Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Κοριτσια εγω να σας πω συναισθηματικά δεν νοιωθω καλα δηλ εχω συνέχεια πόνους περιόδου με πονάει η κύστη πχ αν σηκωθώ απότομα εχω αρχισει να αγχώνομαι οτι κατι δεν παει καλα...διαβάζω συνέχεια κ διαφορα που εχουν τύχει σε εγκυμοσύνες δεν ξερω τι με εχει πιάσει..

Φοβαμαι μην ολο αυτο που νοιωθω ειναι καποιο κακό συναίσθημα κ δεν εχει καλη κατάληξη η εγκυμοςυνη...τα χω παιξει κ δεν μπορω να χαρω...

Στο πρωτο μου εκανα συνέχεια όνειρα κ πετούσα στα σύννεφα τωρα ουτε καν σκέφτομαι τι θελω να παρω.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pepe καλοσωρισες ολα να πανε μια χαρα να εχεις μια χαρουμενη ηρεμη και υγιης εγκυμοσυνη...!!!! calliope η κυστη σου μπορει να ποναει επειδη την πιεζει η μητρα μηπως σε εχει πιασει δυσκοιλιοτιτα απο την εγκυμοσυνη;;;; γιατι καμμια φορα οι πονοι περιοδου που νομιζουμε οτι νιωθουμε ειναι πονοι απο το εντερο.... ειμαι παθουσα σε αυτο..!!! αν και οι πονοι περιοδου ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν στο πρωτο τρημινο της εγκυμοσυνης..!!! τελικα οσο ποιο πολυ διαβαζουμε και μαθενουμε περισσοτερα τοσο ποιο πολυ ανχγωνομαστε γιαυτο προσπαθω να ενημερωνωμε οσο γινετε λιγοτερο ετσι ωστε να μην επιρεαζομαι!!!!!δε χρειαζεται να βαζεις κακιες σκεψεις με το μυαλο σου απολαυσε αυτο που ζεις οσο γινετε περισσοτερο και ολα θα πανε μια χαρα για ολες μας.......


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ αλλα ολο καπου πεφτει το μάτι.

Οχι σε εμενα δεν ισχυει παω καθε μερα σχεδον τουαλέτα ευτυχως...φοβαμαι μην μεγάλωσε κ αλλο η κύστη κ ετσι δεν γλιτώσω να μου την αφαιρέσουν κ ειμαι πολυ φοβητσιάρα γενικα.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως για την τουαλετα δε λες τιποτα πιστεψεμε πιστεψεμε!!!! υπομονη λοιπων μεχρι την πεμπτη που εχεις ραντευου με τον γιατρο σου και θα σου λυθουν ολες οι αποριες......αν και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη εχω μια φιλη που εχει κυστη και αυτη εχει κανει δυο παιδακια κ την κυστη δεν την εχει βγαλει ακομα!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυγουστιάτικα (και φθινοπωρινά) μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8

**Elena**: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια 

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια

Titin: ΠΗΤ 14/8

Lika14: ΠΗΤ 14/8

Xaroumenh mama: ΠΗΤ 18/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8

Στελλινα 1987: ΠΗΤ 28/8

Sirena: ΠΗΤ 30/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Ariadne29: ΠΗΤ ???

Kat21: ΠΗΤ ???

Pepe: ΠΗΤ ???

Καλωσήρθες Πέπε!!!! Και βέβαια σε θέλουμε στην παρεούλα μας! Επεκτεινόμαστε με ταχύτατους ρυθμούς! Σε πρόσθεσα και στο πινακάκι μας, απλώς όταν σου πει ο γιατρός πες μας συγκεκριμένα πότε έχεις ΠΗΤ για να τη σημειώσω. Κατά τα λοιπά, όλα καλά θα σου πάνε. Ο προηγούμενος γιατρός μου, που συνταξιοδοτήθηκε, μου έλεγε ότι πολλές φορές η φύση είναι πιο σοφή από μας και τερματίζει μόνη της εγκυμοσύνες που έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες και δεν πρέπει να στενοχωριόμαστε γι' αυτό. Αν επιτρέπεται, ήταν σύνδρομο down ή κάτι άλλο; Το είδατε στην αυχενική;

Κορίτσια, εγώ πάντως γενικά δεν έχω τίποτα από συμπτώματα. Γρίπες κλπ που κυκλοφορούν τα πέρασα όλα ξώφαλτσα (πράγμα που μου φαίνεται λογικό με τόσες βιταμίνες που καταπίνω καθημερινά) και είμαι, δόξα τω Θεώ, μια χαρά, όπως και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Το μόνο "πρόβλημα" που έχω είναι μια τρομερή δυσουρία (!!!), δηλαδή δεν μπορώ καθόλου να ουρήσω όταν πάω τουαλέτα. Σφίγγομαι, σφίγγομαι και τίποτα, ακόμα κι αν η κύστη είναι γεμάτη. Διαβάζοντας στο ίντερνετ ότι αυτό συχνά είναι σημάδι ουρολοίμωξης, φοβήθηκα και πήγα κι έκανα καλλιέργεια, η οποία βγήκα πεντακάθαρη (ευτυχώς). Τελικά βρήκα τη λύση μόνη μου! Ανακάλυψα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν πριν πάω τουαλέτα περπατάω ή κάνω δουλειές, ενώ όταν είμαι ξαπλωμένη ή κάθομαι δεν μπορώ! Κουλό τελείως! Έτσι τώρα κόβω βόλτες πριν πάω τουαλέτα και δεν έχω πρόβλημα, αλλά το πιο σπαστικό είναι όταν σηκώνομαι τη νύχτα, που πρέπει πριν πάω τουαλέτα να περπατάω κανένα 10λεπτο στο σκοτάδι. Τι να κάνουμε; Θα το αντιμετωπίσουμε κι αυτό!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βρε κορίτσια! Πως ειστε;

Περασα μαρτυρικη νυχτα,πως γινεται ξαπλωμενη και να εχω τετοια ναυτια λες και το κρεβατι ηταν καραβι;.Να νυσταζω και να μη μπορω να κοιμηθω!εως οτου εκανα εναν εμετο κ μετα εκλεισα για λιγο τα ματια αλλα  Παλι τα ιδια.Μετα κ αλλον ενα στις 7 το πρωι και αλλον εναν στις 9.  Τωρα ειμαι σαν ζομπι με ημικρανια που χτυπαει στο ματι.. 

Να σας ρωτησω, επδ εγω παιρνω προγεστερονη σε χαπακι τωρα το πρωι μετα απο κανενα 10λεπτο που την πηρα τα εβγαλα... δεν εχει προλαβει να αποροφηθει ε;


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Karmaki said:

Καλημέρα βρε κορίτσια! Πως ειστε;

Περασα μαρτυρικη νυχτα,πως γινεται ξαπλωμενη και να εχω τετοια ναυτια λες και το κρεβατι ηταν καραβι;.Να νυσταζω και να μη μπορω να κοιμηθω!εως οτου εκανα εναν εμετο κ μετα εκλεισα για λιγο τα ματια αλλα  Παλι τα ιδια.Μετα κ αλλον ενα στις 7 το πρωι και αλλον εναν στις 9.  Τωρα ειμαι σαν ζομπι με ημικρανια που χτυπαει στο ματι.. 

Να σας ρωτησω, επδ εγω παιρνω προγεστερονη σε χαπακι τωρα το πρωι μετα απο κανενα 10λεπτο που την πηρα τα εβγαλα... δεν εχει προλαβει να αποροφηθει ε;

Δεν ξέρω να σε διαφωτίσω, καρμάκι, γιατί εγώ δεν έχω πάρει ποτέ προγεστερόνη. Μήπως από το φάρμακο είναι όλες αυτές οι ανακατωσούρες;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Rosali είπε:

Δεν ξέρω να σε διαφωτίσω, καρμάκι, γιατί εγώ δεν έχω πάρει ποτέ προγεστερόνη. Μήπως από το φάρμακο είναι όλες αυτές οι ανακατωσούρες;

Rosali μου οχι δεν παιρνω τα λεγομενα utrogestan που ειναι βαριας μορφης. Εδω δεν τα χορηγουν καν γι αυτο το λογο, επειδη εχουν μεγαλες παρενεργειες σε εμετο. Παίρνω ενα που περιεχει ελαχιστη ποσοτητα προγεστερονης κ δεν ειχα ποτε παρενεργειες απο αυτο.Τσεκαρισμενο δηλ. Επικοινωνησα με το γιατρο και μου ειπε δεν πειραζει που το εβγαλα :-P με τον εμετο.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

Rosali τι βιταμίνες παιρνεις;

Καρμακι ζητά να τα παιρνεις κολπικά τα ουτροτζεσταν μήπως σε πειράζουν, οχι οτι δεν εχεις κ ανακατωσούρες λογο εγκυμοσύνης.

Εγω στην 1η εγκυμοςυνη τα επαιρνα απο το στομα κ ήμουν σαν ζόμπι, επειδη δούλευα ομως τα ξεκίνησα κολπικά, συνέχισαν να με πειράζουν αλλα λιγότερο μεχρι που τα σταματησα απο μονη μου τελειως.

Εγω εχω το αλλο υποφέρω απο καούρες ειδικα μολις ξαπλώσω το βραδυ η κοιλιά μου κανει παρτυ, ο άντρας μου ειπε οτι μολις κοιμήθηκα χθες η κοιλιά μου λεει συνέχισε να κανει θόρυβο κ δνε μπορούσε να κοιμηθει αχαχχαχαχα....επισης με πιάνουν κ ναυτίες στον υπνο μου....


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 minutes ago, Calliope* said:

Καλημερα κοριτσια...

Rosali τι βιταμίνες παιρνεις;

Καρμακι ζητά να τα παιρνεις κολπικά τα ουτροτζεσταν μήπως σε πειράζουν, οχι οτι δεν εχεις κ ανακατωσούρες λογο εγκυμοσύνης.

Εγω στην 1η εγκυμοςυνη τα επαιρνα απο το στομα κ ήμουν σαν ζόμπι, επειδη δούλευα ομως τα ξεκίνησα κολπικά, συνέχισαν να με πειράζουν αλλα λιγότερο μεχρι που τα σταματησα απο μονη μου τελειως.

Εγω εχω το αλλο υποφέρω απο καούρες ειδικα μολις ξαπλώσω το βραδυ η κοιλιά μου κανει παρτυ, ο άντρας μου ειπε οτι μολις κοιμήθηκα χθες η κοιλιά μου λεει συνέχισε να κανει θόρυβο κ δνε μπορούσε να κοιμηθει αχαχχαχαχα....επισης με πιάνουν κ ναυτίες στον υπνο μου....

Πριν μείνω έγκυος έπαιρνα επίτηδες για αρκετούς μήνες πολλές βιταμίνες για να φουλάρω τον οργανισμό μου ώστε να ξεκινήσει με τις καλύτερες προϋποθέσεις (το ίδιο είχα κάνει και στην πρώτη εγκυμοσύνη). Έπαιρνα συγκεκριμένα το Pregnacare Conception, βιταμίνη C, βιταμίνη Ε, μαγνήσιο, το inofert και ένα σύμπλεγμα βιταμινών Β ενισχυμένο (εναλλάξ με το inofert), σίδηρο και φυλλικό οξύ.

Με το θετικό τεστ τα έκοψα όλα βέβαια και τώρα παίρνω, έπειτα και από τις οδηγίες του γιατρού, το Pregnacare Plus (καταπληκτικό!), σίδηρο (λόγω σιδηροπενικής αναιμίας), φυλλικό οξύ και μαγνήσιο. Μου είπε μετά την αυχενική να ξεκινήσω και συμπλήρωμα ασβεστίου, αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς! Εσείς τι λέτε, βρε κορίτσια; Ασβέστιο από τώρα; Την προηγούμενη φορά είχα αρχίσει ασβέστιο μετά τη β επιπέδου, γιατί ο γιατρός μου είχε πει ότι αν το ξεκινήσεις νωρίς προκαλεί πρόβλημα στα νεφρά. Εσάς τι σας έχουν πει; Πότε θα το ξεκινήσετε; Σκέφτομαι να μην το αρχίσω από τώρα και να αφήσω το γιατρό να νομίζει ότι το άρχισα.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για την εμψύχωση. Ναι down ήταν και ναι φάνηκε πολύ καλά στην αυχενική.

Απο συμπλήρωμα ο γιατρός μου έδωσε απ' την αρχή το iofolen. Για το ασβέστιο δεν ξέρω αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχει κάνει καμια το εμβόλιο της γρίπης τώρα στο πρώτο τρίμηνο; Μια συνάδελφος στο σχολείο το έκανε. Εμένα ο γιατρός μου είπε όχι.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pepe said:

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για την εμψύχωση. Ναι down ήταν και ναι φάνηκε πολύ καλά στην αυχενική.

Απο συμπλήρωμα ο γιατρός μου έδωσε απ' την αρχή το iofolen. Για το ασβέστιο δεν ξέρω αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχει κάνει καμια το εμβόλιο της γρίπης τώρα στο πρώτο τρίμηνο; Μια συνάδελφος στο σχολείο το έκανε. Εμένα ο γιατρός μου είπε όχι.

Ακριβώς για το εμβόλιο της γρίπης είχα ανοίξει θέμα στο φόρουμ πριν λίγο καιρό. Είχε πει ο γυναικολόγος στην αδερφή μου να το κάνει στο 3ο τρίμηνο και ήθελα να πάρω γνώμες. Διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής επαρκή δεδομένα για το αν βλάπτει ή όχι. Τελικά όσες κοπέλες απάντησαν είπαν ότι δεν το έκαναν και δεν θα το έκαναν. Κι εγώ πάντως δεν θα το κάνω, είτε μου το πει ο γιατρός είτε όχι.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Rosali σίδηρο κ φυλλικό παιρνω, ασβέστιο δεν θα παρω καθολου γτ εχω θέματα με πέτρες στα νεφρα κ στην προηγούμενη εγκυμοςυνη υπέφερα...

Θελω να τον ρωτησω αν μπορω γενικα να παρω καποια βιταμίνη για το ανοσοποιητικό μου...

Οσο για το εμβολιο δεν θα το εκανα..

 


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...