Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

3 minutes ago, sogno223 said:

Kαλημέρα σε όλες! Μα πραγματικά πως φτάσαμε ως εδώ?? Ευχηθείτε μου καλή τύχη - κάνω την αμνιοπαρακέντηση την Τετάρτη θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα! Πολύ άγχος όμως!

όλα θα είναι τέλεια!!!


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα τι ωραίο καιρο που εχει σημερα...

Ροζαλι με το καλο η αυχενική !!

Sogno καλη επιτυχία ολα καλα θα πανε...

Εγω δεν εχω κανενα νεο...απο οταν μπήκα στον 5ο σταμάτησαν οι ενοχλήσεις στο στομαχι οι ναυτίες τα παντα κ νοιωθω καλυτερα...

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.ειχα ένα περίεργο 2μηνο στο σπίτι με πολλούς μαστόρους λόγω προβλημάτων που δημιουργήθηκαν από υγρασία και επηρρέασαν σχεδόν όλο το σπίτι!!ευτυχώς όλα καλά ξεμπλέξαμε και πλέον απολαμβάνουμε μία ήσυχη καθημερινότητα.καντε με και μενα μπλε στο πίνακακι.αγορομανα!!!εγώ έχω την β επιπέδου μετά το πασχα. Και μετα λέω να αρχίσω να κοιτάζω τι θα με βολεψει από τα ρούχα του πρώτου για να κάνω λίστα τι θα χρειαστω.αντιθετες εποχές τα καμάρια μου αλλά όλο και κάτι θα βολεψει.

Sogno καλή επιτυχία μία χαρά θα είναι το μωράκι σου.

  • Μου αρέσει 1

r687p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 hours ago, sogno223 είπε:

Kαλημέρα σε όλες! Μα πραγματικά πως φτάσαμε ως εδώ?? Ευχηθείτε μου καλή τύχη - κάνω την αμνιοπαρακέντηση την Τετάρτη θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα! Πολύ άγχος όμως!

καλυ τυχη καλα αποτελεσματα!!!!σε καταλαβαινω πολυ!προσπαθησε να μην στρεσαρεσε αλλο!οπλισου με υπομονη κ ψυχραιμια!να δεις πολλες ταινιες κ σειρες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε? Πως αισθάνεστε? Εγώ μπόμπα!!!! Αν εχω βαρύνει τόσο απο τώρα να δω πως θα έίμαι στο μήνα μου...

Στις πόσες βδομάδες γεννάμε? Αν δεν έχω θέμα θα περιμένει ο γιατρός να αρχίσει κανονικα η διαδικασία του τοκετού στις 40 εβδομάδες?? Η πλέον σε βάζουν με τεχνητούς λίγο νωρίτερα.. ?? Δύο φίλες που γέννησαν μέσα στο 15 και θυμαμαι τις περιπτώσεις τους, περίμεναν να τους πιάσουν οι πόνοι.. Η μια γέννησε ακριβώς στις 40 και η άλλη στις 41... Ομως και οι δύο δεν καταφεραν τελικά να γλυτώσουν τη καισαρική..Της μιας ήταν ψηλά  και δεν μπορούσαν να την ζορίσουν γιατί είχε κάτι ινομυώματα σαν πορτοκάλια και φοβόντουσαν για αιμοραγία και της άλλης ο μικρός έκανε κακά κατα τη διαρκεια που προσπαθούσαν να γεννήσει φυσιολογικα απο το μεγάλο ζόρισμα, και τον έβγαλαν με καισαρική για να προλάβουν τα χειρότερα.. Θυμάμαι και τη κουμπάρα μου που γέννησε το 12 .. Αυτή γέννησε τόσο γρήγορα που ούτε επισκληρήδιο δεν πρόλαβαν να της κάνουν αλλά μετά είχε πάθει φλεγμονή η τομή στο πιπι της και δεν έκλεινε..  γενικά όσες γέννες ξέρω κάτι γίνεται.. σκατούλες...

Αν ήταν στο χέρι μου θα του έλεγα να μου κάνει καισαρική με ολική νάρκωση στις 38-39 εβδομάδες .. Φοβάμαι πάρα πολυ τον φυσιολογικο τοκετό.

Βέβαια δεν παίζει.. Είναι υπερ του φυσιολογικου ο γιατρός μου..


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

moustokoulouro δες και  αυτό πριν αποφασίσεις να προτιμάς τις 38 εβδομάδες από τις 40 :)

Προσωπικά γέννησα το πρώτο στην 40η εβδομάδα (39+4) φυσιολογικά μετά από σπάσιμο νερών.

Ο  γιατρός μου μου είχε πει ότι θα με αφήσει να συμπληρώσω και τη 41 αν δεν υπάρχει θέμα και αν δεν είχα γεννήσει φυσιολογικά νωρίτερα και μετά θα με έβαζε με πρόκληση (κατά τη διάρκεια της 42ης δλδ)


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Quinsey said:

moustokoulouro δες και  αυτό πριν αποφασίσεις να προτιμάς τις 38 εβδομάδες από τις 40 :)

Προσωπικά γέννησα το πρώτο στην 40η εβδομάδα (39+4) φυσιολογικά μετά από σπάσιμο νερών.

Ο  γιατρός μου μου είχε πει ότι θα με αφήσει να συμπληρώσω και τη 41 αν δεν υπάρχει θέμα και αν δεν είχα γεννήσει φυσιολογικά νωρίτερα και μετά θα με έβαζε με πρόκληση (κατά τη διάρκεια της 42ης δλδ)

Ουτε εμένα βιάζεται ο γιατρός μου.. Απλά αν όλα αυτά ειναι λίγο κληρονομικά , εγώ μέχρι την 42η δεν είχα γεννηθεί και με έβγαλαν με καισαρική γιατί ημουν τόσο ψηλά που θα γεννούσε 3 μερες η μάνα μου αν πήγαιναν με προκληση. Αρα τζάμπα η αναμονή και το περπάτημα Αμπελόκηπους - Νέα Σμύρνη.

 Ααααα δεν τα πιστευω και τόσο αυτά.. αδερφός μου γεννηθηκε με προγραμματισμένη καισαρική στις 37μιση εβδομάδες, δεν είχε αρρωστήσει ποτέ  σαν παιδί και είναι ένας πανέξυπνος φυσικος.. Σίγουρα πολύ πιο έξυπνος απο μένα που έκατσα στη μήτρα της μάνας μου 4 βδομάδες παραπάνω..χαχαχα..

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, moustokoulouro είπε:

Ουτε εμένα βιάζεται ο γιατρός μου.. Απλά αν όλα αυτά ειναι λίγο κληρονομικά , εγώ μέχρι την 42η δεν είχα γεννηθεί και με έβγαλαν με καισαρική γιατί ημουν τόσο ψηλά που θα γεννούσε 3 μερες η μάνα μου αν πήγαιναν με προκληση. Αρα τζάμπα η αναμονή και το περπάτημα Αμπελόκηπους - Νέα Σμύρνη.

 Ααααα δεν τα πιστευω και τόσο αυτά.. αδερφός μου γεννηθηκε με προγραμματισμένη καισαρική στις 37μιση εβδομάδες, δεν είχε αρρωστήσει ποτέ  σαν παιδί και είναι ένας πανέξυπνος φυσικος.. Σίγουρα πολύ πιο έξυπνος απο μένα που έκατσα στη μήτρα της μάνας μου 4 βδομάδες παραπάνω..χαχαχα..

Καλημέρα κορίτσια!!Εγώ τη κόρη μου τη γέννησα 40 εβδομάδων ακριβώς.τον γιο μου 37 ακριβώς.ειναι και τα δύο εξίσου έξυπνα και πάνω απολαύστε υγειεστατα....Η φύση έχει προνοήσει να είναι έτοιμο το μωρό με το που θα μπεις στο μήνα σου!!Όσο επικίνδυνο είναι να γεννήσεις πιο νωρίς άλλο τόσο είναι να γεννήσεις και αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με το ότι η φύση ξέρει καλύτερα...

ΑΛΛΑ ακριβώς αυτό... η φύση...

Όχι ο "Χ" γιατρός για να προλάβει να κάνει διακοπές το 15αυγουστο... 

(μιας και είμαστε του αυγούστου εμείς μανάδες...)

 

 

  • Μου αρέσει 2

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Quinsey μου, εμένα η ΠΗΤ μου είναι 1η ή 2/8 (λέω ''ή'' γιατί αδιαθέτησα 25η Οκτωβρ βράδυ και δε ξέρω ποια μέρα να υπολογίσω για πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου) .. Οπότε είμαστε 2 βδομάδες μακριά απ το 15Αυγουστο. Δε μ αγχώνει οτι θα με κοροιδέψει.

Επίσης επειδή ξέρω την οικογένεια του γιατρού μου, πέρυσι είχαν πάει οικογενειακώς για 10 μέρες Κέρκυρα και έφυγε αεροπορικώς 2 φορές και γύρισε γιατί έσπασαν τα νερά σε πελάτισσες του, όπως και φέτος τον κάλεσαν φίλοι 29/7 σε γάμο στη Κρήτη (είναι ο πρώτος μου ξάδερφος και φίλος του γιατρού ο γαμπρος) και είπε αποκλείεται έχω γέννες.. Η αμοιβή του είναι ίση είτε για φτ είτε για κτ.. είναι μια χαρά ο γιατρούλης μου.. Τουλάχιστον μου εμπνέει εμπιστοσύνη και πιστευω οτι δεν θα βιαστεί.. Εγώ φοβάμαι θα βιάζομαι γιατί ήδη αισθάνομαι δυσκίνητη σαν βούζα .χαχαχα

Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που δε γίνεται να το αφήσουμε στη φύση και βγαίνει μπροστά η επιστήμη.. Ε΄νός συναδέλφου η γυναίκα θα κλείσει αυτο το ΣΚ την 37η αλλά θα της κάνουν καισαρική το σκ αυτό γιατί α) έχει τεράστια μυωπία και δεν κάνει να γεννήσει με φτ, γι αυτο και η καισαρική και β) γιατί το μωρό είναι ήδη 3900 γι αυτό και στη 37η εβδομάδα. Κάποιος κακοπροέραιτος μπορει να σκεφτόταν ότι θέλει να κάνει το Πασχα διακοπες ο γιατρός αλλά εγώ πιστεύω ότι το να αφήσεις να γίνει το μωρό τεραααστιο έχει κι αυτό κινδύνους...Μην ξεχναμε τη φίλη της Καλλιόπης που το έσκασε ο γιατρός περιμένοντας το.. Και γενικά δε ξέρω αν είναι πιο safe ενα 4κιλο μωρό απο ένα 3κιλο.. Και σίγουρα αν φτάσει στις 42 εβδομάδες θα είναι 4κιλο.. Και της φίλης μου που έκανε κακά το μωρό απ το ζόρισμα στη γέννα  στις 41 βδομάδες κλεισμένες ήταν τεράστιο (4 κιλά) και έπαθε μυοκονιο και ήταν στην εντατική με αντιβιώσεις το μωρό κι εφαγε και τη καισαρική στη μάπα στο τέλος.. Η μάνα σπίτι και το μωρό στο Λητώ. . καταθλιψη. . .Για μένα ο γιατρός αυτός ήταν μεγας  βλάχος που περίμενε να γίνει το παιδί ολόκληρο γομάρι για να γεννήσει η άλλη φυσιολογικα επειδή του είχε πρήξει τον ερωτα οτι θέλει φτ πάσει θυσία.

Τέλος στο φόρουμ έβλεπα ότι οι γυναίκες που καταφεραν εγκυμοσύνη με εξωσωματική γεννούν με κτ λόγω ''πολύτιμης κύησης''.. Τι σημαίνει αυτό? Και για μένα είναι πολύτιμη η κύηση κι ας μην τα καταφέραμε με εξωσωματική.

Για όλα τα παραπάνω με αγχώνει η παραταση πέρα απ τις 39 εβδομάδες ειδικα αν το μωρό ειναι μεγάλο, θα επελεγα προκληση στις 38-39 κι αν δεν τα καταφέρω γρήγορα καισαρική για να μην ρισκάρω.. φυσικά δε θα επιλέξω εγώ αλλά ο γιατρός μου που ξέρει καλύτερα..

  • Μου αρέσει 2

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

@moustokoulouro

κάαατσε  μπάστα :P

1. καταρχάς δεν μιλάω για σένα ή το δικό σου γιατρό προσωπικά προς Θεού... Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο! Έχω στο μυαλό μου όμως τη μαμά της Σοφούλας στην παιδική χαρά που ο γιατρός της (ΠΗΤ είχε 20/8) της δήλωσε: "α, αν έχεις γεννήσει ως 10/8 έχει καλώς. αλλιώς στο πήρα με καισαρική γιατί μετά φεύγω διακοπές" (με καισαρική γέννησε η μαμά της σοφούλας).

Επίσης έχω στο μυαλό μου μαμάδες από το γκρουπ του Φλεβάρη (το γκρουπ του γιου μου) που είχαν ΠΗΤ πάνω ή κοντά στην Καθαρά Δευτέρα και ενώ όλα πήγαιναν χάρμα μέχρι μεσα Γενάρη "ξαφνικά" τα παιδιά ήταν πολύ ψηλά/πολύ χαμηλά/πολύ δεξιά/πολύ αριστερα (υπερβάλλω προφανώς :P ) και ω του θαυματος στην 38η εβδομαδα (αρχές Φλεβάρη δλδ) μπήκαν οι 4 απο τις 5 για καισαρική! (η πέμπτη είχε προαποφασίσει ότι θα γεννήσει με τον εφημερεύοντα γιατρό όταν της τυχει εξου και γέννησε φυσιολογικά την Παρασκευή πριν την Κ.Δευτέρα...)

 

2. H υψηλή μυωπία από μόνη της ΔΕΝ  είναι ένδειξη καισαρικής. Και στο λέω εκ πείρας έχω διψήφιο αριθμό μυωπίας (έχω κάνει διορθωτική επέμβαση αλλά το μυωπικό μάτι παραμένει) και με βεβαίωση οφθαλμιάτρου (πήγα μία στον 8ο και μία στην 38η εβδομάδα) και εφόσον ο βυθός ήταν καλός και δεν υπήρχαν  άλλες ενδείξεις (πίεση στο μάτι κτλ) γέννησα φυσιολογικά. Οπότε το "δεν κάνει να γεννήσει φυσιολογικά επειδή έχει μυωπία" είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ μύθος που έχει καταρριφθεί και είμαστε πολλές που το αποδεικνύουμε (τα μάτια μου είναι μια χαρά και εξακολουθώ να βλέπω :P )

 

3. Από όταν μπαίνεις στο μήνα σου ο γιατρός σε παρακολουθεί μια φορά την εβδομάδα (κάποιοι και απο πιο νωρίς). ΠΡΟΦΑΝΩΣ άμα δουν κάτι δεν είναι να το ρισκάρεις.

 

4. Στις 40 εβδομάδες δεν είναι σώνει και ντε το παιδί 5κιλο ποιος το λέει αυτο?! Ο γιος μου 3200 γεννήθηκε στην 40η, μιας φίλης 3500 στην 41η.. Φυσικά ξέρω και παιδιά που είναι 4κιλα από την 37η που λες κι εσύ.

Για αυτό είπα να υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις όχι επειδή έτσι βολεύει το γιατρό(!)

 

Απο εκεί και πέρα (για να μην παρεξηγηθώ) εφόσον μια γυναίκα επιλέξει να κάνει καισαρική με γεια της με χαρά της και καλά κάνει απλώς να ξέρει τα πάντα γύρω από αυτό και όχι μόνο ότι "βολεύει" ή ότι μας αρέσει στα αυτιά να ακούμε :) 

Ας κάνουμε τις επιλογές μας αλλά να ... ξέρουμε ποιές είναι αυτές. Και να είναι δικές μας. και όχι προϊόν "τρομοκρατίας" ή "βολέματος" κάποιου που πληρώνεται αδρά  για να μας βοηθήσει να γεννήσουμε.

Αυτό λέω μόνο :)

 

 

ps. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ΚΑΘΕ κύηση είναι πολύτιμη είτε ήρθε δύσκολα είτε εύκολα.. .αυταπόδεικτο.. όχι???

  • Μου αρέσει 1

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...