Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες από τα παλιά


thomai62

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , xaroumenh mama είπε:

μπορει να φταινε και οι γιορτες μπορει και οχι και πριν τις γιορτες ειμουν ιδη περισσοτερα.. δε πειραζει οτι γινει πλεον αρκει να ειναι γερο το παιδακι μας... θα προσπαθω να προσεχω οσο μπορω..!!!! περαστικα σου ...!!!!! ααααα και τι ωραια νεα ειναι αυτα...!!!! με το καλο και συντομα σου ευχομαι...!!!!!!!!!!!!!

εννοείται!! ασε που τωρα θα βαρυνεις και δεν θα μπορεις να τρως πολύ!!πιστευω βεβαια πως είναι φουσκωμα αυτό που εχεις και θα φυγει!


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! Κοτοπουλο με λιαστη ντοματα και πληγουρι σημερα!

@iouliana τι αλλα φαρμακα για την ιγμοριτιδα σου εδωσαν και δεν σε αφηνει ο γυναικολογος να τα παρεις; οπωσδηποτε να κανεις πλυσεις με φυσιολογικο ορο! Υπαρχει ενα συστημα πλυσεων (sinus rinse λεγεται) που κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο fysiomer ή συριγγες. Στο λεω επειδη εχω τεραστιο προβλημα με ιγμοριτιδες. Προπερσι εκανα 5 ιγμοριτιδες σε 1 χρονο εκ των οποιων οι 2 κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , CME2205 είπε:

Καλησπερα! Κοτοπουλο με λιαστη ντοματα και πληγουρι σημερα!

@iouliana τι αλλα φαρμακα για την ιγμοριτιδα σου εδωσαν και δεν σε αφηνει ο γυναικολογος να τα παρεις; οπωσδηποτε να κανεις πλυσεις με φυσιολογικο ορο! Υπαρχει ενα συστημα πλυσεων (sinus rinse λεγεται) που κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο fysiomer ή συριγγες. Στο λεω επειδη εχω τεραστιο προβλημα με ιγμοριτιδες. Προπερσι εκανα 5 ιγμοριτιδες σε 1 χρονο εκ των οποιων οι 2 κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Το ένα λεγεται serbo, είναι αποσυμφορητικο (κορτιζονη)  και Βilargen που είναι αντισταμινικο. H αληθεια είναι ότι το πρωτο ειναι θαυματουργο, 1 φορα εβαλα και αμεσως με ξεμπουκωσε, αισθανόμουνα σα να σπαει ολο μου το προσωπο. Cme κανω συνεχεια πλυσεις, δεν αντεχεται αυτό το μαρτυριο. Θα το δω αυτό που λες.


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα 

χοιρινο στο φουρνο μ μπυρα και πατατες τηγανιτες 

ιουλιανα περαστικα και καλη επιτυχια στις προσπαθειες 

και εμεις λεμε απο το καλοκαιρι να ξεκινησουμε τις προσπαθειες για 3 παιδακι 

χαρουμενη μαμα καλα αποτελεσματα 

@CME2205 θελω συνταγη για το κοτοπουλο


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, iouliana είπε:

Το ένα λεγεται serbo, είναι αποσυμφορητικο (κορτιζονη)  και Βilargen που είναι αντισταμινικο. H αληθεια είναι ότι το πρωτο ειναι θαυματουργο, 1 φορα εβαλα και αμεσως με ξεμπουκωσε, αισθανόμουνα σα να σπαει ολο μου το προσωπο. Cme κανω συνεχεια πλυσεις, δεν αντεχεται αυτό το μαρτυριο. Θα το δω αυτό που λες.

Το serbo μπορεις να το παιρνεις αφοβα. Η βουδεσονιδη εχει 0.05% απορροφηση απο τη μυτη και δεν εχει καμια επιδραση στο εμβρυο. Αυτα που δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη ειναι τα αποσυμφορητικα που δεν περιεχουν κορτιζονη, τυπου otrivin και ronal. Επισης το να βαζεις αυτο το σπρευ στη μυτη ειναι πολυ σημαντικο για να ξεπερασεις την ιγμοριτιδα. Το αντισταμινικο οντως δεν επιτρεπεται αλλα δεν κανει και πολλα ετσι κι αλλιως, δεν χανεις τιποτα να μην το παρεις. Αυτα που σου λεω τα εχω ψαξει παρα πολυ, περαν της ιατρικης μου ιδιοτητας, επειδη ειναι ενα θεμα που με ταλαιπωρει ιδιαιτερως. Αντιβιωση ποια παιρνεις;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , CME2205 είπε:

Το serbo μπορεις να το παιρνεις αφοβα. Η βουδεσονιδη εχει 0.05% απορροφηση απο τη μυτη και δεν εχει καμια επιδραση στο εμβρυο. Αυτα που δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη ειναι τα αποσυμφορητικα που δεν περιεχουν κορτιζονη, τυπου otrivin και ronal. Επισης το να βαζεις αυτο το σπρευ στη μυτη ειναι πολυ σημαντικο για να ξεπερασεις την ιγμοριτιδα. Το αντισταμινικο οντως δεν επιτρεπεται αλλα δεν κανει και πολλα ετσι κι αλλιως, δεν χανεις τιποτα να μην το παρεις. Αυτα που σου λεω τα εχω ψαξει παρα πολυ, περαν της ιατρικης μου ιδιοτητας, επειδη ειναι ενα θεμα που με ταλαιπωρει ιδιαιτερως. Αντιβιωση ποια παιρνεις;

Δε με ρωτησε ποιο είναι και δεν ειχα το κουραγιο να ανατρεξω σε βιβλιογραφια. Με χαροποιησες ιδιαιτερα. Την augmentin μου ειπε ο παθολόγος αν και νομιζω ότι δεν είναι και ο,τι καλυτερο για ιγμοριτιδα.


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, iouliana είπε:

Δε με ρωτησε ποιο είναι και δεν ειχα το κουραγιο να ανατρεξω σε βιβλιογραφια. Με χαροποιησες ιδιαιτερα. Την augmentin μου ειπε ο παθολόγος αν και νομιζω ότι δεν είναι και ο,τι καλυτερο για ιγμοριτιδα.

Μια χαρά είναι για την ιγμορίτιδα. Βάζε και το σπρέυ της μύτης, κάνε και τις πλύσεις σου, αν θες ψάξε και αυτό το σύστημα πλύσεων που σου είπα είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και πολύ πιο ανεκτό και θα γίνεις μια χαρά. Περαστικά σου!!! Ότι θες ρώτα με!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

 

Γιουβαρλάκια σημερα!!

 

θωμαη τις κανεις συχνα τις αγγιναρες ε? τις κατεψυγμένες παιρνεις?

cme σε ευχαριστω!! 5 φορες σε έναν χρονο! και δεν αποκεφαλίστηκες?? 

 


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iouliana είπε:

Γεια σας κορίτσια!!

 

Γιουβαρλάκια σημερα!!

 

θωμαη τις κανεις συχνα τις αγγιναρες ε? τις κατεψυγμένες παιρνεις?

cme σε ευχαριστω!! 5 φορες σε έναν χρονο! και δεν αποκεφαλίστηκες?? 

 

Κοντα ήμουν! Και να φανταστεις εχω καβει ηδη ενα χειρουργειο και τωρα πρεπει να κανω και δευτερο! Το αποφευγα γιατι ηθελα να κανω δευτερο μωρακι αλλα νομιζω οτι τωρα πρεπει να το βαλω στο προγραμμα σιγα σιγα.

Τραχανας σημερα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!

Φακορυζο σήμερα!

ιουλιανα περαστικα... φανταζομαι οτι θα ειναι επιπονο, δν μου εχει συμβει ποτε, αλλά δεν αντέχω ούτε το μπούκωμα!!!

Χαρουμενη μαμα μην αγχώνεσαι, αν έφαγες παραπάνω στις γιορτες δικαιολογείται... απλά πρόσεχε τώρα για να μην έχεις και την έννοια.. είναι κοντά οι 2 εγκυμοσύνες και είναι λογικό εν μέρει..

Κοριτσια χαίρομαι που προσπαθείτε/θα προσπαθήσετε! Καλή επιτυχία!

CME πως είσαι εσύ? Πως νιώθεις που πλησιάζει η ώρα να δεις τη φατσούλα του μπέμπη??

Εγώ έχω ένα φοβερα βουλωμενο αυτι αυτες τις μερες... με αποσυντονίζει γιατι δεν ακουω καλα και ζαλίζομαι λίγο.... εκλεισα ραντεβου σε ωρλ, ελπιζω να μην είναι τίποτα!


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Σπανακορυζο σημερα!!

cme  με το καλο το αγορακι σου και μετα να κανεις το χειρουργειο σου να μην ταλαιπωρεισαι!!

 

Θωμαή σε ρωτησα γιατι ενώ μου αρεσουν δεν μοπορω να θυμηθώ ποιες ειχα παρει, τωρα τελευταια πετυχαινω (δε θυμαμαι εταιρειες) αυτε ςπου εχουν μεσα σαν τριχες/κλωστες.

Αναθ μηπως είναι κανενα κρυωμα? πανε παντως μην το αφησεις!

 


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, iouliana είπε:

Γεια σας κορίτσια!!

Σπανακορυζο σημερα!!

cme  με το καλο το αγορακι σου και μετα να κανεις το χειρουργειο σου να μην ταλαιπωρεισαι!!

 

Θωμαή σε ρωτησα γιατι ενώ μου αρεσουν δεν μοπορω να θυμηθώ ποιες ειχα παρει, τωρα τελευταια πετυχαινω (δε θυμαμαι εταιρειες) αυτε ςπου εχουν μεσα σαν τριχες/κλωστες.

Αναθ μηπως είναι κανενα κρυωμα? πανε παντως μην το αφησεις!

 

και εγω αυτο δεν μπορω αηδιαζω με τις ινες και γιαυτο παιρνω αυτες 


rS0gp3.pngTCVip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...