτε και την κανεις μονη σου.

Καλημέρα και συγνώμη που πετάγομαι. εμένα η αδερφή μου στα 35 της ήταν έγκυος σε ένα υγιέστατο μωρό, όλες οι εξετάσεις τέλειες και ο γιατρός την έβαλε να κάνει αμνοιο λόγω ηλικίας (τα 35 μόλις τα είχε κλείσει). 

Αποτέλεσμα, έπεσε στο 1% και έχασε το μωρό από μικρόβιο στις 25 εβδομάδες, πρόωρος τοκετός. Δεν μπορείς να το αποδείξεις με κανένα τρόπο ότι το μικρόβιο το κόλλησες από την αμνοιο.. 

δεν είχα μοιραστεί την ιστορία τόσο καιρό μαζί σας γιατί είναι στενάχωρο και δεν θέλω να τρομάξω τα κορίτσια που πρέπει να κάνουν την εξέταση αλλά δεν την κάνεις αν δεν υπάρχει κάποια ένδειξη, όπως σωστά αναφέρεις. 

Ευτυχώς μετά έκανε άλλα δυο φανταστικά παιδάκια.  

• Λυπημένη/-ος 6

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα