Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

20 ώρες πρίν, orianna είπε:

να σκεφτεσαι θετικα...σιγουρα συμβαινουν ατυχιες αλλα η ζωη ετσι ειναι φτιαγμενη..καλυτερα καποιος να βρει κατι σε τυχαιο ελεγχο παρα οταν θα ερθουν συμπτωματα.γι αυτο λενε να κανουμε προληπτικες εξετασεις..και οπως λεει και ο αντρας μου "αυτος που ξερει οτι κατι εχει ζει και περισσοτερο" αρκει φυσικα να ειναι θεραπευσιμο η ελεγχομενο. οποτε μην αγχωνεσαι και οι γιατροι θα σε καθοδηγησουν.εγω παντως 8 χρονια εχω θυροειδη κανενας απο τους ενδοκρινολογους μου δεν με εβαλε να κανω παραθορμονη...

ποσο καιρο προσπαθειτε και ποσο χρονων ειστε?θα προτεινα να παρεις τεστ ωορρηξιας κανα δυο μηνες να δεις που βρισκεσαι και γιατι εχεις αστατο κυκλο και γιατι δεν εχεις πολλες επαφες μεσα στο μηνα.αν εχεις σημειωμενες τις περιοδους σου τους τελευταιους 6 μηνες στειλτες.

Δεν προσπαθούμε βασικά γι'αυτό δεν έχω ασχοληθεί και με ωορρηξία κλπ απλά χαλαρωσαμε και είπαμε αν έρθει δεύτερο παιδάκι καλώς.Εχουμε μία κόρη 5 χρονών εγώ είμαι 34 και ο άντρας μου 44. Τελευταίες περίοδοι είχα γράψει σε άλλη ανάρτηση σε προηγούμενη σελίδα τώρα δεν τις έχω μπροστά μου αν θες όμως τις βρίσκω.Δε ξέρω αν θα μπω σε διαδικασία με την έννοια της προσπάθειας.Αυτο το μήνα ξεκινήσαμε να χαλαρώνουμε και σκέφτομαι να το πάμε έτσι δε ξέρω.


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

1 hour ago, alina80 είπε:

Καλημέρα. Δεν νιώθω τίποτα απολύτως. Συνήθως πριν την περίοδο έχω πονάκια και πρήξιμο. Και βγάζω και κάνα δυο σπυράκια. Τώρα μόνο τα σπυράκια. Έχω και μια σχετική δυσκοιλιότητα, αλλά έλειπα μια βδομάδα (χτες γύρισα) και μάλλον οφείλεται εκεί (μου συμβαίνει όταν αλλάζω περιβάλλον). Ελπίζω σε ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς πρώτη φορά χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας, οπότε σίγουρα πετύχαμε τις ημέρες, συν ότι κλείσαμε ένα τρίμηνο με κάτι βιταμίνες (για τις οποίες ο γιατρός μας είχε πει ότι η όποια δράση τους στο τρίμηνο φαίνεται).

Ελπίζω, λοιπόν, αλλά δεν τολμώ να το πιστέψω... 

Εσύ τι άλλα συμπτώματα έχεις;

 

 

 

Τα δικά σου μάλλον πιο θετικά μου φαίνονται από τα δικα μου! Ποιες βιταμίνες παίρνετε αν επιτρέπεται;; Ειδες διαφορά σε κάτι αυτό το τρίμηνο που τις παίρνεις;; Μάκαρι να το τσακωσατε αυτόν τον μήνα! Σας το εύχομαι ολόψυχα! 

Εγώ αυτό με το στήθος, πόνο στη κοιλιά και νεύρα πολλάααααααααα νεύρα έχω από σήμερα οπότε... Μάλλον έρχεται!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Καλή επιτυχία στα κορίτσια @alina80 @stalitsa82 - ξεχνώ καμία; - που δεν περιμένουν αυτές τις μέρες! :)

Τελευταία μέρα περιόδου για μένα σήμερα :D και ελπίζω ότι στις διακοπές που θα είμαστε πιο χαλαροί (λέμε τώρα) θα έχουμε αρκετές επαφές.:roll:

Το στήθος μου ήταν από πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη φουσκωμένο, με τραβούσε, και οι θηλές δεν αγγίζονταν! Οι φλέβες φαινόντουσαν σε όλο το στήθος όχι μόνο γύρω από τις θηλές και αυτό μάλλον συμβαίνει επειδή διογκώνεται. 

Αυτά τα νέα από εδώ, εύχομαι να ακούσουμε ευχάριστα μέσα στο ΣΚ!

Καλά να περάσετε!

  • Μου αρέσει 3

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε? Alina αντε να δουμε ενα θετικο ακομα!!! Maria1988 πως εισαι σημερα? Λιγα καφε  παντως στην αρχη μιας εγκυμοσυνης ειναι πολυ συχνο φαινομενο ακομα κ αν κρατησουν για μερες ποτε ειναι ο υπερηχος παλι? Karmar84  πολυ περιεργο αυτο με τα καφε. Κ βιοχημικη παλι περιεργο ειναι να ειναι τις βιοχημικες δεν τις καταλαβαινεις φευγουν με την περιοδο δεν εχεις καφε λιγες μερες μετα την ωορηξια. Σαν ορμονικο μοιαζει αλλα βεβαια ποτε δεν ξερεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, stalitsa82 είπε:

Τα δικά σου μάλλον πιο θετικά μου φαίνονται από τα δικα μου! Ποιες βιταμίνες παίρνετε αν επιτρέπεται;; Ειδες διαφορά σε κάτι αυτό το τρίμηνο που τις παίρνεις;; Μάκαρι να το τσακωσατε αυτόν τον μήνα! Σας το εύχομαι ολόψυχα! 

Εγώ αυτό με το στήθος, πόνο στη κοιλιά και νεύρα πολλάααααααααα νεύρα έχω από σήμερα οπότε... Μάλλον έρχεται!

Τις profertil παίρνουμε και οι δύο. Πήραμε την τρίμηνη θεραπεία, οι δικές μου τελειώνουν μεθαύριο, του άντρα μου σε καμιά δεκαριά μέρες. Ο γιατρός μας είπε ότι δυναμώνουν το σπέρμα, ενώ στις γυναίκες μπορεί να βοηθήσει κυρίως στην πάχυνση του ενδομητρίου. Τώρα αν τα κάνουν αυτά που υπόσχονται, τι να πω. Το μόνο που έχω νιώσει είναι στο τέλος της προηγούμενης περιόδου πολύ έντονους πόνους χαμηλά (σαν αυτούς που έχω πριν την ωορρηξία αλλά πιο δυνατούς). Θέλω να πιστεύω ότι ήταν λόγω μεγαλύτερης ανάπτυξης του ενδομητρίου, αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι τελείως αυθαίρετο το συμπέρασμα. 

Φυσικά τα νύχια μου και τα μαλλια μου μακραίνουν σαν τρελά, αλλά δεν είναι αυτή η επίδραση των βιταμινών που μας ενδιαφέρει χαχαχα. 

Τώρα αν και τελειώνουν θα περιμένω να δω αν κάναμε κάτι αυτό το μήνα και μετά να αποφασίσουμε αν θα ξαναπαραγγειλουμε γιατί είναι και μεγάλο το κόστος τους..

@linaa και @Koulouri σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Ελπίζω να μην με βρει η περίοδος (όπως και ολα τα κοριτσάκια) μετά το δεκαπενταύγουστο. Αχ και να δω κάνα θετικό...οι πρώτες που θα το μάθετε θα είστε. Νομίζω ότι από τη χαρά μου θα έβγαζα και κάνα έκτακτο δελτίο ειδήσεων αν μπορούσα. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι. Γύρω στις 14 Αυγούστου περιμένω. Μέχρι στιγμής δεν έχω ούτε πονάκια, ούτε το φούσκωμα της περιόδου. Μόνο τα σπυράκια. Θα δούμε σύντομα. 

Καλησπερα αλινα μου αντε πες μας ενα ευχαρηστωωωωω........

γρηγορα να ΜΗΝ σου ερθει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Κοριτσια τι κανετε? Alina αντε να δουμε ενα θετικο ακομα!!! Maria1988 πως εισαι σημερα? Λιγα καφε  παντως στην αρχη μιας εγκυμοσυνης ειναι πολυ συχνο φαινομενο ακομα κ αν κρατησουν για μερες ποτε ειναι ο υπερηχος παλι? Karmar84  πολυ περιεργο αυτο με τα καφε. Κ βιοχημικη παλι περιεργο ειναι να ειναι τις βιοχημικες δεν τις καταλαβαινεις φευγουν με την περιοδο δεν εχεις καφε λιγες μερες μετα την ωορηξια. Σαν ορμονικο μοιαζει αλλα βεβαια ποτε δεν ξερεις.

Δεν ξέρω Λίνα μου, τι να πω... Αυτό που με κάνει να υποψιάζομαι βιοχημικη είναι η τιμή της χοριακης και ότι ίσως τα καφέ να ήταν από την προσπάθεια εμφυτευσης (έχω σίγουρα και ευαίσθητα αγγεία, τσεκαρισμενο)... Δεν ξέρω, θα φανεί από το αίμα που θα έχω αυτές τις ημέρες γτ ήδη ξεκίνησε να έρχεται σιγά σιγά... 


Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!πως τα πατε με την ζεστη???

Λοιπον για πειτε μου γνωμες!!σημερα που εκανα το τεστ ωορρηξιας ηταν αρκετα εντονη η γραμμη οχι οπως η πανω αλλα εντονη.μου φανηκε λιγο παραξενο γιατι ειμαι στην 19η μερα και εμενα ο κυκλος μου ειναι μεγαλος σιγουρα 38 μερες εδω και αρκετο καιρο!λετε να εκαναν αποτελεσμα τα ινοφερτ και το γκλουκοφαζ και να φτιαχνει σιγα σιγα? Λογικα με αυτη την εντονη γραμμη σημερα, αυριο θα δω θετικο τεστ αντε το πολυ μεθαυριο τι λετε εσεις?

@orianna εισαι ειδικη επι του θεματος!!!τι λες αυριο λογικα θα δω θετικο?αντε μακαρι να στρωσει λιγο να κατεβει κατω απο τις 35 μερες!!


e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Nati85 είπε:

Γεια σας κοριτσια!πως τα πατε με την ζεστη???

Λοιπον για πειτε μου γνωμες!!σημερα που εκανα το τεστ ωορρηξιας ηταν αρκετα εντονη η γραμμη οχι οπως η πανω αλλα εντονη.μου φανηκε λιγο παραξενο γιατι ειμαι στην 19η μερα και εμενα ο κυκλος μου ειναι μεγαλος σιγουρα 38 μερες εδω και αρκετο καιρο!λετε να εκαναν αποτελεσμα τα ινοφερτ και το γκλουκοφαζ και να φτιαχνει σιγα σιγα? Λογικα με αυτη την εντονη γραμμη σημερα, αυριο θα δω θετικο τεστ αντε το πολυ μεθαυριο τι λετε εσεις?

μαλλον ναι..εμενα ετσι μου εγινε αυτον τον μηνα. πηγαινε σταδιακα η γραμμη μεχρι που εγινε ιδια.ποσο καιρο τα παιρνεις?συνηθως ωορρηξια 24η μερα κανεις?

πρίν από 9 λεπτά , Nati85 είπε:

Γεια σας κοριτσια!πως τα πατε με την ζεστη???

Λοιπον για πειτε μου γνωμες!!σημερα που εκανα το τεστ ωορρηξιας ηταν αρκετα εντονη η γραμμη οχι οπως η πανω αλλα εντονη.μου φανηκε λιγο παραξενο γιατι ειμαι στην 19η μερα και εμενα ο κυκλος μου ειναι μεγαλος σιγουρα 38 μερες εδω και αρκετο καιρο!λετε να εκαναν αποτελεσμα τα ινοφερτ και το γκλουκοφαζ και να φτιαχνει σιγα σιγα? Λογικα με αυτη την εντονη γραμμη σημερα, αυριο θα δω θετικο τεστ αντε το πολυ μεθαυριο τι λετε εσεις?

@orianna εισαι ειδικη επι του θεματος!!!τι λες αυριο λογικα θα δω θετικο?αντε μακαρι να στρωσει λιγο να κατεβει κατω απο τις 35 μερες!!

τι σου εβγαλε εχτες?αχνη?ποτε το εκανες? να κανεις και ενα το βραδυ  κατα τις 9-10...μπορει να εχει σκουρεινει ηδη...αλλιως πιστευω αυριο.


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, stalitsa82 είπε:

Τα δικά σου μάλλον πιο θετικά μου φαίνονται από τα δικα μου! Ποιες βιταμίνες παίρνετε αν επιτρέπεται;; Ειδες διαφορά σε κάτι αυτό το τρίμηνο που τις παίρνεις;; Μάκαρι να το τσακωσατε αυτόν τον μήνα! Σας το εύχομαι ολόψυχα! 

Εγώ αυτό με το στήθος, πόνο στη κοιλιά και νεύρα πολλάααααααααα νεύρα έχω από σήμερα οπότε... Μάλλον έρχεται!

Βιταμίνες παίρνω κι εγω τις επαιρνα και στην πρώτη εγκυμοσύνη. Η διαφορά που βλέπω είναι πιο πλουσια μαλλια! Χαχαχαχαχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, KarMar84 είπε:

Δεν ξέρω Λίνα μου, τι να πω... Αυτό που με κάνει να υποψιάζομαι βιοχημικη είναι η τιμή της χοριακης και ότι ίσως τα καφέ να ήταν από την προσπάθεια εμφυτευσης (έχω σίγουρα και ευαίσθητα αγγεία, τσεκαρισμενο)... Δεν ξέρω, θα φανεί από το αίμα που θα έχω αυτές τις ημέρες γτ ήδη ξεκίνησε να έρχεται σιγά σιγά... 

τι να πω αν δεν εχεις οικονομικο θεμα  κ σου ηρθε περιοδος μπορεις να πας να κανεις τις βασικες ορμονικες εξετασεις τριτη μερα για να τις εχεις ετοιμες να τις πας στο γιατρο σου νομιζω οτι γυρω στα 50 ευρω εχουν να κανεις fsh lh e2 προγεστερονη κ προλακτινη tsh. κ αν ειναι σου γραφει κ αλλες αυτος μετα κ επαναλιπτικες για τον επομενο κυκλο για να εχεισ μια εικονα. οι τιμες της χοριακης καμια φορα ειναι εικονικες οταν ειναι αρνητικες δηλαδη το εργαστηριο μπορει να βγαλει αριθμο 1 , 2 , 3 δηλαδη αρνητικο κ να μην εχει σημασια το νουμερο απλα να ειναι θεμα του αντιδραστηριου δηλαδη αν πηγαινες την ιδια μερα σε ενα αλλο εργαστηριο κ να σου εβγαζε 1 ή 0. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , orianna είπε:

μαλλον ναι..εμενα ετσι μου εγινε αυτον τον μηνα. πηγαινε σταδιακα η γραμμη μεχρι που εγινε ιδια.ποσο καιρο τα παιρνεις?συνηθως ωορρηξια 24η μερα κανεις?

τι σου εβγαλε εχτες?αχνη?ποτε το εκανες? να κανεις και ενα το βραδυ  κατα τις 9-10...μπορει να εχει σκουρεινει ηδη...αλλιως πιστευω αυριο.

Τα σημειωνω στο κινητο και εχω αλλαξει συσκευη και εχασα τα προηγουμενα αλλα ναι 23 με 24 κανω απ οτι θυμαμαι.τωρα ειναι ο τριτος μηνας που παιρνω ινοφερτ και 5ος γκλουκοφαζ. Ξεκινησα πριν λιγες μερες ηταν πολυ αχνη εχτες ειδα λιγο διαφορα και σημερα πιο πολυ.εχασα και 2 κιλακια αν θα παρω και χαπια για τον θυροειδη θα το πετυχω πιστευω σε λιγους μηνες!!γι αυτον τον μηνα δεν εχω ελπιδες απλως χαιρομαι που στρωνει ο κυκλος.

  • Μου αρέσει 2

e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

τι να πω αν δεν εχεις οικονομικο θεμα  κ σου ηρθε περιοδος μπορεις να πας να κανεις τις βασικες ορμονικες εξετασεις τριτη μερα για να τις εχεις ετοιμες να τις πας στο γιατρο σου νομιζω οτι γυρω στα 50 ευρω εχουν να κανεις fsh lh e2 προγεστερονη κ προλακτινη tsh. κ αν ειναι σου γραφει κ αλλες αυτος μετα κ επαναλιπτικες για τον επομενο κυκλο για να εχεισ μια εικονα. οι τιμες της χοριακης καμια φορα ειναι εικονικες οταν ειναι αρνητικες δηλαδη το εργαστηριο μπορει να βγαλει αριθμο 1 , 2 , 3 δηλαδη αρνητικο κ να μην εχει σημασια το νουμερο απλα να ειναι θεμα του αντιδραστηριου δηλαδη αν πηγαινες την ιδια μερα σε ενα αλλο εργαστηριο κ να σου εβγαζε 1 ή 0. 

Αχ ούτε που ξέρω ποια μέρα να υπολογίζω αυτή τη φορά για πρώτη μέρα περιόδου... Σήμερα ας πούμε έχω περισσότερο από τις προηγούμενες αλλά καμία σχέση με 1η-2η μέρα περιόδου... Αυτή στο μικροβιολογικο δεν μου είπε ότι είναι αρνητική όπως μου είχαν πει την προηγούμενη φορά που ήταν κάτω από 2, μου είπε είναι λίγο χαμηλή και ίσως χρειάζεται επαναληπτικη αλλά με εκκρισεις τόσες μέρες δεν κάνω καν επαναληπτικη... Οπότε λέω να κάνω λίγο υπομονή να ξαναστρωσει ο κύκλος για να κάνω τις εξετάσεις... 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , KarMar84 είπε:

Αχ ούτε που ξέρω ποια μέρα να υπολογίζω αυτή τη φορά για πρώτη μέρα περιόδου... Σήμερα ας πούμε έχω περισσότερο από τις προηγούμενες αλλά καμία σχέση με 1η-2η μέρα περιόδου... Αυτή στο μικροβιολογικο δεν μου είπε ότι είναι αρνητική όπως μου είχαν πει την προηγούμενη φορά που ήταν κάτω από 2, μου είπε είναι λίγο χαμηλή και ίσως χρειάζεται επαναληπτικη αλλά με εκκρισεις τόσες μέρες δεν κάνω καν επαναληπτικη... Οπότε λέω να κάνω λίγο υπομονή να ξαναστρωσει ο κύκλος για να κάνω τις εξετάσεις... 

αν σου ειπε να την επαναλαβεις ασχετο απτο αιμα να την επαναλαβεις κ την δευτερα για να εχει κ μια εικονα κ ο γιατρος. κ να πας στο γιατρο σου για υπερυχο μετα τις γιορτες. κανονικα περιμενεις περιοδο δευτερα τριτη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , linaa είπε:

αν σου ειπε να την επαναλαβεις ασχετο απτο αιμα να την επαναλαβεις κ την δευτερα για να εχει κ μια εικονα κ ο γιατρος. κ να πας στο γιατρο σου για υπερυχο μετα τις γιορτες. κανονικα περιμενεις περιοδο δευτερα τριτη?

Κανονικά ναι Τρίτη περιμένω... Λόγω δουλειάς σε καλοκαιρινή σεζόν (ζούμε σε νησί τώρα λόγω μεταθεσης του άντρα μου και εγώ δουλεύω το καλοκαίρι μόνο) θα μπορέσω να πάω στην γιατρό μου τέλη Σεπτεμβρίου - αρχές Οκτωβρίου... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...