Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

6 minutes ago, Ζαχαρωτο said:

Άμα έχεις μια καλή αυχενικη γιατι να δώσεις Ένα σωρό λεφτα; Για κάτι που πάλι δεν είναι σίγουρο σου δίνει νομίζω κάτι μικρά ποσοστά να έχει σύνδρομο. Κανένας μας πια δεν είναι πλούσιος και δυσκολεύεται να δώσει κάπου στα 500 ευρώ για μια εξέταση.

Όχι μανούλα Ιουλίου είμαι.χτες έκανα την αυχενικη γι αυτό τα έχω όλα φρέσκα φρέσκα.με αυτά που συζήτησα με τους γιατρους.

Αχ ωραία! Κι έχω ένα σωρό φόβους για την αυχενική (είναι και το δεύτερο παιδί μου, φαντάσου)! Τι καλά που σε βρήκαμε! Να σου πω, αν επιτρέπεται βέβαια, πόσο ήταν η μέτρηση της αυχενικής και τι ρίσκο συνολικό σου έβγαλε;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

34 minutes ago, island1 είπε:

Αν δεν ειμαστε σωστα ενημερωμενες καλο ειναι ή να μην εκφερουμε τετοιες γνωμη τρομαζοντας οσες ειναι στη διαδικασια κ μαλιστα οταν αυτες δεν ισχυουν.Μια κυηση απο την στιγμη που τη δει ο γιατρος στον υπερηχο ειναι ακριβως ιδια ειτε με φυσικη συλλυψη ειτε με σπερματςγχυση ειτε με εξωσωματικη...

Ευλογα συζηταμε τις αποριες μας. Δεν ειπαμε οτι ενα παιδι με εξωσωματικη ειναι ενα αλιεν. Ουτε σημαινει οτι με εξωσωματικη τα παιδια εχουν κατι. Ειπαμε συγκεκριμενα την προσωπικη μας αποψη και τι αισθηση μας αφηνει ο ορος. Οποιος ενδιαφερεται για εξωσωματικη κτλ το ψαχνει και το συζηταει με το γιατρο του. Δεν παιρνει ιδεες απο ενα φορουμ μαμαδων. 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rosali said:

Κορίτσια, στα 34 είμαι κι εγώ και το σκέφτομαι. Βέβαια εγώ δεν έχω πάρει ποτέ μου φάρμακα όπως προγεστερόνη κλπ, παρά μόνο βιταμίνες, και συνέλαβα φυσιολογικά. Ο γιατρός μου είχε πει ότι χωρίς φάρμακα και με φυσιολογική σύλληψη συνήθως ένα προβληματικό έμβρυο η φύση το αποβάλλει μόνη της. Οπότε αν είναι καλή η αυχενική (και αναλόγως και πόσο καλή) ίσως να μην κάνω. Και για να είμαι ειλικρινής, αν ήταν με εξωσωματική θα είχα ίσως μια ανησυχία παραπάνω και λόγω των φαρμάκων που δρουν υποστηρικτικά, αλλά και λόγω του τρόπου σύλληψης (η επιλογή ωαρίου και σπερματοζωαρίου έχει γίνει από ανθρώπινο χέρι, όχι από τη φύση). Αυτό όμως είναι προσωπική άποψη για το τι θα έκανα, δεν σημαίνει ότι έχω δίκιο. Χιλιάδες παιδιά γεννιούνται με εξωσωματικές και είναι απόλυτα υγιή. Όλα καλά θα μας πάνε, κορίτσια, ας μην σκεφτόμαστε από τώρα την άμνιο!

Πάντως, Island, αν μάθεις κάτι παραπάνω πες μας κι εμάς. Οι περισσότερες πάντως πριν τα 35 δεν κάνουν, απ' όσο ξέρω.

Κι εμένα φυσιολογική σύλληψη ήταν. Προγεστερόνη παίρνουν 8 στις 10 γυναίκες στο κύκλο μου. Ο γιατρός μου λέει ότι αν είναι να αποβληθεί θα αποβληθεί ακόμα και προγεστερόνη να παίρνεις δεν κάνει θαυματα.

Αλλα σκέφτομαι ότι μια γυναίκα στα 34 μπορεί να έχει τα ίδια ωάρια ποιοτικά με μια άλλη στα 38 άρα το όριο των 35 μου φαίνεται τελείως σχετικό.


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, moustokoulouro said:

Κι εμένα φυσιολογική σύλληψη ήταν. Προγεστερόνη παίρνουν 8 στις 10 γυναίκες στο κύκλο μου. Ο γιατρός μου λέει ότι αν είναι να αποβληθεί θα αποβληθεί ακόμα και προγεστερόνη να παίρνεις δεν κάνει θαυματα.

Αλλα σκέφτομαι ότι μια γυναίκα στα 34 μπορεί να έχει τα ίδια ωάρια ποιοτικά με μια άλλη στα 38 άρα το όριο των 35 μου φαίνεται τελείως σχετικό.

Σχετικό είναι, εννοείται. Εδώ πόσες γυναίκες υπάρχουν που στα 40-45 γεννούν υγιέστατα μωρά. Απλώς αυτοί έχουν βάλει έναν γενικό κανόνα για τα 35, ο οποίος φυσικά και υπόκειται σε εξαιρέσεις.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως θα συμφωνησω με τα κοριτσια οτι χωρις λογο δεν θα εκανα ευκολα αμνιο. Τοσα τεστ πλεον εχουν βγει μη παρεμβατικα. Και το 35 μου φαινεται μικρο οριο. Το 40 μου φαινεται πιο λογικιο.

Ποια εχει την πρωτη αυχενικη;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Προϋπάρχουσα πιθανότητα

Τρισωμια 21 1:999

Τρισωμια 18 1:2515

Τρισωμια 13 1:7868

 

Τροποποιημένη πιθανότητα

Τρισωμια 21 1:19982

Τρισωμια 18<1:20000

Τρισωμ8Α 13 <1:20000

 

Η προϋπάρχουσα βασίζεται στην ηλικία της μητέρας.

Η τροποποιημένη κατά την ηλικία κύησης που γίνεται η εξέταση υπολογισμενη με βάση την προϋπάρχουσα πιθανότητα και υπερηχογραφικες παραμέτρους (πάχος αυχενικής διαφάνειας ρινικό οστό Doppler τριγλωχινας Doppler φλεβωδους πόρου και καρδιακή συχνοτητα).


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.καλά μην νομίζεις αμα έβλεπα απλώς το χαρτί θα έλεγα ααα δεν ξέρω άμα είναι καλή. Δεν έχω ψαχτει καθολου. Αλλά μου εξηγούσε χτες ο γιατρός μου και κάτι καταλαβα


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ζαχαρωτό είναι νιανιαρο!!! Πιπίνιιιι!! 24 δεν είπες βρε ζαχαρωτό? Μην περιμένουμε κι εμείς τέτοια αποτελέσματα που πλησιάζουμε τα 35. Ή προυπάρχουσα πιθανότητα για τα 35 είναι κοντά στο 1/350 αν θυμάμαι καλά ..οπότε μην φρικάρουμε αν δούμε κάτι τέτοιο


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μουστοκουλουρο μου θα δεις τα αποτελέσματα σας θα βγουν καταπληκτικά.

 

Αυτός κοριτσια μου έκανε την αυχενικη.πολυ καλος χαμογελαστός και αγαπάει αυτό που κανει


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ζαχαρωτο said:

Μουστοκουλουρο μου θα δεις τα αποτελέσματα σας θα βγουν καταπληκτικά.

 

Αυτός κοριτσια μου έκανε την αυχενικη.πολυ καλος χαμογελαστός και αγαπάει αυτό που κανει

μακαρι να μου τύχει κάποιος τέτοιος γιατί φρικάρω με τους μουτρωμένους..σου είπαν και φύλο?

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Κατά 55% κορίτσι μην το δέσουμε και κόμπο Γιατί ήταν ζωηρό το μωρό και δεν μας άφηνε να το μετρήσουμε.αφού ο γιατρός έφτασε σε σημείο να με πιάσει πολυ στην κοιλιά μπας και το ακινητοποιήσει κάπως τα καταφέραμε.κάναμε μισή ώρα φανταστείτε για να ακούσουμε καρδιά όλη την ώρα κουνιόταν.

Βασικά εγώ φταίω γιατι στο δρόμο έτρωγα γλυκό.

Ο γιατρός ήταν χαμογελαστός μιλούσε στο μωρο Μας έκανε να γελαμε.ήταν πολύ όμορφη η ατμοσφαιρα

  • Μου αρέσει 2

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...