Recommended Posts

26 minutes ago, island1 είπε:

Καλημερα

Μαριτσα καλη επιτυχια κ καλη αρχη! 

Εγω κλασικα απο καναπε σε καναπε με μονιμα το αιμα αλλα ο γιατρος καθησυχαστικος...14/1 το επομενο " μαξιλαρακι ανασας μου" που ειναι η αυχαινικη πρωτα ο θεος

αντε με το καλο και η αυχενικη....!!!!!!!!!!! καλη υπομονη για τις απλες και ξαπλες του καναπε!!!!!!!!!!!!!!!

• Μου αρέσει 1

οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Χρονια πολλα...καλη χρονια και οτι επιθυμείτε κοριτσια! Σας ευχαριστω για τις ευχες!

Εχω φαει ταλαιπωρία. Πηγα στη κλινικη 8 και η επεμβαση εγινε 12. Εφυγα 3 απο εκει. Δεν εμαθα ποτε το λογο της καθυστερησης. Απο 8 και τεταρτο μεχρι 12 ημουν σε ενα κρεβάτι δωματιου με αλλες δυο κ περιμεναμε να μας πανε χειρουργειο. 

Οι φλεγμονες δεν εφυγαν και σημερα ξεκινησα αλλη αντιβίωση που θα την παιρνω σχεδον για ολες τις μερες της προσπαθειας. Ουσιαστικα μου ειπε οτι οι φλεγμονες βελτιωνονται αλλα δεν φευγουν εντελως. Ο στοχος του ειναι να τις κραταει σε ελεγχόμενο επιπεδο κατα την διαρκεια της προσπάθειας. Επηρεαζουν την εμφυτευση κ ειναι κατι που με αγχωνει. Ο αντρας μου φωναζει λεει ξερεις ποσες γυναικες  εχουν φλεγμονη κ δεν το ξερουν αλλα παιδια εχουν. 

Μετα οταν πηγα στο σπιτι κ διαβασα την γνωματευση ειδα κ κατι ακομα. Εγραφε οτι υπηρχε διαφραγμα κ αντιμετωπίστηκε. Το περιεργο ειναι οτι δεν μου ειπε κατι γι αυτο. 

• Μου αρέσει 1

POzcp3.pngal9Sp3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!

Καλή χρονιά εύχομαι με μια καλή πορεία στις προσπάθειές μας για οικογένειες με υγειή μωράκια :-D

Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που γράφετε κατά καιρούς και θέλω πραγματικά να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου, γιατί αποτελείτε φοβερό στήριγμα για εμένα χωρίς καν να σας ξέρω.

Για να μην το κουράσω λοιπόν, να σας πώ πως μετά απο μια σειρά εξετάσεων και αρχικής άρνησης, αρχίσαμε να δεχόμαστε ότι η λύση μας είναι προφανώς η εξωσωματική κι έτσι τώρα ψάχνουμε για έναν καλό γιατρό.

Μας σύστησαν τον Κ. Γιατρά http://www.kgiatrasivf.gr/, τον Τσιριγώτη http://www.mtsirigotis.gr/ & τον Μαστρομηνά http://www.embryogenesis.gr/gr/dr-μηνάς-μαστρομηνάς, μήπως έχει καμμιά σας εμπειρία σε κάποιον από αυτούς και αν ναι ποιόν θα προτείνατε;

Είμαστε κάπως άσχετοι με το ζήτημα και πέραν του γιατρού μας αγχώνουν και πολλά άλλα (λιγότερο σημαντικά σίγουρα) όπως το πως γίνεται ακριβώς η διαδικασία -χρειάζεται να πάρω άδεια; Θα αναγκαστώ να το ανακοινώσω στην δουλειά μου; :confused:

Συγνώμη που σας πρήζω κορίτσια, αν έχετε χρόνο κάποια στιγμή θα χαρώ πολυ να λάβω απάντησή σας.

Ευχαριστώ πολύ!!!:)

10 hours ago, Tsoureki said:

Καλησπέρα σε όλες!

Καλή χρονιά εύχομαι με μια καλή πορεία στις προσπάθειές μας για οικογένειες με υγειή μωράκια :-D

Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που γράφετε κατά καιρούς και θέλω πραγματικά να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου, γιατί αποτελείτε φοβερό στήριγμα για εμένα χωρίς καν να σας ξέρω.

Για να μην το κουράσω λοιπόν, να σας πώ πως μετά απο μια σειρά εξετάσεων και αρχικής άρνησης, αρχίσαμε να δεχόμαστε ότι η λύση μας είναι προφανώς η εξωσωματική κι έτσι τώρα ψάχνουμε για έναν καλό γιατρό.

Μας σύστησαν τον Κ. Γιατρά http://www.kgiatrasivf.gr/, τον Τσιριγώτη http://www.mtsirigotis.gr/ & τον Μαστρομηνά http://www.embryogenesis.gr/gr/dr-μηνάς-μαστρομηνάς, μήπως έχει καμμιά σας εμπειρία σε κάποιον από αυτούς και αν ναι ποιόν θα προτείνατε;

Είμαστε κάπως άσχετοι με το ζήτημα και πέραν του γιατρού μας αγχώνουν και πολλά άλλα (λιγότερο σημαντικά σίγουρα) όπως το πως γίνεται ακριβώς η διαδικασία -χρειάζεται να πάρω άδεια; Θα αναγκαστώ να το ανακοινώσω στην δουλειά μου; :confused:

Συγνώμη που σας πρήζω κορίτσια, αν έχετε χρόνο κάποια στιγμή θα χαρώ πολυ να λάβω απάντησή σας.

Καλημέρα και καλύ επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις :):):) σύντομα θα μας ανακοινώσεις και εσύ τα ευχάριστα να είσαι σίγουρη!!!

Προσωπικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Μαστρομηνά χωρίς να έχω δική μου άποψη... εγώ την εξωσωματική μου την έχω κάνει στον κ.Καπετανάκη http://kapetanakis-center.gr/

και φυσικά έχω μείνει πολύ πολύ ικανοποιημένη και από το αποτέλεσμα και από την αντιμετώπιση!!!.

22 hours ago, island1 said:

Καλημερα

Μαριτσα καλη επιτυχια κ καλη αρχη! 

Εγω κλασικα απο καναπε σε καναπε με μονιμα το αιμα αλλα ο γιατρος καθησυχαστικος...14/1 το επομενο " μαξιλαρακι ανασας μου" που ειναι η αυχαινικη πρωτα ο θεος

Με το καλό η αυχενική σου νησάκι μου όλα να πάνε κατευχήν :):):)

• Μου αρέσει 1

rHkwp3.png

dwWcp3.png

10 hours ago, Tsoureki είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Καλημερα απο τους γιατρους που αναφερεις ειχα κανει ραντεβου μονο με το Μαστρομηνα αλλα δεν μου αρεσε..Στον Τσιριγωτη πετυχαν φιλες μου..εγω εχω κανει στο γεννημα στο Μαντουδη πηρα 2 θετικα( τα εχασα για λογους που δεν εφταιγε ο γιατρος αλλα χρωμοσωμικες ανωμαλιες μεριμνησε η φυση δηλαδη) κ στον Τζεφερακο στο ρεα οπου περιμενουμε το μωρο μας πρωτα ο θεος( εομαι στον τριτο μηνα) .Η διαδικασια απο διαδικασια διαφερει..υπαρχουν 3 ειδη εξωσωματικης( στα λεω λαικα ) 

Ο φισικος κυκλος οπου παιρνεις μονο το ωαριο του μηνα( 1 δηλαδη κ το γονιμοποιεις κ ειτε το βαζεις στην σκρη κ μαζευεις κι αλλα ειτε πας σε εμβριομεταφορα) ο φυσικος δεν εψει φαρμακα κ δεν εχει κ πολλα ραντεβου για υπετηχους αλλα ειναο χρονοβορος

Ο φυσικος τροποποιημενος( σαν τον προηγοενο μειγα φαρμακα ομως) παιρνεις 2-3 ωαρια

Και ο κυκλος εξωσωματικης κανονικης με φαρμακα!!!εδω χωριζεται σε πρωτοκολλα( ποτε δηλαδη ξεκινας κ με τι φαρμακα) 

Υπαρχουν μακρυ πρωτοκολλο:ξεκινας την 21 μερα του μυκλου με φαρμακα κ κρατα χοντρικα 1,5 μηνα

Και το κοντο η βραχυ που ξεκινα δευτερη μερα του κυκλου κ κρατα 2 μηνα...

Στα διαστηματα που αναφερω βαχω κ την αναμονη ωε τη χοριακη.

Για το βραχυ μπορω να δωσω ανυτικα οδηγιες γιατι παντα αυτο εκσνα...

Στη διαρκεια της εξωσωματικης της κανονικης θες υπερηχους( εξαρταται ποσους απο το πρωτοκολλο)κ θες κ ελεγχο ορμονων αιματογικα...

Εγω αδεια δεν πηρα παρα μονο στην πρωτη κ μετανιωνω...τουλαχιστον στη διαρκεια της αγωγης ...ξεκινας κ καποιαστιγμη που θα αποφαδισει ο γιατρος οτι τα ωοθηλακια( ωαρια) φταδαν στο επιθυμητο μεγεθος κανεις ωοληψια με μεθη( δενξποναει) κοιμαδαι κ ξυπνας..την ιδια μερα ο συζυγοε δινει σπετμα κ τα γονιμοποιουν..αναλογα με τη δυναμικοτητα κ την ποσοτητα σου οριζουν ποτε θα κανρις εμβριομεταφορα2 μερα,τριτη τεταρτη 5 μερα..) τα εμβρια 5 μερες ειναι βλαστοκυστες.12 μερςς μετα κανεις χοριακη..η εμβριομεταφορα δεν εχει μεθη βαζουν εναικρο σωληνακι που δεν πονα κ τα τοποθετουν...μετα ο γιατρος σου λεει να καθισεις σπιτι καποιες μερες εγβ στα 3 θετικα με την αποφαση γιατρου δεν εκατσα...στο πρωτο που εκατσα εφαγα τα μουτρα μου..

Το θεμα ειναι ΠΡΙΝ ξεκινησεις να ελεγξεις με εξετασεις σε αιματογο ανοσολογο τα παντα οπως κ σε ενδοκρινολογο

Τελος υπαρχει πιθανοτητα εμβριομεταφορα να καβεις σε αλλο κυκλο( μηνα) για καποιους λογπυς που θα κρινει ο γιαυρος) εννοειται οτι πρωτοκολλα κτλ αποφασιζει ο γιατρος...το ποσα εμβρια θα μεταφετθουν ρξαρταται μυριως απο την ηλικια σου αλλα οχι μονο...ελπιζω να βοηθησα

Διαφημίσεις

14 hours ago, Μαρίτσα10 είπε:

Χρονια πολλα...καλη χρονια και οτι επιθυμείτε κοριτσια! Σας ευχαριστω για τις ευχες!

Εχω φαει ταλαιπωρία. Πηγα στη κλινικη 8 και η επεμβαση εγινε 12. Εφυγα 3 απο εκει. Δεν εμαθα ποτε το λογο της καθυστερησης. Απο 8 και τεταρτο μεχρι 12 ημουν σε ενα κρεβάτι δωματιου με αλλες δυο κ περιμεναμε να μας πανε χειρουργειο. 

Οι φλεγμονες δεν εφυγαν και σημερα ξεκινησα αλλη αντιβίωση που θα την παιρνω σχεδον για ολες τις μερες της προσπαθειας. Ουσιαστικα μου ειπε οτι οι φλεγμονες βελτιωνονται αλλα δεν φευγουν εντελως. Ο στοχος του ειναι να τις κραταει σε ελεγχόμενο επιπεδο κατα την διαρκεια της προσπάθειας. Επηρεαζουν την εμφυτευση κ ειναι κατι που με αγχωνει. Ο αντρας μου φωναζει λεει ξερεις ποσες γυναικες  εχουν φλεγμονη κ δεν το ξερουν αλλα παιδια εχουν. 

Μετα οταν πηγα στο σπιτι κ διαβασα την γνωματευση ειδα κ κατι ακομα. Εγραφε οτι υπηρχε διαφραγμα κ αντιμετωπίστηκε. Το περιεργο ειναι οτι δεν μου ειπε κατι γι αυτο. 

Το διαφραγμα ειναι σαν ινα κοβεται κ τελος...υστεροσκοπηση δεν ειχες κανει παλιοτερα?

καλημερααααα,,τι κανετε???

Μαριτσα θα σου πω οτι σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα φλεγμονη την οποια δεν μπορουσαμε να εντοπισουμε..τελικα νομιζω οτι εμαθα τι ειναι πριν 2 μηνες..εχω στραβα δοντια κ πηγα πριν 10 χρονια σχεδον κ μου τα γεμισε ο οδοντιατρος..στο ενα δεν εκανε καλη δουλεια κ εχει αρχισει να ατροφει το ουλο κ μου προκαλεσε φλεγμονη,,θα το φτιαξω σε λιγο καιρο..σου το αναφερω για την φλεγμονη που ανεφερες...σαφως κ ειναι αλλη η δικη σου απλα για να ξερεις κ να μην το βαζεις κατω..

Τσουρεκι μου καταρχας καλη επιτυχια σε οτι κανεις..για τους γιατρους δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εγω την εκανα στη θεσσαλονικη..αλλα θα σου πω οτι κ γω δεν ηθελα να το ξερουν στη δουλεια...δεν ελειψα καθολου παρα μονο την ημερα της ωολληψιας και της εμβρυομεταφορας ( την εμβρυομεταφορα την καναμε 3,5 μηνες μετα την ωολληψια)..τη πρωτη φορα στην ωολληψια ειπα οτι ειχα θεμα με το εντερο μου γιατι ειχε πριστει η κοιλια μου οποτε ειχα αυτη τη δικαιολογια στη δουλεια..κ στην εμβρυομεταφορα ειπα οτι επαθα τροφικη δηλητηριαση.,.τι να κανουμε?? μικρα ψεματακια...!!!!!!!!!!! αλλα πιστεψε με δεν χρειαζεται να καθεσαι μερες...νομιζω οτι σου κανει κ κακο στην ψυχολογια να εισαι κλεισμενη μεσα

αυτααααα

οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Τελος του 2015 ειχα κανει υστεροσκοπηση στο αλλο κεντρο.

Μαρια μου καλα κανεις κ μου τα λες! Πιστευω οτι φλεγμονες υπαρχουν κ ουτε καν το γνωριζουμε. Μερικοι γιατροι δεν δινουν σημασια σε αυτες καθολου. Ο συγκεκριμενος πιστευει οτι πρεπει να τις περιορίσουμε. Ξεκινησα ηδη αλλη αντιβιωση απο χθες. Θα το παλεψω!

Τσουρεκι καλη τυχη κ καλη επιλογη! Εγω το χω πει μονο σε 2 κοπελες στη δουλεια απο διαφορετικες θεσεις κ απο αλλα κτήρια. Κ εγω ολο δικαιολογιες λεω. Παω στον οδοντιατρο...η μια δικαιολογία. Με επιασε κόψιμο...αλλη δικαιολογία. Μεχρι κ οτι ειμαι διακοπές.

POzcp3.pngal9Sp3.png

Aπαραδεμτος που με υστεροσκοπηση δεν ειδε διαφραγμα..η φλεγμονη μπορει να μην υπηρχε....νασου πω την αληθεια εμενα με φλεγμονη δεν θα με ξεκινουσε στο γυναικογικο συστημα κ τωρα μου εδωσε αντιβιωση για να μη δημιουργηθει...το θεμα δεν ειναι μονο η εμφυτευση αλλα κ το μετα! κο θα ηταν να τον ρωτησεις τι εννοει περιορισμο...

Διαφημίσεις

Ειναι κατι που ειτε λιγο ειτε πολυ το εχουν ολες η σχεδον ολες και δεν αντιμετωπιζεται 100%. Η αντιβιωση παραλληλα με την θεραπεια της εξωσωματικης βοηθα στο να μην επιδραση αρνητικα η φλεγμονη στο αποτελεσμα της προσπαθειας. Και συνηθως αυτες δεν φαινονται με καλλιεργια κολπικου υγρου. Εγω πιστευω οτι ισως ειναι το αποτελεσμα παλιων και πολλων λοιμωξεων που εχουν αφησει αλλοιωσεις στα τοιχωματα της μήτρας. Κ απο οτι διαβασα μια αμεση λυση ειναι η αποξεση του ενδομητριου. Εγω εκανα κ το λεγομενο στρατσινγκ. 

Μερικοι γιατροι δεν δινουν σημασια στις φλεγμονές ουτε καν στο διαφραγμα. Δεν παραδεχονται οτι επηρεαζουν το αποτελεσμα ολα αυτα κ απλα αδιαφορουν.

POzcp3.pngal9Sp3.png

το διαφραγμα και η φλεγμονη ειναι αιτιες αποβολων ακομα κι αν μεινει καποια εγκυος...οποτε ειναι απαραδεκτοι αυτοι οι γιατροι...εμενα αντιβιωση μου απαγορεψε αυστηρα να παρω οταν εκανα ενεσεις και επαθα κριση ασματος και βροχιτιδα γιατι ειπε επιδρουν στα ωαρια και την αναπτυξη τους..και δεν πηρα...εσενα υποθετω σε βαζει πριν τις ενεσεις διεγερσης να παρεις;;;τι να πω καθε γιατρος τα δικα του κι εμεις στη μεση

Παιρνω αντιβιωση παρεα με τις ενεσεις καταστολής. ..στη πορεια ομως θα μπουν κ οι ενεσεις της διέγερσης στο παιχνίδι. Μου δινει βιμπραμισιν. Φανταζομαι οτι δεν ειναι ολες οι αντιβιωσεις ακατάλληλες. Πιστευω οτι ξερει τι κανει. Οι φλεγμονες παραγουν ουσιες μη φιλικες για τα έμβρυα οποτε κοιταει να περιορισει την λειτουργια τους.

POzcp3.pngal9Sp3.png

Μαριτσα φλεγμονη δεν ειχα ποτε.Εχω ομως πολυ στενη φιλη την οποια ο Σφακιανουφης σταματησε 3 κυκλους λογω φλεγμονης ( κ οχι μεγαλης φλεγμονης)κ μονο οταν ειδαν οτι καθαρισε προχωρησαν ( το ειδαν με δειγμα) και πετυχε στο μωρο της.Χτες μιλουσαμε για σενα γιατι της ειπα πως ξεκινησαμε μαζι κ την ταλαιπωρια σου.. Αναρωτιεμαι ( κ ελπιζω να καταλαβαινεις οτι στο λεω με καθε καλη διαθεση) για πιο λογο δεν σου εκανε πρωτα την αγωγη κ αφου δει οτι μειωθηκε η εξαλειφθηκε( με εξεταση) να σε ξεκινησει..δεν καταλαβαινω γιατι στα κανει παραλληλα..Εχεις κανει τοσο αγωνα αλλο τοσο κ τωρα κ ο αντρας σου γιατι αφου εντοπισε το προβλημα δεν το διορθωνει.Προσωπικα κανενα γιατρο δεν εμπιστευομαι πια με κλειστα ματια.Το ξερεις το χω ξαναγραψει..απλα ειλικρινα δεν.καταλαβαινω γιατι να γινει παραλληλα κ επιπλεον πως θα ελεγξει αν μειωθηκε στην ωοληψια; 

Στο κομματι αντιβιωση ειχα ρωτησει για ολες κ για τη βιμπραμισιν που ειναι η νουμερο ενα στις εξωσωματικες..μου χε πει οτι επηρεαζει τα ωαρια κ μονο αν φτασεις απο λοιμωξη με 39 πυρετο κ εισαι ηδη μεσα στη διαδικασια διεγερσης θα επαιρνες αναγκαστηκα αλλα δεν θα ταν το ιδιο κυκλος χωρις αντιβιωση...

Με εβαλε να παιρνω ενα φυτικο σιροπι του κορρε κ μετα την ωοληψια κ αυστηρα 3 μερες βιμπραμισιν...οχι παραπανω παρα το γεγονος ξαναλεω οτι εμενα ηταν πολυ σοβαρο..κ μετα μονο εισπβεομενη κορτιζονη...αν δεν συνερχομουν σε 3-5 μερες τοτε η ετ θα πηγαινε σε αλλο κυκλο

Ευχομαι να ναι λαθος οι δικοι μας γιατροι..

Ελπιζω να γινεται αντιληπτη η διαθεση με την οποια στοβλεω

Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ η καθε φλεγμονη διορθωνεται με αλλον τροπο. Εχω κανει τριπλη θεραπεια κ πριν ξεκινησω την προσπάθεια. Τωρα εκρινε οτι και αυτη η θεραπεια θα με βοηθήσει στην εμφυτευση. Παντα υπαρχουν υπερ κ κατα. Φτιαχνεις κατι χαλας το αλλο. Ισως η ληψη αντιβιωσης να ειναι πιο σημαντικη απο την μειωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν μπορουμε να ξερουμε κατα ποσο μειωνεται η ποιοτητα κ αν μειωνεται κιολας σε ολες τις περιπτώσεις. Ακομα κ το γαστρεντερικο επηρεαζεται αρκετα με 4 διαφορετικες αντιβιωσης που εχω παρει ως τωρα. Αν κ τωρα ειμαι πολυ καλύτερα.

Κ οσο να το κανεις δεν μπορω να κανω υστεροσκοπηση συνεχεια. Αυτες με υστεροσκοπηση φαινονται. Σε αυτες τις περιπτωσεις η καλλιεργεια βγαινει καθαρη. 

Εγω προσωπικα αισθανομαι οτι αυτος ο γιατρος εχει ηθικη κ δεν θα με εβαζε να κανω κατι για να αποτυχω. Για τον προηγουμενο καλυτερα να μην σχολιασω. 

POzcp3.pngal9Sp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα