Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Ολιγο-ασθενοσπερμία και εξωσωματική


Recommended Posts

On 1/19/2017 at 0:11 PM, Melpomeni2 said:

Καλημέρα, τα καταφέραμε με βιοψια (λήψη σπέρματος κατευθείαν απο τους όρχεις) . Ειναι καλύτερης ποιότητας. 

Καλημέρα κάναμε κ εμείς βιοψία κ εχωβπροβληματισμο .άραγε είναι το σπέρμα του άντρα μου η είπαν οτι βρ

Just now, Mairy d said:

Καλημέρα κάναμε κ εμείς βιοψία κ εχωβπροβληματισμο .άραγε είναι το σπέρμα του άντρα μου η είπαν οτι βρ

Ότι βρήκα απλά για Ν κάνω εξωσωματική  Κ να μας πατούν τα χρήματα πως να λύσω τις αμφιβολίες μου?ξέρεις εάν μπορώ Ν τους ζητήσω το σπέρμα του άντρα Μ να κάνω τεστ DNA?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

On 19/1/2017 at 11:53 ΠΜ, rainbow23 είπε:

Καλημέρα σας! Μόλις έκανα την εγγραφή μου και θα ήθελα να ρωτήσω καποιον/α που έχει περάσει παρόμοια περίπτωση με την δική μας. Πριν ένα χρόνο ανακαλύψαμε μετα απο επίσης ενός χρόνου προσπάθειας για απόκτηση παιδιού οτι καθυστερεί λόγω ολιγο-ασθενο-τερατοσπερμίας του συζύγου. Μετά απο χειρουργείο κιρσοκήλης και κατάψυχης ορχικού ιστού και περιμένοντας 6 μήνες μήπως δούμε αλλαγές, δεν εγινε κατι το αισθητά διαφορετικό. Ίσως μια μικρή βελτίωση. πριν 2 μήνες ξεκινήσαμε την διαδικασία της εξωσωματικής - μικρογονιμοποίησης. Εδωσα αρκετά ωάρια και τα προγνωστικά από το κέντρο ήταν καλά λογω της νεαρής ηλικίας μου και το οτι δεν αντιμετωπίζω καποιο γυναικολογικό πρόβλημα. Δυστυχώς γονιμοποιήθηκε μονο ένα ωάριο και το εμβρυάκι μπήκε σε καταψυξη. Τα υπολοιπα ωάρια μπήκαν στην καταψυξη και περιμένουν να γονιμοποιηθούν. Ο σύζυγος μου εχει δώσει 5 φορές δείγματα αλλά δεν ειναι ικανοποιητικά για γονιμοποίηση, παρόλο που κάθε φορά υπάρχει μια μικρή βελτίωση εκτός όμως της μορφολογίας που παραμένει σε υψηλό ποσοστό. Βρισκόμαστε στην αναμονή και μας είπαν οτι βρισκόμαστε σε κατηγορία υψηλού κινδύνου λόγω της πολύς άσχημης μορφολογίας του σπέρματος. Υπάρχει καποιος με παρόμοια ιστορία και αίσιο τέλος; Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Κ μεις μια απο τα ιδια.Με καλο κατακερματισμο.Αγωγη κανει απο οκτωβρη με spermotrent βιταμινη c και e.φουλ καπνιστεις χωρις να το κοψει αλλα ειχε ευτυχως σημαντικη βελτιωση σε αριθμο και μορφολογια.ΥΠΟΜΟΝΗ κοριτσια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα! και μεις εχουμε θεμα ...ολιγοασθενοτερατοσπερμια... ο συζυγος κανει θεραπεια με προφερτιλ κ νοβαλντεξ ... μονο κ μονο για να ειναι πιο καλο το σπερμα για την μικρογονιμοποιηση

  • Μου αρέσει 1

ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2017 at 11:04 ΜΜ, ElektraGr είπε:

Καλησπερα! και μεις εχουμε θεμα ...ολιγοασθενοτερατοσπερμια... ο συζυγος κανει θεραπεια με προφερτιλ κ νοβαλντεξ ... μονο κ μονο για να ειναι πιο καλο το σπερμα για την μικρογονιμοποιηση

Μην αγχώνεσαι καθόλου. Κι εμείς είχαμε θέμα ολιγοασθενοσπερμιας και ο σύζυγος πήρε 2 μήνες προφερτιλ αλλα αποφασίσαμε να μην χάνουμε αλλο χρόνο αν και εγω είμαι σχετικά μικρή (29). Ούτως η άλλως όσες βιταμίνες και να πάρει ένα σπερμα με σοβαρό πρόβλημα αποκλείεται  να βελτιωθεί τόσο ώστε να μην καταφύγεις σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.  Προχώρησαμε τον Ιούλιο σε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος και κλείνω τον δεύτερο μήνα. Εύχομαι σε λίγο καιρό  να έχεις την ίδια τύχη και εσυ. Και μη σε αγχώνει το σπερμα, όσο αδύναμο και να ναι στη μικρογονιμοποιηση χρειάζονται μόνο ένα σπερματοζωάριο για κάθε ωάριο. Και επειδή μάλλον είμαστε και συντόπιτισσες (κάπου διάβασα για Χανια) να ακολουθήσεις την καρδιά σου και το ένστικτο σου για το που θα κανείς την εξωσωματικη άσχετα απο εμπειρίες γνωστών η φίλων. Καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , maria1988 είπε:

Μην αγχώνεσαι καθόλου. Κι εμείς είχαμε θέμα ολιγοασθενοσπερμιας και ο σύζυγος πήρε 2 μήνες προφερτιλ αλλα αποφασίσαμε να μην χάνουμε αλλο χρόνο αν και εγω είμαι σχετικά μικρή (29). Ούτως η άλλως όσες βιταμίνες και να πάρει ένα σπερμα με σοβαρό πρόβλημα αποκλείεται  να βελτιωθεί τόσο ώστε να μην καταφύγεις σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.  Προχώρησαμε τον Ιούλιο σε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος και κλείνω τον δεύτερο μήνα. Εύχομαι σε λίγο καιρό  να έχεις την ίδια τύχη και εσυ. Και μη σε αγχώνει το σπερμα, όσο αδύναμο και να ναι στη μικρογονιμοποιηση χρειάζονται μόνο ένα σπερματοζωάριο για κάθε ωάριο. Και επειδή μάλλον είμαστε και συντόπιτισσες (κάπου διάβασα για Χανια) να ακολουθήσεις την καρδιά σου και το ένστικτο σου για το που θα κανείς την εξωσωματικη άσχετα απο εμπειρίες γνωστών η φίλων. Καλή επιτυχία!

Καλε που εισαι εσυ εισαι καλα? Πηγες γιατρο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , ElektraGr είπε:

Κορίτσια !! Ερώτηση ... Οι σύζυγοι που έχουν το θέμα ... έκαναν εξέταση καρυότυπο για να δουν κάποιο χρωμόσωμα μήπως είναι περίεργο :

Ε νομίζω πως αυτή η εξέταση γίνεται μετά από αποβολές η όπως την κάναμε εμείς για επανειλλημένες αρνητικές εξωσωματικές. Αλλά γίνεται και από τους δυο 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, BEBOULI είπε:

Ε νομίζω πως αυτή η εξέταση γίνεται μετά από αποβολές η όπως την κάναμε εμείς για επανειλλημένες αρνητικές εξωσωματικές. Αλλά γίνεται και από τους δυο 

Ρωτάω γτ σε εμάς έγινε μόνο στον σύζυγο που βρέθηκε πρόβλημα κ εξηγεί την υπογονιμότητα από την μεριά του ... στο DNA ... είναι κληρονομικό η συγκεκριμένη ανωμαλία και θα πρέπει όσοι από τα αδέρφια του είναι σε αναπαραγωγική ηλικία και υπάρχει πρόβλημα στις πιο απλές εξετάσεις .... τότε να την κάνουν να βρουν την αιτία


ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , ElektraGr είπε:

Ρωτάω γτ σε εμάς έγινε μόνο στον σύζυγο που βρέθηκε πρόβλημα κ εξηγεί την υπογονιμότητα από την μεριά του ... στο DNA ... είναι κληρονομικό η συγκεκριμένη ανωμαλία και θα πρέπει όσοι από τα αδέρφια του είναι σε αναπαραγωγική ηλικία και υπάρχει πρόβλημα στις πιο απλές εξετάσεις .... τότε να την κάνουν να βρουν την αιτία

Και τώρα πως προχωράτε; γίνεται κάποια θεραπεία για να διορθωθεί; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, BEBOULI είπε:

Και τώρα πως προχωράτε; γίνεται κάποια θεραπεία για να διορθωθεί; 

Προχωραμε κανονικα..κατι με το πρωτοκολλο θα δουν τι κ πιο θα γινει.. η θεραπεια μονο ιτι κανει


ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 18/8/2017 at 12:50 ΠΜ, maria1988 είπε:

Μην αγχώνεσαι καθόλου. Κι εμείς είχαμε θέμα ολιγοασθενοσπερμιας και ο σύζυγος πήρε 2 μήνες προφερτιλ αλλα αποφασίσαμε να μην χάνουμε αλλο χρόνο αν και εγω είμαι σχετικά μικρή (29). Ούτως η άλλως όσες βιταμίνες και να πάρει ένα σπερμα με σοβαρό πρόβλημα αποκλείεται  να βελτιωθεί τόσο ώστε να μην καταφύγεις σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.  Προχώρησαμε τον Ιούλιο σε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος και κλείνω τον δεύτερο μήνα. Εύχομαι σε λίγο καιρό  να έχεις την ίδια τύχη και εσυ. Και μη σε αγχώνει το σπερμα, όσο αδύναμο και να ναι στη μικρογονιμοποιηση χρειάζονται μόνο ένα σπερματοζωάριο για κάθε ωάριο. Και επειδή μάλλον είμαστε και συντόπιτισσες (κάπου διάβασα για Χανια) να ακολουθήσεις την καρδιά σου και το ένστικτο σου για το που θα κανείς την εξωσωματικη άσχετα απο εμπειρίες γνωστών η φίλων. Καλή επιτυχία!

Καλησπέρα! τα καταφέρατε με την πρώτη προσπάθεια; εμείς μόλις κάναμε την δεύτερη και βγήκε αρνητικό. στην πρώτη είχαμε κύηση μεχρι και την 6η εβδομαδα. χτες μαθαμε το αποτέλεσμα και ήμαστε ακόμη πολύ χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...