Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Ειχα διαβητη στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, Με διατροφη ομως το ειχα ελεγξει. Οσο να ναι θελει να με παρακολουθει και ενδοκρινολογος προληπτικα. Το νηστειας μου ειναι 95. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ μαζί σου. 300 ευρώ δεν είναι και τόοοσα πολλά για 3 εξετάσεις. Μπράβο, Τιτιν! Πολύ χαίρομαι που το μικρούλι σας μεγάλωσε. Μεγαλώνουν ταχύτατα!!!

2 minutes ago, Titin said:

Ειχα διαβητη στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, Με διατροφη ομως το ειχα ελεγξει. Οσο να ναι θελει να με παρακολουθει και ενδοκρινολογος προληπτικα. Το νηστειας μου ειναι 95. 

Το όριο λένε είναι 92 για το νηστείας (το νέο όριο) γιατί μετά μπορεί να κάνει κάποιο πρόβλημα στην καρδιά του μωρού (ο Θεός να φυλάει!). Μου το είπε ο μικροβιολόγος που είναι νέος και ενημερώνεται διαρκώς. Εγώ έκανα την πρώτη μέτρηση στην αρχή της εγκυμοσύνης και βγήκε 90. Λέω μπα, λάθος είναι (το κανονικό μου είναι γύρω στο 70). Κάνω 2η μέτρηση μετά από 1 εβδομάδα και βγαίνει 92! Εκεί ψιλοτρόμαξα, γιατί λέω πού θα φτάσει; Τα έκοψα όλα, γλυκά, ψωμιά, μακαρόνια άσπρα κλπ μαχαίρι και σε 2 εβδομάδες περίπου έφτασα 87. Παλεύω όμως για να κρατηθώ εκεί. Αν αρχίσω να τρώω κανονικά σίγουρα θα ξεφύγω.

Σκέψου ότι ψωμί δεν τρώω ποτέ. Μόνο κρίθινα παξιμάδια ολικής και αυτά με το σταγονόμετρο.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Με διαιτολογο και ενδοκρινολογο, μου ειχαν πει οτι απαγορευεται το μαχαιρι. Πρεπει την εβδομαδα να τρως μακαρονια ολικης μια μεριδα, ενα τοστ με μαυρο ψωμι. 

Δεν μπορεις και δεν ειναι σωστο να κοψεις τους υδατανθρακες. ΤΡως και μετα απο μια ωρα κανεις μετρηση βλεπεις τι σου ανεβαζει και τι οχι το ζαχαρο. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Titin said:

Με διαιτολογο και ενδοκρινολογο, μου ειχαν πει οτι απαγορευεται το μαχαιρι. Πρεπει την εβδομαδα να τρως μακαρονια ολικης μια μεριδα, ενα τοστ με μαυρο ψωμι. 

Δεν μπορεις και δεν ειναι σωστο να κοψεις τους υδατανθρακες. ΤΡως και μετα απο μια ωρα κανεις μετρηση βλεπεις τι σου ανεβαζει και τι οχι το ζαχαρο. 

Ναι. Μακαρόνια ολικής τρώω, εννοείται ότι δεν έχω κόψει τους υδατάνθρακες. Ψωμί του τοστ να σου πω την αλήθεια τρώω σπάνια επειδή έχει πολλά συντηρητικά και γι' αυτό προτιμώ τα παξιμάδια, άσε που μου αρέσουν καλύτερα σαν γεύση. Αχ, αυτά τα μακαρόνια ολικής είναι λίγο χάλια πάντως σε σχέση με τα κανονικά!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια πήγα πρωι πρωι κ εκανα τον προγεννητικό, την Τριτη θα εχω τα αποτελέσματα.

 

Χαρουμενη μαμα πολυ λυπάμαι αλλα οπως ειπαν κ τα κοριτσια η φύση προνοεί...σου εύχομαι γρηγορα να μείνεις εγκύουλα.

Βρε κοριτσια γτ σας βάζουν τοςες εξεταςεις; υπαρχει ιστορικό απο προηγούμενες εγκυμοσύνες; εμενα τπτ δεν μου λενε να κανω. Ειναι νωρις;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Calliope* said:

Καλημερα κοριτσια πήγα πρωι πρωι κ εκανα τον προγεννητικό, την Τριτη θα εχω τα αποτελέσματα.

 

Χαρουμενη μαμα πολυ λυπάμαι αλλα οπως ειπαν κ τα κοριτσια η φύση προνοεί...σου εύχομαι γρηγορα να μείνεις εγκύουλα.

Βρε κοριτσια γτ σας βάζουν τοςες εξεταςεις; υπαρχει ιστορικό απο προηγούμενες εγκυμοσύνες; εμενα τπτ δεν μου λενε να κανω. Ειναι νωρις;

Σε μένα δεν υπάρχει κανένα ιστορικό. Απλώς ο τωρινός μου γιατρός είναι πολύ ψείρας! Δε μπορείς να φανταστείς πόσες εξετάσεις με βάζει και κάνω! Έχω ήδη πάει 4-5 φορές για εξετάσεις αίματος (γενικές, μεταδοτικά νοσήματα, βιοχημικές, βιταμίνες κλπ) και ούρων. Και μου έχει γράψει πάλι να κάνω μετά την αυχενική 3 σελίδες εξετάσεις. Και να φανταστείς ότι την προηγούμενη φορά δεν είχα κάνει σχεδόν τίποτα (με άλλο γιατρό βέβαια).

Καλά αποτελέσματα να έχεις, Καλλιόπη!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια φορα πηγα για αιματος και ουρων. Λογω ισοτρικου διαβητη στο πρωτο ειναι επιφυλακτικη η γιατρος. 

Την κυστικη την ζητησα εγω να την κανω αφου γραφεται γτ οχι. 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ...το ξερω οτι η φυση ξερει καλυτερα και προνοει. και καλυτερα που εγινε τωρα αποτι να το βλεπαμε αργοτερα πχ στην αυχενικη....τωρα για την ιστολογικη αν θελω θα μου το παει το εμβρυο για εξεταση αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος εφοσων δεν εχω ιστορικο και η προηγουμενη εγκυμοσυνη κυλησε φυσιολογικοτατα και επειδη το εμβρυο ειναι πολυ μικρο μπορει απο το εργαστηριο να μη μπορεσουν να μας δωσουν απαντηση ..τωρα για επομενη προσπαθεια απο τον απριλη και μετα μου ειπε οτι πρεπει να δω αλλες δυο περιοδους μετα την αποξεση......ηθελα τα παιδακια μου να εχουν μικρη διαφορα ηλικιας αλλα δε πειραζει οπως λεω παντα καθε εμποδιο για καλο και οτι η ΖΩΗ μας βοηθαει καμμια φορα να γυνομαστε ποιο δυνατοι...

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, xaroumenh mama said:

γεια σας κοριτσια ...το ξερω οτι η φυση ξερει καλυτερα και προνοει. και καλυτερα που εγινε τωρα αποτι να το βλεπαμε αργοτερα πχ στην αυχενικη....τωρα για την ιστολογικη αν θελω θα μου το παει το εμβρυο για εξεταση αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος εφοσων δεν εχω ιστορικο και η προηγουμενη εγκυμοσυνη κυλησε φυσιολογικοτατα και επειδη το εμβρυο ειναι πολυ μικρο μπορει απο το εργαστηριο να μη μπορεσουν να μας δωσουν απαντηση ..τωρα για επομενη προσπαθεια απο τον απριλη και μετα μου ειπε οτι πρεπει να δω αλλες δυο περιοδους μετα την αποξεση......ηθελα τα παιδακια μου να εχουν μικρη διαφορα ηλικιας αλλα δε πειραζει οπως λεω παντα καθε εμποδιο για καλο και οτι η ΖΩΗ μας βοηθαει καμμια φορα να γυνομαστε ποιο δυνατοι...

Ακριβώς όπως τα λες είναι, χαρούμενη μαμά! Τώρα πρόσεξα καλύτερα πόσο μικρό είναι το πρώτο σου παιδάκι! Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι συχνότερες οι παλινδρομήσεις όταν είναι πολύ πολύ κοντά η μια εγκυμοσύνη με την άλλη, γιατί ο οργανισμός και τα ωάρια δεν έχουν προλάβει να επανέλθουν. Σίγουρα η φύση ξέρει καλύτερα. Θα δεις που με το που θα χρονίσει ο γιος σου θα είσαι έγκυος πάλι και αυτή τη φορά θα έρθει για να μείνει!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 minute ago, Rosali είπε:

Ακριβώς όπως τα λες είναι, χαρούμενη μαμά! Τώρα πρόσεξα καλύτερα πόσο μικρό είναι το πρώτο σου παιδάκι! Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι συχνότερες οι παλινδρομήσεις όταν είναι πολύ πολύ κοντά η μια εγκυμοσύνη με την άλλη, γιατί ο οργανισμός και τα ωάρια δεν έχουν προλάβει να επανέλθουν. Σίγουρα η φύση ξέρει καλύτερα. Θα δεις που με το που θα χρονίσει ο γιος σου θα είσαι έγκυος πάλι και αυτή τη φορά θα έρθει για να μείνει!

14 μηνων ειναι ο γιος μου αλλα κατα λαθως στο πινακακι το εβαλα να φενεται ποσους μηνες θελει ακομα για να κλεισουμε τα δυο...


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, xaroumenh mama said:

14 μηνων ειναι ο γιος μου αλλα κατα λαθως στο πινακακι το εβαλα να φενεται ποσους μηνες θελει ακομα για να κλεισουμε τα δυο...

Α, οκ! Και πάλι όμως θα έχουν μικρή διαφορά ηλικίας. Συνήθως μετά από παλινδρομήσεις κλπ μπορείς να μείνεις πιο γρήγορα έγκυος. Συνομήλικα είναι όλα τα αγόρια μας! Και το δικό σου και το δικό μου και της Τιτιν και ίσως υπάρχει και κάποιας άλλης κοπέλας που μου διαφεύγει.

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Χαρουμενη Μαμα τον Γιάννη μου είχες πει εχεις γιατρο; Αν ναι τοτε να τον ακουσεις ειναι πολυ καλος οτι σου πει αν θεωρει οτι ηταν κατι τυχαίο ετσι ειναι....στην 1η εγκυμοςυνη με ειχε στηρίξει πολυ γτ ειχα φοβηθεί ακομα κ τωρα...

Μικρη διαφορα θα εχουν τα παιδάκια σου κ παλι...εμενα ειναι τωρα 2 κ θεωρώ οτι θα εχουν μια καλη διαφορα...βέβαια ολα αυτα ειναι λόγια παρηγοριάς κ ελπίζω έστω κ λιγο να νοιωσεις καλυτερά...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι μια χαρα μικρη διαφορα θα εχουν. Τωρα θεωρω οτι το ουτε 2 χρονια ειναι πολυ λιγο. Να δω πως θα τα καταφερουμε.

Να ρωτησω εχετε μιλησει για τις αμοιβες του γιατρου και μαιας; 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Χαρούμενη μαμά λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που σου συνέβη! Πραγματικά πέρα από κουράγιο δεν ξέρω τι άλλο να σου πω ή να σου ευχηθώ γιατί μόνο που το διάβασα στενοχωρήθηκα πολύ. Μια απώλεια είναι πάντα δύσκολη οπότε παραπάνω λόγια θεωρώ ότι είναι περιττά...

Τελικά πρώτη εγώ θα κάνω αυχενική;;; Στις 17 Ιανουαρίου είναι το ραντεβού μου. Στις 12:00 το πρωί πάω να δώσω αίμα για την papp-a και στις 14:00 θα ξεκινήσει η εξέταση για την αυχενική. Τα αποτελέσματα θα τα πάρω όλα μαζί στο τέλος της εξέτασης. Αχ κορίτσια, έχω απίστευτη αγωνία. Μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει ταχυπαλμία... 

Οι τελευταίες μέρες δεν ήταν και πολύ εύκολες. Αυτό με τον αυχένα μου και με τις ημικρανίες έχει παραγίνει, σπάνια περνάει μέρα χωρίς να πάρω ντεπόν και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. Αφήστε που με έχουν πιάσει τα ψυχολογικά της εγκύου. Εκεί που γελάω με πιάνουν τα κλάματα και το παράπονο κι εκεί που κλαίω με αναφιλητά με πιάνει νευρικό γέλιο. Σαν πεντάχρονο είμαι :P

Titin εγώ δεν μπήκα ακόμη στη διαδικασία να μιλήσω για αμοιβές. Πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμη. Μακάρι να συνεχίσει να εξελίσσεται ομαλά η εγκυμοσύνη και τότε θα γίνει κι αυτό.


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...