Recommended Posts

On 29/5/2018 at 5:50 ΠΜ, oly75 είπε:

Σ¨ευχαριστώ για τις συμβουλές.Εγώ μένω Θεσσαλονίκη.Δε ξέρω τί θα κάνω,βέβαια το οικονομικό μου δένει τα χέρια.Εγώ γενικά κάνω λίγα ωοθυλάκια και κάθε φορά έχουμε ένα ή δύο έμβρυα.Για να πάω σε προεμφυτευτικό που θέλει μόνο βλαστοκύστες,θέλει αρκετούς κύκλους γιατί με μία ή δύο βλαστοκύστες θα πάω;΄Όπως επίσης δεν έχω και άλλα φάρμακα.Αυτό που εγώ δε μπορώ να καταλάβω είναι ότι από την πρώτη προσπάθεια με ζάλισαν για δανεικά.Ε όχι και από την πρώτη.Επίσης μου είπαν ότι και υγιές έμβρυο να βρεις από προεμφυτευτικό δεν είναι σίγουρο ότι θα δώσει εγκυμοσύνη,έ τότε γιατί το κάνουν;Και επίσης ότι είναι και το γενετικό υλικό,οι γαμέτες κα χωρίς εξετάσεις μας έβγαλαν άχρηστους;Έγώ δεν αποκλείω τις χρωμοσωμικές,αλλά δεν έδωσαν ποτέ ούτε μια πολύ μικρή χοριακή έστω 8;Τόσο ανώμαλα;Δε ξέρω με την εξέταση του Νικα ποιος την πιστεύει ή όχι,οι γιατροί κάτι παθαίνουν όταν ακούν γι¨αυτή,αλλά δε ξέρω πια τί να πω.Το σίγουρο είναι ότι έχω κουραστεί να κλαίω και να στεναχωριέμαι και να λέω ότι εγώ δε θα κάνω ποτέ παιδί.Δε τα πάω καλά με τη λέξη δανεικά,ίσως γιατί δε μπορώ να δεχτώ να μη κάνω δικό μου μωρό.Ξέρω παίζω με την τύχη την οποία δεν έχω με το μέρος μου.Αν μπορούσα να μαζέψω όλα τα ωάρια από τον κάθε μήνα για ένα χρόνο θα το έκανα,όσα βέβαια υπήρχαν και ήταν καλά και θα τα έλεγχα για χρωμοσωμικές,αλλά αδύνατο να γίνει.Βέβαια ρώτησα και το γιατρό μου μπορείς να μου εγγυηθείς ότι αν πάρω δανεικά θα τα καταφέρω;Και είπε όχι,έ τί να λέμε τώρα.Ο άνθρωπος δε σε εμψυχώνει με τίποτα.Δεν είπα να με φλομώσει στο ψέμα.αλλά όχι και έτσι.Θα δούμε κορίτσι,προς το παρόν έχω μεγάλο οικονομικό πρόβλημα όπως και το ότι δεν έχω άλλα φάρμακα,οπότε αυτά με πάνε πολύ πίσω.

Aς τα πάρουμε από την αρχή χωρίς πανικό..

Καταρχας παίρνουμε γνώμες από 2-3 γιατρούς δεν κολλάμε σε έναν

2 δωρεάν προεμφυτευτικος γίνεται στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων που πια δε το λες μακριά από Θεσσαλονίκη.κη..προτεινω να κάνεις ένα τηλ..δε θυμάμαι ποιος γιατρός ήταν νομίζω Δημόπουλος( εσύ θα ζητήσεις τον εμβριολογος

3 φάρμακα μπορείς να βρεις από ομάδες φειςμπουκ η εδώ ή σε άλλα φόρουμ..ρώτησε...χαρίζονται

4 ο προεμφυτευτικος εννοείται ότι δεν δίνει 100% κύηση ξέρεις όμως ότι αν πάρεις θετικό δεν θα παλλινδρομησε από χρωμοσωμιες..εάν έδινε θετικά θα το έκαναν όλες

5 εμβρια μαζεύονται για προεμφυτευτικο κ σε δύο διεγέρσεις ωστόσο μπορείς να στείλεις κ 3

6 μπορείς να ρωτήσεις κ φυσικούς

7 τα δανεικά είναι εύκολη λύση κ λόγω ηλικίας στα πρότειναν αλλά κατά τη γνώμη μου καλά έκανες κ το προσπαθείς

8 έχεις δει αιματολογους ανοσολογικά κτλ

9 ο σύζυγος όλα οκ

10 άσε την κλάψαμε..εγώ είχα πείσει τον εαυτό μου ότι δεν έχω χρόνο για κλάψαμε μετά από τόσα χαστούκια που έφαγα..η κάθεσαι κ κλαις τη μοίρα σου ή αναλαμβάνεις τη ζωή σου..

Θες να γίνεις μαμά; Ξεκινά να ρωτάς..να μπαινοβγαίνεις σε ιατρεία..κι όταν πια δεις που συγκλίνουν όλοι βάζεις κάτι τα δεδομένα..

Η λογική δεν έχω φάρμακα δεν υφίσταται..η λογική θέλω πολλές διεγέρσεις επίσης..αυτά θα στα πουν γιατροί κ γενετιστές...ξεκινααααασ

On 29/5/2018 at 9:26 ΠΜ, Μαρία1430 είπε:

Καλημερα και σου ευχομαι οτι κι αν αποφασισεις να κρατησεις συντομα ενα υγιες μωρο στην αγκαλια σου... 

Δεν γνωριζω τις λεπτομερειες του δικου σου Γολγοθα, απλα θα σου πω δυο πραγματα για εμενα. Ημουν σε κεντρο εξωσωματικης στη Θεσσαλονικη ενα απο τα γνωστα με εναν γνωστο γιατρο και πετυχα 2 εγκυμοσυνες μια απο σπερματεγχυση και μια απο εξωσωματικη οι οποιες παλλινδρομησαν. Ειλικρινα περισσοτερο πονεσα που εχασα τα μωρακια μου παρα εκεινη την μια φορα που αδιαθετησα μια μερα πριν τη χοριακη(σε μια δευτερη σπερματεγχυση). οποτε ισως ειναι και καλυτερα που δεν εζησες αυτη την απογοητευση. Αλλαξα λοιπον κεντρο εξωσωματικης γτ ψυχολογικα με χαλασε πολυ η αντιμετωπιση τους, εκανα τις απαραιτητες εξετασεις (καυροτυπο και θρομβοφιλια), βρεθηκα και με τα δυο και ο προεμφυτευτικος ελεγχος ηταν μονοδρομος. Βρηκα λοιπον ενα υγιες εμβρυο απο τις 5 βλαστοκυστες και οπως θα δεις τον Οκτωβριο περιμενω την αφιξη του μπεμπη μας. Που θελω να καταληξω? Ο προεμφυτευτικος σου δινει 95% εγγυηση οτι ειναι φυσιολογικο ή οχι ενα εμβρυο και φυσικα περισσοτερες πιθανοτητες να προχωρησει μια εγκυμοσυνη. Ομως δεν ειναι και σιγουρο οτι θα πετυχεις. Δεν θα ξεχασω τα λογια του γιατρου μου, που εμπιστευομαι τρελα πλεον, που μετα την εμβρυομεταφορα μου ειπε: " σιγουρα θα προτιμουσα να ειχαμε 2 εμβρυα για να νιωθω πιο σιγουρος ομως ειμαι πολυ αισιοδοξος". δεν ηξερα απο που να κρατηθω, απο ποιο κομματι των λεγομενων του. Ομως συνδυασμος σωστου επιστημονα, σωματος μου και φυσικα τυχης εφερε το πολυποθητο αποτελεσμα. Κανεις μα κανεις δεν μπορει να μας εγγυηθει τπτ. Προχωραμε οσο πιο αισιοδοξα γινεται και βλεπουμε

Ακριβώς ετσι

• Μου αρέσει 2

4 ώρες πρίν, island1 είπε:

Aς τα πάρουμε από την αρχή χωρίς πανικό..

Καταρχας παίρνουμε γνώμες από 2-3 γιατρούς δεν κολλάμε σε έναν

2 δωρεάν προεμφυτευτικος γίνεται στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων που πια δε το λες μακριά από Θεσσαλονίκη.κη..προτεινω να κάνεις ένα τηλ..δε θυμάμαι ποιος γιατρός ήταν νομίζω Δημόπουλος( εσύ θα ζητήσεις τον εμβριολογος

3 φάρμακα μπορείς να βρεις από ομάδες φειςμπουκ η εδώ ή σε άλλα φόρουμ..ρώτησε...χαρίζονται

4 ο προεμφυτευτικος εννοείται ότι δεν δίνει 100% κύηση ξέρεις όμως ότι αν πάρεις θετικό δεν θα παλλινδρομησε από χρωμοσωμιες..εάν έδινε θετικά θα το έκαναν όλες

5 εμβρια μαζεύονται για προεμφυτευτικο κ σε δύο διεγέρσεις ωστόσο μπορείς να στείλεις κ 3

6 μπορείς να ρωτήσεις κ φυσικούς

7 τα δανεικά είναι εύκολη λύση κ λόγω ηλικίας στα πρότειναν αλλά κατά τη γνώμη μου καλά έκανες κ το προσπαθείς

8 έχεις δει αιματολογους ανοσολογικά κτλ

9 ο σύζυγος όλα οκ

10 άσε την κλάψαμε..εγώ είχα πείσει τον εαυτό μου ότι δεν έχω χρόνο για κλάψαμε μετά από τόσα χαστούκια που έφαγα..η κάθεσαι κ κλαις τη μοίρα σου ή αναλαμβάνεις τη ζωή σου..

Θες να γίνεις μαμά; Ξεκινά να ρωτάς..να μπαινοβγαίνεις σε ιατρεία..κι όταν πια δεις που συγκλίνουν όλοι βάζεις κάτι τα δεδομένα..

Η λογική δεν έχω φάρμακα δεν υφίσταται..η λογική θέλω πολλές διεγέρσεις επίσης..αυτά θα στα πουν γιατροί κ γενετιστές...ξεκινααααασ

Καλησπέρα.Είχα ραντεβού σήμερα με τον καινούργιο γιατρό που μου έκανε την εξέταση του Νίκα και συνεργάτη του κ.Σφακιανούδη.Του είπα όλα όσα έχουν γίνει και μου είπε να ηρεμήσω για λίγες μέρες και μετά θα τα πούμε με λεπτομέρειες.Βέβαια μου είπε ότι θα ήταν καλύτερα να κάνω ήπιες διεγέρσεις παρά συνεχόμενους φυσικούς κύκλους  και γι¨αυτό επειδή θα χρειαστώ φάρμακα ανέβασα στο φόρουμ το θέμα μήπως και βρεθεί καμιά κοπέλα.Του είπα και για προεμφυτευτικό και είπε θα πούμε λεπτομέρειες μόλις ηρεμήσω.Τώρα ο άνθρωπος προσπαθεί να μου βρει λύση στο οικονομικό πρόβλημα που έχω,επειδή θέλω να αλλάξω γιατρό του είπα σαν συνεργάτης στο κέντρο που είμαι πόσα παίρνει και όντως είναι περισσότερα τα χρήματα από το ποσό που μου είπαν στο κέντρο.Δε θα τρέξω σε νοσοκομεία,γίνεται ένας χαμός και στο νοσοκομείο στα Ιωάννινα μου είπαν ότι δεν είναι δωρεάν.Τέλος πάντων αρχικά πρέπει να βρω φάρμακα και βλέπουμε για τα άλλα,ούτως ή άλλως πρέπει να περιμένω λίγο γιατί τα λεφτά δε μαζεύονται.Σε αιματολόγο εννοείται πως έχω πάει,κάνω κάθε φορά τη θεραπεία της.Ο σύζυγος έχει ολιγοασθενοσπερμία και αναγκαστικά κάνουμε και τη μέθοδο IMSI για σιγουριά.Τώρα τί φταίει και δεν εμφυτεύονται τα έμβρυα ακόμα δε ξέρω.Αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αφού ακόμα δε θέλω δανεικά καλά κάνω και δε το βάζω κάτω.Βέβαια εγώ του είπα και το ενδεχόμενο να τα παρατήσω και μου είπε όχι.Αυτο που πρέπει να κάνω είναι να μαζέψω  πολλά έμβρυα,γιατί πάμε με τις πιθανότητες να βρούμε το υγιές,αν υπάρχει βέβαια,αυτό το λέω εγώ.Κορίτσι τί να πω έχω και το χρόνο που με κυνηγάει,μακάρι να έβρισκα χρήματα έτσι ώστε να μπορούσα να κινηθώ διαφορετικά.Τώρα αν δε βρω φάρμακα,άλλο ένα δράμα με περιμένει.

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Καλησπέρα.Είχα ραντεβού σήμερα με τον καινούργιο γιατρό που μου έκανε την εξέταση του Νίκα και συνεργάτη του κ.Σφακιανούδη.Του είπα όλα όσα έχουν γίνει και μου είπε να ηρεμήσω για λίγες μέρες και μετά θα τα πούμε με λεπτομέρειες.Βέβαια μου είπε ότι θα ήταν καλύτερα να κάνω ήπιες διεγέρσεις παρά συνεχόμενους φυσικούς κύκλους  και γι¨αυτό επειδή θα χρειαστώ φάρμακα ανέβασα στο φόρουμ το θέμα μήπως και βρεθεί καμιά κοπέλα.Του είπα και για προεμφυτευτικό και είπε θα πούμε λεπτομέρειες μόλις ηρεμήσω.Τώρα ο άνθρωπος προσπαθεί να μου βρει λύση στο οικονομικό πρόβλημα που έχω,επειδή θέλω να αλλάξω γιατρό του είπα σαν συνεργάτης στο κέντρο που είμαι πόσα παίρνει και όντως είναι περισσότερα τα χρήματα από το ποσό που μου είπαν στο κέντρο.Δε θα τρέξω σε νοσοκομεία,γίνεται ένας χαμός και στο νοσοκομείο στα Ιωάννινα μου είπαν ότι δεν είναι δωρεάν.Τέλος πάντων αρχικά πρέπει να βρω φάρμακα και βλέπουμε για τα άλλα,ούτως ή άλλως πρέπει να περιμένω λίγο γιατί τα λεφτά δε μαζεύονται.Σε αιματολόγο εννοείται πως έχω πάει,κάνω κάθε φορά τη θεραπεία της.Ο σύζυγος έχει ολιγοασθενοσπερμία και αναγκαστικά κάνουμε και τη μέθοδο IMSI για σιγουριά.Τώρα τί φταίει και δεν εμφυτεύονται τα έμβρυα ακόμα δε ξέρω.Αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αφού ακόμα δε θέλω δανεικά καλά κάνω και δε το βάζω κάτω.Βέβαια εγώ του είπα και το ενδεχόμενο να τα παρατήσω και μου είπε όχι.Αυτο που πρέπει να κάνω είναι να μαζέψω  πολλά έμβρυα,γιατί πάμε με τις πιθανότητες να βρούμε το υγιές,αν υπάρχει βέβαια,αυτό το λέω εγώ.Κορίτσι τί να πω έχω και το χρόνο που με κυνηγάει,μακάρι να έβρισκα χρήματα έτσι ώστε να μπορούσα να κινηθώ διαφορετικά.Τώρα αν δε βρω φάρμακα,άλλο ένα δράμα με περιμένει.

Να σου κάνω μια ερώτηση παρόλο που δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες.απο επιτροπή του ΙΚΑ γτ δεν περνάς να πάρεις τα φάρμακα από την στιγμή που υπάρχει κ θέμα με το σπερμα του συζύγου;

dypLp3.png 

πρίν από 5 λεπτά , nadiaki165 είπε:

Να σου κάνω μια ερώτηση παρόλο που δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες.απο επιτροπή του ΙΚΑ γτ δεν περνάς να πάρεις τα φάρμακα από την στιγμή που υπάρχει κ θέμα με το σπερμα του συζύγου;

Τις έχω πάρει και τις 4 προσπάθειες από τον Εοπυυ,διαφορετικά δε θα έψαχνα να βρω.

πρίν από 2 λεπτά , oly75 είπε:

Τις έχω πάρει και τις 4 προσπάθειες από τον Εοπυυ,διαφορετικά δε θα έψαχνα να βρω.

Είναι μέχρι κάποιο αριθμό προσπαθειών;επειδή δεν ξέρω γιαυτο ρωτάω 

dypLp3.png 

Διαφημίσεις

1 hour ago, nadiaki165 είπε:

Είναι μέχρι κάποιο αριθμό προσπαθειών;επειδή δεν ξέρω γιαυτο ρωτάω 

Ναι για 4 προσπάθειες δικαιούσαι να πάρεις φάρμακα από τον εοπυυ.

• Μου αρέσει 1

Καλησπερα κοριτσια .. Ειμαι μετα απο εμβρυομεταφορα 9 ημερες. Σημερα παρατηρησα πηχτα κομματια ασπρα μαλλον την κολπικη προγεστερονη ... να τρομαξω; εχει συμβει σε καποια κατι αναλογο;

EAOjp3.png

1 ώρα πρίν, ElektraGr είπε:

Καλησπερα κοριτσια .. Ειμαι μετα απο εμβρυομεταφορα 9 ημερες. Σημερα παρατηρησα πηχτα κομματια ασπρα μαλλον την κολπικη προγεστερονη ... να τρομαξω; εχει συμβει σε καποια κατι αναλογο;

Καλησπέρααα......κ εγω σημερα εχω.εγω ειμαι 6 μερες μετα απο εμβρυομεταφορα. ποτε ειναι να κανεις β χοριακη?

dypLp3.png 

πρίν από 49 λεπτά , nadiaki165 είπε:

Καλησπέρααα......κ εγω σημερα εχω.εγω ειμαι 6 μερες μετα απο εμβρυομεταφορα. ποτε ειναι να κανεις β χοριακη?

Τρίτη εσύ;

EAOjp3.png

πρίν από 37 λεπτά , ElektraGr είπε:

Τρίτη εσύ;

Κυριακή κανονικά αλλά λόγω το ότι είναι κλειστά θα πάω Δευτέρα.με τρώει λίγο βέβαια να πάρω ένα τεστ να το κάνω την Κυριακή.

dypLp3.png 

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, ElektraGr είπε:

απο την κολπικη προγεστερονη ειναι μην αγχωνεσαι... θα σου συμβαινει συχνα μεχρι να την κοψεις!

Καλη επιτυχια με τη χοριακη σου κι εσυ και η @nadiaki165...θα περιμενουμε νεα σας

• Ευχαριστώ 1

gHhvp3.png

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Να ξέρετε με κολπική προγεστερόνη βγαίνει πολύ ασπράκι φανταστείτε την τελευταια φορά επινα μονο ούτρο απο το στόμα επίτηδες ε εβγαζα μετά την εβδομάδα ασπράκια κ πολλά υγρα ετσι κατάλαβα οτι είχε φυτευτεί σποράκι 

Προβλέπω πάρτυ!!!!

2 ώρες πρίν, DIMITRAS είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Να ξέρετε με κολπική προγεστερόνη βγαίνει πολύ ασπράκι φανταστείτε την τελευταια φορά επινα μονο ούτρο απο το στόμα επίτηδες ε εβγαζα μετά την εβδομάδα ασπράκια κ πολλά υγρα ετσι κατάλαβα οτι είχε φυτευτεί σποράκι 

Προβλέπω πάρτυ!!!!

Καλημέρα!!!!αληθεια?εγω βαζω κ κολπικη κρεμα καθε πρωι κ πινω και 6 utrogestan καθε μερα.κ απο προχτες σχεδον εχω υγρα (οχι πολλα κ οχι παντα) κ κομματακια ασπρα.λες να ειναι καλο σημαδι?γτ κατι αλλο εκτος απο τα πραηξιματα που ειναι σιγουρα απο τα φαρμακα δεν εχω.αααα κ υπνο απο χτες αλλα νομιζω οτι φταιει η προγεστερονη.

• Μου αρέσει 1

dypLp3.png 

2 ώρες πρίν, nadiaki165 είπε:

Καλημέρα!!!!αληθεια?εγω βαζω κ κολπικη κρεμα καθε πρωι κ πινω και 6 utrogestan καθε μερα.κ απο προχτες σχεδον εχω υγρα (οχι πολλα κ οχι παντα) κ κομματακια ασπρα.λες να ειναι καλο σημαδι?γτ κατι αλλο εκτος απο τα πραηξιματα που ειναι σιγουρα απο τα φαρμακα δεν εχω.αααα κ υπνο απο χτες αλλα νομιζω οτι φταιει η προγεστερονη.

Χαπακώσου κ ολα καλάαααα

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, DIMITRAS είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Προβλέπω πάρτυ!!!!

Καλά υγρασία πολύ  στο εσώρουχο σαν να έχεις κατουρηθεί πάνω σου λίγο. Τώρα όσο για το πηχτό άσπρο βγήκε σήμερα λιγουλάκι μόνο με το απλικατέρ... Τι να πω ...Μακάρι να εχουμε ευχάριστα νέα.  Πέρα από το ότι είπα από την πρώτη μέρα πως είμαι ήδη έγκυος, δεν νιώθω τίποτε άλλο πέρα από κάτι τύπου ενοχλησούλες αραιά και που. Οπότε τώρα που πλησιάζει η ώρα της χοριακής,  νιώθω πως δεν έγινε τίποτα .... Είμαι στο άγνωστο καθώς δεν έχω κάτι να πιαστώ.  Τι να πω. .. Απλά ακολουθώ ένα πρόγραμμα για τα φάρμακα,  είμαι πρησμένη στην κοιλίτσα θαρρείς κι είμαι στον 4 μήνα και περιμένω ....

3 ώρες πρίν, nadiaki165 είπε:

Εγώ πίνω 3 φορές την μέρα από 2 ουτροτζεστάν, φιλισίν, βάζω βασκλορ κολπική προγεστερόνη, πρεζολόν και ενεσάκια ivor ....

EAOjp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα